Bushaltes vervallen door wielerwedstrijd Beslissings wedstrij d voetbal is een ramp voor profcriterium Voorzitter IJVC heeft grieven tegen district Oostburgse schakers terug in hoofdklas PHIL ANDERSON EN ADRIE VAN DER POEL PZC/ sport r KLOOSTERZANDE - On danks de tegenvallende pu blieke belangstelling van de laatste paar jaar verschijnt er voor de eenentwintigste uit gave van het internationale Pinkstercriterium van Kloos terzande, dat morgen, zater dag, wordt gehouden, weer een alleszins acceptabel deel nemersveld aan het vertrek bij de beroepsrenners. Adrie van der Poel, de Australiër Phil Anderson, de Belg Ronny van Holen en een aantal 'co- ming-men' van de Nederland se profwielrennerij kunnen best opnieuw voor een wieler spektakel gaan zorgen. Bo vendien slaagde het actieve organisatiecomité er op het laatste moment in ook de Ne derlandse topsprinter Mat- tieu Hermans te contracteren. Dit sprintkanon won in de pas verreden Ronde van Spanje zes étappes. Favorieten Startgelden Aantrekkelijk Kantine Gezellig Halsstarrig Doodsteek la Anonimiteit Optimistisch - VRIJDAG 20 MEI 1988 Kloosterzande haalt toprenners naar het pinkstercriterium De laatste paar jaar bezochten telkens slechts enkele honderden de wedstrijd voor de beroepsrenners in Klooster zande. Voor de stichting Wielerpromo- tion Zeeuwsch-Vlaanderen is dit overi gens nog altijd geen reden om het bijl tje er bij neer te gooien. Alhoewel het de laatste jaren steeds moeiüjker is ge worden om een dergelijk evenement fi nancieel 'rond' te breien, willen ze daar van geen wijken weten. ners gaan er dan een aantal, voorna melijk regionale, amateurs van start. „Dat moeten we wel doen om tenmin ste een qua aantal renners, acceptabel veld aan de meet te krijgen. Anders staan er hooguit 30 a 35 renners van start. Dat aantal vullen we dan aan met enkele amateurs. Vorig jaar was het in ieder geval een succes", aldus voorzitter Frans Serrarens. Maar reeds vorig jaar kwam er, voor namelijk van de beroepsrenners, be hoorlijk wat tegenstand. De profs za gen een deel van hun 'brood' weg val len. Tenminste, dat was de mening van SBB-coördinator Gerrie van Ger- wen. „En ook secretaris Roger van Es van die stichting was fel tegen. Uiteinde lijk wenste hij wel toestemming te ver lenen om vijf amateurs van start te la ten gaan", zegt Frans Voet. Maar het KNWU district Zeeland was 'Klooster zande' wel ter wille. Voet: „Wim Tim mermans (waarnemend dsl) trok zich daar niets van aan. Die gaf ons toe stemming om tien a twaalf ama teurs te laten rijden tussen de profs". Uiteindelijk zijn het er acht geworden, waarbij alle drie de Zeeuwse wielerver enigingen vertegenwoordigd zullen zijn. Theo Middelkamp met Pierre Raas en Peter Mol; wv Zeeland met Rob Bijvank, John de Crom en Nico van de Klundert en wv Zeeuws-Vlaan- deren heeft Karei van Goethem, Eric Vereecken en Peter van 't Westeinde in de strijd. moest zich uiteindelijk tevreden stel len met een tweede plaats in de Ronde van Vlaanderen, waarin hij alleen Ed dy Planckaert voor moest laten gaan. De winnaar van het vorige Pinkstercri terium, de Belg Edwig van Hooy- donck, komt opnieuw naar Klooster zande. Hij krijgt de steun van onder meer Adje Wijnands, de Belg Rudie Pevenage en Sluiskillenaar Patrick van Passel, die zich dit seizoen na drukkelijk in het profpeloton zal moe ten bewijzen. De ploeg van Peter Post moet helaas verstek laten gaan, omdat deze ploegleider de voorkeur geeft aan een andere voorbereiding op de Ronde van Italië, die maandag start. Post leg de zijn renners zelfs een startverbod op voor Kloosterzande. Wel gaat ook van start de Belgische formatie, waarvoor Patrick Tolhoek uitkomt. Ronny van Holen, de win- KLOOSTERZANDE - In verband met wielerwedstrijden vervallen er za terdag in Kloosterzande een tweetal ZWN-bushaltes. Dat is in de eerste plaats die in de Cloosterstraat; reizigers kunnen dan opstappen bij de halte nabij de Molen in Groenendijk. Voorts vervalt ook de halte aan de Hulsterweg; daar is de halte bij de loodsen van Bas Rijk hetalternatief. Deze maatregelen duren van 12.00 - 21.00 uur. naar van de Belgische openingswed strijd Omloop Het Volk, is uit die equi pe een kanshebber. Verder vertrekken onder meer Werner Wieme, Theo van der Velde en de opmerkelijkste Neder landse ploeg Zero in Kloosterzande. De beroepsrenners gaan zaterdag om 18.00 uur van start voor een race over 100 kilometer. Start en finish zijn op nieuw in de Cloosterstraat. In het voorprogramma gaan eerst de nieuwelingen van start. Deze catego rie opent reeds om 13.15 uur het por- gramma met een wedstrijd over 40 ki lometer. Hier zijn ruim twintig ver trekkers met uiteraard alle Zeeuwen. De amateurs rijden hun wedstrijd van af 14.30 uur; zij hebben dan 85 kilome ter voor de wielen. In totaal zijn er hier een kleine 70 deelnemers. Tussen de wedstrijd van de amateurs en de beroepsrenners in, wordt er een fiets-loopwedstrijd gehouden, waar van de organisatie in handen is van de trimclub van de NSM. De aanvang hiervan is 16.45 uur. „Dat het steeds moeilijker wordt om de begroting (dit jaar toch ook weer, inclusief het omlijstingsprogramma, ruim 30000 gulden) toch altijd weer rond te krijgen, is toch ook voor een belangrijk deel aan de KNWU te wij ten. Het is nog maar enkele jaren gele den, dat de minimum-vergoeding voor een prof 50 gulden was. Dat is daarna opgetrokken tot 75 gulden, maar in middels is dat al opgelopen tot 250 gul den. En bovendien worden de startgel den voor de toppers ook steeds hoger", weet organisatie-secretaris Frank Voet te melden. Vorig jaar was het Pinkstercriterium voor de eerste maal een zogenaamde open wedstrijd. Bij de beroepsren- Dit achttal talentrijke amateurs moet ongetwijfeld in staat worden geacht om een felle strijd te leveren met de beroepsrenners zoals die in Klooster zande aan de start verschijnen. De nog altijd regerende Nederlandse kampioen staat ongetwijfeld als één van de grote favorieten voor de eindzege te boek. Van der Poel was dit voorjaar de enige Nederlander, die er in slaagde een klassieker op zijn naaia te schrijven. In Luik-Bastenaken-Luik was de renner uit de ploeg van Jan Gisberts de snel ste, terwijl hij in de slotfase van de Ronde van Vlaanderen pas uitgescha keld werd voor de hoofdprijs. In Kloos terzande krijgt Van der Poel steun van zijn ploeggenoten Mare Dierickx, Hans Daams, Frank Kerstens (ooit winnaar van de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen) en de Zeeuw Peter Hoondert. Ook de ploegen van de Zeeuwse ploegleiders Kees Priem en Jan Raas zijn van de partij. Phil Anderson mag ongetwijfeld ook tot de kanshebbers worden gerekend. De Australiër uit de ploeg van Priem speelde in verschil lende klassiekers een hoofdrol, maar KLOOSTERZANDE - Voor de organisatoren van het Pinkstercriterium in Kloosterzande is de vaststelling van de beslissingswedstrijd tussen Hontenisse en Terneuzen, zaterdag om 14.30 uur in Koewacht, „een regel rechte ramp", zoals organisatie-voorzitter Frans Serrarens het uitdrukt. „Een groot aantal medewerkers van ons is, zoals uiteraard gebruikelijk in een dorp als Kloosterzande, ook nauw betrokken bij de voetbalclub. Bo vendien willen ook een groot aantal supporters die wedstrijd bijwonen. Wat dat betreft hebben we nog geluk, dat die wedstrijd in de middag wordt gespeeld, want ik moet er niet can denken, als die 's-avonds gespeeld zou worden. Dan rijden bij ons de profs; dat zou helemaal verschrikkelijk zijn geweest", meent Serrarens. Om nu de voetballiefhebbers, die toch de voorkeur aan het wielrennen geven, van minuut tot minuut op de hoogte te laten blijven van de gebeur tenissen in de wedstrijd tussen Hontenisse en Terneuzen, zal er een directe telefoonverbinding zijn tussen het voetbalveld in Koewacht en de jurywa gen. Via de geluidsinstallatie langs het parkoers kunnen de wielerliefheb-' bers op die manier mee genieten van de prestaties vao de voetballers. Adrie van der Poel: trekpleister in Kloosterzande. IJZENDIJKE Vorige week zaterdag opende de wethouder van sport zaken in de gemeente Oostburg, Hannes de Vries, de derde baan van het tennispark in IJzen- dijke. Met deze opening is er een lang gekoester de wens van de plaatse lijke tennisvereniging Tiola in vervulling ge gaan. Dit jaar is het vijfentwin tig jaar geleden dat ten nisvereniging Tiola (Tennis Is Ons Liefst Amusement) opgericht werd. „Voor die tijd werd er ook al getennist in IJ- zendijke, maar dat werd door een kleine groep op een verharde baan ge daan", vertelt voorzitter Johan Pielaat. „Toen er in het begin van de zesti ger jaren plannen waren voor de bouy van een sportcomplex, meende de gemeente er goed aan te doen om daar ook twee tennisbanen in on der te brengen. In die tijd gebeurde er overi gens veel in IJzendijke. Het was de periode vóór de herindeling. De mo len werd gerestaureerd, de Ravelijn werd uitge diept en er kwam een sportcomplex, inclusief zwembad en tennisba nen. Kennelijk moest de pot leeg voordat we bij Oostburg kwamen". Het verenigingsleven ontwikkelde zich in die tijd sterk. De komst van het complex zorgde er voor dat er een zwem- en tennisclub werd opge richt. „Tiola startte met een veertigtal leden", weet Pielaat nog. „In de loop der jaren groeide de vereniging gestaag. Acht jaar later was het ledental verdubbeld en nu tellen we meer dan honderdtachtig tennis sers". Vooral de laatste vijf sei zoenen steeg het aantal leden enorm. Johan Pie laat meent dat dit vooral door het actieve jeugd beleid komt. „Als vereni ging kunnen wij onze jeugdleden tennislessen aanbieden tegen een aantrekkelijk tarief. De ze lessen, die onder lei ding staan van Gerard Kouwijzer, worden gêge- ven tegen een geringe kontributieverhoging. Dit initiatief is enorm aangeslagen, waardoor we een flinke toeloop van leden kregen. Daarnaast zijn ook de oudere leden de laatste jaren aktiever gewor den. Dit resulteerde vier jaar geleden in de bouw van een kantine, die in de plaats kwam van een oude direktiekeet. Eigen werkzaamheden heeft er ook toe geleid dat er een derde baan gekomen is, waar we vorig jaar aan konden beginnen". Het was niet de eerste keer dat Tiola een derde baan wenste. „Een jaar of vijf terug hadden we ook een verzoek bij de gemeente ingediend, maar dat werd afgewe zen. We zouden niet ge noeg leden hebben en bovendien kwamen te veel van onze leden ook nog eens uit andere plaatsen. Dit laatste ar gument werd bij ons tweede verzoek wegge wuifd, mede omdat de Cadzandse tennisver eniging veel toeristen in haar ledenbestand heeft". De komst van de derde baan leidt wellicht tot de vervulling van een ande re wens van de voorzit ter, namelijk een open- toernooi in IJzendijke. „Op twee banen is zoiets moeilijk te verwezenlij ken, maar met die derde erbij is het toch iets om serieus over na te gaan denken". Theo Tazelaar: pleidooi voor de gymzaal IJZENDIJKE De 34-jarige Theo Tazelaar is al meer dan vijftien jaar I voorzitter van de volleybalvereniging IJVC. Hij heeft een ruime bestuur lijke ervaring en behoort min of meer tot een uitstervend ras. Door een I nijpend tekort aan tijd heeft hij in het verleden meer dan eens overwo gen de voorzittershamer over te dragen, maar omdat Theo Tazelaar vond I dat hij zijn vrije tijd op een plezierige wijze kon besteden bleef hij aan als voorzitter. Uitgerekend in het jubileumjaar (IJVC bestaat dertig jaar) heeft Tazelaar echter besloten om af te treden. Hij verwijt het districts- bestuur een halsstarrige houding en haakt af zodra zich een opvolger aandient „die er met nieuw elan tegenaan gaat". De voorzitter van IJVC heeft een aantal grieven tegen de gang van zaken binnen het districtsbestuur van de Nevobo (de volleybalbond) en spreekt nu van de druppel die de emmer doet overlopen. Theo Taze laar constateert dat het districtsbe stuur er alles aan zal blijven doen om het centraal spelen te bevorde ren, te beginnen in de promotieklas. „Maar", zo vreest hij, „daarna zal het ook in de lagere klassen ver plicht worden". In de visie van het districtsbestuur moeten op één plaats (sport hal) verschillende wedstrijden wor den gespeeld, net zoals dat in diver se Zeeuwse bedrijfscompetities gladjes verloopt. Dat is volgens de voorstanders veiliger en bovendien zou het in de loop der jaren tot een hoger spelniveau leiden. George van de Bosch, de voorzitter van de afdeling Zeeland, noemt voorts de grote sfeer die rond het centraal spelen heerst als een pluspunt. Van de Bosch: „Het grootste probleem is dat veel mensen van het spelen op zaterdag af willen. De bedrijfscom petities maken zo'n opgang, omdat er doordeweeks wordt gespeeld. Het brengt een stuk gezelligheid met zich mee en je moet niet zo veel reizen. Daarnaast wordt in de pro motieklas nu nog steeds in kleine en grote zalen gespeeld. Door in een sporthal te spelen wordt dus ook competitievervalsing tegenge gaan". Een eerste voorstel hiertoe stuitte vorig jaar op felle tegenstand, om dat een en ander niet reglementair zou zijn voorbereid. In de onlangs gehouden Sectieraad werd opnieuw (en deze keer volgens de regels) de mening over een dergelijk plan ge vraagd. De stemmen staakten: naast een aantal onthoudingen wa ren er 18 voor- en 18 tegenstanders, waarmee het voorstel werd verwor pen. Theo Tazelaar: „Men probeert dat er nu al een paar jaar door te krij gen. Het haalt het niet één keer, omdat het nooit fatsoenlijk met argumenten wordt onder bouwd. Je zou door het centraal spelen een betere aansluiting krij gen met de derde divisie, maar dat is gewoon klets. Een ervaren trainer als Jo Everaert heeft ook al een paar keer aangegeven dat zijn beste spe lers altijd in de gymzaal zijn ge vormd. Nee, een hoger spelpeil, dat ligt gewoon aan het talent en de trainer. Het is bovendien op geen enkele manier aangetoond dat het spelen in een sporthal veiliger zou zijn dan het spelen in een gymzaal. Dat is zelfs nog nooit onderzocht, maar een speler die al jaren mee loopt weet gewoon dat dat niet het geval is. IJVC bestaat dertig jaar. Zo lang er in IJzendijke een gym zaal staat is er nog nooit een ernstig sportletsel ontstaan dat te wijten was aan de afmetingen van de zaal". Kennelijk, zo vindt de scheidende voorzitter, staat men bij de meeste Zeeuwse verenigingen niet te jui chen om de plannen van het dis trictsbestuur. Theo Tazelaar leidt dat af uit de stemmenverhouding (18-18), die volgens hem een verte kend beeld van de werkelijkheid geeft. „Kleine verenigingen heb ben naar verhouding minder stem men dan grote verenigingen", legt hij uit. „Als er achttien stemmen vóór zijn, betreft dat dus niet achttien clubs", verzekert de IJVC-woordvoerder. „Het meest negatieve vind ik de halsstarrig heid waarmee dit telkens weer op gevoerd wordt. In een zakelijke discussie mag best een hard woord vallen, maar ze moeten niet met al lerlei foefjes komen waardoor de motivatie bij de verenigingsmen sen terugloopt. Het speelt zich alle maal af in een sfeer van voor- en te genstanders, alsof er twee kampen zijn. Dat vind ik niet goed, het is toch zonde dat je niet in een goede sfeer met elkaar kunt praten. Uit eindelijk doen we het allemaal om dat het onze hobby is". I Pe m lm Theo Tazelaar beseft dat hij zich kritisch opstelt, maar verzekert niet alleen te staan. Er zijn, zo be weert hij, andere ervaren mensen die eveneens zeggen dat het zó niet langer kan. „Het heeft jaren goed gedraaid", kijkt hij terug op vroeger. „Ik begrijp wel dat het dis- trictsbetsuur zich zorgen maakt over de terugloop van leden, maar dié kun je nu eenmaal niet terug draaien. Zeeland is aan het vergrij zen, dat zie je ook in de sport. Het centraal spelen wordt de doodsteek voor de kleine clubjes. Dat betekent namelijk dat het hele verenigings- gebeuren in een dorp ophoudt". Hij vervolgt: „Het is erg kortzichtig om te beweren dat het in het afgelo pen seizoen wél kon bij IJVC. Wij hebben aan den lijve ondervonden dat het juist heel moeilijk is. Het is financieel niet haalbaar. Welke Oostburgse ondernemer sponsort een club uit IJzendijke en welke IJ- zendijkse ondernemer trekt geld uit voor een vereniging die niet in eigen dorp speelt? Bovendien is het ver voer ook niet te regelen. Nee, er wordt een aanslag gepleegd op de verhoudingen binnen de vereni ging. Het districtsbestuur is in mijn ogen een vorm van belangenvereni ging, die ook de belangen van de kleine vereniging moet behartigen. Maar daar merk ik niets van". OOSTBURG Het eerste team van schaakvereniging West-Zeeuwsch- Vlaanderen heeft een uitstekend sei zoen achter de rug. In de zojuist geëin digde competitie behaalden de Oost- burgenaren, op één gelijkspel na, al leen maar overwinningen, waardoor het dikverdiend kampioen werd van de promotieklas. Na een onderbre king van vijf jaar keert SVWZV dan ook weer terug in de hoofdklas. Jan Louws speelt al heel wat jaartjes mee in het competitieteam van SVWZV. Hij maakte ook de degradatie naar de promotieklas mee. „Die degra datie hield verband met het teruglo pend ledenaantal. Door studie en werk verliet een aantal vaste spelers de streek en dus ook onze club. Dit ver zwakte SVWZV zodat we het op het hoogste niveau niet meer konden bol werken". De Oostburgenaren speelden een aan tal jaren in de anonimiteit, al hebben ze het nooit slecht gedaan. „Over het algemeen draaiden we toch mee in de bovenste helft. Vooral vorig seizoen waren we dichtbij de titel, maar we kwamen een puntje te kort, waardoor Landau (Axel), dat met 51/2-21/2 van ons verloren had, kampioen werd. De verwachtingen voor de aanvang van dit seizoen waren hoog gespan nen. Teamleider Jan Louws, Gerard de Winter, Leen de Vlieger, Mark de Bokx en Mare Marteijn speelden al jaren lang in het team. Harrie en Tonnie Rie- mens waren weer teruggekeerd, terwijl voorts Hans Oosterhout en Ronnie Andeweg beschikbaar waren. Boven dien werd het team behoorlijk ver sterkt door de komst van Olaf van der Sloot uit Terneuzen. „Wij waren bijzonder optimistisch over onze kansen", vervolgt Louws. „Niet alleen omdat we het jaar daar voor met minimaal verschil tweede waren geworden, maar zeker omdat we in de breedte erg sterk geworden waren". Het optimisme kwam uit. In de hele competitie werd slechts een keer met 4-4 gelijkgespeeld (tegen Het Witte Paard uit Sas van Gent). Alle oven_So wedstrijden werden gewonnen. De 5- winst op het op de tweede Plaa staande DZD uit Kruiningen bracn de titel definitief in Oostburg. Verwachtingen dat studie- of werkpr - blemen een negatieve rol zullen ga spelen op de toekomstige prestatie de hoofdklas zijn er nu niet. „Al on spelers hebben een baan, dus aa hoeven wij ons niet druk om te makeu Ik ben mede om die reden dan ook v mening dat er voor SVWZV een plaa in de middenmoot haalbaar mo zijn", besluit Jan Louws.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 52