Gewonden bij overval De Vlijt m vanaf maandag dicht Makelaars: nadruk op goedkope huurwoning is verkeerd beleid Kruitfabriek Muiden Ook op 30 april heeft Welcome vele verrassende aanbiedingen. Keizer Hirohito vindt WO II de meest onplezierige gebeurtenis uit leven Verhuurder moet schade door vocht vergoeden Niet alleen om te slapen CDA'er Duyn definitief Welcome VOORUITGANG PLOEGENWERKERS Vluchtpoging uit huis van bewaring TEKORT AAN DUURDERE KOOPHUIZEN MAGAZIJNEN VOL DOOR EXPORTSTOP PZC/binnen-buitenla.nd zoekt u Gallotti tafels dan vindt u die bij bas+mar de jager De Vlijt, uw partner in slaapcomfort Wij vertellen u er alles over: Al onze filialen zijn op koninginnedag geopend van 09.00-17.00 uur. Bel voor het gratis Welcome Magazine het Infonummer 02977-20882. EINDHOVEN (ANP) - De bonden en Philips hebben woensdagavond laat een principe-akkoord bereikt over een nieuwe tweejarige cao. Een woordvoerder van de Industriebond FNV heeft dat na afloop meegedeeld. In dienst VRIJDAG 29 APRIL 1988 kapelle 01102 3810 TOKYO (UPI) - Keizer Hirohito van Japan, 's werelds langstregerende monarch, vindt de Tweede Wereld oorlog „de onplezierigste gebeurtenis" die hij heeft meegemaakt. Hirohito zei dit donderdag, daags voor zijn 87ste verjaardag, in een vraaggesprek met de Ja panse pers. De keizer zei verheugd te zijn dat het Japanse volk na de oorlog eensgezind de handen ineen heeft geslagen voor behoud van de vrede. Hij wilde niet ingaan op de vraag wat Japan er toe had gebracht de oorlog in de Stille Oce aan te beginnen. „Het is beter deze vragen niet te beant woorden", zei hij. Hirohito, wiens status na de Tweede Wereldoorlog van levende God werd gereduceerd tot „symbool van de staat", ontkende dat hij een rol had in het beramen van de aanval op Pearl Harbor. De God-keizer onderteken de indertijd de oorlogsverklaring met de Verenigde Sta ten. De meeste historici menen evenwel dat Hirohito niet betrokken was bij de politieke en militaire besluit vorming die leidde tot deelneming van Japan aan de Tweede Wereldoorlog. De keizer verklaarde verder dat hij binnenkort een be zoekje zal brengen aan Okinawa, de plaats waar aan het einde van de Tweede Wereldoorlog hevig gevochten werd. Vorig jaar wilde Hirohito dat ook al doen. Dat zet te kwaad bloed bij de bewoners van Okinawa. Zij willen dat de keizer formeel zijn verontschuldigingen aanbiedt voor zijn rol in de oorlog. Het bezoekje ging toen niet door omdat de keizer geopereerd moest worden. SWISSIFtlK" Beestenmarkt 12, Goes 01100-32213 Korte Delft 4, Middelburg 01180-33830 Ook op koninginnedag geopend, zowel in Goes als in Middelburg. (Advertentie) zijn ook afspraken gemaakt over de herplaatsing van personeel dat door reorganisaties overbodig is geworden. Volgens de onderhandelaar van Phi lips mr. E. de Haas is er sprake van een „belangrijk contract, dat een opening biedt om een brug te slaan naar de ja ren negentig." Naar zijn mening geeft het principe-akkoord Philips voldoen de ruimte om ook in de komende jaren vanuit Nederland te blijven concurre ren. Dat het zo moeilijk was om met de bonden tot overeenstemming te ko men - vorige week liep het overleg na een marathonzitting van 24 uur nog stuk - komt volgens De Haas omdat de verlangens van de vakorganisaties zover uiteen liepen. Het principe-akkoord kost Philips niet meer dan het bod dat vorige week door de bonden werd afgewezen, aldus De Haas. Naar zijn mening is er alleen sprake van het herschikken van een aantal zaken. Volgens de Haas gaat de koopkracht van de ongeveer 70.000 Philips-werk- nemers er zowel dit jaar als het vol gend jaar desondanks op vooruit. Eén van de gewonden wordt op een brancard gelegd om naar het ziekenhuis te worden vervoerd. AMSTERDAM (GPD) - Twee overvallers hebben woensdagavond omstreeks half tien in Amsterdam-West drie mensen neergeschoten bij een poging een koffer met geld te bemachtigen. De overval gebeurde voor de deur van het Berghausgebouw bij het Amsterdamse Confectiecentrum. Bij het verlaten van het gebouw werden de directeur van Omnisport Nederland BV, zijn dochter en een medewerker bedreigd door een van de twee overvallers, die daarbij met een pistool in de lucht schoot. Toen de directeur niet meteen zijn koffer met daarin een onbekend bedrag aan geld, overhandigde, vuurde de man gericht enkele kogels af. Vanuit een vluchtauto die voor de stoep stond schoot ook een tweede overvaller op de drie mensen. De drie slachtoffers zijn ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht. De daders zijn op de vlucht geslagen zonder de koffer met geld. Later op de avond werd de vluchtauto door de politie teruggevonden. Maar van de daders ontbreekt nog ieder spoor. WASHINGTON (AFPIDPA/REUTER) - De groei in de we reldbevolking is groter dan verwacht. Al over tien jaar zal je aarde zes miljard bewoners hebben. Begin dit jaar woonden er 5,1 miljard mensen op de aarde. Tot deze con clusies komt een Amerikaanse particuliere organisatie tan demografen in een donderdag gepubliceerd rapport. Bij vroegere voorspellingen was men er van uitgegaan dat je landen in de Derde Wereld, naarmate zij zich industria liseerden, in sneller tempo dan nu het geval lijkt zouden uitkomen op twee kinderen per gezin. Nu ligt dat in veel landen nog op vijf tot acht kinderen. In China is het aantal mensen in 1986 toegenomen, al voe ren de autoriteiten een straffe campagne om het aantal ge boren kinderen per paar tot één te beperken. Ook in India lijkt het kindertal weer op te lopen. In de afgelopen jaren is de wereldbevolking jaarlijks met 1,7 procent gestegen. Als deze tendens zich voortzet, verdubbelt de wereldbevolking elke 40 jaar. De top tien van landen met de meeste inwoners zag er begin van dit jaar als volgt uit: China: 1.080,0 miljoen; India: 816,8 miljoen; Sovjetunie: 285,9 miljoen; Verenigde Staten: 246,1 miljoen; Indonesië: 177,4 miljoen; Brazilië: 144,4 mil joen; Japan: 122,7 miljoen; Nigeria: 111,9 miljoen; Bangla desh: 109,5 miljoen; Pakistan: 107,5 miljoen. DEN HAAG (ANP) - De CDA'er L.J.J. Duyn uit Purmerend heeft donderdag, een week na het wereldkundig maken kan zijn opstappen, officieel bedankt pis lid van de Tweede Kamer voor het CDA. Kamervoorzitter Dolman heeft het vertrek van de in opspraak ge raakte Duyn meegedeeld. Duyn (43) had vorige week de Griffie der Kamer al een brief doen toekomen, maar was vergeten die van zijn hand tekening te voorzien. Dat verzuim is inmiddels goedgemaakt. Het Kamer lid is de afgelopen maanden bij voort- iuring geplaagd door negatieve publi- iteit. lij liet zich door de televisie filmen tij- ens het gebruik van de verboden ge- boortekrik bij de verlossing van een koe (boete), raakte in de problemen door zijn rijgedrag na drankgebruik (voorwaardelijke ontzegging met boe del, zag zijn auto weggesleept na deze Ie hebben geparkeerd op een plaats koor invaliden en raakte afgelopen woensdag nog betrokken bij een bot sing in het Belgische Luik. (Advertentie) HST WARENHUIS VOOR MOEDER EN KIND Aalsmeer, Oosteinderweg 249. Rotterdam, Jan Kwakplaats 20 (winkelcentrum Het Lage Land, Alexanderpolder, volg de licht masten met onze reklameborden). Den Bosch, Tinnegieterstraat 34-36 op de meubelflanade (afslag A2 Rosmalen, bedrijven terrein Herven). Principe-akkoord over cao Philips DEN HAAG (GPD) - Huurders van wo ningen kunnen schade door vocht of, schimmels verhalen op de verhuur der, ook al stelt het huurcontract het tegendeel. De schade moet echter aan toonbaar veroorzaakt zijn door con structiefouten. Volgens woordvoer der Bobbe van het Nederlands Huur ders Verbond hebben circa 600.000 woningen in ons land last van vocht. Die problemen zijn in 97 procent van de gevallen te wijten aan fouten bij de bouw. Het kantongerecht in Enschede heeft donderdag bepaald dat de verhuurder de schade moet vergoeden als blijkt, dat hij heeft verzuimd om verbeterin gen aan het huis aan te brengen. Klachten bij verhuurder of rechter hadden tot nu toe geen succes, omdat in de huurcontracten zogenaamde exonoratie-bepalingen zijn opgeno men. „De verhuurder ontloopt hiermee de risico's, veroorzaakt door zijn nalatig heid. Die eenzijdig opgestelde huur contracten waren ons al langer een doorn in het oog", vertelt Bobbe. Met de uitspraak van het kantongerecht hoopt Bobbe dat verhuurders voor taan 'serieus' ingaan op klachten van huurders. De Nationale Woningraad verwacht problemen bij het bepalen hoe de schade is veroorzaakt. „Over het alge meen ligt de zaak niet zo duidelijk. Bo vendien zijn constructiefouten niet eenvoudig te verhelpen. Soms moet een huis in zijn geheel worden afgebro ken". Dergelijke grootscheepse wijzi gingen zullen de verhuurders voor gro te financiële problemen stellen. ARNHEM (ANP) - Twee mannen heb ben donderdagmiddag rond één uur een vluchtpoging gedaan uit het huis van bewaring in Arnhem, zo deelde de politie mee. Een 20-jarige man uit Boxmeer en een 26-jarige man uit Breda bedreigden op de luchtplaats een werknemer van een aannemersbedrijf met een mes. De man was met een bestelbusje op de luchtplaats in verband met renovatie werkzaamheden. Ze slaagden erin het busje te bemachtigen en ramden daar mee de deur naar het voorplein. Ver volgens ramden ze enkele malen de toegangspoort waardoor een gat ont stond. Het onbruikbare busje lieten ze achter en vervolgens zetten ze te voet hun vlucht voort. In een naburig park werden ze echter door een bewaker en de politie in de kraag gegrepen. De mannen zaten vast wegens diefstal met geweldpleging. Het is niet bekend hoe ze aan het mes kwamen waarmee ze de man op de luchtplaats bedreig den. MUIDEN (GPD) - De drie vestigingen van de kruitfabriek Muiden Chemie gaan vanaf maandag tijdelijk dicht, omdat de magazijnen vol liggen en de veiligheidsgrens in de fabrieken is be reikt. Dit heeft directie-woordvoer der drs. J. de Jong van Muiden Chemie donderdag bevestigd. De werknemers dienen vier vakantie dagen op te nemen en maken voorts gebruik van één verplichte snipper dag, die anders in december benut zou worden. Dit is in overleg met de Indus triebonden en de ondernemingsraad afgesproken. Na volgende week hoopt het bedrijf voor de ruim 400 werkne mers in Muiden. Kollum en Ouderkerk aan den IJssel een zogenoemde „nul uren vergunning" te krijgen. Als die wordt verleend, kan de onder neming aanspraak maken op een uit kering van het ministerie van sociale zaken om gedurende een produkties- top van nog eens zes weken de salaris sen volledig door te betalen. Voor een verlenging van de sluitingsperiode moet opnieuw toestemming worden gevraagd. De magazijnen van de kruitfabriek zijn volgeraakt, nadat staatssecretaris mevrouw Y. Van Rooy (economische zaken) een exportvergunning voor le veranties aan Portugal had geweigerd. Zij heeft sterke vermoedens dat het ge leverde kruit via Portugal wordt door gevoerd naar het oorlogvoerende Iran. De directie van Muiden Chemie is naar het college van beroep voor het be drijfsleven gestapt en verwacht eind mei een uitspraak. De nieuwe cao voorziet in een loons verhoging van twee maal een half pro cent en een eenmalige uitkering van nogeens een half procent. Daarnaast is er een serie afspraken gemaakt over een verbetering van de arbeidsom standigheden voor diverse specifieke groepen. Met name de ploegenwerkers gaan er op vooruit, aldus de zegsman van de Industriebond FNV. Ook ko men er meer mogelijkheden bij Philips voor vrouwen. Volgens de woordvoerder van de in dustriebond is de materiële verbete ring voor het personeel van Philips mager, maar is het totale pakket toch voldoende om het met een positief ad vies aan de leden voor te leggen. Het principe-akkoord wordt niet door alle bonden onderschreven. De Unie BLHP vindt het veel te mager. Be stuurder G. van Os zei dan ook dat hij het onderhandelingsresultaat neu traal aan zijn leden wil voorleggen. „Met name de middengroepen bij Phi lips worden door dit akkoord in de mangel genomen," aldus Van Os. De Industriebonden FNV en CNV en de Federatie van Hoger Personeel FHPP leggen het akkoord wel met een posi tief advies aan hun leden voor. Philips is bereid jaarlijks 700 mensen extra in dienst te nemen. Verder is af gesproken dat er gezamenlijk zal wor den nagegaan hoe het in de toekomst verder moet met de regelingen voor vervroegd uitreden in relatie tot de pensionering. In afwachting daarvan blijven de bestaande vut-regelingen van kracht. Ook start er een studie naar de mogelijkheden om de belo ning te koppelen aan de beoordeling. Tijdelijke contracten bij Philips vallen voortaan onder de cao en de maximale dagelijkse arbeidstijd is verlengd tot 9,5 uur. Philips is bereid het laatste half uur daarvan extra te honoreren. Voorts is afgesproken dat iedere werk nemer een basisvakantie krijgt van 25 dagen. Voor de meeste werknemers betekent dat een verbetering van twee tot drie dagen. Ook zijn de toeslagen voor alle ploegendiensten verbeterd. De vakantieopbouw bij ziekte blijft be staan. In het kader van het principe-akkoord In de tv-film zijn opnamen te zien van de koninklijke familie tijdens een zeiltocht op het IJsselmeer. HILVERSUM (ANP) - De NOS zendt vanavond een twee uur durend portret uit van koningin Beatrix, ter gelegenheid van de viering van haar vijftigste verjaar dag. Voor zover bekend is dat het eerste document waaraan een koningshuis zo intensief heeft meege werkt. Van de tien uur aan televisie-opnamen zijn er uiteindelijk twee uur gebruikt en goedgekeurd door de koningin. Wie een levensbeschrijving verwacht van de afgelopen vijftig jaar, met toelichtingen op belangrijke en politiek gevoelige momenten, zal worden teleurgesteld. Dege nen die zich een beeld willen vormen van Beatrix op haar vijftigste jaar, krijgen een verrassend openhartige vorstin te zien, die, blijkens de opmerkingen van haar drie zonen, een plichtsbetrachting aan de dag legt die voor hen zelf vooralsnog onbereikbaar is. Willem Ale xander: „Als ik er straks maar in de buurt kom, ben ik al gelukkig." Centraal in de uitzending staan de gesprekken die de schrijfster Hella Haasse met de koningin voerde. De ge sprekken worden afgewisseld met beelden van het da gelijks leven van de'vorstin, de omgeving waarin zij werkt en zich op de schaarse momenten waarop dat mo gelijk is, ontspant. De agenda van Beatrix is een jaar vooruit al vrijwel op elke dag volgeboekt. De zonen van Beatrix maken op het einde van de film duidelijk dat zij het strakke schema van hun moeder niet altijd waarderen. „Zelfs in de vakantie staat zij ie dere morgen om zeven uur op en wil dan onmiddellijk gaan tennissen. Maar tot elf uur is er niemand te vinden die dat met haar wil doen", aldus Constantijn. Beatrix geeft in de film blijk van een sterk verlangen om met de maatschappelijke ontwikkelingen in Ne derland geconfronteerd te worden. Niet alleen via de gedrukte informatie, maar juist door persoonlijke ge sprekken en bezoeken in alle hoeken van het land. Zij noemt het „soms erg frustrerend en moeilijk te accep teren" dat zij met die kennis niet daadwerkelijk aan de gang kan gaan. „Wel kun je de verantwoordelijke mi nisters of instanties op bepaalde zaken wijzen en vra gen of er wel goed naar gekeken is. Dan is het nuttig dat je goed geïnformeerd bent." Over het koningschap zegt zij dat dit door „de wens van het volk moet worden gedragen". Is dat niet meer het geval dan kan het niet goed functioneren, zo meent zij. Voor haarzelf was de aanvaarding van het koningschap een „groeiproces" dat aanvankelijk „opstandige gevoe lens" losmaakte en Jaloezie" ten opzichte van haar zus ters. „Waarom ik en zij niet." Na haar studententijd, zo vertelt zij, kwam er een specifiek moment waarop zij zich er bij heeft neergelegd. „Ik heb dat in positieve zin uitgelegd. Als ik die opdracht heb moet ik het ook goed doen." Daarbij zegt zij de hoogste eisen te stellen aan de inhoudelijke kant van de opdracht. „Het heeft mij nooit erg veel kunnen schelen hoe ik overkwam. Wel of ik het er inhoudelijk goed van af bracht." ROTTERDAM (GPD) - Veel gemeen ten leggen in hun huisvestingsbeleid te veel nadruk op de bouw van goed kope huurwoningen. Daardoor is er een tekort aan duurdere koopwonin gen ontstaan en komt de doorstro ming in gevaar. Vooral starters op de woningmarkt worden daar de dupe van. Dat zei W. van Velzen, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) gisteren tijdens het jaarlijkse congres van de vereniging. De verkoop van bestaande woningen is vorig jaar licht gedaald van 60.600 in 1986 naar 58.500 in 1987. Maar het aan bod aan koopwoningen daalde ook met 12 procent. Daardoor gingen de prijzen vorig jaar toch met vier pro cent omhoog. Volgens de NVM is de situatie op de koopmarkt op dit moment over het al gemeen heel gunstig. De prijzen zijn redelijk, de koper heeft de keuze uit ongeveer zes huizen en de verkoper doet er gemiddeld 130 dagen over om zijn huis kwijt te raken. Uitzondering op deze tendens was de provincie Lim burg, waar 16 procent meer woningen te koop aangeboden werden. Maar de makelaars kijken met be zorgdheid naar de ontwikkelingen in de provincie Utrecht en grote steden als Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Daar zijn om politieke redenen de afgelopen jaren vrijwel alleen wo ningwetwoningen gepland. Met de duurdere huursector, laat staan de duurdere koopwoningsector, hebben de stedelijke planologen geen enkele rekening gehouden. Het gevolg is volgens Van Velzen, dat potentiële kopers van een duurdere koopwoning in hun goedkopere huis blijven zitten en het aanbod aan goedkopere koop woningen ook vermindert. Daardoor kunnen starters niet meer op de koop woningmarkt terecht. Die situatie doet zich volgens hem voor in alle steden met meer dan 50.000 inwoners, maar is het ergste in de pro vincie Utrecht. Daar werd het aanbod aan bestaande koopwoningen de afge lopen twee jaar gehalveerd en stegen de prijzen afgelopen jaar met 8 pro cent. Volgens de makelaars zullen de ge meenten snel wat aan dit beleid moe ten doen, zeker met het oog op het feit dat veel gemeenten tegelijkertijd wel streven naar het binnenhalen van hoogwaardige werkgelegenheid. Wil een gemeente voor dergelijke bedrij ven een interessante vestigingsplaats zijn, dan moet men ook zorgen voor huisvesting van het midden- en hogere kader, aldus de NVM. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 5