O HET WORDT lïVEER LEEFBAAR OP DE ZEEDIJK vlissinger henk smits hotelbaas in roerig amsterdam vrijdagkrant de vrij(e)dagkrant 10 voeding 11 auto/wonen 13 denksport 14 en 15 uit/kunst PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT bouwvakkers slapen hotel in mere paradepaardje klatergoud zeedijk is schoon redactie Walstraatpromenade 56-60 PZC-bijlagen 4381 EG Vlissingen advertentie en administratie: Middelburg: Vlissingen: Goes: Terneuzen: Hulst: Zierikzee: opening kantoren: tijd van de asperge nadert; ita- liaans alternatief voor alcohol. de keuken in het woonlandschap; chrysler waagt weer oversteek. playboy zia mahmood spraakma kend bridger; demarrage dammer ton sijbrands. uit-rubriek en bioscoop-programma, wisselwerking kinderen en poppenspeler. exposities in groede en vlissingen nader belicht; kunst in de krant te kijk. DONDERDAG 28 APRIL 1988 PAGINA 9 Eris geen straat in het land te vinden, die zo omstreden sen zo vaak in het nieuws is eweest als de Zeedijk in imsterdam, het vroegere eenanskwartier. Al rond de suvwisseling waarschuwden iecagbladen tegen het «nodig betreden van deze iairt. Toen waren het de kvartjesvinders' die als lisspelers argeloze toeristen [id afhandig probeerden te aken. Nu, dik tachtig jaar ter, worden toeristen confronteerd met het ikspelletje 'balletje-balletje', aarbij men eenzelfde doel ior ogen heeft. Stgerekend op die plek, waar - lotwel tegenwoordig wat Éder hevig- nog steeds Kpoten' wordt, treedt liiuenkort de uit Vlissingen ilkomstige Henk Smits aan als iaat van een spiksplinternieuw Het heet Barbizon 'alace, andermaal een intltikende bloem in het grote loetet van Golden Tulip, let hotelwezen is niet vreemd loorgeneral manager Smits. )e vroegere Vlissingse hotels ieeltnd en Albion behoorden othtt bezit van de familie taaiuithij is voortgekomen, fa de oorlog viel de keuze van ie familie Smits op hotel (oo.'dzeeboulevard, dat er aan Ie kt>p van de zeewering nttdderd bij stond, danig Eihonden door het militair leid. Daar op die unieke liet, op enkele stappen gaans J de plek vanwaar een groen itfeslagen Michiel iaenszoon de Ruyter de raterpartij aan zijn voeten iverziet, besloten de Smitsen iet hotelbedrijf voort te zetten. Ie bauw van een pand voor het lelgsche loodswezen sloot een mgdirig hoteltijdperk af, toen alveiwege de jaren zeventig orte netten werd gemaakt aet ee» karateristiek stukje lisi in se boulevardbebouwing, lat beiekende het einde van enpejode van ouderwetse ezellifheid op een bijzonder lunt vtn de Scheldestad, waar iet gotd toeven was. In de otir.i bijvoorbeeld, weggezakt leen ran die comfortabele rape .uds met bloemige iessits. Of gezeten op het eschitte terras, waar men een iant itzicht op het water had n de bt de hotelinventaris ehounde dobermannpincher leer innen bereik was, vooral lanmer er op het terras itte oallen werden geserveerd, letvfls een hardnekkige lernii die hotelhouder Piet Smitideed afhaken. Zoon lenteette de zaak nog wel nigdtijd voort, maar hij voelde ruiteindelijk toch niks voor m dj tent van zijn vader over enehen. Want Henk wilde ercirop. Daar lijkt hijnaar alt if te leiden uit zijn Joroaan, inmiddels aardig in tzip geslaagd. leik kijkt terug:,, ofl ïzeeboulevard was een oei met achtendertig tiers. Ik vond het geen a lbare kaart om daarmee a der te gaan. Het was rendien een bedrijf waar je Dadkamer en de douche op tang had. Ik had dus het tital kamers nog tot de helft Heten terugbrengen om irtrekken te kunnen krijgen at bad en douche, zoals het lort. Daar kwam nog bij dat er geen zin in had om net als ijn vader zoveel jaren had volgehouden, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat te werken. Ik pak graag aan, maar er moet wel iets aan tijd voor jezelf overblijven". Smits junior wilde liever wat meer van de wereld zien, een hoop leren in het hotelvak. Dat deed hem in Amerika bij hotelketen Holiday Inn belanden. Toen dit concern in Europa hotels begon te exploiteren werd Henk Smits directeur. Eerst van een vestiging in Hannover, later van een nederzetting in Brussel. Tot twee keer toe maakte de Vlissinger deel uit van de tien beste hoteliers van de achttienhonderd Holiday Inn's over de hele wereld. Hij was toen nog geen dertig. Dat bleek een stevige basis te zijn voor een flitsende carrière, die Henk Smits in de positie brachtvan eindverantwoordelijk persoon over dertien hotels, verspreid over vier landen. Dat was een periode van veelvuldig reizen vanuit het hoofdkwartier in Londen. Op een bepaald moment brak dat op en dat was voor Henk en zijn uit Oostkapelle afkomstige echtgenote aanleiding om het verblijf in Engeland de rug toe te keren. Op 36-jarige leeftijd stapte Smits in Nederland bij Golden Tulip binnen om het concern internationale allure te helpen geven. Hij begeleidde een aantal hotels in de verdere ontwikkeling, dook in de planning van nieuwbouw van hotels. Maar zijn hart bleef toch uitgaan naar de operationele kant van het bedrijf. Dat plaatst hem thans in de rol van general manager van Barbizon Palace, het paradepaardje van Golden Tulip, waar de gast vanaf begin mei wanneer de opening is stevig in de buidel moet tasten om voor een nachtje het moede hoofd te rusten te leggen. „Ik wilde altijd nog eens een super-de-luxe hotel runnen in een grote stad", vertelt hij enthousiast. „Dat is nu Barbizon Palace geworden in Amsterdam. Mijn wens daarbij was mijn ideëen in te kunnen brengen om het ouderwetse herbergierschap van vroeger terug te kunnen halen. Een hotel waar de directeur ook gastheer is. Maar die zit tegenwoordig de helft of meer van zijn tijd achter een bureau met een indrukwekkende hoeveelheid papieren, rapporten en beleidsnota's. De gast wordt ontvangen door de ober. Daar is niks verkeerds aan, maar de bezoeker wil ook wel eens degene zien die dat hotel leidt". Door voor die administratieve rompslomp een intensief gebruik te maken van de computer hoopt Henk Smits de tijd te kunnen vinden zich veelvuldiger op 'de werkvloer' te laten zien. Als grote baas van Barbizon Palace gaat Smits straks de directe concurrentie aan met hevig gerenommeerde hotels als 'Amstel' en 'de 1' Europe'. Hoe denkt hij zich met Barbizon nader te kunnen onderscheiden van andere hoog aangeschreven hotels? Smits: „Bijna alle zaken Barbizon Palace, het paradepaardje van Golden Tulip in Amsterdam. Henk Smits voor zijn bakermat in Vlissingen: Waar nu het lood- senhotel is gevestigd stond vroe ger hotel Noordzeeboulevard. hebben tegenwoordig goed voedsel en een goede wijnkaart. Dat is perfect. Waar wij nog mee kunnen scoren is echte dienstverlening. Daar gaan wij het op gooien". Dat zal betekenen dat er geüniformeerd personeel gaat rondlopen, in streepjesbroek met daarboven een zwarte jas, met een corsage op de revers. „Ik ga ook de oude piccolo weer invoeren, er komt een prachtige portier met hoge hoed en klatergoud bij de deur en de VIP's worden door de manager persoonlijk naar de kamer geleid. Verder gaan we tegen de sterren aankoken. Ik hoef geen ster te hebben, dat geeft maar een extra druk, maar we willen wel graag zorgen voor een Bourgondische uitstraling". Een vijf tot zes sterrenhotel, waar tachtig miljoen in is gepompt, gesitueerd op een van de oudste plekjes in Amsterdam, een complex, begrensd door Prins Hendrikkade, Oudezijdskolk en Zeedijk, waarin een aantal gerenoveerde historische pandjes is opgenomen, zodat de gekste kamertjes ontstaan met speelse niveauverschillen. Een verblijf in zo'n hotel met veel oude balken, pilaren, overvloedig marmer en inpandige winkeltjes, dat moet voor degene die er logies zoekt dus wel een paar centen kosten. Dat blijkt aardig te kloppen: je doet een paar uurtjes je ogen dichtenje bentf450 kwijt. Het lijkt op een overval, maar het gaat om een overnachting in een hotel. Wie zichzelf eens schandalig wil verwennen in Barbizon kan de Royal Suite reserveren. Achttienhonderd ballen, meneer de dokter. En daar zitten de kosten van het knapperige ontbijtbroodje met het precies lang genoeg gekookte eitje nog niet eens bij. „Dat is niet goedkoop", geeft Henk Smits grif toe. „Maar ook niet duurder dan de hotels van deze klasse in de wereld". Eten in zijn hotel zal daarentegen weer zeer betaalbaar zijn. „De prijzen lopen wel op, maar men moet voor f28 een hoofdgerecht kunnen krijgen". Henk Smits verheugt zich als hoteluitbater in het historische hart van Amsterdam aan de slag te kunnen. Straks maakt ook een beroemd pandje dat ooit 'In 't Aeper' heette deel uit van het hotelcomplex. Gasten die er een kamer krij gen toegewezen zijn daar dus 'in de aap gelogeerd', waarbij Smits er overigens persoonlijk op zal toezien dat de negatieve betekenis van deze aanduiding positief wordt omgebogen tot 'het niet beter kunnen hebben'. Een hotel beginnen op een door de jaren heen zo roerige plek: da's wel durven.' Smits heeft er geen hard hoofd in. „De Zeedijk is nu schoon", meldt hij. „Ik loop daar rustig in mijn mooie pak, met mijn actetas losjes in de hand. De sociale controle is terug in de buurt. Het wordt er weer leefbaar. Over drie, vijf jaar is Amsterdam weer een hele fijne stad". Een bezoekje aan 'thuis' buit Henk Smits snel even uit om een wandeling over de boulevard te kunnen maken. Voor een chauvinistische Vlissinger als hij, is dat een 'must'. „Wonend in het eerste huis naast het standbeeld ben ik opgegroeid met Michiel", stelt de hotelmanager vast. Die band wil hij op zijn nieuwe standplaats in Amsterdam extra verstevigen. De aanpalende bebouwing reikt hem daarbij de hand. Op een bescheiden steenworp afstand van de voordeur van het hotel bevindt zich de Olofs- of Oudezijdskapel. Michiel de Ruyter behoorde destijds tot de vaste bezoekers van dit oudste bedehuis van de stad. „De familie had een eigen bank in de kapel", weet Henk. „Meteen naamplaatje erop. Die bank zou nog ergens in Amsterdam staan, vermoedelijk bij Monumentenzorg. Ik wil 'm in mijn hotel hebben". JACQUES CATS 77» en oranjebitter bij Hi aankomst, daarna een diner en een feest avond en tenslotte de overnachting in het nieuwste Amsterdamse vijfsterren-hotel. Ruim 200 bouwvakkers die de afgelopen jaren aan het Golden Tulip Barbizon Palacehotel gewerkt heb ben, zijn zaterdagavond de eerste gasten van het superdeluxe hotel aan de kop van de Zeedijk. Bij de hotelketen Golden Tulip is het inslapen van nieu we hotels door de vaste bouwvakkers die aan het hotel gewerkt hebben een traditie geworden. Het Golden Tulip Barbi zon Palacehotel wordt op 6 mei geopend. Een ope ning in alle stilte. Pas in september zal de officiële opening plaats hebben. tel. 01184-84000 (toestellen 217 en 218) Markt 51 4331 LK Middelburg tel. 01180-81000 4381 EG Vlissingen Walstraat 56-60 tel. 01184-84000 Grote Markt 2 4461 AJ Goes tel. 01100-31800 Nieuwstraat 22 4351 CW Terneuzen tel. 01150-94457 Steenstraat 6 4561 AS Hulst tel. 01140-14058 Oude Havenweg 41 4301 JK Zierikzee tel. 01110-15380 Van maandag tlm vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 9