Kritiek en pluim van leerlingen voor examen op MDGO Project ouderenvervoer Hulst heeft fors tekort Westduitsers zijn minder: 'sauber' dan gedacht Ontdek-je-vlek je Bijzondere particuliere postorder KONINGINNEDAG )ING 2 paorvoor w AMATEUR-ARCHEOLOOG S Twee jaar voor verkrachting ex-vriendin I^stou. iï/tt 3 3-? /VL— ^CoioLl^iJ^ra Eeuwfeest Eis 2 maanden en fikse boete belastingfraude DOOR ONVERWACHT GROTE BELANGSTELLING B^wmèndé - a/K oL HHaiaaTQaHHis □HBkDQH asa Hrarach naaauM ID [OBGIBEF n BIDQli: Iiaro 33 ►oraacj wr-ina -4 □a „QRH -Kiaaa a ^HEEiac! -a a □□QRarn ".cinam aura aan '«aaa EsaaaAtanHnw PZC/ provincie SLUIS Sluis heeft een rijke historie. In de loop der jaren zijn er al veel sporen uit dat verle den boven de grond gekomen. De amateur-archeoloog Jean Pierre Schoutens uit Retranche- ment heeft daar een belangrijke bijdrage aan geleverd. Zijn slaapkamer is daar een duidelijk bewijs van; netjes geordend liggen er talloze voorwerpen die hij in West-Zeeuwsch-Vlaande ren heeft gevonden. Zijn slaapkamer is echter geen openbare gelegenheid. Toch vindt Schou tens dat het publiek de gelegenheid moet krijgen om iets van de Sluisse geschiedenis te zien. Een historisch museum is daarvoor een uitstekende oplossing. Kamer van Koophandel vergadert in Sluis <3 V f w&mfr ZATERDAG 30 APRIL 1988 13 Historie van Sluis moet in museum te zien zijn Behalve de collectie die Schoutens heeft verzameld zijn er in het stadhuis in Sluis en bij de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek, dis trict Zeeland, verschillende voorwer pen uit de Sluisse geschiedenis. Vol- Om zijn pleidooi voor een museum wat kracht bij te zetten, sjouwde Schou tens vrijdag een stuk siersteen naar de Sluisse burgemeester M. L. Everaers. De amateur-archeoloog (hij is lid van de Archeologische Werkgemeenschap Nederland), in het dagelijks leven kok, had'de steen enige tijd geleden gevon den op een bouwterrein, niet ver van de plek waar vroeger de Sint Janskerk had gestaan. Aanvankelijk dacht Schoutens dan ook dat hij met een grafsteen te maken had. Onderzoek door de provinciaal archeoloog drs R. van Heeringen leerde echter dat het waarschijnlijk om een steen gaat, die als versiering van een huis heeft ge diend. De steen is afkomstig uit de 15e of 16e eeuw. Burgemeester Everaers was het met Schoutens eens, dat een historisch museum een goede manier was om an dere dan kooptoeristen aan te trek ken. „Er is veel belangstelling voor het verleden. Ook ons stadhuis wordt re gelmatig bezocht. Er staan hier ver schillende dingen, die bezichtigd kun nen worden. Het gebeurt wel, dat er plotsklaps toeristen in m'n werkka mer staan." Toch zag Everaers nog verschillende haken en ogen aan een museum. Zo is er geen ruimte voorhan den op een lokatie die goed bereikbaar is. Ook heeft de gemeente momenteel geen financiële middelen voor een mu seum. De aandacht richt zich momen teel in de eerste plaats op het bezoe kerscentrum bij het Zwin. doende materiaal voor een museum, meent Schoutens. „Het is mijn grote wens dat er een museum komt. Sluis heeft een geweldige historie, maar bo vengronds zie je er niet veel meer van. In de laatste oorlog is veel weggebom bardeerd. De Sluisse bodem heeft ech ter nog lang niet al de geheimen prijs gegeven." Eén van de zaken die zich nog onder gronds bevinden, zijn de restanten van het kasteel van Sluis. Dit kasteel werd aan het einde van de 14e eeuw ge bouwd naar het voorbeeld van de Bastille in Parijs. In de Franse tijd is het kasteel tot de fundamenten afge broken. „Het moet een bijzonder im posant kasteel geweest zijn met muren die 3.80 meter dik waren. Daar is een mooie toeristische attractie van te ma ken. Maar ja, dat is nog toekomstmu ziek", realiseert Schoutens zich. Rondom Sluis moeten nog meer uit historisch oogpunt waardevolle zaken in de bodem zitten. Zo is er in de 100-ja- rige Oorlog tussen Engeland en Frank rijk in de 14de en 15de eeuw, een enor me zeeslag geleverd in het Zwin. „In een verslag stond dat het strand rood van het bloed was gekleurd. Ik ver moed dat daar nog schepen te vinden zijn en militaire voorwerpen." Toch was Schoutens missie niet hele maal tevergeefs. In verband met het 700-jarig bestaan van Sluis in 1990 is het gemeentebestuur van plan om de historie ruim aan bod te laten komen. „Dat is een goede gelegenheid om het materiaal dat er is te inventariseren en te exposeren", aldus Evereaers. Een werkgroep gaat het komende na jaar aan de slag om een draaiboek sa men te stellen voor de viering van het zevende eeuwfeest. „Het is logisch dat het verleden daar bij hoort. Je kunt geen futuristisch bouwsel neerzet ten." MIDDELBURG De rechtbank in Middelburg heeft de 34-jarige Terneu- zenaar T. A. O. veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf voor verkrach ting van zijn ex-vriendin onder be dreiging met een vuurwapen. Ook los te hij van korte afstand twee schoten op haar af met wat later een alarmpi stool bleek te zijn. De vrouw dacht echter dat haar laat ste uur geslagen had daar het wapen niet van een echt pistool was te onder scheiden. Ook O. zelf wist hoogstwaar schijnlijk niet dat het een alarmpistool was. Hij bedreigde ook de nieuwe vriend van de vrouw met het vuurwa pen. Voorafgaand aan zijn daden had O. enorm veel alcohol gebruikt. Er was drie jaar tegen hem geëist. De 21-jarige R. P. van der S. uit Ter- neuzen werd tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld voor een aantal in braken. Hij pleegde in de laatste drie maanden van het vorig jaar samen met anderen of alleen 83 inbraken in Zeeuwsch-Vlaanderen, waarbij hij een voorkeur voor juwelen en video-appa- ratuur aan de dag legde. Van der S. is al sinds zijn veertiende jaar drugsge bruiker. Er was drie jaar tegen hem geëist. SLUIS De Kamer van Koophandel in Zeeuwsch-Vlaanderen houdt maandag een algemene ledenverga dering in hotel-restaurant De Dikke van Dale in Sluis. Het begint om 10.30 uur. Onder meer komt een onderzoek aan de orde naar de economische structuur van Zeeuwsch-Vlaanderen over 1986. Ook wordt gesproken over een informatie programma dat de KvK heeft betref fende de Vierde Nota Ruimtelijke Or dening. De KvK wil dit programma presenteren aan leden, colleges van b en w en commissies ruimtelijke orde ning van de gemeenten. Jean Pierre Schoutens (links) biedt burgemeester Everaers de door hem gevon den 15e of 16e eeuwse steen aan. MIDDELBURG De studierichting activiteitenbegeleiding van het Mid delbaar Dienstverlenend en Gezond heidszorg Onderwijs (MDGO) werd vrijdag geconfronteerd met het cen traal schriftelijk examen. Het was voor het eerst dat in Zeeland in die nog jonge sector examens werden afgenomen. De MDGO-scholen De' Waaijenburgh in Middelburg en De Leeuwtjes in Terneuzen zijn de enige Zeeuwse scholen waar die studierich ting wordt geboden. De studenten worden opgeleid voor beroepen in de gezondheidszorg en de recreatieve sfeer. Afgestudeerden kun nen aan de slag in psychiatrische zie kenhuizen, bejaarden- en activiteiten centra. Het examen was toegespitst op de toepassingsmogelijkheden van ac tiviteiten. Dat wil zeggen: hoe kunnen activiteiten het beste aangepast wor den aan groepen of personen met een bepaalde lichamelijke of geestelijke handicap. De docenten waren na afloop zeer te spreken over het niveau van de gestel de vragen. Bovendien waren ze blij met het sterke accent op inleving in praktijksituaties. De kandidaten wa ren diezelfde mening toegedaan. Regi- na Vermeulen zei ondermeer: „Verge leken met de opgaven van vorige ja ren, die we als oefenstof hebben gehad, waren de vragen nu praktischer en ge lukkig hadden we ruim voldoende tijd". Haar collega Ruben van de Driest betreurde het dat er dit jaar geen keuze uit meerdere opgaves kon worden gemaakt. „Als man", zei hij, „blijf ik echt moeite houden met de textiele werkvormen. Maar we hopen op een voldoende". MIDDELBURG Tegen de 66-jarige Hulstenaar A. de B. is vrijdag op de zitting van de rechtbank in Middel burg bij verstek zes maanden gevan genisstraf waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en 25.000 gulden boete geëist voor het ontduiken van belas ting. Over de jaren 1979 tot en met 1982 ver zweeg hij een kleine 130.000 gulden aan inkomsten. Van 1980 tot en met 1984 deed hij steeds een te lage aangif te voor de vermogensbelasting ter hoogte van een kwart tot een half mil joen gulden. De zaak kwam aan het licht doordat hij zwart geld had ondergebracht bij Slavenburgs Bank (nu Credit Lyon- nais). Hij had daar een depositoreke ning onder de naam Ivens. Toen de zwartgeldpraktijken van het bankcon cern destijds door justitie werden doorgelicht kwam er bij een Haarlems filiaal een kredietkaart van de dochter van De B. boven water die was voor zien van de aantekening 'niet bij fiscus bekend'. Hij had zijn dochter een le ning van zijn zwarte geld verstrekt. Dat leidde ertoe dat ook het bankfi liaal in Hulst in het onderzoek werd be trokken. Door zijn valse aangiften deed hij de fiscus voor bijna een ton tekort. Voor dat bedrag is hij intussen aangeslagen met een verhoging van 94.000 gulden. Hij is nooit eerder met justitie in aan raking geweest. De rechtbank doet 5 mei uitspraak. HULST - Het project ouderenvervoer van de Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk in Hulst heeft zo'n suc ces, dat een flink exploitatietekort is ontstaan. Door de onverwacht grote belangstelling van de ouderen heeft de stichting dit jaar f 25.000,- meer no dig dan was voorzien. B en w van Hulst zijn bereid om alvast f 10.000,- bij te dragen. Of de gemeentelijke steun ook in de tweede helft van 1988 wordt gegeven, is nog onzeker. De stichting heeft de gemeente laten we ten, dat voor die periode misschien wederom f 10.000,- subsidie nodig is. Het experiment met het ouderenver voer is begonnen in maart 1987. Het project kon toen van start gaan dank zij financiële ondersteuning via het Flankerend Ouderenbeleid. Bij de start van het ouderenvervoer werd uit gegaan van 125 deelnemers en een to taal aantal kilometers van 15.000. Het project sloeg zo geweldig aan, dat het beschikbare budget ruim wordt over schreden. Maar liefst 200 mensen ma ken van de vervoersysteem gebruik, wat neerkomt op 30.000 kilometer per jaar. Daardoor is voor 1988 een tekort ontstaan van f 25.000,-. In principe kan dit gat worden gevuld met een bijdrage uit de pot voor het Flankerend Ouderenbeleid. De stich ting wil van deze mogelijkheid afzien om de overige voorzieningen niet in ge vaar te brengen. Uit de middelen voor het Flankerend Ouderenbeleid mag volgens de stichting maximaal f 12.000,- worden besteed aan het oude renvervoer. Om het tekort op te lossen zijn ander halve maand geleden een aantal maat regelen genomen. De deelnemersbij drage is fors verhoogd. De prijs per strip is van 30 cent opgeschroefd tot twee kwartjes. Het deelnemerspasje is niet langer gratis, maar kost voortaan f7,50. De dagelijkse vervoersdienst wordt opgeheven. Voortaan wordt nog maar drie dagen per week gereden. De stichting rekent nu nog op een te kort van f 10.000,- tot 30 juni 1988. Het college van b en w is bereid dit bedrag in de vorm van een subsidie ter be schikking te stellen. B en w noemen het ouderenvervoer „een belangrijke voorziening, die ertoe kan bijdragen dat mensen zolang mogelijk zelfstan dig kunnen blijven wonen in de door hen gewenste omgeving". Zodra meer duidelijkheid bestaat over de effecten van de bezuinigingsmaatregelen van het Gecoördineerd Ouderenwerk, wordt overleg gevoerd over een oplos sing voor het tekort over de tweede helft van 1988. Tevens zullen dan twee andere subsi dieverzoeken worden besproken. De Stichting Etnisch Ondernemerschap heeft de gemeente om financiële steun gevraagd voor de uitgifte van een drietalige krant, die vooral voor Turken en Marokkanen is bestemd. De kosten van de krant worden ge raamd op f 115.750,-. B en w zijn niet van plan het initiatief te steunen. Vol gens het college zal de uitgifte van de krant de reeds bestaande activiteiten voor de etnische minderheden over lappen. Ook een subsidieverzoek van de Stuurgroep Primaire Beroepsge richte Volwassenen Educatie (PVBE) kreeg een koele ontvangst op het stad huis. De PVBE vraagt Hulst om een bijdrage van 10 cent per inwoner als ondersteuning van een educatiepro ject in Zeeuwsch-Vlaanderen. Vol gens b en w ligt een subsidie van de rijksoverheid meer voor de hand. De vergadering van de welzijnscommis- sie begint dinsdag 19.30 uur in het stadskantoor. Mevrouw Huser, die een antiekwinkeltje uitbaat aan de Kousteensedijk in Middelburg heeft de afgelopen dagen al erg veel reacties gekregen op haar Koninginne-etalage. Daarin heeft ze enkele sjerpen van Koning Willem III, andere Oranje-attributen en een glaasjen Oranjebitter gedrap- en gëetaleerd. -i- Westduitsers, in brede kring be kend om hun schone auto's en straten wisselen minder vaak van onderbroek en lakens dan andere Europeanen. Dit valt af te leiden uit een onderzoek van een Westduitse wasmiddelenfabrikant, waarvan de resultaten tijdens een studiebij eenkomst in Düsseldorf zijn bekend gemaakt. Uit het onderzoek blijkt dat 45 pro cent van de Westduitse mannen ie dere ochtend schoon ondergoed aantrekt. In Frankrijk doet 56 pro cent van de mannen dat en in Span je zelfs 59 procent. Vrouwen zijn ge middeld een stuk schoner, maar ook hier zijn er grote verschillen pei land. Zeventig procent van de West duitse vrouwen stapt iedere och tend fris in een schone slip, vergele ken met 94 procent van de vrouwen in Frankrijk en zelfs 96 van de Spaanse vrouwen. Frangaises ver schoonden tweemaal zo vaak hun-< bh als Westduitse vrouwen. Wat betreft verschoning van het» - bedgerei is het in de BondsrepiuL bliek Duitsland nog bedroevender" gesteld. Slechts zeventien procent" van de Westduitse burgers wisselt! elke week de lakens. In Frankrijk, verschoont 56 procent van de mem' sen elke week het beddegoed en ifj," Spanje zelfs 93 procent van de huis-_ houdens. Doorgaans zijn de afleveringen van 'Ontdek-je-plekje' leuke kijkboeken met bewegende plaatjes. De bijdrage, die deze week Domburg in beeld bracht was door bemoeienis van regisseur Joop Scheltens zelf echter niet geheel vlekkeloos. Bron voor zijn onder steunende tekstpresentatie was kennelijk de stamtafel van een plaatselijke tapperij om twee uur in de nacht. Gewapend met die wanke le informatie over Domburgse ach tergronden zette de regisseur zich vervolgens achter zijn schrijfmachi ne. Het resultaat droeg hij deze week met geaffecteerde stem voor. En toen het bordje in beeld verscheen, waarop viel te lezen, dat een wandel route over het duin opgesierd was met de aanduiding 'Boulevard Van Schagen' maakte Scheltens er plechtig gewag van, dat deze naam de herinnering levend hield 'aan de kastelein van het Badpaviljoen,- waarvan u hier het leuke torentje ziet'. Dichter Van Schagen zou er nog wel om gelachen kunnen hebben als hij nog in leven was geweest. Gisteren gepoogd Joop Scheltens thuis in Amsterdam aan de telefoon te krijgen om hem de vraag voor te leggen wie hem een oor heeft aange naaid. Maar we hebben het plelye waar hij zich zat te schamen niet kunnen ontdekken. bèl' bél bel' wel, wel. wel; uitsluitend aanhefwrdnadrukkelijk, ter uitdr v. verbazing of verrassing i aangenaam of onaangenaam» Z.eil.; Z.V W.; L. v Ax G Ofl. (veroud geg d Sah Ogp meest in samenstell. bèdlnoe, zie aid.». Bij de Post hebben ze soms heel wat te stellen met mensen, die een correspondentie willen voeren, maar niet precies weten waar ze met hun brief moeten zijn. Zo moest een besteller in Middelburg dezer dagen even puzzelen toen hij een brief moest bezorgen, die afkomstig was uit West-Duitsland. De brief was gericht aan 'das Schuhgeschaft neben dem Herrenaustatter an der Strassenecke Lange Delft in Mid delburg' Voor de vorm was er een huisnummer bijgezet. Met daarach ter een vraagteken. De schoenwinkelier op een hoek van de Lange Delft krabde zich eens ach ter het oor toen-ie de envelop had opengemaakt. Want binnenin ging de puzzel verder. Een dame schreef dat ze kort gele den op wandeling door de Lange Delft in de schoenwinkel op de hoek blauw-witte pumps maat 40 1/2 en kostprijs f 159,95 had gepast. Of de winkelier zo goed wilde zijn het paar op te sturen. Het benodigde geld was bijgesloten. Wat ook was bijgesloten was een schetsje van hoe de schoenen er vol gens de mevrouw uitzagen. De winkelier wist er geen weg meb. Een collega elders in de straat wel, nadat hij met het schrijven was ge confronteerd. Het bewuste paar stond nog bij hem in de etalage. Zo krijgt die Duitse mevrouw dezer dagen een bijzondere postorder uit gevoerd. Nu maar hopen dat de schoenen lek ker zitten. fUrc oOlUo ''bC^/K. ds/m. (Advertentie) LINNEN SCHOENTJE kleuren witzwart en blauw maten 36 - 41 Horizontaal: 1 dierenwereld; 4 getij; 7 zakdoosje; 10 telwoord; 12 balletrokje; 13 lomp, zwaar voorwerp; 14 val, harde plof; 15 gemakkelijk sprekend; 16 niet gevuld; 19 bijvoorbeeld (Fr. afk.); 20 uitstekende rots; 21 riv. in N.-Br.; 23 zichtbare damp; 25 weegschaal; 26 riv. in BRD; 28 godsdienst (afk.); 29 ik (Lat.); 30 onder meer (afk.); 31 smet, vlek; 34 onschendbaar; 35 in 't geheel niets; 38 aartsbisschop (Lat. afk.); 39 ter kennisname (afk.); 41 Oudger maans schriftteken; 44 geluksvogel; 47 weefsel met openingen; 49 trekvogel; 50 regenboog; 51 gast; 52 hoffeest; 53 romp, bovenlijf; 54 huis v.e. landjon ker. Verticaal: 1 verdichtsel; 2 klein kind; 3 bloedvat; 4 pl. in Belg. Limburg; 5 hap; 6 etsnaald; 7 gravure; 8 grafheuvel; 9 beroep; 11 lange, smalle strook; 17 gla zuur, glanzende laag; 18 tuin, lusthof; 22 plas, klok; 24 mestvork; 26 altijd; 27 dubbelzout: 30 fam.lid; 31 peulvruch ten (Ind.); 32 gordeldier; 33 karakter, aard; 36 vechtlustig (v.e. dier); 40-ge wricht; 42 licht gewapend ruiter;-43 dwaling, vergissing; 45 speelplaats, binnenplaats; 46 bewoording, beteke nis; 48 soort papegaai. Oplossing vorige puzzel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 51