Aaiivrageii visa "JociRSi bij voorkeur via post Ridderordes acteur Jos Brink en wielrenner Hennie Kuiper Eerste ridderorde voor buitenlandse werknemer Hasj via Leningrad Kabinet gaat door met privatiseringen Illegale verbranding chemisch afval door Muiden Chemie RUIM ONDER DE F10000Q- EEN FOTO DIE KUKT IS VAN RICOH RAPIDOCOLOR FOTO GOETHALS Gesprek over Angolese burgeroorlog Actie Amnesty voor gevangen vakbondsleden Steeds meer mensen gaan 'buiten'wonen, in hun eigen tuin. mm FF-a GEEN NIEUWE ONGEMAKKENTOESLAG PZC/ binnen-buitenlarid Afgang kopieert in kleur als of 't gedrukt is Kabinet stelt begrotingstotaal voor '89 vast STUDIE APART PENSIOENFONDS Pensioen ZATERDAG 30 APRIL 1988 DEN HAAG (ANP) - Het overleg tussen de ministers Van Dijk en Korthals Altes en de politie bonden over een nieuwe inconveniëntenregeling voor onregelmatig en onaangenaam werk bij de politie heeft nog geen resultaat opgeleverd. Na de tweede formele overlegronde bleek er vrijdag nog geen overeenstemming te zijn bereikt. Met een originele VERANDALUX-terrasoverkapping woont u 12 maanden per jaar behaaglijk in uw tuin. En geniet u het hele jaar door van uw tuinmeubelen. De Beste veranda's komen uit Best! De ultranieuwe Ricoh FF-9. Computergestuurde compact met zeer korte flitsinterval, mogelijkheid voor continu-opname en met automatische scherpstelling, transport en tegenlicht- correctie. Dus ook automatisch perfekte foto's. Overeenstemming over een nieuwe re geling staat of vait met het geld dat de politieministers op tafel willen leggen. In beginsel gaan de ministers uit van een bedrag van 270 miljoen gulden per jaar. Mocht de nieuwe regeling meer vergen, dan zijn ze bereid binnen het totale politiebudget aanvullende fi nanciering te zoeken. De politiebon den gaan uit van een bedrag van ten minste 310 miljoen dat met de huidige regeling gemoeid is. De voorgenomen bezuiniging op de in- conveniëntenregeling en het toen nog dreigende verlies van drieduizend ar beidsplaatsen was voor de bonden in oktober 1987 aanleiding voor de mas sale demonstratie van zo'n 16.000 poli tiemensen. Medio november kwamen ministers en bonden overeen om in af wachting van de nieuwe regeling de oude toeslagen tot januari 1989 te handhaven, zodat politiemensen in elk geval tot die datum er niet in inko men op achteruit gaan. De afgelopen maanden hebben de bonden en ambtenaren van beide de partementen gebruikt om de nieuwe regeling in hoofdlijnen te ontwerpen. NPB-voorzitter Van der Linden ver klaarde voorafgaand aan het formeel overleg dat „we nu zover zijn geko men dat het niet meer mag misluk ken; dat zou voor beide partijen een verschrikkelijke afgang zijn". Een akkoord over de nieuwe regeling is volgens Van der Linden ook van be lang vanwege de „gezagscrisis" bij veel politiemensen. Uit een onderzoek bleek vorig najaar dat veel politiemen sen alleen nog enig vertrouwen heb ben in de vakbonden, maar ook die re latie is zeer broos. In de nieuwe regeling moet de relatie tussen onregelmatig en onaangenaam werk en de vergoeding in geld of vrije tijd herkenbaarder zijn dan in de hui dige. Daarnaast is als voorwaarde ge steld dat het „sneeuwbaleffect" (terug gave van overwerk in tijd, waardoor weer andere politiemensen overwerk moeten verrichten) moet worden te ruggedrongen. De regeling moet bovendien admini stratief eenvoudig uitvoerbaar zijn, een flexibele bedrijfsvoering mogelijk maken en beter financieel te beheer sen zijn. (Advertentie) (van 50 tot 2000/3000 stuks) Churchill-laan 1150, 4532 JK TERNEUZEN. TEL. 01150-94487 (kantooruren 9.00-12.00). Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken wilde geen mededelingen doen over het overleg, behalve dat het volgende maand wordt voortgezet. Ook de voorzitter van de Algemeen Christelijke Politie bond (ACP) Koffeman en Nederlandse Politiebond-voorzitter Van der Linden hielden zich vrijdag op de vlakte over de kans op een akkoord. (Van onze correspondent JOHANNESBURG Zuidafrika, Angola, de Verenigde Staten en Cuba zullen dinsdag en woensdag in Lon den bijeenkomen voor een topont moeting over de al jaren slepende An golese burgeroorlog. Dat heeft een woordvoerder van het Zuidafrikaan- se ministerie van buitenlandse zaken in Kaapstad bevestigd. De Zuidafrikaanse woordvoerder hield overigens nog een slag om de arm: Als de Angolese regering haar plannen doorzet voor een speciale ver gadering van de Veiligheidsraad om daar een aanklacht in te dienen tegen Zuidafrika, dan heeft deze bijeen komst in Londen helemaal geen zin." De besprekingen in Londen zullen, als ze doorgaan, de eerste zijn over de An golese burgeroorlog, waarbij de vier betrokken regeringen aanzitten. De Angolese burgeroorlog begon ruim 13 jaar geleden bij de onafhankelijkheid van de voormalige Portugese kolonie. Na een kortstondige overgangsperio de nam de huidige marxistisch-leni- nistische MPLA-regering met Cu baanse steun de macht in de hoofd stad Luanda over en sindsdien voert een van de andere oorspronkelijke be vrijdingsbewegingen, Unita, met Zuid afrikaanse steun een succesvolle strijd tegen de centrale regering. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de zogenoemde kaderbrief afgerond en daarin de totalen per begrotings hoofdstuk voor 1989 afgesproken. Mi nister Ruding van financiën zal het technisch overleg met de afzonderlij ke ministers afwikkelen en overblij vende obstakels in de komende hang- puntenbrief opnemen. Premier Lubbers deelde dit vrijdag mee tijdens zijn wekelijkse persconfe rentie. In die hangpuntenbrief komen dan de eventuele bijstellingen te staan die om een beleidsreactie vragen. Eind juni zet het kabinet zich aan de afronding van de begroting. Lubbers kon niet meedelen hoe hoog precies de bezuinigingen voor het ko mendejaar uitvallen. Dat is pas te zien als het technisch overleg tussen de mi nisters en de minister van financiën is afgerond. De kaderbrief bevat geen aanvullende beslissingen op de Paas- brief, waarin onder meer ook een aan tal maatregelen op het stuk van de so ciale zekerheid werd aangekondigd. De meeste daarvan vinden overwe gend in 1990 plaats en zijn in 1989 zeer beperkt, aldus de premier. DEN HAAG (ANP) - Veel politieke ge vangenen zijn goed opgeleide intel lectuelen of belangrijke politici, die bij de nieuwe machthebbers uit de gratie zijn gevallen. Maar de grote meerderheid van de duizenden slachtoffers van repressie bestaat uit gewone mannen en vrouwen; arbei ders, boeren en vakbondsleden. Zij belandden in de gevangenis of 'ver dwenen' omdat zij voor hun overtui ging uitkwamen of doordat zij de pech hadden op het verkeerde moment op de verkeerde plaats te zijn. Voor deze mensen wil Amnesty International speciaal actie voeren ter gelegenheid van 1 mei, de internationale Dag van de Arbeid. De mensenrechtenorganisatie vestigt daarbij de aandacht op een aantal ge vangenen in landen met uiteenlopen de ideologieën. Het gaat om vak bondsleden uit Tsjechoslowakije, Sy rië, Ivoorkust, Malaysia en Colombia. Hun lotgevallen - intimidatie, marte lingen en jarenlange detentie zonder proces - staan niet op zich, maar zijn voorbeelden van de wijze waarop rege ringen over de gehele wereld de men senrechten met voeten treden, aldus Amnesty. Wielrenner Hennie Kuiper toont trots zijn onderscheidingNaast hem zijn vrouw en kinderen, links zijn moeder. Regisseur F ons Rademakers, officier ON. DEN HAAG (GPD) Jos Brink is be noemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Hij is zonder twijfel de bekendste Nederlander die dit jaar door de koningin onderschei den is met de lintjesregen. Wielren ner Henny Kuiper viel dezelfde eer te beurt. In totaal werden 2535 on derscheidingen toegekend, waar van 286 aan vrouwen. Vorig jaar zijn ongeveer evenveel mensen gedeco reerd. Filmregisseur Fons Rademakers werd bij bevordering officier in de Orde van Oranje-Nassau. Net als journalist W. L. Brugsma en het voormalig Eerste-Kamerlid voor D66, de kinderpsychiater G. Mik. De laatste heeft zich het afgelopen jaar. bezig gehouden met de ontuchtzaak in Oude-Pekela. Eremedailles in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau wa ren er voor de ANP-nieuwslezers Ad Hazewinkel en mevrouw R. Rodri- gues Pereira. De hoogste onderscheiding, com mandeur in de Orde van Oranje-Na ssau werd uitgereikt aan PvdA'er Piet Dankert, vice-voorzitter van het Europees Parlement. En verder aan mr. J. Blauw, lid van de Raad van State, het hoogste adviescollege van de regering. Zijn collega mr. M. Kam perman werd commandeur bij bevordering. Andere min of meer bekende Neder landers die onderscheiden werden zijn: Drs. M. Engwirda, lid Tweede Kamer voor D66; Mevrouw drs. M. Vos-Van Gortel, burgemeester van Piet Dankert, commandeur ON. UTRECHT (ANP) Talip Demirhan (45), beleidsmedewerker buitenland se werknemers van het CNV, is vrijdag benoemd tot Ridder in de orde van Oranje Nassau. Volgens het CNV is het voor het eerst dat een buitenlandse werknemer in ons land een dergelijke hoge onderscheiding ontvangt. Mi nister de Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) heeft Demirhan het lintje vrijdag persoonlijk opgespeld. In ons land verblijvende buitenlanders zijn al vaker geridderd maar dan ging het alleen om ambassadeurs en andere hooggeplaatste lieden, aldus CNV-voorzitter H. Hofstede. Aan „gewone" buitenlandse werknemers ging de lintjesregen tot nu toe voorbij. Demirhan, al jaren lid van het CNV en sinds enige tijd ook lid van het hoofd bestuur van het CDA, ziet zijn onderscheiding als een ruggesteuntje in de strijd die hij al jaren voert voor de belangen van de buitenlandse werkme- mers in ons land. „De regering moet overigens niet de illusie hebben dat ik nu mijn mond ga houden omdat ik een lintje heb gekregen", zo waarschuw de hij. „We zijn er nog lang niet. Eén op de twee buitenlandse werknemers in ons land is werkloos. De buitenlanders dreigen tweederangs burgers te wor den." Utrecht; L. Mantouw, een van de voorzitters van de commissie Köb- ben-Mantouw, die nauw betrokken was bij het oplossen van de proble men na de gijzelingen door de Mo- lukkers; J. Wegstapel, president-di recteur van de NV Luchthaven Schiphol;'Ir. A. Maas, voorzitter van de Raad van Bestuur van de NV Bij enkorf Beheer; mr W. J. Baron de Vos van Steenwijk, ambassadeur in Helsinki; mr. A. P. R. Jacobovits de Szeged, perm, vertegenw. bij de VN te New York; W. Vergeer, lid Euro pees Parlement; drs. F. H. von Meij- enfeldt, oud-lid Eerste Kamer; jhr. mr. G. O. J. Tets, oud-lid Eerste Ka mer; mw. A. M. van der Werf-Terp- stra, oud-lid Eerste Kamer; mr. H. A. van Ee, subst. Ombudsman bur. Nat. Ombudsman, Leiden; mr. B. J. M. Gudde, griffier Prov. Staten Lim burg; A. Schreuder, burgemeester van Amersfoort; drs. A. J. Lems, bur gemeester van Zaanstad; H. G. J. van Roekei, lid Gedeputeerde Sta ten Overijssel; prof. dr. J. Borgman, voorz. Alg. Best. Ned. Org. Wetensch. Onderz. (NWO); prof. J. Kamphuis, oud-hoogl. Theol. Univ. Geref. Ker ken (vrijgemaakt); prof.dr. A. M. P. Knoers, voorz. Onderwijsraad; prof. ir. B. P. Th. Veltman, hoogl. Delft; prof. dr. A. Verhoeff, oud-hoogl. RU Utrecht;, prof. J. van Aken, hoogl. Tandheelkundige Röntgenologie RU Utrecht, Bunnik; ir E. A. Bos man, hoofdingenieurdir. Hoofddir. Rijkswaterstaat en drs F. A. Maljers, voorzitter Raad van Bestuur Unile ver. DEN HAAG (GPD) - Ne derlandse toeristen die deze zomer een bezoek aan de Verenigde Staten willen brengen, worden dringend verzocht hun visumaanvraag per post in te dienen. Volgens het Amerikaan se consulaat in Amster dam is dat de aangewe zen manier om snel en zonder problemen in het bezit van een visum te komen. De paspoorten worden binnen een week met het visum weer te ruggestuurd. Het consu laat wordt momenteel overstelpt met aanvra gen van Nederlanders die naar de VS willen. Om de stroom aanvra gen het hoofd te bieden worden de openingstij den van het consulaat vanaf 16 mei gewijzigd. De toerist kan dan dage lijks van 8.30 uur tot 12.00 zijn aanvraag in dienen. Afhalen kan dan elke middag van 13.30 uur tot 15.30 uur. (Advertentie) waterdichte garanties betaling bij aanvang werk en na oplevering in hout en/of aluminium één zonnestraaltje maakt uw veranda behaaglijk maatwerk vakwerk Vertel mij alles over terrasoverkappingen. Naam Ad res PostkodeTel Plaats In gefrankeerde envelop versturen naar VERANDALUX BV., Postbus 324, 5680 AH Best. Hallenweg 5-6, Best (Rijksweg Den Bosch-Eindhoven)04998-99099. Dagelijks geopend van 9.00 tot 17.00 uur, zaterdags van 10.00 tot 15.00 uur. LONDEN (AP) In het kader van een eerste Sovjet-Britse operatie kon een lading hasj afkomstig uit Afghanistan worden onderschept. De lading bevindt zich in de witte zakken achter in de container. De lading werd over land getransporteerd van Kabul naar Leningrad en vandaar per schip naar Londen. Inmiddels konden vijf Britten, betrokken bij de smokkel, worden gearresteerd. DEN HAAG (GPD) Het kabinet heeft besloten door te gaan met het af stoten van rijksdiensten naar het be drijfsleven. Daartoe zullen opnieuw zestien diensten worden bekeken, waaronder het Openluchtmuseum in Arnhem. Tot nu toe zijn acht rijks diensten, met totaal 14.500 ambtena ren, afgestoten. De voornaamste be trof de Postbank met 10.500 mensen. Op advies van minister Ruding (finan ciën) heeft het kabinet besloten van buitenaf projectleiders aan te trekken als besloten wordt een dienst af te sto ten. Zij moeten het project gaan uit voeren binnen een van tevoren aange geven kader. Op zijn wekelijkse persconferentie gaf premier Lubbers te kennen dat het ka binet niet van plan is uit te gaan van het principe: hoe meer hoe beter bij het afstoten van diensten. Per geval zal bekeken worden of het kan. Voor de nabije toekomst staan onder meer het afstoten van de Staatsdrukkerij- en uitgeverij, de PTT, het Staatsvissers- havenbedrijf in IJmuiden, het IJkwe zen en het Loodswezen gepland. bouwd bij het ABP, daar weg moeten als de dienst in particuliere handen overgaat. Er zal wel een onderzoek komen naar de oprichting van een speciaal pen sioenfonds voor al deze gevallen. Zo moet voorkomen worden dat de be trokkene extra duur uit is omdat het pensioen elders bij een bestaand fonds ondergebracht moet worden. De pen sioenrechten van ambtenaren die bij diensten werken die zeer binnenkort zullen worden afgestoten, kunnen nog maximaal drie jaar bij het ABP blij ven, aldus het kabinet. Het kabinet besloot ook dat de pen sioenaanspraken die ambtenaren van af te stoten diensten op hebben ge- Rechtsbijstand De vergoedingen voor rechtsbijstand in aan advocaten toegevoegde strafzaken worden ver laagd. Het basisbedrag van 1.040 gul den gaat met 105 gulden omlaag. Het voorstel tot deze verlaging van minis ter Korthals Altes (justitie) is vrijdag door het kabinet overgenomen. De verlaging, die voorlopig voor een jaar geldt en op 1 juni ingaat, komt voort uit budgettaire overwegingen. De maatregel is vooral bedoeld om een dreigende overschrijding van de post rechtshulp op de justitiebegroting het hoofd te bieden. Advertentie MUIDEN (ANP) De vereniging Milieudefensie beschuldigt Muiden Chemie ervan al negen jaar il legaal chemisch afval te verbranden op een nabij de kruitfabriek gelegen terreintje. Het bedrijf zou voor de verbranding van „giftige afvalstoffen", waaronder kruitresten, verpakkingsafval met res ten grondstoffen en oplosmiddelen, niet de beno digde vergunningen hebben. Milieudefensie heeft het bedrijf vrijdag gevraagd „onmiddellijk een eind te maken aan deze onverant woorde vorm van afvalverwerking". „Het chemisch afval moet worden afgevoerd naar een daartoe geei- "gende inrichting en daar onder gecontroleerde om standigheden worden verwerkt", eist de vereniging. Muiden Chemie ontkent echter dat sprake is van illegale verbrandingsactiviteiten. Woordvoerder De Jong: „We hebben inderdaad een brandplaats waar kruitafval wordt verbrand. Dat gebeurt echter ge heel legaal met alle vergunningen die daarvoor no dig zijn". Provinciale waterstaat daarentegen zegt de be schuldiging van Milieudefensie „niet te kunnen be strijden". „Zover valt na te gaan is er geen enkele vergunning verleend waardoor het verbranden van het afval wordt gedekt", aldus een woordvoerder. Milieudefensie zegt - en provinciale waterstaat be vestigt dit - dat bij de verbanding van het afval door Muiden Chemie onder ongecontroleerde omstan digheden schadelijke verbindingen gevormd kun nen worden. Deze stoffen verspreiden zich met de rookgassen en blijven deels achter in de asrechten. De verbrandingsresten worden achtergelaten in het moerasachtige gebiedje. Op deze wijze zijn naar schatting van de vereniging de afgelopen negen jaar honderden tonnen chemisch afval verwerkt, zonder dat daarbij maatregelen worden genomen ten be hoeve van het milieu. Deze praktijk brengt volgens Milieudefensie „on aanvaardbare risico's voor milieu en gezondheid met zich mee". Temeer omdat op enkele tientallen meters afstand volkstuintjes liggen en een vestiging van een groot winkelbedrijf. Provinciale Waterstaat heeft de gemeente Muiden deze week te kennen gegegeven dat de kruitfabriek voor de verbranding een hinderwetvergunning bij de gemeente moet aanvragen. DEN HAAG (GPD) Premier Lubbers is bereid tot nieuw overleg met werkgevers en vakbonden over de aanpak van de werkloosheid. Daarbij kunnen ook algemeen geldende afspraken gemaakt worden. De minister-president gaf dit gisteravond na het wekelijkse kabinetsberaad te kennen. Hij reageerde op uitlatingen van de nieuwe FNV-voorzitter Stekelenburg. Deze kondigde deze week aan met een delta plan te komen voor de bestrijding van de werkloosheid. Lubbers noemde het „prima" dat de FNV met het plan komt. Na het akkoord in de Stichting van de Arbeid in 1986 over de aanpak van de werkloosheid, is nu het moment om hier iets in vernieuwende zin te doen, aldus Lubbers. In dit kader toonde hij zich erg blij met het initiatief van de FNV. De premier gaf verder te kennen dat het kabinet werkt aan een nieuw jongerenbeleid. Overleg ministers en politie zit vast

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 5