almanak Weer prijs PZC voor kleurendruk Vorig jaar acht storingen in kerncentrale \n pensionaatsgebouw als er tóch wat fout zullen we moeten schoffelen... Werkloosheid Zeeland iets hoger dan jaar geleden BIOTECHNOLOGIE kHUeA^e^v PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZEEUWSE Meldingssysteem IN APRIL SEIZOEN TWEE INTERNATIONAAL GEMELD PAGINA 13 DONDERDAG 26 MEI 1988 >LUIS - Door een uitslaande brand is woensdagmorgen de zuidelijke vleugel van het oude jensionaatsgebouw aan de Aernoutseweg in Sluis vrijwel volledig verwoest. In de vleugel yas graanhandel De Feijter gevestigd. De brand is waarschijnlijk dinsdagavond al begonnen n de droogmolen van de graanhandel. De brandweerkorpsen van Sluis, Aardenbrug, Oostburg n Knokke-Heist werden ingezet om de brand te bestrijden. De brandweer van Terneuzen verleende assistentie met een hoogwerker. JACKS, BLAZERS Klappen ZEELAND Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - In de kerncentrales in Borssele en Dodewaard deden zich vorig jaar respectievelijk acht en vijf tien storingen voor. Twee van de acht storingen in Borssele hadden een zo danige omvang, dat het nodig was ze bij internationale organisaties te melden. De aard van de mankemen ten in Dodewaard gaf hiertoe geen aanleiding. Dit blijkt uit de jaarlijkse rapportage over het functioneren van kerncentra les, die staatssecretaris De Graaf (so ciale zaken) naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Geen van de 23 storin gen gaf volgens de bewindsman aan leiding tot bijzondere veiligheids maatregelen. Ook hadden de storin gen vorig jaar geen nadelige gevolgen voor de omgeving. Het reactorbeveili gingssysteem van de twee kerncentra les functioneerde in alle gevallen goed, aldus het jaaroverzicht. De internationaal gemelde manke menten in Borssele traden in oktober en november op. De eerste storing was het gevolg van een aardsluiting in de machinetransformator. Daarop viel de turbine uit waardoor tevens de eigen bedrijfstransformator buiten bedrijf werd gesteld. Overschakelen op voe ding uit het openbare net lukte niet, waardoor de noodstroomvoorziening in werking trad. Dit ging gepaard met een reactorsnelafschakeling. De tweede storing betrof het uitvallen van de turbine tijdens de beproeving van de overtoerenbeveiliging. In 1987 is voor de Nederlandse kern centrales een herzien meldingssys teem voor storingen van kracht gewor den, dat gebaseerd is op ervaringen bij het Internationaal Atoomagentschap (IAEA) in Wenen. De al bestaande ver plichting om bijzondere gebeurtenis sen rond de veiligheid van kerncentra les tijdig aan de overheid door te geven is hiermee nader gestructureerd. De instantie waaraan gerapporteerd wordt is de Kernfysische dienst van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid, die het veiligheids- toezicht op de centrales uitoefent. Uit de rapportage blijkt dat Borssele en Dodewaard respectievelijk 75 en 85 procent van de tijd beschikbaar waren voor stroomproduktie. Het la gere percentage in Borssele was te wijten aan de verlengde stop van de centrale wegens splijtstofwisseling in '87. Er moesten toen werkzaamhe den worden verricht die voortvloei den uit de aanbevelingen van het OSAR-team van het IAEA. Naar aan leiding van de reactorramp in Tsjer- nobyl kreeg dit team opdracht om de kerncentrale te inspecteren. Later ge beurde dat ook in Dodewaard. MIDDELBURG De Zeeuwse werk loosheidscijfers - wat hoger dan een jaar geleden- lopen in de pas met de seizoensinvloeden. Zoals gebruike lijk nam de werkloosheid af in april: van 10,3 naar 9,9 procent van de be roepsbevolking. Maar een jaar gele den was de werkloosheid lager: 9,2 procent. Dat meldt het maandbericht van het districtsbureau voor de arbeidsvoor-' ziening in Zeeland. De Zeeuwse cijfers vertonen nog steeds een veel gunstiger beeld dan de landelijke gegevens. Maar het verschil is wat kleiner dan een jaar geleden. In april liep Neder land opnieuw wat in op Zeeland: lan delijk daalde de werkloosheid van 14,1 naar 13,6 procent. Er staan nu in Zeeland 10.790 werklo zen bij de arbeidsbureaus ingeschre ven, 757 méér dan een jaar geleden. Uitzonderingen in positieve zin zijn de rayons Hulst en Oostburg. Daar zijn nu minder mensen werkloos dan een jaar geleden. Deze rayons hebben nu het laagste werkloosheidspercentage: respectievelijk 8 en 6,7 procent van de (Slot zie pagina 17 kolom 7) olgens de Sluisse brandweercom mandante. de Craene onstond er dins- agavond al brand in de droogmolen. >e molen werd na lange tijd onge- ruikt te zijn geweest weer opgestart, let stof en vuil in de molen moet daar- ij brand hebben gevat. Medewerkers an De Feijter hebben de brand met oederblussers geblust, och waren ze niet zeker dat de brand efïnitief uit was, zo vertelde De Crae- e verder. De zoon van eigenaar De Feijter bleef daarom overnachten in het gebouw. Woensdagmorgen ging hij Sluis in om wat boodschappen te ha len. Bij terugkomst om 8.45 uur bleek de brand weer opgelaaid te zijn. Hij waarschuwde onmiddellijk de brand weer. „Maar toen wij kwamen sloegen de vlammen al uit het dak", aldus De Craene, die het onbegrijpelijk vindt dat de brandweer niet eerder is ge waarschuwd. De brandweerkorpsen, met in totaal vijftig mensen, konden voorkomen dat de brand zich uitbreidde naar een an der deel van het pensionaatsgebouw dat ook door De Feijter wordt ge- Slot zie pagina 17 kolom 7) Hans Hoek, P. C. van der Kuijl, Hans Mulder, Leen van der Maas, Jeroen Bonarius, Rob Snelders en Stanley Elskamp (v.l.n.r.) bekijken de bekroonde kleurendruk. 2 brandweer had tot twaalf uur nodig om de brand, die vermoedelijk al dinsdagavond was uitgebroken, onder controle e krijgen. rand verwoest raanhandel Sluis set-rotatiepers staat met de tekst: succes met 'Run for the Money'. Ko dak heeft die benaming gegeven aan de wedstrijd. De deelnemers moesten negen ex emplaren insturen, verspreid over de gehele oplage. De inzendingen zijn dinsdag beoordeeld door een jury, bestaande uit vertegenwoordigers van de verschillende dag- en week bladen. Een jurylid mocht alleen geen punten geven voor het eigen 'werkstuk'. Het doel van de wed strijd is aan de ene kant de kleuren druk in kranten te verbeteren. Van der Kuijl constateerde dat die steeds beter wordt. De drukkers krijgen in Nederland meer en meer ervaring met dat fenomeen. Het commercieel belang speelt een grote rol in 'Run for the money'. De adverteerders en andere opdrachtgevers houden er re kening mee. Zij hechten, merkte de PZC-bedrijfsleider op, veel waarde aan een drukkerij die hoogwaardig werk aflevert. Uitslag eerste vijf: 1 Nieuwe Apel- doornse Courant in Apeldoorn 713,5 punten, 2 Provinciale Zeeuwse Cou rant in Vlissingen 628,3 Barneveldse Courant in Barneveld 610,5. 4 De Stem in Breda 595, 5 De Limburger in Maastricht 594. Advertentie •j-,- MODEHUIS Lange Kerkstraat 46, Goes Twee jaar was het mannetje zojuist geworden, kleine Peter tje uit dat modale Hulster huis gezin. Maar qua onderne mingslust telde hij al wel voor tien. De dag tevoren nog was hij in een onbewaakt moment een ladder opgeklommen, waardoor zijn brutale kopje plotseling éénhoog voor het huiskamerraam van de boven woning verscheen. Maar nu dan stond hij vrolijk met een lepel zwaaiend in het midden van de woonkamer. Met op de vensterbank een kom tomatensoep waarvan hij de inhoud al voor een belang rijk deel over het meubilair had verspreid. Pa kwam net te rug uit de keuken, zijn handen nog wat vettig van een nat stuk zeep waarmee het ventje de zwartleren bank had afge- boend. Peter hou op", schreeuwde hij zijn zoontje toe dat begrijpend naar hem knikte, maar vervol gens onverstoorbaar een deel van de encyclopedie uit de boe kenkast rukte en het met enige verbetenheid op de vloermat smeet. Pa greep het mannetje even bij zijn armpje, zette hem voor zich en sprak met zoveel moge lijk dreiging in zijn stem: „Moet ik je soms klappen geven?". Een onderdeel van een secon de bleef Petertje heel erg stil. Toen kwam er een glinstering in zijn oogjes. Jaaaah, kraaide hij met een gulle lach op het ge zichtje. Opgetogen bracht het ventje zijn handjes omhoog, keek pa met aanstekelijk en thousiasme aan en begon ener giek te applaudiseren. RILLAND - De voortdurende speur tocht naar nieuwe mogelijkheden in de plantenveredeling en de nood zaak gelijke tred te houden met on dernemingen in dezelfde branche zijn voor het koninklijk kweekbe- drijf en zaadhandel D. J. van der Ha ve reden geweest een eigen biotech- nologisch laboratorium te openen. Minister ir G. J. M. Braks en een groot gezelschap genodigden heb ben zich er woensdag persoonlijk van kunnen overtuigen dat het kweekbedrijf in de Fredericapolder bij Rilland voldoende is toegerust om met biotechnologie nieuwe spo ren in de plantenveredeling te ver kennen. Het duurt tien tot twintig jaar en vergt tienduizenden experimenten op proefvelden voordat nieuwe ras sen suikerbieten, graan, grassen, mais, zonnebloemen, uien en kool zaad beschikbaar zijn voor de boer. Dat betekent dat plantenverede- laars minstens tien jaar vooruit moe ten kijken om de ontwikkelingen in de landbouw en daarmee de wensen van de agrarische ondernemers te voorspellen. „En dat is heel erg moei lijk", verzekert dr ir A. M. M. de Laat, hoofd biotechnologie bij Van der Ha ve. „Iedere verkorting van die tijd is meegenomen. De biotechnologie biedt daar de mogelijkheden voor. En natuurlijk kunnen rassen worden verbeterd met behulp van biotech nologie." Verbetering van rassen. Zitten we daar in deze tijd van over- produktie nog wel op te wach ten? Celbioloog en plantenfysioloog De Laat (32): „Ik denk het wel. Betere rassen met een hogere opbrengst per hectare verlagen de kostprijs voor de boer. Dat hoeft niet persé tot gevolg te hebben dat er dan ook meer wordt geproduceerd. Door de hogere op brengst per hectare kan een deel van de grond voor andere doeleinden worden gebruikt. Denk maar aan bos of aan recreatie. Maar verbete ring van rassen houdt ook in de erfe lijke eigenschapen van een plant zo danig veranderen dat hij minder ge voelig is voor plagen en ziekten. Noem het maar genetische gewasbe scherming. Een deel van de gewasbe scherming met chemische produk- ten kan worden vervangen door planten bijvoorbeeld giftig of onver teerbaar te maken voor insecten die Achttien dag- en weekbladen namen aan de wedstrijd van Kodak Neder land bv deel. Zij drukten alle de plaat van een Koreaanse tijger af met de vijf ringen die het symbool van de Olympische spelen vormen. In de PZC verscheen de kleuren-afbeel- ding in de uitgave van zaterdag 2 april. „Een al te niet gemakkelijke opdracht", aldus Van der Kuijl, „maar dankzij een grote inzet van de dag- en nachtploeg van de drukkerij is het ons gelukt te scoren". De per sen zijn door de dagploeg extra goed schoongemaakt. De mensen uit de dagploeg hingen bovendien een groot spandoek in de hal waar de off- „We kunnen rassen ontwikkelen die beter zijn afgestemd op industriële verwerking. In oliehoudende gewas sen valt te denken aan rassen die de eigenschap hebben dat ze bepaalde soorten vetzuren produceren. Zo kan het ene ras geschikt zijn om er grond stoffen voor de margarine-industrie uit te halen; andere leveren olie op die als brandstof voor motoren of als smeerolie te gebruiken is. En bij graan zou je kenmerken als gluten- gehalte - van belang voor de bak- waardigheid - en het gehalte aan zet meel - om er alcohol van te maken - kunnen versterken. Via biotechnolo gie in de plantenteelt is ook iets te doen aan de mestproblematiek. Mais bestaat bijvoorbeeld voor on geveer dertig procent uit onverteer bare stoffen. Die verlaten de koe dus in de vorm van mest. Wanneer je zo danig aan maisplanten sleutelt dat het percentage verteerbare stoffen groter wordt, dan ontstaat minder mest. En een veehouder hoeft min der mais te voeren." Heeft Van der Have nu al die kennis zelf in huis? „Gedeeltelijk. Bij de opzet van dit biotechnologisch laboratorium is er van uitgegaan dat we het celbiologi- sche deel van het werk - zeg maar het opkweken van een complete plant uit één cel - geheel zelf hier willen uit voeren. De moleculaire biologie, dat wil zeggen onderzoek naar de erfelij ke codes die we graag in onze rassen willen inbouwen, zullen we aan ge specialiseerde bedrijven en institu ten overlaten. Maar het overbrengen van zo'n code in een cel, dat doet we dan weer hier." Hoe groot is de kans dat in fle polders bij Rilland ineens ge wassen zullen opduiken met tot dan toe onbekende eigenschap pen? „Vrijwel nihil. De eisen waaraan een biotechnologisch laboratorium moet voldoen, zijn streng en ieder stap in de ontwikkeling van een langs micro-biologische weg van nieuwe kenmerken voorziene plant dient te worden aangekondigd bij een landelijke commissie. Natuurlijk is de zorg om ecologische beïnvloe ding door biotechnologische activi teiten terecht. Maar een plant heeft de in dit opzicht mooi eigenschap dat hij geen pootjes heeft. Zomaar weglopen is er niet bij. En stel nu eens dat er toch wat fout gaat, dat er hier in de omgeving planten verschij nen, die zoveel resistentie inge bouwd hebben gekregen dat ze op geen enkele manier kapot te spuiten zijn. Nou, dan zullen we moeten schoffelen..." Ben Jansen een plaag kunnen vormen. Schim melinfecties en virusziekten zijn op zelfde manier te bestrijden." Dus de bestrijdingsmiddelen de wereld uit. „Gedeeltelijk. We kennen op dit mo ment al onkruidbestrijdingsmidde len die zeer effectief zijn en boven dien heel snel afbreken, zodat ze geen schade aan het milieu opleve ren. Maar er zit één nadeel aan. Ze tasten ook het gewas aan waarin ze worden gebruikt. Hoog op onze prio riteitenlijst staat bijvoorbeeld de ontwikkeling van suikerbietenras sen die bestand zijn tegen dergelijke middelen. Het zaad voor zulke ras sen zal natuurlijk wel wat duurder zijn, maar gewasbeschermingsmid delen zijn ook niet goedkoop. Een boer geeft vier keer zoveel geld uit aan onkruidbestrijdingsmiddelen dan aan zaad. Dat spreekt ons als zaadhandel natuurlijk aan. Wat kan biotechnologie in de Ur ir A. A. M. de Laat: „Via de biotechnologie is ook iets te doen aan de plantenveredeling nog meer? mestproblematiek". VLISSINGEN De Provinciale Zeeuwse Courant heeft voor de tweede achtereenvolgende keer de tweede prijs in de landelijke wed strijd voor kleurendruk in dag- en weekbladen gewonnen. „We hebben onze toppositie kunnen handha ven", zei bedrijfsleider P. C. van der Kuijl woensdagmiddag in de PZC- drukfabriek aan de Oostsouburgse Weg in Vlissingen. „Jammer genoeg zijn wij niet eerste geworden". Dat was, evenals vorig jaar, weggelegd voor het Wegener-concern in Apel doorn. Dat bedrijf haalde de eerste prijs binnen met de Nieuwe Apel- doornse Courant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 25