Hemelvaartweekeinde trok veel buitenlanders Fraudezaak in Eindhoven opgelost Paniek 111 Oss door computerspelletje Syrië wil eind aan gevechten in Bayrut UIT AFGHAANSE STAD de rLl vandaag wmmm Busongeluk in VS: 26 doden Brinkman: omroepbijdrage kan fors omlaag Massale opkomst emigranten bij bezoek Beatrix Admiraal Gorsjkov (78) overleden Fiasco Granaria Molens Volksfeest Seoul Middelburg Zeeuws elftal KABUL (RTR/AFP/UPI) - Terwijl een regen van bloemen en dierlijke uitwerpselen op hen neerdaalde, hebben zondag de eerste 1200 man Sovjet-troepen zich teruggetrokken uit de oostelijke gelegen stad Jalalabad. Het eerste Sovjet-konvooi, bestaande uit 300 pantservoertuigen en tanks, zette zich in de vroege ochtend in beweging richting de hoofdstad Kabul. Vergissing Zeeland Aanhoudend zonnig 231e jaargang no. 114 Maandag 16 mei 1988 \aLALABAD (TASS) Bij het vertrek uit de Afghaanse stad Jalalabad zwaaien Sovjet-militairen met bloemen. Het Europees beraad over de harmonisering van de btw en de accijnzen in de gemeen schap is een fiasco geworden. PAGINA 3 Zes binnenvaartschepen met een lading bestemd voor een Granariavestiging in Doetin- chem, hebben het hele week einde stilgelegen voor de grensovergang bij Sas van Gent. PAGINA 5 De Zeeuwse molens hebben za terdag op de landelijke molen dag veel bezoekers getrokken. PAGINA 7 Marco van Basten werd gister middag bijna onnatuurlijk tot de orde geroepen. De Neder lander is bij AC Milan inge huurd om veelvuldig en zo mo gelijk doeltreffend op de vijan delijke goal te vuren. Hij deed dat in de uitwedstrijd tegen Co- mo ook bij de stand 1-1. Maar het was niet meer de bedoeling dat er nog gescoord werd. Co- mo degradeerde niet door het gelijke spel en Milaan beleefde een gigantisch volksfeest om dat de 1-1 genoeg was voor de titel. PAGINA II Voor John Vermeule uit Mid delburg is Seoul dichter bij dan ooit. Cor Lambregts was in Pa rijs langzamer op de marathon dan John Vermeule enkele we ken geleden in Rotterdam. Daardoor stegen de kansen van de Zeeuw op aanwijzing voor de Olympische Spelen. PAGINA 11 Op de valreep heeft Middel burg het tweede klasserschap toch veilig gesteld. De Zeeu wen wonnen in de laatste en beslissende wedstrijd met 4-2 van OJC, maar trainer Ron Schrier werd wel tien jaar ou der. PAGINA 13 Het Zeeuws elftal is dinsdag avond in Vlissingen de eerste tegenstander van de nieuwe Belgische voetbalkampioen. Zaterdag behaalde Club Brug- ge op eigen veld de titel door een 3-0-zege op Winterslag. On danks de feestroes is Brugge ook in Vlissingen favoriet. PAGINA 18 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5, 7 en 9 Sport: 11,12,13,14,15,17 en lo Begin van terugtocht So vj ets Binnen negen maanden moeten vol gens het op 14 april getekende ak koord van Genève de 115.000 man Sov jet-troepen Afghanistan hebben verla ten. In aanwezigheid van een twintigtal westerse journalisten slingerde het konvooi zich langs bergpassen en ra vijnen, met op de achtergrond het ge weervuur van de islamitsche verzets beweging mujaheddin. Na elke bocht kon een hinderlaag liggen van de guer rillastrijders, die gedreigd hadden de terugtrekkende Sovjet-troepen te zul len bestoken. De journalisten waren daags tevoren vanuit Kabul overge vlogen om getuige te kunnen zijn van de eerste troepenterugtrekking. Luitenant-generaal Vladimir Bogda- nov vertelde de journalisten dat spoe dig nog drie van dergelijke konvooien Jalalabad zullen verlaten. Binnen twee weken, nog voor de topontmoe ting tussen de Amerikaanse president Reagen en Sovjet-leider Gorbatsjov, zullen alle Sovjet-militairen uit de stad geëvacueerd zijn. Na een acht uur durende tocht bereikte de enkele kilo meters lange karavaan in de middag het 140 kilometer westelijker gelegen Kabul. Gedurende de rit werden vol gens het Sovjet-persbureau TASS de terugrekkende troepen driemaal door de mujaheddin met raketten bestookt. Nagenoeg ongeschonden rolde het konvooi de buitenwijken van de zwaar verdedigde hoofdstad binnen, waar een groots welkom was voorbereid. De lokale bevolking leek echter niet on der de indruk en negeerden de gebeur tenissen. De op het land werkende boeren keken op noch om. Volgens Sovjet-functionarissen zou het konvooi de nacht in Kabul door brengen om zich voor te bereiden op de drie dagen durende gevaarlijke tocht richting Sovjet-grens. Hierbij moet men ook de beruchte Salang- tunnel te passeren. Eerst zullen de CARROLLTON (RTR) - Bij Carrollton in de Amerikaanse staat Kentucky zijn zaterdagavond minstens 26 kin deren en ouders die als kerkleden een bustochtje hadden gemaakt, gedood na een botsing met een tegenligger die in de verkeerde richting reed. De bus explodeerde na de botsing met de kleine vrachtauto en vloog in brand. Volgens een woordvoerder van de kerk in Kentucky, zaten 67 mensen in de bus toen de reis begon, maar volgens de politie zouden onderweg meer men sen ingestapt kunnen zijn. Men had nog geen overzicht over de gewonden en vermisten, omdat de slachtoffers naar ziekenhuizen in drie verschillen de steden waren gebracht. Het gezelschap had er een dagje King's Island Amusement Park ten noorden van Cincinnati op zitten toen het ongeluk zich voordeed. BAYRUT (REUTER) - Syrië stond gis teravond op het punt zijn troepen de zuidelijke buitenwijken van de Liba nese hoofdstad Bayrut in te sturen om een eind te maken aan gevechten tus sen rivaliserende groepen shi'ieten. Leden van milities kregen het drin gende advies de straten te ontruimen. „De Syrisch-Arabisch soldaten heb ben opdracht de buitenwijken binnen te gaan en de orde te herstellen", zei brigade-generaal Ghazi Kanaan, hoofd van de Syrische inlichtingen dienst in Libanon, zondag op een pers conferentie in West-Bayrut. „Wij waar schuwen alle militieleden in de buiten wijken de wapens onverwijld neer te leggen omdat onze manschappen on middellijk zullen schieten op elke ge wapende man op straat of in gebou wen". Kanaan zei niet wanneer de Sy- riërs de buitenwijken zouden binnen trekken. Volgens ooggetuigen hebben de Sy- riërs bijna 2.500 militairen en tiental len tanks en pantserwagens samenge trokken langs de weg die langs de Pitbull-terrier De utrechtse poli tie heeft de man opgespoord die don derdagnacht in de Utrechtse wijk Zui len een pitbull-terrier doodschoot. Het blijkt de eigenaar te zijn van de hond die door de pitbull was aangevallen. De moeder van K. liet donderdag nacht de hond uit. Het dier werd toen plotseling aangevallen door een pit bull-terrier. De eigenaar van de pitbull probeerde nog wel met schoppen zijn hond ertoe te bewegen los te laten, maar deze gaf geen krimp. K. spoedde zich naar het tumult bui ten en schoot de pitbull dood. Buurt onderzoek leidde zaterdagmorgen naar de verdachte. Na zijn bekentenis is K. weer op vrije voeten gesteld. Hij is bekeurd wegens verboden wapenbezit en het doden van een dier. zuidelijke wijken naar de luchthaven voert. De nieuwe Syrische stellingen liggen tegenover een moskee en ande re posten die de pro-Iraanse Hezbol- lah-strijders de afgelopen week heb ben veroverd op de pro-Syrische Amal-militie. De geestelijk leider van Hezbollah, sheikh Mohammed Hussein Fadlal- lah, waarschuwde de Syriërs echter dat „de hele wijk vernietigd zal wor den", als zij met geweld proberen bin nen te trekken. Zondagmiddag zijn bij een granaatin slag in het overwegend mohamme daanse West-Bayrut, in de buurt van een stelling van het Syrische leger, een vrouw en haar baby en een jongeman om het leven gekomen en vier mensen gewond. De granaat trof een verlaten kantoorgebouw in het stadsdeel Ham- ra dat door Palestijnse vluchtelingen wordt bewoond. vertrekkende militairen vandaag nog een parade houden, die zal worden af genomen door de Afghaanse presi dent Najibullah. De president had za terdag tegenover de 150 aanwezige journalisten zijn volste vertrouwen in de toekomst uitgesproken. Niette min is in de stad geweer- en artillerie vuur vanuit de omringende heuvels te horen. Op de plaats waar de parade maandag wordt gehouden, ontplofte zaterdag een bom in een vrachtauto, waarbij 16 mensen het leven verloren. Verschei dene dorpjes aan de rand van de stad zijn zaterdag met raketten onder vuur genomen. Ook TASS is optimistisch over de toe komst van het huidige regime in Ka- bul. Volgens het Sovjet-persbureau heeft Najibullah een goede kans om in het zadel te blijven zitten na het ver trek van de Sovjet-troepen. Tass meent dat de Afghaanse communisti sche partij een goede kans heeft haar invloed onder de bevolking uit te brei den. Sinds begin dit jaar hebben de Sov jet-media herhaaldelijk erkend dat het een vergissing was het communis me van boven aan het „politiek onrij pe" Afghaanse volk te willen opleg gen. In 1979 vielen Sovjet-troepen Af ghanistan binnen om volgens de zoge naamde „Brezjnev-doctrine" het land te behouden voor een Moskou-geo- 'rienteerd communisme. Waarnemers hebben zo hun twijfels of Najibullah zich kan handhaven. In middels heeft de in Pakistan verblij vende verzetsleider Abdurrab Rasul Sayyaf zondag meegedeeld dat zijn manschappen hun bases zullen verleg gen naar Afghanistan. De „Islamiti sche Alliantie" van zeven verzetsorga nisaties, die gevestigd is in de Pakis taanse stad Peshawar, heeft het Ge- neefse akkoord verworpen. Dit verdrag is ondertekend door de re geringen van Afghanistan en Pakis tan. De Sovjetunie en de Verenigde Staten hebben zich garant gesteld voor de naleving van de overeen komst. BAYRUT - Amal-strijders controleren zaterdag in Bayrut de auto van een gezin dat wegvlucht voor het geweld in het zuiden van de Libanese hoofdstad. DEN HAAG (ANP) - Ruim 600.000 buitenlanders, onder wie opmerke lijk veel Fransen, en nog eens hon derdduizenden Nederlanders zijn er het afgelopen Hemelvaartweek einde op uit geweest en hebben een korte vakantie van drie of vier da gen in ons land doorgebracht. Ho tels, bungalowparken en zomer huisjes waren goed bezet en ook de kampeerterreinen gaven het aan zicht van een echt zomers weekein de. Volgens het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) wordt daar mee bevestigd dat vakantiegangers meer en meer bereid zijn er ook bui ten de pieken om enkele dagen tus senuit te gaan voor een korte vakan tie. Het NBT noemt het opmerkelijk dat veel Fransen de afgelopen da gen in ons land zijn neergestreken. Vooral de grote steden waren in trek. Zo betroffen hotelboekingen door de VVV Delft voor maar liefst 98 procent Franse toeristen. Traditioneel bezochten ook veel Duitsers ons land. De VW Den Haag meldde daarnaast een opval lend aantal Canadezen en Scandi- naviërs aan de informatiebalie. Dat beeld viel ook in het oosten van het land te signaleren. De hotels aan de kust waren redelijk tot goed bezet. In kleinere kust plaatsen moest soms naar elders worden uitgeweken om toeristen onder te brengen. De grote bad plaatsen konden de toeloop zonder grote problemen verwerken. De campings aan de kust waren in veel gevallen voor driekwart bezet. De zon trok veel toeristen naar de kust, de Zuidhollandse plassen en de Friese meren. In de grote steden waren het vooral de buitenattrac ties waar de toeristen op af kwamen. Het jubilerende Artis trok dit week einde 25.000 bezoekers. De Efteling was met 81.500 bezoe kers de drukst bezochte attractie, bij de Keukenhof passeerden 73.000 toeristen de kassa's. In Rotterdam kreeg de culturele manifestatie Rotterdam'88 onverwacht veel pu blieke belangstelling. De verkeersdienst van de rijkspoli tie in Middelburg sprak van een 'groot verkeersaanbod' op de Zeeuwse wegen, met name zondag. De grootste file-vorming (ongeveer 18 km) deed zich voor bij Zierikzee, die zich tot voorbij Nieuwerkerk uitstrekte. Ook op Walcheren kampte het verkeer met files van enkele kilometers bij de uittocht van de stranden door dagtoeristen en huiswaartskerende Duitsers en Belgen. Ongelukken deden zich daarbij niet voor, aldus de rijkspo litie. EINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense politie heeft een omvangrijke fraude zaak opgerold waarvan minstens 25 bedrijven in binnen- en buitenland de dupe zijn geworden. Zij zijn bena deeld voor tenminste één miljoen gul den. Een woordvoerder van de politie heeft dit zondagavond meegedeeld. Het on derzoek wordt voortgezet. Twee Eind hovense bedrijven, Holland Glorie en Waddijs Nederland, kochten goederen van uiteenlopende aard en betaalden die met een ongedekte chèque. In een aantal gevallen werd zelfs dat niet ge daan. Het ging voornamenlijk om ho- reca-artikelen die gemakkelijk kon den worden doorverkocht. Voor de le vering van de goederen maakten de Eindhovense bedrijven gebruik van bona-fide overslagbedrijven. De politie heeft de directeur van de twee bedrijven, een 66-jarige Eindho- venaar, en een medewerker, een man van 36 uit Reusel, aangehouden en in- Brinkman HILVERSUM (ANP) - Minister Brinkman van WVC denkt dat nog in deze regeerperiode de om roepbijdrage fors omlaag kan. Niet één of twee gulden, maar met een paar tientjes, aldus de minister voor de AVRO-radio. Al eerder kondigde Brinkman in een brief aan de tweede kamer aan dat uitbreiding van de STER-tijd per 1 januari volgend jaar zal leiden tot verlaging van het kijk-en luistergeld. Bedragen noemde de minister daarbij ech ter niet. Brinkman kondigde tevens aan dat reclame tussen programma's door, zoals in de pauze van een voetbalwedstrijd, bespreekbaar is. De meer-opbrengst uit de STER wil de minister besteden voor Nederlandse cultuurpro- dukties. gesloten. De zaak kwam onlangs aan het rollen toen een wijnimporteur uit Doetichem aangifte deed. Voor zover de politie heeft kunnen na gaan hebben de twee malafide bedrij ven de afgelopen maanden minstens vijftig bedrijven benaderd. De politie heeft een aantal leveranties kunnen tegenhouden. CALGARY (ANP) - Koningin Beatrix en prins Claus waren zaterdag, in het raam van het staatsbezoek aan Cana da, in Calgary (provincie Alberta) het middelpunt van een feest waaraan naar schatting zeven- tot achtduizend mensen, voornamelijk Nederlanders, deelnamen. De opkomst was groter dan verwacht, de organisatie had op hooguit zesduizend Nederlanders ge rekend. Het koninklijk paar is zondag vanuit Calgary per trein richting Vancouver, hoofdstad van de westelijke provincie British Columbia vertrokken, waar het vandaag, maandag hoopt aan te komen. De koningin en de prins woonden eer der in Calgary een symposium bij over de winning van olie en gas in de jaren negentig. Daar riep staatssecretaris Yvonne van Rooy van buitenlandse handel, in het buitenland minister, de Nederlandse off-shorebedrijven op nu al in te spelen op nieuwe ontwikkelin gen in de olie- en gasindustrie. Me vrouw Van Rooy noemde samenwer king met andere landen op de interna tionale olie- en gasmarkt onontkoom baar, gezien de hoge kosten voor on derzoek en ontwikkeling in deze indus triële sector. MOSKOU (RTR/AFP DPA) - De Sov- jetrussische admiraal Sergej Gorsj kov, die beschouwd wordt als de ar chitect van de moderne Sovjetmari ne, is vrijdag op 78-jarige leeftijd overleden. Dit heeft het Sovjetpers bureau TASS zaterdag gemeld. Gorjskov was van 1956 tot 1985 opper bevelhebber van de Sovjetmarine. Een westerse deskundige zei dat Gorsjkov meer voor de Russische marine heeft gedaan dan iemand anders sinds tsaar Peter de Grote in de 17de eeuw de eer ste Russiche oorlogsschepen liet bou wen. Gorsjkov, die onder vijf partijleiders heeft gediend, was de drijvende kracht achter het besluit van de Sovjetunie een oorlogsvloot te bouwen die haar op gelijke voet moet brengen met de Verenigde Staten. Gorsjkovs theorieën over de marine als instrument van politieke macht in vredestijd hebben ook veel invloed ge had op de ontwikkeling van de visserij en koopvaardijvloot van de Sovjetu nie, die volgens westerse deskundigen een ondersteunende rol voor de Sov- jetmarine speelt. Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. OSS (ANP) - Een computerspelletje heeft in de nacht van zaterdag op zondag in Oss de nodige paniek veroorzaakt. De politie ontruimde zelfs een aantal woningen omdat men bang was dat het een bom betrof. Een woordvoerder van de po litie heeft dit zondag meegedeeld. Een inwoner van Oss bezocht zaterdagavond in zijn woonplaats een culturele bijeenkomst. Een klein koffertje met persoonlijke bescheiden zette hij zolang in een hoekje op het podium. Toen hij na afloop thuiskwam hoorde hij in het koffertje iets tikken. De man vertrouwde het niet en waar schuwde de politie. Die bracht het koffertje met de nodige omzichtig heid naar de tuin. Vervolgens werden de Explosie ven Opruimingsdienst EOD en de brandweer ge waarschuwd. Uit voorzorg besloot de politie te vens de woningen in een straal van 50 meter rond het koffertje te ontruimen. Twee uur nadat het eerste alarm was gegeven herinnerde een van de kinderen van de man zich dat hij een computer spelletje in het koffertje van zijn vader had ge daan. En dat was spontaan afgegaan. Vooral vanochtend veel zon. Vanmid dag zijn er wat stapelwolken maar het blijft droog. Vrij krachtige noordoos tenwind. Middagtemperatuur 25 gra den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1