Overleg bepleit concrete nota kinderopvang Plan om waardevolle Zwingebied te redden 9 svos Kinderdagverblijf Akka Middelburg geopend PZC/ provincie LEERLING (RPF): Politie: dode ree werd verzorgd voet- en schoenkundig pedicure. Oostburg en Sluis bezuinigen op aantal strandposten Kwispelend Stichting behoud natuur en milieu wil erkenning van provincie Oostburg kampt met financiële tegenvallers VAN GROTE BETEKENIS GEHANDICAPTENZORG Spreekbeurt Te Veldhuis TERNEUZEN - De provincie Zeeland heeft getoond het geld uit Den Haag in het kader van het Voorwaardenscheppend Beleid verstandig te hebben besteed. Daarom heeft de provincie er recht op om na het afschaffen van deze regeling tot bevordering van de regionale economische ontwikkeling, toch een soort van ondersteuning te krijgen. Afscheid ds Rinkema als scriba hervormde kerkvergadering Eversdijk inleider thema-bijeenkomst Noord-Zuidcampagne INFO-BON INFO-BON ZATERDAG 30 APRIL 1988 z12 Zeeland verdient extra geld en WOV Dat zei M. Leerling, Tweede-Kamerlid van de RPF, na afloop van een werkbe zoek aan Zeeland. Ook wordt het vol gens de eenmansfractie van de RPF hoog tijd dat minister N. Smit-Kroes de knoop inzake de WOV doorhakt. „Ik heb het haar vorig jaar al gevraagd en toen gaf zij mij als antwoord dat zij voor Prinsjesdag 1987 een bsluit zou nemen. Ze heeft het nog steeds niet ge daan". Als de minister binnen nu en twee weken geen antwoord geeft aan de RPF zal Leerling opnieuw actie on dernemen. Na een gesprek met gedeputeerde drs R. C. E. Barbé van Economische Za ken en een bezoek aan de havens van Terneuzen, concludeerde de reforma torische politicus dat de Zeeuwen „ge woekerd hebben met hun talenten". Leerling: „In andere provincies heb ben ze met het geld van het Voorwaar denscheppend beleid sporthallen en zwembaden gebouwd. Dat is niet de bedoeling. In Zeeland en dan vooral in de Kanaalzone is aangetoond dat het geld is gestopt in de ontwikkeling van de economie, zoals in de aanleg van in dustrieterreinen en het graven van ha vens". Het RPF/GPV-statenlid L. C. van Dijke, die ook aan de toernee door Zeeland deelnam, kon dat met cijfers onderbouwen. De 34,5 miljoen gulden die Zeeland in de periode 1981-1987 heeft gekregen, hebben een investe ring door het bedrijfsleven van naar schatting 200 miljoen bevorderd. „Zeeland heeft voldoende perspectie ven en kan met geld omgaan", aldus Leerling. Hij beloofde in het eerstko mende kamerdebat over de regionale economische ontwikkeling voor de Zeeuwse zaak te pleiten. „We moeten dan een andere modus dan het Voor waardenscheppende Beleid zien te vinden, zodat Zeeland niet op een dood spoor belandt". Het Tweede-Kamerlid bleek na af loop zeer te spreken over het ont vangst dat hem in deze provincie was bereid. Hij erkende er zelfs een beetje verlegen van te zijn geworden dat ie dereen de deuren wagenwijd openzet- KAPELLE In het kader van de Eu ropese Noord-Zuidcampagne over de relatie tussen Europa en de Derde We reld houdt de Werkgroep Ontwikke- lings Samenwerking Kapelle vrijdag 6 mei een bijeenkomst onder het the ma 'Noord-Zuidrelatie, onderlinge af hankelijkheid en solidariteit'. Inlei der op deze bijeenkomst in De Vroone in Kapelle (aanvang 20.00 uur) is het CDA-tweede-kamerlid drs H. Ever- sijk, die spreekt over ontwikkelings samenwerking in het algemeen. Na de pauze wordt een forumdiscussie gehouden over de vier hoofdthema's van de campagne. Ieder forumlid zal één van de thema's kort toelichten en daarover een stelling poneren. Naast Eversdijk (over schuldencrisis) be staat het forum uit J. A. Gortworst, dierecteur van het Asielzoekerscen trum Goes (over culturele dimensie), A. J. de Wit, secretaris Wereldwinkel Goes (over internaionale handel) en ir F. de Wolff, medewerker firma Van der Have Kapelle (over landbohuw en voedsel). Het voorizitterschap is in handen van ds L. A. de Graaf uit Bieze- linge. De aanwezigen krijgen volop ge legenheid om zich in de discussie te mengen. GOES - De rust van het geloofsver trouwen en de revolte van het verzet in geloof, ogenschijnlijk twee uiter sten, worden samengebonden door de wijsheid. Dat was, in het kort, de kern van het referaat dat ds T. Rinkema vrijdag middag hield ter gelegenheid van zijn afscheid als scriba van de Zeeuwse hervormde kerkvergadering. Tussen de revolte, die wat anders is dan blind fanatieke revolutie, en de rust, die niets te maken heeft met domme be rusting, bevindt zich ergens de weg van de wijsheid die de kerk moet be wandelen, zo hield de scheidende se cretaris de volle kerk De Hoogte in Goes voor. „En met die wijsheid be doel ik de Bijbelse wijsheid, niet het veel weten of de slimmigheid, maar de wijsheid die tot bevrijding en rust leidt". Zonder afbreuk te willen doen aan de wijsheid als samenbinder tussen rust en revolte, stelde dr K. Blei, secreta- ris-general van de Nederlandse her- vomde kerk, in zijn co-referaat vrijdag de waakzaamheid centraal. „Die waakzaamheid is tweeledig: we moe ten waken omdat de Heer ieder ogen blik kan komen maar ook omdat de duivel altijd op pad is. Waken dus voor de rust in het geloof maar ook strijd baar blijven tegen het onrecht". De bisschop van Breda, H. C. A. Ernst, vertaalde op zijn beurt de rust met troost en de revolte met strijd. „En wijsheid is de gave om het geloof in het leven te laten wortelen. In het Nieuwe Testament wordt niet alleen de troost van God gepredikt maar ook de strijd tegen onrecht in alle geledingen. Op het pad van de wijsheid moet mensen worden toegestaan zich onderweg te bevinden", aldus de bisschop. Na de bijzondere vergadering in De Hoogte kwamen vele ds Rinkema de hand drukken tijdens een receptie in het restaurant van de Zeelandhallen. te voor de kleinste partij in de Twee de Kamer. In Terneuzen werd hij niet alleen geïnformeerd door directeur G. van Houweninge van het Haven schap Terneuzen, maar ook door het bedrijfsleven zoals het overslagbe drijf Verbrugge-De Meyer en het in aanbouw zijnde Engelhard. Tweede Kamerlid MLeerling van de RPF (derde van links) bezoekt het nieuwe bedrijf Engelhard in Terneuzen tijdens een werkbezoek aan Zeeland. MIDDELBURG - De Stichting Overleg Kindercentra Zeeland (SOKZ) vindt dat er een speciale provinciale nota over kinderopvang moet komen. Op zich vindt de SOKZ het al een goed idee dat er een notitie over kinderopvang in de provinciale emancipatienota is opgenomen, maar één en ander zou nog verder moeten worden uitgewerkt, omdat professionele kinderopvang een steeds be langrijkere plaats inneemt in de huidige maatschappij en sturend beleid daarbij hard nodig wordt geacht. OOSTKAPELLE - Het raadselachtige 'stekeldiertje' dat onlangs in het bezit is gekomen van het Zeeuws Museum Natuurhistorie in Oostkapelle, is waarschijn lijk een stekel of kroon van een Zuidamerikaanse cac tus. Wim Phaff, conservator van het museum, is over spoeld met telefoontjes van cactusliefhebbers, na pu- blikatie van een foto in de PZC. De cactusliefhebbers waren het niet eens over de familie waartoe de bewuste cactus gerekend moet worden. De conservator is in ieder geval op een nieuw spoor ge bracht en gaat nu naarstig in cactus-naslagwerken zoe ken. De stekel zal in de museumcollectie worden opge nomen. De heer Van Dixhoorn uit Philippine was de eer ste beller die meende een cactusstekel herkend te hebben. Hij krijgt een presentje van het museum. Het slechts enkele millimeters lange, stekelige dingetje werd zoals gemeld ongeveer twee weken geleden door een medewerker van rijkswaterstaat bij de Kreekrak- sluizen gevonden. Hij stuurde het op naar het Zeeuws Museum in Oostkapelle. Conservator Phaff dacht aan vankelijk te maken te hebben met dierlijk leven. Hij ver moedde dat het een tropisch zeediertje was. De SOKZ vindt dat er een concrete no titie moet komen met voorstellen over en regelgeving voor: accommodatie van kindercentra, de rechtspositie van werkers in de kinderopvang, kwali teitsnormen voor gastouderprojecten en gemeentelijke verordeningen voor het oprichten van kinderopvangvoor zieningen. De provinciale overheid zou in een dergelijke notitie ook duidelij ker aan kunnen geven hoe zij haar sti muleringsfunctie verder gestalte denkt te geven. De SOKZ denkt daar bij aan stimuleringssubsidies voor ini tiatiefgroepen. Daarnaast vindt de stichting dat kin deropvang door de overheid erkend zou moeten worden als basisvoorzie ning in een gemeente, en dat de ver antwoordelijkheden daarvoor moeten worden gedeeld door overheid, ouders, werkgevers en het particulier initia tief. Ook wil de SKOZ dat de formatie uren van de werknemers van de stich ting worden uitgebreid, omdat de laat ste jaren enorme ontwikkelingen bin nen de Zeeuwse kinderopvangwereld gaande zijn, zodat steeds vaker een be roep op de SKOZ wordt gedaan. De medewerkers krijgen er echter geen formatie-uren bij. De SKOZ heeft een brief met daarin de wensen en verlangens naar de provin ciale overheid gestuurd als reactie op de provinciale discussienota over het vrouwenemancipatie facetbeleid. ZIERIKZEE - In het bericht over de aanrijding van een ree op de stormvloedke ring (woensdag 27 april) werd abusievelijk vermeld dat de autobestuurder J. de K. uit Borsele was doorgereden. Uit nader onderzoek van de politie is gebleken dat dit niet juist is. De man is uitgestapt en heeft zich om het dier bekommerd. MIDDELBURG - Het maken van een nieuwe uitmonding - op Belgisch grondgebied - voor de Zwingeul, aan leg van een diepe zandvangput bij de nieuwe monding, uitbaggeren van de aangeslibde hoofdgeul en nadere stu die naar de vergroting van de kom- berging van het hele Zwingebied. Dat zijn de belangrijkste maatregelen waarmee de Nederlands/Belgische Zwincommissie op korte termijn de verzanding van het waardevolle na tuurgebied op de grens van twee Vlaanderens te lijf wil gaan. De com missie, vrijdag in Middelburg bijeen, ging akkoord met voorstellen die een technische werkgroep voorbereidde. Er is snel gewerkt. Eind 1987 kwam de Zwincommissie - voor het eerst sinds 1959 - weer bijeen. In maart 1988 rond de de technische werkgroep (Neder landse voorzitter ir M. Meulblok, Bel gisch voorzitter ir R. Simoen) de advi sering af. Met de nieuwe uitmonding gn de zandvangput kan al in septem ber aanstaande worden begonnen. Het uitbaggeren van de hoofdgeul is voor zien in de winter 1988/1989. De nadere studie moet halverwege 1989 gereed zijn. Voor het grootste deel worden de werkzaamheden op Belgisch grondge bied uitgevoerd. Op zich is verzanding van het Zwin een probleem dat al vele eeuwen speelt en waardoor de koopmansstad Brugge zijn directe verbinding met zee ver loor. In de loop van de eeuwen bleef van de ooit brede zeearm een smalle geul open. In het begin van de jaren vijftig werd de geul in het kader van kustverkorting zelfs een keer helemaal dichtgeschoven, hetgeen het voortbe staan van het natuurgebied recht streeks bedreigde. De geul is dan ook weer open gemaakt. In verband daar mee is destijds de internationale Zwin commissie veelvuldig bijeen geweest en er kwam een traktaat op tafel - dat nooit is bekrachtigd - waarin Neder land zich verplichtte tot openhouden van de geul, grotendeels op kosten van België. In dat land ligt ook het grootste deel (zes-zevende) van het on geveer 150 hectare grote Zwingebied. De afgelopen dertig jaar heeft Neder land enkele keren de 'kwispelende' geul verlegd, laatstelijk nog in 1985. Totaal is daarvoor zo'n 300.000 gulden uitgegeven. Het verleggen van de Zwinmonding was noodzakelijk om aantasting van de zeewering tegen te Advertentie De start is eind september. De kursus bestaat uit ca. 50 avondlessen en leidt op voor het officiële diploma voetverzorger. Dit diploma wordt afgegeven door de Stichting Examens en Proeven voor het Voetverzorgingsbedrijf (SEPVO). Voor verdere informatie kunt U deze bon invullen en sturen aan SVOS, antwoord nummer 1086, 3970 VB Driebergen. U kunt ook bellen 03430-15864 of 01184-13589. naam: postcode: adres: plaats: gaan. Het verplaatsen van de geul ge beurt onder invloed van golven en wind. Het verlandingsproces in het Zwin is in toenemende mate het spe cifieke karakter gaan bedreigen, van daar dat op Belgisch initiatief de Zwincommissie bijeen kwam. Omdat over de grote waarde van het gebied geen twijfel bestaat, was de conclu sie: er zijn maatregelen nodig. Het ingenieursbureau Hydronamic stelde al eerder in opdracht van rijks waterstaat Zeeland een rapport op over de mogelijkheid van een 'defini tieve' oplossing: door vergroting van de komberging (meer water dat in en uit het gebied kan stromen) kan het verzanden worden tegegaan. Naar die oplossing is nader onderzoek nodig, omdat het gevaar bestaat van nieuwe verzanding in de buurt van het vogel reservaat. In afwachting van die stu die worden eenmalig enkele andere maatregelen getroffen. Door het graven van een nieuwe uit monding wordt de bedreiging van de Nderlandse zeewering afgewend. Een diepe put (15 tot 20 meter) bij de in gang moet het langs de Noordzeekust aangevoerde zand zoveel mogelijk op vangen. Bij het graven van de put komt ongeveer 250.000 kubieke meter zand vrij. Dat wordt op het Nederland se strand gespoten. De oude Zwingeul wordt dichtgeschoven met zand dat uit de nieuwe geul komt. Het uitbagge ren van de hoofdgeul aan de zuidkant van het Zwin, betekent terugkeer naar een oude situatie. Er wordt circa één meter dikke laag zand verwij derd. De geul komt dan weer op onge veer NAP te liggen. Het zand wordt ge bruikt voor herstel van de strandwal op Nederlands grondgebied. Aan het nadere onderzoek naar de grotere komberging wordt een studie gekoppeld naar het al dan niet ontgra ven van twee dichtgeslibde duinput- ten. Zo'n 25 jaar geleden ontstonden die putten tijdens dijkaanleg. Het on derzoek wordt begeleid door een meetcampagne. Er worden hoogteme tingen en boringen verricht, om de aanslihsnelheid te kunnen bereke nen, alsmede de omvang van het zand- transport. HEINKENSZAND - De stichting be houd natuur en leefmilieu in Hein- kenszand wil door de provincie er kend worden als natuurbeheerinstan- tie. Deze door de jagers opgerichte club, tekent dan ook bezwaar aan te gen de ontwerp-evaluatienota natuur en landschap van gedeputeerde sta ten, waarin staat dat de stichting om een reeks van argumenten niet als er kende instelling, naast de bestaande drie, moet worden toegelaten. Daar door kan er onder meer geen aan spraak worden gedaan op provinciale steun bij aankoop en beheer van na tuurgebieden. Belangrijke reden voor gedeputeerde staten is mede dat het uitoefenen van de jacht zich in beginsel niet verdraagt met verantwoord natuur- en milieube heer. In een brief aan gedeputeerde staten wijst directeur J. L. M. M. Da- men erop dat de stichting niet enkel jagers de ruimte wil geven, maar ook landbouwers, bosbouwers, vissers, re creanten en in het algemeen natuur liefhebbers. De nadruk ligt op een be taalbaar beheer van terreinen en daar toe moeten juist zoveel mogelijk grondgebruikers ingeschakeld wor den, aldus Damen. Hij staat bij het be heer een flexibele opstelling voor, met inbegrip van de bereidheid tot het slui ten van compromissen. Directeur Damen wijst op de groei van de stichting. Het traject van de spoor baan Goes-Borssele is aangekocht. Buiten de verwerving hiervan heeft de stichting ongeveer 150 hectare terrein in beheer, waaronder de Oosterschen- ge, dijken en kreken in Zeeuwsch- Vlaanderen en Zuid-Beveland. Ver wacht wordt dat de oppervlakte toe zal nemen. Damen vindt dat in zo'n si tuatie geen sprake meer kan zijn van een niet-erkende natuurbeheerinstan- tie. Hij vestigt aandacht op gesprek ken met de directie natuur, milieu en faunabeheer en de directie staatsbos beheer. Die zouden hebben geleid tot erkenning, weliswaar niet in subsidiëring bij verwerving van ge bieden, maar 'met een speciale taak in relatie tot kleine landschapselemen ten'. OOSTBURG De reconstructie van de boulevard De Wielingen in Cad- zand-Bad heeft ruim 1,7 ton meer ge kost dan aanvankelijk was begroot. Een andere financiële tegenvaller voor de gemeente Oostburg is de bo demsanering van een terrein aan de Zinniastraat in Breskens. De kosten hiervan belopen ruim vier ton in plaats van twee. De reparatie van het fietspad langs de Sint Bavo- dijk in Nieuwvliet is een derde zaak waarbij, de gemeente dieper in de bui del moet tasten dan gepland was (en wel 124.000 gulden). De face-lift van de boulevard is aan merkelijk duurder uitgevallen door dat de gemeente het toezicht heeft uit besteed. Dat betekende een verhoging van de kosten met honderd procent of wel 80.000 gulden. De zuilen voor de verlichting kostten 36.000 gulden meer dan begroot, terwijl het opnieuw leg gen van tegels in het dagjescentrum 48.000 gulden bedroeg. Wethouder J. Thomaes erkende vrij dag in de vergadering van de commis sie financiën, dat er bij het opstellen van de begroting fouten waren ge maakt. Zo werd aangenomen dat voor de toezichtskosten subsidie zou wor den verkregen. Dat pakte dus anders uit. Ook was de post 'onvoorzien' veel te laag. Toch was er ook een lichtpun tje, aldus Thomaes. De technische uit voering van het werk was binnen de begroting gebleven. MIDDELBURG - Het kinderdagver blijf voor verstandelijk gehandicap ten 'Akka' aan de President Wilson- laan in Middelburg is vrijdagmiddag officieel geopend door de heer J. W. Brak, hoofd gehandicaptenzorg van wvc. De openingshandeling bestond uit het doorknippen van een lint dat de toegang tot een van de lokalen van het kinderdagverblijf versperde. De schaar kreeg de heer Brak aange boden door twee leerlingetjes, de vijf jarige Miranda Maas (verkleed als Nils Holgerson) en de 7-jarige Rob Koudij- zer. Zij kwamen binnen met een levende gans (Akka, naar wie het dagverblijf is vernoemd) en evenals Nils Holgerson een figuur uit het sprookjesverhaal CfldPClllS van Selma Lagerlof. De schaar zat ver pakt in een ei van de vogel. en de maatschappij, meende de WVC- vertegenwoordiger. De heer A. Bergshoeff, voorzitter van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ), waaronder Akka res sorteert, ging in op de politieke ont wikkelingen waarmee zijn stichting in velerlei vormen te maken heeft. Algemeen-directeur G. C. de Bruijn van de SVRZ schetste het langdurige proces - vijf jaar - van de totstandko ming van het nieuwe kinderdagver blijf met 'veel ingewikkelde prodedu- res'. De SVRZ-directeur had grote be wondering voor de inventiviteit van de medewerkers van het dagverblijf die zelf de verhuizing van het dagverblijf voor hun rekening hadden genomen. Het nieuwe kinderdagverblijf, dat tot voor kort samen met het dagverblijf voor ouderen in gebouw De Windroos op het terrein van Vijvervreugd was gehuisvest, is van grote betekenis in het totale beleid van de gehandicap tenzorg, liet de heer Brak de genodig den, onder wie ook een aantal ouders, weten. Het draagt bij tot de ontwikke ling en het toekomstperspectief van de kinderen. Voorts heeft het dagverblijf een schakelfunctie tussen de ouders Architect Van Driessche bood mede namens de bouwer en de installateur een speeltrein aan. Mevrouw Roorda vertegenwoordigde de oudervereni ging Philadelphia toen zij een piano (waarop muziektherapeute mevrouw Beinema direct enkele dansjes speel de) aanbood. De ouders van de kinde ren boden bij monde van de heer Si- monse een buitenbadje voor het speel terrein rond het dagverblijf aan en Leon Riekwel overhandigde namens de vereniging van ouders van geeste lijk gehandicapten een geldbedrag voor de aanbetaling van reeds eerder aangeschafte kunstwerkjes. Bert van Sabben, die als hoofd van het dagver blijf voor ouderen, ruim veertien jaar met de medewerkers van het kinder dagverblijf in De Windroos heeft sa mengewerkt, kwam met een konijn op de proppen. Mevrouw Van Hooijdonk, hoofd van het kinderdagverblijf Akka, bedankte daarna alle sprekers. De kinderen van Akka, in de leeftijd van tweeëneenhalf tot zeven jaar, hebben al enkele maanden aan de nieuwe accommodatie kunnen wen nen. Vanaf februari is Akka al in ge bruik. Het doel van het kinderdagver blijf Akka is om door middel van een pedagogisch aanbod de kinderen bin nen hun ontwikkelingsmogelijkhe den te begeleiden naar een optimale groei, waarbij het functioneren in ge zin en samenleving centraal staat. Hoofd gehandicaptenzorg van wvc J. W. Brak krijgt van leerling Rob Kou- dijzer een ei met daarbij de schaar aangeboden om de openingshande ling te verrichten. Mevrouw Van Hooy- donk houdt een oogje in het zeil, terwijl de 5-jarige Miranda Maas (Nils Hol gerson) inmiddels voor andere zaken belangstelling heeft. BRESKENS Het VVD-Tweede Ka merlid J. te Veldhuis spreekt dinsdag voor de afdeling West-Zeeuwsch- Vlaanderen van zijn partij. In de PZC van vrijdag is ten onrechte gemeld dat de bijeenkomst gisteren zou plaatsvin den. Te Veldhuis spreekt vanaf 20.00 uur in Het Wapen van Breskens over landbouw, milieu en visserij. OOSTBURG - Het voornemen van de gemeenten Sluis en Oostburg om het aantal strandposten te verminderen van zeven tot vier is slecht gevallen bij de fractie van Dorpsbelangen Toerisme. T. de Blok-Van Herpen zei vrijdag in de vergadering van de com missie financiën zeer verontrust te zijn over dat plan. De D T-woordvoerster vroeg zich af waar het plan om het aantal posten te verminderen op gebaseerd was. „Er komen meer mensen naar het strand. Is het dan wel verantwoord om de be waking te verminderen?" Het motief voor de vermindering is bezuinigen, zo kreeg ze van wethouder J. Thomaes te horen. „Niemand verplicht ons om het strand te bewaken. We zijn dus vrij om de bewaking te beperken tot de meest gevaarlijke punten." Volgens Tho maes gaat de vermindering pas vol gend jaar in en niet, zoals de Sluisse burgemeester M. L. Everaers donder dag meedeelde, dit seizoen. Wel al dit seizoen zal de reddingbriga de verantwoordelijk zijn voor de bewa king. Tot dusverre voerden de ge meenten dit. De apparatuur blijft in ei gendom van de gemeenten. Het eerste dat nodig is is verbindingsapparatuur. De Sluisse raad besloot donderdag al om hier 15.000 gulden voor uit te trek ken. De Oostburgse commissie kon zich vrijdag vinden in de aanschaf van verbindingsapparatuur voor een be drag van 50.000 gulden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 50