dataflmw in beeld k ...de koningin bezorgt ons een prachtig dorpsfeest. In Zeeland dit jaar 57 lintjes Visser beschuldigd van poging tot doodslag Verkeer omgeleid na kantelen tankauto ORANJEVERENIGING PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZIEKENHUISFUNCTIEPLAN ZEELAND EVENVEEL ALS IN 1987 MIDDELBURG - Vermindering van het aantal specialisten plaatsen in de Zeeuwse ziekenhuizen is niet ten volle haal baar. Volgens de landelijke norm van staatssecretaris drs D. J. Dees van welzijn, volksgezondheid en cultuur (wvc) mogen er in de provincie in de toekomst 100,1 plaatsen zijn. Uitgaande van de behoefte aan verantwoorde medische zorg komen de provinciale ziekenhuisraad en de Zeeuwse ziektekostenverze keraars tot een minimumaantal van 107,3 specialistenplaat sen. Momenteel zijn er 111,5 plaatsen bezet. Herder AID-INSPECTEUR VAN KADE GEDUWD BINNENKORT WORDT GEOPEND grieks specialiteiten restaurant Lange Noordstraat 14 - Middelburg Telefoon 01180-26561 PZC i ZE ZATERDAG 30 APRIL 1988 ZIERIKZEE - De vandaag precies één jaar en 23 dagen geleden door de echtge note van minister-president Lubbers in Lobith gedoopte raderboot Mississip pi Queen heeft vrijdag een eerste trip in Zeeuwse wateren gemaakt. Vanuit de haven van Zierikzee, en met aan boord bijna 500 medewerkers en gasten van Koninklijke Zeelandia Zierikzee, werd over de Oosterschelde koers gezet naar Neeltje Jans. Aanleiding voor de exclusieve vaartocht: de ingebruikna me van de nieuwste bedrijfshal van Zeelandia op het industrieterrein. De Mississippi Queen, tot in details gebouwd naar oude tekeningen van een zogenaamde Stern Paddle Wheeler, heeft in de korte periode van haar bestaan reeds zo'n 90.000 gasten aan boord gehad, vertelde general-manager B. H. M. de Groot. Het raderschip werd getest door het maritiem instituut Nederland en maakte destijds zijn eerste proefvaart op het Volkerak. De communicatie-ap- paratuur aan boord werd geïnstalleerd door Radio Zeeland. De enige voortstuwing van het 65 meter lange en 11,40 meter brede raderschip is het acht en een halve bij zeven en een halve meter metende schoepenrad. Vol gens De Groot leveren de schoepen van de Mississippi Queen een hoger rende ment en een hogere snelheid dan wat hij noemde 'een normaal ouderwets schip met een schroef.' De bouw van de Mississippi Queen kostte de gelijknamige rederij in Nijmegen zes en een half miljoen gulden. De Zeelandia-werkers en -gasten kregen tijdens de vaartocht in de avonduren een feestelijk programma aangeboden, met muziek, dans en andere optredens van artiesten. Omstreeks 23.00 uur verliet de overdag veel-bekeken Mississippi Queen de Zierikzeese haven, voor de thuisvaart naar Nijmegen. De Mississipi Queen in de haven van Zierikzee Rijksnorm specialisten is te krap Eén en ander blijkt uit het zieken huisfunctieplan Zeeland, dat vrijdag aan het dagelijks provinciebestuur is aangeboden. Het plan is landelijk ge zien een primeur. Provinciale zieken huisraad en ziektekostenverzekeraars geven ermee aan dat slechts een re ductie van 4,2 plaatsen aanvaardbaar is en niet, zoals de staatssecretaris wil, van 11,4 plaatsen. „Er moet wel een aanvaardbare gezondheidszorg blij ven; het mag geen afbraakpolitiek worden", zegt voorzitter C. Kostense van de ziekenhuisraad, sectie zieken- (Advertentie) huizen. Het aantal van 107,3 plaatsen noemt hij een absoluut minimum. Volgens Kostense en zijn collega's P. de Wolf en P. C. Bouman zijn er duide lijke en overtuigende redenen waarom de Zeeuwse ziekenhuiswereld straks drie ziekenhuisgroepen met ze ven lokaties, waarvan twee buitenpo liklinieken niet aan de door bezuini gingen ingegeven norm van staatsse- (Slot zie pagina 11 kolom 1) KRUININGEN Op de toerit van de oude rijksweg 258 naar rijksweg 58 bij Kruiningen is vrijdagavond een tankauto geladen met autogas gekanteld. De chauf feur, A.L.(43) uit Putten, bleef ongedeerd. De auto lekte geen gas, maar het verkeer moest wel enkele uren wor den omgeleid. De oorzaak van het ongeluk is nog onbe kend. Hoewel de tankauto slechts lichte schade opliep, werd veiligheidshalve de inhoud van de gastank over gepompt. De zware tankauto moest met behulp van een kraan overeind worden gezet. MET EEN PC KUNT U VEEL MEER DAN U DENKT. DATAFLOW VERTELT HOE. computer- toepassingen damplein 30/32 middelburg 01180-37700 "Kijk eens hoe leuk" sprak de vrouw en ze wees haar man, die z'n auto voorzichtig over een smalle en bochtige Beve- landse dijk stuurde, op enige dierlijke bedrijvigheid aan het eind van een lommerrijk laan tje. „Dat is een schaapskudde" reageerde de man, de situatie snel overziende. „Kunnen we daar een foto van maken", wilde de vrouw weten. „Lief, al die beestjes. En mis schien kan ik een praatje ma ken met de schaapherder. Dat zijn van die typische mensen. Maar dat kan ook niet anders als je de hele dag in de stilte zit, midden in de natuur, ver van de beschaafde maatschappij". „Mij best" sprak de man goe dig. Het was immers een mooie dag. De schapen waren met velen en lief. De herder bleek wat moeilijk aanspreekbaar. Hij had een walkman op. ST.-LAURENS Zaklopen met koekhappen, natuurlijk. Touwtrek ken, hindernisbaan, doelschieten en ringsteken. Het programma van de Oranjevereniging Sint-Laurens oogt vertrouwd. „We hopen op een gezellige en zonnige Koninginne dag", schrijft het verenigingsbe stuur onderaan de in stemmig oran je uitgevoerde evenementenlijst. Wat de sfeer betreft is dat een bijna overbodige wens. De ervaring leert dat het hele dorp op Koninginnedag uitloopt. Slecht weer, zoals vorig jaar, mag de pret niet drukken. In de speciaal met het oog op de wispeltu rige weergoden opgestelde tenten is het dan extra gezellig. Voorzitter A. Koopmans van de plaatselijke Oranjevereniging was vrijdag druk in de weer. Op de Wa rande - de in de dorpskern gelegen speelweide - staan de dranghekken al in de aanslag. De Oranje-voorzit ter kan maar net even tijd vrijma ken, want er moet nog veel geregeld worden. Het oogt allemaal heel gemak kelijk. Maar uw vereniging moet kennelijk heel wat werk verzetten. Koopmans: „Nu zijn we bezig met de directe voorbereidingen. Alles moet opgebouwd worden, de vlaggen lig gen gewassen in mijn auto, er zitten nieuwe touwen aan. Ik heb nog veel schilderwerk te doen. Voor de kinde ren is er busgooien. Om in de sfeer te blijven vind ik het leuk om die bus sen rood-wit-blauw te schilderen. En een hindernis mag best oranje zijn. Wil je als Oranjevereniging op zo'n dag goed voor de dag komen, dan moet je als bestuur echt achter het evenement staan. Uiteraard hebben we alles ruim vantevoren gepland. Daar zijn meerdere vergaderingen mee gemoeid." Wordt het programma jaarlijks aangepast? „Er zijn veel vaste onderdelen. Ton netje steken bijvoorbeeld, daar komt water bij te pas. Dat vinden die gas ten zo ontzettend prachtig, zo'n spel kunnen we gewoonweg niet schrap pen. Bovendien hebben we er een he le installatie voor gebouwd. Voor de volwassenen hebben we de afgelo-' pen drie jaar een meerkamp gehou den, waarbij de inwoners uit een straat een team vormen. Zo krijg je een stratenstrijd, prachtig. Dit jaar hebben we daarbij voor het eerst een hinderbaan met netten. Ja, hoe ver zin je dat? We praten erover met el kaar, je ziet eens ergens iets. Dat moet spectakel brengen, zeggen we dan. We hebben ook een zeephelling gehad, waar we meteen de krant mee haalden. Volgend jaar zal er voor het eerst een play-back show worden ge houden" U maakt er veel werk van. Maar speelt het dorp echt mee? Voorzitter A. Koopmans van de Oranjevereniging St.-Laurens: „Een ver jaardag van willekeurig iemand anders zou niet zo'n feest tot gevolg heb ben." „Hier en daar hoor je wel eens dat het Oranjefeest uit de mode zou raken. Bij ons is dat zeker niet zo. Op Ko ninginnedag, dan is het riet alsof het hele dorp uitloopt. lederen ziet het als een gezellig dagje op de Warande. Ja, een gevoel van onderlinge ver bondenheid, dat mag je gerust zeg gen. We hebben hier, zo dicht bij Mid delburg, verder nauwelijks feesten. En, gek genoeg, wanneer er iets wordt opgezet trekt het veel minder mensen. Alleen de Koninginnedag, dan is iedereen van de partij. Er zijn veel vrijwilligers, die een handje hel pen. Ook van bedrijven in de regio krijgen we alle steun als we spullen nodig hebben. Aan prijzen voor het rad van avontuur hebben we nooit gebrek, daar zorgt het bedrijfsleven ook al voor." Een echt dorpsfeest. Maar heeft u het gevoel de verjaardag van de koningin te vieren? „Het is meer dan een kinderfestijn, of een spekakel voor zeskampers. Je stamt toch alles af op de koningin, het rood-wit-blauw. Een verjaardag van willekeurig iemand anders zou niet zo'n dorpsfeest tot gevolg kun nen hebben. Probeer het maar eens na koninginnedag: een feest in het wijkcentrum. Je zal zien, dat wordt niks. Nee, het is maar goed dat we een koningin hebben, ze bezorgt ons een prachtig dorpsfeest." Voor de Oranje-voorzitter moet het een spannende dag worden. „Ik ben op zo'n dag vroeg wakker. Nee, niet omdat ik bang ben dat het verkeerd zal gaan. Dat valt altijd mee. Maar je moet een hele dag in touw zijn, met de andere bestuursle den ben je een aanspreekpunt. En al die mensen om je heen, ik mag het ontzettend graag doen. Misschien dat ik even tijd heb om op Nieuwland te gaan kijken, doe ik nog eens een nieuw idee op. Ja, het is zo'n beetje de enige activiteit die we jaarlijks or ganiseren. Daar moet je gewoon werk van maken. Meer dan 150 deel nemers aan een prestatieloop door de straten van het dorp, dat is niet weinig. En 's avonds op de feestelijke bijeenkomst een bomvol wijkcen trum. Daaraan hou je het gevoel over dat je de mensen er beslist een ple zier mee doet." Jan van Damme VLISSINGEN Ter gelegenheid van Koninginnedag hebben vrijdag zeve nenvijftig inwoners van Zeeland een koninklijke onderscheiding gekre gen. Het aantal Zeeuwen, dat in de jaarlijkse lintjesregen deelde, lag daarmee even hoog als vorig jaar. De onderscheidingen waren als volgt verdeeld: - één Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw: het Middelburgse twee de kamerlid voor het CDA, drs. M. Bei- nema; - één Officier in de.Orde van Oranje Nassau: ir. J.A.M. Schoonderwoerd uit Vlissingen, oud-hoofd van de afdeling Nieuwbouw en Projecten van de PZEM; - zestien Ridders in de Orde van Oranje Nassau; - zeven gouden ere-medailles O-N; - achtentwintig zilveren ere-medail les O-N; - vier bronzen ere-medailles O-N. Ridder in de orde van Oranje Nassau wer den: gemeentesecretaris T.C. Benou van Tholen uit St. Maartensdijk; W.E. Clason uit Zoutelande, samensteller van woorden boeken; I.J. Haverhoek, gemeentesecreta ris van Kapelle; L. Heijboer (met de zwaar den) uit Middelburg, reserve-majoor ver bindingsdienst, hoofd Staf Berichtenbureau Divisie 5; J.H. Koek uit Middelburg, projectleider buitendienst bij het Marine Electronisch en Optisch Be drijf; J.I. de Regt uit Vlissingen, oud-direc teur verkoop Schelde Industrial Construc tions bv; ds. W.M. de Bakker, uit Deventer, gereformeerd predikant (voorheen te Mid delburg); ds. J.E.L. Brummelkamp uit Mid delburg, emeritus Nederlands hervormd predikant; ing. L.A.M. Elenbaas uit Scher- penisse, secretaris van de Vereniging van Nederlandse Groenvoerdrogerijen; L. van Popering, Kapelle, hoofdambtenaar bij de directeur landbouw, natuur en openluch trecreatie van het ministerie van land bouw en visserij in de provincie Zeeland; A.P.M. Goossens uit Aardenburg, oud-con rector scholengemeenschap 't Zwin in Oostburg; J. Hekhuis uit Vrouwenpolder, muziekleraar, koordirigent, organist en componist; F.J.M. Kosters uit Kapelle, we gens zijn verdiensten voor het onderwijs, onder meer als oud-voorzitter van de stich ting samenwerkingsscholen voor slechtho rende en spraakgebrekkige kinderen in Zeeland; mevrouw M.G. van der Velden uit Wissenkerke, directrice van de chr. mavo in Wissenkerke; C. Pierens, loods bij DGSM, te Vlissingen; D.J. Wieringa uit Goes, medisch directeur van de provincia le vereniging Het Zeeuwse Kruis. Ere-medaille in goud Orde van Oranje-Na- ssau: L. Jansen uit Breskens, afdelingscom mandant bij het Marinebewakingskorps; J.C. de Cock uit Middelburg, oprichter en oud-directeur schildersbedrijf De Cock bv in Middelburg; mevrouw C. Kempe-Van Strien uit Aardenburg, bestuurlijke functies op kerkeklijk gebied en in het jeugdwerk; J. Luteijn uit Yerseke, oud-formulemanager SparMart in dienst van Verenigde Distribu tiebedrijven bv; W. Buijs uit Oost-Souburg, oud-bestuurslid, trainer Souburgse Zwem Vereniging, Zeeuwse selectie en Kring Zee land KNZB; J. van de Parel uit Kruiningen, bestuurslid Zeeuwse Wandelsportbond, or ganisator Luctor et Emergo-tocht; me vrouw E. Kaboord-van Vlaanderen uit Wol- phaartsdijk, oud-directrice bejaardente huis Nieuw-Zorgvliet; Ere-medaille in zilver Orde Oranje-Nassau: J. Paardekooper uit Oostkapelle, oud-be stuurslid SGP-kiesvereniging afd. Oostka- pelle/Domburg; J.B. Tieleman uit Hontenis- se, vanwege zjjn bestuursfuncties in het ver enigingsleven, o.m. Oranjecomité Kloosterzande; mevrouw M.J. de Nooijer- Westerweele uit Middelburg, oud-hoofd huishoudelijke dienst PPD Zeeland; G.J.J. Neels uit Goes, oprichter en oud-voorzitter Delta-Federatie van hengelsportverenigin gen; G. de Regt uit Breskens, rayonhoofd Zeeuwsch-Vlaanderen Cebeco Zuidwest; D. Stroo uit Vlissingen, oud-bestuurslid prot. chr.bond melkhandelaren, oud-voorzitter coöp. Vlissingse Inkoop Vereniging De Combinatie; mevrouw M.M.C. de Roo-Volc- kaert uit Terneuzen, schoonmaakster, over- blijfmoeder, handvaardigheid- en leesmoe- der basisschool De Triangel te Terneuzen; C.J. Alewijnse uit Middelburg, chef afdeling binnenkomende goederen bij Hollander Bo- gaert bv te Middelburg; mevrouw M.F. Koens uit Clinge, huishoudster/kosteres kerkbestuur van de parochie te Clinge; D.M. Commelin uit Aardenburg, controleur NV Streekvervoer Zuid-West Nederland; W. Heijboer uit Stavenisse, besteller PTT; C. de Jonge uit Kruiningen, kantoorhouder PTT;' A.J. Lauret uit Breskens, secretaris-pen ningmeester Coöperatieve Transport On- dernemings Bond; L. Nieuwenhuize uit Yer seke, oud-besteller PTT; M.C. Saaman uit Kruiningen, oud-kantoorhouder PTT; J. Boon uit St. Annaland, lid en medewerker velerlei evenementen, fanfare Accelerando en oud-bestuurslid ijsclub; J. Francois uit Oost-Souburg, lid, kantinehouder en biblio thecaris Souburgs Mannenkoor; A.J. Hame link uit Terneuzen, oud-lid en oud-bestuurs lid voetbalvereniging Spui; H. van Iwaar- den uit Aardenburg, bestuurlijke functies op maatschappeiyken kerkelijk gebied; J. Jonkheijm uit Westdorpe, lid en oud-be stuurslid van fanfare Eikels worden Boom- en; W.P.A. Kalle uit Westdorpe, idem; W. de Kam uit West-Souburg, lid en voorzitter Souburgs Mannenkoor; A. van de Ketterij uit Arnemuiden, groepscommandant en be stuurslid afd. Arnemuiden van het Neder landse Rode Kruis; mevrouw S.M. van de Calseijde-van Oppen uit Sas van Gent, be stuurslid Vereniging Nederlandse Katholie ke Vrouwen afd. Sas van Gent; G. J. de Rooij uit Vlissingen, bestuurslid Stavermanbriga- de, hoofdbestuurslid en lid districtsbestuur Kon. Ned. Bond tot het Redden van Drenke lingen; A.J. Scherpenisse uit St. Annaland, oud-bestuurslid Kon. fanfare Accelerando; S.M. Stoel uit Zonnemaire, oud-bestuurslid harmonie Nut en Uitspanning; J. Witte uit Terneuzen, oud-bestuurslid voetbalvereni ging Spui. Eremedailles in brons Orde Oranje Nassau: J.G. de Rijke uit Middelburg, terreinwerker bij het kazernecommando Middelburg; J.J. de Visser uit Wilhelminadorp, brugwachter bij Wilhelminapolder en Oost-Bevelandpol- der; mevrouw J. Klippel uit Middelburg, oud-administratief medewerkster PTT; F. den Boer uit St. Philipsland, oud-kanton- nier bü Rijkswaterstaat, dienstkring Schel- de-Rijn. MIDDELBURG Officier van justi tie mr R. H. A. M. Beaumont heeft vrij dag op de zitting van de rechtbank in Middelburg vijf maanden gevange nisstraf, waarvan drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar, geëist tegen de 43-jarige Ar- nemuidenaar H. M. die in de nacht van 25 op 26 februari bij de vismijn in Vlissingen de ambtenaar W. van den Berge van de AID (algemene inspec tiedienst van het ministerie van land bouw en visserij) van de kade afduw de. De officier heeft hem poging tot doodslag ten laste gelegd. M.'s daad was het dieptepunt van de gebeurtenissen die in die bewuste nacht rond de vismijn plaatshadden. Er speelde zich een ware veldslag af, waarbij de AID en twintig man politie het veld moesten ruimen voor zo'n 150 woedende vissers en hun medestan ders, die gewapend met kettingen en andere voorwerpen het terrein van de vismijn schoonveegden. De aanleiding voor de gewelddaad van M. was het feit dat, na het lossen van diens schip, de controleurs nog tien kisten kabeljauw in het ruim ontdekten, die verstopt waren achter een stapel lege viskisten. De AID-inspecteur J. H. Netjes gaf op dracht de kisten er uit te halen en waarschuwde M. dat een dergelijke overtreding van de regels hem een voorlopige maatregel kon kosten en zelfs kon leiden tot het aan de ketting leggen van zijn schip. Intussen was de boot al bezig weg te varen van de losplaats en had nog één achtertros vast op de wal. M. stond op de kade naast zijn schip toen de amb tenaar Van den Berge naar hem toe kwam om sussend op te treden bij de woordenwisseling tussen M. en de in specteur. Op dat moment sloegen bij M. de stoppen door. Hij sprong op de man toe met de woorden 'weet je wat we met jou gaan doen?' en duwde hem ruggelings van de kade af. Van den Berge kwam in een uiterst be narde positie tussen schip en kaai klem te zitten, maar werd al snel door de inspecteur en andere toegeschoten omstanders naar boven gehaald. M. gaf daarop de inspecteur ook nog en kele opstoppers in het gezicht en een andere AID'er kreeg van hem een schop. Volgens de officier was het ge vaar beslist niet denkbeeldig dat Van den Berge ofwel tussen kaai en schip verpletterd was ofwel in het ijskoude water zou zijn gevallen, daar de boot op dat moment aan het manoeuvreren was. M. stelde dat de boot door middel van de boegschroef honderd procent zeker vrij van de kade zou kunnen blij ven. Een bad in het water van de bin nenhaven leek hem ook niet echt ge vaarlijk, omdat zoiets de vissers zelf (Slot zie pagina 11 kolom 6) (Advertentie) elke dag geopend van 12.00-14.00 uur Tevens zijn wij op zoek naar enige assistentie in de bediening. Geïnteressseerden kunnen kontakt opnemen met Cristas Adamopoulos.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 9