Souburger door steekvlam gewond Tentoonstelling over 'kunst in de krant' Stuurgroep WOV tegen alternatief plan Van Eeden PZC-Holding bepleit controle persfusies Piekerrimpels? immp/ Rijksnorm IMAGO ZEELAND NIET NEGATIEF Bromfiets beschadigd Budget Ouderen NA NEGATIEVE REACTIE GS Aantrekkelijk Schulden WINST VORIG JAAR 2,3 MILJOEN Visser van poging doodslag beschuldigd MIDDELBURG Als alle woonwensen van de Nederlanders zouden worden gerealiseerd, levert dat Zeeland zo'n 80.000 inwoners extra op, bijna een kwart van het huidige aantal inwo ners. Die conclusie trekt het provinciaal opbouworgaan Stichting Zeeland uit de resultaten van een imago-onderzoek, waarvoor 700 Nederlanders (inclusief 200 Zeeuwen) telefonisch werden geênqueteerd. En dat voor een kado voor moederdag, kom, kom! Wat dacht u van zo'n veilige Altrex thuis-trap met handige Kangaroo traphulp erbij! Normaal 123.95 nu slechts 84- (Maar dat hoeft moeder niet te weten) ZATERDAG 30 APRIL 1988 OOST-SOUBURG De Oostsouburger P. A. heeft vrijdagmiddag tweedegraads brandwonden aan zijn gezicht opgelopen door een steekvlam. Hij was achter zijn woning aan de Prinses Marijkestraat bezig met het ontgassen van een Ipg-tank die hij uit zijn auto had gehaald. Het wegstromende gas kwam in aanraking met de waakvlam van de gevel kachel, die in de keuken stond, en dat resulteerde in een steekvlam. De vlam doofde vrij snel. Het tuinameubelement, de bloembakken aan de muur en een stukje van de houten schuur vatten wel vlam. De gemeentebrand weer van Vlissingen, die was uitgerukt met een au tospuit en een autoladder, bluste deze brandjes met één straal hogedruk. Een raam van de achterka mer was door de hitte gesprongen. De brandweer schat de schade op twee- a drieduizend gulden. De brandweerlieden hebben verder de gastank afge koeld en afgesloten. P. A., die in het Bethesda St. Josephziekenhuis in Vlissingen aan zijn brand wonden is behandeld, is hiervoor verzekerd. Het vuur dat door de steekvlam ontstond was snel geblust W. Ovaa Slot van pagina 9) cretaris Dees kan voldoen. Tot een bijzondere omstandigheid behoort on der meer het werken op verschillende lokaties. De stichting Oosterschelde- ziekenhuizen beheert ziekenhuizen in Goes en Zierikzee. De ziekenhuisgroep Zeeuwsch-Vlaanderen heeft straks te maken met ziekenhuizen in Terneuzen en Oostburg en met een buitenpoli in Hulst. Voor Walcheren staat in de toe komst het ziekenhuis in Vlissingen en de buitenpoli in Middelburg. Deze op zet, tot stand gekomen met uitdrukke lijke instemming van wvc, noodzaakt tot een ruimer aantal specialisten plaatsen. Kostense beklemtoont dat Zeeland maar liefst twee ziekenhuizen heeft ingeleverd (Hulst en Middelburg) en mede daardoor onder de landelijke beddennorm van 3,4 per 1000 inwo ners zit. „Dat is niet kinderachtig en er moet beslist rekening mee worden gehouden". Daarbij komt dat de norm van Dees uitgaat van het aantal bedden en géén rekening houdt met polikli nische activiteiten. Die zijn er juist in Zeeland (Hulst, Middelburg) in de toe komst volop. Het grote aantal toeris ten dat jaarlijks Zeeland aandoet (Kostense maakt gewag van miljoe nen overnachtingen), legt eveneens een extra druk op het poliklinisch werken door specialisten. Er zijn naar de opvatting van zieken huisraad en ziektekostenverzekeraars nog méér argumenten die pleiten voor een aparte Zeeuwse norm. Zoals de ligging ten opzichte van de acade mische- en topziekenhuizen, waardoor meer specialistische handelingen in eerste aanleg in 'eigen huis' gedaan worden. En uiteraard de geografische situatie van de provincie, waardoor in een dunbevolkt gebied toch twee su bregio's (boven en onder de Wester- schelde) ontstaan, wat de uitwissel baarheid van specialisten beperkt. Bij het vaststellen van zijn landelijke norm is staatssecretaris Dees uitge gaan van bevolkingsprogones uit 1982. De jongste prognose (uit 1985) geeft aan dat door de toenemende vergrij zing Zeeland méér ziekenhuis bedden en specialisten nodig heeft. Diezelfde vergrijzing leidt er nü al toe dat het gemiddeld gebruik van zie kenhuisbedden per specialisme in Zeeland afwijkt van het landelijke beeld. Woonwensen goed voor 80.000 inwoners meer De Zeeuwse bevolking zou drastisch van gezicht veranderen, want bij de cijfers is inbegrepen dat 90.000 Zeeu wen een andere provincie als favoriet woongebied op hun verlanglijstje heb ben staan. Met dat aantal springt Zee land er gunstig uit. Waar van de Zeeu wen 26 procent het liefst elders zou wil len wonen, blijkt in de rest van Nederland 40 procent van de bevol king 'verhuisgeneigd'. De enquête, een 'steekproef bij een 'representatieve groep Nederlanders van achttien jaar en ouder', werd in op dracht van de Stichting Zeeland uitge voerd door het bureau Intomart. Zee land is van alle provincies uitgezon derd Flevoland het minst in trek als favoriete woonprovincie. Van de Ne derlandse bevolking wil 3,2 procent het liefst in Zeeland wonen. Groningen en Friesland scoren bijna even laag. Op dit moment woont 2,6 procent van de Nederlandse bevolking in Zeeland. Ruim 10 procent van de Nederlanders zou 'best graag' in Zeeland willen wo nen, De provincie is hun tweede of der de keus. Op dit vlak neemt Zeeland samen met Zuid-Holland een ge deelde achtste plaats in. Bijna 18 pro cent van de Nederlanders wil beslist niet in Zeeland wonen. Op het lijstje van de minst populaire provincies is Zeeland daarmee goed voor een vijfde plaats. Bijna 69 procent van de Neder landers staat neutraal tegenover Zee land als woonprovincie. Op dat vlak scoort Zeeland hoog: een derde plaats. Vergeleken met een woonvoorkeuren- onderzoek van ongeveer vijftien jaai geleden is er voor Zeeland niet veel veranderd. De onderzoeker van de Stichting Zeeland, drs W. Ovaa, ziet in de uitkomsten van de enquête een aanwijzing dat de belangstelling voor het zuiden van Nederland als woonge bied aan het groeien is, ten koste van de Randstad en het noorden van het land. Vooral de provincies Gelderland, Noord-Brabant en Limburg scoren hoog. Realisering van alle woonwen- Per erkende specialistenplaats krijgt een ziekenhuis een bepaald budget toegewezen. Dat landelijk bepaalde budget houdt geen rekening met bui tenpoliklinieken en satellietzieken huizen (zoals Zierikzee en Oostburg). Dergelijke voorzieningen vergen naast meer specialisten óók extra geld. De ziekenhuizen hebben het, aldus Kostense, al moeilijk genoeg met het budget uit te komen. Vermindering beneden het noodzakelijk geachte mi nimum, zorgt voor grote problemen. Overigens gaan de ziekenhuizen ervan uit dat binnen het totaal toegekende specialistenbudget intern geschoven mag worden, om mensen en middelen optimaalte kunnen benutten. De vermindering met 4,2 plaatsen via natuurlijk verloop zal merkbaar worden in de specialismen oogheel kunde en algemene chirurgie. Door verschuivingen komt ruimte voor nieuwe specialismen. In Zeeuwsch- Vlaanderen op het gebied van long ziekten, hartkunde en reumatologie. Op de Bevelanden/Schouwen-Duive- land neurologie, cardiologie en kinder geneeskunde en op Walcheren maag- en darmziekten. Kostense, De Wolf en Bouman zien de blauwdruk als een de finitief plan. „Dat is onze absolute overtuiging. Er zitten geen open ein den meer in". Kunstenaar Ko de Jonge geeft een toelichting over de kunstkolommen aan (vlnr) algemeen hoofdredacteur PZC M. P. Diéleman, ZKC-voorzitter J. van Leeuwen en PZC-kunstredacteur A. Oosthoek. MIDDELBURG - Oud nieuws bestaat niet en in de krant van vandaag pakt de groenteman morgen zijn bloemkolen, dat zijn twee wijsheden, die iedere jonge journalist bij zijn opleiding krijgt voorgeschoteld om hem de betrekkelijkheid van zijn werk in te laten zien. De krant kan echter ook kunst zijn en dan blijken op krantenpapier vermelde boodschappen toch niet al tijd ééndagsvliegen. In de expositieruimte van het Zeeuws Kunstenaarscentrum in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg wordt die stelling tot eind mei bewezen door een expositie over een vol jaar kunst in de krant. De tentoonstelling is de afronding van het project Kunst en Kommunicatie van de Zeeuwse beeldend kunstenaar Ko de Jonge. In samenwerking met deze krant en met 52 collega's wist De Jonge een jaar lang de laatste kolom van de PZC-vrijdagkrant om te toveren tot een heel bijzonder hoekje. Op de expositie zijn de afgedrukte kunstkolommen allemaal te zien, naast het originele werk dat de kunstenaars inleverden. Sommi gen beperkten zich tot één strook, anderen vulden een hele pagina en lieten Ko de keus welk stukje daaruit gesneden moest worden om gedrukt te worden. M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur van de PZC, opende de tentoonstelling vrijdagmiddag. „Een idee dat de verbeelding prikkelt", zo omschreef hij het pro ject. „De grote verscheidendheid van het aanbod past bij de pluriformiteit van de krant", vond hij verder. De expositie is tot donderdag 26 mei te zien tijdens de openingsuren van de bibliotheek. Voor mensen die de kolommen ook na die datum nog eens terug willen zien en voor bezoekers die thuis in hun stoel het meest van kunst genieten, heeft de PZC als tentoonstellingscata logus een extra krant laten drukken. Alle het afgelopen jaar in de PZC verschenen kunstkolommen zijn daar in chronologische volgorde in opgenomen. (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - De Vlissingse burgemeester J. van der Doef is benoemd tot plaatsvervangend voorzitter van de nieuwe landelijke stichting Het Experti secentrum, consultants voor overheidsinformatisering. Dit orgaan gaat overheden van laag tot hoog, bestuursorganen en gesubsidieer de instellingen op hun verzoek - en tegen betaling - adviseren over het toepas sen van informatietechnologie in hun werk. De nadruk ligt op de technische en bestuurlijke aspecten hiervan. Ook wil men jonge ambtenaren een training geven door ze in te schakelen bij het werk van het expertisecentrum. Het centrum gaat nauw samenwerken met het bedrijfsleven: het wil niet wor- sen zou een forse leegloop met zich meebrengen voor de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Gro ningen, die samen met Friesland het vaakst worden genoemd als oorden waar men beslist niet zou willen wo nen. Het onderzoek heeft enkele honder den gegevens opgeleverd over het beeld dat de Nederlander van Zee land heeft. Onderzoeker Ovaa trekt er de conclusie uit dat Zeeland geen ne gatief imago heeft. „Zeer positieve as pecten blijken te zijn het landschap en de recreatiemogelijkheden. Ook mag worden geconstateerd dat Zee land aantrekkelijk is voor zowel jon geren als ouderen". Hij wil de enquête-gegevens niet be schouwen als het resultaat van diep gaand onderzoek, maar ze hebben wat hem betreft wel de status van een we tenschappelijk verantwoorde verken ning. Onderzoeker Ovaa acht de resultaten goed bruikbaar voor het strategisch beleidsplan dat het provinciebestuur wil opstellen. „De vormgeving van de toekomst kan in ieder geval van start gaan". Het 'vrij positieve beeld van Zeeland', geeft volgens hem 'voldoen de aanleiding serieuze pogingen te on dernemen om de mogelijke terugloop van het inwonertal om te buigen in de richting van een stabiel of licht stij gend bevolkingscijfer. Dat is belang rijk voor het instandhouden van het voorzieningenpeil. DEN HAAG - De stuurgroep WOV heeft vrijdag het alternatieve plan verworpen voor een vaste Wester- schelde oeververbinding Kruinin- gen-Perkpolder. De stuurgroep, waar in behalve vertegenwoordigers van de provincie ook de rijksambtenaren zitting hebben, schaarde zich daar mee achter het standpunt dat eerder deze maand al was ingenomen door het dagelijks provinciebestuur. Het alternatieve plan was ontworpen door de Hulstenaar ir G. J. J. van Ee den. Volgens de stuurgroepvoorzitter, ge deputeerde drs R. C. E. Barbé, ging het gisteren om een unaniem besluit. Het plan Van Eeden, dat door de WD-afdeling Hulst/Hontenisse naar minister Smit-Kroes was gestuurd, gaat uit van handhaving van een af te slanken veerverbinding Vlissingen- Breskens. Het project, dat veel weg heeft van vroegere WOV-plannen, is volgens de maker zo'n 200 miljoen gul den goedkoper dan de meer centraal gelegen verbinding waar momenteel op aan wordt gekoerst. Het dagelijks provinciebestuur bestrijdt dat het al ternatief voordeliger is. Tijdens het laatste gesprek tussen mi nister Smit-Kroes en gedeputeerde Barbé, ruim een maand geleden, maakte de minister duidelijk behoefte te hebben aan een reactie op het plan Van Eeden. Het dagelijks provinciebe stuur stuurde haar die reactie twee we ken geleden toe. Barbé ging er aan vankelijk van uit dat met een schrifte lijke raadpleging van de stuurgroep kon worden volstaan. Later bleek vol gens hem dat enkele stuurgroepleden toch behoefte hadden aan een bespre king. Barbé: „Daardoor zijn we nu toch weer zo'n anderhalve week kwijt. Wij verwachten van de minister nog een antwoord op twee vragen die we haar hebben voorgelegd. Ze zou die ant woorden vlak voor of net na pasen ge ven. De vertraging betekent dat we nu tegen pinksteren aan komen te zit ten". Gedeputeerde staten vinden het plan Van Eeden onaanvaardbaar. „Door een vaste verbinding bij Kruiningen- Perkpolder wordt uiteraard de situa tie voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen verbeterd, doch door in Vhssingen- Breskens een minimaal autoveer over te laten, wordt in het westen de situa tie sterk verslechterd". De verkeers- prognoses van Van Eeden zijn volgens het college te optimistisch. Zijn kos tenramingen worden gekwalificeerd als onvolledig en speculatief. Boven dien zou de WOV van Van Eeden niet binnen 25 jaar schuld vrij gemaakt kunnen worden. De Hulstenaar, zo constateren gs, is voorbij gegaan aan het belang van een koppeling tussen de havens in het Sloegebied en de Kanaalzone Terneu zen. Een WOV Kruiningen-Perkpolder zou minder goed passen in het interna tionale wegennet. Van Eeden opperde de mogelijkheid ook de hoge snel heidstrein (TGV) van de WOV gebruik te laten maken. Gs achten dat om technische, planologische en financiële redenen onuitvoerbaar. Het college constateert dat het voor stel van Van Eeden niet kan worden gezien als een concreet aanbod, dat ex pliciet wordt ondersteund door aanne mingsbedrijven en financiële instel lingen. „Van Eeden gaat mogelijk uit van een aanbesteding door de over heid, waarbij het risico voor de over heid niet wordt uitgesloten". De stuur groep, aldus Barbé, heeft zich giste ren unaniem aan deze opvattingen van gs geconformeerd. Een samenvatting van het onder zoeksrapport zal verschijnen in een boekwerk dat de 40-jarige Stichting Zeeland woensdag 11 mei overhan digt aan de commissaris van de ko ningin, dr C. Boertien. Daarin wordt ook een pleidooi gehou den voor het benutten van de speciale aantrekkingskracht die Zeeland zou uitoefenen op ouderen. Ovaa wijst in dat verband op de omstandigheid dat in de afgelopen periode (1982 tot en met 1986) ruim 1.550 meer mensen uit Zeeland zijn weggetrokken dan er zich hebben gevestigd. Het 'vertrekover- schot' deed zich voor bij alle leeftijds categorieën, met slechts één uitzonde ring: de leeftijdscategorie 50 jaar en ouder. De 'verhuisgeneigdheid' van deze ca tegorie ouderen is in Nederland erg hoog. Bijna'éen op de tien 'vijftigers' acht de kans groot binnen vijf jaar te zullen verhuizen. Veelal gaat het daar bij om mensen met een betrekkelijk hoog inkomen. Dat zou inhouden dat de komst van elke vijf ouderen één nieuwe arbeidsplaats oplevert. Daar mee zouden meteen ook meer jonge ren in Zeeland kunnen worden 'vastge houden'. (zie ook bijlage Week-InlWeek-Uit: „I- mago: Zeeland dichtbij en ver weg".) VLISSINGEN Het is zaak opnieuw te overwegen of een controleregeling moet worden ingevoerd bij persfu sies. Deze opvatting geeft de directie van de PZC Holding BV in het jaar verslag over 1987, een jaar waarin het resultaat van de onderneming in ver gelijking met 1986 met bijna 8 procent terugliep tot bijna 2,3 miljoen gulden. De PZC-directie pleit voor een contro leregeling bij fusies, nu zich op het mediaterrein een toenemende trek in de richting van concentratie van be drijven aftekent. „Concentratie binnen de bedrijfstak wordt steeds manifester", signaleert men in het jaarverslag. „Economische machtsvorming op het terrein van het mediabeleid wordt veelal als een nood zakelijk verweermiddel ervaren en toegepast". De controle op persfusies moet volgens de directie van de PZC- Holding mede dienen om de omvang van de 'machtsblokken' in de gaten te kunnen houden. Het jaarverslag: „Machtsblokken die ter bepaling van de gedachten meer dan een kwart van het totale Ne derlandse abonnementenbestand zou den vertegenwoordigen, kunnen op termijn een gevaar gaan opleveren voor de bestaande pluriformiteit". In het verlengde daarvan kan ook de on afhankelijke voorlichtingstaak in ge vaar komen, zo wordt gesteld. In het overzicht over 1987 meldt de di rectie van de PZC-Holding dat de da ling van de winst tot bijna 2,3 miljoen 'in belangrijke mate' beïinvloed werd door een bijdrage voor een 'structurele aanpassing van de achtergebleven di rectiepensioenen'. Als gevolg van een sterke beheersing van de exploitatie kosten van het dagblad kon de 'gering' genoemde omzetstijging van 1,5 pro cent worden vertaald in een stijging van het resultaat uit gewone bedrijfs uitoefening met 14 procent. De 'weerbarstige eigenschappen' van het verspreidingsgebied Zeeland zijn er oorzaak van dat het rendement structureel ongunstig is in vergelijk- king met het gemiddelde rendement in de bedrijfstak, wordt gezegd. Het aantal abonnees groeide in 1987 met bijna een procent, voor een deel door de afname van het aantal samenlezers. Dat is echter met 35 procent 'veruit het hoogste percentage van Nederland': het is tweemaal zo hoog als het lande lijk gemiddelde. Het totale aantal personeelsleden bij de PZC Holding was eind vorig jaar 340. Voor 1988 wordt uitgegaan van een stijging met 37 personeelsleden. Voor 1988 houdt de Holding rekening met investeringen tot een totaal van 11,4 miljoen. Het grootste deel daar van 7,5 miljoen is voor de nieuw bouw aan de Oostsouburgse weg. Een andere belangrijke investering an derhalf miljoen geldt de uitbreiding van de rotatiepers in Vlissingen met een extra kleurenindrukwerk om aan de toenemende vraag naar kleur in de krant te kunnen voldoen. BURGH-HAAMSTEDE - De brom fiets van T. v. R. uit Burgh-Haamstede werd vrijdagmorgen omstreeks 8 uur zwaar beschadigd bij een botsing. Bij het kruispunt Provinciale Weg-Bou- mansweg reed v. R. door het rode stop licht en botste daardoor tegen een be stelbus, die vanaf de Boumansweg kwam. De rechtervoorzijde van de bus, bestuurd door C. H. uit Middelharnis, liep behoorlijke plaatschade op. Slot van pagina 9 ook geregeld overkomt zonder dat het kwalijke gevolgen leeft. Mr Beaumont liet weten dat de al wat oudere Van den Berge er weliswaar met wat kneuzingen vanaf kwam, maar door de angstige ervaring(zijn werk bij de vismijn niet langer meer kan doen. De officier stelde dat de es calatie van het geweld tegen de con troleurs nergens in Nederland zulke vormen heeft aangenomen als in Zee land: „Scheldpartijen zijn aan de orde van de dag. De bedreigingen worden de laatste tijd steeds erger. De contro leurs worden ook buiten hun werk ach tervolgd. Zij vinden hun auto's ge deukt en met lekke banden. De ruiten van de kantoren moeten het ontgel den. Er vallen vaak klappen, wat on langs nog een gebroken neus tot ge volg had. Iedere ploeg wordt nat ge spoten, liefst met een hogedrukspuit. Kortom, men tracht met steeds gro vere middelen de controle te fruste- ren". Mr Beaumont kon er begrip voor op brengen dat de beperkingen voor de vissers, diejarenlang met hun zeer mo derne vloot op maximum capaciteit hadden gewerkt, uiterst zuur zijn, maar dat het naleven van de EG-maat- regelen onontkoombaar is. De advocaat mr J. Goudswaard vond dat het incident in het licht van de hoog opgelopen spanningen in de vis serij moest worden gezien. Bij M. be staat de angst dat zijn bedrijf het niet kan bolwerken door de vangstbeper kingen. Er was bij hem zeker geen op zet geweest op Van den Berge, met wie hij juist altijd redelijk overweg kon, iets aan te doen. Zij wees erop dat M. nog nooit eerder gewelddadig was ge west. Temeer daar M. inmiddels zijn excuses heeft aangeboden aan zijn slachtoffers vond zij dat het incident buiten het strafrecht had kunnen blij ven. Zij noemde de eis 'draconisch' en vroeg de rechtbank te volstaan met een boete. Uitspraak 13 mei. Advertentie den gezien als een concurrent. Men streeft ernaar als koppeling te fungeren tussen de vraag van de overheid en het aanbod van de bedrijven. De organisatie is een uitvloeisel van een in 1985 verschenen advies over over heidsuitgaven voor informatietechnologie. Daarin stelde de commissie Pan nenborg het kabinet voor een expertise-orgaan op te richten. Het kabinet heeft de stichting voor 1988 en 1989 een startsubsidie van twee miljoen gulden per jaar verstrekt. Voorzitter van de breed samengestelde stichting is mr J. A. M. Hendrikx, die optreedt namens de coördinerend minister voor informatievoorziening bij de overheid, Van Dijk (binnenlandse zaken). Van der Doef vertegenwoordigt de lokale overheid. Directeur is prof ir P. A. Tas. VERKRIJGBAAR BIJ UW IJZERWAREN-, BOUWMARKT- OF DOE-HET-ZELF ZAAK |S

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 11