S. M. Stoel beduusd van koninklijk zilver Gouden eremedailles voor twee organisatoren W andeldriedaagse Vier maal zilver bn PTlPost Sint-Annalandse muzikanten kregen zilveren ere-medaille Inzet voor Rode Kruis beloond met zilveren eremedaille F. den Braber krijgt brons voor 40 jaar bij rijkswaterstaat PZC/streek J. B. Tieleman Kloosterzande kreeg zilveren eremedaille HALVE EEUW LID HARMONIE J. VAN DE PAREL EN J. LUTEYN VOOR GROTE INZET VOOR VERENIGINGSLEVEN Koninklijk zilver chef-goederen C. J. Alewijnse Gouden eremedaille voor J. de Cock uit Middelburg Gouden medaille commandant van marinebewaking ZATERDAG 30 APRIL 1988 ZONNEMAIRE - „Ik ben er een beetje beduusd van". Zo reageerde de heer S. M. Stoel in Zonnemaire op de hem toegekende koninklijke onderscheiding: de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Burgemees ter C. Slabbekoorn van Brouwershaven speldde hem donderdagmorgen het zilveren ereteken op in Stoels eigen woning aan de Professor Zeemanstraat. Na zijn terugkeer van een (door zijn heen. Hij maakte duidelijk grote waar- vrouw voor deze gelegenheid verzon- dering te hebben voor met name muzi- nen) controlebezoek in het ziekenhuis kale en bestuurlijke kwaliteiten van te Zierikzee keek de heer Stoel verrast Stoel. op, toen hij de burgemeester met ge meentesecretaris C. M. Padmos in zijn huiskamer aantrof. Maar Slabbekoorn hielp hem al gauw over zijn verbazing Hij stelde vast dat Stoel ruim een hal ve eeuw lid is van de Zonnemairse har monie 'Nut en Uitspanning', en 23 jaar bestuurslid van het muziekgezelschap is geweest. „U hebt uw partijtje dus be hoorlijk meegeblazen. Niet alleen op een instrument en in het bestuur, maar óók bij de opleiding van jonge muzikanten". Burgemeester Slabbe koorn onderstreepte zijn woorden met het opspelden van de eremedaille in zilver. Mevrouw Stoel kreeg namens het gemeentebestuur bloemen. In zijn dankwoord zei de heer Stoel al tijd het standpunt te hebben gehul digd: „Je moet doen wat binnen je ei gen kunnen ligt. Wat buiten je bereik ligt, daar moet je niet aan beginnen". Burgemeester Slabbekoorn feliciteert de heer Stoel met zijn onderscheiding. KRUININGEN - Twee eremedailles in goud mocht burgemeester A. Verbree van Reimerswaal vrijdag uitreiken. Hij deed dat tijdens een bijeenkomst in het gemeentehuis in Kruiningen. J. van de Parel uit Kruiningen en J. Lu- teijn uit Yerseke, zo constateerde de burgemeester, hebben meer met el kaar gemeen dan dat ze beiden wor-. den onderscheiden met een medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Van de Parel, die al bijna 25 jaar de Zeeuwse Driedaagse Wandeltocht or ganiseert, kreeg met Luteijn, 40 jaar in dienst van de Verenigde Distributie-1 bedrijven, te maken toen deze zorgde voor de versnaperingen op de route van de wandeltocht. Van de Parel begon in 1952 met de or ganisatie van de jaarlijkse Luctor et Emargo-wandeltochten op Hemel vaartsdag in Kruiningen. In 1964 werd dat uitgebouwd tot de Zeeuwse Drie daagse, inmiddels uitgegroeid tot een internationaal wandelevenement. J. Luteijn kwam in 1948 in dienst bij de Spar groothandel H. C. Baarends. Daar bestuurde hij als magazijnbe diende de bakfiets. Bij de fusie tot de Verenigde Distributiebedrijven had hij het inmiddels geschopt tot formu le-manager. Hoewel hij in Den Bosch werkt, bleef Luteijn altijd in Yerseke wonen. Hij nam het initiatief tot de op richting van het mannenkoor Ethan en was daar tot voor kort voorzitter van. De drie PTT'ers die in Goes een onderscheiding kregen Ivlnr) M. C. Saaman, L. Nieuwenhuize en C. de Jonge. GOES - „Gelukkig zijn er in deze tijd van vervlakking nog mensen te vinden, die bereid zijn om zich op het maatschappelijk vlak in te zet ten en graag iets voor een ander willeh doen". Deze complimenten deelde burgemeester A. Verbree van Reimerswaal vrijdagmorgen uit in Terminus in Goes. Ze waren bestemd voor drie medewerkers van PTT Post, die met zilver wer den gesierd omdat ze meer op hun naam hadden gebracht dan alleen maar een langdurige staat van dienst. Directeur A. P. M. van Rossum van het bestuurscentrum Goes van PTT Post somde tijdens de huldigings bijeenkomst met naaste familiele den en leidinggevenden de verdien sten op van de onderscheiden perso neelsleden, waarvan er twee inmiddels de dienst hebben verla ten. Zo was daar de heer M. C. Saaman uit Kruiningen, die inmiddels als kantoorhouder in Hansweert is af gezwaaid. De heer Saaman begon in 1947 zijn loopbaan als hulpbesteller in Kruiningen. Daarna was hij werk zaam in Yerseke en Goes. Vanaf 1981 bemande de heer Saaman het eerste rijdende postkantoor op de Bevelanden. Buiten zijn werk heeft de heer Saaman zich verdienstelijk gemaakt als diaken van de Neder lands hervormde kerk, penning meester van de zondagsschool, be stuurslid van het maatschappelijk werk in de regio en bestuurslid van de ijsclub. Ook collega L. Nieuwenhuize uit Yerseke is buiten zijn werk om als besteller actief geweest op kerkelijk terrein, onder meer in de rol van be stuurslid van de zangvereniging van de gereformeerde gemeente. De heer Nieuwerihuizen kwam in 1954 in dienst van PTT Post. Hij bleef er werken tot aan zijn 65-ste. „Waar kun je die nog vinden, die zolang in bedrijf blijven", merkte de heer Van Rossum op De heer C. de Jonge kwam in 1946 in Postdienst als lokale kracht op het postkantoor in Kruiningen. Daar kwam hij uiteindelijk ook als kan toorhouder të werken. Tijdens de watersnood van 1953 en direct daar na wist De Jonge, samen met zijn medewerkers, dank zij grote per soonlijke inspanningen de commu nicatielijnen via PTT in stand te houden. Buiten het bedrijf was en is de heer De Jonge actief in diverse functies binnen de Koninklijke Ne derlandse Jagersverenikging, het Nederlands Rode Kruis en de Abva/ Kabo. Nog een andere medewerker van PTT Post kreeg vrijdagmorgen een zilveren eremedaille aangereikt. Dat gebeurde in Stavenisse ten hui ze van besteller W. Heijboer. Burge meester H. A. van der Munnik speld de het eremetaal op in het bijzijn van de directie van het ambtsgebied Bergen op Zoom van PTT Post. Al ruim 33 jaar bedient de nu 61-ja- rige Heijboer de postale klanten in Stavenisse op een rustige en zeer gedegen wijze, zo memoreerde di recteur T. Meijer. Burgemeester Van der Munnik wees met name op Heijboer's dienstbaarheid aan de gemeenschap in zijn kerkelijke functies. Zo is hij al meer dan twin tig jaar diaken van de Oudgerefor- meerde Gemeente. Ook als scriba doet hij veel werk voor deze ge meente. SINT-ANNALAND De heren J. Boon en A. J. Scherpenisse uit Sint-Annaland zijn vrijdagochtend onderscheiden met de ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver. Burgemeester H. A. van der Munnik speldde hen in de Sakofahal in Sint-Annaland de lintjes op. Het bestuur van de plaat selijke muziekvereniging de ko ninklijke fanfare Accelerando droeg de twee muzikanten voor in verband hun langdurige inzet bin nen het verenigingsleven. Van der Munnik beschreef de bezig heden van de muziekvereniging als cultureel bezig zijn. „Dit doe je voor je zelf, maar ook voor anderen", stel de hij. Voor de manier waarop Boon en Scherpenisse gedurende meer dan een halve eeuw hun lidmaat schap binnen Accelerando vorm hebben gegeven, uitte de Thoolse burgemeester lovende woorden. Concert-tamboer J. Boon is sinds 6 december 1934 lid van de vereni ging. Naast het musiceren maakt hij zich bij Accelerando ook verdienste lijk bij de voorbereidingen van ba zaars, braderieën of rommelmark ten. Ook bij het ophalen van oud pa pier, een taak voor leden beneden de zestig jaar, is Boon, die deze leef tijdsgrens al gepasseerd is, nog steeds actief. „Zonder op de voor grond te treden altijd aanwezig om zijn steentje bij te dragen", aldus Van der Munnik. Boon is verder ge durende 32 jaar bestuurslid geweest van de ijsclub Sint-Annaland, waar van hij bijna tien jaar voorzitter was. De heer A. J. Scherpenisse trad op 4 juni 1936 toe tot de Sint-Annalandse muziekvereniging. Bijna twintig jaar lang maakte hij deel uit van het bestuur van Accelerando, als secre taris en vice-voorzitter. De loftrom pet, die Scherpenisse toegestoken kreeg, gold met name zijn inzet bij de opleiding van jonge muzikanten. „Een vereniging kan alleen goed be staan, wanneer er naast persoonlij ke inzet oog is voor overdracht", merkte burgemeester Van der Mun nik op. Scherpenisse, momenteel bariton-saxofonist, bespeelde voor heen de bariton en de grote trom. De onderscheiden Sint-Annalandse muzikanten zijn, zo kregen zij vrij dagochtend verder te horen, bij de repetities altijd een voorbeeld voor de mede-leden geweest. MIDDELBURG - De heer C. J. Ale wijnse, chef binnenkomende goede ren van Hollander Bogaert B.V. aan de Arnesteinweg in Middelburg, is vrijdag onderscheiden met de ereme- daille in zilver verbonden aan de Or- de van Oranje-Nassau. In het bedrijf 'voor het front van de troep' werden hem de versierselen opgespeld door burgemeester C. G. J. Rutten, die zich daarbij liet helpen door mevrouw Alewijnse. De heer Alewijnse heeft met ruim veer tig dienstjaren een 'opmerkelijke staat van dienst', vond burgemeester Rut- ten. In 1947 als magazijnbediende in dienst getreden bij Groothandel Den Hollander, het bedrijf is inmiddels ge fuseerd met de firma Bogaert, is hij thans werkzaam als chef van de bin nenkomende goederen. Ook op kerke lijk terrein, onder meer als ouderling van de gereformeerde kerk in zijn woonplaats Middelburg, is de heer Alewijnse verdienstelijk geweest, liet de heer Rutten weten. Voor mevrouw Alewijnse had de burgemeester een bloemetje meegebracht Namens het bedrijf werd de onder scheiden chef toegesproken door me vrouw Bogaert. Zij verving de directie die momenteel op zakenreis in China is. Mevrouw Bogaert overhandigde een gelukstelegram van de directie en las voorts een felicitatie van hen dat per telex was binnengekomen voor. De onderscheiden werknemer heeft in middels de VUT-leeftijd (61 jaar) be reikt, maar omdat er geen cao voor het bedrijf is afgesloten moet hij doorgaan tot de pensioensgerechtigde leeftijd. Onder het genot van een drankje en een hapje werd de onderscheiding ge vierd. KLOOSTERZANDE - Burgemeester mr A. A. L. G. M. Kessen van de ge meente Hontenisse heeft vrijdag de eremedaille in zilver uitgereikt aan J. B. Tieleman. Tieleman kreeg de koninklijke onder scheiding wegens zijn grote verdienste voor het gemeenschapsleven. Hij richtte in 1963 de wandelsportvereni ging Hontenisse op en was daar voor zitter van tot de opheffing in 1983. De jaarlijkse wandelvierdaagse wordt al een kwart eeuw door hem georgani seerd. Bovendien is Tieleman in 1988 32 jaar lid van het Oranjecomité in Kloosterzande. Verder is hij betrok ken bij de zondagavondontspanning voor de jeugd, de dorpsfestiviteiten in Walsoorden en de collecte voor Jantje Beton. De organisatie van het jaarlijk se uitstapje voor gepensioneerde PTT-ambtenaren is eveneens het werk van Tieleman. MIDDELBURG - Hij trok gisteren 'ge broken wit' weg, de 69-jarige Middel burger J. de Cock, oprichter van het gelijknamige bedrijf voor schilder- werken/hoogwerken en steigerver- huur. Dat gebeurde op het moment dat burgemeester C. Rutten van Mid delburg hem meedeelde dat hij werd gehuldigd met de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De Cock zat in het Arneville-hotel te wachten op een paar mensen van een ander bedrijf met wie hij een etentje zou hebben. Dat dacht hij tenminste. Maar niets was minder waar. De Cock richtte ruim vijftig jaar gele den zijn bedrijf op en wist het uit te breiden van een éénmanszaak tot een bv met dertig man personeel. Daar naast zette hij zich op diverse manie ren in voor de bedrijfstak schilders- en afwerkingsbedrijf, zowel regionaal als landelijk. Daarnaast gaf hij les aan de Streekschool en was j arenlang voorzit ter van de toenmalige KVP-afdeling Middelburg. Burgemeester Rutten zei, voordat hij de medaille opspelde, dat De Cock de onderscheiding kreeg voor al zijn verdiensten en wapenfeiten die niet onopgemerkt waren gebleven. De Cock, volkomen overrompeld: „Als ik een klap in mijn gezicht had gekregen, was ik niet minder geschrokken. Maar ik waardeer deze onderscheiding bij zonder". ARNEMUIDEN De Arnemuidenaar Adriaan van de Ketterij had een hele boel verwacht, maar dat? Nee. Ee ere-medaille in de Orde van Oranje Nassau uitgevoerd in zilver, was wel het laatste wat in zijn gedachten op kwam. Donderdagavond had het be stuur van het Rode Kruis afdeling Ar- nemuiden een vergadering gehad en niet alle punten waren kennelijk goed doorgesproken. „Of hij vandaag vrijdag nog even op het gemeentehuis kon komen", had zijn vrouw hem verteld. En Van de Ketterij ging. Bij het zien van kinde ren, kleinkinderen, en de officiëlen in de Taadszaal van het Arnemuidense stadhuis had hij het nóg niet in de ga ten. De vermoedens begonnen zich pas op te stapelen, toen burgemeester M. M. Markusse de ambtsketen omhing. „Nee toch: 't Is toch niet waar, hè?", riep hij blij, ontsteld en verrast uit. „Ik heb dat toch echt niet geweten. Geen haar op mijn hoofd, die daar aan dacht". Waarom Van de Ketterij die. orde was toegekend werd alras duide lijk door de toespraak van de burger meester. „Ruim 41 jaar actief op allerlei fronten, binnen het Rode Kruis afdeling Arne- muiden. Misschien kennen ze uw naam in het hbofdkwartier van het Ro de Kruis in Genève niet, maar in Den Haag kennen ze hem in ieder geval wel. Begonnen op jeugdige leeftijd als EH- BO'er, 24 jaar als groepscommandant en zo'n dikke dertig jaar als vertegen woordiger van de colonne in het be stuur. Kennelijk heeft u het daar altijd naar uw zin gehad, want u bent er nog steeds druk mee bezig". Aansluitend speldde hij Van de Ketterij de ere-me daille op, waarbij hij hem toevoegde, dat de onderscheiding eigenlijk voor het hele gezin Van de Ketterij was, vanwege de jarenlange steun. „Maar u mag hem dragen". Van de Rode Kruis afdeling zelf ontving het echtpaar een enorme plant. De twee onderscheiden muzikanten uit Sint-Annaland: (links) J. Boon en A. J. Scherpenisse. SINT PHILIPSLAND - Hoewel hij al weer evenmet de vut is, zat kantonnier F. den Braber uit Sint-Philipsland vrij dag weer temidden van zijn collega's in het dienstgebouw van rijkswaterstaat bij de Krammersluizen. Niet zonder reden, zo bleek toen hoofdingenieur-directeur ir H. Engel van rijkswaterstaat directie Zeeland op hem afstapte met een lintje. Voor zijn veertigjarig dienstver band ontving de heer Den Braber een eremedaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Afgelopen oktober heeft de heer Den Braber gebruik ge maakt van de vut-regeling. De laatste jaren was hij kanton nier bij de Krammersluizen. Daarvoor werkte hij bij de dienstkring in Zierikzee. De heer Den Braber was volko men verrast met zijn koninklijke onderscheiding. „Maar ik ben natuurlijk zeer vereerd". VLISSINGEN Op een zonovergoten plein van de marinekazerne in Vlis- singen heeft L. Jansen uit Breskens, afdelingscommandant bij het mari nebewakingskorps, vrijdagmiddag de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje, ontvangen. Commandant J. H. D. Nillesen, kapi tein ter zee, van de Vlissingse kazerne reikte de versierselen uit. Voor Jansen, sinds 17 januari 1955 bij het marinebewakingskorps werkzaam en sedert 1981 afdelingscommandant, was het lintje een verrassing. De over handiging volgde na een plechtigheid op het kazerneplein ter gelegenheid van koninginnedag. Nillesen stelde in zijn toespraak dat Jansen na indienst treding spoedig opviel door een ener gieke wijze van aanpak en de wil om andere mensen waar nodig te assiste ren. Hij noemde als bijzondere ver dienste van de onderscheiden afde lingscommandant dat hij integratie van zijn korps met de Koninlijke Mari ne heeft bevorderd. Het korps waar over Jansen de leiding heeft, maakt of ficieel geen deel uit van de marine, maar bewaakt marine-objecten. Nillesen noemde het een groot voor recht een medaille te mogen uitreiken. „Er zijn mensen in onze samenleving", merkte hij op, „die wat neerbuigend praten over de jaarlijkse lintjesregen en het uit de tijd vinden. Over het alge meen zijn dit echter mensen die zelf op geen enkele wijze ooit in aanmerking zullen komen voor enige onderschei ding". a Burgemeester Verbree speldt de heer Luteyn de eremedaille op. Links staat de andere onderscheidene, de heer Van de Parel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 44