Stofregen van Saharazand wordt onderzocht op radio-activiteit Vakbeweging woedend over uitlating van Weitenberg Brand in dolfinarium Brugge Onderhandelingen in Polen opnieuw mislukt Plannen politie voor veiligheidsdiensten PZC/sp°rt Smit-Kroes pakt beunhazen aan in rijschool-branche Kind komt om in zandhoop nmm IfSSSSSSr r f CHIRAC VERSLAGEN Lubbers wijkt niet voor Mitterrand NEDERLAND GEEN SOCIAAL PARADIJS I Hulpactie voor Filipijnen Advocaat bekent verduistering half miljoen Znkele buien 1e jaargang no. 109 andag 9 mei 1988 Oppositie Tweedeling Gullit Nijboer Middelburg PARIJS Francois Mitterrand is herkozen tot president van de Franse Republiek met 53,9 procent van de uitgebrachte stemmen. Zijn eerste minister en politieke tegenstander Jac ques Chirac wist 46,1 procent van de stemmen op zich te ver enigen. Zeven jaar geleden had Mitterrand bij zijn eerste ver kiezing 51,8 van de stemmen behaald. Oppositie \anmorgen kans op een bui, mogelijk Let onweer. Eerst weinig wind, later \wak westelijk. Vanmiddag enkele op klaringen. Temperatuur 19 graden, lande kust 17 graden. Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. PROVINCIAL BILTHOVEN (GPD) Het Rijksin stituut voor de Volksgezondheid en Milieuhygiëne onderzoekt of het stofzand uit de Sahara, dat het afge lopen weekeinde met regen naar beneden is gekomen, radioactief is. Het RIVM in Bilthoven is daartoe overgegaan nadat het Franse mi nisterie van gezondheid gisteren verklaarde een lichte verhoging van de radioactieve besmetting van het Sahara-zand te hebben ge vonden. Die levert echter geen ge vaar op voor de volksgezondheid. Het RIVM verwacht niets anders dan de natuurlijke radioactiviteit van het zand te zullen vinden. Nor maal wordt het Sahara-zand, dat vijf tot zes keer per jaar met een zuidelijke stroming in de boven lucht naar Europa wordt gevoerd, niet op radioactiviteit onderzocht. „Ik denk niet meer radioactiviteit in het zand te zullen vinden dan nor maal in de grond van een geranium potje zit", aldus woordvoerder Mat- tern van het RIVM. Het stofzand uit de Sahara kan een iets hogere ..omgevingsstraling" hebben die wordt veroorzaakt door de specifieke bodemsamenstelling in de Sahara. Dat hoeft geen enkel gevaar op te leveren voor de volks gezondheid, aldus de woordvoerder. Het KNMI in De Bilt kreeg gisteren veel telefoontjes over het zand, dat in het hele land was gevallen. Tallo ze autobezitters, die hun voertuig de wekelijkse wasbeurt hadden gege ven, moesten gistermorgen weer aan de slag om het fijne zand te ver wijderen. PÏRIJS - Een aanhanger van Mitter rand in Parijs betuigt zijn instemming t de stembusoverwining van de pre- ent. In de Sovjetunie is de eerste of ficiële oppositiepartij in de maak. PAGINA 3 De kerken mogen de sociale tweedeling in de Nederlandse samenleving niet als norm er varen. PAGINA 5 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,14,15 en 16 Ruud Gullit (foto) toont de be ker die hij gisteren kreeg als voetballer van het jaar in Ita lië. Zijn club AC Milan kwam een stap dichter bij het lands kampioenschap door een 0-0 gelijkspel tegen Juventus. Vol gende week tegen satelietclub Como heeft Milan aan êën punt voldoende om de titel in de wacht te slepen. PAGINA 9 Het als John Vermeule is Ge rard Nijboer een „twijfelgeval" voor de olympische marathon. Gisteren liep hij 38 seconden boven de limiet tijd van 2 uur 12 minuten, waardoor zijn lot nu in de handen van de NOC- keuzeheren ligt. PAGINA 9 Ge voetbalclub Middelburg verkeert in degradatienood, egen kampioen Baronie werd met 6-4 verloren, terwijl de an dere staartclubs gunstiger re sultaten boekten. PAGINA 11 Mitterrand opnieuw president (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) De vakbeweging is woedend over de uitspraak van prof. J. Weitenberg, directeur van het Nederlands Christelijk Werkgevers verbond (NCW), dat Nederland geen sociaal paradijs moet worden in het Europa van 1992. In dat jaar moeten de landsgrenzen in de EG verdwenen zijn. CNV-voorzitter Hofstede en FNV-voorzitter Stekelenburg rea geerden zaterdag woedend en vol ver ontwaardiging op Weitenbergs stel ling. Zij vinden dat hij probeert de verworvenheden op het gebied van de sociale zekerheid in ons land te onder mijnen. FNV-voorzitter Stekelenburg conclu deerde in Vara's Rooie Haan dat Wei tenberg de suggestie wekt „dat we op dit moment al in een sociaal paradijs leven". Wat hem betreft is daar nog geen sprake van. Hij wees erop dat za terdag in Amsterdam nog betoogd werd tegen de armoede in Nederland. „Onze inzet is dat een Europa zonder grenzen een sterker Europa moet wor den, we moeten er geen gemiddelde van gaan maken", aldus Stekelen burg, die de werkgevers verweet bezig te zijn om het verenigd Europa impo pulair te maken bij de werknemers. „Onverantwoord", noemde hij dat, omdat ook de vakbeweging voorstan der is van een verenigd Europa in 1992 Voor de Tros-radio zei CNV-voorzitter Hofstede dat Weitenberg zich met zijn uitspraken schuldig maakt aan „stem mingmakerij" door alleen die elemen ten van de sociale zekerheid te noe men waarin Nederland voorloopt op andere landen in de Europese Ge meenschap. „Stelselmatig wordt ge probeerd het systeem van sociale ze kerheid hier aan te tasten". Steeds wordt vergeten dat Nederland op verschillende terreinen achterloopt bij de EG-partners, vond hij. Als voor beelden daarvan noemde hij de gelijke behandeling van mannen en vrouwen, de kinderopvang en kinderbijslag en moederschapsregelingen, de betere ontslagbescherming en de langere duur van de werkloosheidsuitkerin gen in andere landen. De eerste die na het bekend worden van de uitslag voor de TV-cameras ver scheen was de verslagen Gaullistenlei der Chirac, die zijn aanhang opriep 'voort te gaan in eenheid'. De herkozen Mitterrand hield zich in zijn verklaring aan algemeenheden, en verklaarde zich in dienst te stellen van het vader land en riep op tot broederlijkheid. President Mitterrand had tijdens zijn verkiezingscampagne in uitzicht ge steld dat hij bij zijn herverkiezing snel zou overgaan tot het aanwijzen van een eerste minister. Op het ogenblik wordt het niet onwaarschijnlijk geacht dat Mitterrand daartoe zijn ou de rivaal Michel Rocard zal aanwijzen. verklaring weten dat zijn aanhang 'de verantwoordelijkheid op zich zou ne men de strijd tegen links aan te bin den'. Le Pen verweet de andere rechtse partijen dat zij 'geen der echte proble men hadden aangesneden die de men sen nu bezighoudt'. Nadat le Pen dit had opgemerkt deed zich het historische feit in een TV-de- bat voor dat communistenleider Mar- chais zich niet alleen verwaardigde met de nationaalfrontleider in debat te treden, maar hem nog gelijk gaf bo vendien. Marchais merkte - de woor den van le Pen commentariërend - op: 'de gevolgen voor Frankrijk van het verenigd Europa van 1992 zijn cata strofaal, maar niemand durft dat te zeggen'. Een brandweerman bij de puinhopen van het dolfinarium in Brugge, dat gedeeltelijk door brand werd verwoest. BRUSSEL (RTR/AFP) Een belang rijke collectie van 120 soorten reptie len is zondagochtend vroeg verloren gegaan bij een brand in het dolfina rium in Brugge, aldus de directie. De collectie werd beschouwd als één van de mooiste op dat gebied in Europa. Bij de brand kwamen eveneens twee Terwijl onder de Gaullisten na de ver kiezingsnederlaag werd gesteld dat de partij voortaan 'in de oppositie' zou verkeren, verklaarde oud-presi dent Giscard dat de rechtse partijen in het parlement nog steeds in de meerderheid zijn. De oud-president had vooral scherpe kritiek op de partijen uit zijn eigen kamp. Hij verklaarde het een grote fout gevonden te hebben dat twee kan didaten (te weten premier Chirac en oud-premier Barre) zich in het strijd perk geworpen hadden. Bovendien verweet hij in niet geheel bedekte termen de nu verslagen kan didaat Chirac, dat deze zich niet had gehouden aan de doelstelling het poli tieke centrum te winnen, 'dat wil zeg gen de grenzen die hij zich oorspronke lijk had gesteld'. Kandidaat Chirac had de afgelopen week met spectacu laire initiatieven alles in het werk ge-, steld de aanhang van Nationaalfront leider le Pen nog voor zich te winnen. Jean-Marie le Pen liet in zijn officiële (Van onze correspondent) WASHINGTON De Amerikaanse regering zal de komende dagen een groots opgezet „Marshall-hulp" plan bekendmaken waarmee de Verenigde Staten, samen met de bondgenoten, de Filipijnse economie weer op de been willen helpen. Amerika, West-Duitsland, Japan, an dere Europese en Aziatische bondge noten, alsmede organisaties als de We reldbank dragen allemaal bij aan het plan, waarmee een totaal bedrag van 10 miljard dollar (19 miljard gulden) is gemoeid. De hulp, aldus de Washington Post van gisteren die de plannen onthulde, is mede bedoeld als een sterk politiek signaal van steun aan de nog steeds van allerlei zijden bedreigde regering van Cory Aquino. DEN HAAG (GPD) Minister Smit- Kroefe van verkeer en waterstaat gaat de beunhazen onder de rijschoolhou ders aanpakken. Zij kondigde dit za terdag aan voor de radio. Over enkele maanden wil ze beginnen met het pu bliek maken van het percentage ge slaagden van iedere rijschool. Zo krijgt de consument meer zicht op de kwaliteit van de geboden rij-oplei- dingen, aldus de minister, die ook bin nen afzienbare tijd verbeteringen wil aanbrengen in de opleidingen en de examens voor het rijbewijs. Een commissie van wijze lieden gaat het Centraal Bureau Rijvaardigheids bewijzen doorlichten en zal suggesties doen voor verbetering. „Het is hard no dig dat daar een frisse wind door waait", aldus Smit-Kroes. De commis sie brengt op 1 september verslag uit. dolfijnen om. Een andere dolfijn werd met brandwonden overgebracht naar het dolfinarium in Harderwijk. Twee zeehonden overleefden de vuurzee. Verder werden enkele gebouwen ver woest. De oorzaak van de brand is nog onbekend. TIJNJE (ANP) In Tijnje is zaterdag de 8-jarige Pieter Auke Van Houten door verstikking om het leven geko men, aldus de politie van Opsterland. Het jongetje had een tunnel gegraven in een zandhoop bij zijn huis. Het kind raakte bedolven waardoor hij stikte. Lubbers (Van onze correspondent) BRUSSEL Een premier hoeft nog niet te wijken voor een pre sident, zelfs al heet die Mitter rand. Dat heeft minister-presi dent Ruud Lubbers zaterdag even fijntjes laten voelen op het congres van de jubilerende Eu ropese Beweging in Den Haag. Lubbers was al enige tijd bezig met zijn toespraak tot de honder den aanwezigen, toen uit het ner veuze gedrag van fotografen en veiligheidsagenten duidelijk werd dat de eregast van deze bij eenkomst, de Franse president Francois Mitterrand, in aan tocht was. De meest nerveuze van allen, de Haagse secretaris-generaal van de Europese Beweging Bob Mo lenaar, kwam naar het podium toe en gebaarde Lubbers dat Mit terrand er aan kwam en dat hij zijn toespraak diende te beëindi gen. Lubbers deed of zijn neus bloed de. „Is er iets aan de hand?", vroeg hij, verbaasd rondkijkend. En nadat Molenaar hem iets toe fluisterde, luidop en ogenschijn lijk geirriteerd: „Ik hou pas op zodra hij er is". Een krachtig ap plaus was het deel van de pre mier. Mitterrand liet daarna overigens nog tien minuten op zich wach ten. Zijn optreden in Den Haag had iets potsierlijks. Pas om kwart over vier kwam de presi dent voor dit bliksembezoek met het staatsviiegtuig uit Parijs overvliegen, in gezelschap van tientallen Franse persmensen. Die kwamen niet vanwege het Europese congres, maar om de presidents-kandidaat te volgen. GRONINGEN (ANP) De 45-jarige advocaat mr. H.H.M.G. uit Delfzijl heeft tegenover de rijksrecherche be kend een half miljoen gulden te heb ben verduisterd. De advocaat deed dat als curator bij faillissementen. Het geld kwam uit de verkoop van de len uit failliete boedels. De bedragen werden op zijn eigen bankrekeningen bijgeschreven. Hoofdofficier van jus titie in Groningen, mr. A.J. Blok, heeft dit zaterdag bevestigd. In december van het vorig jaar werd de advocaat aangehouden, nadat bij jus titie in Groningen tips waren binnen gekomen over zijn handelwijze. Uit een onderzoek dat volgde bleek dat de advocaat het geld gebruikte voor het in stand houden van zijn praktijk, die inmiddels gesloten is. G. wordt ver duistering ten laste gelegd. Smit-Kroes (Van onze correspondent) BUDAPEST Onderhandelingen over beëindiging van de bezetting van de Lenin-scheepswerf in de Pool se havenstad Gdansk zijn dit week einde mislukt. Een tweede gespreks ronde zondag tussen werfdirectie en stakingscomite eindigde na een uur met een ultimatum van de werkgever. De ongeveer duizend bezetters zou den door de oproerpolitie van de werf worden verwijderd, wanneer zij een aangeboden loonsverhoging niet ac cepteerden en hun actie zouden voort zetten. Het stakingscomite legde dit ultima tum naast zich neer. Ook zaterdag, toen de directie zich na een bemidde lingspoging van de bisschop van Gdansk, Tadeusz Goclowski, uitein delijk bereid toonde tot een eerste ge sprek met het stakingscomite, werd een ultimatum gesteld. Dat verstreek, zonder dat de politie ingreep. De merendeels jonge arbeiders op de Leninwerf rekenden gisteravond na het tweede ultimatum op een nachte lijke inval van de politie, die het ter rein geheel heeft omsingeld. Het struikelblok in de onderhandelin gen zijn de politieke eisen van de sta kers. Ze willen erkenning van een ei gen bedrijfsvakbond, die onder de naam Solidarnosc moet optreden. Aanvankelijk wensten zij intrekking van het verbod op de landelijke vakbe weging Solidariteit, maar die eis is vol gens bronnen in Gdansk later bijge steld. De Poolse autoriteiten willen echter van herleving van Solidarnosc, ook al is het op bedrijfsniveau, niets weten. Een tweede niet ingewilligde eis is vrij lating van politieke gevangenen. Dat geldt voor de stakers die vorige week donderdag bij de politieinval in de Le- nin-staalfabriek van Nowa Huta wer den gearresteerd en Solidariteitsbe- stuuders die zijn opgepakt en in som mige gevallen al tot vrijheidsstraffen zijn veroordeeld. DEN HAAG (GPD) De PvdA zal de ministers Van Dijk en Korthals Altes (beiden verantwoordelijk voor politiezaken) vragen stellen over het plan van verschillende politiekorpsen om zelf commer ciële beveiligingsdiensten te star ten. „De politietaak moet bij de po litie blijven", aldus het kamerlid Stoffelen. „Ik zal vragen om lande lijke regels. Die zijn nodig, anders wordt het een rotzooi", stelt de PvdA'er. Stoffelen pleitte gisteren voor de AVRO-radio voor het oprichten van een 'overheidsveiligheids- dienst' voor het bewaken van ge bouwen van de overheid, de lucht haven Schiphol en ambassadege bouwen. Ook de Nederlandse Politie Bond voelt daar voor. „Vaak kan dat werk heel goed gedaan worden door mensen die een kortere oplei ding achter de rug hebben", meent NPB-voorzitter Van der Linden. Hij wijst het plan van de gemeente Enschede af om met financiële steun van bedrijven, speciale beambten in dienst te nemen voor de bewaking van bedrijfsterreinen. Het experiment begint op korte termijn. Volgens de NPB gaat het hier om een typische taak van de politie. De Algemeen Christelijke Politiebond (ACP) vindt de plan nen het overwegen waard; voorzit ter Koffeman noemt ze vernieu wend. De gemeente Enschede wil voor de bewaking van bedrijfsterreinen speciale ambtenaren in dienst ne men die gaan functioneren als „de oren en ogen" van de politie. Deze ambtenaren krijgen geen opspo ringsbevoegdheid en worden ook niet bewapend. T

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1