Meer menséit met vakantie M/EEK-UIT \NEEK-IN Omroep Zeeland kan in 1990 in de lucht Schilderijenroof ramp voor Stedelijk electra anDijke LAN BINNEN KABINET Kunst in Rijksbezit onverzekerd VAN GOGHJONGKIND EN CEZANNE WOV: vragen en antwoorden 235,- Zonnige perioden I meest oostelijke wind. hie jaargang no. 119 laterdag 21 mei 1988 PINKSTER-SHOW Nu bij: AKANTIELAND lEN HAAG (GPD) Binnen het kabinet bestaan plannen om de voor dit jaar noodzakelijke Jxtra bezuinigingen op de begroting voor Onderwijs naar 1989 te verschuiven. Premier Lub- b s heeft dit gisteren na afloop van het kabinetsberaad laten weten. Haring Omroep Veren Lindenhof Spanning Meevaller EXPLOITATIEKOSTEN 3,5 MILJOEN Nieuws LUnbach Ramp Harmonieus in Sfeerlicht Iperioden met zon en droog. Maximum temperatuur rond 15 graden. Zwakke Alle 1988-noviteiten op caravangebled Nieuwe trend '88-lijn in tuin en campingmeubelen Gloednieuwe accessoiresshop Hoek Rijksweg - Ringbaan West 01100 - 1 14 40 I GOES CIALE ZEEUWSE COURANT KSTERDAM (ANP) - Het onderzoeksinstituut NIPO ver hakt dat dit jaar 63 procent van onze bevolking met than tie zal gaan. Vorig jaar was dat 60 procent, oftewel I miljoen Nederlanders. Van de stijging zal het grootste Iel uit buitenlandse vakanties bestaan, licngrijkste bestemming is wederom Frankrijk, op de het cevolgd door de Bondsrepubliek Duitsland. Directeur L Th. A. Hess van het NIPO heeft dit vrijdag gezegd op n persconferentie van het Frans Verkeersbureau. bor een vakantie hanteert het NIPO de norm van drie Leengesloten overnachtingen. De meeste landgenoten kiezen blijkens NIPO-onderzoeken nog steeds Frankrijk als vakantieland. Uit het onderzoek, waarvoor een jaar lang circa 100.000 mensen zijn ondervraagd, blijkt dat vo rig jaar 18 procent voor Frankrijk koos, 14 procent voor de Bondsrepubliek Duitsland, 13 procent voor Oostenrijk en Spanje, 6 procent voor België en 5 procent voor Italië. Overigens is - zo blijkt uit het NIP O-onderzoek - Duitsland in de populariteitspoll gestegen. Het merendeel van de Duitslandbezoekers bestaat volgens het NIPO veelal uit ouderen. Veel Frankrijkgangers bevinden zich in de cate goriejongeren. xtra bezuiniging aar '89 schuiven i het kabinet werd de zogenaamde loorjaarsnota besproken: een stuk pn minister Ruding (financiën) over stand van zaken rond de lopende legroting. Ruding stelt in de nota voor bg eens 540 miljoen gulden extra te (ezuinigen. Daarvan komt 506 miljoen ïlden voor rekening van het Onder lijs, als gevolg van extra uitgaven lor de studiefinanciering, lubbers erkende dat de vraag waar log op Onderwijs kon worden bezui- ligd een belangrijke rol in de discussie PZC Deense haring wordt in het pakhuis Hollandse Nieuwe: dinsdag liggen ze in de kraam. PAGINA 3 De plannen voor een commer ciële omroep in Nederland hebben politiek gezien weinig kans van slagen. PAGINA 5 De veertarieven in Zeeland zullen worden verhoogd om de extra kosten voor de bouw van een oeververbinding op te brengen. PAGINA 11 De Zeeuwse staten hebben de knoop doorgehakt: het bejaar denoord Lindenhof verhuist naar Koewacht. PAGINA 14 De spanning is terug in de na- competitie: Willem II verslaat FC Twente. PAGINA 39 Binnen- en buitenl: 2,3 en 5 Opinie, achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 11, 13, 14, 15, 17 en 19 Sport: 39 Afrikaanse kunst zielloos te zien in Brussel Heerlijk dag boek van Gaston Burssens Miriam Van hee heeft een on verholen afkeer van de zomer Lucio Fontana doorbreekt de natuurlijke grenzen en schept zich nieuwe ruimte (in het Ste delijk) Geometrie in Twente Aswad: topattractie van het Pinkpopfestival Jeroen Krabbé schittert in Cannes Radio- en televisieprogram ma's voor het pinksterweek- einde. PAGINA 21,22, 23, 25, 27 en 29. Rust rond de kooiplas Wordt Afrika de dumpplaats van het Europese chemische afval? Rijkswaterstaat be drijft op weg naar 2000 nieuw rentmeesterschap Pijnlijke precisie in de nieuwe provin cie-atlas Rokers zijn in de VS uitgestotenen Wat is de hond toch lief Een ME-baas wordt muzikant Moet ouderschap worden beloond? Roland Garros, het Waterloo van de Amerikaanse proftennissers Met een Moluks elftal door In donesië. PAGINA 31, 32, 33, 35 en 37. speelt. De eerste minister gaf daarbij openlijk toe dat zaken, die dit jaar niet meer kunnen wellicht in 1989 wel mo gelijk zijn. Voorts sprak hij over het „tijdsverloop" dat nodig is om de pro blemen op te lossen. De premier gaf toe dat er ten opzichte van de in september 1987 gepresen teerde begroting voor 1988 sprake is van een forse belastingmeevaller. Bij de Paasbesluiten van het kabinet blijkt die meevaller nog maar beschei den van aard. Uiteindelijk zal die weg vallen tegen een tegenvaller van een miljard gulden bij de inkomsten uit aardgasverkopen door de overheid. De door Ruding noodzakelijk geachte extra bezuinigingen van 540 miljoen gulden omschreef Lubbers als „be scheiden". „Het uitgavenbeeld is rus tiger dan gedacht", meende hij. Des ondanks erkende Lubbers dat het „niet eenvoudig" is om noodzakelijke extra bezuinigingen te vinden. Hij wees erop dat er ten opzichte van drie tc t vier jaar geleden veel minder moge lijkheden zijn op de departementale begrotingen. Ondanks de problemen achtte Lub bers het nog steeds mogelijk om het fi nancieringstekort van de rijksover heid in 1990 op circa 5,25 procent terug te brengen. De meeste bezuinigingen zijn al in de meerjarencijfers verwerkt. Of de doelstelling voor het financie ringstekort helemaal gehaald zal wor den, zei Lubbers te betwijfelen gezien de tegenvallers bij de studiefinancie ring, de uitgaven voor de EG en voor exportkredietverzekeringen. „Het wordt wat zwaarder", aldus de eerste minister. Het is de bedoeling dat het kabinet volgende week definitieve besluiten neemt. FNV-bestuurder Rosenmöller licht het personeel van de bedrijven in over de fusie. ROTTERDAM (GPD) - Nedlloyd en Internatio-Müller voegen hun drie grote bedrijven in de Rotterdamse ha ven samen. Europe Container Terminus ECTen de stukgoedbedrijven Quick Dispatch en Muller Thomsen worden één bedrijf. Door de fusie ontstaat een krachtig overslagbedrijf, waarin de grenzen tussen containeroverslagroll-on- roll-off en het klassieke stukgoed vervagen: een zoge naamde non-bulk-sectorEr wordt voor miljoenen gul dens in de container- en stukgoedoverslag geïnves teerd. De fusie kost geen arbeidsplaatsen. Nedlloyd en Internatio Muller hebben beide een aan deel van 38 procent in ECT; samen dus de meerderheid. Quick Dispatch is een volle dochter van Nedlloyd, Mul ler Thomsen is een dochter van Internatio Muller. Zie ook pagina 7 (Van onze correspondent TEL AVIVDe Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz heeft Israël gewaarschuwd dat als het niet bereid is bezet gebied op te geven in ruil voor vrede, geen enkele Arabische partner bereid is met Israël te onder handelen. „Als je nee zegt tegen het principe 'land in ruil voor vrede', waar moet je dan over onderhandelen?", zo zei hij gisteravond tijdens een exclusief interview voor de Israëlische televisie. MIDDELBURG De Omroep Zee land kan vanaf 1990 met uitzendingen beginnen. Uitgegaan wordt voors hands van drie uur per dag op Radio 1 regionaal; in de weekeinden vijf uur. Overdag komt na elke uitzending van het ANP regionaal nieuws. De Om roep Zeeland krijgt 25 arbeidsplaat sen. Voor de voorbereiding - ruim één jaar - DEN HAAG (GPD) De kunstvoor werpen, die eigendom zijn van het Rijk blijken niet verzekerd te zijn. De schilderijen en beelden in bij voorbeeld het Rijksmuseum of het Van Goghmuseum in Amsterdam zijn niet verzekerd tegen diefstal. Dat gaf desgevraagd een woorvoer- der van WVC toe. „Dat zou werkelijk onbetaalbaar zijn. Je hebt er geen idee van hoeveel kunstvoorwerpen het Rijk bezit. Als je dat gaat optel len en daar dan vervolgens de verze keringspremies van berekend, dan kom je aan een bedrag waarvan je volgens mij elk jaar een heel aar dig museum kunt bouwen èn exploi teren". Foto: één van de drie uit het Stede lijk Museum in Amsterdam gestolen schildeirjen is „anjelieren" van Vin cent van Gogh. is 7,3 ton nodig. De jaarlijkse exploita tiekosten van de omroep zijn geraamd op circa 3,5 miljoen gulden. Daarvan betaalt het rijk ruim 2,3 miljoen gul den. Via een heffing op de omroepbij drage (10 gulden tv radio; 3 gulden radio) betalen de Zeeuwen de rest. De oprichting van Omroep Zeeland wordt een feit, nu gedeputeerde staten voorgesteld hebben medewerking te geven. Dit onder de 'strikte voorwaar de' dat de omroep geen beroep kan doen op financiële middelen van de provincie. Gedeputeerde staten vin den dat het algemeen bestuur van de Omroep Zeeland (in oprichting) repre sentatief is voor de samenleving. Eind juni buigen provinciale staten zich er over. Vast staat al dat er een meerder heid voor erkenning van de omroep is: D66, PPR, PvdA en WD zijn zonder meer vóór; CDA en RPF/GPV staan er in beginsel niet afwijzend te genover; de SGP is tegen. regionale omroep zinvol ter verbre ding van de informatievoorziening. Hoe groot de belangstelling voor een Omroep Zeeland is, kunnen gedepu teerde staten niet aangeven. Ze wijzen op de belangstelling voor andere re gio-omroepen in Friesland, Groningen en Drenthe. Deze omroepen worden goed tot zeer goed beluisterd. Het college gaat ervan uit dat in de programmering een goede, actuele nieuwsvoorziening onontbeerlijk is. Dat nieuws dient te worden geplaatst (Slot zie pagina 17 kolom 7) (Advertentie) Gedeputeerde staten herinneren er aan dat sinds 1965 geprobeerd wordt een regionale omroep van de grond te tillen. De financiering, met name het 'omroeptientje', vormde steeds een be langrijk struikelblok. In de nieuwe me diawet is nu vastgelegd dat aan zo'n tientje vanuit de regio niet te ontko men is. Het college acht komst van een (Advertentie) AUTOMATISERING Industrieweg 1-3 4382 NA VUasingen TH 01184-168)0 joggingpak In kobaltblauw en gemeleerd grijs met kontraststrepen. Alléén vandaag bij Bristol maten HH maten 104-164 9(1b 5 t/m 9 schoenen en vrijetijdskledmg Middelburg Markt 45 (naast de NMB) tel. 01180-29911 donderdag koopavond tot 21.00 uur M Vragen 'vreemd aan de or de van de dag', zoals de terminologie luidt, vormen geen dagelijkse kost voor de Zeeuwse statenleden. Maar bij tijd en wijle zijn er toch fracties die via deze informatie-mogelijkheid ant woorden van het dagelijks bestuur van de provincie, gedeputeerde staten dus, willen krijgen op 'brandende kwes ties'. De Partij van de Arbeid - overi gens, zij niet alleen - voelt zich al maandenlang tekort gedaan door ge deputeerde staten, omdat naar het oordeel van de socialisten informatie over de voortgang rond de verwezenlij king van de Westerschelde Oeverver binding WOV) slechts mondjesmaat wordt gegeven. Vanuit deze verontrus ting, zo zei fractievoorzitter De Nooij- er, hebben wij onze vragen gesteld. De meeste informatie wordt uit de krant gehaald; een situatie, zo mag uit de woorden van De Nooijer worden opge maakt, die veel statenleden als uiterst frustrerend ervaren. De Pvda-ers kre gen het jn elk geval voor elkaar dat de verantwoordelijk gedeputeerde Barbé (CDA), ogenschijnlijk zonder enige terughoudendheid, antwoord gaf op alle vragen. Er is gegronde twij fel of de statenleden daarmee tevreden kunnen zijn. De verwijten gelden in dit opzicht niet zo zeer de gedeputeerde zelf als wel het systeem van vraag-en- antwoord-spel, zoals dat hoort bij vra gen 'vreemd aan de orde van de dag.' De woorden zeggen het al: vreemd aan de orde van de dag, is niet iets van alle dag. Het is de uitzondering die de regel bevestigt. Buiten de gebruike lijke orde omgaan, houdt al bij voor baat iets vreemds, iets buitenissigs in. Statenvoorzitter, commissaris der ko ningin Boertien, als geen ander kenner van het reglement van orde, wees de statenleden er bij herhaling op, dat het bij dit onderwerp slechts ging om vra gen en antwoorden. Elke poging tot toelichting, elke vorm van debat werd in de kiem gesmoord. Alleen vragen!, hield Boertien de statenleden tot ver velens toe voor. Formeel was het gelijk aan zijn kant, maar het gevolg was wel dat de staten met een kater bleven zit ten. Alle gekrakeel van de afgelopen maanden rond de oeververbinding rechtvaardigde een betere inhoudelij ke behandeling. Ten dele dragen de Zeeuwse volksvertegenwoordigers zelf schuld aan de gang van zaken, want zij hadden kunnen weten dat de methode van 'vragen vreemd aan de orde van de dag' een pittige gedachtenwisseling uitsluit en evenmin ruimte laat voor, om eens wat te noemen, het indienen van een motie. Solist Barbé, giste ren zeer zeker van goede wil, kon er geen enkele kant mee uit. Dat was te meer schrijnend omdat zijn antwoor den op onderdelen bepaald onthul lend waren. Zo'n belangrijk onderwerp toch maar agenderen, luidt de conclu sie. Barbé gaf gisteren in grote lijnen een overzicht van de gang van za ken in de afgelopen maanden, waarbij hij de staten er meer dan één keer aan herinnerde, dat wie het onderwerp WOV via de stukken en de commissie vergaderingen heeft gevolgd voldoen de informatie heeft gekregen. Het is nog niet eens een onjuiste stelling, want de eerlijkheid gebiedt te zeggen dat op allerlei niveaus veel informatie - zij het niet alle, zoals na de uitleg door Barbé bleek - is vrijgekomen over de WOV. Uit Den Haag, uit Mid delburg, (ook) via de pers. De vraag is echter veel meer of van een gemiddeld statenlid mag worden verwacht dat hij/zij - en dat moet dan voor alle on derwerpen gelden - uit de enorme brij van feiten en cijfers, harde gegevens en veronderstellingen, hele en halve waarheden die zaken kan destilleren die voor hem/haar van belang zijn. Het antwoord zal in vele gevallen uitko men bij een hartgrondig 'nee'. Dat mag de statenleden nog niet eens worden verweten. Zij beschikken nu eenmaal over minder mogelijkheden en bron nen dan de leden van gedeputeerde staten. Als het dagelijks bestuur van de provihcie daarvan zou uit gaan, zouden individuele gedeputeer den er minder moeite mee hebben re gelmatig uitvoerig aan de staten te rapporteren over belangrijke zaken als de WOV. In feite vroegen de statenle den gisteren om een dergelijke uitleg, maar zij deden dat volgens een ver keerde methode. Volgende keer beter? Dim Advertentie AMSTERDAM (GPD) - Uit het Stedelijk Mu seum in Amsterdam zijn vrijdagmorgen vroeg drie kostbare schilderijen gestolen. Het gaat om werken van Vincent van Gogh, J. B. Jong kind en Paul Cézanne. De totale waarde wordt door experts geschat op tussen de 20 en 25 mil joen gulden. De schilderijen in het Stedelijk zijn alleen tegen brand verzekerd. De particuliere bewakingsdienst van het Stede lijk museum heeft de politie veel te laat om assis tentie gevraagd. Dat is de meest waarschijnlijke reden waarom de hoofdstedelijke politie pas een half uur nadat het stil alarm in het Stedelijk was afgegaan, op de plaats des onheils arriveerde. Vrijdagavond laat vertelde een woordvoerder van de Amsterdamse politie dat rond 4.40 uur vrijdagmorgen het alarm overging bij de bewa kingsdienst van het Stedelijk Museum. Pas te gen vijf uur nam het personeel van de bewa kingsdienst ter plaatse poolshoogte en consta teerde dat een ruit was ingeslagen. Daarop werd onmiddellijk de politie gebeld voor assistentie. Deze was vier minuten later ter plaatse. Samen met de bewakingsdienst stelde de politie een onderzoek in. Na tien minuten werd gecon stateerd dat in de aangrenzende zalen geen schil derijen verdwenen waren. Daarop vertrok de po litie. Pas anderhalf uur later werd de diefstal van de schilderijen geconstateerd. Het onderzoek van de politie heeft vrijdag nog geen concrete resultaten opgeleverd. De gestolen schilderijen zijn 'De anjelieren' van Vincent van Gogh, gemaakt in Parijs (maart 1886), een olieverfdoek; 'Het huis van meester Adam Billaud in Nevers' (1874) van J. B. Jong kind en het schilderij 'Stilleven met flessen en appels' (1890) van Paul Cézanne. De doeken zijn inclusief lijsten meegenomen. Volgens Wim Beeren van het Stedelijk Museum betekent de diefstal „een regelrechte ramp voor het museum". Hij schat de kans dat de schilderij en nog worden teruggevonden „niet zo groot". De controle op de verkoop is zeer groot. Eigenlijk is het onverhandelbare waar, die in het officiële circuit niet is kwijt te raken, aldus Beeren. Het is de eerste keer in het bestaan van het Ste delijk Museum dat hier kunstwerken werden ge stolen. Volgens veilingmeester moderne kunst van So- theby Mak van Waay Auke van der Werff gaat het bij de schildenrijenroof om een 'ontvoering'. Volgens hem gaat het zeker niet om 'een diefstal op bestelling'. Van der Werff: „Dat komt toch maar zelden voor, en dan vooral nog in misdaad films." Meer voor de hand liggend is een ontvoe ring, aldus Van der Werff. „Niet alleen mensen kun je ontvoeren, het is heel wel mogelijk om ook waardevolle voorwerpen te stelen om later een flink losgeld te vragen." Het Stedelijk Museum heeft alarmen op alle ra men en deuren. De nachtwakers die er vroeger rond liepen, zijn afgeschaft. Volgens Beeren om dat door procedurefouten alarmen ongewild in werking werden gesteld. Niettemin toont hij zich voorstander van een combinatie van automati sche alarmen en nachtelijke bewakers. Alleen tijdens de expositie van Oscar Schlemmer, vorig jaar, werd 's nachts in het gebouw gepatrouil leerd. Fraaie collectie glasarmaturen in hangende wand-en staande uitvoering vanaf LAMPEN GRATIS OPHANGEN (bij besteding boven 100,-) Goes: Lange Vorststraat 89, tel. 01100-16070. Zierikzee, Dam 23, tel. 01110-12119.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1