Kerk bemiddelt in Polen Stakers houden stand Franse gijzelaars in Libanon vrijgelaten fëiwtmkori worstel CDA: kinderbijslag verdubbelen ®j- e PZC vandaag NA HEVIGE GEVECHTEN 9?5 Nog geen jaarkaart vervoer militairen Nijpels wil toeslag op vuilstort FAVORIEtT EVEN NAAR JAC. HERMANS BLOEMKOOL M KALFSLAPJES Minder wind i(31 e jaargang no. 106 )onderdag 5 mei 1988 rüipt? Uw rijschool heeft 't ri r Films Kunst Vogels Vierde zege Gouden slag Opwinding TEL AVIV Bij de grootscheepse Israëlische militaire actie in Libanon die gisteravond eindigde, zijn drie Israëlische sol daten omgekomen en minstens veertig leden van de pro-Irane- se Hezbollah-beweging. Aan Israëlische zijde waren er zeven tien gewonden. Dit deelde gisteravond een Israëlische militai re woordvoerder mee. Gevechten VERHUURT T.V.'S VIDEORECORDERS STEREOSETS NA VEEL VERWARRING Doden herdenken; vrijheid vieren Beschuldigingen MAGERE per stuk MINI-PRUS&MAXI-KEUS Wolkenvelden maar ook perioden mei zon. Matige later zwakke wind uit uit eenlopende richtingen. Middagtempe- ratuur omstreeks 15 graden. MET HET NATIONAAL RIJLESPAKKET HEEFT U DE GROOTSTE KANS VAN SLAGEN PROVINC iEN HAAG (GPD) Het CDA wil de kinderbijslag ver- ubbelen, waardoor die beter overeenkomt met de uitga- en van ouders voor hun kinderen. Waar dit geld, circa zes Tiljard gulden per jaar, vandaan moet komen is echter nduidelijk. De christen-democraten willen dat de over- eid de extra kosten op zich neemt. Tegelijk moeten de verheidsuitgaven in de toekomst verder worden terug- edrongen. .et plan werd gisteren door CD A-voorzitter Van Velzen be- end gemaakt. Volgens de christen-democraat moet de commissie, die het verkiezingsprogramma 1990 gaat ma ken, het voorstel nader uitwerken. Naast de verdubbeling van de kinderbijslag wil het CDA dat elke ouder per kind een vast bedrag krijgt van de overheid, ongeacht het inko men van de ouders. Met dat geld moeten de kosten voor de kinderopvang worden betaald. De bijdrage zou moeten gel den voor elk kind jonger dan vier jaar. Omdat de overheid de ouders geld geeft voor kinderopvang, hoeft zij instellin gen op dat terrein zelf niet meer te subsidiëren. (Zie ook pagina 3) BARCELONA - Johan Cruijff heeft gisteren een contract bij Barcelona getekend. De ex-trainer van Ajax is een overeenkomst voor de duur van één jaar aangegaan. Dit ondanks eerdere tegenwerpingen van Barcelona-voorzitter Nunez. Zo wel Cruijff, die nooit voor een langere periode dan één jaar tekent, als voor zitter Nunez, voor wie in 1989 de voorzitterstermijn afloopt, kan na afloop van het volgend seizoen de situatie opnieuw bekijken. J ohan Cruij ff stond eerder op de nominatie om technisch directeur van FC Utrecht te worden. Ook Derby County (Engeland) had (even) belangstel ling voor de Vinkenveense oefenmeester. Cruijff gaat bij Barcelona 1,9 mil joen gulden verdienen. (Zie ook pagina 23) Op de begroting van onderwijs valt tot nu toe een meevaller van ongeveer 200 miljoen gul den te noteren. PAGINA 5 Jo Röpcke, presentator van het filmprogramma Première is een van de bekendste BRT- gezxchten. PAGINA 11 De provincie Zeeland koopt deze maand werk aan van bij na dertig Zeeuwse kunste naars PAGINA 15 De vogelaantallen in de Oos- terschelde bleven afgelopen winter ver onder het normale niveau. PAGINA 17 Mathieu Hermans maakt zich onsterfelijk in de Ronde van Spanjegisteren won hij voor de vierde maal een etappe. PAGINA 23 XSjfp" een 3-0-overwinning op LÓterkusen sloeg Espagnol een gouden slag in de eerste fi- ntite-wedstrijd van de Uefa- cup. PAGINA 25 Ex-beroepswielrenners zijn tij dens de provinciale districts kampioenschappen in Arne- müjden niet welkom. PAGINA 25 I$adio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3, 5 en Opinie en achtergrond: 4 Financieel en economie: 9 Kunst, cultuur en pop: 11 Provincie: 15, 17, 19, 21 en 22 Sport: 23 en 25 Actie Israël in Libanon beëindigd (Van onze correspondent) Bij de actie is het niet tot een treffen gekomen met de in de Beeka-vallei ge legerde Syrische troepen, hoewel Is raëlische eenheden gisteren tot op an derhalve kilometer afstand van de Sy rische posities waren opgetrokken. In het dorp Maydoen, ten noorden van het gebied waar Noorse Unifïltroepen zijn gelegerd leverde het Israëlische le ger gisteren zware gevechten met Hez bollah-commando's, die het dorp al sinds meer dan een jaar onder controle hadden. De strijd, van huis tot huis, was zo hevig dat Israëlische comman danten spraken van een 'echte oorlog'. In de loop van dinsdagnacht hadden de Israëli's het dorp en omgeving zwaar beschoten. Een Unifll-bron in Libanon sprak gisteren van in totaal duizend artillerie- en tankgranaten. Volgens de Israëlische opperbevelheb ber, generaal Dan Shomron, was het 'afschrikwekkende effect' een van de belangrijkste factoren van de Israëli sche actie geweest. Maar juist over de betekenis daarvan uitte gisteravond de voormalige opperbevelhebber, ex- generaal Rafael Eitan, nogal wat twij fels. Ook andere commentatoren von den dat alleen maar valt te hopen dat met de militaire actie een verzwakking of een pauze is bereikt in de motivatie en de activiteiten van de van uit Zuid- libanon tegen Israël opererende com mando's. In het Israëlische parlement, de Knes set, werd gisteren een motie van wan trouwen tegen de regering over het mi litaire optreden in Libanon met meer derheid van stemmen verworpen. Ook de Arabische wereld heeft de Israëli sche actie scherp veroordeeld. Egypte sprak van militaire agressie die de spanning in het Midden-Oosten ver hoogd. Een Jordaanse woordvoerder zei dat Israël tot de actie besloten had om de vredesmissie van de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken Schultz te torpederen. Vanuit de Syrische hoofdstad Damascus was de waarschuwing te horen dat de Syri sche troepen in de Beeka-vallei tussen beide zouden komen als Israël nog ver der noordwaarts zou zijn opgetrokken. (Van onze correspondent) BUDAPEST De Poolse rooms-ka- tholieke kerk zet zich sinds gisteren in voor de beëindiging van de stakin gen. Vertegenwoordigers van de Pool- dse bisschoppen spraken gisteren met ie stakers in Nowa Huta en Gdansk, ander wie de leider van de verboden vakbeweging Solidariteit, Lech Wale sa. De bemiddelingspoging van de kerk heeft de instemming van de au toriteiten, maar van een doorbraak in het hoog opgelopen arbeidsconflict is nog geen sprake. Zowel Walesa als vice-premier Sa- dowski. de architect van de economi sche hervormingen, hebben gisteren de bereidheid uitgesproken voor een gesprek ter oplossing van de geschil len. Van beide kanten werden echter voorwaarden op tafel gelegd, die een dialoog tussen regering en oppositie voorlopig onmogelijk maken. Walesa wil alleen praten en zich inzet ten voor beëindiging van de staking als de regering de vorming van zelf standige vakbonden toestaat. Dat komt neer op herleving van Solidari teit, hetgeen het Poolse bewind onder geen beding tolereert. In Gdansk is de .staking gisteren overgeslagen naar een grote réparatiewerf met 5000 werk nemers. GDANSK - „Staken is het recht van de arbeiders" staat op een van de spandoeken die de stakers op de Leninwerf in Gdansk hebben opgehan gen. De acties in Polen hebben zich gisteren verder uitgebreid. Advertentie Informatie bij alle VIDEOLAND/ClNERENT-videotheken in Nederland. BEL voor het dichtstbij zijnde adres FAVORIET KLANTENSERVICE: 01719 - 20300 (7 dagen per week lol 21.00 uur) VA. PER WEEK Koningin Beatrix en kroonprins Willem Alexander hebben woensdag op de Dam in Amsterdam een krans gelegd bij het Nationaal Monument ter nagedachtenis aan de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog. AMSTERDAM (ANP) - Op de Dam in Amsterdam is woensdagavond de na tionale dodenherdenking gehouden. De plechtigheid werd bijgewoond door koningin Beatrix en kroonprins Willem-Alexander, die voorafgaande aan de twee minuten stilte ter nage dachtenis aan de gevallenen, de eer ste krans bij het nationale monument legden. De kroonprins verving prins Claus, die verstek moest laten gaan in verband met een sterfgeval in zijn fa milie. Het was dit jaar voor het eerst dat de nationale herdenking op de Dam op het zelfde tijdstip viel waarop alle Ne derlanders de doden herdenken: om acht uur 's avonds. In voorgaande ja ren vond de nationale herdenking 's middags om 16.00 uur plaats. Voorafgaand aan de plechtigheid werd in de Nieuwe Kerk in Amsterdam een herdenkingsbijeenkomst gehouden. Zowel deze bijeenkomst als de herden king op de Dam werden rechtstreeks uitgezonden door de televisie. Daar mee stapte de NOS dit jaar af van de gebruikelijke rechtstreekse uitzen ding van de dodenherdenking op de Waalsdorpervlakte bij Den Haag, die eveneens een nationaal karakter draagt. Woensdagmiddag werd op de Ooster begraafplaats door naar schatting der tig oud-Indiëstrijders, destijds aange sloten bij het korps Commandotroe pen, een aparte herden kingsbijeenkomst gehouden bij het graf van hun vroegere commandant kapitein Raymond Westerling. De oud-Indiëstrijders wilden niet aan de nationale dodenherdenking meedoen uit protest tegen de wijze waarop de historicus dr. L. de Jong het doen en laten van de Nederlandse strijdkrach ten in Indië heeft beschreven. De dodenherdenking bij de fusillade plaats op de Waalsdorpervlakte werd gisteravond door ongeveer driedui zend mensen bijgewoond. (van onze correspondent PARIJS - De laatste drie Franse gijze laars in Bayrut zijn woensdagavond door hun shiitische cipiers op vrije voeten gesteld. Het Franse ministerie van binnenlandse zaken maakte na een dag vol tegenstrijdige berichten bekend dat de beide diplomaten Mar cel Carton en Marcel Fontaine, en de journalist Jean-Paul Kauffmann, in het vroegere vakantiecentrum Sum- merland aan de zuidkant van Bayrut waren afgezet. Het is hier dat de mees te gijzelaars de afgelopen jaren de vrijheid hadden teruggevonden. Ambtenaren van de Syrische geheime dienst hadden daarop het drietal naar DEN HAAG (GPD) Dienstplichtige militairen krijgen voorlopig nog geen jaarkaart voor het openbaar vervoer. Het ministerie van defensie had ze 1 juli willen laten ingaan. De minister ligt over de vervoersregeling echter nog overhoop met de soldatenvak- bonden. De bonden willen dat de militairen zelf kunnen kiezen of zij met het openbaar vervoer of met de eigen auto reizen. De bonden vinden dat bij gebruik van de auto een vergoeding per gereden kilo meter hoort, zoals nu ook gebeurt. De minister wil de autovergoeding af schaffen, wanneer alle militairen een kaart voor onbeperkt reizen per open baar vervoer krijgen. De regeling gaat ook voor studenten gelden, die onder de Wet Studiefinanciering vallen. De fensie zou door de maatregel een be drag van 20 miljoen gulden besparen. Op z'n vroegst zal de regeling op 1 ja nuari 1989 kunnen ingaan. een geheim gehouden plaats overge bracht. De speciale onderhandelaar van minister van binnenlandse zaken Pasqua, die al sinds zondag in Bayrut DEN HAAG (GPD) - Minister Nijpels van milieu wil een ex tra toeslag op de tarieven voor het storten van afval om bij vuilstortplaatsen voorzienin gen te treffen ter bescherming van het milieu. Het geld is ook nodig om die voorzieningen in de toekomst te onderhouden en zo nodig te vervangen. Uit onderzoek in samenwer king met provincies, gemeen ten en het bedrijfsleven bij be trokken waren, blijkt dat stort plaatsen regelmatig gecontroleerd moeten worden, ook al zijn ze niet meer in ge bruik. Nog steeds wat halfslach tig - voor de één wel een vrije nationale feestdag, voor de ander niet - viert Ne derland vandaag Bevrij dingsdag. En gisteravond was er voor het eerst op hetzelfde uur overal in het land de herdenking van hen die in de Tweede Wereldoorlog het leven lieten. De kranslegging bij het nationale mo- mument op de Dam in Amsterdam door koningin Beatrix even vóór de twee minuten stilte om acht uur tege lijk met al die andere stille tochten naar begraaf- en gedenkplaatsen. De moeizame pogingen om meer lijn te brengen in de jaarlijkse terugblik naar de donkere jaren '40-'45 en de vrijheid die er op 5 mei 1945 op volgde staat in merkwaardige tegenstelling tot de (opnieuw) groeiende publieke aan dacht voor die periode in onze geschie denis. De afgelopen weken hebben dat weer eens aangetoond. De verschij ning van het laatste deel dr. Lou de Jongs geschiedenis van het Konink rijk der Nederlanden in de Tweede We reldoorlog heeft daar in belangrijke mate toe bijgedragen. Maar ook de manier waarop de media de gebeurte nissen van nu bijna een halve eeuw te rug laten herleven getuigt daarvan. Het toneelstuk 'Ghetto' van de Israëli sche schrijver Joshua Sobol, gister avond op televisie, was bijvoorbeeld zo'n vertolking die weer een nieuwe di mensie gaf aan het palet van herinne ringen en overleveringen dat in deze eerste mei-dagen centraal staat. et thema's als 'Het verleden is overal' geeft Nederland nu al was, zou de drie vrijgelaten gijzelaars daar onder zijn hoede hebben geno men. De 63-jarige Marcel Carton was chef van het protocol op de Franse ambas sade in Libanon, Fontaine was er vice- consul. Ze werden beiden op 22 maart 1985 gegijzeld. Jean-Paul Kauffmann is 45 jaar en redacteur van het Franse weekblad TEvenement de Jeudi'. Hij werd op 22 mei '85 gekidnapt. De vrijlating van het drietal komt op een moment waarop vanuit uiteenlo pende kampen op het Libanese strijd toneel ernstige beschuldigingen wa ren geuit zowel aan het adres van mi nister van binnenlandse zaken Pasqua als aan dat van president Mitterrand. Nog afgelopen dinsdag was krachtens een besluit van zowel minister van bin- Slot zip pagina 3 kolom 7) meer dan veertig jaar vorm en inhoud aan het gedenken en vieren. Vertrouw de objecten lenen zich daarvoor. Ze vertegenwoordigen een traditie. Nieu we objecten worden nog elk jaar toege voegd op plaatsen waar sporen van oorlogs- en bezettingstijd liggen. Trou wens: er is gaandeweg een sfeer ont staan, waarin de oorlog sterker leeft dan in de jaren '50 toen Nederland poogde enige afstand te nemen van de traumatische gebeurtenissen. Bij de jongere generaties bestaat een opval lend grote behoefte aan informatie over de periode, die zo'n veelbeteke nend stempel heeft gedrukt op de Ne derlandse samenleving van vandaag. Alleen zit in de manier van gedenken en vieren, zoals die zich tot dusver heeft ontwikkeld, af en toe het risico dat ze zich verengt tot de steeds terug kerende aandachtspunten van de Tweede Wereldoorlog in eigen land. Lang hebben bijvoorbeeld de voorma lige geïnterneerden in de Jappenkam pen tijdens de oorlogshandelingen in het Verre Oosten zich bij de Neder landse nationale en plaatselijke her denkingen miskend gevoeld. Het oor logsverleden houdt niet op bij de Ne derlandse grenzen, zoals de indrukwekkende tv-serie van Maurice de Wilde die op het ogenblik in België loopt, laat zien. Verbreding en verdieping van de aandacht naar de vraag hoe het vijftig jaar geleden we reldwijd zo ver heeft kunnen komen, kan de herdenking in de toekomst daarom meer functie geven. Al was het alleen maar om te voorkomen dat de nu gegroeide belangstelling opnieuw verwatert. Het 'waarom' van gedenken en vie ren, jaarlijks in de eerste dagen van mei, krijgt pas een afdoende ant woord wanneer de lessen uit het verle den worden doorgetrokken naar de toekomst. Amsterdams burgemeester Van Thijn verwoordde het gisteravond bij het nationaal monument op de Dam raak in een korte toespraak, die hij begon met: „We dachten, het zal zo'n vaart niet lopen..." Nog steeds ma ken miljoenen mensen overal in de we reld deze vergissing en kunnen wat er vervolgens met hen gebeurt niet meer navertellen. En nog steeds zijn miljoe nen anderen niet in staat om tegen te houden dat dergelijke verschrikkin gen zich voordoen. Daarom moet Ne derland met Bevrijdingsdag 5 mei de toon zetten voor een oproep om het be grip .vrijheid' internationaal uit te dra gen en iedereen die tegen onderdruk king vecht een hart onder de riem te steken. De zin voor de herdenking in de toekomst van wat in de Tweede We reldoorlog is gebeurd ligt dan scherp in het verlengde van de lijn naar het verleden, die een toenemend aantal Nederlanders zo bewust wil vasthou den. Het wordt tijd dat ons land het halfslachtige karakter van Bevrij dingsdag nu eens voorgoed achter zich laat. vdM. (Advertentie) Aanbiedingen geldig van do. 5 t/m za. 7 mei 1988 en alléén in filialen met versafdeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1