Jf; Schoonderwoerd 'enorm' maatschappelijk actief man Emeritus-predikant Brummeikamp Ridder Ambachtelijke produktie is waarborg kwaliteit lintjes F. Kosters geridderd voor inzet in onderwijs Oud-directeur verkoop bij SIC ON geridderd Muziekduizendpoot Hekhuis Ridder DOLMAN PRIJST PZC/ streek Projectleider bij de marine J. H. Koek werd geridderd L. van Popering werd ridder Oud-Zeeuw Jacobovits officier 'S RIJKS MUNT: NOG NOOIT IETS TERUGGESTUURD Museum 15 DEN HAAG - Het CDA-Tweede Kamerlid drs M. Beinema uit Middelburg is donderdag in Den Haag benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De eretekenen werden hem opgespeld door Kamervoorzitter dr D. Dolman tijdens een besloten bijeenkomst, waarbij de naaste familieleden van Beinema aanwezig waren. COMPONISTORGANIST, DIRIGENT, LERAAR ZATERDAG 30 APRIL 1988 (Van onze Haagse redacteur UTRECHT - „Het geld hier uit me taal verkregen zij nooit ten vloek doch steeds ten zegen". Zo luidt de in het oog springende vergulde tekst op de statige gevel van 's Rijks Munt, het staatsbedrijf dat de Ne derlandse bevolking al sinds het be gin van de elfde eeuw van geldstuk ken voorziet. Ooit begonnen als muntbedrijf voor de bisschop van Utrecht, is 's Rijks Munt uitgegroeid tot een imposant en prestigieus instituut, dat sinds 1911 is gevestigd aan de Leidseweg in Utrecht. Behalve voor de vervaar diging van klinkende munt, rijwiel- belastingplaatjes en koffieauto- maat-penningen is het bedrijf ook verantwoordelijk voor de produktie van het eremetaal dat tijdens de jaarlijkse lintjesregen wordt uitge reikt als stoffelijke blijk van konink lijke waardering voor talloze burgers die zich maatschappelijk hebben on derscheiden. Er is echter een groot verschil tussen de muntproduktie en de aanmaak •van koninklijke onderscheidingen, legt conservator A. Scheffers van 's Rijks Munt uit. Het ene proces ge beurt volledig machinaal, met zware muntpersen, het andere is een bijna volledig ambachtelijk gebeuren dat plaatsvindt in ateliers die bemand zijn met ploegjes edelsmeden in vas te dienst. Sommigen van hen werken al meer dan twintig jaar bij de Munt. Scheffers: „De onderscheidingste kens die wij in opdracht van de Kan selarij der Nederlandse Orden in Den Haag vervaardigen moeten van top kwaliteit zijn. Wij willen een picobel- lo produkt afleveren dat aan de hoogste eisen voldoet en daar is pre cisiewerk voor nodig. Daarom moe ten de ateliers bijvoorbeeld zeer schoon zijn. Daarnaast hebben we een eigen eindcontrole die alle on derscheidingen bekijkt voor ze de deur uitgaan. Voor zover ik weet is er nog nooit een onderscheiding terug gestuurd die niet aan de eisen vol deed". De conservator wil best toegeven dat hij 'een beetje trots' is dat de Munt naast het slaan van geld ook tot dit te schitteren, aan de voorraad van de Kanselarij der Nederlandse Orden worden toegevoegd. Dit hoge college van staat is belast met de voorberei ding en afwerking van alle procedu res die met de lintjesregen samen hangen. Daarnaast bewaart de kan selarij in twee grote kluizen alle eretekenen die ter gelegenheid van de verjaardag van de koningin maar ook tussentijds worden uit gereikt. Volgens Scheffers produceert zijn bedrijf per jaar enkele duizenden draagmedailles voor de Orde van Oranje-Nassau. Van de insignes bij de zeer hoge onderscheidingen, zoals de Commandeurschappen, worden er jaarlijks slechts enkele gemaakt. „Wij zorgen niet alleen voor het ere metaal, maar ook voor het lintje en de verpakking. De kanselarij krijgt van ons een volledig afgewerkt pro dukt, zodanig dat het direct opge speld kan worden". Het spreekt van zelf dat een bedrijf als 's Rijks Munt waar zoveel kostbaar edelmetaal omgaat zeer streng beveiligd moet worden. Dat is dan ook zeker het ge val, benadrukt de conservator. „Maar we zijn zó goed beveiligd dat bezoekers het niet direct merken". Wat maar weinigen weten is dat de Munt een museum herbergt. In en kele fraaie vertrekken is te zien hoe het aanmunten van geld zich in de loop der eeuwen technisch heeft ontwikkeld. Geïnteresseerde bezoe kers kunnen eigenhandig een herin neringspenning slaan op een verou derde maar nog prima functione rende muntpers die als museumstuk in een van de zalen is opgesteld. Het museum bevat verder een rijke verzameling munten, die de periode van de zevende eeuw tot heden om vat, alsmede een op aanvraag toe gankelijke bibliotheek met een uit gebreide collectie werken over de nu mismatiek (munt- en penningkunde). Scheffers: „Maar onze hoofdtaak is en blijft het voorzien in de behoefte aan muntgeld." soort ambachtelijke hoogstandjes in staat is. In een van de ateliers is juist een edelsmid met een bruneerstaafje be zig een massief zilveren kroontje te bewerken. Zo'n behandeling ver hoogt de glans, verduidelijkt Schef fers. Het kroontje, dat later met een scharniertje wordt bevestigd aan de zilveren eremedaille die bij de Orde van Oranje-Nassau hoort, is overi gens niet bestemd voor de lintjesre gen van dit jaar. Het zal samen met tientallen al afgewerkte kroontjes die op de werktafel in een bak liggen De met de hand vervaardigde onderscheiding worden nauwkeurig onder zocht. kenbaar te maken, met als argument dat men beter de stemmingen in de Kamer kon afwachten. Dolman vond dat een goede zaak, want, zo vertelde hij, de stemmingen in de Kamer zijn uiteindelijk het belangrijkst. Na de uitreiking sprak de heer Beine- ma een kort en geestig dankwoord. Drs M. Beinema. VLISSINGEN Ir J. A. M. Schoonder woerd viel vrijdag in Vlissingen de hoogste onderscheiding ten deel. Hij kreeg van burgemeester J. C. Th. van der Doef de versierselen overhandigd behorend bij het Officierschap in de Orde van Oranje Nassau. Ir Schoon derwoerd is, aldus de Vlissingse bur gemeester, een voorbeeld van iemand die naast een drukbezette baan kans ziet enorm maatschappelijk actief te zijn. De 64-jarige Vlissinger leidt de PZEM-dienst Nieuwbouw en Projec ten en vervult een groot aantal func ties in de Walcherse ziekenhuiswe reld. „Voor Vlissingen heeft Schoonder woerd zich zeer verdienstelijk ge maakt", zo eindigde Van der Doef z'n toespraak in het Vlissings stadhuis. Ir Schoonderwoerd was als voorzitter van de voormalige stichting Sint-Jo seph zeer nauw betrokken bij de fusie in 1972 tussen het Sint-Joseph- en Be- thesda-ziekenhuis in Vlissingen. Hij werd vice-voorzitter van de nieuwe stichting en in 1985 voorzitter. Sinds de oprichting van de Stichting Streek ziekenhuis Walcheren is hij penning meester van het stichtingsbestuur. Schoonderwoerd, geboren in Breuke- len, was in 1979 mede-oprichter van de Stichting Zeeuws Radiotherapeutisch Instituut in Vlissingen. Hij heeft tien jaar aan de totstandkoming dararvan 'getrokken'. Het Koningin Wilhelmi- nafonds schonk hem in 1981 vanwege dit resultaat de prof dr Pr. Munten- damprijs. Daarnaast is hij voorzitter van de Stichting Instituut Gezonds- heidszorg Opleidingen, die in 1972 is Beinema is standvastig politicus (Van onze Haagse redacteur) Dolman omschreef de Middelburger, die twaalf jaar parlementslid is, als een man die bekend staat om zijn buiten gewoon zuivere taalgebruik. In dit ver band herinnerde de voorzitter aan Bei- nema's verleden als leraar Nederlands. De CDA-politicus heeft voor hij de lan delijke politieke arena betrad bijna twintig jaar les gegeven aan de Christelijke scholengemeenschap Walcheren (CSW) in Middelburg en was ook docent aan de Zeeuwse Leer gangen. Beinema is een karakteristiek en standvastig man, zo vond Dolman. Als hij eenmaal een standpunt bijvoor beeld over de kruisrakettenheeft in genomen, blijft hij daarbij. Het Ka merlid heeft zich er nooit toe laten ver leiden zijn mening over de kruisraketten voortijdig aan de pers MIDDELBURG - Ridder in de Orde van Oranje Nassau; zo mag de Middel- burgse marineman J. H. Koek zich noemen. De heer Koek, die al ruim vijftien jaar als projectleider van het Marine Elektronisch en Optisch Be drijf op de Scheldewerf werkt, werd vrijdag geridderd op het hoofdkan toor van zijn dienst in Oegstgeest. De directeur van het Marine Elektro nisch en Optisch Bedrijf, ir L. J. Anto- nides, speldde hem de versierselen op. Koek kreeg de onderscheiding vanwe ge zijn verdiensten voor de marine. Hij is sinds 1951 werkzaam voor het Elek tronisch en Optisch Bedrijf. Als tech nicus heeft hij alle Nederlandse wer ven waar marineschepen werden ge bouwd afgereisd, tot Vlissingen zijn vaste basis werd. De 59-jarige projectleider was bij de KMS onder meer betrokken bij de in stallatie van sewaco-systemen (zoals radar) op verschillende S-fregatten, GW-fregatten en Belgische Escorters. J. H. Koek. „De onderscheiding geldt als een waardering van de gemeenschap voor de grote inzet en liefde waarmee u uw werk gedurende 23 jaar in Middelburg heeft ver richt. U bent in die perio de opgevallen en waar devol gebleken", roem de de burgemeester de (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - „Een uitstekend verte genwoordiger van het departement in de provincie". Zo omschreef minister Braks (landbouw en visserij) vrijdag de uit Kapelle afkomstige L. van Po pering tijdens diens benoeming tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De versierselen bij deze koninklijke onderscheiding werden de Zeeuw op het ministerie in Den Haag door de be windsman opgespeld. Braks wijdde vele goede woorden aan zijn ambte naar. Van Popering is in Goes werkzaam als tweede stafmedewerker van de direc teur landbouw, natuur en openluch trecreatie van het ministerie in de pro vincie Zeeland, de heer C. Oomen. De minister noemde de stafmedewer ker een self-made en allround man. Van Popering trad in 1954 bij land bouw en visserij in dienst als opzich ter. In de loop der tijd werkte hij zich op tot hoofd planologie en thans heeft hij de rang van administratief hoofd ambtenaar eerste klasse bereikt. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De oud-Zeeuw jhr mr A. P. R. Jacobovits de Szeged, permanent vertegenwoordiger van Nederland bij de Verenigde Naties in New York, is door de koningin benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. De ver sierselen worden hem binnenkort in New York opgespeld, waarschijnlijk door de Nederlandse ambassadeur, aldus een woordvoerster van het ministe rie van buitenlandse zaken. Jacobovits (52) stamt uit een Hongaars adelijk geslacht dat zich in de periode 1914-T8 in Zeeland vestigde. De familie bezit een groot landgoed hof De Die- rik in Oudelande. De heer Jacobovits doorliep aan het Goes' Lyceum en aansluitend in Bussum een gymnasium-a-opleiding en volgde een cours de civilisation francaise aan de Sorbonne in Parijs. Na zijn rechtenstudie in Leiden werkte hij korte tijd bij het ministerie van financiën. In 1963 trad hij toe tot de buitenlandse dienst van het ministerie van buiten landse zaken. Jacobovits was ambassadeur in Moskou, Londen en Nairobi en permanent ver tegenwoordiger bij de Verenigde Naties in Genève en bij de EG in Brussel. Sinds 1986 vertegenwoordigt hij Nederland bij de VN in New York. Van 1978 tot 1986 was mr Jacobovits werkzaam op het departement in Den Haag. eerst als chef van de directie Europese samenwerking, vervolgens als directeur-generaal politieke zaken, de hoogste ambtelijke functie bij buiten landse zaken. Zeeland. In totaal wer den onder het bewind Kosters, zoals burge meester Van Bommel het omschreef, door de betrokken schoolbestu ren elf nieuwe schoolge bouwen gesticht. Niet alleen jonge men sen hebben zijn aan dacht. In Kapelle neemt hij sinds 1971 plaats in het algemeen bestuur van de stichting instel ling voor bejaardenzorg, waar hij nauw betrok ken is geweest bij de bouw van 120 bejaarden woningen en verzor gingstehuis Cederhof. In de rooms katholieke kerk is hij actief op het gebied van de liefdadig heid. Burgemeester Van Bom mel speldt de versierelen behorende bij het Rid derschap op de revers van de heer Kosters. opgericht. Het IGO verzorgt in-servi- ce-opleidingen voor verpleegkundi gen. De kersverse Officier in de Orde van Oranje Nassau trad in 1956 in dienst bij de energiemaatschappij PZEM als bedrijfsingenieur van de Centrale Zee land in Vlissingen. Hij leverde een bij drage aan de oprichting van de centra le annex ontziltingsinstallatie, de wa- terfabriek, in Terneuzen. De dienst Nieuwbouw en Projecten waarvan Schoonderwoerd in 1972 de leiding op zich nam, heeft een belangrijke aan deel gehad in de bouw van de eerste commerciële kerncentrale van Neder land in 1973 en uitbreiding van de tweede conventionele centrale in Borssele in 1975. Ir Schoonderwoerd laat in oktober de PZEM achter zich. Burgemeester Van der Doef speldt de heer Schoonderwoerd de onderscheiding Hij treedt vervroegd uit. op. GOES Een energiek en doortastend man die zich op een bijzondere wijze heeft ingezet voor het onderwijs aan kin deren met leer- en op voedingsmoeilijkhe den. Met deze woorden typeerde burgemeester J. van Bommel van Ka pelle F. J. M. Kosters, die vrijdag benoemd werd tot ridder in de or de van Oranje Nassau. Hij kreeg de bijbehoren de versierselen door de burgemeester opge speld in een lokaal van samenwerkingsschool De Kring. Naast zijn functie als bankdirecteur zag Kos ters kans zich in te zet ten voor het onderwijs in al zijn geledingen. Hij heeft jarenlang het voor- zitersschap vervuld van de stichting samenwer kingsscholen voor slech thorenden en spraakge- brekkige kinderen in Zeeland en van de stich ting katholiek voortge zet onderwijs Midden De hele raadszaal van het Veerse stadhuis zat vol met belangstellenden bij het uitreiken van de onderscheiding aan de Vrouwenpolder se musicus Jan Hekhuis. De geridderde Hekhuis werd tijdens de plechtigheid onder meer toegezongen door een van zijn koren: het jeugdkoor Van Knop tot Bloem uit Vrouwenpolder. VEERE - In plaats van gepraat werd er vrijdagmorgen gezongen in de raadzaal van het Veerse stadhuis: het Zeeuwsche Volkslied. De leerlingen en oud-leerlingen van de Vrouwenpolderse componist, organist, dirigent en muziekleraar Jan Hekhuis lieten horen wat ze van hem geleerd hebben. Hekhuis werd in het stadhuis onderschei den met het ridderschap in de Orde van Oranje Nassau. „Voor uw geweldige staat van dienst", zei de Veerse burge meester G. W. van Montfrans-Hartman bij het opspelden van de versierselen. „U heeft uw liefde voor muziek over weten te dragen op kinderen en volwassenen. U heeft daar heel veel ingelegd, veel meer dan u eigenlijk hoefde te doen. Veel van uw leerlingen zien u bovendien niet alleen als diri gent of als leraar, maar ook als een vriend". De sprekers van verschillende organisaties en verenigin gen waar Hekhuis voor werkte en nog werkt, benadrukten die woorden van de burgemeester nog eens. De raadstafel waarachter het echtpaar Hekhuis zat werd bedolven onder cadeaus en bloemen. Hekhuis (66) is geboren en getogen in Vrouwenpolder, waar zijn vader bakker was. Zijn muziekopleiding heeft hij ge kregen van verschillende particuliere leraren. Hij doet het nu wat rustiger aan, maar hij heeft in zijn lange loopbaan heel wat Walcherse orgels bespeeld. Nu speelt hij nog op het orgel van de Johanneskerk in Vlissingen. Ook heel wat Walcherse koren hebben Hekhuis als dirigent voor zich ge zien. Hij dirigeert nu onder meer nog het Veerse bejaarden koor en het jeugdkoor Van Knop tot Bloem. Hekhuis gaf ook jarenlang les aan de huishoudschool Oranjezon in Oostkapelle en aan scholengemeenschap De Waayen- burgh in Middelburg. VLISSINGEN De oud-directeur verkoop van Schelde Industrial Constructions (SICON) J. I. de Regt is vrijdag morgen in het gemeen tehuis van Vlissingen benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Na ssau. De 63-jarige Vlis singer, geboren in Wis- senkerke op Noord-Be veland, kreeg de onderscheiding voor z'n langdurig dienstver band. Hij begon zijn car rière in 1952 bij De Schelde als tekenaar. De Regt werkte zich langzaam maar zeker op bij De Schelde. Hij werd in 1967 benoemd tot chef van de afdeling begro ting van het Schelde Montagebedrijf, later SI CON. De afdeling veran derde in 1983 van naam en werd afdeling ver koop. De vrijdag onder scheiden Vlissinger kreëg in 1986 de functie directeur van de afde ling verkoop en trad ruim een jaar later ver vroegd uit. Hij is nog steeds aan SICON ver bonden als adviseur van de directie. De Regt MIDDELBURG - De emeritus-predikant J. E. L. Brummeikamp is on derscheiden met het Ridderschap in de Orde van Oranje-Nassau. Dat gebeurde vrijdagmor gen in het kerkelijk bu reau van de hervormde gemeente aan de Sim- pelhuisstraat in Middel burg. Burgemeester C. G. J. Rutten, die de on derscheiding uitreikte, liet zich bij het opspel den van de versierselen assisteren door de echt genote van de onder scheiden predikant. heeft zich buiten zijn werk verdienstelijk ge maakt voor de Neder landse samenleving. Hij was in de oorlogsjaren lid van een verzetsgroep, was onbezoldigd ge meenteveldwachter en is nog actief in de ge meenschap van oud ille gale werkers Nederland. Op kerkelijk gebied heeft de oud-Noordbeve- lander ook z'n sporen verdiend. Hij stond, als lid van de commissie van beheer van de gere formeerde kerk, aan de wieg van het kerkelijk centrum Open Hof in de Vlissingse wijk Paau- wenburg. De heer De Regt kreeg zijn onderscheiding opge speld door burgemeester Van der Doef. onderscheiden predi kant. J. Wolthuis, voorzitter van de kerkvoogdij, prees de betrokkenheid van de predikant, niet alleen bij het kerkewerk maar bij het hele maat schappelijke gebeuren. Evenals burgemeester Rutten had de voorzitter van de kerkvoogdij een bloemetje voor de echt genote van 'Ridder Jaap' meegebracht. Namens de centrale ker- keraad van Middelburg noemde voorzitter J. Stegeman zelf ook Ridder het verkregen ridderschap 'een terech te bekroning' op het werk van de heer Brum meikamp, die hij vervol gens welkom heette ip 'de kring der ridders'. In een dankwoord liet. dominee Brummeikamp weten dat hij de toege kende onderscheiding ziet 'als een bewijs van eer voor de kerk'. Ds J. E. L. Brummei kamp studeerde theolo gie aan de universiteit van Utrecht, was van 1943 tot 1947 hulppredi ker in Hilversum en Oegstgeest om werkte daarna tot 1951 als leger- predikant in het voor malig Nederlands-Indië. Hij werd vervolgens pre dikant in Westervoort en sinds 1957 woont en werkte dominee Brum meikamp in Middel burg. Sinds 1986 is hij met emeritaat. De toekenning van de onderscheiding moest zoals gewoonlijk tot het laatste toe geheim blij ven, maar dat was in dit geval niet mogelijk, liet de burgemeester de aan wezigen weten. Dominee en mevrouw Brummei kamp zouden diezelfde dag bij de uitreiking van de doktersbul aan hun neef zijn. „Een goede smoes was toen niet meer mogelijk", zei de burgemeester. Samen met burgemeester Rutten speldde mevrouw Brummeikamp bij haar echtgenoot de versierselen behorende bij het ridderschap op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 53