nkorven van duiven t Pietepeutertje geopend pende bevrijdingsdag Drie dagen met markt en muziek Koninklijk zilver voor 38 jaar bij PSD Duizenden bezoekers op Renesse-dag verwacht Mensen wijzen op gevaren van racisme en fascisme Aantal belastingen Borsele gaat omhoog Westerschouwen wil parkeerplaats van licht voorzien tegen openbreken auto's Öiid-Goeseaa&r wordt korpschef politie Almere f IEL BELANGSTELLING IN MIDDELBURG BIJ VIERING BEVRIJDING IN SOUBURG re lis kerke >irectie Vitrite Jlijft bij afstoten 17 arbeidsplaatsen ollege Hontenisse 11 meedoen in plan iciale rechercheurs Oostkapelle VROUWENPOLDERSE DAGEN SPORT, MUZIEK EN SPEL VOORJAARSNOTA Podium Stands PZC/ streek 'MIDDELBURG xperimentele dienst - in de 1 ROUWEN POLDER I azaar De gymnastiekvereniging R. SEGHERS MAAKT GEBRUIK VAN VUT VRIJDAG 6 MEI 1988 peutertje woensdagmorgen door met een zilverkleurige stok een doek van het plafond los te haken waardoor vele ballonnen door het vertrek gingen zweven. De speelzaal is ondergebracht in de voormalige kleuterschool Pier rot, die op zijn beurt verhuisde naar basisschool de Zeeburch. De peuters zaten tot voor kort in een zaaltje in wijkgebouw Het Zuiderbaken, maar daar werd voortdurend met ruimtege brek gekampt. Tachtig peuters bezoe ken wekelijks 'hun zaal' en daarnaast is er een wachtlijst waar er nog eens zestig op staan, 't Pietepeutertje be schikt over twee ruimtes, waarvan er één wordt gebruikt. Voor de inrichting van het tweede lokaal is zo'n tiendui zend gulden nodig en Ilse Parsowa, de leidster, vroeg daar de aandacht voor van wethouder Vinke. Die zei dat daar binnenkort maar eens over moet wor den gepraat. „Maar ik doe geen toezeg gingen", benadrukte hij. De voorzitter van de Stichting Kinder centra Middelburg, Wim de Meurichy, zei in een toespraakje: „Het vandalis me in deze buurt is verschrikkelijk. We worden niet alleen geconfronteerd met die kogelgaten, ook de luchtroosters worden voortdurend gesloopt. Het is IdDELBURG - Het inkorven van jven voor een wedstrijdvlucht bij stadhuis vormde donderdagmor- i de openingsactiviteit van bevrij- figsdag in Middelburg. De plaatse- ke postduivenhoudersvereniging elandia demonstreerde wat er alle- Lal komt kijken bij het organiseren van en het deelnemen aan een wed- ijdvlucht. Duivenmelker A. van R ;1 gaf daarbij uitvoerige uitleg en antwoordde een aantal vragen die door het belangstellende publiek op hem werden afgevuurd. Rond tien uur werden de duiven gelost. De bevrijdingswandeltocht van de Ireniging 'Uit het Volk - Voor het 1 lk' en MTV '69 - trok rond de twee- li nderd deelnemers. Ruim tachtig ndelaars liepen de grootste tocht - I km -die onder meer langs het monu- I nt voor de gevallenen bij de Sloe- Jm voerde. De overige deelnemers lakten een tocht van vijf, tien of vijf- n kilometer. H n de Dam zorgden zeventien ringrij- Jrs, deels van de Middelburgse ring- iersvereniging en deels uit Nieuw- I Sint Joosland, voor een spannende tdstrijd. Het ringrijdersfestijn trok hele dag honderden belangstellen- In. Voorzitter A. van der Mast, van it het Volk - Voor het Volk' had voor drie beste ringrijders een beker be- hikbaar. Di weekmarkt werd eveneens in het vrijdingsfeest betrokken. Er was n rodedraadspel langs de marktkra- len uitgezet; ook daarvoor was be ll ngstelling. 1 idat de kramen weer van de Markt I iren verdwenen werd 's avonds tot J sluit van het bevrijdingssfeest in de 1 'euwse hoofdstad een showfestival 1 tn colorguards en majoretten gehou- den. Aan de shows, waarvoor geluids- I inden werden gebruikt, namen deel D' Klavernetters uit Nieuw- en Sint 1 losland, Schoonenburg uit Souburg er de plaatstelijke groepen van MTV er Blue Spirit. Op een zonovergoten l arkt trok het evenement veel be- ifngstelling. bevrijdingsdag kreeg in Melisker- een extra feestelijk tintje dankzij In grote optocht. De verklede kinde- IDDELBURG - De directie van de tritefabriek in Middelburg houdt st aan het verlies van 37 arbeids- aatsen. De vakbonden CNV en FNV ibben donderdagavond een gesprek had met de directie. Daarbij bleek t aan dat aantal niet valt te tornen, lgens de vakbond CNV vallen er en gedwongen ontslagen. |ok de voorgenomen afschaffing van Vitriteregeling voor reiskosten voor edewerkers gaat door. „Dat bete nt dat de mensen in een klap 25, 40, gulden of meer netto per maand I vijtraken en dat vinden wij onaan- I lardbaar", aldus CNV-districtsbe- I uurder S. Jorritsma. Hij verwacht I it de 37 werknemers voor het einde an het jaar vervroegd met pensioen I jn gestuurd. „Dat aantal kan in de !k amende jaren misschien wel groeien tot zeventig. Het moederbedrijf Phi- s in Eindhoven bezuinigt en daarom oeten er mensen uit. Bij Vitrite erken nogal wat mensen van tussen 55 en 60 jaar en die komen het eerst aanmerking om ontslagen te wor- n en vervroegd met pensioen te an", aldus Jorritsma. olgens Jorritsma is de onwrikbare uding van de Vitrite-directie de bon- n in het verkeerde keelgat gescho- pn. „Nee, we denken zeker nog niet n acties. Zover zijn we nog niet". iddelburgse Hofpleinkerk wordt ndag een experimentele kerkdienst houden. Voorganger is ds E. de oer-Hessel. Zij spreekt over het the- 4a: gerechtigheid. De dienst begint ii 16.30 uur. Vrouwenpolder houdt zaterdag 28 [I ei een bazaar en rommelmarkt op H't parkeerterrein aan de Fort den aakweg. De bazaar begint om 9.30 en duurt tot 17.00 uur. _,LOOSTERZANDE De komst van In sociaal rechercheur naar de ge- Jeente Hontenisse is een stapje dich- Srbij gekomen. Het college van b en is bereid een overeenkomst aan te an met zes andere gemeenten in euwsch-Vlaanderen, zodat geza- nlijk drie rechercheurs kunnen rden aangesteld. Alleen Oostburg ct niet mee met het samenwer- ngsproject ter bestrijding van mis- uik van sociale uitkeringen, een onderzoek van een voorberei- gsgroep en besprekingen tussen de ememende gemeenten kwam naar ren dat een gemeenschappelijke re ling niet haalbaar is. Daarom wordt dacht aan de instelling van een be- leidingscommissie, waarin verte- nwoordigers van de zeven deelne- nde gemeenten zitting hebben. Af raken over rechtspositie, stenvergoeding, en werkwijze wor- n geregeld in een bestuurlijk conve- drie sociaal rechercheurs worden in nst genomen door de gemeente meuzen. Het convenant komt andag 16 mei aan de orde in de com- nhle^algemene bestuurlijke aangele- eden. De commissie beraadt zich ook over de instructies voor de so- ai rechercheur en de uitwerking nnanciële gevolgen van de aan- 'ng van de functionarissen. ren gingen door de straten onder be geleiding van de drumband VTV uit Vlissingen. De eerste prijs was voor Hans en Grietje. In Oostkapelle genoten ruim tweehon derd kinderen van een optreden van Peppi en Kokki. De Oranjevereniging in Oostkapelle had ter gelegenheid van de bevrijdingsdag voor de kinde ren een leuke show georganiseerd in het ontmoetingscentrum De Halve Maan. Van het begin tot het eind wer den de kinderen bij het programma be trokken. VROUWENPOLDER - Het program ma van de Vrouwenpoldersedagen op donderdag 12, vrijdag 13, en zaterdag 14 mei biedt dit jaar veel afwisseling. Het driedaagse festijn wordt op don derdag om 13.00 geopend door de Veerse burgemeester G. W. van Mont- frans-Hartman. 's Middags is er in het dorp een grote jaarmarkt en 's avonds kan er door jong en oud gedanst wor den. Vrijdagmiddag kampen de ringrijders van de Gapingse vereniging vanaf 13.00 uur met elkaar. Ook kunnen kin deren van 4 tot 12 jaar meedoen aan een competitie beschuit versieren, 's Avonds is er om 20.00 uur een concert van Veere's Genoegen bij de hervorm de kerk en voor liefhebbers van andere klanken wordt er in de tent op het par keerterrein eveneens vanaf 20.00 uur een disco-avond gehouden. De activiteiten op zaterdag beginnen al in de vroege morgen. Vanaf 10.00 uur tot 15.30 uur wordt er op het badstrand een vliegerdemonstratie gegeven. Eveneens om 10.00 uur begint in het dorp een ambachtenmarkt en een uur later wordt de veemarkt geopend, 's Middags is er van 13.00 tot 17.00 uur een huisdierenkeuringen om 14.00 uur begint een 'dammenloop' van vijf, tien of vijftien kilometer bij HCR Duinoord. Ook zaterdagavond staat in het teken van de sport. De trimclub gaat dan op het voetbalveld vanaf 19.30 uur de strijd aan met het Oud Zeeuws Elftal. De opbrengst van de wedstrijd is voor Zonneveld. Voor de minder sportmin- nende bezoekers van de Vrouwenpol dersedagen begint om 19.30 uur een feestavond met als thema: 'country and western'. Wethouder "Vinke met de kleuters van 't Pietepeutertje in de paardetram. KLOOSTERZANDE Gedeputeerde J. D. de Voogd reikte woensdagmid dag tijdens een afscheidsreceptie in hotel Van Leuven in Kloosterzande een koninklijke onderscheiding uit aan de heer R. Seghers. De zilveren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau werd Seghers op gespeld voor zijn 38-jarig dienstver band bij de Provinciale Stoomboot diensten. De 61-jarige Robert Seghers kwam op 9 oktober 1950 in dienst van de PSD. Hij begon zijn werkzaamheden daar als pontonsteigerknecht, later werd hij goederenklerk en klom op tot assis tent-agent om vervolgens in 1980 te promoveren tot agent. In deze functie gaf hij leiding aan de mensen die werk zaam zijn op de aanlegplaats en droeg zorg voor het verwerken van het ver voersaanbod van zowel voertuigen, passagiers als goederen. Ook de admi nistratieve werkzaamheden en de fi nanciële verantwoording voor bewa ring en afdracht van binnengekomen gelden behoorden tot de dagelijkse be zigheden van Seghers. De PSD- beambte beëindige woensdag zijn dienstverband en maakt gebruik van de VUT-regeling. MIDDELBURG - Blijdschap en een domper op de feestvreugde. Zo was de stemming bij de opening van peuter speelzaal 't Pietepeutertje in de Mid delburgse Magistraatwijk. Vreugde omdat de peuters nu eindelijk een nieuw onderkomen hebben, treurnis omdat dit gebouwtje aan Keurhove voortdurend door vandalisme wordt geplaagd. Zeer recent werd er op de voordeur geschoten en twee kogelga ten zijn het trieste bewijs. Onlangs werd ook een groot raam ingegooid, dat net voor de opening is vervangen. Wethouder M. Vinke opende 't Piete- om wanhopig van te worden. Mis schien kunnen de bosjes rond de peu terspeelzaal eens worden gesnoeid, zo dat de onwonenden beter zicht hebben op het gebouw en wellicht wordt dan het vandalisme aan banden gelegd". Ondanks de domper werd er donder dag verder feest gevierd. De peuters, in de leeftijd van twee tot vier jaar, wer den rondgereden in paardetrams en voorzien van ontelbare ballonnen. Vinke kreeg voor zijn openingshande ling een houten treintje aangeboden. De wethouder zei dat dat goed van pas kwam, aangezien hij in het bezit is van acht kleinkinderen. R. Seghers krijgt de versierselen behorende bij zijn koninklijke onderscheiding opgespeld door gedeputeerde J. D. de Voogd. RENESSE - Sport, muziek en kerk in Renesse bundelen hun krachten om van de derde Renesse-dag - zaterdag na hemelvaartsdag - een groot succes te maken. Vorig jaar werden meer dan tienduizend bezoekers geteld en ei genlijk twijfelen de organisatoren er niet aan dat ook de derde uitgave van de Renesse-dag, zaterdag 14 mei, vele duizenden naar het Schouwse duin dorp zal trekken, aldus secretaresse Anneke Epskamp van de commissie Renesse-dag 1988. Drie jaar geleden werd met de eerste Renesse-dag uitvoering gegeven aan het idee door middel van allerlei acti viteiten geld bijeen te brengen voor de het verenigingsleven, met name de sportvereniging Renesse, de fanfare Luctor et Emergo en het kerkelijk werk van de hervormde gemeente. Vo rig jaar bedroeg de totale opbrengst 30.000 gulden bruto, waarvan na aftrek van kosten bijna 25.000 duizend gul den ten goede kwam aan de vereni gingskassen. Gezien de succesformule van vorige ja ren wordt een grote rommelmarkt weer de voornaamste publiekstrekker van de Renesse-dag. De markt is ge opend vanaf 09.00 uur en wordt opge steld rondom de hervormde kerk, aan de Lange Reke. Daar komt ook een po dium-wagen te staan voor talrijke eve nementen, en een doorlopende verto ning van video-films van festiviteiten op koninginnedagen in het verleden. Om 11.00 uur zijn er op het grasveld bij de kerk karate-demonstraties. de prijs van één gulden kan de toren worden beklommen. Tot 16.00 uur kunnen in de kerk enkele tentoonstel lingen worden bezichtigd. Te zien zijn collecties mineralen, oude ansichten en geborduurde schilderijen uit parti culier bezit. De organisatoren hopen en verwach ten dat de Renesse-dag 1988 weer wat Anneke Epskamp noemt 'een echt dorpsgebeuren' zal worden. GOES - De 34-jarige E. Th. de Wilde, geboren in Goes, is dinsdag benoemd tot korpschef van de gemeentepolitie in Almere. Daarmee is de oud-Goese- naar de jongste korpschef van Neder land. De Wilde volgde na de mulo in Krui- ningen en het gymnasium in Goes, een opleiding tot politie-officier aan de po- litie-academie in Apeldoorn. Daarna werd hij benoemd als inspecteur bij het politiekorps in Haarlem. Sinds 1981 was De Wilde plaatsvervangend korpschef van Almere. OOST-SOUBURG - In en rond het Oostsouburgse buurthuis De Schuur is donderdag uitgebreid het bevrij dingsfeest gevierd. Het was de enige lokatie in de gemeente Vlissingen waar 5 mei 1945 publiekelijk werd herdacht. Muziek, dans, toespraken en kraampjes van maatschappelijke organisaties vormden de hoofdmoot van het programma. De organisatie van het feest was in handen van de Stichting 5 Mei Comité Vlissingen in oprichting. Voorzitter Jozef Tahitu vertelde dat het comité geen geld heeft om de stichtingskos- ten te betalen. „Het organiseren van activiteiten als deze komt voor ons op de eerste plaats. Daar gaat een hoop geld in zitten. Woensdag kregen we te horen dat de gemeente onze 5 mei-vie ring dit jaar voor het eerst subsidieert met zeshonderd gulden. Het is vol strekt onvoldoende, maar in ieder ge val een stapje in de goede richting". Tahitu noemde het schandalig dat zijn organisatie de enige in Vlissingen is die de bevrijding viert. „Juist nu is het hard nodig de mensen te wijzen op de gevaren van racisme en fascisme. De economische situatie is vergelijkbaar met die in de jaren dertig. Verpauper de wijken met veel werkloze bewoners vormen een broeihaard voor racisme. Je ziet hoeveel stemmen de extreem rechtse Le Pen in Frankrijk heeft ge kregen bij de presidentsverkiezingen". Het 5 mei-comité is ook andere dagen in het jaar actief in zijn strijd tegen dis criminatie. Zo haalt het in de omge ving van De Schuur alle hakenkruizen en racistische leuzen van de muur. Ta hitu: „Eigenlijk zou de gemeente daar zorg voor moeten dragen, zoals ze ook een actiever beleid zou moeten voeren tegen mensen die hun kinderen van zo genaamde 'zwarte' scholen halen. Die ouders hebben een onterechte angst. De gemeente moet ze erop wijzen dat een 'zwarte' school geen verarming maar juist een verrijking is, omdat hun kinderen met verschillende culturen in contact komen. De kinderen zelf kij ken niet naar de huidskleur. Ze heb ben gelijk. Er bestaat tenslotte maar één ras en dat is het menselijk ras". Whitney Houston tijdens de sound-mix-show op bevrijdingsadag in Oost-Sou burg. Op het plein voor De Schuur waren de Anti-Apartheidsbeweging, het Chili Comité, Terre des Hommes, Amnesty International, de Wereldwinkel en de buurtvereniging Van Duyvenvoorde met stands vertegenwoordigd. Op een podium trad 's middags de Walcherse popband Johnny and The Sukkels op. Zij werden afgewisseld door Sonja Blomhof als Whitney Houston, de Su rinaamse dansgroep Black Pearl, de deejays Dennis en Harold en de buik danseres Liesbeth Bennink. Zij show de dansen uit zuid-India. Ze hoopte dat op 5 mei niet alleen werd stil ge staan bij de bevrijding van het nazis me, maar ook bij die van vooroordelen. „India wordt door ons gezien als een arm Derde Wereldland. Dat is het ook. Maar het is meer. India heeft een eeu wenoude cultuur waar wij nog heel veel van kunnen leren", aldus de dan seres. In de avonduren trad het dans- orkest Dreams uit Vlissingen op en wees industriepastor Jan Scheffers nog eens op de gevaren van ontluikend racisme en fascisme in de huidige slechte economische situatie. Op het podium geven groepen van campings in Renesse play-back shows. Voor de muziek vanaf het po dium zorgt de lokale groep van Jerry Rijstenbil. Verder wordt op de mu ziektent een groot rad van avontuur opgesteld. Bovendien is er weer een verloting. De trekking is om 16.00 uur en vormt tevens de afsluiting van de derde Renesse-dag. De Renesse-dag 1988 biedt volop gele genheid tot sport en spel, in de vorm van een schiettent, sjoelen en ballen- gooien, hengelspel, spijkers slaan, darts- en ringenwerpen en pony-rij den. Ook komen er diverse kramen met etens- en drinkwaren, zelfgemaak te spulletje van de hervormde vrou wenvereniging (onder meer sieraden, geschilderde kaarten en handwerken), bloemen en planten, en van niet-com- merciële organisaties als het Rode Kruis, Amnesty en de Dierenbescher ming. Bovendien is de hervormde kerk de ge hele dag geooend voor bezoekers Voor HEINKENSZAND - Het rioolafvoer- recht in de gemeente Borsele gaat in het komende jaar met gemiddeld een tientje per huishouden omhoog. In de voorjaarsnota, het geactualiseerde overzicht van de meerjarenbegroting waarin beleid en financiële mogelijk heden op elkaar worden afgestemd, becijfert de gemeente dat een verho ging noodzakelijk is. De inkomsten moeten in de pas blijven lopen met de uitgaven en de gemeente Borsele investeert al een aantal jaren aanzienlijk in rioleringswerken. Als in de toekomst het waterschap het Beve- landse afvalwater gezuiverd op de Westerschelde gaat lozen, moeten alle kernen via deugdelijke rioleringsyste men op de zuivering zijn aangesloten. Borsele wil daar jaarlijks 565.000 gul den extra voor uittrekken, bovenop de vijf ton die per jaar al in de riolerings pot werden gestoken. Behalve het rioolafvoerrecht gaan de hondenbelasting met twee procent en de woonforensenbelasting met vijf procent per jaar omhoog. Ook het be- graafrecht en de gemeentelijke leges zouden met vijf procent jaarlijks moe ten stijgen. Onroerend goedbelasting en het reinigingsrecht blijven daaren tegen op hetzelfde niveau. Uit de voorjaarsnota blijkt dat Borsele niet meer de riante financiële positie inneemt, die jaren achtereen het inves teren gemakkelijk heeft gemaakt. De algemene reserves moeten behoorlijk worden aangesproken. Daar staat te genover dat bestemmingsreserves netjes aangevuld blijven en dat er ook nog sprake kan zijn van nieuw beleid. Zo wordt er geld vrijgemaakt voor ou derenbeleid, jongerenbeleid en onder houd van sportvelden. Evenals vorig jaar gaat de gemeente Borsele er in de voorjaarsnota van uit dat per 1 januari de grens van 20.000 inwoners zal worden gehaald. In 1988 lukte dat niet, maar de verwachting is dat het er in 1989 wel van komt. In dat verband wil de gemeente extra aan dacht besteden aan nieuwbouw en re novatie. Gebleken is dat het aantal mensen per woning gestaag vermin dert. Voor een gelijkblijvend of groter aantal inwoners zijn dus meer huizen nodig. Extra aanzet voor een dergelijk beleid is de tendens bij de grootste geldschieter voor de gemeente, het rijk, om meer en meer per wooneen- heid uit te keren dan per inwoner. De voorjaarsnota komt aan de orde tijdens de vergadering van de com missie financiën, maandag 9 mei van af 14.30 uur in het gemeentehuis in Heinkenszand. HAAMSTEDE - De gemeenteraad van Westerschouwen praat in een openbare vergadering op maandag 16 mei over de plannen van het col lege van burgemeester en wethou ders het parkeerterrein Rampweg/ Laone in Renesse te voorzien van verlichting en een nieuwe slijtlaag. Uit het collegevoorstel blijkt dat de verlichting vooral bedoeld is om het autokrakers moeilijker te maken hun slag te slaan. In vergelijking met de overige parkeerterreinen in de gemeente Westerschouwen vin den namelijk de meeste inbraken in auto's op het terrein Rampweg Lao ne plaats. Het terrein is bovendien door hoge beplantingsstroken nogal onover zichtelijk. Ook dat werkt het open breken van auto's in de hand, aldus het college. De gemeenteraad wordt voorgesteld de hoge beplantingen te vervangen door laagblijvende strui ken. B en w van Westerschouwen komen met hun voorstel met name tege moet aan een wens van de rijkspoli tie. „Zij heeft meerdere malen aan gedrongen op uitbreiding van de openbare verlichting". In dit ver band maakt het college tevens dui delijk dat in Renesse ook de Scha- rendijkseweg en de Korte Moer- mondsweg van openbare verlichting moeten worden voor zien. „Dat zal bijdragen aan het te rugdringen van de in deze omgeving veel voorkomende criminaliteit", al dus b en w. Het college vraagt de gemeenteraad verder in te stemmen met aanleg van kabeltelevisie in de gemeente.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 29