Zeeloods verhief zijn vak tot kunst W.E. Clason maakte techniek begrijpelijk Ridderschap voor ds W. De Bakker 'Gids voor burgerij' met het ridderschap beloond Ridderschap en drie eremedailles in Goes Ridderschap voor 40 jaar inzicht en inzet Wat ik heb gedaan was ook verdienste anderen Ridderschap voor mavo-directrice PZC/streek EX-STATENLID ELENBAAS GERIDDERD Middelburger Heijboer werd ridder met zwaarden 17 OPLEIDER C. PIERENS GERIDDERD AUTEUR STANDAARDWERKEN GERIDDERD GEMEENTESECRETARIS HAVERHOEK VERRAST BEKEND OM GOEDE OORDEEL EN TACT GEMEENTESECRETARIS T. C. BENOU DEN HAAG Directeur P. R. M. Jansen van het PTT-telecom- municatiedistrict Breda viel vrijdag een aangename verras sing ten deel. Bijna gelijktijdig met zijn VUT, die dit weekein de ingaat, werd de 62-jarige inwoner van Oosterhout op het PTT-hoofdkantoor in Den Haag benoemd tot officier in de Or de van Oranje-Nassau. M. G. VAN DER VELDEN 35 JAAR IN ONDERWIJS ZATERDAG 30 APRIL 1988 VLISSINGEN De se nior zeeloods C. Pierens uit Vlissingen is vrijdag benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Na ssau. Hij vernam deze mededeling uit de mond van J. Waaleman Bruyn- zeel, plaatsvervangend directeur van het Direc toraat Generaal Scheepvaart en Maritie me Zaken, die hem ook de versierselen opspeld de. Pierens (54) neemt bin nenkort afscheid van het loodswezen wegens functioneel leeftijdont slag. Zijn carrière als zeeloods heeft dan 25 jaar geduurd. Voordat hij bij DGSM in dienst trad, heeft hij twaalf jaar gevaren als stuurman. Sinds zijn betiteling tot senior loods vervult hij naast het loodsen ook een nevenfunctie. Pie rens legde zich toe op het opleiden van adspirant- loodsen. Hij was actief voor zowel de landelijke als de lokale opleiding. De laatste jaren had hij in Vlissingen de vaste dagelijkse leiding over de scholing en was hij landelijk coördinator. De adspiranten onder gaan een opleiding van veertien maanden; twee maanden centraal en een jaar op lokaal ni veau. Onlangs mocht hij de 160e loods in Vlissin gen een diploma over handigen waaraan hij had meegewerkt. De geboren en getogen Vlissinger is gespeciali seerd in de wet- en regel geving voor de scheep vaart. Hij is onder meer betrokken geweest bij de vervaardiging van het nieuwe scheepvaar treglement Westerschel- de. Waaleman Bruyn- zeel prees Pierens' werk zaamheden als opleider-loods. „Hij wist alles uit de leerlingen te halen wat erin zat. Hij heeft zijn vak tot kunst verheven", aldus de plaatsvervangend direc teur van DGSM. Voor Pierens kwam de ridder lijke onderscheiding als een volslagen verras sing. Hij verwoordde dat in dialect tijdens zijn dankwoord met; ,,'k Bin d'r beduusd van". Plaatsvervangend directeur DGSM J. Waaleman Bruynzeel laat nog even de onderscheiding van zeeloods C. Pierens duidelijk zien aan de omstan ders. ZOUTELANDE Vanwege zijn po gingen de techniek toegankelijker te maken en kennis internationaal uit te wisselen is W. E. Clason uit Zoutelan- de vrijdagmorgen benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester W. J. Plomp van Valke- nisse speldde de versierselen op bij de 89-jarige inwoner van zijn gemeente. Clason is 44 jaar in dienst geweest bij Philips in Eindhoven. Hij was werk zaam op de octrooi-afdeling en heeft de bedrijfsbibliotheek opgebouwd. De 400.000 pulikaties gingen in de oorlog verloren, waarna hij als hoofd van de centrale voor bibliotheek-, documen tatie- en vertaalwezen de verzameling opnieuw moest opbouwen. Hij heeft gedurende zijn loopbaan geprobeerd techniek begrijpelijker te maken door deze in taal te vatten en abstracte be grippen te definiëren. Dit resulteerde in 1955 in zijn eerste woordenboek 'El- seviers Dictionary of Television, Ra dar en Antennas'. Sindsdien heeft hij bijna ieder jaar één of meer naslagwer ken afgeleverd. Zijn termen en defini ties zijn in het Engels gesteld met Franse, Spaanse, Duitse, Italiaanse en Nederlandse vertalingen. Sommige boeken bevatten een Russisch, Zweeds of Arabisch supplement. Ook na zijn pensionering zette Clason zijn werkzaamheden onverminderd voort. De Zoutelandenaar werkt op het mo ment aan zijn 25e geesteskind: een bo tanisch woordenboek. Zijn vrouw T. Th. Hoekzema (88) assisteert hem nog altijd bij zijn dagelijkse werk. Burgemeester Plomp sprak over één van de bijzonderste onderscheidin gen die hij in zijn loopbaan heeft uit gereikt. „De Clasonreeks bestaat uit standaardwerken die internationaal bekend zijn. De schrijver heeft een in drukwekkend levenswerk opge bouwd. Ondanks zijn hoge leeftijd bouwt hij nog steeds verder hieraan". DEVENTER - Hij was 36 jaar predikant van de gereformeerde kerken, waar van vijftien jaar in Middelburg. Gisteren werd ds W. de Bakker, die tot 1 juli vorig jaar werkzaam was in Middelburg, ridder in de Orde van Oranje Nassau. De onderscheiding werd hem uitgereikt door burgemeester mr J. de Waal van Deventer, de huidige woonplaats van de emeritus-predikant. Ds De Bakker 'stond' in vijf andere plaatsen voordat hij naar de Zeeuwse hoofdstad afreisde, waar hij op 20 augustus 1972 zijn ambt aanvaardde. Daarnaast gaf hij les aan de Interkerkelijk Catecheten-opleiding in Goes en was hij curator van de Theologische Hogeschool in Kampen. Verder was hij van 1981 tot 1985 lid van de generale synode. Ook verzorgde hij meditaties op de radio en hij schreef het boekje 'Roest'. Een opvallend boekwerkje tégen het gebruik van de auto en vóór het behoud van het milieu. De onderscheiding kreeg hij vanwege al zijn activiteiten, waarvoor hij naast zijn predikantenwerk, tijd wist te vinden. Tegenwoordig treedt hij nog regelmatig op als gastpredi- kant in Deventer en omstreken. KAPELLE - Voor het eerst in zijn loopbaan wist de Kapelse ge meentesecretaris I. J. Haverhoek van niks. Het gemeentebestuur en de hele bevolking van het gemeentehuis hadden er wel een be hoorlijke kluif aan ge had om Haverhoek bui ten de wetenschap te houden dat hij vrijdag zou worden geridderd, zo bleek uit het betoog van de burgemeester. Maar de inspanning was niet voor niets geweest: de secretaris was volko men verrast toen hem een raadszaal vol ap- plaudiserende gasten bleek op te wachten. Burgemeester J. van Bommel had alle moeite moeten doen om zijn se cretaris op tijd mee te rug naar Kapelle te krij gen. Haverhoek, in de veronderstelling dat het Kapelse lintjesfeest met een onderscheiding in Goes was afgelopen, was eigenlijk van plan ge weest om het feest daar nog even mee te vieren. In het gemeentehuis waar hij al 25 jaar secre- WISSENKERKE - Mevrouw M. G. van der Velden uit Wissenkerke werd vrij dag voor haar verdiensten voor het onderwijs benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De bijbeho rende versierselen kreeg ze uit han den van burgemeester P. Wisse, die in een toespraak inging op haar loop baan. Mevrouw Van der Velden is vijf tien jaar directrice van de christelij ke mavo in Wissenkerke. Vier jaar eerder kwam ze als lerares naar het Noord-Bevelandse dorp, na dat ze dertien jaar aan een lagere school in Nijverdal had lesgegeven. Mevrouw Van der Velden reageerde verrast. „Een onderscheiding, en dan nog wel zo'n hoge. Ik sta perplex", al dus de directrice. Aanvankelijk was mevrouw Van der Velden secretaresse, maar in 1953 volgde ze een spoedcursus voor onder wijzeres. Die cursussen waren opgezet omdat er een enorm tekort bestond aan leerkrachten. De directrice is met haar laatste schooljaar bezig. Zoals be kend wordt de christelijke mavo deze zomer opgeheven door gebrek aan leerlingen. Ze kon al eerder gebruik maken van de vut-regeling, maar be sloot tot het eind toe aan de school ver bonden te blijven. vlnr) J. J. de Visser, D. J. Wieringa, E. Kaboord-van Vlaanderen enG.J.J. Neels kregen gezamenlijk hun onderscheidin gen uitgereikt. SINT-MAARTENSDIJK - Een was lijst met bestuursactiviteiten en maatschappelijke bezigheden. Dat ty peerde de benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau van T. C. Be- nou, ruim tweeëndertig jaar gemeen tesecretaris en meer dan veertig jaar ambtenaar. Zijn inzet en inzicht in de gemeentelij ke verhoudingen zowel van voor als na de gemeentelijke herindeling is voor de gemeente Tholen van grote beteke nis geweest. Burgemeester H. A. van der Munnik speldde de blij verraste ge meentesecretaris vrijdag in een over volle trouwzaal de versierselen op die behoren bij de koninklijke onderschei ding. Benou begon zijn ambtelijke loopbaan in de gemeente Krabbendijke. Zes jaar later trad hij in dienst bij de toenmali ge gemeente Sint-Maartensdijk. „Zijn functioneren", aldus Van der Munnik, „was van zodanige aard dat na de sa menvoeging tot de gemeente Tholen in 1971 de raad van deze nieuwe ge meente geen enkele moeite had met zijn benoeming tot secretaris ervan". Benou is naast zijn ambtelijke bezig heden onder meer actief als secretaris van de Lionsclub, organist bij de her vormde gemeente, voorzitter van de stichting gemeenschap Sint-Maar tensdijk. De gemeentesecretaris betrok in zijn dankwoord alle ambtenaren die bij de gemeente werken. Zijn taak kwali ficeerde hij als een uitermate pretti ge. „Een schouderklopje op z'n tijd is helemaal niet onplezierig. En dat ik voor zo'n fijne taak die alleen maar beoogt om de omgeving waarin je leeft op een beter peil te brengen een onderscheiding krijg, ach, dan is die ook voor ons allen". De onderscheiden gemeentesecretaris Benou samen met zijn echtgenote. SCHERPENISSE - „Mensen die mij kennen, weten hoezeer ik deze onderscheiding op prijs stel". Ing L. A. M. Elenbaas, onder meer ex-sta tenlid voor de WD en voorzitter van de woningbouwvereniging, keek verheugd op toen de Thoolse burgemeester H. A. van der Munnik hem vrijdag in zijn woning be noemde tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De inwoner van Scherpenisse was thuisgebleven onder het mom van 'een persoonlijk gesprek met de burgemeester over de nieuwbouw van het kantoor van de corporatie'. „Maar dat is alle maal in orde", stelde Van der Mun nik de verbaasde Elenbaas gerust. Elenbaas bekleedde na de tweede wereldoorlog tal van bezoldigde en onbetaalde functies. Als directeur van de Coöperatieve Groenvoeder- drogerij Tholen, vervulde hij onder meer ook vanaf 1948 tot 1970 de taak van bestuurslid van de Vereniging van Coöperatieve Grasdrogerijen in Nederland, waarvan de laatste ze venjaren als voorzitter. Elenbaas is daarnaast actief in het bankwezen. Hij is onder meer voorzitter van de Deltakring van Rabobank en lid van de Raad van Toezicht van Ra bobank Nederland. De gedecoreer de is verder op allerlei fronten maat schappelijk actief. „Ik ben", zo begon Elenbaas zijn korte dankbetuiging, „hare majes teit dankbaar dat zij mij waardig heeft bevonden voor deze hoge on derscheiding. Wat ik heb gedaan, is slechts gelukt met steun van ande-- ren op een kalme en rustige wijze. Ook in de poltiek ben ik nooit een scherpslijper geweest. Juist door de ze verdraagzaamheid kon ik goed samenwerken". Directeur bij PTT Jansen werd officier Burgemeester Van der Munnik speldt de heer Elenbaas de versierselen op, behorende bij de benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. (Van onze Haagse redacteur) De versierselen werden Jansen sinds 1982 verantwoordelijk voor de telecommunicatie in West-Brabant en Zeeland tijdens een feestelijke bij eenkomst opgespeld door directeur- generaal ir C. Wit van de PTT. De heer Wit bracht in herinnering dat er moeilijkheden met de dienstcom missie (ondernemingsraad) waren toen Jansen in '82 in het district Breda werd benoemd. Dankzij de inspannin gen van de nieuwe directeur en diens 'goede oordeel en tact' werden de pro- GARDEREN - De 47-jarige Middel burger L. Heijboer werd vrijdag rid der in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden. Hij ontving die onder scheiding in het kamp Stroe in de ge meente Garderen uit handen van bri gade-generaal B. van Genuchten, commandant van de vijfde divisie. Heijboer, in het dagelijks leven werk zaam bij het kadaster in zijn woon plaats, werd 'ridder' vanwege zijn grote verdiensten als reserve-majoor van de verbindingsdienst en hoofd Staf Berichtenbureau vijfde divisie. De generaal zei onder meer: „Heijboer heeft blijk gegeven van uitzonderlijk grote interesse voor zijn functioneren als reserve-officier. In de afgelopen twaalf jaar is hij, door zijn grote vak- hennis, een vraagbaak geworden voor zijn sectie. Bij de oefeningen zet hij zich geheel in en ook buiten die officie- Ie oefeningen onderhoudt hij een zeer frequent, intensief en kameraadschap pelijk contact met het parate deel van de kernstaf van de vijfde divisie". blemen overwonnen en kon Breda weer 'een normaal district worden', vertelde Wit. De directeur-generaal prees Jansens prestaties, die des te meer opvielen door het feit dat zijn ge zondheid niet altijd meewerkte. Hij bracht in herinnering dat Jansen al in 1943 bij de PTT in dienst trad. Na werkzaamheden in een aantal distric ten kwam de in Zwolle geboren PTT'er in 1970 bij de centrale directie en raak te betrokken bij ontwikkelingen op abonneegebied die uiteindelijk leid den tot een meer commerciële aan pak bij PTT-Telecommunicatie. De opvolger van Jansen wordt ir A. G. C. van Bruggen. Deze is afkomstig uit het telecommunicatiedistrict Rotter dam. Sinds oktober vorig jaar is Van Bruggen als directeur commerciële zaken in het district Breda werkzaam. Directeur-generaal ir C. de Wit van de PTT speldt directeur Jansen de ver sierselen op behorende bij het officier schap in de Orde van Oranje-Nassau. Loco-burgemeester L. H. de Leeuw reikte de onderscheidingen uit tijdens een bijeenkomst in het stadhuis. Hij belichtte in het kort de loopbanen van de vier gedecoreerden. De Jager evenals zijn vader en broers landar beider bij de koninklijke maatschap tussen eigenaren van gronden in de Wilhelminapolder en de Oost-Beve- landpolder is opperknecht en trek kerchauffeur geweest. De laatste der tien jaar fungeert hij als brugwachter in Wilhelminadorp. Daaraan is deze week met de sloop van de oude brug een eind gekomen. De nieuwe zal op afstand worden bediend. Neels heeft er vele bestuursfuncties in de hengelsportwereld op zitten. In de Eerste Goese Hengelsport Vereniging heeft hij 25 jaar deel uitgemaakt van het bestuur en hij was in het midden van de jaren 60 initiatiefnemer en op richter van de Delta-federatie, het overkoepelende orgaan van water sportvereniging in Zuidwest-Neder land. Hij was ook de eerste voorzitter van deze organisatie. Mevrouw Kaboord heeft vorig jaar, na 36 jaar actief te zijn geweest in de ge zondheids- en de bejaardenzorg, haar werkzaamheden als directrice van Nieuw-Zorgvliet beëindigd. Die func tie heeft ze vervuld van 1971 tot medio vorig jaar. Mevrouw Kaboord heeft zich niet alleen ingezet voor de bewo ners van Nieuw-Zorgvliet, maar ook voor de andere bejaarden van Wol- phaartsdijk. Mede dankzij haar in spanningen is het aantal bejaarden woningen in het dorp uitgebreid, zodat ouderen langer zelfstandig kunnen wonen. Voordat hij in dienst trad bij Het Zeeuwse Kruis was Wieringa twintig jaar huisarts in Vlaardingen. Sinds 1978 is hij medisch directeur van de kruisvereniging. Hij heeft daarnaast vele functies vervuld op het gebied van de gezondheidszorg in Zeeland. Hij gaat per 1 mei met de VUT. Mevrouw Van der Velden met opge speld de versierselen behorende bij het Ridderschap in de Orde van Oranje Nassau. GOES - Vier inwoners van de ge meente Goes hebben vrijdagmorgen een koninklijke onderscheiding ont vangen. D. J. Wieringa, vertrekkend directeur van de provinciale vereni ging Het Zeeuwse Kruis, werd ridder in de orde van Oranje Nassau. De ere medaille in goud kreeg oud-directrice E. Kaboord-van Vlaanderen van be jaardentehuis Nieuw-Zorgvliet in Wolphaartsdijk. Hengelsportvoorman G. J. J. Neels werd getooid met de zilveren medaille. Medewerker J. J. de Visser van de Wil helminapolder is sinds vrijdag drager van de eremedaille in brons van de or de van Oranje Nassau. Burgemeester Van Bommel feliciteert gemeentese cretaris Haverhoek met zijn onderscheiding. taris is wachtte hem, be halve de benoeming tot Ridder in de orde van Oranje Nassau, nog een verrassing: zijn dochter was uit Amerika overge komen om het feest mee te maken. In de veertig jaar dat Haverhoek in gemeentelijke dienst werkt, zijn er weinig ter reinen overgebleven waarin hij niet vertegen woordigd is geweest of nog steeds is. Burge meester Van Bommel moest zich beperken tot een globale opsomming: bestuursfuncties in de volksgezondheid, be jaardenzorg, de voetbal lerij, het onderwijs en de maatschappelij ke dienstverlening. „Bo vendien is een secretaris gids voor de burgerij in wat voor problemen dan ook; van een echtschei ding tot de bouw van een tweede woning. Ze ko men allemaal bij de se cretaris terecht", aldus Van Bommel, die Haver hoek in het bijzonder be dankte voor de wijze waarop hij hem persoon lijk, ais nieuwe burge meester, wegwijs heeft gemaakt in de Kapelse gemeenschap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 17