Onverwacht koninklijk bezoek Deetman schokt coalitie met aanval op het regeerakkoord Nederlandse automobilisten houden zich aan 120 per uur Akkoord over rooms- rode coalitie België Britse veerboot breekt staking BRITSE MILITAIREN DOELWIT Politie houdt twee zwaar bewapende Belgen aan Ei van condor uitgebroed Kans op enkele buien 231e jaargang no. 103 Maandag 2 mei 1988 NIEUW-BERGEN/ROERMOND (ANP) - Drie Britse militairen zijn zondagmorgen vroeg ge dood en drie raakten gewond door een schietpartij in Roermond en een bomexplosie in Nieuw- Bergen. De actie is opgeëist door het verboden Ierse Republikeinse Leger, IRA, in een verkla ring die in het IRA-perscentrum in Dublin is gepubliceerd. Evacuatie Songfestival Gewonde Gullit Dubbelslag Bewaking 'AFSPRAAK ONWERKBAAR' EERSTE DAG NIEUWE MAXIMUMSNELHEID Smoesje I luid binen het ei gehoord hadden. Het Zonnige perioden maar ook wolken velden en stapelwolken. Kans op en kele buien. Zwakke tot matige zuidelij ke wind. Temperatuur: 16 graden. Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. Rond half een zondagochtend stapten drie Britse militairen na een avondje uitgaan in Roermond in de auto. Toen zij weg wilden rijden schoot een man van korte afstand vermoedelijk met een automatisch geweer 23 kogels door de auto. Eén militair was op slag dood, twee andere raakten gewond. Volgens de procureur-generaal in Den Bosch mr. R.A. Gonsalves, die de gang van zaken op een persconferentie toe lichtte, is de man te voet gevlucht. In Nieuw-Bergen vond omstreeks half -twee de tweede aanslag plaats. Drie Britse militairen verlieten een disco theek in Nieuw-Bergen. Toen zij in de auto stapten die op een tegenovergele gen parkeerplaats stond, ontplofte die op moment van wegrijden. Twee van de drie mannen werden op slag ge dood, de derde raakte gewond. De toestand van twee van de drie ge wonden was gisteravond nog levens gevaarlijk. Zij verblijven op de intensi- ve-care afdelingen van ziekenhuizen in Roermond en Venray. Zolang de fami lie van de slachtoffers niet op de hoog te is gesteld weigert de politie nadere gegevens over de identiteit van de slachtoffers mede te delen. De explosie in Nieuw-Bergen richtte veel glasschade aan het gemeentehuis en woningen in de buurt aan. Ook ge parkeerde auto's liepen schade op. De buurt is de hele dag afgezet geweest, 45 woningen werden ontruimd. De bewo ners werden een groot deel van de dag geëvacueerd. De Explosieven Opruimingsdienst heeft nog twee andere auto's met Brits J| De onbekende zangeres Celine Dion heeft voor Zwiterland het Songfestival gewonnen. PAGINA 2 Een bejaarde vrouvj is bij een brand in een Goes' tehuis ge wond geraakt; de 45 inwoners moesten worden geëvacueerd. PAGINA 5 Ruud Gullit en Marco van Bas ten speelden zondag een hoofdrol in de titantenstrijd tussen Napoli en AC Milan. Mi lan won het toptreffen met 3-2. PAGINA 9 Matthieu Hermans sloeg dit weekeinde in de wielerronde van Spanje een dubbelslag. PAGINA 15 Ajax won zondag van Haarlem in een wedstrijd die op last van de KNVB niet door publiek en pers mocht worden bezocht. PAGINA 9 Radio, tv, kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 Varia: 4 Provincie: 5, 7 en 9 Sport: 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 en 18 kenteken op explosieven onderzocht, maar heeft niets gevonden. Minister Korthals Altes van justitie heeft in een eerste reactie zondagmid dag zijn afschuw uitgesproken over de aanslagen. Dat deed ook PvdA-leider Kok op een 1 mei-bijeenkomst van zijn partij in Den Bosch. Ook de Britse minister van defensie Younger heeft de aanslagen veroor deeld. De Britse slachtoffers waren volgens hem „totaal onschuldig, onge wapend en hebben niets van doen met wat voor militaire operatie dan ook". Aanslagen IRA op britse soldaten. De Ierse premier Haughey zei in een verklaring de aanslagen „totaal te ver oordelen" en betuigde zijn medeleven met de ouders van de slachtoffers. Het onderzoek naar de daders van de aanslagen is in handen van de rijkspo litie Limburg en de marechaussee. In totaal zijn ongeveer 40 mensen inge schakeld. Ook de Engelse autoriteiten houden zich met de zaak bezig. Kor thals Altes verklaarde al dat dat voor de hand ligt als het om een terroristi sche aanslag zou gaan. Een overleggroep van het ministerie van justitie en binnenlandse zaken heeft zondag overlegd over verdere preventieve maatregelen ten behoeve van Britse objecten in Nederland. „Daar is natuurlijk al sprake van, met name de Britse ambassadeur wordt goed bewaakt", aldus Korthals Altes. Aan de grens worden de gebruikelijke maatregelen getroffen. In de verklaring die de IRA zondag uit gaf werd premier Thatcher gevraagd zich terug te trekken uit Ierland „waarna er vrede zal heersen. Zoniet", zo zegt de IRA „dan zal er geen schuil plaats voor uw militairen zijn. U zult regelmatig op vliegvelden op uw do den staan te wachten". (Zie ook pagina 3) AMSTERDAM - Koningin Beatrix, prins Claus en hun zoons Willem-Alexander en Constantijn brachten zater dagmiddag een van te voren voor iedereen geheim ge houden bezoek aan de J or daan in Amsterdam. Het hoge bezoek liep geruime tijd over de vrijmarkt, waar de 'ver kopers' het gezelschap spontaan cadeau's aanbood, zo als hier een man die de vorstin een oranje bril toestopt. Eerder op de dag was het officiële programma afge werkt met bezoeken aan Genemuiden en Kampen. (Zie verder pagina 3) EINDHOVEN (ANP) - Een arrestatie team van de Eindhovense gemeente politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag twee zwaar bewapende Belgische misdadigers aangehouden die in maart met geweld zijn ontsnapt uit een gevangenis in Verviers. Ook twee mannen en een vrouw die in het gezelschap van de Belgen verkeer den, werden aangehouden. De ont snapte misdadigers zijn J.V. (27) en A.P. (36). Ze zaten een straf uit wegens moord. De politie hield al enige tijd een wo ning in Eindhoven in de gaten, nadat een van de twee ontsnapte Belgen daar was gesignaleerd. Het afgelopen weekeinde ging men tot actie over. Al le verdachten konden zonder slag of stoot worden overmeesterd. In het huis werden vijf pistolen, zes handgra ten, een zogenaamd riotgun, munitie en bivakmutsen gevonden. Welke rol de drie andere verdachten, twee broers en een vrouw allemaal af komstig uit Brussel, hebben gespeeld, is niet helemaal duidelijk. NIEUW-BERGEN (ANP) - De totaal vernielde auto in Nieuiv-Bergen na de bomexplosie. DEN HAAG (GPD/ANP) - De rege ringspartijen CDA en VVD vinden uit spraken van Deetman, dat het regeer akkoord onwerkbare afspraken be vat, onverstandig en verbazing wekkend. Deetman zei zaterdag in een interview in het dagblad Trouw dat de afspraak dat ministers tegen vallers in de eigen begroting moeten opvangen, onwerkbaar is en de team geest in het kabinet ondermijnt. „Het hoofdprobleem van de heer Deet man is niet het regeerakkoord, maar het tekort op zijn eigen begroting", al dus CDA-fractievoorzitter Bert de Vries. Zijn VVD-collega Joris Voorhoe ve wil van premier Lubbers ophelde ring over de uitspraken van Deetman. „Hiermee is de eenheid van kabinets beleid in het geding", aldus Voorhoe ve. PvdA-fractievoorzitter Wim Kok zal premier Lubbers en minister Deetman over een week in de Tweede Kamer ter verantwoording roepen. „De Kamer heeft er recht op te weten wat dit bete kent voor de eenheid van het kabinets beleid", aldus Kok gisteren. Deetman wil dat het kabinet in de ko mende maanden een fundamentele discussie wijdt aan de prioriteiten van het beleid voor de komende twee jaar. „Waar het om gaat is dat er prioritei ten worden gesteld. Je kunt niet ie mand iets laten doen met een lege por temonnee", aldus Deetman in Trouw. De minister vindt dat creatieve oplos singen van de problemen niet moge lijk zijn, zolang de regel geldt dat te- Deetman genvallers in de eigen begroting moe ten worden opgevangen. „Een discussie over de werkelijke proble men is onmogelijk", aldus de minis ter. Overigens verwacht hij niet dat het mogelijk zal zijn de regel uit het regeer akkoord te schrappen. „Met het schrappen van zo'n cruciale zin komen allerlei andere zaken prompt op losse schroeven te staan, met het risico dat het alleen nog maar erger wordt. Die ene zin had echter nooit in het regeer akkoord gemogen". Naar mening van Deetman staat het regeerakkoord het maken van eerlijke afwegingen in het kabinet in de weg en hij ziet de overlevingskansen van het kabinet daarom somber tegemoet. De fractievoorzitters van de drie grote partijen wijzen erop dat Deetman pre cies wist wat hij deed, toen hij in 1986 weer minister werd. DRIEBERGEN (GPD) - De Nederlandse automobi list heeft zich de eerste dag 'voorbeeldig' gehouden aan de nieuwe maximum snelheid van 120 km/uur. „Men vindt 120 km/u. kennelijk voldoende", zegt een woordvoerder van de Algemene Verkeers dienst in Driebergen, „Er wordt duidelijk anders gereden dan op vroegere zondagen; veel gediscipli- neerder", zo vertelt Ton Dellebeke van de Algeme ne Verkeersdienst in Driebergen. De rijkspolitie kon de verhoogde activiteit goed aan. De controle verliep overal goed, mede dankzij de nauwe samenwerking met de gemeentepolitie en de vergemakkelijking van de administratieve con trole. Er werden zondag tot zes uur 's-avonds in totaal 16.271 auto's gecontroleerd op een zestal snelwegen in ons land. Daarvan reden er 906 (6 procent) te hard. Het merendeel van de snelheidsduivels werd aange houden. De anderen zullen binnenkort een proces verbaal in de bus krijgen. „We willen de mensen la ten zien dat we serieus zijn", zegt Ton Dellebeke. Op vijf van de zes gecontroleerde snelwegen reed 2 op de 100 automobilisten te hard. Slechts het traject Amsterdam-Utrecht viel uit de toon; 18 op de 100 automobilisten reed te hard. waardoor het gemid delde op zes procent uitkwam. De hoogst snelheid - 167 km/u- werd gemeten het traject Eindhoven-Til- burg. Er werd door 22 politie-eenheden gecontroleerd op de snelwegen Eindhoven-Tilburg; Amersfoort- Zwolle; Amersfoort-Amsterdam; Amersfoort-De- venter;Gouda-Rotterdam en Utrecht-Amsterdam. De controles zullen de komende tijd worden voort gezet. Dan zal worden bekeken of de controle-opzet moet worden aangepast. In Zeeland werd zondag niet door de rijkspolitie gecontroleerd, aldus een woordvoerder in Middelburg. Het merendeel van de aangehouden automobilisten reageerde volgens Ton Dellebeke 'verbaasd'. Ande ren verzonnen een smoesje. „Er was zelfs een man, die beweerde dat hij niet wist dat het al 1 mei was". De twee procent aan snelheidsovertreders wijst er toch op dat de voorlichtingscampagne over de nieu we maximum-snelheid goed is overgekomen. „Maai de vuurproef komt de komende dagen. Hoe zal het beroeps- en zakenverkeer reageren, want vandaag zat de familie nog als een soort geweten in de auto". De zakenman is in ieder geval gewaarschuwd. Er wordt zonder onderscheid des persoons en zonder mededogen verbaliseerd. (Van onze correspondent BRUSSEL - België krijgt einde lijk weer een nieuwe, rooms-rode regering. Na 140 dagen onderhan delen bereikten de leiders van de Vlaamse en Waalse christendemo craten (CVP en PSC) en socialisten (SP en PS) en de Vlaamse Volksu nie in de nacht van vrijdag op za terdag een volledig akkoord. Vanmorgen wordt het akkoord - in aanwezigheid van de beoogde pre mier Wilfried Martens (CVP) - gete kend. Donderdag komen de partij congressen bijeen om het ^oed te keuren en kan het zoeken naar mi nisters beginnen. Mogelijk neemt Martens daartoe het formateursschap over van zijn partijgenoot Jean-Luc Dehaene, die 100 dagen (in)formateur is ge weest. Martens begint aan het achtste kabinet onder zijn leiding; na zeven jaar met de liberalen te hebben geregeerd nu echter als hoofd van een rooms-rood kabinet. In het weekeinde lieten de critici van het akkoord zich duchtig ho ren, vooral aan Waalse kant. José Happart en zijn aanhangers uitten in Luik op de 1-meiviering van de Parti Socialiste hun woede over het feit dat Happart als burgemeester van Voeren moet verdwijnen, dat Voeren Vlaams blijft en de Vlaamse deelregering meer zeggenschap krijgt over gemeenten als Voeren. Waalse, maar ook Vlaamse organi saties hadden in het weekeinde ook kritiek. Van Waalse kant vindt men dat de onderhandelaars teveel aan de Vlamingen tegemoet zijn geko men bij het regelen van de Voer- kwestie, terwijl Vlaams-nationalis tische organisaties vinden dat de Vlaamse meerderheid in België niet genoeg aan zijn trekken komt. Jean-Luc Dehaene rri iii1i i i i i i i i i i i i i i i i i DOVER (RTR/AFP) - Voor het eerst sinds de staking op de veerboten over het Kanaal drie maanden geleden uitbrak vertrok zondag een veerboot van de rederij P O uit Dover naar Zeebrugge. Duizenden mensen die naar het Europese vasteland wilden kwamen het weekeinde in Britse havens vast te zitten door het overslaan van de sta king in Dover naar andere havens. De veerboot Pride of Bruges voer Dover uit nadat autobus sen de werkwilligen naar het schip hadden gebracht langs woedende stakingsposten. Eerder hadden stakers bussen aangevallen waarin ze vermoeden dat werkwilligen werden vervoerd. Het ging evenwel om toeristen. De ferry was een van de twee veerboten die zaterdag in Dover aankwam vanuit Rotterdam. Het schip meerde zon dagavond zonder problemen af in Zeebrugge. De Pride of Brugge zou later in de nacht geladen terugkeren naar Dover, zo verklaarde een woordvoerster van P O. De Britse vakbond van zeelieden NUS dreigde dit weekein de de staking te laten overslaan naar alle Britse rederijen. Er komen berichten binnen dat NUS-leden op de grote vaart zoals aan boord van tankers en vrachtschepen zich bij de staking willen aansluiten, verklaarde vakbondsfunc tionaris Mike Gibson. IRA-aanslagen in Limburg: 3 doden In het wildpark leven 15 van de 28 nog bestaande condors. Voor de andere 13 moet men naar de dierentuin van Los Angeles. SAN DIEGO (UPI) - In een wildpark in de Amerikaanse staat Californië is een condorei uitgekomen. Daarmee is een mijlpaal bereikt in de langdurige strijd om de soort voor uitsterven te behoeden. I Aan het uitkomen van het ei is een wa- I ke van 60 uur voorafgegaan. Ornitho- I logen gingen daartoe over nadat zij ge- I jong werd naar buiten gelokt met ge- j luiden op een cassetterecorder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1