ll f iiationaal bevrijdingsfeest Politie maakt een eind aan staking in Nowa Huta Specialisten werken maandag niet tHuys ter Schelde Nederlander ijgt in riekenland win tig jaar 'fll Regeling vrije dagen een chaos Tweede slachtoffer van schietpartij bij Breukelen eveneens Italiaan Fraai lenteweer met zon e jaargang no. 107 rijdag 6 mei 1988 DE FAUTEUIL DIE IN ALLE STANDEN PERFECT ZIT. OOR DOLLAR EN ZACHTE WINTER (SN HAAG (GPD) Er tekent zich een nieuwe tegenvaller bij aardgasbaten van de overheid af. Oorzaak vormt de zachte nter. Daarnaast kunnen de dalende olieprijzen, mits zij het le jaar aanhouden, nog voor een extra negatief effect zorgen, s tegenvaller kan in de miljarden guldens lopen. Hiep ijs Verwoest Schepen Kn Ipunten Boos Kanpioen vritdagkrant Geen paniek Ontruimd VANAF MORGEN GEOPEND HOTEL - CAFE - RESTAURANT Een nabijgelegen hogedrukgebied brengt vandaag mooi en zonnig weer. Het blijft droog en er is weinig wind. De temperatuur stijgt tot rond 18 graden. Milj arden iiinder voor iet aardgas i basis van het Centraal economisch in zoafe dit in maart door het Cen tal Planbureau is uitgebracht, wordt lening [gehouden met een extra te- ivaller bij de aardgasinkomsten ua de overheid van 1,6 miljard gul- n. Dit bedrag wordt in 1990 bereikt. j de berekening van de tegenvaller ervan Uitgegaan dat de olieprijs dit ir op ajittien dollar per vat van 159 er zou 1 ggen. In 1990 zou die prijs intig dollar zijn. In de eerste maan- I Het Israëlische leger heeft het dorp Majdoun in Libanon don- derdMochtend volledig met de grond t elijk gemaakt. PAGINA 3 De bedrijfsvereniging Detam zal gelijke behandeling van ge- huwA vrouwen in de AAW waar mogelijk al onverkort 'J.^^^mren. PAGINA 5 De vwerdienstmaatschappij P O wil drie vrachtschepen die sinds het begin van de staking in de Hissingse haven liggen, uit laten varen. 1 J» PAGINA 17 De reorganisatie van het pro- lifiMkial ambtenarenapparaat is geen overbodige luxe, er een groot aantal knel- punten gesignaleerd. PAGINA 19 De kermis-exploitanten drei gen met een boycot in ZeeiAvsch-Vlaanderen, ze vin den de veertarieven die hen in rekening gebracht worden veel te hoog. PAGINA 21 Nico van de Klundert is in Ar- Zeeuws wielerkam- pioen geworden, hij won de 'SBSMC van het peloton. PAGINA 29 9,10,11,13,14 en 15 W>, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financieel en economie: 7 Provincie: 17, 19, 21, 22 en 23 Sport: 27, 29 en 31 den van dit jaar lag de olieprijs echter op circa vijftien dollar per vat. Indien deze lagere olieprijs het hele jaar ge handhaafd blijft, levert dit alleen dit jaar al een extra tegenvaller op van 1,5 miljard gulden. De gasprijs is aan de olieprijs gekoppeld. Een ander probleem voor de overheid vormt de koers van de dollar. In de be rekeningen over de gasbaten is uitge gaan van een gemiddelde koers van f. 1,93. In de afgelopen maanden lag de waarde van de dollar daar onder. De gemiddelde waarde is nu f. 1,88. Elke tien cent waardedaling van de dollar scheelt de overheid 500 miljoen gulden per jaar. De zachte winter geeft nog een extra accent. Volgens cijfers van de Gasunie heeft de gasafzet in het binnenland tussen november 1987 en mei 1988 minstens tien procent, maar waar schijnlijk meer, lager gelegen dan in de vergelijkbare periode een jaar geleden. Een woordvoerder van Economische Zaken sprak tegen dat er sprake is van „paniek". Hij wees er verder op dat een koud najaar nog een gunstige invloed kan hebben. Zijn collega van Finan ciën erkende dat er van een tegenval ler sprake is. Hoe groot die is, valt nog niet te zeggen. Daarvoor worden nog berekeningen gemaakt. Ook historicus Loe de Jong nam donderdag deel aan het min of meer sponta ne danspartijtje op het plein voor het muziektheater in Amsterdam. AMSTERDAM (ANP/GPD) - In Het Muziektheater in Amsterdam is don derdag de nationale viering van de bevrijding gehouden. Dat gebeurde in het bijzijn van koningin Beatrix en prins Claus. Tijdens de viering hield de schrijfster en publiciste Renate Rubinstein een lezing, getiteld „Pleidooi voor de bevrijdingsdag". Het Nederlands Blazers Ensemble bracht onder andere een speciaal voor de viering gecomponeerde versie van het Wilhelmus ten gehore. Na afloop werd op het plein voor het Muziektheater een optreden verzorgd door de Bridge Big Band en de Lucia Martas dansers, ook hier namen konin gin en prins een kijkje. In het Vondelpark in Amsterdam zijn donderdagavond meer dan honderd mensen slaags geraakt tijdens de traditionele vrijmarkt die daar werd ge houden. Daarbij werden twee mensen zodanig gewond dat zij moesten wor den afgevoerd door GG&GD in de hoofdstad. Tijdens de ongeregeldheden werden ook enkele politiewagens beschadigd. De auto's werden door de vechtende mensen onder handen genomen toen de politie de menigte uit elkaar wilde drijven. Prins Bernhard heeft gistermiddag in Wageningen de herdenking bijge woond van de capitulaties van Duitsland en Japan aan het einde van de Tweede Wereldoorlog. Hij nam er een défilé af van 360 oud-verzetsstrijders en ex-militairen van Nederlandse, Canadese, Britse en Poolse krijgsmach- tonderelen. Velen van hen zijn persoonlijke vrienden en kennissen van de prins. ■■■■Mi •MOTINI (AFP) - De rechtbank van motini, een plaats in het noordoos- van Griekenland, heeft de 42-jari- Amsterdamse restauranthouder ■G. tot 20 jaar gevangenisstraf ver- irdeeld wegens drugssmokkel. Hij reeg ook een boete van 50 miljoen rachmen (ongeveer 700.000 gulden), e man werd in januari bij de grens iet Turkije met zeven kilo heroïne ge lapt, verborgen in zijn auto. Volgens e man hadden monteurs van een ga- ige in Istanbul de heroïne in zijn auto erborgen en wist hij nergens van. Het Granaria-konvooi passeerde donderdagavond het sluizencomplex bij Hagestein. Zowel op het land als voor hun schepen werden demonstrerende schippers bij de sluis tegengehouden. De schippers keerden daar dan ook onverrichterzake terug. ROTTERDAM (ANP) - De rijkspoli tie te water heeft donderdagmid dag een van de binnenvaartschepen die het Granaria-transport achter volgen gedwongen een plaatsje aan de wal te zoeken. De schipper van de boot is gearresteerd, omdat hij het duwkonvooi van Granaria trachtte te hinderen door dicht langszij te komen. Dat heeft een woordvoerder van de rijkspolitie meegedeeld. Het incident deed zich voor op de Lek ter hoogte van Streefkerk. Het konvooi werd achtervolgd door af wisselend twee tot vier binnensche pen, waarop zich actievoerende schippers verzamelde. Aan boord van de duwbakken en de duwboot bevond zich een peloton ME ter sterkte van ongeveer 50 man. Het konvooi werd begeleid door drie politieboten en een vliegtuigje. De schippersorganisaties ONS en ASV hebben bij de politie geprotes teerd tegen het optreden van de poli tie donderdag rond het transport van Granaria. Door schepen opzij te duwen heeft de politie „absoluut ge vaarlijk" geopereerd, zo meent be stuurder De Vries van de ONS. Een aantal schippers is van plan een klacht in te dienen over het optre den van de politie. Zie ook pagina 17 (Van onze correspondent) BUDAPEST Ontzetting, angst en verbittering strijden om de voorrang bij de Poolse stakers, nadat oproerpo litie in de nacht van woensdag op don derdag met geweld een einde maakte aan tien dagen staking in de Lenin- staalfabriek bij Nowa Huta. De drie duizend arbeiders die gisteravond op de Lenin-scheepswerf in Gdansk hun vierde bezettingsnacht ingingen, zijn ervan overtuigd dat hen hetzelfde lot zal treffen. Lech Walesa, leider van de verboden vakbeweging Solidariteit, heeft ver klaard tot het einde toe aan de bezet ting deel te nemen. „Ik ben er voor 99 procent zeker van dat de politie ook hier zal binnenvallen. Met de actie in Nowa Huta heeft de regering opnieuw een kans gemist om samen met de op positie een oplossing te vinden voor de economische problemen van het land", aldus een emotionele Walesa gisteren. Aanwijzingen dat de politie, die de werf hermetisch van de buitenwereld heeft afgesloten, een inval beraamde waren onder meer dat gebouwen in de directe omgeving van de werf giste ren werden ontruimd. Bovendien ver- UTRECHT (GPD) - De medisch specialisten in heel Neder land leggen maandagmiddag het werk neer om aanwezig te zijn bij een demonstratieve vergadering in Utrecht. In alle ziekenhuizen draaien de specialisten dan zondag diensten, waarbij alleen spoedgevallen worden behan deld. De specialisten zullen zich in het Jaarbeursgebouw bera den over hoe ze zich gaan verweren tegen de plannen van minister De Koning en staatssecretaris Dees om een norm inkomen vast te stellen. De artsen vrezen een enorme da ling van hun inkomen als die plannen doorgaan. „Zestig procent van de specialisten zal failliet gaan", voorspelt de Baarnse orthopaed W. Zwart, regionaal coördinator van de Landelijke Specialisten Vereniging. Op de protestbijeenkomst in Utrecht worden drieduizend specialisten verwacht. Hierdoor zullen de spreekuren van specialisten in de ziekenhuizen maandagmiddag niet door gaan. In advertenties in de dagbladen van vandaag, vrij dag, en zaterdag stellen de ziekenhuisdirecties de patiën ten op de hoogte. Iedere patiënt zal een nieuwe afspraak moeten maken. Vlissingsestraat 38/40 01185-3003 4371 RE KOUDEKERKE klaarde de directie van de werf dat al le werkzaamheden werden opge schort en de arbeiders met betaald verlof thuis konden blijven. De bezet ters riepen hun collega's wel op naar de werf te komen, maar volgens waar nemers ter plekke werkte het politie- cordon rond de werf te afschrikwek kend. Na het politie-ingrij pen in Nowa Huta heeft Solidariteit tot landelijke stakin gen opgeroepen. Walesa had afgelopen zondag al verklaard dat meer stakin gen zouden volgen wanneer de politie geweld zou gebruiken. Het was gister avond nog onduidelijk in welke om vang dit stakingsparool werd opge volgd. Er waren meldingen van werk onderbrekingen in Gdynia, Szechin en bij een chemische complex in zuidwest Polen. De studenten van de universi teit van Warschau hielden gisteren een deel van de dag de gebouwen bezet. De actie verliep zonder politie-ingrijpen. Volgens een in het complex aanwezi ge priester werden de stakers in hun slaap verrast door binnenstormende agenten in militaire uitrusting. Zij vuurden traangas-, licht- en oefengra naten af om zoveel mogelijk verwar ring te stichten. Wegvluchtende sta kers zouden bruut zijn mishandeld. KRAK AU {ANP- Arbeiders van de staalfabriek Nova Huta in Krakau verla ten het fabrieksterrein nadat veiligheidspolitie het terrein had schoongeveegd omdat stakende arbeiders het fabrieksterrein hadden bezet in afwachting van een bemiddelingspoging van de Poolse kerk. Advertentie Dienstverlening en dui delijkheid zijn twee be grippen, nauw aan elkaar verwant. Bij de regeling van de vrije dagen in de maand mei is daarvan geen sprake. Want die is chaotischer dan ooit. Het begon alle maal al op Koninginnedag, toen zelfs niet eens meer aan de consument viel uit te leggen welke winkels er nu wèl en welke niet gesloten waren. Op Na tionale Bevrijdingsdag 5 mei en van daag is de verwarring compleet in de overheidssector. Daar wordt een vrije dag genoten en vrij massaal (verplicht) vrijaf gegeven om atv-dagen weg te werken. Maar welke loketten er nu pre cies gesloten zijn, waar de burger nog wel en waar per se niet terecht kan, - er is geen touw aan vast te knopen. Het zelfde is het geval in het onderwijs. Scholen hebben min of meer de vrije keus om te bepalen op welke data zij een beperkt aantal 'snipperdagen' la ten vallen. Dus: de ene school draait wel, de andere weer niet. En volgende week wordt het allemaal nog eens dun netjes over gedaan op de vrijdag na Hemelvaartsdag. Uit een oogpunt van doelmatigheid voor de overheidsdien sten die het betreft waarschijnlijk best een handige oplossing. Voor wie ervan kan profiteren in veel gevallen aan trekkelijk. Maar voor het overige een volstrekt willekeurige en ondoorzich tige opzet. Sluitende regelingen voor sommige nationale en algemeen christelijke feestdagen (Bevrijdingsdag en Goede Vrijdag bijvoorbeeld) zijn in Neder land kennelijk net zo moeizaam te be reiken als een goed hanteerbare vorm van vakantiespreiding. De kern van de zaak is dat overheid en bedrijfsleven met elkaar overhoop liggen over de economische waarde van dergelijke dagen. Rijk, provincies, gemeenten en andere instellingen die gelijke tred houden met de overheid zijn sneller ge neigd om de deuren te sluiten dan par ticuliere ondernemingen. Over Bevrij dingsdag is aan het begin van de jaren '80 een merkwaardig compromis be reikt. Eenmaal in de vijfjaar een vrije dag voor iedereen; voor het overheids personeel elk jaar. Werkgevers hadden veel bezwaren tegen een dergelijk dou ceurtje aan de werknemers. Kabinet en parlement hebben op dit punt geen knopen durven doorhakken. En zo is een bijzonder verwarrende situatie rondom de 5e mei als (nationale) feest dag ontstaan. Met Goede Vrijdag doet zich langzamerhand dezelfde ondoor zichtigheid voor. Bij dat alles komt de laatste jaren dan nog de inpassing van de zogeheten verplichte atv-dagen, die veelal op de kalender een plaatsje krij gen achter dergelijke feestdagen. De praktijk heeft namelijk geleerd dat bij voorbeeld zo'n enkele werkdag tussen een vrije dag en een weekend in be trekkelijk weinig produktie oplevert. Over het jaar heen ontstaat zo een ge heel nieuw patroon van gebroken werkweken. Een verschijnsel dat nog moet wennen. Er is alles voor te zeggen dat over heid en bedrijfsleven samen eens orde scheppen in dit chaotische ge heel. Allerlei regelingen, die haaks op elkaar staan, moeten toch met enig fatsoen zijn te stroomlijnen. Met de toegenomen vrije tijd komt namelijk de dienstverlening aan het publiek steeds verder op de tocht te staan. De invoering van atv-dagen heeft bij tal van (semi) overheidsdiensten en in stellingen al zoveel organisatieproble men veroorzaakt dat niet zelden wordt gekozen voor de simpelste weg: slui ting op vrijdagmiddag in bepaalde we ken. Dat is nooit de bedoeling van het middel arbeidstijdverkorting geweest. Het is bovendien een verschraling van het begrip 'service'. Zeker wanneer dan verder ook nog iedereen zo'n beetje zijn eigen gang gaat en overleg tussen betrokken partijen ontbreekt, slaat de onduidelijkheid in volle om vang toe. In eerlijke ogenblikken ge ven de bedenkers van deze onderling sterk afwijkende regelingen natuurlijk wel toe dat de burger er niet mee uit de voeten kan. Maar zij vertrouwen erop dat iedereen zich geduldig in de chaos schikt. En meestal gebeurt dat ook. Toch is dienstverlening iets anders. Daarom moeten alle partijen de klok ken snel gelijk zetten om voor iedereen begrijpelijke regelingen van vrije da gen te bereiken. vdM. BREUKELEN (ANP) - De recherche heeft donderdag vastgesteld dat het tweede slachtoffer van de schietpar tij van afgelopen dinsdag bij een ben zinestation bij Breukelen de 25-jarige Italiaan Antonio Greco uit Viterbo is. Al eerder bleek dat het andere slacht offer de eveneens uit Viterbo afkom stige Luciano de Angelis is. Uit de lijkschouwing is inmiddels definitief gebleken dat de beide Italianen zijn doodgeschoten, aldus een woordvoer der van de politie. Verder tast de recherche nog steeds volstrekt in het duister over de schiet partij. Zo is bijvoorbeeld nog niet dui delijk wat de beide mannen in ons land deden. Een poging van de politie om via de televisie wat meer klaarheid te brengen in de zaak heeft circa 100 tips opgeleverd. Maar of die bruikbaar zijn is nog niet duidelijk, aldus de politie woordvoerder. i)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1