Snuffelt li ook al tussen de Kleintjes? Eileen vrachtwagenchauffeur lapt maximumsnelheid aan zijn laars de Lubbers: Deetman 'overdreef een beetje' met zijn kritiek ANDIJVIE EN RUNDERVINKEN Nieuw muntstuk van vijf gulden in omloop GEEN MILJONAIR, GELD 1ERUG. ACTIE TEGEN PALESTIJNEN Stakingen in Polen breiden zich uit PREMIE OBLIGATIES 1988 PER 1998 Dijkzigt krijgt veertien schadeclaims ïoo g IrK/ De frustraties van Deetman Kans op onweer "231e jaargang no. 104 idiDinsdag 3 mei 1988 Besmetting Bom NEW YORK, TEL AVIV (REUTER,GPD) - Naar schatting 2.000 Israëlische militairen zijn maandag de grens met Libanon overgestoken op zoek naar Palestijnse guerrillastrijders. De Amerikaanse omroepmaatschappij NBC zegt dit in welinge lichte kringen te hebben vernomen. Flat Zuinig stoken Samenspel Geen commentaar Moord Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees yi-t. in de aanbieding Andijvie, 500 gram Rundervinken, 1 /|Q 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Nederlands Kanker Instituut Af en toe zon en vooral in de middag en avond enkele buien, mogelijk met on weer. Middagtemperatuur 17 graden. Een matige tot vrij krachtige wind uit zuidzuidwest. KI; I op" I Je* Je- m* it'JB Si S88& :i DEN HAAG (GPD) - De Nederlandse automobilist heeft 0 eich ook de tweede dag 'zeer redelijk' gehouden aan de nieuwe maximum-snelheid van 120 km/u. De grote boos doeners waren de vrachtwagenchauffeurs, die het meren deel (tussen zestig en negentig procent) van de processen- verbaal kregen. Het leek erop alsof zij zijn vergeten dat hun maximumsnelheid niet verhoogd is. Die was en is 80 |jkm/u. „De hele campagne was helemaal gericht op de 120 km. fgrens voor automobilisten. Mogelijk hebben de vrachtwa genchauffeurs gedacht dat er alleen boven die nieuwe snel heidslimiet zou worden gecontroleerd en dat er niet op hun zou worden gelet", geeft de woordvoerder van de Verkeers- centrale als verklaring. Niets is minder waar. Ook zij wer den onverbiddelijk op de bon geslingerd. Zo werden op de rijksweg Breda-Eindhoven, nabij Gilze, 72 chauffeurs be keurd op 1.365 auto's. Zestig maal werd proces-verbaal op gemaakt voor een vrachtwagenchauffeur. Bij de verkeerscontroles waren tot gisteravond zeven uur 15.490 auto's gecontroleerd. Daarbij werden er 592 (onge veer zes procent) bekeuringen uitgedeeld. De politie noemt dit een 'redelijk' aantal. De hoogste scores die maandag werden genoteerd, waren 164 km/u. en 108 km/u. voor res pectievelijke automobilisten en vrachtwagenchauffeurs. De politie blijft ook de komende dagen scherp controleren. PZC Slordigheid is de oorzaak van de besmetting van 177 vrou wen met het hepatitus-B-virus in het Rotterdamse Acade misch Ziekenhuis Dijkzigt. PAGINA 3 Ruim zeventig woningen in Zoutelande zijn maandagmor gen ontruimd nadat er op het Zuiderstrand een bom was ge vonden. De honderdponder is op de Spijkerplaat in de Wes- terschelde tot ontploffing ge bracht. PAGINA 9 Leger Israël doet inval in Libanon Wonen in een flat wordt in Mid delburg weer populair, ruim veertig procent van de woning zoekers die zijn ingeschreven willen wel in een flat wonen. PAGINA 12 De derde actie Zuinig Stoken van de PZEM en de PZC is voorbij, de zachte winter lever de zuinige stokers nogal wat geld op. PAGINA 13 Een perfecte samenspel van de Spanjaarden in de Ronde van Spanje heeft de als favoriet ge starte Sean Kelly opnieuw du re seconden gekost. PAGINA 19 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Varia: 6 Financieel en economie: 7 Provincie: 9,11,12,13,16 en 17 Sport: 18 en 19 Een Israëlische militaire woordvoer der zei dat het leger bezig: was met een zoekactie in de door Israël verklaarde veiligheidszone in Zuid-Libanon „we gens het toenemend aantal pogingen van terroristen Israël binnen te drin gen met het doel moord en terroristi-- sche aanvallen te plegen". In veiligheidskringen in Bayrut was' niets bekend over een eventuele aan val in Libanon of dat Israëlische mili tairen zich buiten de veiligheidszone in Zuid-Libanon hadden begeven. Is raëlische vliegtuigen voerden wel over Sidon en twee nabijgelegen Palestijn se vluchtelingenkampen schijnaan- vallen uit, aldus Libanese veiligheids bronnen. Onze correspondent meldt dat de Is raëlische legerwoordvoerder tot gis teravond laat geen commentaar wilde geven op de berichten dat een 2000 man sterke militaire troepenmacht, ondersteund door de luchtmacht Zuid-Libanon was binnengetrokken. In de afgelopen dagen verschenen in de Israëlische pers verschillende be richten die erop wezen dat een Israëli sche militaire actie in het noorden op handen was. In een kennelijke voorbe reiding van de publieke opinie verscheen gisteren in de Engelstalige krant The Jerusalem Post een opinie artikel, onder de kop 'Nieuwe bedrei ging vanuit het noorden'. In het artikel stond o.a. te lezen dat de belangrijkste bron voor de groeiende kracht van de PLO in Zuid-Libanon de 'nauwelijks verborgen aanmoediging en steun van de Syriërs is'. Een vooraanstaande Libanese geeste lijke is een week nadat hij was ont voerd, dood aangetroffen ten noorden van Bayrut. De christelijk-maroniti- sche prelaat Albert Khoreiche, een neef van de voormalige maronitische patriarch van Libanon Antonius Bu- trous Khoreiche, bleek te zijn doodge schoten. AMSTERDAM IANP) - Koninging Beatrix heeft maandag de officiële bij eenkomst ter gelegenheid van het honderdvijftigjarig bestaan van A rtis in Amsterdam bijgewoond. Daarna maakte ze een korte rondgang door de dierentuin. Ze bewonderde onder meer de flamingo's. De koningin en andere genodigden voor de bijeenkomst werden voor de ingang opgewacht door een groep actievoerders van het Anti Diergebruik Comité die door middel van een spandoek, zwarte ballonnen en pamflet ten hun bezwaar kenbaar maakten tegen het dierentuinsysteem waarin de beesten in gevangenschap moeten leven. Ze vinden dat de mens niet het recht heeft zo met dieren om te gaan. ROTTERDAM/DEN HAAG (GPD) Slechte communicatie, onduidelijke procedures, niet nagekomen afspraken en onvol doende rekenschap van de risi co's, verbonden aan het werken met bloed, zijn de belangrijkste oorzaken van de besmetting van 177 vrouwen met het hepati- tis-b-virus in het Rotterdamse academisch ziekenhuis Dijk zigt. Dit blijkt uit een onderzoek van een onafhankelijke commissie naar de grootschalige besmet ting in het ziekenhuis. De con clusie luidt dat „een dergelijke gebrekkige regelgeving vroeger of later tot ongelukken moest lei den". Veertien van de 177 besmette vrouwen hebben inmiddels een schadeclaim ingediend bij Dijk zigt. Welk bedrag aan schadever goeding wordt geëist, wilde het ziekenhuis niet zeggen. Volgens een woordvoerder zijn de claims inmiddels doorgestuurd naar de schadeverzekeraar van het zie kenhuis. (Zie verder pagina 3) VELDHOVEN (GPD) Premier Lub bers vindt dat onderwijsminister Deetman 'een beetje overdreef toen hij dit weekeinde het regeerakkoord van CDA en VVD heftig bekritiseerde. Op een CDA-bijeenkomst in het Bra bantse Veldhoven toonde Lubbers 'begrip' voor de 'kennelijk geprangde minister van onderwijs'. Maar Lub bers zei, evenals CDA-fractievoorzit- ter De Vries, dat er best enige rek zit in de stelregel dat ministers zelf op draaien voor tegenvallers op hun be grotingen. (Advertentie) Volgens Lubbers is de begroting van onderwijs bij de laatste bezuinigings ronden juist ontzien. Deetman moet weliswaar helemaal opdraaien voor de te hoge uitgaven aan studiebeurzen, maar andere tegenvallers, bijvoor beeld in de salarissen, hoeft hij niet he lemaal met bezuinigingen op te van gen. In een interview noemde Deet man dit weekeinde de stelregel dat ministers zelf opdraaien voor tegen vallers 'stom', 'absurd' en 'onwerk baar'. De Vries noemde het regeerakkoord van CDA en WD nog steeds even wichtig. Hij legde Deetmans uitlatin gen uit als een hartekreet, een duide lijk signaal dat we niet te luchthartig Naar aanleiding van de aanslagen in Limburg werd maandag bij de grensover gang bij Roermond deze waarschuwing geplaatst. Britse militairen krijgen het advies Nederland niet te bezoeken. De waarschuwing werd ook bij andere Duits/Nederlandse grensovergangen geplaatst. DEN HAAG (ANP) - Op postkanto ren en banken liggen sinds maan dag 50 miljoen nieuwe muntstuk ken van vijf gulden gereed om in omloop te worden gebracht. De nieuwe vijf-gulden munt, van goudkleurig verbronsd nikkel, gaat de groene biljetten van vijf gulden vervangen, die geleidelijk uit omloop worden genomen. Naast de 50 miljoen vijfjes die nu gereed liggen, zullen in de loop van dit jaar nog eens tien miljoen stuks worden geslagen bij 's Rijks Munt, om aan de te verwachten vraag te kunnen voldoen. De nieuwe vijf-gulden munten van goudkleurig verbronsd nikkel heb ben een nikkelen kern waaromheen een zeer slijtvaste laag goudkleurig brons is aangebracht. De munt is kleiner dan de gulden en dikker dan de rijksdaalder. Het vijfje weegt 9,25 gram tegen de rijksdaalder tien en de gulden zes gram. De afbeeldingen aan beide kanten van de nieuwe munt passen in het door Ninaber van Eyben ontworpen systeem voor circulatiemunten. Op de voorzijde staat het portret van Koningin Beatrix met de tekst Bea trix Koningin der Nederlanden. Op de keerzijde staat het patroon van lijnen en blokjes dat de waarde symboliseert, de waarde-aandui- ding 5 G, het jaartal en voorts het muntteken van 's Rijks Munt, de Mercuriusstaf en het muntmeester steken hamer en aambeeld. De rand van de vijf-gulden munt is gekar teld met in het kartelpatroon de tekst: God Zij Met Ons. WARSCHAU (AP) - Bij de Lenin- scheepswerf in Gdansk is maandag een staking uitgebroken, zo is door de regering en door woordvoerders van het verboden vakverbond Solidari teit bekend gemaakt. Regeringswoordvoerder Zbigniew Au- gustynowicz zei niet te weten hoeveel werknemers van de Lenin-werf bij de staking betrokken zijn. De staking in Gdansk komt nadat leider Lech Wale sa van Solidariteit zondag had opge roepen tot „een dag van actie" om steun te betuigen aan de stakende staalarbeiders in Nowa Huta. De staking is uitgeroepen in alle afde lingen van de werf zodat naar schat ting minstens 3.000 werknemers het werk hebben neergelegd, aldus Gwiaz- da. moeten filosoferen over nog grotere bezuinigingen. WD-fractievoorzitter Joris Voorhoe ve drong er maandag in een gesprek onder vier ogen met Lubbers op aan dat de premier Deetman tot de orde moest roepen. Deetman zei in een reactie op de verzoenende opmerking van Lubbers in Veldhoven reeds een 'plezierig telefoongesprek' met de pre mier te hebben gevoerd. De bewinds man zei 'nog te kunnen leVen met het regeerakkoord' maar nam tegelijk niets van zijn kritiek terug. „Ik heb ge zegd wat ik heb gezegd en ik heb van avond goed geluisterd. Ik ga nu naden ken", aldus Deetman. Hij weigerde in te gaan op vragen over een mogelijk aftreden als minister. Minister Deetman (on derwijs) heeft er schoon genoeg van. En hij heeft aan zijn frustraties met de gang van zaken in het tweede ka- binet-Lubbers lucht gegeven via een interview met het dagblad Trouw. Daarin stelde hij zonder omwegen vast dat informateur De Koning en de frac tieleiders De Vries (CDA) en Nijpels (WD) twee jaar geleden 'een slecht re geerakkoord hebben gemaakt'. Deet man loopt vooral klem op de harde af spraak in dat regeerakkoord ('het stomme boekje', zoals hij het om schrijft), waarin staat dat ministers te genvallers en overschrijdingen op hun begroting binnen het aan hun departe ment toegewezen budget moeten op vangen. Hij noemt die regel 'absurd'. Volgens deze veel geplaagde CDA-be- windsman ondergraaft ze de team geest in het kabinet. Letterlijk in Trouw: „Creatieve oplossingen zijn niet meer denkbaar. Een discussie over de werkelijke problemen is onmo gelijk. Dan praat je tegen een muur". Met zijn openhartige kritiek op het functioneren van de eigen ploeg heeft Deetman afgelopen weekeinde nogal wat losgemaakt. Vriend (regeringspar tijen) en vijand (oppositie) vielen over hem heen. Verbaasd vroeg men zich af wat er met Deetman aan de hand is. Een minister, die zó publiekelijk zijn twijfels etaleert of deze regeerploeg de rit nog wel uitzit. En die met zijn beoor deling niet veel verder komt dan: „Het blijft aanmodderen in dit kabinet". Het was nog niet eerder vertoond. Iedere week weer een andere affaire met en rondom dit kabinet, zo lijkt het wel. De uitlatingen van Deetman zijn gesneden koek voor de oppositie, die er op de 1 mei-vieringen in het land meteen mee aan de haal is gegaan. PvdA-leider Kok ziet er zijn vermoe dens in bevestigd dat het kabinetsbe leid op failliet gaan staat. Hij fulmi neert de laatste tijd steeds harder te gen de ongeïnspireerde bezuinigings- politiek van CDA en WD en be schouwt het als een weldaad dat hij nu vanuit het Catshuis zelf bijval krijgt. Maar zoveel applaus als Deetman ver werft vanuit de oppositie-hoek, zoveel kilte en onbegrip ontmoet de getergde onderwijsminister in eigen gelederen. Het regeerakkoord, waarin CDA en WD in 1986 hun samenwerking voor een nieuwe periode vastlegden, heeft de afgelopen jaren een sfeer van 'hei ligheid' om zich heen geschapen. Het was, toen het op papier werd gezet, een tamelijk gedurfde poging om bewinds lieden aan een touwtje te houden. Een touwtje overigens dat alle ministers uit dit kabinet-Lubbers 2 bij hun aan treden hebben aangepakt. Ook Deet man, In de zes jaar van zijn minister schap heeft hij zich doen kennen als een tegenstribbelend, maar uiteinde lijk toch steeds braaf bezuiniger op de overheidsuitgaven. Hij probeerde de klappen die hij binnen zijn departe ment moest opvangen wèl telkens op nieuw op anderen af te wentelen. En dreigde daarbij regelmatig met op stappen. Maar dat maakte op de duur niet zoveel indruk meer. Deetman had zitvlees als minister: zijn aanblijven na de problemen met het nieuwe stelsel van studiefinanciering hebben dat eind vorig jaar nog eens onderstreept. Alleen laat hij nü duidelijk merken dat hij op de blaren zit. Deetmans bezwaren geven aan dat hij er eigenlijk geen gat meer in ziet om de inmiddels al ontstane en nog dreigende tekorten op de begro ting van zijn departement op te van gen. Kennelijk heeft hij binnen het ka binet op dit punt weinig gehoor kun nen vinden. Vandaar zijn vluchtweg via een openlijke aanval op de inhoud en de strakke verplichtingen van het regeerakkoord. Het is een wat vreem de route. Want een minister die vast loopt met zijn opvattingen over nood zakelijke beleidsruimte staat weinig anders te doen dat zijn ontslag aan te bieden. Maar zo werkt het ook ditmaal weer niet. De WD heeft het afgelopen weekend en ook gisteren coalitie-part ner CDA danig onder druk gezet om loslippige Deetman tot de orde te roe pen. Premier Lubbers had daar gister avond op een CDA-manifestatie zo zijn eigen massagetechniek voor. Hij noemde de kritiek van Deetman 'over dreven' en stelde vast dat ze tot mis verstanden aanleiding kan geven. Daarmee poogde de minister-presi dent zand te gooien over het vuurtje dat Deetman met zijn interview op ge vaarlijk terrein had gestookt. En zo blijft de minister van onderwijs toch maar weer het braafste jongetje van de klas, dat zijn rekensommen voor de be zuinigingen netjes afmaakt, - ook al heeft hij af en toe de neiging om dwars te liggen en te roepen dat hij er schoon genoeg van heeft. Of zou deze zoveel ste affaire rondom het kabinet erop duiden dat het rommelt binnen de coa litie, terwijl 1990 toch nog betrekkelijk ver weg is? vdM. Advertentie HERKENBOSCH/LONDEN (GPD) De auto's van Britse militairen in het buitenland zullen niet langer met Britse nummerplaten worden uitge rust. De Britse regering, die erkent dat militair personeel daardoor te ge makkelijk te herkennen is, heeft gis teren hiertoe besloten na de aansla gen in Roermond en Nieuw-Bergen. Het personeel van de militaire bases in de Bondsrepubliek is verder aangera den het Nederlandse uitgaansleven voorlopig te mijden. In uitzendingen van radio en televisie voor de Britse strijdkrachten in 'het buitenland wordt tot uiterste waakzaamheid op geroepen. Inmiddels zou een Britse anti-terreur groep in Limburg zijn gearriveerd om de Nederlandse politie assistentie te verlenen. Een woordvoerder van de politie weigert dat de ontkennen of be vestigen. Het onderzoek naar de moordaansla gen op de Britse militairen heeft tot nog toe geen spoor van de dader(s) op geleverd. Er zijn geen bewijzen dat de aanslagen het werk waren van de IRA. het verboden Ierse Republikeinse le ger, dat zondag wel de verantwoorde lijkheid opeiste. De drie gewonden verkeren buiten le vensgevaar. De twee Britten die in het Roermondse ziekenhuis lagen, zijn overgebracht naar een militair hospi taal in de Bondsrepubliek. De derde gewonde ligt nog op de intensive care- afdeling in een ziekenhuis bij Nieuw- Bergen. Tijdens een persconferentie zei woord voerder H. Clabbers van het onder zoeksteam niet ontevreden te zijn over de voortgang van het onderzoek. Het 45 man sterke opsporingsteam hoorde gisteren diverse getuigen en trok enke le tientallen tips na. Via Interpol zijn er volgens Clabbers nauwe contacten met de Duitse en Britse politie. Aan de Nederlandse grenzen vindt verscherpte controle plaats, omdat de dader(s) wellicht nog in Nederland verblijven. Voor de Britse ambassade in Den Haag werd de bewaking eveneens verscherpt. Inschrijving bij alle banken en commissionairs tot uiterlijk woensdag 4 mei a.s. 15.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1