Geerten Meijsing winnaar van de AKO-literatuurprijs 1988 Onderscheid man-vrouw in cao's mag niet meer Premiekoophuis meer voor lagere inkomens Polio de Wereld uit Russen noemen verliescijfer 15.000 man in Afghanistan -onsumptie twee procent [oegenomen CAMPAGNE RECHERCHE Voetgangersbrug ingestort Kernafval bedreigt Kanaalkust Opnieuw betogingen Azerbajdzjan Kernenergie nog verder uit zicht Aanhoudend fris |231e jaargang no. 118 IVrijdag 20 mei 1988 Informatie Vrijlating Dominees Lozingen Schiphol Ontslagen Leeuw Klassiekers LEEUWARDEN (GPD) - De postale recherche gaat fraude door personeel van de PTT onder de aandacht brengen bij directies van postdistricten in het hele land. Het is de bedoeling, dat de postale recherche in het noorden de coördinatie van deze lan delijke campagne op zich meent. Betalingsverkeer DE KONING ONDERNEEMT ACTIE Kostwinner Brief HEERMA WIL ANDERE REGELS In het televisie programma 'Vinger aan de pols' dat de AVRO op 19 mei j.l. uitzond, hebt u de beelden kunnen zien van de gevolgen van polio. Miljoenen Indonesische kinderen krijgen nog steeds geen vaccin tegen deze ziekte toegediend. De Stichting Polio de Wereld uit werkt samen met de Wereld Gezondheidsorganisatie en Unicef om de kinderen in Indonesië te behoeden voor polio. Stort uw bijdrage op banknr. 433.533.633. Amrobank Hilversum t.n.v. Stichting Polio de Wereld uit of gironr. 51 1 3 23 2 Opklaringen maar ook een enkele bui. Maximum temperatuur rond 12 gra den. langzaam afnemende noordelij ke wind. AMSTERDAM (ANP) - Geerten Meijsing is bekroond met de AKO-literatuurprijs 1988 voor zijn boek „Veranderlijk en wisselvallig". Jury-voorzitter Hedy d'Ancona maakte dit donderdagavond bekend tijdens een officieel diner in het Amsterdamse Amstel-Hotel, waar zij de prijs aan de win naar uitreikte. Aan de prijs is een bedrag van 50.000 gulden verbonden. Dat is tot op dit moment het hoogste bedrag voor een lite raire prijs in ons land. De sponsor van de AKO-Literatuurprijs is AKO bv, een al meer dan honderd jaar oude onderneming van tijdschrif tenkiosken en boek- en kantoorboekhandels. Vorig jaar werd de prijs voor het eerst toegekend aan J. Bemlef voor diens boek Publiek geheim". Bemlef maakte dit jaar deel uit van de jury. Bij de toekenning van de prijs aan Geerten Meijsing was de jury unaniem. Zij was van oordeel dat Meijsings bekroonde boek heeft aangetoond dat de kwaliteit van zijn werk in vergelijking met eerder werk is versterkt. De jury prees het „sonore ritme", de „precieze woordkeus" en de „spannen de opbouw van de verhalen" en de bijna on-Nederlandse lichtheid van toon" van Meijsings boek. Geerten Meijsing MOSKOU (AFP) - De berichten in de westerse pers, volgens welke de strijd in Afghanistan aan 12 a 15.000 Sovjetrussische militairen het leven heeft gekost, zijn „min of meer" correct. Dat heeft een Sovjetrussisch politiek commentator donderdag verklaard. Edoeard Rosental deed zijn uitlating op een persconferentie. De commentator sprak de juistheid tegen van Amerikaanse regeringscijfers, volgens welke ■80.000 Sovjetmilitairen sinds 1979 in Afghanistan het leven hebben gelaten. Ook het getal 30.000, genoemd door het Amerikaanse weekblad Time, noemde hij onjuist. Volgens Rosental zal Moskou op een „volgende persconferentie" met „meer exacte getallen" komen. Tot nu heeft de Sovjetunie zowel het precieze aantal militairen als het aantal slachtoffers in Afghanistan geheim gehouden. Avro-directeur Wibo van der linde wil meer jeugd trekken: de nadruk komt op informatie te liggen. PAGINA 2 De vervroegde vrijlating van de moordenaar van Kerwin Duijnmeijer zorgt voor onrust. PAGINA 3 De dominees zwijgen niet lan ger in de DDR. PAGINA 4 De waterleidingbedrijven ei sen van de industrie een open boekhouding over de lozingen. PAGINA 5 Schiphol boekte over '87 een beter resultaat door de toena me van het luchtverkeer. PAGINA 7 De directie van de ziekenhuis- groep Zeeuwsch-Vlaanderen heeft voor 65 medewerkers ont slag aangevraagd. PAGINA 17 Smit-Kroes waagt zich in het hol van de leeuw: de minister zal nu toch het schipperscon- gres in Sas van Gent bijwonen. PAGINA 19 Alle klassiekerwinnaars ko men aan de start van de Ronde van Midden-Zeeland. PAGINA 25 Rtv, kunst:2 Binnen- en buitenl: 3 en 5 Opinie, achtergrond: 4 Financien, economie: 7 Vrijdagkrant: 9, 10, 11, 13, 14 en 15 Provincie: 17,19, 21 en 23 Sport: 25 en 27 EN HAAG (ANP) - De binnenlandse nsumptieve bestedingen van gezin- n lagen in het eerste kwartaal van laar 2 procent hoger dan in het eer- kwartaal van vorig jaar. Dit per- '"tage is gecorrigeerd voor prijsve- deringen. toename was echter kleiner dan in jet vierde kwartaal van vorigjaar. Dat onder meer door dalende au- 'Verkopen en een lager gasverbruik. Wikt uit cijfers van het Centraal ■ureau voor de Statistiek die donder- "*g door het ministerie van economi se zaken bekend zijn gemaakt, e bestedingen aan voedings- en ge- I otrmddelen in het eerste kwartaal I pftn 2,9 procent groter dan in het eer- kwartaal vorig jaar. Volgens het o komt dat door een schrikkeldag Ieoruari) en de vroege pasen. Aan urzame goederen werd 3,4 procent er uitgegeven. Meer dan gemiddeld eiden de uitgaven voor textiel en ing, woninginrichting, duurzame uisnoudeiijke apparaten, huishoude- L artikelen, bloemen, planten, doe- I: "z!lf_artikelen. boeken en motor- ffandstoffen. I .e' gasverbruik daalde met twintig cent' vooral als gevolg van het I ichte weer. Diefstallen bij de PTT nemen toe Volgens groepscommandant B. Lage- weg van de noordelijke postale recher che te Leeuwarden kampt de PTT met een „lichte stijging" van fraude door personeel: „De fraude neemt zeker geen extreme vormen aan, maar be hoeft wel aandacht". Met fraude wordt onder meer gedoeld op verduistering van geld en cheques. De campagne moet volgens voorlich ter Paul de Roos van de PTT Post-re- gio Groningen worden gezien „in het licht van ons totale preventie- en vei ligheidsbeleid". De postale recherche wil verder de di recties van postdistricten ertoe aan zetten de regels wat betreft controle op fraude stringenter toe te passen en so ciale controle door personeel onder ling te bevorderen. De aandacht van de postale recherche wordt volgens Lageweg in belangrij ke mate opgeslokt door fraude in het betalingsverkeer. Lageweg: „Om te voorkomen dat deze vorm van fraude aan onze aandacht ontsnapt, hebben we contact opgenomen met de PTT." Lageweg en De Roos betreuren de pu bliciteit over de campagne, gister avond door het NOS Journaal, dat „met een kanon op een mug schoot", aldus De Roos. Volgens hem gaat het nog altijd „om enkele vergrijpen" door PTT-personeel. „Hoewel natuurlijk elk vergrijp er één te veel is." De publiciteit heeft een doel van de campagne, die overigens nog in voor bereiding is, 'mogelijk al kapot ge maakt', vreest Lageweg: „We wilden het probleem bespreekbaar maken bij de PTT. Maar door het uit z'n verband gerukte bericht voor het journaal, jaag je de mensen tegen je in het harnas." Ook De Roos wil niet uitsluiten, dat het PTT-personeel zich 'door deze hei sa' in het verdomhoekje geplaatst voelt. AL-MANAMAH (AFP) - Een kleine Noorse gastanker, de Berger Strand, is donderdagmorgen in de Straat van Hormuz aan de ingang van de Perzische Golf door Iraanse snelle boten beschoten. Rederij Bergesen in Oslo deelde mee dat er geen slachtoffers zijn aan boord en dat de materiële schade licht is. Foto: bemanningsleden bekijken een granaatscherf. EINDHOVEN (ANP) - Een vrachtwagenauto heeft donderdagmiddag in Eindhoven een voetgangersbrug over de Broekakkerweg vernield. Daar bij raakte niemand gewond. De betreffende auto was een trekker met op legger, uitgerust met een grijparm. De grijparm ramde de overspanning. Door het ongeval kwam de hele brug naar beneden. Volgens de politie bevond zich niemand op de brug, die vlakbij een druk beklant winkelcen trum ligt. De Broekakkerweg is gedurende twee uur gestremd geweest. DEN HAAG (GPD) - Werkgevers en vakbonden moeten een einde maken aan bepalingen in cao's die een gelijke behandeling van mannen en vrouwen in de weg staan. Doen zij dat niet, dan zal minister De Koning (sociale za ken) in het uiterste geval de cao on verbindend verklaren. Dit blijkt uit een brief van de minister aan de Stichting van de arbeid en de Tweede Kamer. De Koning heeft tot zijn hardere optre den besloten nu overheidsactiviteiten om een einde te maken aan de ge wraakte bepalingen in cao's tot nu toe onvoldoende hebben opgeleverd. In zijn brief spreekt de minister van een „teleurstellend resultaat". De Koning constateert op basis van onderzoek dat de cao-partners het tot uitdrukking brengen van de gelijke be handeling „niet als prioriteit beschou wen". De Kamer heeft recent bij De Koning op actie aangedrongen. len bepalingen in cao's die qua formu lering een onderscheid tussen mannen en vrouwen inhouden, maar waarvan wordt betwijfeld of dat in de praktijk ook zo is, niet langer worden goedge keurd. Tot nu toe kregen zij het voor deel van de twijfel bij de beoordeling van een cao op Sociale zaken. De Koning zegt verder bepalingen waarbij indirect een onderscheid wordt gemaakt tussen mannen en vrouwen, niet langer te dulden. Te denken valt dan aan bepalingen die uitgaan van het kostwinnerschap. Tot nu toe werd een directe bevoorde ling van kostwinners bij het loon in ca o's niet toegestaan. De minister wil dat Dit najaar wil de minister aan alle cao-partijen een brochure sturen waarin zij op de wetgeving inzake gelij ke behandeling worden gewezen. Daarnaast zal de minister nog een brief sturen aan die partijen waarvan cao's bepalingen bevatten die in strijd zijn met een gelijke behandeling van mannen en vrouwen. Er komt over het onderwep ook een voorlichtingsbij eenkomst voor cao-partijen. In zijn brief kondigt De Koning ook concrete maatregelen aan om de gelij ke behandeling te bevorderen. Zo zul- LONDEN (AFP/RTR) - Radioactief afval van de Franse nucleaire opwer kingsfabriek in Cap de la Hague verontreinigt de Franse kust en vormt een bedreiging voor de Kanaaleilanden, zo heeft de milieubeweging Greenpeace donderdag bekendgemaakt. Een woordvoerster Kerstin Eister zei dat grote delen van de kusten van Bretagne en Normandië zijn vervuild. Ook rondom het Kanaaleiland Al- derny is een verhoogde radioactiviteit waargenomen. Uit onderzoek van de Westduitse universiteit van Bremen is gebleken dat vissen en zeewier - dat op de Kanaaleilanden wordt gebruikt als kunst mest - zijn besmet. Volgens Greenpeace zou de radioactiviteit dus in het eten van de eilandbewoners kunnen komen en daarmee een ernstige be dreiging voor de gezondheid vormen. Advertentiei DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Heerma (volkshuis vesting) wil per 1 januari van het volgend jaar de regeling voor premiekoopwoningen sterker dan nu het geval is, richten op de lagere inkomens. Hij wil voor deze woningen alleen nog maar kopers in aan merking laten komen die maximaal een belastbaar inko men hebben van 43.500 gulden. Dit schrijft de staatssecre taris in een adviesaanvraag aan de Raad voor de Volks huisvesting (Ravo). Op dit moment geldt een maximum-inkomen van 51.000 gulden. Het aantal te bouwen premiekoopwoningen onder gaat door het voorstel geen verandering. Als antwoord op de onder meer door de Algemene Reken kamer gesignaleerde misbruikgevoeligheid van de zoge noemde stichtingskostengrens zullen de bestaande aftrek en opslagposten komen te vervallen. In het voorstel voor de nieuwe regeling wordt voor de vaststelling van de subsi die zonder meer uitgegaan van de koop-aanneemprijs. Door deze wijziging bestaat bij de koper vroegtijdig zeker heid dat de kosten van de woning binnen de grenzen van de regeling vallen. De mogelijkheid voor aspirant-bewoners via meerwerk extra kwaliteit aan de woning toevoegen die uitgaat boven het bepaalde in de koop-'aanneemovereen- komst wordt niet langer beperkt. Dit is de eigen verant woordelijkheid van de koper. Om de doelmatigheid van de subsidiëring te waarborgen zal worden bekeken of de woningen wel voldoende kwali teit hebben in verhouding tot de prijs. Stichting Polio de Wereld uit, Postbus 150,1200 AD Hilversum nu uitbreiden tot andere bepalingen waarbij het kostwinnerschap als crite rium geldt. Hij wijst dan op bepalingen die extra voordelen voor volwassen werknemers en jeugdige kostwinners bevatten bij de sociale zekerheid. Een ander voorbeeld zijn bepalingen inza ke verhuis-, reis- en logieskosten waar bij het kostwinnerschap maatgevened is. De Koning noemt een gang naar de rechter de meest effectieve manier om gelijke behandeling van man en vrouw af te dwingen. Vooral groepsactie (waarbij een organisatie namens bij voorbeeld de aangesloten leden het proces voert) moet volgens hem vaker worden toegepast. Werkgevers, vak bonden en ondernemingsraden zullen daarover speciale informatie krijgen. 'inister Nijpels (milieu) .laat geen gelegenheid voorbij gaan om publiekelijk te verklaren dat het kabinet absoluut geen haast heeft met een beslissing over de bouw van nieuwe kerncentrales in ons land. Af gelopen week kreeg de Tweede Kamer van hem te horen dat dit hachelijke onderwerp best wel eens zou kunnen worden uitgesteld tot na de verkiezin gen van 1990. Een jaar geleden liet hij al zoiets doorschemeren. Ditmaal was Nijpels vrij openhartig. Eigenlijk kun je je afvragen of de bewindsman maar niet beter gewoon kan zeggen dat deze regeerploeg-Lubbers van uitbreiding van kernenergie afziet. De ramp met de kerncentrale in het Russische Tsjemobyl ligt nu twee jaar achter ons. De gevolgen van dat fatale onge luk laten zich tot op zekere hoogte me ten. De Sovjetunie raamt de materiële schade op 26 miljard gul den. Voor ons land zijn de effecten van Tsjemobyl 'gelukkig gering'. Maar de schrik zit er nog steeds stevig in. En ook al omdat volgens vrij nieuw opi nie-onderzoek blijkt dat 80 procent van de bevolking op dit moment tegen kernenergie is, laat de politiek het vraagstuk maar liever liggen. Zelfs de enkele geheide voorstander brandt niet graag de vingers aan deze kwestie. Opsluiten in de mist dus. In Tsjemobyl zelf draaien de kern centrales inmiddels al geruime tijd op volle toeren. De verklaring van de Russen ervoor is dat deze en andere reactoren absoluut onmisbaar zijn voor de energievoorziening in het land. Maar in de rest van de wereld heeft de ze ernstigste nucleaire ramp tot nu toe gelukkig tot een voorzichtiger opstel ling geleid. In totaal zijn zo'n 350 kern centrales in bedrijf en op het moment van Tsjemobyl waren er nog eens 245 in aanbouw. Samen leveren zij meer dan 15 procent van de wereldstroom- produktie. In de komende 25 jaar zul len over de hele wereld omstreeks 230 kerncentrales wegens veroudering buiten werking gesteld (moeten) wor den. Of het tot even snelle vervanging vande produktiecapaciteit van atoomenergie zal komen is intussen zeer de vraag geworden. Want zelfs in landen waar het zogeheten opgestelde vermogen aan kernenergie erg hoog is (Frankrijk en België) is de discussie tussen voor- en tegenstanders stevig opgelopen. Met als direct gevolg dat de programma's voor vervanging en/of uitbreiding van kerncentrales vertra ging hebben opgelopen. Zo is het lang niet zeker meer of in Doel (B) aan de Schelde nog wel een vijfde eenheid aan het kemenergiepark zal worden toege voegd. Een kabinet-Martens met so cialistische ministers erin zal heel wat meer moeite hebben met een beslis sing om verder te gaan in kernenergie dan bij vorige ploegen van deze minis ter-president het geval was. En het Belgische voorbeeld staat niet alleen. Nijpels' aankondiging van verder uitstel van de Nederlandse beslis sing over uitbreiding van het aantal kerncentrales is natuurlijk minder vrijblijvend dan ze lijkt. De elektrici teitswereld (verenigd in de SEP) heeft daar enkele weken geleden al op inge stoken. Ze wil namelijk definitief een nieuwe kolengestookte centrale bou wen op een van de locaties die het ka binet heeft gereserveerd voor kerncen trales. Komt die beslissing er inder daad op korte termijn, dan wordt in feite vooruitgelopen op een uitspraak in de netelige kwestie (wel of geen kerncentrales) die het kabinet nu voor zich uitschuift. Een geheel andere on zekerheid zou de toekomst van het ge bruik van kernenergie ook nog wel eens sterk kunnen gaan bepalen: de prijsstelling. 'Tsjemobyl' heeft kern energie nu eenmaal duurder gemaakt. Dat is bij de kerncentrale Borssele al gebleken na de veiligheidsinspectie vorig jaar door deskundigen van het internationaal atoombureau IAEA in Wenen. En voor nieuwbouw van kern centrales geldt dat net zo goed. Van daar dat de stroomproducenten plei ten om meer aardgas in te zetten voor de opwekking van elektriciteit. Des tijds is juist besloten om de aardgas kraan voor de vaderlandse centrales zoveel mogelijk dicht te draaien. Ver spilling en eigenlijk te duur, was toen de redenering. Maar het buitenland wil voor onze aardgasleverantie ook niet meer betalen wat wij ervoor vra gen. Het Tsjemobyl-effect zou daarom in de komende jaren nog wel eens heel wat energiediscussies op de helling kunnen zetten. vdM. MOSKOU (RTR) - In Bakoe, de hoofd stad van de Sovjetrepubliek Azer bajdzjan, hebben woensdag naar schatting 100.000 mensen gedemon streerd. Zij willen dat de partij een onderzoek instelt naar een geval van brandstich ting in het huis van een Azerbajdzjaan- se familie door Armeniërs. Dit heeft een Azerbajdzjaanse regeringsfunctio naris in Moskou donderdag bekendge maakt. Ongeveer duizend Krim-Tataren heb ben woensdag betoogd tegen discrimi-' natie door de politie bij toelating tot het Krim-gebied. De Krim-Tataren ei sen terugkeer naar het oorspronkelij ke woongebied, waaruit ze in 1944 on der het bewind van Stalin zijn gede porteerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1