Kees Dees 20 jaar voorzitter Zaamslag Frans van Rooy en Antwerp overspeeld Jeugdplan moet leiden tot nieuwe impulsen bij Oostburg Zevac vaart weer een- eigen koersSKÊ PZC/sport „VOETBAL HARDER EN ZAKELIJKER GEWORDEN Trainingen Zwakke punten Vlissingen VOORZITTER TON KOOIJMAN: Nacht van Zaamslag Oriëntatie ZAAMSLAG Het is nu twintig jaar geleden. Na het spelen van twee beslissingswedstrijden, in Kapelle en in Breskens, tegen Bevelanders is Zaamslag gedegradeerd naar de tweede klas van de afdeling. De Zeeuws-Vlamingen hebben op dat mo- ment geen trainer en Kees Dees is pas voorzitter van de club oVCld] 6It gO€U geworden. Het eerste wat Dees zich als eis stelt is om Zaam slag aan een trainer te helpen. Samen met een ander bestuurs lid trekt hij er op een avond op uit om aan die verlangens te voldoen. Nog steeds is Kees Dees voorzitter van vv Zaamslag; over een paar weken wordt hij daarvoor in de bloemetjes ge zet. VRIJDAG 29 APRIL 1988 de bouw van de kantine voor mij een hoogtepunt geweest en ben ik ook trots op de fraaie bestuurskamer, die we nu hebben". Kees Dees herinnert zich zijn eerste daad voor de voetbalvereniging Zaam slag nog als de dag van gisteren. „Ja, toen gingen we zelf op zoek naar een trainer. Niet via sollicitaties, maar we stapten zelf naar iemand toe. En op een avond trok ik samen met een be stuurslid er op uit; we gingen eerst naar Terneuzen, maar daar vingen we bot. Uiteindelijk zijn we onderweg ge stopt; hebben we samen nog wat na men naar voren gehaald. En tenslotte kwam de naam van Ko Cornelissen bo ven drijven. Na een paar dagen be denktijd nam die een positieve beslis sing. Dat was de eerste officiële trai ner, die we hadden", weet Dees te vertellen. Die manier van het aantrekken van een trainer is uiteraard tekenend voor de situatie, waarin de voetbalsport toen in Zaamslag werd beoefend: op uiterst amateuristische wijze. En Kees Dees is de eerste om dat toe te geven: „Het voetbal nu is ten opzichte van toen veel harder en vooral ook veel za kelijker geworden. Tegenwoordig is het meer een kwestie van rekenen ge worden. En dat is wel eens jammer voor het voetbal op zich". Kees Dees trekt zich de resultaten van alle elftallen behoorlijk aan. Hij is op de hoogte van de klasseringen van alle teams, maar als het 'eerste' speelt, is hij toch zenuwachtiger dan normaal. Zoals bijvoorbeeld afgelopen zaterdag tegen Yerseke, toen Zaamslag lang met 2-0 aan de leiding stond, maar die voorsprong uiteindelijk in de blessure tijd nog uit handen moest geven. „Negen minuten telde die scheidsrech ter bij. Dat was niet meer normaal: tij dens de wedstrijd zag ik het al. Hoewel het 2-0 stond was ik er niet zeker van dat het goed af zou lopen. En dat kwam wel uit ook. Op zulke momenten ben ik wel eens nijdig op zo'n scheids rechter; na afloop zeg ik dat dan ook tegen hem. Niet op een brutale manier, hoor, maar toch moest ik nog iets kwij t aan die man. Dat hij bijna tien minu ten te lang had laten spelen. Zo ben ik nu eenmaal. Maar die tien minuten kunnen ons wel de degradatie uit de derde klas kosten", vertelt Dees. Gerrit Emans dat gedaan en weet Ben Pauwels dat ook weer te presteren. Ik durf gerust te zeggen dat Zaamslag steeds goede trainers heeft gehad", wil Dees best kwijt. Maar Kees Dees heeft niet alleen moei lijke tijden meegemaakt. Zelf is hij er van overtuigd, dat de mooie tijden toch de overhand hebben gehad. Hij noemt snel enkele, voor hem, belang rijke momenten uit de geschiedenis van de club op: „Natuurlijk, de promo tie naar de derde klas is een hoogte punt geweest. Aan die promotie zit overigens nog een mooi verhaal vast. We speelden toen een uiwedstrijd te gen WN; de eindstand was 0-0. En het bestuur en spelers van WN kwam ons toen feliciteren met de behaalde pro motie. Wij wisten van niets; we dach ten dat we nog één punt nodig hadden. Maar later bleek, dat er in de kranten hier een verkeerde uitslag van een wedstrijd tussen twee Brabante ploe gen had gestaan. Zonder dat we het zelf wisten, waren we toen gepromo veerd naar de derde klas. Verder is ook Twintig jaar voorzitter. „Om dat te ha len moet je braaf en goed zijn. Niet zo maar het bijltje er bij neer gooien, als er eens problemen opdoemen. Maar daar heb je wel de steun van de rest van het bestuur voor nodig." En nog steeds heeft Kees Dees zo zijn wensen voor de toekomst. Vooral op het ge bied van met name de verzorging van de hoofdmacht van zijn vereniging. „Om ons op dit niveau te handhaven, zullen we wat anders moeten gaan doen. Vooral moeten we proberen onze spelers te behouden; niet zoals de laat ste jaren het geval is geweest (Lok horst naar Hoek en Wauters naar Mid delburg). Daarom zou ik graag zien, dat we een pot konden kweken, waar uit we verschillende zaken kunnen doen voor de spelers. Voorop stel ik, dat we niet de bedoeling hebben om spelers te betalen. Maar wel dat we eens wat extra's kunnen doen op het gebied van de verzorging. En bijvoor beeld eens een trainingskamp organi seren. Daar hebben we als vereniging zelf de middelen niet voor, er zijn dus sponsors voor nodig. Dat is voor mij een wens voor de toekomst", aldus Dees. Zaterdag 14 mei krijgt Kees Dees een receptie aangeboden in de kantine van de voetbalvereniging Zaamslag. „Voor mij is het niet nodig, hoor. Het is veel belangrijker dat we niet degra deren", besluit hij in stijl. Georg Kessler: „Natuurlijk ken ik de tekortkomingen van deze ploeg". Rechts sterspeler Frans van Rooy. Als voorzitter is Kees Dees bij iedere training van de eerste selectie aanwe zig, zodat hij exact op de hoogte blijft van het wel en wee binnen zijn vereni ging. „Ik praat dan altijd eventjes met de trainer. Het blijft bij zomaar even praten, want ik bemoei me verder met de opstelling en dergelijke nergens mee. Dat is zijn zaak, maar dat con tact is, denk ik, erg belangrijk. Van daar dat ik ook altijd zal proberen aanwezig te zijn". In de twintig jaar dat Kees Dees de voorzittershamer hanteert bij Zaam slag heeft de club woelige tijden mee gemaakt. Vooral ten tijde van Ad Ver- luijs als trainer kwam de Zeeuws- Vlaamse club regelmatig in het nieuws, zowel de regionale als de lan delijke pers meldde zich toen in Zaam slag. „Maar toch blijf ik er bij dat Ver- sluijs een goede trainer is geweest voor onze club. Cornelissen heeft ons naar de derde klas gebracht, waarna Ver- sluijs ons op dit niveau heeft weten te handhaven. En na Versluijs heeft ook Kees Dees langs de lijn: de voorzitter mist zelfs maar zelden een training van de selectie van Zaamslag. TERNEUZEN FC Antwerp is en blijft dit seizoen in de Belgische com petitie een onberekenbare ploeg. De Kessler-brigade speelde verschillen de malen de sterren van de hemel, maar stuntelde daarnaast ook ettelij ke keren. Eerder dit seizoen werd er al met 5-0 van Club Luik verloren. Vorig weekend werd die negatieve score overtroffen; van Anderlecht gaf Ant werp een gevoelige draai om de oren. Met 6-0 verloren de volgelingen van Kessler en zagen de kansen op de titel slinken. Te meer daar concurrent Club Brugge wel met de beide punten ging lopen bij RWDM (0-2). Brugge heeft nu een voor sprong van twee punten op zowel Ant werp als KV Mechelen. Met name voor Antwerp wordt het nu uiterst lastig om alsnog een kans op het kampioen schap te houden. Want als twee ploe gen met evenveel punten eindigen, is het aantal gewonnen wedstrijden doorslaggevend. Dat is nadrukkelijk in het voordeel van Brugge; de club van trainer Henk Houwaart (die overigens een aanbod van het Griekse PAOK Saloniki, om daar trainer te worden, heeft afgesla gen) won tot nu toe eenentwintig wed strijden tegen achttien voor Antwerp. „Dat betekent dat wij in de nog reste rende vier wedstrijden drie punten meer moeten behalen dan Club Brug ge. En dat zal vermoedelijk uiterst las tig worden", denkt Antwerp-doelman Wim de Coninck. Overigens leek de grote nederlaag te gen Anderlecht trainer Georg Kessler uiterlijk weinig te doen. De ervaren oe- fenmeester stapte makkelijk over dat debacle heen: „Het is zaak, dat we ons zo snel mogelijk over die nederlaag heen zetten. Het verlies op Club Luik waren we destijds ook erg snel te bo ven. Dus waarom nu niet". Maar, en dat moet Kessler ook gezien hebben, tegen Anderlecht werd wel nadrukkelijk aangetoond, dat Ant werp teveel van afhankelijk is van één speler: Frans van Rooy. De Neder landse spelbepaler van de 'Great old' werd totaal uit de wedstrijd gehou den door de Anderlecht-middenvel- ders. En dat betekende in feite de doodsteek voor de Antwerpenaars. In bedekte termen gaf Kessler dat ook aan: „Waarom moeten we excuses gaan zoeken voor deze nederlaag. Als geen ander ken ik de tekortkomingen van deze ploeg; ik weet wat de moge lijkheden zijn. Als wij als team niet optimaal draaien, dan komen de zwakke punten naar boven. Maar na men noemen doe ik in dit geval niet". Het ruime verlies tegen Anderlecht heeft volgens Kessler overigens ook aangetoond, dat Antwerp momenteel nog niet over een echte topploeg be schikt. „Anderlecht is bijvoorbeeld taktisch veel verder dan wij en boven dien beschikt die ploeg ook individu eel over veel betere spelers. Als wij vol gend seizoen op Europees niveau dan ook een rol van betekenis willen spe len, zal er een behoorlijke versterking moeten komen. Maar dat was mij al veel langer bekend. We zijn nu ander halfjaar bezig met de opbouw en her structurering, maar het zal nog wel even duren voordat we de vergelijking met bijvoorbeeld Anderlecht kunnen doorstaan". Morgen, zaterdag, kan Antwerp tegen Beveren, dat inmiddels opnieuw in grote zorgen verkeert, de wonden he len. De stand: Club Brugge 30 21 4 5 46 67-31 KV Mechelen 30 20 4 6 44 45-22 Antwerp 30 18 8 4 44 67-34 Club Luik 30 13 14 3 40 46-23 Anderlecht 30 15 9 6 39 59-24 Waregem 30 14 5 11 33 47-42 Cercle Brugge 30 11 7 12 29 44-42 Standard Luik 30 10 8 12 28 43-42 KVKortrijk 30 10 7 13 27 39-52 Sint Truiden 30 9 9 12 27 24-32 Charleroi 30 9 9 12 27 33-43 RWDM 30 7 11 12 25 29-43 Beerschot 30 9 6 15 24 34-41 Beveren 30 7 9 14 23 30-33 AA Gent 30 8 6 16 22 31-50 Lokeren 30 7 8 15 22 32-42 Racing Jet Brussel 30 7 6 16 20 20-50 Winterslag 30 7 6 16 20 27-71 Het complete programma voor komend weekend. Zaterdag (20.00 uur): Antwerp-Beveren; KV Mechelen-Waregem; Charleroi-Beerschot Club Brugge-Club LuikSint Truiden-Cer- cle Brugge. Zondag (15.00 uur): KV Kortrijk-AA Gent Racing J et-VJinterslagLokeren-RWDM: Standard Luik-Anderlecht. OOSTBURG Het wordt tijd dat Oostburg een echte voetbalplaats wordt en als het aan het jeugdbestuur van de afdelings eersteklasser ligt zal dat lukken ook. Dit jaar is er hard ge werkt aan een reorganisatie van de jeugdafdeling. „We proberen het idea le voetbalklimaat zo dicht mogelijk te benaderen", zeggen Gerard Walra ven en Bert Wille, de twee mannen achter de nieuwe koers. „Maar we be seffen tegelijkertijd dat niet alles te realiseren zal zijn". Gerard Walraven en Bert Wille zitten bijna een jaar in het jeugdbestuur van Oostburg. Walraven is voorzitter, ter wijl Wille de post van secretaris be kleedt. Het tweetal houdt van aanpak ken, dat is wel gebleken. „Als je iets wilt doen, dan vind ik dat je daadwer kelijk iets moet betekenen voor een vereniging", meent Walraven. „Bert kwam met het idee om de structuur van de jeugdafdeling zodanig te veran deren dat van een gerichte, opbouwen de lijn sprake zou zijn". „In de eerste plaats moesten de be stuurstaken opnieuw verdeeld worden en wel zodanig dat ieder precies weet wat er van hem verlangd wordt. Oost burg heeft een negen koppen tellend jeugdbestuur, waarvan de taken pre cies omschreven zijn. Komt er een post vrij, dan is het voor een nieuwe kandi daat van te voren duidelijk wat hij pre cies moet doen". De aanpak van de jeugdleden is ook een belangrijk punt dat onderzocht is. „Iedere vereniging wil goed presteren. Punt is alleen hoe je zoiets kan berei ken. Het één mag niet ten koste van het ander gaan, dat wil zeggen, werken naar een topprestatie kan ook een ave rechts effect hebben. Onze mening is datje vanaf de C-junioren prestatiege richt kunt gaan werken, al moetje zo'n groep wel anders aanpakken dan bij voorbeeld een A-ploeg. Je zult veel meer spelenderwijs aan die jongens hun niveau moeten werken". Gerard Walraven rechts I en Bert Wille: „De resultaten moeten vanzelf weer komen". Via een kennis kreegt Bert Wille het jeugdplan van VC Vlissingen onder ogen en na dit grondig bestudeerd te hebben, besloot men om dit als hand leiding te gebruiken om de Oostburg- se ideeën te ontwikkelen. „we hebben niet stilgezetne. Er is ont zettend veel gepraat. Een delegatie van ons is naar het technisch week end van de KNVB geweest, waar on der anderen Jo Jansen, Huub Stevens (PSV) en Harry Thijssen (jeugdtrainer VC Vlissingen) aan het woord kwa men". „Naar aanleiding van die bijeenkomst zij we met een tien man sterke groep op bezoek geweest naar de jeugd- school van PSV in Geldrop. Dat was een leerzaam uitstapje. Uiteraard kan het PSV-gebeuren niet op Oostburg geprojecteerd worden, maar het werd ons duidelijk dat je veel meer met jeugd kan doen dan bij de meeste clubs gebeurt. Je zag er bijvoorbeeld hele andere trainingsvormen dan we gewend waren". De ambitieuze Oostburgenaren heb ben er ook voor gezorgd dat men bij de uitwerking van het beleid niet afhan kelijk is van één of twee mensen. „Dat kun je je eenvoudigweg niet permitte ren. Als ze stoppen, zakt alles weer weg. Wij vonden het belangrijk dat al les schriftelijk vastgelegd zou worden, zodat alles terug te vinden is. Boven dien is alles dan ook veel gemakkelij ker te controleren, terwijl het te allen tijde veranderd kan worden". Of de nieuwe weg de vereniging inder daad een nieuwe impuls zal geven, zal de toekomst moeten uitwijzen. „Als het goed taat, dan komen de resulta ten vanzelf', beweert het tweetal. „Een positieve uitstraling trekt altijd mensen aan. Het zou beslist niet gek zijn dat ons eerste elftal promoveert naar de vierde klas, want dan ga je in elk geval goed van start". SLUISKIL Hij is al vanaf zijn derde jaar een autofanaat, zo zegt hij zelf. En na een bezoek aan een Formule I-race op z'n zestiende was hij helemaal 'verslingerd' aan de autosport. Dat leidde uiteinde lijk tot een regelmatige gang naar het toemalige Axelse rallycross circuit. Daar kwam Ton Kooijman uit Sluiskil voor het eerst in con tact met de Zeeuws Vlaamse Auto- mobielsport Club (ZEVAC), waar van hij nog datzelfde jaar (1983) lid werd. In 1987 trad hij als lid toe tot het bestuur en sinds 11 januari 1988 hanteert Ton Kooijman de voorzit tershamer bij deze vereniging. De 23-jarige Sluiskillenaar is zich er van bewust dat het allemaal erg snel is gegaan: „Op deze leeftijd heb je het nadeel datje nog niet veel er varing hebt. Het is daarom belang rijk gedane zaken te relativeren en er voor te zorgen gemaakte fouten geen tweede maal te begaan. Nog belangrijker is te vertrouwen op le den met de nodige clubjaren achter hun naam. Onze penningmeester, Hans Haselager, niet meegerekend hebben we een erg jong bestuur en het is vanzelfsprekend datje als jon ge bestuurders veel afgaat op de ad viezen van juist die man, die ten slotte de meeste ervaring in huis heeft." Waar Kooijman bijvoorbeeld ook niet omheen kan, en dat ook niet wil, is Monnie IJsebaert, de man die jarenlang aan het roer stond van de ZEVAC. „Monnie kent iedereen en iedereen kent Monnie, je zou hem 'Mister Zevac' kunnen noemen. Zijn ervaring op bestuurlijk en sportief gebied, zijn kennis van de leden en het reilen en zeilen van de vereni ging zijn enorm. We vonden het dan ook allemaal jammer dat hij door zijn vele andere werkzaamheden zijn bestuursfunctie neer moest leg gen. Gelukkig mogen we nog steeds een beroep op hem doen voor het uitzetten van ritten en de redactie van het clubblad. Ik streef er naar bestuurlijk op eenzelfde peil als hem te komen, maar ik weet dat daar jaren overheen zullen gaan." Ton Kooijman is momenteel in mi litaire dienst. Dat hij daarvoor bin nenkort naar Seedorf in West- Duitsland moet, ziet hij niet als een groot probleem. „Als er binnen een bestuur een goede taakverdeling bestaat - en die is er binnen het ZE- VAC-bestuur - hoeft het geen moei lijkheden te geven. Bovendien zijn de perioden van afwezigheid niet groot, want eens in de drie weken ben je minstens vier dagen thuis", zo legt de dienstplichtige Zeeuws Vlaaming uit. Hij heeft inmiddels ervaren dat het militaire kader in Seedorf begrip schijnt te hebben voor het feit dat verenigingsbestuurders bepaalde verplichtingen hebben, want voor de Nacht van Zaamslag op 14 en 15 mei kreeg Ton Kooijman vrijaf. „Ja, de Nacht van Zaamslag is het grootste evenement van de ZEVAC en dat mag je eigenlijk niet missen, niet als bestuurlid en niet als deel nemer. Er hangt altijd een heel aparte sfeer; iedereen strijdt voor een hoge klassering, maar het is al tijd een sportieve strijd. Zo blijft het zelfs tot lang na de prijsuitrei king ontzettend gezellig." De populariteit van de grootste kaartleesrit van Zeeland is volgens de ZEVAC-voorzitter ook voor een groot deel te danken aan deze gezel ligheid. „Daar komt nog bij", zo stelt hij, „dat zo'n nachtrit toch iets spectaculairs heeft. Het gebeurt tenslotte niet iedere week datje via een kaartje weg moet zien te vinden over donkere polderwegen." De organisatie van dit evenement neemt het ZEVAC-bestuur niet zelf op de schouders. Volgens Kooijman brengt de organisatie zoveel werk en tijd met zich mee dat andere bstuurlijke activiteiten in het ge drang zouden kunnen komen. „Ge lukkig zijn er dan mensen binnen de vereniging die dat van je over willen nemen. Zo beheert Heieen Roe- landt de hele administratie van de Nacht, zoals de bestelling van Ral lyborden, prijzen en stickers, de in schrijvingen, routeboeken, de regle menten, de sposoring, enzovoorts. Ze weet als geen ander wie ze waar en voor welk karweitje in moet schakelen." Hoewel in de weken voorafgaand aan de Nacht van Zaamslag mis schien de indruk gewekt wordt dat de Zeeuws Vlaamse Automobiel- sport Club zich alleen bezig houdt met kaartleesritten is niets minder waar. Kooijman zegt hierover: „De kaartleesritten staan bij ons op één lijn met de oriëntatieritten. Het reglement voor onze oriëntatierit ten is weliswaar een stuk eenvoudi ger dan het landelijk reglement (de kaartleesritten rijdt men bij de ZE VAC wel op een landelijk regle ment), maar daauit vloeit niet voort dat het oriëntatiegebeuren een on dergeschoven kindje is". „Het niveau van de gemiddelde oriëntatierijder is in onze regionen niet zo hoog als dat van de gemid delde kaartlezer. Je kan dan twee dingen doen; op een landelijk regle ment blijven rijden, waar niemand echt plezier aan beleeft, of overgaan op een eenvoudiger reglement. Wij hebben voor het laatste gekozen en het effect is dat veel deelnemers te rug blijven keren naar onze ritten. Ze rijden volgens spelregels die te begrijpen zijn en daardoor hebben ze een prettige middag. Als je, zoals bij de kaartlezers, eenmaal een vas te kern van echt goede deelnemrs hebt kun je altijd nog de overstap naar een moeilijker regelement ma ken." De toekomst ziet Ton Kooijman zonnig in. „Nadat de Stichting Snel heidsevenementen (rally-cross) af gestoten was en de ZEVAC zich en kel nog richtte op de kaartlees- en Oriëntatieritten is er door diverse besturen een zeer goed beleid ge voerd. Er werd niet in de eerste plaats gedacht aan de hoeveelheid ritten en het aantal deelnemers daaraan, maar het werd belanrijker gevonden de ritten kwalitatief op een hoog peil te brengen. Deze op vatting is de juiste geweest, zo blijkt nu. De ZEVAC-voorzitter uit Sluiskil besluit met een stille wens: „Het enige dat we in Zeeuwsch Vlaande ren nog missen is een echt snel heidsevenement. Ik weet dat het verre toekomstmuziek is, maai' graag zou ik ooit nog eens meema ken dat er in dit kleine stukje van Nederland nog eens een rally gere den wordt. Misschien dat dat stapje voor stapje gerealiseerd kan wor den, maar het mag niet ten koste gaan van de rittensport en de gezel ligheid binnen de ZEVAC." *v* Ton Kooijman, de nieuwe voorzitter: de toekomst ziet er zonnig uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 48