\NEEK I W/EEK-UIT Polen wil officiële vakbond muilkorven DÉ Parijs haalt geheim agente Prieur uit ballingschap terug fefitp electra ie PZC vandaag KORTHALS ALTES WOEDEND MOGELIJK SLUITING LENINWERF om ANUIJKE Veilemgiiig Bê^iegt beklag op schatkistsaldo Van 31,9 miljoen 3Bévien Juist op zondag urn MOEDERDAG AANBIEDING 12,50 TOTAAL-SHOW Vliegtuigongeluk in Noorwegen: geen overlevenden Rooms en rood samen in België Goed surfweer 1e jaargang no. 108 terdag 7 mei 1988 M Nu bij: AKANTIELAND Binnenvaart Op zoek Dicht Gif Imago Dogger ROTTERDAM (ANP) - Minister Korthals Altes (justitie) is pijnlijk verrast door het feit dat justitie en politie pas tegen snelheidsovertreders optreden indien deze de maximum-snel heid met tenminste zeven kilometer overschrijden. „De minis ter is ontstemd", zo zei zijn woordvoerster desgevraagd in een reactie namens de bewindsman. EEN HANSAMATIC THERMOSTAAT BEZORGT U NOOIT EEN KOUDE DOUCHE! m Harmonieus in Sfeerlicht Op uitzondering van enkele stapelwol ken in de middag is het onbewolkt. £erst zwakke later matige noordoos- lenuiind. Temperatuur 22 graden, aan Ke 18 graden. Alle 1988-noviteiten op caravangebied Nieuwe trend '88-lijn in tuin en Hoek Ri|ksweg - Rmgbaan West campingmeubelen 01100 -1 14 40 I goes Gloodniouwe accessoiresshop ALE ZEEUWSE COURANT ERLEN (GPD) - Gistermiddag heeft de Vereniging 1 Uitbreiding Vliegveld Beek beslag laten leggen op schatkistsaldo van de Nederlandse Staat bij de Neder- dsche Bank. Er is door een deurwaarder bij de Neder- dsche Bank in Amsterdam 31,9 miljoen gulden geëist; bedrag waar de Vereniging recht op heeft omdat het listerie van Verkeer en Waterstaat in gebreke is geble- 1 bij de isolatie van woningen rond het vliegveld in ;k. gens een woordvoerder van de Nederlandsche Bank is het de eerste keer dat een dergelijk beslag bij de Bank: wordt gelegd. De raadsman van de Staat heeft deze week al laten weten zo snel mogelijk in verweer te gaan. De Staat kan onder de beslaglegging uitkomen door een kort geding aan te spannen of door een procedure te begin nen bij het Gerechtshof in Den Haag. Dat heeft indertijd het ministerie van Verkeer en Waterstaat veroordeeld om op straffe van een dwangsom van 100.000 gulden per dag verplicht de isolatie uit te voeren. VINKEVEEN (ANP) - Frank Rijkaard is de voornaamste kandidaat om de tweede buitenlander van Barcelona te worden. Johan Cruijff, de nieuwe technisch directeur van de Catalaanse club, bevestigde vrijdag de belang stelling voor de 26-jarige middenvelder, die als eigendom van de Portuge se zakenman Goncalves tijdelijk is ondergebracht bij Real Zaragoza. Het conflict, dat Cruijff en Rijkaard bij Ajax in september hadden, heeft vol gens de technisch directeur nooit bestaan. „Het is me duidelijk geworden, dat het conflictje op de training slechts de druppel was die de emmer bij Rijkaard deed overlopen. Er waren tot dan zoveel andere dingen gebeurd. Rijkaard wil graag naar Barcelona. Dat weet ik. Ik wil hem om zijn kwaliteit. En hij weet dat ik niet tot de schuldi gen behoorde bij zijn problemen. Ik behandel die zaak met Rijkaard, zoals ik ook de komende maanden met Spaanse voetballers ga praten." De vaste kamercommissie wor verkeer en waterstaat zal minister Smit-Kroes aan de tand voelen over haar binnen- vaartbeleid. PAGINA 3 Paspoortfabrikant KEP is op zoek naar een bedrijf dat de paspoortenkaart kan voorzien van een beschermende plastic laag. PAGINA 5 Bij 127 km per uur pas bekeuring De Oranjeboom brouwerij in Rotterdam gaat definitiej dicht. PAGINA 7 Het gif en de gifvaten in de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone komen mogelijk van Dow en NSM. PAGINA 11 De ouderverenigingen voor geestelijk gehandicapte kinde ren wil af van het imago dat het alleen maar een praatgroep is. PAGINA 14 Tennisser Paul Dogger ver loor, zoals verwacht van Lendl, maar hij maakte het de nummer één van de wereld in Ede nog knap lastig. PAGINA 37 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7 Opinie en achtergrond: 4 Financieel en economie: 9 Provincie: 11,13,14,15,17, 18 en 19 Sport: 37 Openbaar Kunstbezit knoopt met pijn en moeite de eindjes aan elkaar Goddelijke Griekse geschriften Nieuwe poëzie met en zonder elan De I oorlog van Jacques Kopinsky en Etty Hillesum Nederland sterk vertegenwoordigd op I het filmfestival van Cannes Pianist Louis van Dijk zit nog in de dinky toy-puberteit Ramses Shaffy geniet mate- I loos. Pagina 21, 22, 23, 25 en 27 I Eilanden van rust en land- I schappelijke intimiteit Het I gejaagde bestaan van trekvo gels Zeeuwse geluiden uit het Braziliaanse oerwoud Rede- rijkundige Niko Wijnolst ziet Hansen voor de Nederlandse scheepvaart Zwembadfinan- dën, een bodemloze put Wie weet wat hij eet? Ad Schnebe- 11' kijkt niet op een marathon I meer of minder Voetbal in \Veenhuizen... Pagina 31, 32, 33 en 35 „De minister zegt dat hij zich in de Tweede Kamer heeft verbonden en verplicht om de nieuwe maximum snelheden te handhaven en hij dacht dat alles perfect in orde was. Hij zal op de kortst mogeüjke termijn met de procureurs-generaal (hoogste functio narissen binnen het openbaar ministe rie) overleggen over de vraag hoe daar aan alsnog uitvoering kan worden ge geven", aldus de woordvoerster. De minister meent dat iedere betrap te overtreder wel degelijk kan wor den aangepakt en dat dit daarom ook dient te gebeuren. Het risico dat de onafhankelijke rechterlijke macht automobolisten die ervan verdacht de maximum-snelheid met één of en kele kilometers hebben overtreden vrijspreekt, wil hij volgens haar op de koop toenemen. Er wordt in heel ons land pas bekeurd als de nieuwe maxima zijn overtreden met tenminste zeven kilometer per uur,zo bevestigden vrijdag de chef van de verkeerspolitie in Rotterdam, hoofdinspecteur P. Bron, en de Rotter- (Advertentie) damse verkeersschout (een aanklager voor verkeersovertreding) A.M. Du- rieux. De nieuwe maximum-snelhe den liggen daarmee vooralsnog op 106 en 126 kilometer per uur. Volgens Bron en Durieux zijn hierover landelijk geldende afspraken gemaakt in de Verkeerscommissie van het Openbaar Ministerie (Vecom) en de Centrale Politie Verkeerscommissie (CPVC). „Als ik bij de rechter kom met iemand die 101 kilometer per uur heeft gere den, zal de rechter meer twijfels over de juistheid van de constatering heb ben dan bij iemand die 107 heeft gere den", aldus Durieux. Hoofdinspecteur Bron wees er op dat ook een capaciteitsprobleem bij de po litie een rol heeft gespeeld bij de invoe ring van de zeven-kilometermarge. Zo heeft de verkeerspolitie in Rotterdam voor snelheidsovertreders maande lijks slechts negenhonderd bekeurin gen op kenteken beschikbaar door de administratieve rompslomp die aan de administratieve verwerking vast zit. Enige dagen geleden bekeurde de politie op kenteken bij één snelheids controle al 683 automobilisten. Een woordvoerder van de ANWB noemde het hanteren van een marge van zeven kilometer onbegrijpelijk en onverstandig Advertentie ROTTERDAM (ANP) Een ladderwagen van de Rotterdamse brandweer moest er vrijdagmiddag aan te pas komen om Theo Vijfvinkel uit zijn benarde positie in een glazenwasserslift aan het politiebureau aan de Boezem bocht te bevrijden. Foto (links) met emmer en al klom de glazenwasser van de ladder af. Foto (rechts) Vijfvinkel sprak na zijn bevrijding opgelucht met zijn redders. (Van onze correspondent) BUDAPEST De Poolse regering wil met een speciale wet de officiële vak bond OPZZ muilkorven. Gisteren werd een wetsontwerp aan parle mentscommissies gepresenteerd, dat tot het einde van dit jaar elke staking tegen de regeringspolitiek verbiedt. De wet staat het de regering tevens toe economische maatregelen te ne men zonder de vakbond te raadple gen. De Poolse leider generaal Jaruzelski heeft dit voorjaar al enkele malen met een dergelijke wet gedreigd. Tegen stand van de OPZZ tot in de hoogste regioneri van de partij vakbonds voorzitter Alfred Miodowicz is ook lid Zuidvlielilraal 75, Goes, Tel. 01100-12420 Openingtijden toonzaal: Werkdagen 09.00-12.00 uur 13.00-17.00 uur Donderdagavond 19.00-21.00 uur Zaterdag 09.30-12.30 uur (Advertentie) «O O Wezenlijke kenmerken van Walcheren zijn de alom aanwezige elementen, de landelijkheid en de vriendelijke dorpen. Die vriendelijkheid ondervindt u eens te meer in onze exclusieve kledingzaak in Domburg. Voor u zijn wij ook op zondagmiddag open. HANNOVER (DPA) - Tijdens een lucht- en ruimtevaartshow in het West- duitse Hannover is vrijdag een Britse Chinook-helikopter na een explosie meteen bij de start op de toeschouwerstribune gebotst. Bij het ongeluk vielen twee doden en twee zwaargewonden. De helikopter wordt gebouwd door Boeing en kan 44 soldaten en twee piloten transporteren. van het politbureau verhinderde in diening ervan. In Warschau wordt het echter aannemelijk geacht dat het parlement, onder invloed van de huidi ge stakingsgolf, volgende week woens dag het wetsontwerp zal goedkeuren. OSLO (RTR) - Bij een vliegtuigonge luk in Noorwegen zijn vrijdag alle 36 inzittenden om het leven gekomen. Het vliegtuig, een Havilland Canada Dash Seven, stortte neer in centraal- Noorwegen en vloog vervolgens in brand. Reddingsploegen ter plaatse meldden dat het vliegtuig in brand stond en dat niemand het ongeluk had overleefd. Aan boord van het toestel waren 33 passagiers, onder wie één kind, en drie bemanningsleden. Aangezien Solidariteit en de huidige wilde stakingen al illegaal zijn, is de wet direct gericht tegen de OPZZ. Het ligt voor de hand dat deze manoeuvre van de Poolse regering rechtstreeks verband houdt met het uitbreken van de eerste staking vorige week in Byd- goscz, die door de officiële vakbond werd gesteund. Op het organiseren van stakingen stelt de wet een gevan genisstraf van minimaal een jaar. Gisteren is de druk op de bezetters van de Lenin-werf in Gdansk nog ver hoogd. Lech Walesa, de leider van de verboden vakbeweging Solidariteit, is nog onder hen. In de loop van de mor gen werd het cordon oproerpolitie rond het bedrijf versterkt Bevoorra ding van de bezetters werd onmogelijk gemaakt. Via het luidsprekersysteem op het bedrijf bedreigde de openbare aanklager hen met gevangenisstraf, terwijl directeur Pustowka hen her haaldelijk gelastte naar buiten te ko- Slot zie pagina 3 kolom 6) (Van onze correspondenten PARIJS - De 'Greenpeace'-affaire' steekt 48 uur voor de presidentsver kiezingen de kop weer op met het be sluit van de regering Chirac kapitein Dominique Prieur uit haar balling schap te verlossen. Zij was betrokken bij de aanslag op de Rainbow Warrior in de haven van Auckland in 1985 die moest verhinderen dat Greenpeace de Franse atoomproeven op Mururora Atol bespioneerde. Volgens in Parijs onbevestigde berich ten is Prieur al op weg naar het vader land. Het Franse ministerie van defen sie liet weten dat de kapitein zwanger is. Frankrijk had Nieuwzeeland be loofd dat ze op de Franse atol Hao in de Stille Zuidzee zou blijven om de laat ste jaren van haar straf uit te dienen. In Nieuwzeeland is dan ook woedend reageerd op het vertrek van de geheim agent. Greenpeace-Nieuwzeeland In vergelijking met 'zijn' vorige regeerploeg is het achtste kabinet-Martens in België, dat aanstaande maandag aantreedt, grondig van kleur verschoten. Rooms gaat het met rood proberen; de liberalen ko men in de oppositiebanken. De nu ge vormde coalitie is op zichzelf het logi sche resultaat van de verkiezingsuit slag bij onze zuiderburen, 13 december vorig jaar. Maar ze is bepaald niet van zelf tot stand gekomen. Een vasthou dende formateur Jean-Luc Dehaene heeft er 140 dagen politiek monniken werk voor moeten verrichten, de lang ste kabinetsformatie uit de Belgische geschiedenis. Er werd in dat verband wel gesproken van 'Nederlandse toe standen', hoewel de op te lossen pro blemen zo Belgisch waren als ze maar konden zijn. Grootste prestatie van de architect van dit centrum-linkse kabi net is dat hij het struikelblok heeft weggerold, waarover achtereenvol gende politieke combinaties de laatste jaren steeds de nek braken: de kwestie Voeren. De gemeente van enkele petie terige dorpjes onder deze naam blijft Vlaams, de militante ex-burgemeester José Happart moet verdwijnen als hij blijft weigeren Nederlands te spreken en Vlaanderen en Wallonië samen krij gen de controle over de tweetalige ge meenten in dit gebied. Of dit door alle vijf partijen onderschreven broze com promis een lang leven beschoren is, zal nog moeten blijken. Het is wél veel hechter doortimmerd dan elke vorige poging tot een oplossing van dit hard nekkige vuiltje uit de taalstrijd. Van fundamenteler belang zijn de afspraken in het regeerakkoord over de staatshervorming, een vraag stuk dat ook steeds een grote hypo theek heeft gelegd op de Belgische po litieke verhoudingen. Dehaene heeft de partijen ertoe kunnen bewegen flin ke voortgang te maken met een ver dere federalisering van het land. Wal lonië en Vlaanderen krijgen ieder voor zich meer zelfstandigheid, meer be voegdheden en meer middelen om in eigen beheer uit te geven. Daarmee is het gevoelige gegeven van de taal grens niet langer zo allesbeheersend. De politieke oorlogjes op de vierkante meter over verschuiving van die taal grens behoren tot het verleden. Zon der al te veel trammelant is het einde lijk gelukt om vast te leggen dat België niet veel meer is dan een verzamel naam voor internationaal gebruik. Binnen de grenzen van het land heb ben Vlamingen en Walen de behoefte en nu ook de mogelijkheid om tamelijk ver hun eigen weg te gaan. Een belang rijk winstpunt, omdat veel van wat in België moest gebeuren jarenlang af stuitte op wederzijdse afgunst en on derling wantrouwen. Nederland kan ervan meepraten in het geval van de drie ontwerp-waterverdragen met België, die dertien jaar na afronding nog steeds niet zijn goedgekeurd in het parlement in Brussel. Het uitzicht op grotere autonomie voor beide federale landsdelen zal een nieuw nationaal ka binet goed kunnen gebruiken voor de eigen slagkracht. Want juist de tegen stellingen tussen Vlamingen en Walen hebben lange tijd een sterk verlam mende werking op het Brusselse be- stuursbolwerk gehad. En dan de 'overstap'. Lang hebben de Vlaamse christendemocraten de socialisten afgewezen en verket terd. 'Eeuwig' premier Martens (CVP) zag er geen been in om met de socialis ten een economisch herstelbeleid te voeren, zoals hij dat met de liberalen heeft gedaan. Zeker Martens' regeer periode met bijzondere (vol)machten heeft het rode kamp in België knarse tandend, maar tegen wil en dank van uit de oppositiebanken moeten mee beleven. Het parlement werd in die tijd min of meer buiten spel gezet. Martens wilde zonder veel gezeur België afhel pen van de bijnaam 'zieke man van Eu ropa'. Het is hem aardig gelukt, maar het is tegelijk een periode waaraan de socialisten liever niet meer terugden ken. Voor de Vlaamse en Waalse socia listen is het na zeven jaar buiten spel hoog tijd om mee te regeren. De verkie zingsuitslag liet wat dat betreft weinig keus. De vier maanden formatie van Dehaene heeft in ieder geval het voor deel gehad dat er tijd beschikbaar was om weer wat aan elkaar te wennen. En de christen-democraten van Martens? Die hebben hun stoere taal uit vorige regeerperiodes vervangen door ter men als 'accent-verschuiving' in het toekomstig beleid. Het begint er op te lijken dat de Belgische politici hun zelf gemaakte slangenkuil willen oprui men. vdM. Advertentiei r vindt dat de zaak weer voor de Ver enigde Naties moet worden gebracht. Premier Lange verklaarde dat de Nieuwzeelandse regering niet akkoord gaat met deze stap die volgens hem in strijd is met de afspraken die Frank rijk heeft gemaakt met VN-secretaris- generaal Perez de Cuellar. Lange zei dat Nieuwzeeland krachtige tegen maatregelen zal aankondigen na de Franse presidentsverkiezingen. Greenpeace Nederland protesteert fel tegen de vrijlating van Prieur. Vol gens woordvoerder Hans Guit moet ook duidelijk worden gemaakt wat de rol was van Nederlandse ambtenaar Bos, die onlangs Prieur nog heeft op gezocht om te kijken of Frankrijk zich aan haar belofte hield. De Nederland se regering onthoudt zich van com mentaar. Greenpeace zal bij de toe komstige Franse president proteste ren tegen de gang van zaken. Mini-tafellamp in 12 kleuren LAMPEN GRATIS OPHANGEN (bij besteding boven 100,-) Goes: Lange Vorststraat 89, tel. 01100-16070. Zierikzee, Dam 23, tel. 01110-12119.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1