Vier Aardenburgers voor hun verdiensten onderscheiden Inzet voor Rode Kruis beloond met zilveren eremedaille Eremedailles in zilver voor drie Pastorie-huishoudster Koens verrast met zilveren eremedaile T erneuzenaren Zilveren eremedailles voor muzikanten en NKV-bestuurster Oud-medewerkster PPD krijgt zilver j. B. Tieleman Lauret en De Regt met zilver onderscheiden Kloosterzande kreeg zilveren eremedaille PZC/streek RIDDERSCHAP EN EREMEDAILLES HOOFD HUISHOUDELIJKE DIENST Mevrouw J. Klippel krijgt brons op haar oude werkplek WEGENS LANGE STAAT VAN DIENST WEGENS DIENSTBAARHEID GEMEENSCHAP M. M. C. DE ROO, A. J. HAMELINK EN J. WITTE IN WESTDORPE EN SAS VAN GENT ZATERDAG 30 APRIL 1988 De Aardenburgers die een koninklijke onderscheiding ontvingen: van links naar rechts mevrouw C. Kempe-Van Strien, de heer H. van Iwaarden, de heer B. M. Commeling en de heer A. P.M. Goossens. AARDENBURG Vier inwoners van Aardenburg hebben vrijdag ochtend tijdens een bijeenkomst in het stadhuis een koninklijke onder scheiding ontvangen. De heer A. P. M. Goossens werd benoemd tot Rid der van Oranje Nassau. Mevrouw C. Kempe-Van Strien kreeg de ere-me- daille in goud verbonden aan de Or de van Oranje Nassau. Burgemees ter mr E. F. Jongmans kon een zilve ren medaille opspelden bij de heer B. M. Commelin en de heer H. van Iwaarden. De heer Goossens heeft een lange staat van dienst iri het onderwijs. In februari 1952 begon hij als invaller op de rooms-katholieke Sint Ber- nardusschool te Clinge. Vervolgens was de Aardenburger werkzaam op lagere scholen in Hoofdplaat, Nieuw-Namen en Aardenburg. In september 1961 werd de heer Goos sens benoemd tot hoofd van de ULO-afdeling van de rooms-katho lieke scholengemeenschap Sint Eloy te Oostburg, wat hij zou blijven tot 1968. In dat jaar kreeg de Aar- denburgse onderwijsman als con rector de zorg voor de MAVO- en de brugklasafdeling van Sint Eloy. Na de samenvoeging met het openbare Koningin Wilhelmina Lyceum, in augustus 1985, werd de heer Goos sens conrector van de nieuwe scho lengemeenschap 't Zwin. Dat zou hij blijven tot zijn pensionering, in juli 1987. De Aardenburger gaf voorts enige jaren les aan de lagere land bouwschool te Aardenburg en rijks middelbare landbouwschool te Schoondijke. Ook was de heer Goos sens als leraar verbonden aan de ZVU. In bestuurlijk opzicht was de Aardenburger zeer actief. Zo was hij onder andere nauw betrokken bij de katholieke onderwijsbond. Verder bekleedde hij nog vele andere func ties in het openbare leven. Vanaf 1957 tot op heden is de Aardenbur ger secretaris van het Bach-comité in zijn woonplaats. Daarnaast is Goossens nauw betrokken bij het werk van het Wit-Gele Kruis en de Sint Vincentius Broederschap in Aardenburg. De laatste jaren is hij actief als regioleider van het Pasto raal Regionaal Overleg in West- Zeeuwwsch-Vlaanderen. Rector drs Th. Boogaard van scholengemeen schap 't Zwin zwaaide zijn oud-colle ga vrijdagochtend uitgebreid lof toe. Ook de andere Aardenburgers, die een koninklijke onderscheiding kre gen, zijn maatschappelijk zeer ac tief. Mevrouw Kempe is nauw be trokken bij het kerkelijk werk en het jeugdwerk in haar woonplaats. Zo was ze onder meer leidster en secre taresse van de hervormde en doops gezinde zondagsschool, bestuurslid van de Jong Hervormden, lid van de Raad van de Nederlands Hervorm de Kerk, van de Classicale Hervorm de Jeugdraad Zeeuwsch-Vlaande ren en de provinciaal hervormde jeugdraad. Mevrouw Kempe is nog steeds lid van de interkerkelijke contactcommissie in Aardenburg. In het verleden was ze ook hoofd leidster van de padvindsters in haar woonplaats en districtscommissaris van het Nederlandse Padvinders Gilde in Zeeuwsch-Vlaanderen. De Aardenburgse ontving de koninklij ke onderscheiding mede voor het feit dat ze vanaf 1982 tot heden lid is van de Aardenburgse welzij nscom- missie en op vrijwillige basis gods dienstlessen geeft op de openbare Vorsterman van Oyen-basisschool in Aardenburg. De heer Van Iwaarden, die zilver kreeg, heeft eveneens een flinke staat van dienst. Vanaf 1957 tot he den is de Aardenburger secretaris van het handbooggilde Sint Sebas- tiaan. Volgens burgemeester Jong mans heeft de heer Van Iwaarden zeer grote verdiensten voor deze ver eniging. Hij noemde in dat verband onder meer de toeristen- en interna tionale schietingen van Sint-Sebas- tiaan. Daarnaast is Van Iwaarden reeds vele jaren hoofdingeland van het waterschap 't Vrije van Sluis en bestuurslid van het Aardenburgse bejaardentehuis Coensdike. Ook als belijdend lid van de Nederlands her vormde gemeente te Aardenburg heeft Van Iwaarden het nodige werk verzet. De heer Commeling kan terugzien op een carrière van meer dan veer tig jaar bij het openbaar vervoer. In 1947 begon Commelin als leerling monteur in de SBM-garage te Draaibrug. In de loop der jaren werkte hij zich op tot controleur van de ZWN. Directeur drs G. Koe- lemij van ZWN schetste vrijdag ochtend de lange, succesvolle loop baan van de onderscheiden Aar denburger. Ook in het maatschappelijk leven heeft de heer Commeling zijn verdiensten. Hij zette zich actief in voor de Ne derlands hervormde gemeenschap en de EHBO-afdeling in Aarden burg. Burgemeester Jacobs speldt mevrouw Koens de eremedaille op onder het toe ziend oog van pastoor Heydens. TERNEUZEN Drie inwoners van de gemeente Terneuzen zijn gisteren on derscheiden met de eremedaille in zil ver, verbonden aan de Orde van Oran- je-Nassau. Het was burgemeester C. Ockeloen die gisteren de versierselen opspeldde bij de drie. Zijn eerste offi ciële daad na de maanden dat hij we gens ziekte zijn werkzaamheden heeft moeten neerleggen. De zilveren medailles waren voor me vrouw M. M. C. de Roo-Volckaert, voor A. J. Hamelink en voor J. Witte, alleen uit Terneuzen. Ockeloen zei in zijn toe spraak dat koninklijke onderscheidin gen alleen voor die mensen bestemd zijn die meer voor andere mensen heb ben gedaan dan ze alleen maar moes ten doen. Mevrouw De Roo, reeds 76 jaar en nog steeds concierge van de basisschool De Triangel in Terneuzen, was geheel overrompeld door de onderscheiding die zij, tesamen met een grote bos bloe men mocht ontvangen. Mevrouw De Roo is al 36 jaar aan de school verbon den, waar de kinderen haar beter ken nen als 'oma Ele Roo'. Ze is er nog steeds als overblijfmoeder, leesmoe- der en handvaardigheidsmoeder. Toen in 1969 de eerste Turkse leerlin gen op de school kwamen zorgde zij sindsdien voor de extra begeleiding bij het lezen, schrijven en rekenen. J. Witte kreeg een koninklijke onder scheiding voor de veertig jaar dat hij actief lid was en is van de VV-Spui. De inmiddels 67-jarige Witte was voor zijn pensionering werkzaam als vertegen woordiger bij A. A. ter Beek NV Bol letje. Tot 1961 was hij actief spelend lid van de Spuise voetbalvereniging. Van 1951 tot 1984 vervulde hij diverse be stuursfuncties en nam deel aan de sportstichting Axel en de sportraad Terneuzen. Tien jaar lang was hij lid van de technische commissie van de KNVB en is nog steeds adviserend lid van de jeugdcommissie. Hij was de sti mulator bij de oprichting van het da mesvoetbal in Spui, afgevaardigde in regiovergaderingen, bijhouder van het standenbord en vervulde tal van ande re taken binnen de vereniging. Ook is hij voorzitter/secretaris van de oude renvereniging De Levensbron. A. J. Hamelink (59) werd eveneens on derscheiden voor al zijn activiteiten voor de VV-Spui. Van 1980 tot 1987 was hij vice-voorzitter, hij was ook materiaalbeheerder, elftalleider, zat 25 jaar in de elftalcommissie en was bovendien gedurende een groot aan tal jaren grensrechter. Toen de club in financieel zeer zware tijden verkeer de is hij zelfs zover gegaan nieuwe materialen uit eigen zak te betalen. Hamelink is in het dagelijks leven werkzaam geweest bij de Cokesfa- briek in Sluiskil. Eerst op de ovens, maar na een ongeval als overweg wachter en vanaf 1974 als kantoorlo per. CLINGE - Mevrouw M. F. Koens uit Clinge is vrijdag aangenaam ver rast met een koninklij ke onderscheiding. De huishoudster van de pastorie van de Henri- cuskerk kreeg uit han den van burgemeester mr F. A. W. Jacobs van de gemeente Hulst de eremedaille in zilver vanwege haar grote dienstbaarheid voor de Clingse gemeenschap. Mevrouw Koens zal in 1988 44 jaar in dienstbe trekking zijn, eerst 12 jaar bij een landbouwer in Heinkenszand, daar na 18 jaar als huishoud ster in het gezin van de toenmalige burgemees ter van Heinkenszand en vanaf 1974 bij het kerk bestuur van de Henri- cusparochie in Clinge. Mevrouw Koens be steedt naast haar taak in de pastorie ook de nodi ge aandacht aan het werk in de kerk. Door het toenemende tekort aan zielzorgers zijn de werkzaamheden van mevrouw Koens in de loop der jaren aanzien lijk verzwaard. Zo houdt ze zich tegenwoordig be zig met het maken van afspraken, het aanne men en registreren van misintenties, het luiden van de klok, de zorg voor het kerkmeubilair en de kerkewas. ARNEMUIDEN De Arnemuidenaar Adriaan van de Ketterij had een hele boel verwacht, maar dat? Nee. Een ere-medaille in de Orde van Oranje Nassau uitgevoerd in zilver, was wel het laatste wat in zijn gedachten op kwam. Donderdagavond had het be stuur van het Rode Kruis afdeling Ar- nemuiden een vergadering gehad en niet alle punten waren kennelijk goed doorgesproken. „Of hij vandaag vrijdag nog even op het gemeentehuis kon komen", had zijn vrouw hem verteld. En Van de Ketterij ging. Bij het zien van kinde ren, kleinkinderen, en de officiëlen in de raadszaal van het Arnemuidense stadhuis had hij het nóg niet in de ga ten. De vermoedens begonnen zich pas op te stapelen, toen burgemeester M. M. Markusse de ambtsketen omhing. „Nee toch.- 't Is toch niet waar, hè?", riep hij blij, ontsteld en verrast uit. „Ik heb dat toch echt niet geweten. Geen haar op mijn hoofd, die daar aan dacht". Waarom Van de Ketterij die orde was toegekend werd alras duide lijk door de toespraak van de burger meester. „Ruim 41 jaar actief op allerlei fronten, binnen het Rode Kruis afdeling Arne- muiden. Misschien kennen ze uw naam in het hoofdkwartier van het Ro de Kruis in Genève niet, maar in Den Haag kennen ze hem in ieder geval wel. Begonnen op jeugdige leeftijd als EH- BO'er, 24 jaar als groepscommandant en zo'n dikke dertig jaar als vertegen woordiger van de colonne in het be stuur. Kennelijk heeft u het daar altijd naar uw zin gehad, want u bent er nog steeds druk mee bezig". Aansluitend speldde hij Van de Ketterij de ere-me daille op, waarbij hij hem toevoegde, dat de onderscheiding eigenlijk voor het hele gezin Van de Ketterij was, vanwege de jarenlange steun. „Maar u mag hem dragen". Van de Rode Kruis afdeling zelf ontving het echtpaar een enorme plant. SAS VAN GENT Burgemeester J. van Rest van Sas van Gent had het vrijdag druk met het uitreiken van zilveren eremedailles verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Eerst ging zij naar Westdorpe waar Jos Jonkheym in het bijzijn van zijn kin deren en bestuursleden van de fanfare Eikels Worden Boomen het ere-me- taal werd opgespeld. Jonkheym werd vijftig jaar geleden muzikant. Voor dit feit kreeg hij de zil veren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Vervolgens ging het gezelschap naar Jonkheym's dorpsgenoot Willie Kalle, die al veertig jaar lid is van de fanfare en vanaf 1971 bestuurslid. Beide heren hebben voor dit feit in januari al een onderscheiding gehad van de West brabantse en Zeeuwse Muziekvereni gingen. Beiden werden geprezen om hun veelzijdigheid en trouwe repetitie- bezoek. 's Avonds werd door de fanfare Eikels Worden Boomen een serenade gebracht aan deze onderscheidenen. Vervolgens ging burgemeester Van Rest naar de Kloosterlaan in Sas van Gent, waar mevrouw S. M. van de Cal- seyde-Van Oppen heel verbaasd keek, toen haar de versierselen werden opge speld. Mevrouw Van de Calseyde is veertig jaar bestuurslid van het NKV (Nederlands Katholieke Vrouwenver eniging), waarvan 37 jaar penning meester. Tevens is zij 25 jaar lid van het rooms-katholiek parochieel zang koor van Sas van Gent. KLOOSTERZANDE - Burgemeester mr A. A. L. G. M. Kesseu van de ge meente Hontenisse heeft vrijdag de eremedaille in zilver uitgereikt aan J. B. Tieleman. Tieleman kreeg de koninklijke onder scheiding wegens zijn grote verdienste voor het gemeenschapsleven. Hij richtte in 1963 de wandelsportvereni ging Hontenisse op en was daar voor zitter van tot de opheffing in 1983. De jaarlijkse wandelvierdaagse wordt al een kwart eeuw door hem georgani seerd. Bovendien is Tieleman in 1988 32 jaar lid van het Oranjecomité in Kloosterzande. Verder is hij betrok ken bij de zondagavondontspanning voor de jeugd, de dorpsfestiviteiten in Walsoorden en de collecte voor Jantje Beton. De organisatie van het jaarlijk se uitstapje voor gepensioneerde PTT-ambtenaren is eveneens het werk van Tieleman. Burgemeester Ockeloen feliciteert de heer De Witte met zijn eremedaille. Tussen hen in staat de her Hamelink, geheel rechts staat mevrouw De Roo. Commissaris Boertien speldt de zilveren ere-medaille op bij mevrouw M. J. de Nooijer-Westerweele, terwijl haar echtgenoot toekijkt. OOSTBURG Burgemeester J. Krui- ze van Oostburg kon vrijdagochtend twee inwoners van zijn gemeente blij maken met een koninklijke onder scheiding: de heer A. J. Lauret en de heer G. de Regt uit Breskens. Beiden kregen de zilveren eremedaille ver bonden aan de Orde van Oranje Na ssau opgespeld. De Oostburgse burge meester schetste in zijn toespraak de lange loopbaan van de koninklijk on derscheidenen. De heer Lauret was vorig jaar oktober veertig jaar werkzaam bij de Coöpera tieve Transportondernemings Bond in Breskens die het aanbod van het goe derenvervoer voor haar leden regelt in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Momen teel heeft de coöperatie vijftien leden. In het verleden waren dat er veel meer. Een flink aantal kleinere vervoersbe drijven heeft zijn activiteiten noodge dwongen moeten staken. Alleen de grotere vervoersbedrijven zijn overge bleven. In het maatschappelijk leven bekleedt de heer Lauret verschillende functies. Twintig jaar was hij bestuurs- De heerA. J. Lauret Ir) en de heer G. De Regt met hun onderscheiding. lid van de winkeliersvereniging Bres kens en zeventien jaar lid van de ker- keraad van de Vrij Evangelische Ge meente in zijn woonplaats. Voorts maakte de heer lauret twaalf jaar deel uit van het bestuur van de Kamer van Koophandel in Zeeuwsch-Vlaanderen, waarvan vijfjaar als vice-voorzitter. Al ruim tien j aar heeft Lauret zitting in de commissie voor het midden- en klein bedrijf in de gemeente Oostburg. Ver der was hij enkele jaren bestuurslid van de provinciale VVV. De heer De Regt krijgt de zilveren me daille in verband met zijn ruim veertig jarig dienstverband bij Cebeco Zuid west te Breskens. Hij trad in 1946 in dienst van de gewestelijke afdeling van de CBTB te Schoondijke, die in 1952 fuseerde met de toenmalige coö peratie 'Landbouwbelangen voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen' te Bres kens. Bij de nieuwe organisatie begon hij als commercieel/administratief me dewerker. In 1979 werd hij benoemd als rayon-directeur. Dit betekende dat hij de leiding had over dertig perso neelsleden. De Regt vertegenwoordig de de Cebeco Zuidwest in de stichting Havenbelangen te Breskens. De fanfare Eikels Worden Boomen brachten hun onderscheiden leden Jonk- heym (links) en Kalle een serenade. MIDDELBURG Koninklijk zilver vrijdagmorgen voor mevrouw M. J. de Nooijer-Westerweele uit Middel burg, tot november vorig jaar hoofd van de huishoudelijke dienst bij de MIDDELBURG - Mevrouw J. Klippel (60), oud-medewerkster van het tele- communicatiedistrict Breda van de PTT, is vrijdag onderscheiden met een bronzen eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Dat gebeurde in haar woonplaats Middel burg op haar voormalige werkplek: het PTT-kantoor aan de Lombard straat. Mevrouw Klippel ontving haar me daille uit handen van de directeur van het district Breda, ing A. G. C. van Bruggen. De Middelburgse is vorig jaar in de VUT gegaan. Ze kwam in 1954 in dienst van de PTT als telefonis te bij de handbediende telefooncentra le van Oud-Vossemeer. Toen die cen trale in 1960 werd geautomatiseerd kwam mevrouw Klippel naar Middel burg. Zij werkte daar als administra tief medewerkster in de binnen- en de buitendienst. Provinciale Planologische Dienst. Het PPD-personeel was erbij, langs de randen van de grote vergaderzaal ge groepeerd, toen commissaris van de koningin dr C. Boertien haar de zilve ren eremedaille opspeldde, die bij de Orde van Oranje Nassau hoort. De commissaris signaleerde dat me vrouw De Nooijer tussen mei 1962 en eind 1987 bij de PPD heeft gewerkt, eerst als werkster, later door toename van het aantal medewerksters als hoofd van de huishoudelijke dienst. Zij was daarbij verantwoordelijk voor de coördinatie van het huishoudelijk werk, de inkoop van allerlei artikelen en voor de inwendige verzorging van deelnemers aan vergaderingen of be zoekers van recepties. Dr Boertien liet zich waarderend uit over de manier waarop zij haar werk in die ruim 25 jaar heeft gedaan. Dat deed ook PPD-directeur ir R. M. Th. Adriaansens. „Bij uw afscheid hebben we al de loftrompet gestoken over uw werk", zei hij. „Maar het zij nadrukke lijk gezegd: uw inzet ging veel verder dan alleen de materiële verzorging van personeel en bezoekers van de dienst". Familie en PPD-medewerkers felici teerden daarna de onderscheiden oud-medewerkster.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 54