Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? de PZC vandaag Onderhatidelaar Reagan terug naar Panama Dode en gewonden bij voetbalduel Hongarije kiest voor politieke hervorming Prins Willem Alexander rijdt met auto in sloot Brand aan boord van veer Oostende-Dover Tussenstop gekaapt vliegtuig op Aruba EEL ZWARTKAMPEERDERS Man overreden door dief van zijn auto *ZC/ sport Minder mooi ble jaargang no. 120 )insdag 24 mei 1988 Vroegtijdig ONREGELDHEDEN ENGELAND-SCHOTLAND Slaags Golfsport Van Basten Terneuzen B reukink KAROLY GROSZ PARTIJLEIDER KROONPRINS ONGEDEERD NA ONGELUK Verrassing Bewolkt en eerst nog enkele buien. La ter op de dag opklaringen. Matige, la ter vrij krachtige wind uit zuidwest. Middagemperatuur omstreeks 16 gra den. DRIEBERGEN (ANP) - Dat je on danks de nieuwe snelheidsbeper kingen op de Nederlandse autowe gen nog best heel snel uit de voeten kunt, bewees zondagochtend een in Duitsland wonende Italiaanse automobilist. In een Franse sport auto (Alpine Renault) reed hij op de A 12 (Utrecht-Den Haag) onder Linschoten ruim 210 kilometer per uur. Helaas voor hem: de sportauto's (Porsches) waarin de politiemen sen van de Algemene Verkeers dienst surveilleren, halen volgens het boekje op topsnelheid bijna 250 kilometer per uur. En zo stond de snelle Italiaan na een korte achtervolging op de vluchtstrook. De Utrechtse piket officier van justitie bepaalde de boete volgens het gebruikelijke ta rief op 540 gulden. opdrukte inksteren in Zeeland llIDDELBURG Zeeland beleefde afgelopen weekeinde de Irukste Pinksterdagen aller tijden. Duitse en Nederlandse be- loekers hebben daaraan de grootste bijdrage geleverd. Bijna llle hotels en campings waren volledig bezet, met uitzonde- ling van Zeeuwsch-Vlaanderen. Op veel plaatsen werd ille- laal gekampeerd. Bij de Brouwersdam werden vanuit de licht wel 600 zwartkampeerders geteld. De politie trad na ver pop van tijd hier niet meer tegen op, omdat elders toch geen [laats was. Maandag begon de uittocht al om twaalf uur 's middags, maar vooral in de avond werd het zeer druk op de |egen. i Renesse kwam het in de nacht van en andere baldadigheden deden zich laterdag op zondag tot een treffen tus- len de politie en barbezoekers. Daarbij f'erden twee rechercheurs door een roep jongelui in het nauw gedreven llvorens er versterking kwam opda gen. Er werden tien arrestaties ver licht. Ook in de sfeer van vernielingen Ken aantal zwaar gestrafte jongeren is in verband met de verbouwing van de inrichting waarin zij verbleven vroegtij dig vrijgelaten. PAGINA 5 (Van onze correspondent) WASHINGTON President Reagan heeft het afgelopen weekeinde de Amerikaanse onderhandelaar die de afgelopen weken heeft geprobeerd de sterke man van Panama, generaal No riega, tot aftreden te bewegen, op nieuw naar Panama gestuurd. Dat heeft staatssecretaris Armacost (buitenlandse zaken) gisteren gezegd. Armacost zei dat de onderhandelaar, topambtenaar Michael Kozak, geen ultimatum heeft meegekregen, en dat de gesprekken met Noriega nog hele maal open zijn. Kozak kwam vorige week vrijdag te rug uit Panama, nadat hij daar bijna drie weken had gepraat over de voor waarden waaronder Noriega eventu eel bereid zou zijn af te treden. op Schouwen-Duiveland, maar ook el ders problemen voor. Zo werden vele tientallen auto's in de hele provincie, met name ook op Walcheren, het doel wit van 'krakers'. De verkeersgroep van de rijkspolitie had de handen vol aan foutparkeer- ders. In het Pinksterverkeer deden zich ook her en der talloze botsingen voor, overwegend zonder persoonlijke Zeeland was vooral bij de watersportliefhebbers favoriet tijdens de PinksterdagGrote drukte ook bij ttet surfcentrum (Slot Zie pagina 7 kolom 2) De Schotsmqn aan het Veerse Meer Luchtfoto Ruben Oreel). LONDEN (DPA) Ongeregeldheden vóór, tijdens en na de voetbalinter land Engeland-Schotland in Londen hebben het leven van een jonge Schot geëist. Het aantal arrestaties voor, tijdens en na het voetbalduel Enge land-Schotland bedroeg volgens een woordvoerder van de Londense poli tie uiteindelijk 223. In totaal raakten 92 mensen, onder wie drie politie agenten, licht tot zwaar gewond. De zwaarste gewelddadigheden von den zaterdag plaats in het Wembley- stadion, in treinen en bussen op weg naar Londen en in de binnenstad van de Engelse hoofdstad. Het lijk van een 18-jarige Schot werd naast een spoorbaan gevonden. De jeugdige fan, onderweg van Inverness naar Londen, was volgens een eerste onderzoek uit de rijdende trein geval len. Het slachtoffer behoorde tot een groep fans, die voor het duel Enge land-Schotland (1-0) naar Wembley wilde. De binnenstad van Londen leek vrij dagavond en zaterdag op een slagveld. Talloze Schotse en Engelse voetbal fans waren vrijdagavond in dronken toestand door de stad getrokken. De vandalen vielen passanten lastig en sloegen voortdurend op elkaar in. Voorzitter Millichip van de Engelse voetbalbond zei na de geweldplegin gen niet te rekenen op maatregelen van de UEFA (Europese voetbalunie). „Ik verwacht niet dat de UEFA de ge beurtenissen van zaterdag meeneemt in haar besluitvorming over een moge lijke terugkeer van de Engelse teams in de Europa Cup-toernooien." PUTTE (ANP) - De 43-jarige R.F. van der Jagt uit Putte heeft maandag avond een poging om diefstal van zijn auto te voorkomen met de dood moe ten bekopen. Van der Jagt zag, aldus de politie, vanuit zijn woning dat een man op het punt stond weg te rijden met zijn auto. Van der Jagt sprong op de motorkap van de rijdende auto, maar viel er na vijftig meter vanaf, waarna hij onder de auto terecht kwam. Hij overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. De bestuurder van de gestolen auto reed door. Bijna een half uur na de dief stal trok hij de aandacht van de rijks politie in Halsteren omdat de auto waarin hij reed geen voorruit had en omdat de bestuurder de indruk maak te dat hij onder invloed was. Na enige tijd wisten agenten van de rijkspolitie- groepen Halsteren en Steenbergen de man, de 23-jarige L.B. uit Halsteren, aan te houden. De politie is in het pinkster- weekeinde slaags geraakt met barbezoekers in Renesse. PAGINA 7 In Zeeland moeten de moge lijkheden om de golfsport te beoefenen worden uitgebreid. PAGINA 9 Het zit Marco van Basten niet mee. De spits van AC Milan, die eerder dit seizoen een enkel operatie onderging, moest dit weekeinde weer onder het mes nadat hij de afgelopen week in een oefenwedstrijd tegen Real Madrid zijn jukbeen brak. Vol gens bondsarts Van Kessel is Van Basten donderdag, als Oranje in Vlissingen speelt, weer inzetbaar. PAGINA 13 De voetbalclub Terneuzen, eens de trots van de Zeeuws Vlaamse centrumgemeente, is gedegradeerd naar de „onder afdeling". Een sportief diepte- punt, dat werd bereikt na een 1-0 nederlaag in de beslissings wedstrijd tegen Hontenisse. PAGINA 16 DrikBreukink is de Ronde van Italië uitstekend begonnen. De renner uit de ploeg van Post, the vorig jaar derde werd in de Oiro, eindigde als vierde in de Proloog. PAGINA 19 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Provincie: 7, 9 en 11 Sport: 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 en 20 Het wrak van de auto van prins Willem Alxander. LEIDEN (ANP) - Kroonprins Willem Alexander is zaterdagmiddag in Lei den met zijn auto te water geraakt. Hij is bij het ongeluk niet gewond raakt. De Leidse politie wilde maandag geen mededelingen meer doen over het on geluk. Maandagavond organiseerde de politie een persconferentie, maar deelde daar aan de verzamelde pers slechts mee dat geen commentaar wordt gegeven op het ongeluk. Op vragen of de prins tijdens het ver hoor door de Leidse politie had toege geven dat hij te hard heeft gereden was de reactie van de Leidse politie ook: „Geen commentaar". De politie wilde ook niet ingaan op uitlatingen afgelo pen zondag van een woordvoerder van de politie die had gezegd dat de kroon prins minstens 65 kilometer per uur heeft gereden op een plaats waar 50 ki lometer per uur is toegestaan. Het eni ge dat de politie maandagavond kwijt wilde was dat de „normale procedure zal worden gevolgd". Of dat betekende dat de kroonprins zal worden vervolgd omdat hij de toegestane maximum snelheid met meer dan drie procent heeft overschreden zei de politie slechts: „Geen commentaar". Een woordvoerder van de rijksvoor lichtingsdienst is de prins na het onge luk zelf uit zijn auto geklommen en naar een nabij gelegen ambulancepost gelopen. Personeel van de post heeft de prins thuis gebracht. De politiewoordvoerder zei zondag nog dat prins Willem Alexander bezig was een auto in te halen toen hij werd geconfronteerd met een verkeersbord waarmee wordt aangegeven dat inha len daar verboden is. „Hij kon toen kie zen. Of snelheid verminderen en ach ter de auto die hij aan het inhalen was weer in te voegen of trachten de auto alsnog in te halen door harder te gaan rijden", aldus de politiewoordvoerder. „Hij koos voor het laatste". „De prins werd daarop geconfronteerd met een wegversmalling en moest snel naar rechts. Hij raakte daarbij met zijn rechtervoorwiel de berm en verloor de macht over het stuur en reed het water in", aldus de politie-woordvoerder. Volgens de woordvoerder wordt de au to van Willem Alexander vandaag aan een technisch onderzoek onderworpen om te kijken of de remmen wel goed hebben gewerkt. „Niet dat er aanwij zingen zijn dat er met de remmen iets aan de hand zou zijn, maar we willen gewoon zeker weten wat er is ge beurd", aldus de Leidse politie zondag na het verhoor van de prins. Het ongeluk heeft volgens fotografen plaatsgevonden op de Plesmanlaan in Leiden vlakbij het Legermuseum. De prins kwam met zijn auto in een naast de weg gelegen brede sloot terecht. Leiden is de woonplaats van de 21-ja- rige kroonprins. Hij studeert er ge schiedenis aan de rijksuniversiteit. (Van onze correspondent BUDAPEST De minister-president van Hongarije, Karoly Grosz, is zon dag tot partijleider van de Socialisti sche Arbeiderspartij gekozen. Door de unieke combinatie van beide func ties is de 57-jarige Grosz onbetwist de sterke man van zijn land. Zijn voor ganger als partijleider Janosz Kadar, werd tijdens het bijzondere congres van de Hongaarse communisten met het erebaantje van partijvoorzitter als dank voor 32 jaar lang bewezen diensten, achter de coulissen gescho ven. Grosz, ambitieus en dynamisch, wordt geacht te slagen waar zijn 75-jarige voorganger faalde: het doorvoeren van drastische, economische en politieke hervormingen die het vertrouwen on der de bevolking in partij en regering moeten herstellen. De conferentie die vorige week vrijdag begon, resulteerde in een politieke aardverschuiving. Weliswaar werd verwacht dat Kadar het veld moest ruimen, maar niet dat het Politburo voor meer dan de helft zou worden ge wijzigd. Behalve Kadar verdwenen ze ven van zijn geestverwanten uit het dagelijks bestuur van de partij. De in vloed die de oud-partijleider nog zou kunnen doen gelden is tot vrijwel nul gereduceerd. Oudgedienden als ex- premier en tweede man van de partij Gyorgy Lazar, vakbondsleider Sandor Gaspar en Kadar's secretaris Miklós Ovari verdwenen niet alleen uit het Politburo, maar ook uit het Centraal Comité. litburo zijn meer gematigde, deels technocratische hervormers die zich zeer goed kunnen vinden in de opvat tingen van een modern en efficiënt so cialisme die Grosz preekt. Eén van hen is Eona Tatai, directeur van een rub berfabriek. Omdat minister van socia le zaken Judit Csehak haar zetel in het Politburo behield is Hongarije nu het enige socialistische land in het War- schaupakt dat twee vrouwen in de top van de partij heeft. In het 108 leden tellende Centraal Co mité kwamen 37 nieuwe gezichten. Ook hier gaat het om verjonging en versterking van de hervormingsge zinde vleugel. Van Grosz wordt nu verwacht dat hij een eind maakt aan de verdeeldheid in de partij en de dis cipline aanhaalt. DOVER (RTR/ AFP/DPA) - Aan boord van de vrachtveerboot, de 'Sea Freight Freeway' van de Britse rederij Sealink heeft gisteravond een brand gewoed. De brand ontstond in de machinekamer en liet zich zo ernstig aanzien dat de kapitein overwoog de opvarenden in de boten te laten gaan. Tegen half twee afgelopen nacht kwam het bericht dat de brand zou zijn bedwongen. Een gewond bemanningslid werd met een helikopter van de RAF van boord gehaald. Aanvankelijk was bericht dat er vermisten zouden zijn, maar vanoch tend vroeg werd gemeld dat alleen een passagier even zoek was. Hij werd later gevonden. Reddingsboten uit Ramsgate hoefden niet in actie te komen. Aan boord waren 43 vrachtwagenchauffeurs en 32 bemanningsleden. De veerboot, die de dienst Oostende-Dover onderhoudt, was op zo'n veertig kilometer buiten de kust van Ramsgate toen de brand uitbrak. Dat maakte de nederlaag voor de be houdende vleugel in de partij com pleet. Grootste verrassing was de komst in het Politburo van Reszo Nyers, de architect van het Nieuw Economisch Mechanisme in 1968. Nyers werd in 1975 door Kadar en La zar uit de partijtop verwijderd van wege zijn hervormingsgezindheid en vanwege zijn sociaal-democratische afkomst beschuldigd van revisionis me. De positie van de hervormers werd verder versterkt door de benoeming van Imre Poszgay tot lid van het Polit buro. Poszgay is sinds jaar en dag ad vocaat van politieke hervormingen, die zoals hij dit weekeinde zelf nog uit drukte, „binnen de historisch noodza kelijke grenzen" van het eenpartijsys- teem een maximum aan democratie moeten garanderen. De vier andere nieuwelingen in het Po- ORANJESTAD (ANP) - Een gekaapte boeing 727 van de Colombiaanse luchtvaartmaatschappij Avianca is afgelopen nacht om tien over twaalf (Nederlandse tijd) van Aruba opgeste gen en in westelijke richting vertrok ken. Vermoedelijk wil de kaper naar Cuba maar betwijfeld werd of dit doel zou worden bereikt omdat het vlieg tuig daarvoor onvoldoende brandstof aan boord had. Het toestel was maandag even voor 16.00 uur Arubaanse tijd (22.00 uur Ne derlandse tijd) op het Koningin Bea trix vliegveld van Aruba geland. Aan boord bevinden zich behalve de kaper nog drie bemanningsleden, de gezag voerder, een co-piloot en een boord- technicus. De identiteit van de kaper was onbekend, maar hij zou „geeste lijk gestoord" zijn en een handgranaat bij zich hebben. Het vliegtuig werd maandag gekaapt tijdens een binnenlandse vlucht in Co lombia. Na landing in Medellin, de op een grootste stad in Colombia, liet de kaper alle 131 passagiers uit te stap pen en het merendeel van de beman ning van boord te gaan. Hij dwong ver volgens het cockpit personeel op te stijgen en koers te zetten naar Pana ma. Tijdens de onderhandelingen die daar werden gevoerd bleek dat de man ken nelijk geestelijk gestoord is en-dat hij 100.000 dollar eiste en dat hij naar de Cubaanse hoofdstad Havanna wil. De man die zelf verklaarde „ernstig ziek" te zijn wil naar zijn eigen zeggen „een rustige dood sterven". Na een verblijf van drie uur en 16 minuten op het Om ar Torrijos vliegveld in Panama ver trok het toestel naar Aruba, waar de kaper een deel van de 100.000 dollar verwachtte te krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1