Zwemmen, zingen en melk venten beloond Oud-medewerkster PPD krijgt zilver Inzet voor Rode Kruis beloond met zilveren eremedaille Vier Aardenburgers voor hun verdiensten onderscheiden Gouden eremedailles voor twee or ganisatoren W andeldr iedaagse J. G. de Rijke kreeg brons voor werk in kazerne J. B. Tieleman Kloosterzande kreeg zilveren eremedaille KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN IN VLISSINGEN HOOFD HUISHOUDELIJKE DIENST RIDDERSCHAP EN EREMEDAILLES J. VAN DE PAREL EN J. LUTEYN Mevrouw J. Klippel krijgt brons op haar oude werkplek SGP'er Paardekooper zilver kreeg Koninklijk zilver chef-goederen C. J. Alewijnse Gouden eremedaille voor J. de Cock uit Middelburg Gouden medaille commandant van marinebewaking PZC/streek ZATERDAG 30 APRIL 1988 v16 VLISSINGEN De verschillen tus sen de koninklijke onderscheidingen in deze eeuw zijn groter dan in de vo rige. J. C. T. van der Doef, burgemees ter van Vlissingen, zei dit vrijdag in het Vlissingse stadhuis, waar hij ze ven Vlissingers de versierselen, beho rend bij hun koninklijke onderschei ding, opspeldde. Vijf van hen kregen een gouden of zilveren eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Voor het eerst werden in Vlis singen de verschillendende onder scheidingen tijdens dezelfde bijeen komst opgespeld. Van der Doef speldde de Souburger W. Buijs, veertig jaar actief in de Zeeuwse zwemwereld, de eremedaille, verbon den aan de Orde vanOranje Nassau, in goud op. Buijs begon zijn 'zwemcarrie- ~re' in 1947 als oprichter van de Sou- burgse zwemvereniging SZV. Als trai ner was hij jaren achtereen actief bij zwemvereniging De Stormvogel uit Vlissingen. Hij vervulde ook diverse functies in de kring Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Zwem Bond en is tevens voorzitter van het spor- tuitwisselingscomité Vlissingen. Dat comité onderhoudt nauwe banden met Deal en Neunkirchen. L „Soms isrte uitreiking van een medail le pijnlijk". Twee leden van het Sou- burgs Mannenkoor kregen onlangs bij het veertigjarig jubileum van de ver eniging een lintje. Twee mannen die evenveel voor het koor betekenen, vie len toen echter uit de boot. Daarop doelde Van der Doef. J. Francois en W. de Kam, respectievelijk bibliothecaris en voorzitter van het mannenkoor, moesten, zoals Van der Doef wist, even wachten. Zij waren vrijdag aan de beurt en kregen allebei een zilveren eremedaille. Die mocht G. J. de Rooij uit Vlissingen ook in ontvangst ne men. Hij heeft na 1950, samen met E. A. van Eek, de Vlissingse dr Staverman- brigade tot ongekende bloei gebracht. Zwemmend redden is De Rooijs lust en leven. Hij heeft zitting in het hoofd bestuur van de Koninklijke Neder landse Bond voor het Redden van Drenkelingen. D. Stroo, voormalig melkhandelaar in Vlissingen, was de laatste die door Van der Doef met zilver werd onderschei den. Hij ging van 1940 tot vorig jaar september met zuivelprodukten langs de deuren en was mede-oprichter van de Coöperatieve Vlissingse Inkoop vereniging De Combinatie. Op lande lijk niveau stond Stroo in 1975 aan de wieg van de Nederlandse Melkhande laren Organisatie. Vanaf 1953 tot 1985 heeft de in Koudekerke geboren Vlis- singer ook functies vervuld in de gere formeerde kerk. Hij was diaken en ou derling. Van der Doef stak aan het ein de van de sessie de bezoekers die geen lintje kregen, een hart onder de riem. „Houd goede moed, blijf op het rechte pad, dat kan helpen". Van links naar rechts: de heren De Rooij, Francois, De Kam, Buijs en Stroo met hun onderscheiding. Commissaris Boertien speldt de zilveren ere-medaille op bij mevrouw M. J. de Nooijer-Westerweele, terwijl haar echtgenoot toekijkt. MIDDELBURG Koninklijk zilver vrijdagmorgen voor mevrouw M. J. de Nooijer-Westerweele uit Mid delburg, tot november vorig jaar hoofd van de huis houdelijke dienst bij de Provinciale Planologische Dienst. Het PPD-personeel was erbij, langs de randen van de grote vergaderzaal gegroepeerd, toen commis saris van de koningin dr C. Boertien haar de zilveren eremedaille opspeldde, die bij de Orde van Oranje Na ssau hoort. De commissaris signaleerde dat mevrouw De Nooijer tussen mei 1962 en eind 1987 bij de PPD heeft gewerkt, eerst als werkster, later door toename van het aantal medewerksters als hoofd van de huishoudelijke dienst. Zij was daarbij verantwoordelijk voor de coördinatie van het huishoudelijk werk, de inkoop van allerlei arti kelen en voor de inwendige verzorging van deelnemers aan vergaderingen of bezoekers van recepties. Dr Boertien liet zich waarderend uit over de manier waarop zij haar werk in die ruim 25 jaar heeft gedaan. Dat deed ook PPD-directeur ir R. M. Th. Adriaansens. „Bij uw afscheid hebben we al de loftrompet gestoken over uw werk", zei hij. „Maar het zij nadrukkelijk ge zegd: uw inzet ging veel verder dan alleen de materiële verzorging van personeel en bezoekers van de dienst". Familie en PPD-medewerkers feliciteerden daarna de onderscheiden oud-medewerkster. ARNEMUIDEN De Arnemuidenaar Adriaan van de Ketterij had een hele boel verwacht, maar dat? Nee. Een ere-medaille in de Orde van Oranje Nassau uitgevoerd in zilver, was wel het laatste wat in zijn gedachten op> kwam. Donderdagavond had het be stuur van het Rode Kruis afdeling Ar- nemuiden een vergadering gehad en niet alle punten waren kennelijk goed doorgesproken. „Of hij vandaag vrijdag nog even op het gemeentehuis kon komen", had zijn vrouw hem verteld. En Van de Ketterij ging. Bij het zien van kinde ren, kleinkinderen, en de officiëlen in de raadszaal van het Arnemuidense stadhuis had hij het nóg niet in de ga ten. De vermoedens begonnen zich pas op te stapelen, toen burgemeester M. M. Markusse de ambtsketen omhing. „Nee toch. 't Is toch niet waar, hè?", riep hij blij, ontsteld en verrast uit. „Ik heb dat toch echt niet geweten. Geen haar op mijn hoofd, die daar aan dacht". Waarom Van de Ketterij die. orde was toegekend werd alras duide lijk door de toespraak van de burger meester. „Ruim 41 jaar actief op allerlei fronten, binnen het Rode Kruis afdeling Arne- muiden. Misschien kennen ze uw naam in het hoofdkwartier van het Ro de Kruis in Genève niet, maar in Den Haag kennen ze hem in ieder geval wel. Begonnen op jeugdige leeftijd als EH- BO'er, 24 jaar als groepscommandant en zo'n dikke dertig jaar als vertegen woordiger van de colonne in het be stuur. Kennelijk heeft u het daar altijd naar uw zin gehad, want u bent er nog sieeds druk mee bezig". Aansluitend speldde hij Van de Ketterij de ere-me daille op, waarbij hij hem toevoegde, dat de onderscheiding eigenlijk voor het hele gezin Van de Ketterij was, vanwege de jarenlange steun. „Maaru mag hem dragen". Van de Rode Kruis afdeling zelf ontving het echtpaar een enorme plant. De Aardenburgers die een koninklijke onderscheiding ontvingen: van links naar rechts mevrouw C. Kempe-Vdn Strien, de heer H. van Iwaarden, de heerB. M. Commeling en de heer A. P. M. Goossens. AARDENBURG Vier inwoners van Aardenburg hebben vrijdag ochtend tijdens een bijeenkomst in het stadhuis een koninklijke onder scheiding ontvangen. De heer A. P. M. Goossens werd benoemd tot Rid der van Oranje Nassau. Mevrouw C. Kempe-Van Strien kreeg de ere-me daille in goud verbonden aan de Or de van Oranje Nassau. Burgemees ter mr E. F. Jongmans kon een zilve ren medaille opspelden bij de heer B. M. Commelin en de heer H. van Iwaarden. De heer Goossens heeft een lange staat van dienst in het onderwijs. In februari 1952 begon hij als invaller op de rooms-katholieke Sint Ber- nardusschool te Clinge. Vervolgens was de Aardenburger werkzaam op lagere scholen in Hoofdplaat, Nieuw-Namen en Aardenburg. In september 1961 werd de heer Goos sens benoemd tot hoofd van de ULO-afdeling van de rooms-katho- lieke scholengemeenschap Sint Eloy te Oostburg, wat hij zou blijven tot 1968. In dat jaar kreeg de Aar- denburgse onderwijsman als con rector de zorg voor de MAVO- en de brugklasafdeling van Sint Eloy. Na de samenvoeging met het openbare Koningin Wilhelmina Lyceum, in augustus 1985, werd de heer Goos sens conrector van de nieuwe scho lengemeenschap 't Zwin. Dat zou hij blijven tot zijn pensionering, in juli 1987. De Aardenburger gaf voorts enige jaren les aan de lagere land bouwschool te Aardenburg en rijks middelbare landbouwschool te Schoondijke. Ook was de heer Goos sens als leraar verbonden aan de ZVU. In bestuurlijk opzicht was de Aardenburger zeer actief. Zo was hij onder andere nauw betrokken bij de katholieke onderwijsbond. Verder bekleedde hij nog vele andere func ties in het openbare leven. Vanaf 1957 tot op heden is de Aardenbur ger secretaris van het Bach-comité in zijn woonplaats. Daarnaast is Goossens nauw betrokken bij het werk van het Wit-Gele Kruis en de Sint Vincentius Broederschap in Aardenburg. De laatste jaren is hij actief als regioleider van het Pasto raal Regionaal Overleg in West- Zeeuwwsch-Vlaanderen. Rector drs Th. Boogaard van scholengemeen schap 't Zwin zwaaide zijn oud-colle ga vrijdagochtend uitgebreid lof toe. Ook de andere Aardenburgers, die een koninklijke onderscheiding kre gen, zijn maatschappelijk zeer ac tief. Mevrouw Kempe is nauw be trokken bij het kerkelijk werk en het jeugdwerk in haar woonplaats. Zo was ze onder meer leidster en secre taresse van de hervormde en doops gezinde zondagsschool, bestuurslid van de Jong Hervormden, lid van de Raad van de Nederlands Hervorm de Kerk, van de Classicale Hervorm de Jeugdraad Zeeuwsch-Vlaande- ren en de provinciaal hervormde jeugdraad. Mevrouw Kempe is nog steeds lid van de interkerkelijke contactcommissie in Aardenburg. In het verleden was ze ook hoofd leidster van de padvindsters in haar woonplaats en districtscommissaris van het Nederlandse Padvinders Gilde in Zeeuwsch-Vlaanderen. De Aardenburgse ontving de koninklij ke onderscheiding mede voor het feit dat ze vanaf 1982 tót heden lid is van de Aardenburgse welzijnscom- missie en op vrijwillige basis gods dienstlessen geeft op de openbare Vorsterman van Oyen-basisschool in Aardenburg. De heer Van Iwaarden, die zilver kreeg, heeft eveneens een flinke staat van dienst. Vanaf 1957 tot he den is de Aardenburger secretaris van het handbooggilde Sint Sebas- tiaan. Volgens burgemeester Jong mans heeft de heer Van Iwaarden zeer grote verdiensten voor deze ver eniging. Hij noemde in dat verband onder meer de toeristen- en interna tionale schietingen van Sint-Sebas- tiaan. Daarnaast is Van Iwaarden reeds vele jaren hoofdingeland van het waterschap 't Vrije van Sluis en bestuurslid van het Aardenburgse bejaardentehuis Coensdike. Ook als belijdend lid van de Nederlands her vormde gemeente te Aardenburg heeft Van Iwaarden het nodige werk verzet. De heer Commeling kan terugzien op een carrière van meer dan veer tig jaar bij het openbaar vervoer. In 1947 begon Commelin als leerling monteur in de SBM-garage te Draaibrug. In de loop der jaren werkte hij zich op tot controleur van de ZWN. Directeur drs G. Koe- lemij van ZWN schetste vrijdag ochtend de lange, succesvolle loop baan van de onderscheiden Aar denburger. Ook in het maatschappelijk leven heeft de heer Commeling zijn verdiensten. Hij zette zich actief in voor de Ne derlands hervormde gemeenschap en de EHBO-afdeling in Aarden burg. KRUININGEN - Twee eremedailles in goud mocht burgemeester A. Verbree van Reimerswaal vrijdag uitreiken. Hij deed dat tijdens een bijeenkomst in het gemeentehuis in Kruiningen. J. van de Parel uit Kruiningen en J. Lu- teijn uit Yerseke, zo constateerde de burgemeester, hebben meer met el- MIDDELBURG - Mevrouw J. Klippel (60), oud-medewerkster van het tele- communicatiedistrict Breda van de PTT, is vrijdag onderscheiden met een bronzen eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Dat gebeurde in haar woonplaats Middel burg op haar voormalige werkplek: het PTT-kantoor aan de Lombard straat. Mevrouw Klippel ontving haar me daille uit handen van de directeur van het district Breda, ing A. G. C. van Bruggen. De Middelburgse is vorig jaar in de VUT gegaan. Ze kwam in 1954 in dienst van de PTT als telefonis te bij de handbediende telefooncentra le van Oud-Vossemeer. Toen die cen trale in 1960 werd geautomatiseerd kwam mevrouw Klippel naar Middel burg. Zij werkte daar als administra tief medewerkster in de binnen- en de buitendienst. kaar gemeen dan dat ze beiden wor den onderscheiden met een medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Van de Parel, die al bijna 25 jaar de Zeeuwse Driedaagse Wandeltocht or ganiseert, kreeg met Luteijn, 40 jaar in dienst van de Verenigde Distributie-1 bedrijven, te maken toen deze zorgde voor de versnaperingen op de route van de wandeltocht. Van de Parel begon in 1952 met de or ganisatie van de jaarlijkse Luctor et Emargo-wandeltochten op Hemel vaartsdag in Kruiningen. In 1964 werd dat uitgebouwd tot de Zeeuwse Drie daagse, inmiddels uitgegroeid tot een internationaal wandelevenement. J. Luteijn kwam in 1948 in dienst bij de Spar groothandel H. C. Baarends. Daar bestuurde hij als magazijnbe diende de bakfiets. Bij de fusie tot de Verenigde Distributiebedrijven had hij het inmiddels geschopt tot formu le-manager. Hoewel hij in Den Bosch werkt, bleef Luteijn altijd in Yerseke wonen. Hij nam het initiatief tot de op richting van het mannenkoor Ethan en was daar tot voor kort voorzitter van. DOMBURG In het gemeentehuis te Domburg kreqg de heer J. Paarde kooper uit Oostkapelle vrijdagmor gen de ere-medaille in zilver verbon den aan de Orde van Oranje Nassau opgespeld. De heer Paardekooper kreeg de medaille voor de vele werk zaamheden, die hij vanaf 1947 ver richtte binnen de kiesvereniging van de SGP te Oostkapelle en Domburg. Niet alleen in de politiek is de heer Paardekooper actief geweest, maar ook in het plaatselijk kerkewerk van de gereformeerde gemeente in Oostka pelle. De onderscheidene heeft daar naast nog een groot aantal jaren in het bestuur gezeten van het Nederlands Bijbelgenootschap en vanaf 1956 tot heden is hij als bestuurslid-contact persoon aan de afdeling Oostkapelle van Vrederust verbonden. De heer Paardekooper kreeg de versierselen opgespeld door de loco-burgemeester van Domburg, L. Labruyère. Burgemeester Verbree speldt de heerLuteyn de eremedaille op. Links staat de andere onderscheidene, de heer Van de Parel. MIDDELBURG Dat binnen de krijgsmacht iemand van het burger personeel een koninklijke onder scheiding ontvangt, is in ieder geval geen alledaags verschijnsel. Niette min viel de Middelburger J. G. de Rij ke, beveiligingsemployé van de Gene- raal-majoor Berghuiskazerne in Mid delburg de eer te beurt, de ere medaille in de Orde van Oranje Na ssau in brons uitgereikt te krijgen. Luitenant-kolonel Storm van 's-Gra- vezande, die De Rijke voor het front van de troepen de koninklijke onder scheiding opspeldde, schetste in het kort de loopbaan van De Rijke. „Sinds 1956 als burger in dienst van defensie, doorgegroeid naar de functie van hulp portier en sinds 1977 belast met de be waking van het kazerneterrein. Een volledige carrière op één kazerne". Aansluitend merkte de overste op, dat hij zo uit zijn blote hoofd niemand van het Nederlandse militaire administra tieve apparaat kon opnoemen, die zijn eerste stappen niet via De Rijke had laten lopen. „Iedereen moest altijd eerst langs u en in de loop der jaren moet dat zo'n beetje de hele admini stratie van de landmacht zijn ge weest". Verder schetste de kazerne commandant De Rijke niet alleen als een prima functionaris, maar sprak bovenal zijn waardering uit voor De Rijke als mens. MIDDELBURG - De heer C. J. Ale wijnse, chef binnenkomende goede ren van Hollander Bogaert B.V, aan de Arnesteinweg in Middelburg, is vrijdag onderscheiden met de ereme daille in zilver verbonden aan de Or de van Oranje-Nassau. In het bedrijf 'voor het front van de troep' werden hem de versierselen opgespeld door burgemeester C. G. J. Rutten, die zich daarbij liet helpen door mevrouw Alewijnse. De heer Alewijnse heeft met ruim veer tig dienstjaren een 'opmerkelijke staat van dienst', vond burgemeester RuL ten. In 1947 als magazijnbediende in dienst getreden bij Groothandel Den Hollander, het bedrijf is inmiddels ge fuseerd met de firma Bogaert, is hij thans werkzaam als chef van de bin nenkomende goederen. Ook op kerke lijk terrein, onder meer als ouderling van de gereformeerde kerk in zijn woonplaats Middelburg, is de heer Alewijnse verdienstelijk geweest, liet de heer Rutten weten. Voor mevrouw Alewijnse had de burgemeester een bloemetje meegebracht Namens het bedrijf werd de onder scheiden chef toegesproken door me vrouw Bogaert. Zij verving de directie die momenteel op zakenreis in China is. Mevrouw Bogaert overhandigde een gelukstelegram van de directie en las voorts een felicitatie van hen dat per telex was binnengekomen voor. De onderscheiden werknemer heeft in middels de VUT-leeftijd (61 jaar) be reikt, maar omdat er geen cao voor het bedrijf is afgesloten moet hij doorgaan tot de pensioensgerechtigde leeftijd Onder het genot van een drankje en een hapje werd de onderscheiding ge vierd. KLOOSTERZANDE - Burgemeester mr A. A. L. G. M. Kessen van de ge meente Hontenisse heeft vrijdag de eremedaille in zilver uitgereikt aan J. B. Tieleman. Tieleman kreeg de koninklijke onder scheiding wegens zijn grote verdienste voor het gemeenschapsleven. Hfj richtte in 1963 de wandelsportvereni ging Hontenisse op en was daar voor zitter van tot de opheffing in 1983. De jaarlijkse wandelvierdaagse wordt al een kwart eeuw door hem georgani seerd. Bovendien is Tieleman in 1988 32 jaar lid van het Oranjecomité in Kloosterzande. Verder is hij betrok ken bij de zondagavondontspanning voor de jeugd, de dorpsfestiviteiten in Walsoorden en de collecte voor Jantje Beton. De organisatie van het jaarlijk se uitstapje voor gepensioneerde PTT-ambtenaren is eveneens het werk van Tieleman. MIDDELBURG - Hij trok gisteren 'ge broken wit' weg, de 69-jarige Middel burger J. de Cock, oprichter van het gelijknamige bedrijf voor schilder- werken/hoogwerken en steigerver- huur. Dat gebeurde op het moment dat burgemeester C. Rutten van Mid delburg hem meedeelde dat hij werd gehuldigd met de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De Cock zat in het Arneville-hotel te wachten op een paar mensen van een ander bedrijf met wie hij een etentje zou hebben. Dat dacht hij tenminste. Maar- niets was minder waar. De Cock richtte ruim vijftig jaar gele den zijn bedrijf op en wist het uit te breiden van een éénmanszaak tot een bv met dertig man personeel. Daar naast zette hij zich op diverse manie ren in voor de bedrijfstak schilders- en afwerkingsbedrijf, zowel regionaal als landelijk. Daarnaast gaf hij les aan de Streekschool en was jarenlang voorzit ter van de toenmalige KVP-afdeling Middelburg. Burgemeester Rutten zei, voordat hij de medaille opspelde, dat De Cock de onderscheiding kreeg voor al zijn verdiensten en wapenfeiten die niet onopgemerkt waren gebleven. De Cock, volkomen overrompeld: „Als ik een klap in mijn gezicht had gekregen, was ik niet minder geschrokken. Maar ik waardeer deze onderscheiding bij zonder". VLISSINGEN Op een zonovergoten plein van de marinekazerne in Vlis singen heeft L. Jansen uit Breskens afdelingscommandant bij het mari nebewakingskorps, vrijdagmiddag de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje, ontvangen. Commandant J. H. D. Nillesen, kapi tein ter zee, van de Vlissingse kazerne reikte de versierselen uit. Voor Jansen, sinds 17 januari 1955 bij het marinebewakingskorps werkzaam en sedert 1981 afdelingscommandant, was het üntje een verrassing. De over handiging volgde na een plechtigheid op het kazerneplein ter gelegenheid van koninginnedag. Nillesen stelde in zijn toespraak dat Jansen na indienst treding spoedig opviel door een ener gieke wijze van aanpak en de wil om andere mensen waar nodig te assiste ren. Hij noemde als bijzondere ver dienste van de onderscheiden afde lingscommandant dat hij integratie van zijn korps met de Koninlijke Marl ne heeft bevorderd. Het korps waar over J ansen de leiding heeft, maakt of ficieel geen deel uit van de marine, maar bewaakt marine-objecten. Nillesen noemde het een groot voor recht een medaille te mogen uitreiken. „Er zijn mensen in onze samenleving" merkte hij op, „die wat neerbuigenc praten over de jaarlijkse lintjesregen en het uit de tijd vinden. Over het alge meen zijn dit echter mensen die zelf op geen enkele wijze ooit in aanmerking zullen komen voor enige onderschei ding".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 16