kleintjes Noriega verwerpt voorstel VS kwijtschelding drugsaanklacht Reagan naar Helsinki en Moskou vertrokken Collegegeldwet Deetman verdeelt de coalitie Vietnam trekt deel van troepen terug uit Kampuchea Geen geld huizen Blijf van mijn lijf LAN HEERMA NAAR KABINET MINICASSETTES doen't overal zie pag.12 MINICASSETTES doen't overal Buien EN HAAG (GPD) - Mensen met behoorlijke inkomens die in goedkope huurhuizen wonen, loeten daar uitgezet kunnen worden. Dat is onderdeel van nog niet openbaar gemaakte plan- en van staatssecretaris Heerma van Volkshuisvesting om het wonen beter af te stemmen op e inkomensverhoudingen. De nota gaat binnenkort naar de ministerraad. rijere markt Topambtenaar Top Medicijnen Vakantieleed Kille start Brand Schietschijf Reacties Samenwerking Bewolkt en eerst nog buien mogelijk net onweer. In de loop van de middag opklaringen. Zwakke tot matige wind, eerst zuid-oost, later noordwest. Mid- iagternperatuur 20 graden. 31e jaargang no. 122 londerdag 26 mei 1988 PROVINCIALE •nmmanni Van onze correspondent EXICO De door Washington gesteunde Nicaraguaan- Contra-revolutionairen zijn bereid om vanaf 1 septem- er aanstaande hun wapens definitief neer te leggen. In lil daarvoor zouden de Sandinisten vooraf een reeks van erregaande democratiserende maatregelen moeten ne- len. De Contra's zijn inmiddels in de Nicaraguaanse hoofdstad Managua gearriveerd. Op het allerlaatste moment lieten de rebellen hun eis vallen om de onderhandelingen elders te voeren. Maandag komt er officieel een einde aan de wapenstilstand van 60 dagen. De Sandinisten hebben het bestand eenzij dig verlengd tot 1 juli. ogere inkomens it huurwoning eerma wil het voor inkomens vanaf ïgeveer 50.000 per jaar gemakkelij- »r maken in het bezit te komen van in eigen woning. Tegelijkertijd wil hij et mensen met hogere inkomens loeilijker maken te blijven wonen in m goedkope huurwoning. Daarmee jmen er voor de lagere inkomens blij- end meer goedkope huurwoningen schikbaar. In een nota die hij gereed aakt voor het kabinet stelt de staats- icretaris een heel pakket van maatre den voor om de plannen voor een ijere woningmarkt zonder al teveel /erheidsbemoeienis in de jaren ne- intig te bereiken. Een minister moet de bevoegd heid krijgen een falende top ambtenaar te ontslaan. PAGINA 3 De top tussen Reagan en Gor- batsjov in Moskou heeft vooral symbolische waarde. PAGINA 4 Een vijfde van de medicijnen die de apothekers zelf berei den, voldoet niet aan de EG- kwaliteitseisen. PAGINA 5 Ruim 25 procent van de vakan tiegangers die met het vlieg tuig reizen hebben te kampen met vertragingen. PAGINA 7 Michael Jackson begint zijn Europese tournee: groots en meeslepend, maar ook onaan genaam kil. PAGINA 9 Een uitslaande brand heeft een vleugel van het oude pa tronaatsgebouw in Sluis, waarin graanhandel De Feij- ter was gevestigd, in de as ge legd. PAGINA 13 Serooskerke-doelman Jaap Pijnenburg is vanavond schietschijf voor Oranje. PAGINA 23 Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie, achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Kunst, cultuur: 9 Provincie: 13,15,17 en 19 sPort: 21 en 23 mand die een nog nader te bepalen in komen verdient. Er moeten wettelijke maatregelen komen dat verhuurders, of dat nu gemeenten, woningbouwcor poraties of particulieren zijn, de be voegdheid geeft huurders met een hoog inkomen uit een goedkope huur woning te verwijderen. Ook wil de staatssecretaris de huren van woningen vrij laten, wat kan bete kenen dat huurwoningen van een goe de kwaliteit sterk in huur zullen stij gen. Verhuurders krijgen wel de moge lijkheid woningen aan huurders te ver kopen. Naar schatting wonen nu 500.000 mensen met een inkomen van e gemeenten moeten in de toekomst :lf bepalen hoeveel woningen er wor- ;n gebouwd in de huur- of de koop- ictor. Tot nu toe wordt dat door het inisterie bepaald. Maar ook de ge- :enten moeten de woningmarkt vrij maken. 3 zullen gemeentelijke woningbedrij- ;n hun woningbezit kunnen overdra- :n aan particuliere woningbouwcor- raties. eerma wil ook dat de gemeenten :en blokkade meer leggen voor ko ers van vrije sector woningen en ïurders van woningen vanaf 700 gul- en per maand. gemeenten moeten volgens de aatssecretaris de bevoegdheid krij- en huurwoningen te weigeren aan ie- ongeveer 50.000 gulden per jaar en ho ger in goedkope huurwoningen. Het moet kopers van woningen aan trekkelijker worden gemaakt een be staand huis te kopen door de over drachtsbelasting van thans zes pro cent te verlagen. De aftrek van de hy potheekrente moet worden gehand haafd, maar wel wil Heerma het huur waardeforfait van de eigen woning (dat is het bedrag aan geschatte huur waarde van het huis dat bij de inkom stenbelasting moet worden opgeteld) verhogen Bouwers die in grote steden vrije sec- torwiningen willen bouwen op moei lijk te.bereiken plaatsen, kunnen reke nen op een tegemoetkoming in de ho gere bouwkosten van de rijksoverheid. Daarmee wil de staatssecretaris berei ken dat mensen in de steden dichter bij hun werk tegen een redelijke prijs een woning kunnen kopen. Hij wil om dit te bereiken de reiskostenaftrek voor de inkomstenbelasting afschaf fen. De staatssecretaris onderhandelt nog met een aantal ministeries om zijn plannen rond te krijgen. STUTTGART PSV heeft gisteravond in Stuttgart de Europese beker voor landskam pioenen veroverd. De wedstrijd eindigde na verlengingen in een 0-0 gelijkspel. PSV was ver volgens het koelbloe- digst in het nemen van strafschoppen: 6-5. Kee per Hans van Breukelen groeide uit tot held van de avond, door Benfica's laatste strafschop, geno men door Veloso, te stop pen. Met het winnen van de Europacup 1 bekroonde PSV een seizoen waarin alles wat te winnen was ook gewonnen werd: de landstitel, de KNVB-be- ker en nu dus ook de Eu ropacup. Zie verder pagina 21. Foto: Juichende PSV- ers bestormen Hans van Breukelen nadat hij de laatste strafschop van Benfica heeft gestopt. Heerma De Nationale Woningraad (NWR), de grootste koepel van woningbouwver enigingen, en de Vereniging Eigen Huis vrezen dat de mooie plannen van Heerma bij een rentestijging in het water vallen. Eigen Huis is zeer te spreken over het stimuleren van het eigen woningbezit, maar mist een verlaging van het BTW-tarief op huizen. Het Nederlands Verbond van Huurders (NVH) is bang dat de positie van verhuurders als ge volg van de grotere vrijheid te sterk wordt. (Van onze correspondent WASHINGTON De sterke man van Panama, generaal Noriega, heeft op het laatste moment een Amerikaans voorstel verworpen waarbij hij zou aftreden in ruil voor onder meer kwijtschelding van aanklachten we gens drugshandel. Het nieuws over het vastlopen van de onderhandelingen werd gisteren be kendgemaakt door de Amerikaanse minister Shultz (buitenlandse zaken). Hij zei dat alle voorstellen nu van tafel zijn en dat dus ook het aanbod over kwijtschelding niet langer geldt. De minister zei dat Noriega, door de verwerping van het voorstel, „zijn ei gen belang boven dat van Panama" heeft gesteld. „Noriega is een grote last voor het Panamese volk", aldus Shultz. Hij zei dat de Amerikaanse regering zal blijven proberen om door middel van economische en diplomatieke middelen een eind aan he1' bewind van Noriega te krijgen. De Verenigde Sta ten blijven de door Noriega afgezette president Delvalle als de enige wettige leider van Panama erkenen, zo voegde hij daaraan toe. Shultz zei dat de Amerikaanse rege ring met andere regeringen in de re gio zal samenwerken om alsnog No riega's aftreden te bewerkstelligen, maar hij gaf daarover geen details. Hij merkte nog wel op dat de VS „met grote terughoudendheid" zijn opge treden en bijvoorbeeld geen militaire middelen hebben gebruikt. Het vastlopen van de onderhandelin gen volgt op een alles-of-niets poging van de Amerikaanse regering om tot een overeenkomst met Noriega te ko men. De afgelopen maanden heeft de regering-Reagan bij herhaling gepro beerd de Panamese dictator tot aftre den te bewegen. Maar niets werkte, onder meer niet, omdat Noriega steeds zei pas te willen praten als de aanklachten wegens drugshandel die in Amerika tegen hem lopen, zouden worden ingetrok ken. WASHINGTON (AFP/DPA/RTR) - De Amerikaanse president Ronald Reagan is woensdagmiddag met zijn vrouw Nancy vertrokken naar Helsinki, waar hij verblijft tot zon dag. Dan reist hij door naar Moskou voor zijn vierde topconferentie met Sovjet-partijleider Michail Gor- batsjov. Bij een plechtigheid op het gazon van het Witte Huis noemde Reagan zijn reis de voortzetting van de „mis sie voor vrijheid en vrede" die hij is begonnen bij de eerste top in no vember 1985 in Genève. Maar hij zei dat er nog „heel wat werk" te doen is voor hemzelf en Gorbatsjov tijdens hun ontmoeting. Reagan is de eer ste Amerikaanse president die Mos kou bezoekt sinds 14 jaar geleden president Richard Nixon een top conferentie had met partijleider Leonid Brezjnev. Hoewel de president vertrok zonder dat het INF-verdrag over de afschaf fing van de kernwapens voor de mid dellange afstand door de Senaat is aanvaard, wordt algemeen in Was hington verwacht dat het akkoord voor Reagans aankomst in Moskou door de hoogste kamer zal zijn gera tificeerd. In Helsinki bereidt Reagan zich voor op de top. Hij voert er ook be sprekingen met president Mauno Koivisto en zal een toespraak hou den over de mensenrechten en ande re thema's in de Finnlandia-hal, waar in 1975 de slotakte van de ak koorden van Helsinki werd onderte kend. De president wordt vergezeld door minister van buitenlandse zaken George Shultz en minister van de fensie Frank Carluccci. De stafchef van het Witte Huis, Howard Baker, bleef achter in Washington om de ra tificering van het INF-verdrag bij te wonen. Reagan zei te hopen dat Gorbatsjov en hij bij hun besprekingen in de Sovjet-hoofdstad „nog verder kun nen gaan, nog verder in het belang van de vrede, verder op weg naar een universele eerbiediging van de rech ten van de mens, verder in de rich ting van een vrije wereld, verder naar een wereld die veilig is voor alle andere volken". (Zie ook pagina 4). President Reagan en zijn vrouw Nancy zwaaiden woensdag naar achter blijvers toen ze richting Helsinki vertrokken. DEN HAAG (ANP) De CDA-fractie deelt de harde kritiek van minister Deetman (onderwijs) op het VVD-al- ternatief voor verhoging van de colle gegelden per 1 augustus van dit jaar. Terwijl Deetman 165 miljoen gulden wil besparen door een drastische ver hoging van collegegelden voor studen ten die langer dan zes jaar doen over Advertentie hun studie in het hoger onderwijs, wil Kamerlid Franssen (VVD) de studiefi nanciering voor langstudeerders af schaffen. „De beperking van de rechten op stu diefinanciering zal nieuwe ongelijkhe den doen ontstaan," zo schrijft CDA- Kamerlid Lansink in zijn bijdrage aan het eindverslag voor de behandeling van het wetsvoorstel. Die opvatting kreeg woensdagavond de steun van de CDA-fractie. De PvdA-fractie verwerpt het voorstel van Deetman eveneens. Tegelijkertijd maakt Kamerlid Wallage (PvdA) in zijn schriftelijke bijdrage een opening naar de VVD. De VVD moet dan wel bereid zijn om het studiefinancierings stelsel aan te passen. Het CDA neemt nog geen standpunt in over een eventueel compromisvoor stel waarbij elementen van de ideeën van WD en PvdA worden betrokken. Daartoe bleek de Amerikaanse rege ring uiteindelijk ook bereid. Vorige week vrijdag keerde de Amerikaanse onderhandelaar Kozak terug uit Pa nama, nadat hij daar drie weken lang over een voor Noriega aanvaardbaar pakket had overlegd. Volgens bronnen in Washington zou Noriega bereid zijn op te stappen als in de eerste plaats de drugsaanklach ten tegen hem zouden worden kwijt gescholden, en hij bovendien invloed zou hebben op een na zijn vertrek in te stellen overgangsregering. Noriega wilde verder dat hij na presi dentsverkiezingen in Panama, die april volgend jaar moeten worden ge houden, weer de mogelijkheid zou moeten hebben terug te keren. Het afgelopen weekeinde vergaderden Reagan en zijn voornaamste adviseurs over de voorstellen. Zondagavond kreeg Kozak al weer de opdracht terug te keren naar Panama teneinde daar het definitieve Amerikaanse voorstel aan Noriega voor te leggen. Hoe dat voorstel precies er uitzag, werd niet bekendgemaakt, maar vast staat dat de kwijtschelding van de drugsaanklachten onderdeel van het pakket uitmaakte. Dat was zeer tegen de zin van onder andere vice-president Bush. HANOI (RTR) Viet nam trekt dit jaar 50.000 militairen terug uit Kampuchea. De eerste militairen zullen al vol gende maand naar huis gaan. Dit heeft een hoog- geplaatse functionaris van het Vietnamese mi nisterie van buitenland se zaken woensdag ver klaard tegenover wes terse diplomaten. De resterende Vietna mese militairen komen onder Kampucheaanse bevel te staan. De rege ring in Hanoi zal waarne mers uitnodigen om ge tuige te zijn van de troe penterugtrekking. Vietnam viel eind 1978 Kampuchea binnen en verving het bewind van Rode-Khmerleider Pol Pot door dat van Heng Samrin. De Rode Khmer voert sindsdien samen met twee niet-commu- nistische verzetsbewe gingen een guerrilla te gen het „marionettenbe wind" in Phnom Penh. De Vietnamese minister van buitenlandse zaken, Nguyen Co Thach, heeft deze week in Moskou op hoog niveau besprekin gen gevoerd met Sovjet functionarissen. Hij woont later deze week in Havana een vergadering van ministers van niet- gebonden landen bij. Daarna reist hij door naar New York. In New York, waar hij naartoe gaat voor een vergadering van de VN- Assemblée inzake ont wapening, zal Thach be sprekingen voeren met John Vessey, een specia le afgezant van presi dent Reagan, en de In donesische minister van buitenlandse zaken, Ali Alatas, die namens de ASEAN voorstellen zal doen voor een regeling inzake Kampuchea, zo zeiden Vietnamese func tionarissen. DEN HAAG (GPD) Blijf van mijn lijf-huizen die professione ler willen gaan werken hoeven daarvoor niet op een subsidie van de rijksoverheid te rekenen. Minister Brinkman (WVC) heeft dit gisteren in de Kamer gezegd. De minister wees erop dat de hui zen indertijd wilden werken met vrijwilligers. Men wilde ook geen steun van de overheid, buiten een startsubsidie. Brinkman zei dat zo te willen houden. Hij zei een forse uitbreiding van de hui zen te vrezen als de overheid de instellingen wel gaat subsidie- Yen. Brinkman maakte zijn opmer kingen tijdens een debat over de hulpverlening aan vrouwen die door sexueel geweld zijn getrof fen. Vanuit de Kamer kreeg de minister felle kritiek. Woord voersters van de drie grootste partijen kraakten het beleid als te weinig inhoudelijk. Verder we zen zij erop dat weliswaar steeds meer onderzoek wordt gedaan, maar dat dat alleen maar leidt tot vervolgonderzoek. Bijzondere voorzieningen voor de betrokken groep vrouwen wees Brinkman van de hand. Zij moeten opgevangen worden bin nen het algemene circuit van de hulpverlening. Dat geldt ook voor vrouwen uit etnische min derheden. De roep om 'eigen' hulpverleners voor die groep- wees Brinkman van de hand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1