de PZC Staatsbezoek koningin aan Canada begonnen Specialisten zeggen kabinet de wacht aan KNIBBEL KNABBEL KNUISJE KOM'NS UIT JE HUISJE SPINAZIE EN RUNDERTARTAAR 75 UKMAN IN PARAMARIBO vandaag ^azerne militaire olitie Suriname foiledig afgebrand Mogelijk toch snel besluit aanleg WOV Geeft Mitterrand Fransen hun zin? DOE 231e jaargang no. 110 Dinsdag 10 mei 1988 Als u ook weI eens comfortabel in bad wift liggen... ...moetuéóst bij ons binnenlopen ucasan adviseur. PA AMARIBO (ANP) - De ontwikkelingsrelatie tussen Neder- lai d en Suriname is officieel hersteld. Minister Bukman van ontwikkelingssamenwerking maakte dit maandag in Para- tribo bekend na afloop van de eerste dag in de besprekingen it de Surinaamse autoriteiten. Vrijheid WIR Nancy Meikevers Dagopvang Danny Blind 260 miljoen Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Spinazie, kilo Rundertartaar, 1 IQ Uf en toe zon I Visselend bewolkt en vooral later op I le dag kans op een bui. Maximum tem peratuur rond 19 graden, aan zee koe- er. Goes, Zuidvlietstraat 75, telefoon 01100-12420 Openingstijden toonzaal werkdagen 9.00-12.00 uur 13.00-17 00 uur donderdagavond 19.00-21.00 uur zaterdag 9 30-12.30 uur PROVIN erstel van aan uriname Necerland schortte het in 1975, bij de fhankelijkheid van Suriname, ge- sleften verdrag eenzijdig op in decem- 1982. Als reden daarvoor golden de m|orden, in december 1982, door mili tairen op vooraanstaande vertegen woordigers van onder andere vakbon- der en de pers. Na de verkiezingen in nl 'ember 1987 is het militair bewind I elost door een burgerregering. De Nederlandse regering had de Suri- n&mse autoriteiten in een verleden Basisscholen en scholen voor voortgezet onderwijs moeten veel zelfstandiger worden. PAGINA 3 Er is geen sprake geweest van een WIR-lek. PAGINA 5 Nancy Reagan bemoeide zich tot in de details met de manier waarop haar man zijn baan uitoefende. PAGINA 7 De meikevers zijn terug in ons land: in Hulst zijn er het afgelo pen weekeinde tientallen ge signaleerd. PAGINA 9 Twee Walcherse bejaarden huizen beginnen binnenkort in samenwerking mat de Wal cherse Stichting Maatschap pelijke Dienstverlening met dagopvang voor zelfstandig wonende ouderen. PAGINA 12 Danny Blind is deze keer wel van de partij in de EC-finale te gen KV Mechelen. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3, 5 en 7 Opinie en achtergrond: 4 Financieel en economie: 6 Provincie: 9,11,12,13 en 14 Sport: 15 IkKibM H Wan onze correspondent fhKAMARIBO De kazerne van de ,j9irinaamse militaire politie op het Mrrein van Fort Zeelandia in Para- ia ibo is tot de grond toe afgebrand, get vier verdiepingen tellende histo- >che gebouw vloog om half vijf 's Slaags in brand. Het vuur lokte on- adellijk grote drommen zwijgende toeschouwers. S)r^ ^ee^andia staat in het oude cen- tm van Paramaribo en werd tot 1982 oruikt als historisch museum na een S ondige restauratie. Direct na de J ambocus-coup' vestigde legerleider k terse er zÜn hoofdkwartier en her- ^eeg het complex z'n militaire func- dro°Ste van de afgelopen nc mden is er nauwelijks druk op het «leidingnet, zodat de brandweer h moest beperken tot het nathou- ,van belendende gebouwen en na- sen. Door omstanders werd er op 0z.en,dat in het gebouw ook de ad- ra tie van de militaire politie was svest. „Van de vele onderzoeken ar c k a~,te maanden zijn ingesteld Z s®hendmgen van mensenrechten militairen, zullen we voorlopig ■rkt me0r horen"' 20 werd °Pge- week woensdag overhandigde nota te kennen gegeven dat Den Haag de ont wikkelingsrelatie wenste te herstellen. De Nederlandse regering kreeg daar voor de steun van de Tweede Kamer. Van de 2,5 miljard, die in 1975 voor ont wikkelingshulp aan Suriname ter be schikking was gesteld, resteert nog on geveer 1,6 miljard. Minister Bukman overlegt in Paramaribo over de wijze waarop aan de hervatte verdragsrela tie uitvoer kan worden gegeven. Het overleg spitst zich toe op een door Suriname opgesteld urgentiepro gramma. Minister van financiën en planning S. Mungra noemde uitvoe ring van dat programma „een zaak van leven of dood". Naar Mungra mee deelde, hoopt Suriname de toezegging te krijgen voor de uitkering van een be drag van 25 miljoen gulden per maand. Paramaribo wil het urgentieprogram ma, vooral bedoeld voor het weer aan zwengelen van de economie en lasten verlichting van de allerarmsten, in de tweede helft van dit jaar op gang bren gen. Daarnaast tracht Suriname een be drag van ongeveer 260 miljoen gulden los te krijgen. Dit geld is na 1982 uitge geven voor de voltooiing van een der tigtal ontwikkelingsprojecten waar aan Nederland vóór de opschorting van het verdrag in december 1982, goedkeuring heeft verleend. Minister Bukman gaf evenwel op nieuw te kennen dat Nederland niet wenst over te gaan tot een „financie ring achteraf'. Hij beriep zich daarbij ook op de internationale goedkeuring die Nederland kreeg voor de opschor ting van het verdrag, na de moorden in 1982. Het ontwikkelingsverdrag krijgt voor de projecthulp een looptijd van 5,5 jaar. Goedkeuring en uitvoering van de projecten zijn een zaak die na (Slot zie pagina 3 kolom 7) OTTAWA (ANP) - Bij aankomst in de Canadese hoofdstad Ottawa inspecteerde koningin Beatrix de erewacht. Op de voorgrond een lid van de befaamde bereden politie. OTTAWA (ANP) - Koningin Beatrix en Prins Claus zijn maandagmorgen om elf uur plaatselijke tijd in Ottawa aangekomen voor het staatsbezoek aan Canada dat tot en met dinsdag 17 mei duurt. Vanuit de Canadese plaats Kingston vloog het koninklijk paar in gezelschap van minister Van den Broek van buitenlandse zaken naar Ottawa. Het paar verblijft al sinds vrijdag in Kingston voor een privébe- zoek aan Beatrix' jeugdvriendin Re- née Roëll, met wie zij tijdens de oor log in Canada opgroeide. De officiële ontvangst in Ottawa vond niet plaats op het vliegveld, zoals aan vankelijk de bedoeling was, maar in de tuin van de residentie van de Canade se gouverneur-generaal, mevrouw Jeanne Sauvé. Deze wijziging van het programma op het laatste moment was een idee van mevrouw en ingege ven door het mooie weer van de afgelo pen dagen. Hierdoor stonden de duizenden Neder landse tulpen in de tuin van de resi dentie in volle bloei. „Een magnifiek symbool voor onze voortdurende vriendschap en de historische banden tussen onze beide landen", aldus de gouveneur-generaal in haar welkomst woord. Mevrouw Sauvé noemde het bezoek van koningin Beatrix een nostalgische gebeurtenis voor vele Canadezen en vooral voor de Nederlandse immigran ten, van wie sommigen haar nog herin neren als een jong meisje wachtend op het moment van terugkeer naar be vrijd Nederland. Naast het ontvangstpodium stonden ongeveer 200 leerlingen met Neder landse vlaggetjes opgesteld van de Rockcliffe Park School in Ottawa, de school waar Beatrix tijdens de Tweede Wereldoorlog les kreeg. Beatrix memoreerde in een toespraak haar periode in Canada waar ze 48 jaar geleden met haar moeder prinses Juliana en haar zus Irene aankwam. Beatrix: „Mijn man en ik zijn blij in Canada te zijn. In 1940 toen de vijan delijkheden in Nederland begonnen, is onze familie in Canada warm ont vangen. Ik ging hier naar school en maakte vele vrienden en kwam na de oorlog nog vele malen terug naar Ot tawa", aldus de koningin, die zei dat het staatsbezoek voor haar persoon lijk veel betekent. Maar ook zonder deze persoonlijke band is het bezoek van grote nostalgi sche betekenis, aldus de vorstin. „Geen herleving van een vrolijk verle den, maar een uiting van vriend schapsbanden, samenwerking en we derzijds vertrouwen". Beatrix sprak tenslotte van een veel belovende start van het staatsbezoek, waar ze enorm naar heeft uitgekeken met name ook naar de ontmoetingen met geëmigreerde oud-landgenoten. DEN HAAG - De plannen van de Tolbrug Exploitatiemaat schappij (TBM) voor de aanleg van de Westerschelde-oever- verbinding (WOV) zullen mo gelijk op korte termijn kun nen worden uitgevoerd. Poli tiek Den Haag verwacht dat de besluitvorming over de aanleg van de WOV niet lang meer op zich zal laten wachten en dat de keuze voor uitvoe ring van de bouw zal vallen op de TBM, die een stalen hang brug over de zeearm heeft voorgesteld. Minister Smit-Kroes van Ver keer en Waterstaat, aan wie het laatste woord is, blijft ove rigens bij haar standpunt dat de jaarlijkse rijksbijdrage aan de WOV, die nu nog is bestemd voor de tekorten van de op te heffen Westerscheldeveren, niet meer dan dertig miljoen gulden mag bedragen. Daar mee blijft een financieel gat van vier miljoen over, omdat de exploitatiemaatschappijen (naast TBM dingt ook concur rent Exploitatiemaatschappij Westerschelde nog mee) een jaarlijkse rijksbijdrage hebben gevraagd van 34 miljoen. De verschillende partijen hebben al mogelijkheden aangegeven hoe het tekort van vier miljoen zou kunnen worden opgevan gen. Hoewel ook vanuit het kabinet weinig bezwaren meer bestaan tegen de aanleg van de WOV en de minister door de Tweede Kamer tot spoed wordt ge maand, staat de aanleg nog steeds op de derde plaats van het prioriteitenlijstje van mi nister Smit. zie ook pagina 9) Minister De Koning PARAMARIBO Minister Bukman in gesprek met vice-premier Arron. UTRECHT (GPD) De medische spe cialisten in ons land hebben het kabi net de wacht aan gezegd. Drieduizend specialisten (een derde van het totaal) besloten maandag in een demonstra tieve bijeenkomst tot het voeren van acties als de plannen van het kabinet om hun inkomens en onkostenvergoe dingen te beknotten, doorgaan. Juri- MELICK (GPD) Er ligt een bedrag van 100.000 gul den gereed voor de tipgever die de politie op het juiste spoor naar de oplossing van de tweevoudige IRA-aan- slag op 1 mei in Roermond en Nieuw Bergen zet. Met goedkeuring van het ministerie van justitie is deze tot nu toe hoogste beloning, die ooit aan een tipgever in het vooruitzicht is gesteld, door hoofdofficier van jus titie mr. J. Booster in het arrondissement Roermond uitgeloofd. Als meerdere getuigen de politie op het juiste spoor naar de daders van de aanslagen zetten, zullen ze de beloning moeten delen. Bij de IRA-aanslagen in Roer mond en Nieuw Bergen werden drie Britse militairen gedood en drie gewond. Intussen hebben meerdere personen in Roermond en omgeving de politie bericht dat ze de persoon, die een treffende gelijkenis vertoont met de overal in Europa gezochte IRA-terrorist McAllister (30), ook in de dagen voor de aanslagen in Limburg hebben gezien. De politie is nog bezig met het natrekken van al die getuigen verklaringen. Het verhoor van de bij de aanslag in Roermond ernstig gewonde Ifan Lewis 19) in het militair hospitaal in Weg berg heeft de politie niet verder geholpen bij het onder zoek. De voorlopige conclusie dat de vorige week in Bie lefeld in Westduitsland onder een auto van een Britse officier geplaatse bom van dezelfde samenstelling was als de bom waarmee in Nieuw Bergen een auto werd opgeblazen, is door het onderzoek wel verstevigd maar zal door nader laboratoriumonderzoek volledig moeten worden bewaarheid. dische stappen en andere acties kun nen dan volgen, aldus de specialisten. Ook protesten waarvan de patiënten hinder ondervinden, zijn mogelijk. De specialisten besloten voort te gaan met hun verzet tegen de plannen van het kabinet om het zogeheten normin komen te verlagen. Dit inkomen wil minister De Koning (sociale zaken, verantwoordelijk voor het inkomens beleid) nog deze maand vaststellen. Gevreesd wordt dat hij het norminko men op bijna f 150.000 zal zetten. De specialisten denken eerder aan onge veer f 200.000. Ze baseren zich daarbij op eerdere afspraken, die met de over heid zijn gemaakt. Wat de kostenvergoeding betreft, de specialisten hebben daarover al gerui me tijd een conflict met de ziekenfond sen. Die denken aan een bedrag van f 50.000 per jaar, terwijl de specialisten op f 130.000 uitkomen. Het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG) moet over die kwestie nu een uitspraak doen. Met deze besluiten hebben de specia listen, aldus LSV-voorzitter dr. C. Piasmans, een laatste poging gedaan met de overheid tot behoorlijk onder handelen te komen. Levert dit streven geen succes op dan komen er acties. De besturen hebben van de leden (op nieuw) volledige vrijheid gekregen de noodzakelijke voorbereidingen te tref fen. Of men zich dan zal moeten beper ken tot het draaien van zondagsdien sten in de week is niet duidelijk. Bij een vorige gelegenheid (1987) dwong het Landelijk Patiënten/Consumen ten Platform die beperking van actie middelen via een kort geding af. Of en wanneer er acties komen, is nu nog niet duidelijk. Minister De Koning moet eerst zijn besluit nog nemen. Dat kan dus deze maand gebeuren. Daar na heeft de Tweede Kamer 30 dagen de tijd voor een beoordeling. Als de verlaging van het norminko men wat het kabinet betreft doorgaat, zullen de specialisten, zo lijkt het nu, wachten of de Tweede Kamer zich daartegen verzet. Gebeurt dat niet dan zullen ze het besluit bij de rechter aanvechten. Eerdere uitspraken op dit vlak hebben hen steeds in het ge lijk gesteld, zodat ze zich nogal sterk voelen. Zekerheid en rust: daar voor hebben de Fransen gekozen door de 71-jarige so ciaal-democraat Frangois Mitterrand met een klinken de overwinning aan een tweede ambts termijn als president te helpen. En ze verwachten nu van de man, die zich steeds afficheerde als een 'vader des vaderlands', dat hij de basis voor die stabiliteit ook inderdaad legt. De stembus van afgelopen zondag heeft duidelijk aangetoond dat de Fransen - verwende kankerpitten als ze vaak zijn - geen trek meer hebben in onge wisse avonturen. Daarom hebben de stunts van de gaullistische rivaal Jac ques Chirac in de laatste dagen van de campagne (gijzelaars terug uit Bayrut, Kanaken-opstand bedwongen en ge heim agente van Greenpaece-affaire vrij) weinig of niets opgeleverd. Hij heeft duchtig in het zand moeten bij ten. De verdeeldheid in het politieke centrum van Frankrijk is Chirac zwaar opgebroken; hij zag geen kans daaruit als een echte leider naar voren te tre den en zijn positie zal in de nu aange slagen partij bepaald niet benijdens waardig worden. Mitterrand daarte genover creëerde rond zijn persoon de sfeer van een 'verenigd Frankrijk, no dig om te voorkomen dat het land in handen valt van intolerante lieden, clans en bendes'. Een sfeer die aan sloeg. Want de verontrustende uitslag van de voorronde van deze stembus op 24 april, een spectaculaire aanhang voor Nationaal Front-leider Jean-Ma- rie le Pen, was voor de meerderheid van de Fransen kennelijk aanleiding om het sein op 'veilig' te zetten. Dus: Mitterrand. Het is voor het eerst sinds Frank rijk een kwart eeuw geleden (1962) directe verkiezingen van een president invoerde, dat een kandidaat tweemaal werd gekozen. Mitterand heeft dus een grote prestatie geleverd. Het succes is niet terug te voeren tot zijn program ma. Daarin kreeg de kiezer nauwelijks enig inzicht. In zijn toespraken over heerste het gezag van zijn persoon, de keus tussen 'Ik of de Chaos'. Verder tamboereerde hij op de belangrijke po sitie van Frankrijk in het ene Europa van na 1992. Gevoelige onderwerpen, waarmee de kiezer zou kunnen worden afgeschrikt, heeft Mitterrand in zijn campagne zorgvuldig vermeden. Tot grote woede van zijn tegenstanders, die hem 'hautaine geheimzinnigheid en onvoorspelbaarheid' verweten. Op toernee door het land heeft hij ook stel selmatig geweigerd zich als een socia listische kandidaat te presenteren. Mitterrand wilde een tweede ambts termijn in als een president, die boven de partijen staat. En daar hebben de Fransen met overtuigende cijfers hun vertrouwen in geïnvesteerd. Onze Pa- rij se correspondent omschreef de sfeer na een lange verkiezingsnacht gister morgen als 'een sfeer van opluchting en van hoop'. De Fransen beginnen aan iets nieuws, maar tegelijk aan iets onbekends. Mitterrand wil naar socia le en politieke vrede in het land, hij wil naar een brede aanpak van de proble men waarover in Frankrijk lang zo smal is gedacht. Met Mitterrands herverkiezing is een eind gekomen aan twee jaar samenwonen ('cohabitation') met een gaullistische premier Chirac. Opval lend genoeg heeft de manier waarop Mitterand met die ongemakkelijke si tuatie wist om te gaan, hem veel popu lariteit bezorgd. Het gaat er nu om daarvoor in de plaats een slagvaardig alternatief op tafel te brengen. En dat zal nog niet zo eenvoudig zijn. Want hoe verdeeld ook, de rechtse partijen zijn in het parlement (de Nationale Vergadering) nog steeds in de meer derheid. Om te kunnen regeren moet Mitterrand een coalitie vormen van zijn eigen socialisten met steun uit het politieke midden dat nu nog achter de conservatieven aanloopt. In zijn ver kiezingscampagne heeft Mitterrand beloofd dat zijn nieuwe regering een zo breed mogelijke basis zal moeten krij gen. Of dat hem zal lukken, of hij daar voor voldoende vertrouwenwekkende politieke kopstukken in het veld zal kunnen brengen? De komende dagen zal daarover duidelijkheid moeten ko men. Want dat is voor de Franse kiezer na het spannende avontuur van deze presidents-verkiezing nu de ham vraag: brengt dat 'Frankrijk één' van Mitterrand ook inderdaad wat het sug gereerde? vdM. Advertentie Advertentie 100 g 2xM>© htëL.l+j 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1