Grote zorgen over werkgelegenheid ambtenarensector Afscheid van een gedreven predikante en activiste PZC/ provincie 19 ïlectronische nformatrice IJDENS SCHIPPERSCONGRES TERNEUZEN linnen vaarttanker an de grond op Ie Oosterschelde Raad Duiveland vergadert over verbetering huizen Bijendag in Zeeuws Museum Rijkswaterstaat houdt open huis DISTRICTSRAAD CFO-ZEELAND: Restaureren toren Burgh-Haamstede kost 25.000 gulden Overlappen Spanningen [ERNEUZEN - Minister N. Smit-Kroes van verkeer en water- itaat waagt zich donderdag in het hol van de leeuw. Ze heeft e schippersvereniging 'Schuttevaer' laten weten dat ze het aarlijkse congres van die vereniging toch zal bijwonen. Het weedaagse congres wordt ditmaal gehouden in De Vlaande- en in Sas van Gent. De organisatie is in handen van de afde- ing Terneuzen van Schuttevaer. Die afdeling houdt rekening iet een regelrechte confrontatie tussen schippers, die al ïaanden actie voeren tegen het Rotterdamse veevoederbe- rijf Granaria, en de minister. aarwegenbeleid RIJDAG 20 MEI 1988 Smit-Kroes in het hol van de leeuw ar. De kosten worden voor een deel dragen door gemeenten. In enkele meenten stelden de bestuurders h op het standpunt dat het bedrijfs- en voor die kosten moet opdraaien, t leidde er toe dat in plaatsen als erikzee en Westkapelle bedrijven in buidel tastten. lang niet alle toeristische gemeen- meedoen valt een deel van de lo- sinformatie nog buiten het beeld n 'Zeeland-Z.I.E.N.' Bij wijze van kkermakertje' voor nog afwachten- gemeentebestuurders heeft de pro- ciale VW al wel gegevens over be nswaardigheden en attracties in ge enten die nog niet meedoen in het steem opgenomen. eland-Z.I.E.N.' biedt informatie arbij zeven dagen vooruit wordt .keken. Het systeem kent geen sei- lenen, maar is 365 dagen per jaar ierationeel. [ERIKZEE - Het lege motortank- hip Main Spessart is donderdag- jrgen rond hoogwater op de Ooster- jhelde nabij de Witte Tonnen Vlije in de grond gelopen. De Duitse tan- fr, op weg van Mainz naar Vlissin- n, slaagde er niet in op eigen kracht ot te komen. suradeuren gaven Multraship uit rneuzen opdracht het 1.143 ton me de schip assistentie te verlenen bij poging vlot te komen tijdens het rstvolgende hoogwater. Hierin agde men donderdagavond om- eeks 18.00 uur met het inzetten van 'e sleepboten: de Zephyrus, de Leen- rt Muller en de Willem B van rederij uman uit Zierikzee. dat het schip was vlotgetrokken en rug in het vaarwater was gebracht n het zijn reis naar Vlissingen ver- lgen. De Main Spessart met een gte van 80 meter en een breedte van 0 meter hield van haar stranding en nadelige gevolgen over. VLISSINGEN - Het CFO-Zeeland vreest dat de komende jaren zoveel banen in de quartaire sector (over heid, gezondheidszorg, onderwijs en maatschappelijke dienstverlening) verdwijnen, dat de relatief gunstige Zeeuwse werkgelegenheidspositie geheel verloren dreigt te gaan. Vol gens de ambtenarenbond van het CNV geeft het rapport van de provin cie Zeeland en de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten, waarin de noodklok wordt geluid over het grote aantal banen dat bij de Zeeuwse rijks diensten vervalt, een nog veel te rooskleurig beeld. De afgelopen vijf jaar zijn 225 arbeidsplaatsen bij de rijksdiensten weggevallen. De ko mende drie jaar zullen er in Zeeland nog eens minimaal 300 rijksbanen verdwijnen. Het bestuur van de CFO-districtsraad Zeeland vindt het 'een gemis' dat de provincie en de Vereniging van Zeeuw se Gemeenten niet geprobeerd hebben een totaalbeeld te schetsen van de on gunstige werkgelegenheidssituatie in de Zeeuwse quartaire sector. Het be stuur van de CFO-dstrictsraad wijst er op, dat ook in de gesubsidieerde sector (zoals de gezondheidszorg) en bij de lo kale overheden al tal van arbeids plaatsen verloren zijn gegaan. De bond vreest dat dat aantal nog veel groter wordt, gelet op de kabinets plannen voor verdergaande bezuinin- gen èn de negatieve effecten van in uitvoering zijnde plannen in de ge zondheids- en bejaardenzorg. Volgens het CFO-bestuur 'zou deze to tale ontwikkeling in de quartaire sec tor er toe kunnen leiden, dat de relatief gunstige Zeeuwse werkgelegenheids positie uit het verleden over een paar jaar ook werkelijk tot het verleden be hoort'. Als dreigend perspectief noemt het bestuur van de CFO-districtsraad de situatie op Schouwen-Duiveland, waar de werkloosheid in enkele jaren is gestegen van ver ónder tot boven het landelijk gemiddelde. Om dit 'spookbeeld' te voorkomen, zullen de Zeeuwse overheden samen een eigen beleid moeten voeren, op ba sis waarvan ook steun van de centrale overheid kan worden gevraagd, aldus de CNV-bond. Naar de mening van de CFO-districtsraad biedt het rapport van de provincie en de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten daartoe te wei nig handvaten. „Het rapport maakt door de beperkte invalshoek onvol doende hard dat het gaat om een reëel Zeeuws werkgelegenheidspro bleem". BURGH-HAAMSTEDE - De res tauratie van de door betonrot aangetaste uitzichttoren in Haamstede gaat ongeveer 25.000 gulden kosten. De gemeente hoopt hiervoor een rijkssubsi die te krijgen. De mogelijkheden daartoe worden momenteel on derzocht. Dit bleek donderdag avond tijdens de vergadering van de commissie openbare werken. De commissieleden waren una- niem van oordeel dat de aankoop van de toren voor het symboli sche bedrag van één gulden, een goede zaak is. Het liberale com missielid C. van der Haven-Eike- tenboom had de 25.000 gulden voor de opknapbeurt er graag voor over. Ook zij hoopte dat de estauratie gesubsidieerd kan orden, maar Van der Haven ond dat de uitzichttoren ook onder steun van het rijk weer in re hersteld dient te worden. Vol gens haar is het beklimmen van oe uitzichttoren een attractie die vp ?antrel{kelijkheid van het bos rhoogt. De overige commissie hen waren het daarmee van harte eens. VLISSINGEN De Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland vindt dat het provin ciebestuur bij zijn toekomstig econo misch beleid niet uitsluitend de na druk mag leggen op de ontwikkeling van Middelburg, Vlissingen en Ter- neuzen. Volgens de Kamer van Koop handel is het van groot belang dat ook andere (kleinere) gemeenten in Zee land voldoende mogelijkheden wor den aangereikt om nieuwe bedrijven aan te kunnen trekken. De Kamer van Koophandel schrijft dat aan het dagelijks bestuur van de provincie. De brief is een reactie op de uitkomsten van het onderzoek door het bureau Plant Location Internatio nal (PLI). Dat bureau heeft in op dracht van de provincie een studie ver richt naar de mogelijkheden om de aantrekkingskracht van Zeeland als vestigingsgebied voor nieuwe industrieën te vergroten. Eén van de uitkomsten van het onderzoek: al leen Vlissingen, Middelburg en Ter- neuzen kunnen een rol van betekenis spelen bij het aantrekken van 'regio naal stuwende bedrijven'. De Kamer van Koophandel meent dat de onderzoeksresultaten een goed zicht bieden op de sterke en zwakke punten van Zeeland als vestigingsge bied. De Kamer beschouwt de uitkom sten in grote lijnen als bijzonder posi tief voor Zeeland en vindt dat bij het te voeren sociaal-economisch beleid na drukkelijk rekening gehouden moet worden met die resultaten. In de brief aan het college van gs con stateert de Kamer, dat een aantal sug gesties die door PLI zijn aangedragen inmiddels gerealiseerd of in uitvoering is. De Kamer verwijst onder meer naar de beslissing van de minister van eco nomische zaken om ook in Middelburg een innovatiecentrum op te richten. Dat innovatiecentrum heeft vooral tot doel de kleine en middelgrote bedrij ven te adviseren over technologische vernieuwing en sluit daarom aan op het in het rapport voorgestelde kenni- s(transfer)centrum. De Kamer van Koophandel reageert vooralsnog wat terughoudend op de aanbeveling van PLI om te komen tot de oprichting van een Zeeuwse Ont wikkelingsmaatschappij (ZOM). In dien de provincie die suggestie zou op pikken, moet daarbij zeer nadrukke lijk de Particuliere Participatie Maat schappij voor West-Brabant en Zee land (PPM) betrokken worden, aldus de Kamer van Koophandel. Anders ontstaat het gevaar dat ZOM en PPM elkaar deels gaan overlappen. „Een definitief oordeel onzerzijds over de wenselijkheid van een Zeeuwse ont wikkelingsmaatschappij zal vooral af hankelijk zijn van de wijze waarop aan één en ander invulling wordt ge geven". De Kamer grijpt het PLI-onderzoek nog eens aan om te pleiten voor een spoedige totstandkoming van het Walcherse tracé van de Dammen- route. De Kamer van Koophandel noemt een verbetering van de weg verbinding van Midden-Zeeland naar het Waterweggebied van essentieel belang. NIEUWERKERK De gemeenteraad van Duiveland vergadert donderdag over de verbetering van acht wonin gen aan de Sint Joostdijk in Ooster- land en acht aan de Burgemeester Boumanstraat in Nieuwerkerk. Deze projecten, respectievelijk van Beter Wonen en de Stichting Woningen en Woongebouwen voor Bejaarden op Schouwen-Duiveland (SWWB), zou den in 1987 worden uitgevoerd maar zijn opgeschoven omdat ze niet pas ten in het toegewezen contingent en budget. Beter Wonen heeft voor het project ruim 120.000 gulden aange vraagd en de SWWB bijna 40.000 gul den. Het college van burgemeester en wethouders stelt de raad voor deze bedragen beschikbaar te stellen. DOMBURG - De Domburgse dorps kom zal over ongeveer een half jaar worden opgesierd met een heel bij zondere bank, een kunstwerk van Guido Metsers. Het straatmeubel wordt voornamelijk in rood uitge voerd, maar er lopen ook een blau we en een gele streep doorheen, als verwijzing naar het werk en de kleuren van Mondriaan, die ooit in Domburg heeft geschilderd. Op de bank komt een marmeren beeld van de Romeinse godin Neha- lennia te zitten. Op de zijkant van de bank staat een dichtregel uit het werk 'De Klapbank' van de dichter J. C. van Schagen, die ook in Domburg heeft gewoond en gewerkt. „Dit is geen bank van conversatie, eer een gerecht en meditatie", komt op het kunstwerk'zitmeubel te staan. De bank zal een centrale plaats krijgen in de kern. Het kunstwerk symboliseert het ou de en het nieuwe dat elkaar in de druk aan vernieuwing werkende Gemeentesecretaris M. J. van Hou- tum toont een maquette van de 'Mon- driaan-bank' met een zittende Neha- lennia, die de Domburgse dorpskom gaat opsieren. oudste badplaats van Zeeland vindt. De gemeente betaalt de bank, die on geveer 15.000 gulden kost, uit eigen middelen; voor een deel uit de pot voor de herinrichting en voor de rest uit het fonds specifiek welzijn. De maquette van het werk was don derdag op het terrein van het Badho tel te bewonderen tijdens de ope ningsceremonie van de Domburgse zomertentoonstelling en de open stelling van de gereconstrueerde doorgaande route. Het schaalmodel zal in het gemeentehuis een plekje krijgen tot de echte bank klaar is. Daarna krijgt het provinciebestuur de maquette als teken van erkente lijkheid van Domburg voor de hulp bij de reconstructie van de kern. Gedeputeerde J. Ventevogel, die donderdag verschillende openings handelingen in Domburg verrichte, kreeg van loco-burgemeester L. La- bruyère een litho met als onderwerp de bank aangeboden. De Domburgse wethouder A. Mal- jaars deelde mee dat er bij de Cultu rele Raad Domburg/Oostkapelle vergevorderde ideeën leven om een jaarlijkse Domburgse cultuurprijs in te stellen, die het ene jaar naar een dichter en het volgend jaar naar een beeldend kunstenaar zou moeten gaan. Daarnaast vraagt het college in te stemmen met de aanvraag voor het project Recreatie en criminaliteit. De provincie heeft namens de 14 deelne mende gemeenten (waaronder alle ge meenten op Schouwen-Duiveland) de aanvraag ingediend bij de landelijke stuurgroep bestuurlijke preventie. Af gesproken is dat de gemeenten de kos ten betalen van de maatregelen die voorgesteld worden. Het gemeentebe stuur van Duiveland denkt hierbij aan verlichting van openbare parkeer plaatsen en betaalt mee aan de gra- veersets voor het merken van spullen in tweede woningen. Het collegevoor stel betreft een principe-uitspraak voor deelname. De vergadering in het gemeentehuis in Nieuwerkerk begint om 20.00 uur. OOSTKAPELLE - In het Zeeuws Mu seum Natuurhistorie in Oostkapelle wordt woensdag 25 mei een 'beesten boelmiddag' gehouden over bijen. Voor kinderen vanaf 10 jaar worden er tussen 14.00 en 16.00 uur verschil lende activiteiten gehouden. In groepjes kunnen de jongeren bij voorbeeld voorzien van speciale be- schermkappen met de imker A. Schaap de bijenkasten in de tuin van het museum bekijken. Maximaal twin tig kinderen kunnen meedoen en op gave vooraf is daarom belangrijk. tualiteitenrubriek op tv nog de mantel uit. De berichtgeving in de Granaria- kwestie deugde volgens haar niet. Ie dereen krijgt de schuld. Maar wie heeft al die commotie ook alweer veroor zaakt...De pers heeft zich nu in ieder geval al massaal aangemeld voor het congres." Het congres begint donderdagsoch tends met een huishoudelijk gedeelte, 's Middags is de openbare vergade ring helemaal gewijd aan het vaarwe- genbeleid en de volgende ochtend wordt een aantal voorstellen behan deld. Het congres wordt afgesloten met een vaartocht van Sas van Gent naar Terneuzen en een ontvangst op het stadhuis. MIDDELBURG - Rijkswaterstaat, di rectie Zeeland, houdt donderdag 26 mei van 15.00 tot 21.00 uur open huis in het nieuwe kantoor aan de Koe straat in Middelburg. Tijdens het open huis zijn het nieuwe gebouw en het kunstwerk op de bin nenplaats te bezichtigen. Bovendien wordt door films, video's, foto's, teke ningen en demonstraties een indruk gegeven van waar mensen van rijks waterstaat zich zoal mee bezighouden. Onder meer zullen te zien zijn: de weersvoorspellingen op de KNMI-af- deling, de tekenkamers, oliebestrij- ding, waterkwaliteitsbeheer, wegen aanleg/studie en scheepvaartactivitei ten. Open dag-bezoekers worden mu zikaal onthaald door het rijkswater staatsorkest. Eind februari heeft rijkswaterstaat het nieuwe kantoor in gebruik geno men, daarvoor was het centrale kan toor van rijkswaterstaat, directie Zee land, gevestigd in Middelburg-Oost aan de Vrijlandstraat. Omdat afdelin gen uit Zierikzee en Vlissingen zijn overgekomen naar het centrale kan toor, was een groter gebouw noodzake lijk. Voorafgaand aan de open dag wordt 's ochtends het nieuwe kantoor officieel geopend door de directeur-ge neraal van rijkswaterstaat, ir. J. van Dixhoorn. Ds De Boer-Hessel met één van de schilderijen vanAndré Kappert. Zij kreeg het werk voor haar verjaardag en als afscheidscadeau van de kunstenaar, die ook een persoonlijke vriend is. Van de gemeente wil zij geen afscheidsca deau, maar ze heeft liever dat geld ingezameld wordt voor de herbouw van de Middelburgse synagoge. SINT LAURENS - Ze heeft maar zes jaar als predikante in de hervorm de gemeente van Sint Laurens ge staan, maar er wordt al gesproken over 'een periode Elly de Boer'. Mis- chien is dat te danken aan de men taliteit achter het zinnetje: 'En dat is voor mij een hele duidelijke keus', dat in een gesprek met haar voortdurend opduikt. Gerechtigheid, vrede, bezinning op de joodse achtergrond van de christelijke kerk, het zijn een paar van die 'duidelijke keuzes' van ds De Boer-Hessel. Ze heeft er in haar pre ken en overig kerkewerk nooit om heen willen draaien, ook haar poli tieke en maatschappelijke betrok kenheid werd niet onder stoelen of banken gestoken. „De gemeente moet weten waar ik sta", zegt ze vol overtuiging. Na zes jaar weten ze dat nu ook waarschijnlijk wel in Sint Laurens. Zondag 29 mei wordt afscheid geno men van een dominee, die in haar huwelijksdiensten altijd conse quent wees op het bestaan van an dere relatievormen, die ze niet min der vond dan het huwelijk. Afscheid ook van een predikant die haar ge meente ieder keer wist op te porren voor projecten van het Werelddiaco- naat en van een vredesactiviste, die terwijl ze in Sint Laurens dominee was, het journaal wist te halen als leidster van een gebedsdienst voor de hekken van Woensdrecht. Maatschappelijke betrokkenheid is iets wat voor ds De Boer bij haar christen-zijn hoort. „Elke letter van de bijbel wijst er op, dat het om je hele hebben en houwen gaat. Je kunt dan niet om politiek heen", vindt zij. „De bijbel staat ook vol kri tische gezegden. Neem alleen de uit spraken van de profeten. Dat zeg ik er dan ook wel bij in de dienst, wan neer ik zo'n tekst lees. Dat de men-' sen niet denken dat je je eigen op vattingen staat te verkondigen. ,Van mij zouden jullie dit niet pik ken', zeg ik dan bijvoorbeeld, 'Maar dit zegt Ezechiël.'" Ds De Boer(44) verlaat Sint Laurens omdat ze een beroep aangenomen heeft naar Nieuwegein. Hoewel het afscheid best een beetje pijn doet, trok haar nieuwe gemeente, waarop ook duidelijk de term progressie! van toepassing is, haar zo aan, dat zij dit beroep niet wilde weigeren. Talloze andere beroepen heeft ze in de loop van de jaren wel van de hand gewezen. Ze werd vaak gevraagd door gemeenten her en der in het land. „Door mijn werk voor de Gene rale Synode en voor de vredesbewe ging heb ik een beetje landelijke be kendheid gekregen en dan vragen ze je snel, hé", zegt ze bescheiden. Terug naar haar beginperiode in Sint Laurens, de eerste gemeente die de pas afgestudeerde Elly de Boer, die voor haar theologiestudie als lerares Engels werkzaam was, onder haar hoede kreeg. „Toen ik de profielschets van Sint Laurens zag, Ter gelegenheid van het vertrek van dsE.de Boer-Hessel wordt in de her vormde kerk van Sint Laurens de tentoonstelling 'In den beginne' ge houden. Er is een serie schilderijen te zien over de symboliek van de eer ste zes letters van het Hebreeuwse alfabet, die bijvoorbeeld in Genesis I de dagen van de schepping aange ven. De werken zijn gemaakt door de kunstenaar André Kappert. De schilderijen zijn bedoeld als een voorlopige inventarisatie van de mogelijkheid tot uitbeelding van de verkondiging. De tentoonstelling wordt morgen, zaterdag, om 17.00 uur geopend doorA. Boerwinkel. De schilderijen zijn verder te bezichten op vrijdag 27 en zaterdag 28 mei en op vrijdag 3 en zaterdag 4 juni van 14.00 tot 17.00 uur en ze zijn te zien tijdens de kerkdiensten. vond ik, dat het een gemeente was, die me op het lijf was geschreven", zegt ze, terugdenkend. „Een pro gressieve gemeente die op een speci fieke manier bezig wilde zijn met de liturgie. Een maatschappelijk be trokken gemeenschap, die vroeg om een bijbelse uitleg. Achteraf zijn mijn verwachtingen uitgekomen. Ik heb hier altijd veel ruimte gekre gen." „Ook als er spanningen waren, wis ten we daar als gemeente mee om te gaan." Als spannende tijden binnen de gemeente heeft ds De Boer onder meer de maanden rond de dreigende sluiting van de Scheldewerf ervaren en de tijd van de ramp in Tsjernobyl en acties daarna in Borssele. „Je hebt als gemeente dan te maken met mensen die daar hun brood ver dienen en anderen die dergelijke in dustrieën pertinent afwijzen. Dan is het soms moeilijk om je eikaars standpunt in te denken. Maar ik kan zeggen, dat we elkaar als gemeente daarin toch niet kwijtgeraakt zijn." Sint Laurens kende ds De Boer ove rigens niet alleen als sterk bij de maatschappij betrokken predikan te, maar ook als pastor. Vooral bij stervensbegeleiding en het helpen bij rouwverwerking was zij actief. Mensen ook van buiten haar eigen gemeente wisten haar daarvoor te vinden. Naar buiten toe profileerde zij zich duidelijk als weduwe. Zij hield onder meer een lezing over haar eigen ervaringen met de dood voor de Werkgroep Recht op Nabe staan, die met een aantal andere le zingen later werd uitgegeven. Binnen de gemeente legde zij ver der nadere accenten op de leerhuis- vorm van bijbelstudie en ze betrok de kinderen sterk bij de kerkdien sten. Ds De Boer neemt zondag 29 mei afscheid met een dienst die om 14.30 uur begint. Daarna is er vanaf 16.00 uur een receptie in het wijk centrum. lot van vagina 17) Minister N. Smit-Kroes Iweer maanden geleden kreeg Schut- ;vaer van de kant van het ministerie jhoren dat de minister niet aanwezig on zijn op het congres in verband met irplichtingen elders. De mededeling at Smit-Kroes nu tóch komt, verras te organisatoren dan ook danig. Se- :etaris W. G. de Meijer van de afdeling erneuzen: „Binnen ons bestuur wa in we er aanvankelijk helemaal niet igelukkig mee. Tijdens de jaarverga- iring van de afdeling, eind december, eek dat een groot aantal leden de mwezigheid van de minister op 'ons' rngres helemaal niet op prijs stelde. wilden, gezien de toestanden rond ranaria, helemaal niet meer met iar praten. Het hoofdbestuur en larvan maak ik dus ook deel uit inkt daar nu anders over. We hebben s schippersvereniging enorm veel ild besteed aan een eigen 'vaarwe- in-beleidsplan'. Dat hele vaarwegen- ileid van de minister is al tijden een iet hangijzer. We zullen in ieder geval ig twee jaar zaken met haar moeten jen. En dan is het waarschijnlijk ge- mder om met elkaar in gesprek te ijven." aanzien van die vaarwegen in een toe spraak toelichten. Ook kamerleden van CDA, PvdA, WD en D66 voeren het woord. De Meijer: „Het is dus dui delijk: de minister krijgt het woord, maar ook onze leden kunnen hun zegje doen. Alle leden zijn welkom op ons congres, of ze nu 'Jansens' of 'Pieter- sen' heten.Ik verwacht trouwens toch al een pittige discussie. En als dan af en toe het woordje Granaria valt, zul len we daar echt niet van wakker lig gen...Het zit erin dat de belangstelling voor het congres enorm zal zijn. Het gaat immers om de eerste echte con frontatie tussen de minister en de hele binnenvaartwereld sinds de affaire Granaria speelt. De minister veegde de media eerder deze week in een ac- ïema van het congres is 'De toe- imst van de Nederlandse vaarwe- m'. De minister zal haar beleid ten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 29