fz. anDijke \ctie van :hauffeurs tfgelast Twee doden bij neerstorten van sportvliegtuigje in Hilversum Besparingen op medicijnen in zak apothekers tachtig procent is tegen Nog geen besluit kernenergie 1 n Moordcomplot tegen Jackson Wet koppeling lonen en uitkeringen verdwijnt EVEN NAAR JAC. HERMANS TOTAAL-SHOW Studie Grootste Winch Kok oorhoeve wil agere belasting niddeninkomens CONSTATERING NEFARMA Willem Drees: uniek gewoon AARDAPPELEN SPERZIEBONEN 500 gram Mwi-prus&Waxi-keus Vrij somber |23le jaargang no. 117 bonderdag 19 mei 1988 AKj AKANTIELAND Karakter Watertarief Stukoffer DEN HAAG (GPD/ANP) Met het overlijden van dr. Drees is een nationaal figuur heengegaan. Een sociaal-democraat in hart en nieren, door velen gezien als staande boven de partijen. Dat verklaarde premier Lubbers na het bekendworden van de dood van de oud-minister van staat. Sober spel Geen besparing r Veel bewolking en af en toe wat lichte neerslag. Matige wind uit noordelijke richtingen. Middagtemperatuur om streeks 12 graden. Nu bij: Alle 1988-noviteiten op caravangebied Nieuwe trend '88-lijn in tuin en Hoek Riiksweg - Ringbaan West campingmeubelen i1 Gloednieuwe accessoiresshop01100 1 14 40 goes BW Minister Deetman is nog niet uit de problemen met de studie financiering. PAGINA 3 De PTT wordt per 1 januari de grootste particuliere werkge ver van Nederland. PAGINA 5 De tweede langspeler van de Juke Joints toont meer karak ter en vooral meer lef. PAGINA 9 De watertarieven van de WMZ kunnen niet omlaag: op korte termijn zijn forse investerin gen nodig. PAGINA 13 Een mobiele winchtruck ver licht het werk van de vastm- makers bij het schutten van schepen. PAGINA 15 Nationaal figuur is heengegaan Oud-premier dr. W. Drees is zaterdag op 101-jarige leeftijd overleden. De bij zetting in het familiegraf in Den Haag heeft gisteren op verzoek van de fami lie in stilte plaatsgehad. De Tweede Kamer zal de oud-minister van staat volgende week woensdag herdenken. Afgelopen weekend is ook de vrouw van Drees' zoon, dr. W. Drees jr. overle den. Dat is de reden dat het overlijden van Drees sr. niet eerder bekend is ge maakt. Mevrouw Drees-Gescher is woensdagmorgen begraven. „Als er een politicus is uit deze eeuw die nog heel lang ook buiten de ge schiedenisboeken zal blijven voortle ven in de herinnering van velen, is het dr. Drees", aldus Lubbers. „Niet alleen door zijn unieke en onverzettelijk ster ke persoonlijkheid, maar vooral om de concrete effecten van zijn werk in de tijd van de na-oorlogse wederopbouw. Met name ook doordat hij vlak na de oorlog een hoeksteen legde in het ge bouw van ons stelsel van sociale zeker heid (aow)". Volgens Lubbers doet het de nage dachtenis van Drees geen recht wan neer de nadruk alleen op dit laatste valt. De verdiensten van Drees zijn volgens hem breder „en zijn naam het symbool van meer. Hij was in zekere zin het symbool van de na-oorlogse we deropbouw zelve". Weinigen is het gegeven, aldus de pre mier, tot diep in de leeftijd van de zeer sterken niet alleen alles te volgen, maar daarnaast ook nog herhaaldelijk in het openbaar een heldere analyse en een klare mening te geven van en over de hedendaagse politieke problema tiek. Drees bleef tot kort voor zijn dood belang stellen in de Nederlandse en de internationale politiek. „Ons volk heeft dit bijzonder gewaardeerd. Het heeft hem nog tijdens zijn leven daar van ondubbelzinnige blijken gege ven". Kasparov verslaat verdediger Karpov met een dubbel stukof- fer. PAGINA 21 Zeeuws voetballer van het jaar Geert Bouwman vindt sober spelen het moeilijkst. PAGINA 23 Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenl: 3 en 5 Opinie, achtergrond: 4 Financien, economie: 7 Kunst, cultuur: 9 Provincie: 13,15,17 en 19 Sport: 21 en 23 RIEBERGEN (GPD) - De acties van rachtwagenchauffeurs tegen de oor hen geldende snelheidslimiet an 80 kilometer per uur os woensdag iet doorgegaan. De chauffeurs Alder- en en Quist, hadden hun collega's op- eroepen op de autosnelwegen niet iarder dan 60 kilometer te rijden, laar na overleg in de nacht van dis- dag op woensdag met de Algemene 'erkeersdienst en de werkgevers in iet wegvervoer is de actie afgeblazen. >e twee hebben van de actie afgezien ffl de verkeersveiligheid niet in ge- aar te brengen. Zij zijn bang dat door et naast elkaar blijven rijden van rachtwagens en langdurig inhalen erkeersgevaarlijke situaties kunnen ntstaan. Bovendien zijn zij nogal ge- chrokken van de vele publiciteit en ie reacties op hun voornemen. Daar naast menen zij dat er voldoende pu- •liciteit is gegeven aan hun mening lat er best harder dan 80 kilometer per iur kan worden gegeven, fjdens het overleg hebben de initia- iefnemers van de actie de hoop uitge- proken dat de maximum-snelheid an vrachtauto's dan wel de toe te pas en tolerantie, nog eens nader bezien runnen worden. Algemene Verkeersdienst heeft 'en echter laten weten dat bij de con trole op de maximum-snelheid alleen jekening zal worden gehouden met de .maximale foutmarge van de radarap- laratuur", aldus een woordvoerder, pan tolerantie zal geen sprake zijn". 'EN HAAG (GPD) - Het kabinet moet en deel van een nu ontdekte meeval- fr "ij de belastinginkomsten gebrui- en om de loon- en inkomstenbelas- "ig voor vooral middeninkomens wn !ngang van 1989 te verlagen. o-fractieleider in de Tweede Ka- ler' *°orhoeve, heeft dit gisteravond ezegd op een bijeenkomst van zijn art'j in Haarlem. oorhoeve haakte met zijn opmerking op de uitgelekte Voorjaarsnota van Ruding (financiën). De nota l rïo stand van zaken over de lo- e begroting. In het stuk wordt een eev aller bij de belastinginkomsten constateerd van enkele miljarden ïiii BIiS' Een ^eel daarvan. circa een .Ja ^ulden' zou gebruikt moeten aen om een tegenvaller bij de aard- "komsten van de overheid mee af D dekken. ST LOUIS (RTR) - Een echtpaar dat volgens de politie lid is van een groep blanke extremisten, is vorige week gearresteerd op verdenking van een moordcomplot tegen de Democratische kandidaat voor het Amerikaanse pre sidentschap, Jesse Jackson. Justitie beschikt over een bandje met een telefoongesprek waaruit zou blijken dat een organisatie die zich „The Covenant, The Sword and The Arm of God" (CSA) noemt, bezig was een moordaanslag op Jackson voor te bereiden, die 4 juli zou moeten plaatsvinden. De politie is nog aan het onderzoeken of er andere extremisten bij het complot waren betrokken. In 1985 deed de politie een inval op het 91 hectaren tellende terrein van de CSA en vond toen een heel arsenaal verboden wapens, zoals anti-tankgranaten en luchtafweergeschut. PvdA-fractievoorzitter Wim Kok noemt dr. Drees een van de belangrij ke grondleggers van de verzorgings maatschappij. „Hij was iemand aan wie heel Nederland en zeker ook de PvdA veel dank en waardering ver schuldigd is". Dat Drees ooit het lidmaatschap van de PvdA opzegde, betekende volgens Kok niet dat hij uit de sociaaledemo cratie verdween. „En het heeft nooit betekend dat de persoonlijke contac ten tussen hem en de PvdA verslech terden". Het bestuur van de PvdA stelt in een reactie dat „het Nederlandse demo cratisch socialisme Drees zal herinne ren als een van zijn grootste voorman nen: in de vooroorlogse SDAP als wet houder in Den Haag en lid van het par tijbestuur en sinds 1939 als fractie voorzitter in de Tweede Kamer. Tij dens de bezettingsperiode toonde hij zich een moedig en standvastig verde diger van de democratie. Na 1945 heeft Drees als minister van sociale zaken en als minister-president in belangrij- Slot zie pagina 4 kolom 1 HILVERSUM (GPD) - Bij een vliegtuigongeluk woens dagmorgen op Vliegveld Hilversum zijn twee doden ge vallen. Het toestel, een eenmotorig sportvliegtuigje, stortte bij het opstijgen neer. Over de oorzaak is nog niets bekend. De Rijks Luchtvaart Dienst (RLD) stelt een onderzoek in. Oogetuigen vertelden de politie, dat de motor van het vliegtuig plotseling begon te sputteren. Daarna viel het toestel loodrecht naar beneden. De inzittenden, een man uit Hilversum en een man uit Ankeveen, werden op slag gedood. Volgens een woordvoerder van de Rijkspolitie Dient i Luchtvaart gaat het om een historisch sportvliegtuig een Bucker uit 1945. Het toestel bood plaats aan twee personen en voerde het registratienummer PH-000. Oud-premier dr. Drees is zaterdag op 101-jarige leeftijd overleden. DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe tarie- vensysteem voor apothekers, waar mee staatssecretaris Dees van volks gezondheid een deel van de bezuini gingen op geneesmiddelen wil bin nenhalen, zal dit jaar weinig of niets opbrengen. Door een „denkfout" in het systeem verdwijnen de besparin gen grotendeels - volstrekt legaal - in de zakken van de apothekers. Dat heeft Nefarma, de samenwerken de Nederlandse geneesmiddelenin dustrie, woensdag in Den Haag be kend gemaakt bij de presentatie van haar jongste jaarverslag. Ondanks grootscheepse verschuivin gen op de geneesmiddelenmarkt naar goedkopere medicijnen staan de zie kenfondsen door het nieuwe tarieven- systeem toch voor hogere kosten. Dat komt omdat apothekers sinds de in voering van het systeem een premie ontvangen voor voordelig inkopen. Ze mogen, als ze geneesmiddelen goed koop weten in te slaan, eenderde van het prijsverschil in eigen zak steken. Hierbij is er volgens Nefarma geen re kening mee gehouden dat veel apothe kers vroeger al helemaal uit zichzelf voordelig inkochten. Geneesmiddelen die niet langer door octrooi zijn be schermd verloren vanouds al drie kwart van hun marktaandeel aan goedkopere middelen van dezelfde sa menstelling, zogenoemde generieke medicijnen. Vroeger vergoedden de ziekenfondsen hiervoor alleen de inkoopprijs, maar nu moeten ze daarbovenop eenderde van het prijsverschil met het dure mid del als „stimulans" aan de apotheker betalen. Grote ziekenfondsen zijn de afgelopen maanden al tot de conclusie gekomen dat de geneesmiddelendeclaraties hierdoor met 8 tot 10 procent zijn ge stegen. „De stimulans is te hoog, er blijft geen besparing over. Dit systeem zal geen bezuinigingen opleveren voordat de omzet in goedkope genees middelen is verdubbeld," aldus J. Leenen, juridisch adviseur van Nefar ma. Hij herhaalde het pleidooi van Ne farma voor een lagere premie voor de apothekers. Handel en industrie hebben inmiddels gemerkt dat de stimulans voor apo thekers wel degelijk werkt. De dure merkgeneesmiddelen verliezen sinds de invoering van het nieuwe systeem nog sneller dan voorheen terrein aan goedkopere alternatieven. De fabrikanten en importeurs van merkmiddelen hebben hun omzet in de eerste maanden van dit jaar al met 1 procent zien dalen, tegenover een om zetstijging van ruim 8 procent over het hele vorige jaar. DEN HAAG (GPD) - De wettelijke koppeling tussen nettolonen en uitke ringen verdwijnt. Minister De Koning (sociale zaken) heeft een wetsvoorstel in voorbereiding waarin deze koppe ling wordt vervangen door een jaar lijks vast te stellen beleidsmatige koppeling. Het wetsvoorstel is een uitvloeisel van het regeerakkoord. De wet waarin de koppeling tussen de nettolonen en uitkeringen geregeld is, de Wet aanpassings machanismen (WAM), is in 1979 door het eerste kabi net-Van Agt ingevoerd. Sindsdiens is de wet maar een keer gebruikt. De Ko ning wil bij de door hem voorgestelde beleidsmatige koppeling tussen loon ontwikkeling en sociale uitkeringen koopkrachtbehoud voorop stellen. Bij de beleidsmatige koppeling moet met een aantal ontwikkelingen reke ning worden gehouden. Uitgegaan wordt van de welvaartsontwikkeling. Als criteria worden onder meer de koopkrachtontwikkeling, de hoogte van belastingen en sociale premies en de werkgelegenheid gehanteerd. Het bijzondere aan dr Willem Drees is altijd geweest dat hij in zijn staats manschap zo gewoon was. En juist daarom zal zijn naam in de Nederlandse samenleving ook na zijn gisteren bekend geworden overlijden nog heel lang een levend monument van bestuurlijke en politie ke betrouwbaarheid blijven. Drees heeft zich daarnaast doen kennen als een bouwer, een volhouder en een in spirator voor anderen. En dat waren eigenschappen waaraan Nederland op de puinhopen van de Tweede Wereld oorlog bij een aanvoerder van de re- geerploeg in Den Haag grote waarde toekende. Eerst drie jaar als minister van sociale zaken en daarna van 1948 tot 1958 als (tot op heden langst rege rende) minister-president in vier voor namelijk rooms-rode kabinetten heeft Drees onnavolgbaar leiding gegeven aan het proces van wederopbouw en vernieuwing in dit land. Hij is de be langrijkste architect van de na-oorlog se welvaartsstaat genoemd. Hij legde met de invoering van de aow de basis voor een stelsel van sociale zekerheid, dat tot op de dag van zijn dood nog steeds enig in zijn soort in de wereld is. Velen ondernemen op een moment als dit een poging om het karakter van Willem Drees te typeren: uiterst inte ger, rechtlijnig, zakelijk en zuinig, sterk gericht op wat kón en wat mo gelijk was. Maar in alles vooral de vol houder. Niet alleen in zijn actieve be stuurlijke periode, maar bijna tot aan zijn honderdste verjaardag als minis ter van staat steeds nauw bij de lands belangen betrokken en zo helder van geest, dat hij nog bij veel kabinetsfor maties werd geraadpleegd. Was dr Willem Drees in de jaren '50 een, samenbindende, eigenlijk een nationale figuur, - groot waren ook zijn verdiensten voor de sociaal-demo cratie. Hij stond aan de wieg van de Partij van de Arbeid en zorgde er met zijn compromis gerichte politiek voor dat de PvdA tien jaar lang in Neder land aan het roer stond. Dr Joop den Uyl, de vorig jaar overleden andere grote na-oorlogse sociaal-democraat, zei eens van Drees: „Hij behoorde met de AR-politicus Jan Schouten tot de weinigen, die zich voor de oorlog poli- tiek-parlementair hadden gemanifes teerd, tijdens de oorlog van moed en onverzettelijkheid hadden doen blij ken en daardoor in staat waren na de oorlog met gezag op te treden". Want Drees stond voor zijn zaak en voor zijn opvattingen. Dat bleek nog eens in 1971 toen hij, 85 jaar oud, bedankte als lid van de Partij van de Arbeid. Die stap, van een man die 67 jaar met hart en ziel verbonden was geweest aan het gedachtengoed van SDAP en PvdA, veroorzaakte een zware schok in de so cialistische gelederen. Zijn kritiek gold vooral de opkomst van Nieuw Links binnen de PvdA en de pogingen om te komen tot een progressieve con centratie. Drees kon de partij op die weg - zoals hij het omschreef 'niet in oprechtheid blijven volgen'. De reactie van de PvdA was even typerend als stijlvol tegenover Drees: zij stelde vast dat Drees de ontwikkelingen van en in de partij verkeerd had beoordeeld, maar zij hechtte eraan onverminderd respect uit te spreken voor wat Drees voor de PvdA had betekend. Voor Drees moet dit ruime gebaar in zijn richting ertoe hebben bijgedragen, dat hij zich tot op hoge leeftijd vrij voelde om van zijn opvattingen en inzichten blijk te geven. Vaak op bewonderens waardige manier. De dood van de eeuweling dr Wil lem Drees betekent het verlies van een Nederlands politicus, die in ei gen persoon een periode symboliseer de. Een periode waarin behoefte be stond aan mensen die zeer principiële opvattingen wisten te combineren met uiterst zakelijk optre den. Drees bezat die instelling en wist er velen mee te bezielen. Het was de periode waarin aan het leiderschap ho ge eisen werden gesteld. Drees had al een grote bestuurlijke en politieke er varing in huis toen hij aantrad als mi nister-president. Moeilijkheden zijn hem niet bespaard gebleven. In het eerste jaar van zijn premierschap kreeg hij te maken met de Indonesi sche kwestie, een omstreden - en ook zwaar bekritiseerde - vorm van dekolo nisatie met als afloop de soevereini teitsoverdracht in 1949. Tegen het eind van zijn ambtsperiode was er de pijnlijke 'kwestie Soestdijk', die dank zij zijn doortastende en verstandige optreden kon worden opgelost. Daar na trok hij zich terug in zijn eenvoudi ge Haagse woning. Nederland is Wil lem Drees daar nooit vergeten. Juist omdat hij zo 'uniek gewoon* tussen ons in stond. vdM i Advertentie DEN HAAG (GPD) Het is zeer twijfelachtig of het kabinet begin 1989 zal beslissen over de bouw van nieuwe kerncentrales in ons land. Minister Nijpels (vrom) heeft dit gisteren aan de Kamer laten we ten. De minister sloot zelfs niet uit dat een beslis sing uitblijft tot na de Kamerverkiezingen van maart 1990. Nijpels gaf aan dat er nog diverse studies lopen over kernenergie. Die zijn gestart naar aanleiding van de ramp in Tsjernobyl in april 1986. Na die ramp be sloot het kabinet een al genomen positief besluit over de bouw van meer kerncentrales opnieuw in overweging te nemen. Nadat de studies zijn afgerond, zullen de resultaten worden voorgelegd aan talrijke adviesorganen van het kabinet. Het kabinet mikt erop dat dit kort na de zomer kan plaatsvinden. Gezien „het belang van de zaak" wil het kabinet geen termijn stellen voor het binnenkomen van de adviezen. „Wij zijn dus van de adviesorganen afhankelijk", aldus Nijpels. De milieuminister zei dat het kabinet geen positief besluit over de bouw van extra kerncentrales moet nemen, als daarvoor geen maatschappelijk draag vlak bestaat. Uit recent onderzoek is gebleken dat ruim 80 procent van de Nederlanders op dit moment tegen kernenergie is. Naar aanleiding van de kernramp in de Sovjet Unie zei Nijpels dat de radioactieve straling in ons land daardoor met een procent is verhoogd. „De effecten zijn voor ons land gelukkig gering geweest", consta teerde de minister. De effecten nemen bovendien steeds verder af, zo blijkt uit metingen die nog steeds gaande zijn. Er komt een nationaal beleidsteam dat het optre den bij kernongelukken moet gaan coördineren. De leiding berust bij het ministerie van VROM. Indien ook de openbare orde in het geding is, zal de leiding door VROM en Binnenlandse Zaken samen worden uitgevoerd. Nucleaire objecten krijgen een rangorde. Daarin wordt bepaald wat er moet gebeuren bij een onge luk, ongeacht de mate waarin de normen voor radioactieve straling worden overschreden. Daarbij worden drie soorten ongevallen onderscheiden: kleine waarbij alleen intern maatregelen nodig zijn; middelgrote waarbij ook actie in de directe omge ving nodig is en grote ongevallen, die tot ver in de omtrek gevolgen hebben. De minister maakte bekend dat de ramp in de Sov jet Unie 26 miljard gulden heeft gekost. Dat is 400 procent meer dan in 1986 werd geraamd. NIEUWE OOGST DIAMANT Aanbiedingen geldig van do. 19t/mza. 21 mei 1988 en alleen in filialen meteen groenteafdeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1