pinot blanc combineert goed met asperges zêêê tafel braden zonder vette vingers nieuwe pasta's elektrische pepermolen hogere temperaturen vragen lichter eten asperges zonder omhaal kaart kamermuziek in opmars cd tanden bestand tegen zes eetmomenten geen gemors meer met de panafgieter PZC/ vrijdagkrant vrijdag gemengd aspergegrcitin salade argenteuil aspergesoep 20 MEI 1988 Een wijndorp in de Elzas. 1 roente en wijn worden Jslechts zelden met elkaar ecombineerd. Asperges ormen echter een itzondering op deze regel, ant deze goudgele, nobel makende stengels Elzas, een langwerpig wijngebied in Noordoost- Frankrijk. Het wordt aan de westzijde beschut door de hoog oprijzende Vogezen en aan de oostzijde begrensd door de vlakte van de Rijn. armoniëren perfect met iverse soorten witte wijn. Dat eldt met name als de asperges et hoofdgerecht vormen, met ellicht wat ham, botersaus, leprakt ei en aardappeltjes, len van mijn vineuze Ivorieten is in dit geval Pinot B c. Deze wijn komt uit de De levensgenietende Elzassers hebben hun wijnendie voor 95 procent wit zij nbij na allemaal naar een enkele druivesoort genoemd. De bekendste voorbeelden zijn Riesling en Gewürztraminer. Met de Pinot Blanc echter is de naamgeving wat ingewikkelder Wanneer er in de keuken een ingrediënt is waar blijkbaar van alles aan te verbeteren valt, dan is het wel bak- en braadvet. Trek je je nergens wat van aan dan gooi je gewoon een klont goedkope margarine in de koekepan, maar dan ben je wel verzekerd van een bruis- en spatpartij. Kant-en-klare bak- en braadprodukten zijn in dit opzicht al een hele verbete ring, omdat je je er niet eerst het water uit hoeft te braden. Het enige wat aan het ge- bruiksgeluk ontbrak was een mogelijkheid om het goed te doseren. Remia zegt nu ook deze hindernis geno men te hebben met een vloeibaar bak- en braadpro- dukt. Dankzij de knijpfles is het handig in het gebruik en wat met de vakantie voor de deur ook prettig is voor kam peerders: de vettige pakjes die de tent uitdruipen horen ook tot het verleden. Het plantaardige bak- en braadvet dat 60 procent meervoudig onverzadigde vetzuren bevat kost f 1,89 per fles van 400 gram. SJOERD VAN DER MEULEN Waren tien tot vijftien jaar geleden bij het ver sieren van boterhammen de keuzemogelijkheden in be leg nog zo gering dat we niet verder kwamen dan een on derscheid in een boterham met kaas of een boterham met zoet, tegenwoordig is de keus heel wat ruimer. In de categorie zoete pasta's ver groot Calvé, in dit verband vooral bekend om zijn pin dakaas, de keus met vier smaken. Van andere merken kenden we al de hazelnootpasta, maar Calvé brengt nu ook cocospasta, witte chocola depasta (vanwege de kleur moeten daar aardige surpri ses mee zijn te maken) en speculaaspasta (wat een stuk makkelijker op de bo terham blijft liggen dan een speculaasje). De prijs van de Calvé-pasta's liggen op het zelfde niveau als de al langer bestaande notenpasta's. f),31 vers we' zo lekker is '-'hoeven we u niet meer vertellen. Dat geldt niet r! ®en voor groente, fruit en ere v°edingsmiddelen, aar ook voor kruiden en sPecerijen. Peper uit de molen bij voor bid, daarbij vergeleken is Peper uit een busje niet meer an mul zand. Het enige las- ge is wanneer je de peper- w i wilt bedienen tijdens koken. Dan zijn je han- en te vochtig of te vet om ecl Srip op de kop te krij gen, of je hebt eigenlijk ook een hand nodig om te roeren. Met de elektrische pepermo len van het merk Cook, geïmporteerd door de firma Vogels in Valkenswaard, heb je daar geen last van. Eén druk op de knop en de vers gemalen peper dwarrelt in de pan. De molen werk op batterijen en kan ook met de hand worden bediend. De pepermolen die ook han dig is voor mensen die niet goed kracht kunnen zetten met de handen, heeft een ad viesprijs van 50 gulden. Want deze wijn kan niet alleen Pinot Blanc heten, maar ook Clevner, Klevner of Auxerrois. In theorie kan de wijn van vijf verschillende druivesoorten worden gemaakt. Dit maakt het voor de consument niet eenvoudig om een keuze te maken, met als gevolg dat de Pinot Blanc een tamelij k onbekende en tevens onderschatte wijn is. Dit effect wordt nog versterkt door het feit dat veel Pinot Blanc- drui ven anoniem worden verwerkt in mengwijnen als Edelzwicker en de mousserende, zeer succesvolle Crémantd'Alsace. Dit gebrek aan naam en faam heeft echter ook een voordeel: doorgaans is Pinot Blanc zeer redelijk van prijs. Bijna alle Elzasser Pinot Blanc heeft als basis een groot deel van de gelijknamige druif. Deze geeft een sympathieke, zachtfrisse wijn zonder harde zuren. Het is een sappige, niet al te aromatische dorstlesser. Doorgaans wordt hieraan wat Auxerrois toegevoegd. Deze druivesoort bevat wat meer zuren en iets meer alcohol, en completeert die Pinot Blanc dus op uitstekende wijze. Samen geven deze druiven soms verrassend mooie wijnen, met bijna een zelfde klasse en élégance als een duurdere Riesling. Deze combinatie kan ook worden aangeboden als Clevner of Klevner. Voorwijnen van uitsluitend de Auxerrois zijn deze namen zelfs verplicht. Een pure Auxerrois-wijn kan verrukkelijk zijn, met nog wat meer ras dan de gewone Pinot Blancmaar de wijn moet dan wel door een deskundige en integere wijnbouwer zijn gemaakt. Deze mag zijn produkt trouwens ook gewoon Auxerrois noemen. Het duizelt u wellicht van de verschillende namen, maar laat dat u niet verhinderen om in de asperge-tijd eens een paar flessen te proberen. Wat in Nederland wordt aangeboden heet vrijwel altijd Pinot Blanc, omdat het publiek nauwelijks bekend is met de andere namen. Clevner, Klevner en Auxerrois vindt men vooral bij gespecialiseerde wijnkoperijen. HUBRECHT DU1JKER De zomer is voor velen de periode om zelf wat uit te proberen: warmere tempera turen vragen om lichter eten en het feit blijft dat een maal tijdsalade snel klaar is zon der aan smaak af te doen. Hetzelfde geldt voor soepen en hartige taarten, goedkope, vlotte en slanke gerechten die als extra voordeel bieden dat ze bewaard kunnen wor den. Voor dit alles is het groente-assortiment ruim voldoende op het ogenblik. Laten we eens beginnen met een salade: 1 paprika wassen, halveren, zaadlijsten eruit ha len, in smalle reepjes snijden, plus/minus 350 gram aan Chi nese koolbladeren eveneens in reepjes snijden, in vergiet doen en een halve liter ko kend water erover heen gie ten. Eén grote appel schillen en in partjes snijden (iets ci troen tegen het bruinworden erover sprenkelen). In slabak alles husselen. Meng in een aparte kom 200 gram uitge lekte tonijn, 1 bekertje zure room, 1 theelepel kerriepoe der, iets zout en peper, schep dit in het midden van de sala de. Geef er veel vers stok brood bij. En wat dacht u van een Fran se 'tarte aux légumes' oftewel groentetaart: de vulling wordt gemaakt van aardap pelen (350 gram), een kleine bloemkool, een dunne prei, 200 gram broccoli, 350 gram asperges als volgt: alle groen ten schoonmaken en naar soort gaarkoken. Aardappe len en bloemkool samen fijn stampen en al roerend zoveel melk toevoegen dat een luch tige puree ontstaat. Voeg hier 2 eidooiers, een gesnipperd uitje, de broccoli-roosjes en de prei aan toe, desgewenst wat geraspte oud kaas en nootmuskaat. Op smaak brengen met zout en peper, afgedekt in koelkast wegzet ten. Asperges afgieten en droogdeppen. In de handel zijn kant-en-kla re roomboter bladerdeeg- plakken verkrijgbaar: be kleed hiermee een taartvorm, prik gaatjes in de bodem en laat het in de oven ca 10 minu ten gaarbakken. Klop intus sen twee eiwitten stijf, schep ze voorzichtig door het puree- mengsel, dat vervolgens op deegbodem wordt uitge spreid. Druk de asperges in het mengsel, en laat de taart in 45 minuten goudgaar wor den. Misschien een bewerke lijk recept, maar zoals gezegd enkele dagen in de koelkast goed houdbaar. ERIC TRUFFINO Een salade gaat er bij hogere temperaturen altijd wel in. De meimaand is de asperge- maand bij uitstek. Als het in mei warm is dan zit het met de asperge-oogst wel goed. Dit jaar is er dan ook sprake van een prima aspergeseizoen. De kwaliteit is uitstekend en de prijzen zijn door de zonnige da gen van de afgelopen tijd zeer redelijk. Het aspergeseizoen duurt niet lang, grofweg gesteld van half april tot half juni. We zitten er nu dus middenin. Op dagen dat de temperatuur op loopt tot boven de 25 graden, vliegen de asperges de grond uit. En omdat de asperge tot de pluk ondergronds moet blijven omwille van de begeerde blan ke tint, hebben de aspergeste kers op zulke warme dagen de handen vol. In Frankrijk, Spanje en Enge land wordt de asperge wel aan het licht blootgesteld met als ge volg dat daar groen tot blauw groen gekleurde asperges op de markt worden gebracht. Wat smaak betreft zijn die niets min der dan de witte asperges die in Nederland en België worden ge teeld. De asperges van Argen- teuil in Frankrijk bijvoorbeeld hebben gekleurde koppen en zijn heel fijn van smaak. In de Franse keuken betekent de toe voeging Argenteuil aan de naam van een gerecht altijd dat er as perges in zijn verwerkt of dat de garnering voornamelijk uit as perges bestaat. Salade Argen teuil is bijvoorbeeld een klassie ke salade die met asperges wordt afgedekt. In Nederland zijn er twee grote aspergegebieden, de omgeving van Bergen op Zoom en Midden- en Noord-Limburg, hoewel ook op de zandgronden bij Sint-Jan steen nog altijd asperges worden geteeld. De laatste gaan evenwel vrijwel allemaal naar de restau rants in de omgeving. Voor de keuken wordt verschil gemaakt wat dikte betreft. Dun ne asperges kunnen goed wor den verwerkt in voorgerechten en de wat dikkere, die favoriet zijn, gebruiken we voor de hoofd maaltijd. Asperges bewaren we het best in de koelkast in een natte keukendoek. Ze moeten zorgvuldig worden geschild, dun onder de kop en steeds dikker naar het ondereind toe. Het har de ondereind snij den we af en be waren we met de schillen voor de aspergesoep. Er zijn heel handi- per, zout een klontje boter sap van een halve citroen, een halve liter melk, 30 gram boter en 30 gram bloem. Bereiding: we ma ken eerst een roux door de boter te smelten op een laag vuur en de bloem er onder voortdurend roeren in gaar te smoren. Gelei delijk voegen we de melk toe on der voortdurend roeren tot een romige Béchamelsaus ontstaat. We brengen de saus op smaak met peper, zout en nootmuskaat en we doen er de helft van de kaas door. Stoof de in schijfjes ge aspergemessen, een soort dunschillers met klem waarmee snel kan worden gewerkt zonder dat de asperges breken. Een mooi hulpmiddel is de hoge as pergepan waarin de asperges rechtopstaand kunnen worden gekookt, zodat het ondereind het dichtst bij de warmtebron is en de delicate kopjes als het wa re worden gaargestoomd. Maar ook in een vispan gaat het pri ma. Een beetje zout en een thee lepel suiker aan het water toe voegen en de asperge niet te gaar laten worden, de rest staat in de recepten. Ingrediënten: per persoon acht beetgaargekookte asperges, ver der 60 gram geraspte oude kaas, bijvoorbeeld Gruyere, 250 gram champignons. 125 gram gekook te ham, wat nootmuskaat, pe- gesneden champignons in het klontje boter zacht en bespren kel ze met het citroensap. Snij de asperges in korte stukken en hak de ham klein. Meng cham pignons. asperges en ham door de Béchamelsaus, doe alles in een vuurvaste schotel, stroi er de rest van de kaas over en grati neer het gerecht een minuut of tien onder de grill. Ingrediënten: ongeveer 30 ge kookte asperges, een blik wor teltjes. een blik doperwtjes, 10 gekookte aardappelen, 2 eetle pels gehakte kervel. 10 hardge kookte eieren, zelfgemaakte mayonaise van eidooier, mos terdpoeder, citroensap, peper, zout, wat suiker en zonnebloe molie, en verder wat reepjes rode paprika voor de garnering. Be reiding: kook de aardapelen in de schil, pel zesnij ze in blokjes en vermeng ze met mayonaise en kervel. Meng de doperwtjes en in stukjes gesneden wortel tjes met de mayonaise en lepel beide salades door elkaar. Maak er een bergje van op een schaal en bedek de salade met de asper ges. Schik aan de randen de in partjes gesneden hardgekookte eieren en leg ook een paar eipar- tjes op de top van het bergje. Garneer met de reepjes rode pa prika. Desgewenst kan door de salade ook nog wat fijngesneden gekookte ham worden verwerkt. Ingrediënten: Schillen en af snijdsels van de in andere ge rechten gebruikte asperges, per persoon vier gekookte asperges, voorts 1 liter kippebouillon, 30 gram boter, 30 gram bloem, 1 ei dooier. 1/2 dl room. versgemalen witte peper en een snufje noot muskaat. Bereiding: kook de schillen en afsnijdsels in de bouillon gedurende een uur. Pu reer alles in de keukenmachine en wrijf de aspergepuree door een zeef. Smelt de boter en voeg al roerend op laag vuur de bloem toe. Als de roux klaar is, beetje bij beetje onder voortdurend roeren de aspergebouillon er bij schenken. Laat de soep een mi nuut of tien koken, draai dan het vuur zo laag dat de soep net niet meer kookt. Klop de eidooier schuimig, klop de room erdoor en giet dit mengsel bij de soep die nu niet meer mag koken. Breng de soep tenslotte op smaak met peper en nootmus kaat. Serveer met in ieder bord vier in stukjes gesneden asper ge. Eventueel kan in het laatste stadium nog een scheutje witte wijn aan de soep worden toege voegd. RIEN VAN REEMS Het kan niet op. De toegeno men belangstelling voor het fenomeen Compact Disc leidt er langzamerhand toe, dat vrijwel elke week in de klassieke hoek wel een 'nieu we serie' verschijnt. Daarbij gaat het inmiddels niet meer alleen om - doorgaans gedigi taliseerde - heruitgaven in de middenprijs: er tekent zich in de nieuwe series met eer der uitgebracht werk ook een verdere prijsverlaging af. Bovendien is er een duidelij ke tendens om het repertoire te verbreden. Platenmaatschappijen als Philips, Decca en EMI zijn vo rig voorjaar al begonnen met series cd's in de middenprijs op de markt te brengen. Door gaans ging en gaat het daarin om de bekende en soms wat minder gekende orkestrale muziek en de concerten. Ver gelijkbaar repertoire, in ande re uitvoeringen, wordt intus sen ook uitgebracht in wat wordt aangeduid in 'budget- price'series, zo rond de twin tig gulden. Daar zitten zeer respectabel uitgevoerde, goed gevulde cd's bij: een combinatie van de vijfde sym fonie en het vijfde pianocon cert (Concertgebouworkest met Jochum en pianist Ste phen Bishop en dirigent Colin Davis) bijvoorbeeld op Phi lips of Beethovens Eroica met de Egmont-muziek (Schmidt-Isserstedt en Szell op Decca). Intussen heeft DGG een reeks cd's aangekondigd, waarin betekenende uitvoe ringen met werk van compo nisten uit de twintigste eeuw zullen verschijnen. Bij Decca zijn voorts de eerste vijf schijfjes verschenen van wat moet uitgroeien tot een serie met kamermuziek. Daarbij is gebruik gemaakt van opna men, die in de jaren zestig en zeventig zijn gemaakt met onder meer het Wiener Oktet en het Weens Philharmonisch Kwartet. De eerste vijf cd's wek-ken een voor de consu ment bemoedigende indruk: de schijfjes zijn niet alleen zeer royaal gevuld - tussen de 65 en 74 minuten -, ze bevat ten ook respectabeld tot toonaangevende uitvoerin gen. Bij de uitvoering van Schu berts weergaloze strijkkwin tet en de Quartetsatz door het versterkte Wellerkwartet kan men nog gemengde gevoelens hebben: een gepolijste vertol king, die de diepte van de mu ziek niet helemaal peilt en datzelfde geldt min of meer voor de uitvoering van Schu berts strij kwartet'Der Tod und das Madchen' (het Ita liaans kwartet op Philips doet het drama in de muziek beter recht), die op een ande re cd is gekoppeld aan een wel voortreffelijke vertolking van het Forellenkwintet. Een van de hoogtepunten van de reeks tot nu toe zijn, lijkt mij, de cd, waarop leden van het Wiener Oktet het ok tet van Mendelssohn en het Septet van Beethoven spe len; werken, die op een lp niet zelden allén stonden. Men delssohn krijgt een scherp ge stoken uitvoering, waarbij al leen de opname uit 1959 wat kaaltjes klinkt. Maar de ont spannen uitvoering van het Beethoven-septet voor strii- kers en hoorn, fagot en klari net is ook opnametechnisch (1972) een juweeltje: er is geen reden een duurdere uitvoe ring te kiezen dan deze Decca 421 093-2, 74 minuten. Een andere voltreffer is de schijf waarin de klarinet kwintetten van Mozatrt en Brahms (plus het adagio voof klarinet en strijkers van Wagner) worden gekop peld, Decca 417 643-2, 68 mi nuten. De opnamen uit de eerste helft van de jaren zes tig klinken nog uitstekend en de relaxte, ongeforceerde uitvoeringen doen de 'mild heid van de muziek alle recht. Interpretatief zijn ook de visie van violist Josef Suk en pioanist Julius Katchen op de drie vioolsonates van Brahms het beluisteren zeer waard: intiem gericht, sub tiel musiceren, gevat in een opnamekader met een wat beperkt stereo-beeld op Dec ca 421 092, 68 minuten, opna me 1967. KEES CIJSOUW Een spotprent op de oude Brahms. Dat je van veel snoepen gaatjes in je tanden krijgt weet iedereen. Wat niet ie dereen weet is dat het niet zo zeer een kwestie is van te veel zoetigheid, maar vooral van te vaak snoepen. Onze tanden zijn in het algemeen bestand tegen zes eetmomen ten per dag. Eten of drinken we vaker, dan is de kans op gaatjes groter. Suiker en voedingsmiddelen met suiker zijn de boosdoe ners. In de mond zitten bacte riën, vooral in tandplak. Deze bacteriën zetten suiker om in zuur. Na het eten van iets zoets ontstaat er op de tan den een grote hoeveelheid zuur, de zogenoemde zuur- stoot. En juist zuur is funest voor het tandglazuur omdat het erin oplost. Het zuur blijft niet eeuwig op de tanden zitten maar wordt geneutraliseerd en wegge spoeld door speeksel. De zuurstoot begint ongeveer vijf minuten na het eten van zoetigheid en duurt zo'n twin tig minuten. Omdat ons gebit bestand is tegen zes van zulke zuurstoten, raadt het Voor lichtingsbureau voor de Voe ding aan niet meer dan zes keer per dag te eten of te drin ken. Naast de drie maaltijden zijn er dus drie momenten waar op tussendoortjes worden ge nomen. Bij kinderen zal een van die momenten vaak een 'pauzehapje' al dan niet ge combineerd met schoólmelk zijn. Dit moment kan dan meteen worden gebruikt om te trakteren als er een jarige is. Dit mag dan ook wel iets zoets zijn omdat het samen valt met een eetmoment. Aan het vervangen van zoe tigheid door hartige hapjes kleven ook nadelen. Iets har tigs is vrijwel altijd vet en zout. Zoetigheid mag dan niet goed voor de tanden zijn, vet en zout zijn weer niet goed voor hart en bloedvaten. Daarom: matigheid met bei de is het beste. Kiest u voor niet-zoete trak taties, dan zijn er legio moge lijkheden. Enkele tientallen staan in een nieuwe folder die is uitgegeven door het Voor lichtingsbureau voor de Voe ding en het Ivoren Kruis. In deze kleurige kalender staan bij iedere maand enkele sug gesties voor niet-zoete trakta ties op school en thuis. De folder is te bestellen door overmaking van 1,70 gulden op giro 4323700 van het Voor lichtingsbureau voor de Voe ding in Den Haag onder ver melding van 'Gezond Trakte ren'. Bij het afgieten van een pan worden gewoonlijk pannelap pen gebruikt om de deksel op z'n plaats te houden. Deson danks wil die nog wel eens verschuiven met als gevolg dat de ontsnappende stoom de handen verbrandt of voed sel in de gootsteen terecht komt. Met de pan-afgieter, een vin ding van de Amstelvener N. Bruijn, blijft de deksel stevig op zijn plaats zitten. Het ap paraatje heeft drie pootjes, waarmee grotere of kleinere afgietspleten kunnen worden gemaakt. De adviesprijs is 4.95. 1 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 11