'anDijke nub" aan omroepfonds \NEEK-IN Postbank levert ondernemer lamp tegen vervalsers Kans op vervroegde Franse verkiezingen vandaag M/EEK-UIT Trompettist Chet Baker overleden TOTAAL-SHOW PREMIER WIL ONTBINDING PARLEMENT Europa's sociaal gezicht na 1992 Onbekende passant schiet vechtende pitbull dood Zonnig 231 e jaargang no. 113 Zaterdag 14 mei 1988 AKANTIELAND DEN HAAG (GPD) Minister Brinkman van WVC gaat in be roep tegen de uitspraak van de Haagse rechtbank dat zijn mi nisterie 210 miljoen gulden terug moet storten in de omroepre serve. Dit bedrag is volgens de rechtbank vorig jaar ten on rechte uit de reservepot van de omroepen gehaald. De minis ter heeft het geld gebruikt om gaten in de begroting van WVC te dichten. Conclusie Heksen Kernenergie Geboorte en 5 De hogedrukinvloed houdt aan. Afge zien van wat stapelwolken blijft het zonnig. Vrij krachtige oostenwind en een middagtemperatuur van 22 gra den. PROVING! Alle 1988-noviteiten op caravangebied Nieuwe trend '88-lijn in tuin en Hoek Rijksweg - Ringbaan West campingmeubelen i Gloednieuwe accessoiresshop01100 1 14 40 goes WVC moet 210 miljoen teruggeven De omroepen vroegen de rechter vorig jaar het kabinetsbesluit om de 210 mil joen aan de algemene reserve van de omroep te onttrekken, onrechtmatig te verklaren. Zij omschreven de maat regel van Brinkman als een „greep uit de kas van de omroep en in strijd met behoorlijk bestuur". Volgens de om roepen waren STER-gelden nog nooit eerder aan een ander dan een omroep- doel besteed. Het ministerie verklaarde daarop dat het om STER-inkomsten ging, waar van de minister de bestemming kon bepalen, omdat daarvoor in de toen malige omroepwet geen duidelijke re gels waren gesteld (in de huidige Me diawet is dat wel het geval). Volgens WVC zou de onttrekking aan de om roepreserve geen nadelige gevolgen hebben voor de omroepen. In het vonnis van woensdag komt de Haagse rechtbank tot de conclusie dat het wel degelijk de bedoeling van de wetgever is geweest dat de door de STER aan de minister afgedragen in komsten door hem zouden worden ge bruikt voor de omroep en als compen satie voor de pers. In de Mediawet komt dat volgens de rechtbank ook nog eens duidelijk tot uiting. De in komsten zijn zodanig vastgelegd, dat de bestemming nauw verband houdt met omroepdoeleinden. Het gewraak te kabinetsbesluit zou onder de PZC Vrijdag de dertiende bleek geen gelukkige dag voor de heksen in de wereld, zij slaag den er niet in een nieuwe ko ning te vinden. PAGINA 5 Inzet van meer kernenergie in Nederland is volgens directeur ir A. Tiktak van de PZEM on ontkoombaar. PAGINA 9 Met het aanbreken van het voorjaar is een ware geboorte golf op gang gekomen in het reptielenzoo in Vlissingen. PAGINA 11 gistend en grillig leven gezien door Willem de Kooning pret- poëzie van Willem Wilmink en Peter Cuijpers Rosalie Nie mand, verstotelinge her waardering voor veelschrijver Pé Hawinkels zicht op Des cartes vanuit een Fries isole ment. PAGINA 17,18,19 en 21 David Luteijn, part-time boer, bestuurder, politicus en 1somsorakel Westduitsefiet ser vogelvrij het raadselach- ag leven van meesterspion Kim Philby de kinderen van de oorlog spreken.... voetbal ier Leo Wesel vertrekt, maar houdt een zwak voor VC Vlis singen Paul Haldan kan niet zonder tafeltennis. PAGINA 25, 26, 27 en 29 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Opinie en achtergrond: 4 financieel en economie: 7 Provincie: 9,11,12,13,14 en 15 Sport: 31 Mediawet dan ook niet mogelijk zijn, zo meent de rechter. De rechtbank is daarnaast van oordeel dat de Staat onrechtmatig jegens de omroepen heeft gehandeld door een deel van die inkomsten niet ten goede te laten komen aan de omroepen of als compensatie voor de pers. De Haagse rechter concludeert dat de omroepen door het kabinetsbesluit een schade hebben opgelopen van 210 miljoen gul den en dat dit bedrag, inclusief rente, dient te worden terugbetaald. Een woordvoerder van WVC zei gis teravond dat de overwegingen die tot de uitspraak van de rechter hebben geleid, nog niet bij het ministerie be kend zijn. „Die moeten wij nog bestu deren. Maar vooruitlopend daarop zijn wij van plan in beroep te gaan te gen het vonnis". ZANDVOORT (GPD) Geen vuiltje aan de lucht op het Nederland draaide gisteren op minder dan halve strand van Zandvoort. Evenals elders in het land. na- kracht. Bedrijven en kantoren werkten op een mini- men er gisteren al velen een voorproefje op een zomers mum-sterkte, omdat veel mensen aansluitend op He- weekeinde. melvaartsdag vrij hadden genomen. IJMUIDEN (ANP) - De harde oos tenwind heeft vrijdag opnieuw tientallen watersporters in pro blemen gebracht, zo heeft het Kustwachtcentrum in IJmuiden gemeld. Het zwaartepunt van de hulpverlening lag ook vrijdag voor de Friese IJsselmeerkust, waar ongeveer twintig surfers in de richting van Noord-Hol land werden geblazen. Ook in het zuidelijk deel van het IJssel- meer moesten reddingboten en kele surfers in veiligheid bren gen. Eén surfer heeft vrijdag in een riskante positie verkeerd toen hij op de Noordzee voor de Maas vlakte in moeilijkheden raakte. De man maakte deel uit van een groepje van drie plankzeilers dat door de harde wind in moeilijk heden kwam. Eén van hen wist op eigen kracht de kust te berei ken, een tweede werd in de loop van de middag door een redding boot gevonden. De derde werd pas gevonden aan het begin van de avond na een zoekactie door vijf schepen. De reddingboot Ko ningin Juliana uit Hoek van Hol land ontdekte de man op ruim elf kilometer uit de kust. Volgens woordvoerder Rikken van de Kustwacht heeft deze wa tersporter „alle geluk gehad" dat hij nog voor de invallende duis ternis is gevonden. Het risico is groot dat een plankzeiler 's nachts onderkoeld raakt of door een schip wordt overvaren. JERUZALEM (RTR/UPI) - Deze Pa lestijnse vrouw verliet vrijdag ge schokt de Tempelberg in Jeruzalem na hevige gevechten tussen Pale- stijnen en de Israëlische politie. De politie schoot vrijdag rubberkogels af en voerde charges met de wapen stok uit tegen honderden met ste nen gooiende Palestijnen, die met gebed de laatste vrijdag van de isla mitische vastenperiode Ramadan hadden afgesloten. Minstens 10 betogers en 4 politie mannen liepen in het treffen van an derhalf uur verwondingen op en 20 Palestijnen werden aangehouden. Het vechten was begonnen toen een 700-tal moslems van de moskee Al- Aqsa, op twee na grootste gewijde plaats van de Islam, naar de nabij gelegen moskee op de Tempelberg optrok. De gewelddadigheden braken uit ondanks vergaande Israëlische vei ligheidsmaatregelen, die verhinder den dat de meesten der verwachte 100.000 Palestijnen het gebed kon den bijwonen. Een recordaantal van 3300 politie mannen patrouilleerde in Jeruza lem en militairen waren overal pa raat. De Israëlische overheid vreest dit weekeinde een wederopleving van de vijf maanden oude opstand in de bezette gebieden, samenval lende met het einde van de Rama dan en de 40e verjaardag van de stichting van Israël. DEN HAAG (GPD) De Postbank gaat tegen kostprijs aan winkeliers, cafés, restaurants en andere bedrij ven ultra-violetlampen beschikbaar stellen. Met deze lampen kan worden nagegaan of girobetaalkaarten, Euro cheques en bankbiljetten vals zijn. Volgende week stuurt de bank een brief met het aanbod aan 400.000 reke ninghouders. De bank heeft er enige miljoenen guldens voor over om in een zo groot mogelijk aantal bedrijven een extra controle op de echtheid van be taalmiddelen geplaatst te krijgen. De instelling verwacht dat het aantal ge vallen van fraude er gevoelig door kan dalen. De Postbank geeft jaarlijks een kwart miljard girobetaalkaarten uit. Vorig jaar leed zij door fraude een schade van 70 miljoen. De Postbank heeft andere banken van haar initiatief op de hoogte gesteld en aangeboden in het project mee te doen. Tot dusver heeft geen der andere instellingen gereageerd. Door gebruikmaking van de uv-lamp kunnen winkeliers en andere zakenlie den kunnen zichzelf ook voor schade behoeden. Als blijkt dat zij vals geld als betaling hebben aangenomen, krij gen zij er geen vergoeding voor. Bij het aannemen van valse girobetaalkaar ten schieten ze er minder gauw hun geld bij in. Als een winkelier kan aan tonen dat hij alle voorschriften heeft nageleefd, vergoedt de bank de schade soms. Menig (horeca)bedrijf beschikt overi gens al over een uv-lamp, vooral voor het controleren van biljetten van 1000 gulden. De Postbank stelt de lamp be schikbaar voor 70 gulden, inclusief btw en verzendkosten. De vergelijk bare winkelwaarde zou ongeveer tweehonderd gulden bedragen. (Advertentie) Zuidvlietstraat 75. Goes Tel 0110CM2420" Openingstijden toonzaal werkdagen 9 00 12 00 uur 13 00 17 00 uur donderdagavond 19 00 21 00 uur zaterdag 9 30 12 30 uur PARIJS (RTR/AFP) - De nieuwe pre mier van Frankrijk, Michel Rocard, heeft vrijdag gepleit voor het uit schrijven van vervroegde verkiezin gen. Na afloop van de eerste kabinets zitting van de nieuwe, socialistische regering zei Rocard dat hij voorstan der is van ontbinding van het parle ment, waarin de conservatieve partij en de meerderheid hebben. „Frank rijk heeft behoefte aan duidelijk heid", zo zei de kersverse premier. Rocard, die afgelopen dinsdag de con servatieve premier Jacques Chirac op volgde, zei dat president Mitterrand nog niet besloten heeft of hij het parle ment zal ontbinden. Volgens de pre mier, die donderdag een socialistisch kabinet met een liberaal randje pre senteerde, heeft de nieuwe regering een parlementaire meerderheid nodig om zich bezig te kunnen houden met belangrijke problemen zoals de wa penbeheersing en de vorming van een Verenigd Europa. „Dat is niet moge lijk met een regering die van de ene op de andere dag zijn meerderheid kan verliezen", aldus Rocard, die tot pre mier werd benoemd nadat Chirac het in de de presidentsverkiezingen had moten afleggen tegen Mitterrand. De 57-jarige premier zei dat president Mitterrand, die vrijdag een onderhoud had met de vroegere president Valéry Giscard d'Estaing, het overleg over de mogelijke ontbinding van de Assem- blée nationale vanmorgen, zaterdag, zou afronden. Volgens de premier maakt de weige ring van politici uit het politieke mid den in te gaan op de uitnodiging van Mitterrand met de socialisten samen te werken vervroegde verkiezingen no dig. Mitterrand had de als gematigd bekend staande Rocard tot premier benoemd in de hoop dat enkele politici uit de voormalige regeringscoalitie van Chiracs neo-gaullistische RPR en de centrum-rechtse UDF tot het nieu we kabinet zouden toetreden. Rocard slaagde er echter niet in voor aanstaande politici uit het midden over te halen. CALGARY (GPD) - Koningin Bea trix en prins Claus zijn vrijdag, in het kader van het staatsbezoek aan Canada, in Calgary, in de staat Al berta aangekomen. Het koninklijk paar bezocht daarvoor enkele ste den in Ontario. De vorstin en de prins woonden in Burlington een feest bij waaraan 2500 Nederlandse emigranten deel namen. Het verblijf in die stad nam drie uur in beslag, waarna de stad Hamilton werd aangedaan. Daar bleef ze anderhalf uur. Vervolgens vertrok zij razendsnel per vliegtuig naar Calgary. AMSTERDAM (ANP) De bekende Amerikaanse jazz-trompettist Chet Baker is op 60-jarige leeftijd in Am sterdam om het leven gekomen. Hij viel in de nacht van donderdag op vrijdag van de tweede verdieping van een hotel aan de Prins Hendrikkade in de hoofdstad. Volgens de Amsterdam se politie is er geen sprake van een misdrijf. Baker zou de komende da gen in verschillende delen van ons land optreden. Chet Baker, wiens voornaam eigenlijk Chesney was, werd geboren in de Ame rikaanse staat Oklahoma. Hij heeft ge speeld met de groten uit de jazz. Baker was nog maar begin twintig toen met Parker en Stan Getz op toernee ging langs de Amerikaanse westkust. Hij werd echt bekend in het begin van de jaren vijftig, toen hij deel uit maakte van het kwartet van saxofonist Gerry Mulligan. In 1974 maakte hij een come-back met optredens in New York en een reu nion-concert met Mulligan. De laatste vijfjaar trad hij met veel succes op in Europa en Japan. Betoging Ruim 40.000 mensen hebben donderdagavond in de Ar meense hoofdstad Jerevan betoogd. Dat gebeurde uit protest tegen de si tuatie in het overwegend Armeense gebied Nagorny Karabach in Azer- baidjan en de gevangenhouding sinds 24 maart van de Armeense militant Parour Airikian. Een nieuw 'magisch jaar' begint menigeen de laat ste tijd danig zenuwachtig te maken: 1992, het jaar van Europa zonder grenzen. De Europese Gemeenschap schaft dan al le binnengrenzen af en neemt een forse sprong naar een vrije, gemeenschap pelijke markt. Het ideaal van de Euro peanen van het eerste uur is na een lange periode van tobben en talmen plotseling erg dichtbij gekomen. En dus dringt nu pas goed de vraag zich op, wat er op die Europese markt aHe- maal 'te koop' zal zijn. Beduidende veranderingen, - zoveel staat in ieder geval vast. Alleen is nog lang niet dui delijk hoe groot de invloed daarvan zal zijn op de inrichting van de Nederland se samenleving. Beduchtheid en on dernemingszin wisselen elkaar dan ook af. Hoe zal het Nederland vergaan, wanneer het zich moet meten met de elf andere lidstaten van de EG? Waar liggen de kansen, waar de problemen? Wet- en regelgeving moeten langza merhand volledig op elkaar worden af gestemd en dat werkt soms vergaand door. Juist omdat de effecten van dat alles nog zo lastig zijn te overzien wordt er in de discussie met schoten voor de boeg gewerkt. Zoals die van de directeur van het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond (NCW), prof. Weitenberg onlangs. Hij stelde zonder veel omwegen vast dat Nederland na 1992 niet 'het sociale paradijs van Eu ropa' mag worden. Minister Ruding van financiën viel hem in wat voor zichtiger termen bij: de verschillen tussen de sociale stelsels in Europa zullen moeten worden verkleind. Aanpassingen omlaag, stappen te- ■ug, komt het Nederlandse sociale stelsel in de toekomst meer en meer op de tocht? Weitenberg en Ruding heb ben flink wat losgemaakt. En de vak beweging - deze week in Stockholm met de Europese zusterorganisaties bijeen - is in voUe omvang over beiden heen gevallen. Nu was daar wel reden toe, want een discussie in deze sfeer munt niet uit door gevoel voor nuance ringen. Ons land heeft sinds de kabi- netten-Drees een systeem van sociale zekerheid opgebouwd dat als het beste ter wereld geldt. Uiteraard zien velen, ook van buiten onze grenzen, zo'n stel sel als een paraplu waaronder het vei lig schuilen is. Daartegenover groeien de laatste jaren de zorgen dat het steeds moeilijker wordt om het geheel van verworven rechten en zekerheden voor de toekomst betaalbaar te hou den. Maar dat wil nog niet zeggen dat er nu plotseling op weg naar het Euro- pa-van-1992 allerlei paniekmaatrege len nodig zijn om te voorkomen dat Nederland door de bodem van zijn ei gen sociale stelsel zakt. De kreet 'so ciaal paradijs' is bovendien nogal aan matigend, want hij wekt de indruk dat aan het pakket van sociale verworven heden niets meer te verbeteren valt en dat het in alle opzichten boven de stel sels in ons omringende landen uit steekt. Velen aan de onderkant van de samenleving denken daar anders over en bij toetsing aan Europese regels zijn de afgelopen tijd ook nogal eens man kementen voor de dag gekomen. Toch is het nuttig dat de discussie over de toekomst van het Neder landse sociale stelsel tegen de contou ren van het Europa-zonder-grenzen wordt gevoerd. Maar dan niet met de bedoeling geleidelijk over te gaan tot een soort van afbraak-politiek. De nieuwe FNV-voorzitter Stekelenburg heeft handig op de opmerkingen van Weitenberg en Ruding ingespeeld met het idee om een verzekeringssysteem in de sociale voorzieningen in te pas sen. Daarmee zouden deze een be scherming kunnen krijgen tegen on dermijning als gevolg van oneigenlijk gebruik. Hij zat daarmee op dezelfde lijn als voorzitter Delors van de Euro pese Commissie (het dagelijks bestuur van de EG), die op het congres van de Europese vakbonden in Stockholm pleitte voor een 'sociale dialoog' op Europees niveau. Het doel moet zijn dat de landen met de laagste sociale normen worden opgetrokken en dat de landen met de hoogste normen die standaard handhaven. Eenvoudig zal dat niet gaan, de sociale systemen op elkaar af stemmen. Er zal veel tijd mee gemoeid zijn. En er zullen aan een der gelijke ambitieuze poging bepaald ri sico's kleven, waarvan de gevolgen zich nog niet laten meten. Maar in het geding is: verbetering van het 'sociale gezicht' van Europa als geheel. Daar heeft de open Europese markt alle be lang bij. Zonder koopkracht en werk gelegenheid voor de burgers van dat Europa kan zo'n markt niet functione ren. Het Nederlandse sociale stelsel kan daarom beter als voorbeeld gel den dan als gevaarlijk experiment. vdM. UTRECHT (GPD) Een onbekende man heeft donderdagavond in Utrecht een pitbull-terrier doodge schoten, die zich in een andere hond had vastgebeten. De pitbuU, die was vastgebonden aan een deurkruk, had zich losgerukt toen hij in de straat een andere aangelijnde hond zag. Het dier viel de hond aan en liet niet meer los. De bezitter van de pitbull-terrier pro beerde met schoppen zijn hond te dwingen los te laten, maar dat lukte niet. Plotseling haalde een toeschou wer een vuurwapen tevoorschijn en schoot de pitbull dood. De man ver dween spoorloos.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1