Terneuzen draagt lokatie vervuild baggerslib aan beeld k ...het is zoiets alsof een monument wordt afgebroken... Electronische informatrice operationeel STAATSMAN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN kamervragen an PPR over ervuiling in kanaalzone uito's gestolen Bruinisse PAGINA 17 Klap Te krap HAAST MET UITBAGGEREN KANAAL Vergunning Componist Cage centrate figuur I Mfdens feMml J Nteuwe MÜW& 1 Hondje DRUKKE PINKSTER VERWACHT Werving ZEELAND" VRIJDAG 20 MEI 1988 Ziekenhuis vraagt ontslag 65 mensen TERNEUZEN De directie van de ziekenhuisgroep Zeeuwsch-Vlaanderen heeft voor 24 vaste medewerkers en 41 tijdelijke medewerkers per 1 januari collectief ontslag aange vraagd. Op die datum moeten de vier bestaande ziekenhuizen fuseren tot twee. Toen in 1986 het fusieplan werd opgesteld, verklaarde de directie nog dat de operatie het ontslag van nul tot ten hoogste tien mensen zou betekenen. Districtsbestuur der P. Verschragen van de Abva-Kabo zei gisteren 'ontsteld' te zijn over het voornemen van de directie. ,De schrik slaat je om het hart als je iithoort", aldus Verschragen, „ik vind iet ook heel voorbarig. Eigenlijk zegt le directie dat zelf ook, gezien het plan lat ze heeft om zoveel mogelijk men- len voor een overbruggingsperiode in lienst te houden." jisteren maakte de directie haar voor- ïemen aan het personeel door middel ian een brief bekend. De brief werd in iet ziekenhuis van Sluiskil gevolgd loor een bijeenkomst voor het perso- ïeel en soortgelijke bijeenkomsten porden vandaag (vrijdag) gehouden in :erneuzen, Oostburg en Hulst. De di- ectie maakt onderscheid tussen men- len die voor 16 juni 1986 in dienst wa- en en de mensen die daarna een func- ie aanvaardden. Voor de eerste groep perd het toetsings- en plaatsingsregle- nent opgesteld en die groep telt 24 nensen voor wie geen functie in het ïieuwe streekziekenhuis De Honte is jevonden. Voor hen wil de directie wel en overbruggingsfunctie (tot er door latuurlijk verloop een passende func- ie is gevonfen) zoeken. Voor 41 perso- len die na 16 juni 1986 op tijdelijke en eeds verlengde contracten zijn aange- lomen, geldt de mogelijkheid van een verbruggingdienstverband niet. De 4 die de directie zoveel mogelijk in ienst wil houden, krijgen eventueel en aanvraag bij de vakbonden en het gewestelijk arbeidsbureau. De directie van de ziekenhuisgroep schrijft in haar brief dat de aanvraag voor de gedwongen ontslagen noodza kelijk is omdat het gestreefde aantal te schrappen arbeidsplaatsen door mid del van natuurlijk verloop niet ge haald is. In ruim twee jaar moesten de ziekenhuizen terug van 1250 perso neelsleden naar 750. na 1 januari 'bijzondere taken', buiten het formatieplaatsenplan om. Er zijn na 16 juni 1986 wél meer dan 41 mensen op tijdelijke basis aangeno men, maar de 41 mensen voor wie straks collectief ontslag wordt aange vraagd zijn degenen die reeds een ver lenging van dat contract hebben ge had. De wet schrijft voor dat zij dan ook, anders dan die slechts één keer een tijdelijk contract hebben gekre gen, toch voor collectief ontslag wor den aangemeld. De directie zei gisteren in haar toe lichting tegenover het personeel in het Elisabethziekenhuis in Sluiskil dat zij nu al ontslag aanvraagt omdat anders de tijd te krap wordt. Voor een dergelijk ontslag geldt een opzegter mijn van zes maanden. Ook moet er een maand liggen tussen aanmelding ,Het is de zoveelste klap in het gezicht van het personeel", aldus F. J. Meyf- royt, voorzitter van de centrale onder nemingsraad (cor), „niet alleen wor den nu veel mensen gedegradeerd maar de directie kan zich nu evenmin aan de afspraak houden om maximaal slechts tien mensen gedwongen ont slag te geven. De cor vergadert volgende week over het voornemun van de directie. Meyf- royt: „Die overbruggingspesiode die de directie voorstelt vind ik vaag. Daar moeten we meer duidelijkheid over krijgen. Wij als ondernemings raad hebben al in 1986 gezegd dat het niet zou lukken. Toen kwamen we al uit op zestig gedwongen ontslagen. Het beleidsuitgangspunt was toen te optimistisch. Je kunt wel hopen dat het je zal lukken, maar alleen hopen op verloop is geen beleid." EN HAAG Er is sprake van dat ow Chemical in Terneuzen en de SM in Sluiskil ook verantwoorde- jk zijn voor de vervuiling van de oormalige vuilstortplaatsen Othene ij Terneuzen en Bontepolder bij luiskil. Althans de relatie tussen de- chemische vervuiling en de ge- oemde chemische bedrijven kan ge- :gd worden wanneer naar de afval- rodukten van de bedrijven wordt ge- eken. Het PPR-Tweedekamerlid P. ankhorst heeft daar gisteren in chriftelijke vragen aan de minister ijpels van VROM op gewezen. ij wil van de minister weten in hoe- erre Dow en NSM aansprakelijk ge leld kunnen worden voor deze vervui- ng. Verder dringt Lankhorst erop aan at de minister de landsadvocaat in- ihakelt indien de provincie geen vereenstemming met Dow en NSM an bereiken over een totale sanering an de vijf nu bekende giflocaties, lankhorst gaat ervanuit dat van de ele giflocaties die in Terneuzen en ijde omgeving zijn aangetroffen, er P zijn minst vijf erg genoeg zijn om zo nel mogelijk gesaneerd te worden. Hij erlangt van minister Nijpels een be- estiging van deze mening. De lokatie in de Koegorspolder bij Sluiskil, die een speciale werkgroep op het oog heeft voor de berging van 150.000 kubieke meter vervuilde baggerspecie uit het Kanaal Gent-Terneuzen Verplegend personeel hoort in het Elisabethziekenhuis Slusikil de plannen van de ziekenhuisgroep Zeeuwsch-Vlaanderen aan tot het aanvragen van collec tiefontslag voor in totaal 65 personeelsleden. TERNEUZEN - Een speciale werk groep studeert op de mogelijkheid om ruim 150.000 kubieke meter ver ontreinigde baggerspecie, afkom stig uit het Nederlandse deel van het Kanaal Gent-Terneuzen, te storten in een depot in de Koegor spolder bij Sluiskil. Rijkswater staat zocht de afgelopen jaren koortsachtig naar een geschikte lo catie voor berging van het kanaals- lib. De gemeente Terneuzen heeft nu een oplossing aangedragen: een terrein van ongeveer tien hectare pal tegenover de huidige regionale vuilstortplaats. De specie zou moeten worden ge stort op een folielaag. De grond voor het slibdepot (met een totale capaci teit van 400.000 kubieke meter) moet overigens nog worden aange kocht. Rijkswaterstaat draait voor alle kosten op. In de werkgroep zitten vertegen woordigers van gemeente, provin cie, rijkswaterstaat en het ministe rie van VROM. Bij de hele operatie is haast geboden omdat de scheep vaart, als niet op tijd wordt ingegre pen, steeds meer hinder zal onder vinden van de groeiende sliblaag in het kanaal. Volgens een woordvoer der van rijkswaterstaat is jde hoe- veelheid slib op de kanaalbodem moeilijk te schatten, maar dat het om minstens 200.000 kubieke meter gaat, staat wel vast. Jaarlijks komt er, hebben metingen uitgewezen, 30- tot 40.000 kuub slib bij. Waterstaat wil een aantal knelpunten zo snel mogelijk aanpakken. De nood is het hoogst bij de brug over het kanaal bij Sas van Gent. Daar is de aanslib bing vele malen groter dan bij de an dere kanaalbrug, bij Sluiskil. Rijks waterstaat wil, vooruitlopend op de inrichting van het depot in de Koe gorspolder, zo snel mogelijk begin nen met het wegbaggeren van het slib bij de brug van Sas van Gent. De baggerspecie zou tijdelijk moeten worden gestort in zij kanaal B, bij het Kanaaleiland in Sluiskil en later kunnen worden overgebracht naar het depot in de Koegorspolder. Om het depot aan te kunnen leggen moet wel eerst het bestemmings plan worden aangepast. Bovendien is er een vergunning nodig in het ka der van de afvalstoffenwet. Rijkswa terstaat wil het Nederlandse deel van de Kanaalzone zo snel mogelijk 'slibvrij' maken. Wethouder J. van Rooijen (milieu) van Terneuzen, nauw betrokken bij de uitwerking van de plannen: „Het is natuurlijk duidelijk dat de verontreiniging van het kanaal, ook van het Zeeuws- Vlaamse deel, vooral wordt veroor zaakt door Belgische bedrijven. De Nederlandse industrie loost óf ge zuiverd óf via de afvalwaterleiding Kanaalzone. Is de rommel straks he lemaal opgeruimd, dan sta je sterk tegenover de Belgen. Die zullen hun zaakjes dan verder zelf moeten op lossen." Treedt er op Nederlands grondge bied dan tóch nog vervuiling op, dan zal België moeten opdraaien voor de kosten. Mogelijk is daartoe een aanpassing van het tractaat noodzakelijk. Wethouder Van Rooijen vindt het niet meer dan lo gisch dat Terneuzen meewerkt aan het oplossen van het slibprobleem. „Je kunt het niet maken om ande ren - elders in het land - met die ver ontreinigde baggerspecie op te schepen. Wij als Terneuzen trekken immers het nodige economische profijt uit de aanwezigheid van het kanaal. Dan moet je ook niet moei lijk doen als dit soort zaken op je afkomt." MIDDELBURG Het festival Nieuwe Muziek 1988 in Middel burg wordt opgebouwd rondom de componist John Cage. De Amerikaan Cage in 1912 gebo ren is de centrale figuur in een reeks composities voor grotere en kleinere bezetting, die tussen donderdag 16 juni en zaterdag 9 juli worden uitgevoerd. De opzet is, dat Cage tussen 27 juni en 2 juli zelf op het Middel burgse festival zal zijn, onder meer om in deze week zes keer een masterclass te leiden en ge sprekken te voeren met verschil lende componisten. Zo is er op 29 juni een conversatie tussen Cage en Iannis Xenakis, al jaren in persoon of in zijn werk een vaste verschijning op het festival in Middelburg. Door het hele festi val heen zijn er video- en film voorstellingen over Cage en zijn werk. In het festivalprogramma heb ben, in tegenstelling tot vorig jaar, ook geïmproviseerde mu ziek en jazz weer een plaats ge kregen. Tot de uitvoerenden in het festival horen bekende na men als die van de pianiste Aki Takahashi, de violiste Mifune Tsuji, pianist Geoffrey Madge en de componist-pianist Frederic Rzewski. Ook komt het Kronos- Quartet naar Middelburg (27 ju ni), zijn er concerten door het Xe nakis Ensemble en het Koor Nieuwe Muziek (27 juni, met de slagwerkgroep Amsterdam, op 29 juni en op 1 en 6 juli). Dat laat ste concert bevat met name- werken van de Nederlander Pe ter-Jan Wagemans. Het Radio Kamerorkest speelt onder lei ding van Hans Zender op 17 juni in de Oostkerk in Middelburg en het Radio Philharmonisch Or kest treedt op 2 juli in dezelfde kerk op. De harmonie Kunst na Arbeid speelt op zaterdamiddag 18 juni in de tuin van de Klove niersdoelen. De jazz-concerten en improvisa ties zijn in de late uren van de fes- tivaldagen geprogrammeerd. Op 16 juni bijvoorbdeld met het Greetje Bijmakwartet, op 18 juni met de Instant Composers Pool, op 23 juni met het Maarten Alte- na Oktet, op 25 juni met het Bur ton Greene Ensemble, op 30 juni met Phil Minton. IRUINISSE - In de nacht van dins- iaS op woensdag zijn uit een bunga- pvpark aan de Hageweg in Bruinisse tvee auto's gestolen, let waren een Volkswagen Golf en een ►pel Kadet GSI, beide van Duitse |akantiegangers. De wagens stonden de parkeerplaats bij de apparte menten. Donderdagmorgen is de Opel langetroffen op de parkeerplaats van |e hoofdingang van het park. Het por- lerslot was geforceerd, het stuurwiel jaf en de stuurkolom gesloopt. De da lers hebben vermoedelijk geprobeerd |e auto rijdend te krijgen, wat niet is elukt. Drie jaar is Eefje. En binnen kort viert ze haar vierde ver- Jaardag. Gisteravond, vlak voor het sla- pen gaan, openbaarde ze haar wensenlijst. Met op de absolute eerste plaats een jong hondje, "et ouderpaar heeft het met groeiende ongerustheid aan gehoord. Want, weten ze uit ervaring, een hond kan leuk maar ook zeer lastig zijn. Ze hebben het haar nog niet uit naar hoofd weten te praten. Jerker nog: ze houdt voet bij stuk. Want Eefje snapt helemaal iets pan alle bezwaren. Jullie hoeven het toch niet in le pakken?" VLISSINGEN - Een jeugdherinne ring. Het is halverwege de jaren vijftig. Op het weiland voor de melkfabriek in Goes -voorzien van de vaderlandslievende naam Hol- landia - landt een helicopter. Een hele gebeurtenis en het volk uit de Ganzestad stroomt massaal toe. Uit het hefschroefvliegtuig stapt een deftig en streng ogende heer. Vanaf een geïmproviseerd podium spreekt hij de menigte toe. Minister-presi dent W. Drees op verkiezingstoer- nee. Een voor de Nederlandse poli tiek historisch moment. De lijst trekker van de Partij van de Arbeid vliegend over het land om stemmen te winnen. Of het heeft geholpen? Tot zover reikt de herinnering niet. Marinus J. van Poelje (77), rustend politicus-bestuurder te Vlissingen en éminence grise van de Zeeuwse PvdA, heeft aan de zaterdag overle den doctor Willem Drees meer poli tiek bepaalde herinneringen. De eerste kennismaking vond plaats in 1946, tijdens de oprichtingsvergade ring van de PvdA in Amsterdam. La ter volgden verschillende verkie zingsbijeenkomsten, waar dr Drees de landelijke politiek belichtte en Van Poelje (van 1954 tot 1978 staten lid en 17 jaar gedeputeerde) de si tuatie in Zeeland besprak. „Maar ik stond vér van hem vandaan. Ik was een klein mannetje in de provincie en Drees was minister-president. Ministers waren toen andere men sen dan tegenwoordig", relativeert Van Poelje. V/elke betekenis heeft de per soon Drees? „Zoals ik hem zie was het in de eerste plaats - voor negentig procent - een nationale figuur. Ik heb hem nooit beschouwd als een internationaal staatsman. Ik geloof niet dat Drees zich zo interesseerde voor de buiten landse politiek. Nationaal vond ik hem geweldig. Een groot man, gelet op wat hij in Nederland gedaan en voor elkaar gekregen heeft, vooral voor de minder-vermogende men sen. Zoals de Noodwet Ouderdoms voorzieningen. Dat was indrukwek kend, vooral omdat het speelde in een tijd dat Nederland bepaald niet rijk was". Had Drees de tijdgeest mee? „Het is meestal zo datje na een oor log begint met allemaal vooruitstre vende mensen. Zo ook na de Tweede Wereldoorlog. Zelfs de KVP was in die tijd vooruitstrevend. Hoe verder de oorlog weg raakt, hoe meer dat verdwijnt. Het CDA is nu een conser vatieve partij. Drees zal wel last heb ben gehad van de samenwerking met rechts. Het was voor de rechtse partijen echter niet eenvoudig hem te laten vallen. Drees was meer een nationaal figuur dan partijman. Hij had het trouwens ook vaker over 'on ze beweging' dan over 'de partij'. Ik kan toch niet zeggen dat hij echt bo ven de partijen heeft gestaan. Ieder een wist waar Drees stond: in de PvdA. Ook zijn daden werden ge voed vanuit de sociaal-democrati sche beginselen, al sloot hij nogal eens compromissen en soms vér gaande. Nooit moeite gehad met zijn be leid? Heus wel. Dan denk ik aan de Indo nesische kwestie. Dat was het enige moment waarop ik twijfelde aan Marinus van Poelje: „Drees was in de eerste plaats een nationale figuur" mijn lidmaatschap van de PvdA. Ik denk dat zijn te geringe ervaring in internationale zaken hierin een rol speelde. Die Indonesische kwestie was mijns inziens de enige grote fout die hij tijdens zijn minister-presi dentschap maakte. Althans, voor zover ik dat kan beoordelen. In die tijd was je veel minder op de hoogte van wat er in Den Haag gebeurde dan tegenwoordig". Hoe komt het dat het overlijden van Drees zo'n golf van emoties losweekt? „Ik heb zelf het gevoel dat het zoiets is alsof een monument wordt afge broken. Drees was een begrip, ook bij veel jongere mensen. Die hoorden van hun grootouders wat hij deed. Er was een verkiezingsbijeenkomst, waar we samen optraden. In de pau ze kwam een oudere vrouw naar hem toe, greep zijn hand en zei: 'Ik wil u persoonlijk danken voor wat ik van u krijg. Vroeger kreeg ik altijd een ca deautje van mijn kinderen en klein kinderen, nu kan ik ze ook eens wat teruggeven'. Op dat moment be greep ik voor het eerst goed hoe ge weldig de AOW is. Die dankbaar heidsgedachte is tegenwoordig, te recht, veel minder. Het verklaart wel het verlies dat velen ervaren bij de dood van Drees". Hoe kwam zijn bedanken voor de PvdA over? „Dat deed me veel. Ik voelde aller eerst boosheid. Ik begreep niet dat een man als Drees dat kon doen. Het had ook te maken met de opstandig heid van Nieuw Links. Hij kon de ontwikkelingen in de maatschappij van de jaren zestig niet meer waarde ren en de partij trok zich van die ver anderingen - in mijn ogen gelukkig - wél wat aan. Ik verwachtte van een socialist zoiets niet. Ongetwijfeld hebben zijn zoons ook invloed gehad op zijn besluit. Net zoals in Zeeland Levien van Oorschot bedankte door toedoen van zijn zoon Geert". Wat is de mooiste herinnering aan Drees? „Zijn redevoering tijdens de oprich ting van de PvdA. Drees had aanvan kelijk twijfels over een brede volks partij. Dat liet hij in zijn toespraak niet blijken. Hij had het over een gro te rivier, waarop van links en rechts zijrivieren uitkomen. Dan kun je nog een poos aan de kleur van het water zien dat er verschillende rivieren bij een gekomen zijn, maar na verloop van tijd zie je er niks meer van en wordt het één grote brede stroom. Zo zal het ook bij de PvdA gaan, voor spelde Drees. Dat is me bijgebleven en hij heeft gelijk gekregen". Rinus Antonisse MIDDELBURG- Zeeland gaat een druk Pinksterweekeinde tegemoet. Aangemoedigd door het milde weer in het lange Hemelvaartweekeinde zijn er in de sector van de verblijfsac- commodaties nogal wat 'last-minu- te-boekingen' binnengekomen. Mede op basis van reserveringscijfers wordt nu al gerekend op een bezetting van tachtig procent in de hotels en op de campings. Aan de kust zal die be zetting waarschijnlijk nog een stuk hoger komen te liggen, zo verwacht de Zeeuwse VW-directeur Adrie Bon tenbal. Mede met inzet van de zogenaamde 'e- lectronische informatrice' zal de naar Zeeland oprukkende toeristenstroom zo vlot mogelijk naar de bestemming worden geleid. Met die 'electronische informatrice' wordt het toeristisch in formatiesysteem 'Zeeland Z.I.E.N.' be doeld. Dat systeem is juist voor het eerste drukke weekeinde van het toe ristisch seizoen operationeel gewor den. Via een vijfentwintigtal videdo- tex-terminals die staan opgesteld bij Zeeuwse VW-kantoren en bedrijven kan de toerist en recreant zelf het ant woord vinden op vragen als: waar zijn er nog overnachtingsmogelijkheden, welke bezienswaardigheden en attrac ties zijn er, wat is er allemaal te doen aan evenementen en: wat voor weer wordt het vandaag in Zeeland en wan neer is het hoog of laag water? Het informatiesysteem zal vooral goe de diensten kunnen bewijzen bij het bestrijden van het zogenaamde 'wild kamperen' in wegbermen en op par keer- en natuurterreinen. Na raadple gen van het informatiesysteem - er komt ook op de meldkamer van de rijkspolitie in Middelburg een termi nal te staan- kan de politie in de regio 'wildkampeerders' verwijzen naar een terrein waar nog wel ruimte is. Tijdens een bijeenkomst ten kantore van de provinciale VW in Midelburg werd het nieuwe, meer verfijnde infor matiesysteem met trots ten doop ge houden als een stukje dienstverlening aan de consument dat nog niet eerder in Nederland is vertoond door een pro vinciale VW-instantie. Het nieuwe systeem biedt mogelijkheden dat straks bij verdere ontwikkelingen een breed publiek via het eigen televisie scherm actuele toeristische informatie uit Zeeland in huis kan halen. De pro vinciale VW is in onderhandeling met Zekatel om een deel van de informatie van Zeeland Z.I.E.N. via de kabel de huiskamers binnen te brengen. 'Zeeland Z.I.E.N.' is een openbaar toe gankelijk systeem wat betekent dat niet alleen de vijfentwintig terminal- houders - en dat zijn naast VW-kanto ren ook hotels, campings, grootwin kelbedrijven, benzinepompen biblio theken en banken - ook anderen infor matie uit het systeem kunnen halen. Dat zijn bijvoorbeeld Viditelabonnees en bezitters van een personal compu ter die met gebruikmaking van een modem en videotex-software een ver binding kunnen maken met de Data bank in het kantoor van de provinciale VW in Middelburg. Automobilisten die Zeeland via rijks weg 58 binnenkomen kunnen via een op de parkeerplaats De Vliete nabij Krabbendijke gratis gebruik maken van de informatie van het 'Zeeland- Z.I.E.N.'systeem. Systeem manager Teun van Elsacker van de VW-Zeeland liet donderdag bij de 'doop' van het systeem weten, dat een bedrijf of instelling een inves tering van rond drieduizend gulden moet doen om zich een terminal te kunnen aanschaffen. De provinciale VW gaat binnenkort op de wervende toer. VW-directeur Bontenbal ver wacht dat binnen nu en een jaar rond vijfenzeventig bedrijven en instellin gen een Zeeland Z.I.E.N.- terminal hebben staan. Het bedrijfsleven kan de eenmaal aan geschafte apparatuur ook voor andere doeleinden benutten zoals het tegen betaling aan de VW Zeeland inbren gen van 'commercials' in het systeem. Voorts is het informatie systeem te be nutten als beeldkrant bij de eigen be- drijfsreceptie. De exploitatie van het Zeeland- Z.I.E.N.-systeem komt op f65.000 per Slot zie pagina 19 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 17