Grapefruits blijken toch niet vergiftigd Aanwijzing voor val van Sovjetideoloog Ligatsjov Staatsuitgeverij stelt L. de Jong-prijs in Bukman: tot midden jaren '90 ontwikkelingshulp Suriname PZC/ binnen-buitenland Net weer in zeeland in europa Collection Paspoort SEP IN JAARVERSLAG verburg interieurverzorging Wind EERSTE MAN NA GORBATSJOV m INTERNATIONALISERING STEUN NODIG Ondeugdelijke soldeerbouten op de markt Van Eekelen Leider Armeens verzet in Athene vermoord ARNHEM (GPD) De nv Samenwerkende Elektriciteits-Produktiebedrijven (SEP) wil defini tief een kolencentrale bouwen op een van de lokaties die de regering heeft gereserveerd voor kerncentrales. De SEP moet dit jaar een beslissing nemen over de vestigingsplaats voor een nieuwe kolengestookte centrale. Vandaag Nautisch bericht Hoog water Vooruitzichten Laag water Vooruitzichten f— t Bezorging PZC op koninginnedag VRIJDAG 29 APRIL 1988 Kolen-eenheid op plaats kerncentrale De organisatie blijft vasthouden aan het gebruik van kernenergiecentrales naast produktie-eenheden die met ko len, gas of olie worden gestookt. Dat werd gisteren in Arnhem tijdens de presentatie van het jaarverslag van de SEP meegedeeld. De organisatie had al eerder dit jaar bij het kabinet aangedrongen op een snelle beslissing over de eventuele bouw van twee nieu we kerncentrales. Als die beslissing niet voor 1989 zou worden genomen, wilde de SEP de lokaties die worden vrijgehouden voor eventuele kerncen trales benutten voor de bouw van een kolengestookte centrale. Omdat er nog steeds geen besluit over kerncen trales is genomen, kan volgens de SEP het reserveringsbeleid van de regering ten aanzien van kerncentrales niet meer worden gehandhaafd. Volgens de stroomproducenten moet de regering als gevolg van het uitblij- ROME (AP/AFP) - De grapefruits die dinsdag in Italië in beslag zijn genomen zijn niet vergiftigd. Functionarissen van het Italiaanse ministerie van volks gezondheid hebben donderdag verklaard dat de stof die in de vruchten is aan getroffen de onschuldige kleurstof methyleen-blauw is. De Italiaanse regering had gelast dat in het hele land de grapefruits in beslag moesten worden genomen, nadat laboratorium-muizen die van de met het ver meende gif ingespoten grapefruits hadden gegeten meteen waren gestorven. Woensdag verzocht de Europese Commissie alle lidstaten een onderzoek in te stellen naar de toestand van grapefruits. De Italianen begonnen echter arg waan te krijgen, toen andere muizen, ratten en andere proefdieren gewoon ble ven leven na het eten van de vruchten. Laboranten van de Italiaanse gezondheidsdienst hebben vastgesteld dat de eerste proef-muizen doodgingen aan indigestie. Zij verdroegen de vezelmaterie van de vrucht niet. Vzult het al gemerkt hebben. Het weer is geleidelijk aan het veranderen. On der zachte aandrang van een oceaan depressie moet het hogedrukgebied dat deze week het weer bepaalde zich terugtrekken naar Centraal-Europa. Een gebied met bewolking en regen trekt langzaam via Ierland naar onze omgeving. Vanmiddag zien we de be wolking al naderen. Later in de avond of vannacht kan daar enige regen uit vallen. Vanochtend en nog een gedeelte van de middag kunnen we nog genieten van de zon. Er is weinig wind en de temperatuur wordt 15 graden. Vind: eerst zwakke veranderlijke wind. Vanmiddag zuidelijk, 2 tot 3 Bft. licht: matig tot goed. Temperatuur kustwater: 9 graden. Afwijking water standen: geen afwijking van beteke nis. Maximum golfhoogte monding Echeldes: minder dan een halve me ter: 29 april Zon Maan ZON EN MAAN op 0614 op 1823 Voor morgen (Koninginnedag): in de ochtend veel bewolking en soms enige regen. In de middag oranjezon en droog. Zwakke zuidelijke wind 's mid dags matig uit zuidwest. Temperatuur 16 graden. Voor zondag tot en met dinsdag: wis selvallig weer en af en toe enige regen of een bui. Matige wind zondag uit zuidoost, maandag en dinsdag uit zuidwest. Temperatuur zondag 17 gra den, daarna iets lagere temperaturen. Vrijdag 29 april Vlissingen 1.31 176 13.50 203 Terneuzen 1.50 201 14.10 227 Bath 2.44 241 15.03 268 Roomp. (B) 1.40 128 13.55 154 Zierikzee 2.55 128 15.20 149 Yerseke 3.10 153 15.30 177 Phil.dam (W) 3.00 141 15.25 162 uur cm uur cm Zaterdag 30 april Vlissingen 2.04 195 14.22 217 Terneuzen 2.24 221 14.42 242 Bath 3.20 263 15.38 286 Roomp. (B) 2.15 142 14.25 1611 Zierikzee 3.35 138 16.00 155 Yerseke 3.45 165 16.05 184 Phil.dam (W) 3.35 150 16.00 167 uur cm uur i cm Vrijdag 29 april Vlissingen 7.49 194 20.01 178 Terneuzen 8.11 205 20.25 190 Bath 9.07 227 21.24 217 Roomp. (B) 7.50 148 20.00 131 Zierikzee 9.05 154 21.30 138 Yerseke 9.15 172 21.35 155 Phil.dam (W) 9.15 163 21.35 146 Zaterdag 30 april Vlissingen 8.22 203 20.34 186 Terneuzen 8.47 214 21.00 198 Bath 9.47 239 22.02 226 Roomp. (B) 8.20 150 20.30 136 Zierikzee 9.45 155 22.00 140 Yerseke 9.50 173 22.05 159 Phil.dam (W) 9.50 165 22.05 150 Zuid-Scandinavië: In het algemeen veel bewolking en af en wat toe re gen. Middagtemperatuur 8 tot 12 graden. Denemarken: Half tot zwaar be wolkt. Plaatselijk regen of een bui. Middagtemperatuur 10 tot 14 gra den. Britse eilanden: In het noorden veel bewolking en af en toe regen, elders nu en dan zon en plaatselijk enkele buien. Middagtemperatuur van 10 graden in het noorden tot 15 graden in het zuiden. Benulux, Noord-Duitsland, Noord oost-Frankrijk: Perioden met zon. vooral meer naar het zuiden. Eerst slechts een enkele bui, op zondag avond mogelijk op meer uitgebrei de schaal buien vanuit het zuidwes ten. Middagtemperatuur 15 tot 19 graden. Midden-en Zuid-Frankrijk: Eerst vrij zonnig. Zondag vanuit het zuid westen buien, soms met onweer. Middagtemperatuur van 17 graden naar het noorden tot 22 graden in het zuiden, op zondag iets koeler. Zuid-Duitsland, Alpengebied: Vrij zonnig. In het oostelijke Alpenge bied eerst en in het westelijke Al pengebied vanaf zondagmiddag mogelijk buien. Middagtempera tuur in het laagland en in de dalen 17 tot 22 graden. Spanje, Portugal: Zaterdag alleen in het westen, zondag ook elders be- wolkingen plaatselijk regen of buien. In het zuidoost-Spanje ech ter droog met af en toe zon. Middag temperatuur 17 graden in het noordwesten tot 27 graden in zuid- oost-Spanje, op zondag vanuit het westen afkoelend. Italië, Joegoslavische kust: Zater dag plaatselijk buien vooral meer naar het zuiden en oosten, zondag overwegend zonnig. Middagtempe ratuur 18 tot 21 graden, zondag wat warmer. W m/s °C Amsterdam regen o 5 12 Aberdeen half bew. ozo 4 9 Athene licht bew. ono 6 21 Barcelona licht bew. wzw 8 21 Berlijn zwaar bew. o 6 14 Budapest zwaar bew. 03 19 Bordeaux onbewolkt wnw 4 17 Brussel licht bew. w 2 14 Dublin half bew. ozo 5 11 Frankfurt regenbui verand 12 Genève zwaar bew. nno 4 12 Helsinki licht bew. n 2 13 Innsbruck regenbui nw 3 17 Klagenfurt regen wzw 1 11 Kopenhagen onbewolkt 08 8 Lissabon zwaar bew. nnw 5 19 Locarno zwaar bew. zo 4 18 Londen zwaar bew. n 3 12 Luxemburg half bew. wzw 4 16 Madrid zwaar bew. w 5 19 Malaga onbewolkt wnw 6 26 Mallorca onbewolkt wzw 4 21 Malta onbewolkt wzw 4 - Moskou regen w 2 7 München zwaar bew. nw 4 15 Nice zwaar bew. wzw 3 21 Oslo onbewolkt wzw 2 14 Parijs regen w 5 16 Praag zwaar bew. zo 7 18 Rome zwaar bew. zzo 3 19 Split zwaar bew. o 4 15 Stockholm onbewolkt z 3 14 Warschau onbewolkt 05 10 Wenen zwaar bew. zo 3 17 Zurich regenbui z 2 11 Cyprus licht bew. zw 2 27 Istanbul zwaar bew. no 9 14 Las Palmas onbewolkt nno 13 22 ven van een beslissing over kernener gie het aardgasbeleid met betrekking tot elektricitêitscentrales aanpassen. In het jaarverslag wordt ervoor gepleit om aardgas in toenemende mate be schikbaar te stellen aan elektriciteits producenten. In het jaarverslag wordt verder gepleit voor een koppeling van de aardgas- prijs aan de prijs van steenkolen. Vol gens de SEP leidt de huidige koppe ling aan de olieprijs tot te grote tarief schommelingen. Uit wind-meetonderzoek van de SEP is komen vast te staan dat rond de eeuwwisseling slechts 1000 megawatt door windturbines geleverd kan wor den. Het grootste deel van de tijd zouden dergelijke windparken slechts een deel van hun totale vermogen kunnen leveren. De inzet van een kolenvergas- singscentrale zal in het gunstigste ge val pas rond het jaar 2000 aan de orde komen. Een meerderheid van de Nederlanders heeft een overspannen verwachting van de bijdrage die alternatieve ener giebronnen als wind en zon kunnen le veren in de energievoorziening. Dat blijkt uit een enquete die de SEP heeft laten houden. Uit het onderzoek blijkt dat 20 procent van de bevolking zich bewust met de problemen rond kernenergie bezig houdt. Uiteindelijk vindt 32 procent van de Nederlandse bevolking dat de bestaande centrales in Dodewaard en Borssele moeten worden gesloten. Tien procent vindt dat het aantal cen trales moet worden uitgebreid. Bij jon geren tussen 18 en 24 is de tegenstand tegen kerncentrales minder groot dan onder andere bevolkingsgroepen. DEN HAAG (ANP) - Leden van de Stichting Schreeuw om Leven hebben donderdag op het Binnenhof in Den Haag een bloemenmozaïek van 10 bij 15 meter uitge legd. Kwekers uit Rijnsburg hadden hiervoor 100.000 hyacinten beschikbaar hadden gesteld. De stichting, die zich keert tegen abortus en euthanasie, hield de ma nifestatie om te herdenken dat zeven jaar geleden de abortuswet in de Eerste Kamer werd aanvaard. Chris tenen uit diverse kerken deden eraan mee. Donderdag morgen hield Schreeuw om Leven een 'nationale tocht voor het leven' van Leiden via Voorschoten, Leidschen- dam en Voorburg naar Den Haag. Op het Binnenhof werden Nieuwe Testamenten uitgereikt aan alle leden van de Tweede Kamer, ambtenaren en belangstellen den. Een medewerker van minister-president Lubbers nam een mini-mozaïek in ontvangst. MOSKOU (REUTER/DPA/UPI) - Een artikel in het Sovjetpartijblad Prav- da heeft donderdag nieuw voedsel ge geven aan de geruchten dat Jegor Li gatsjov, de tweede man in de Sovjet leiding, een deel van zijn functies is kwijtgeraakt. Uit het bericht in de Pravda blijkt dat Ligatjsov, die in het partij secretariaat verantwoordelijk voor ideologische aangelegenheden, ontbrak op twee be- onder2101 onder 0512 Het telefonisch weerbericht 01110-17056 is door verhuizing opgeheven. Over enige tijd wordt een nieuw nummer 01184-14420 in ge- bruikgesteld. DEN HAAG (ANP) Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van Pax Cristi ontving premier Lubbers donderdag uit handen van bisschop Ernst van Breda, voorzitter van de Nederlandse afdeling van de katho lieke internationale vredesbeweging, het eerste exemplaarvan het jubi leumboek 'In beweging voor de vrede: Veertig jaar Pax Christi'." Het boek bevat behalve een beschrijving van de geschiedenis van Pax Christi onder meer ook de resultaten van een onderzoek onder de ruim 22.000 leden van Pax Christi. Daaruit blijkt dat ruim tweederde van de leden minstens eenmaal per week naar de kerk gaan en dat 88 procent zich als zeer of tamelijk godsdienstig beschouwt. Van de politieke partijen is de PPR sterk en het CDA licht oververtegenwoordigd. Voorts zijn mensen met een hoge opleiding overtegenwoordigd en zijn re latief weinig vrouwen en vooral jongeren lid van de vredesbeweging. De leden blijken het vrijwel geheel eens te zijn met het beleid van Pax Christi op het gebied van vrede en veiligheid, de Derde Wereld en het Midden- Oosten. langrijke bijeenkomsten waarop ge sproken werd over het hervormingsbe leid en ideologische vraagstukken. De afwezigheid van Ligatjsov wordt door sommige waarnemers gezien als een bevestiging van de geruchten dat hij het onderspit heeft moeten delven in een machtsstrijd met de voorstanders van het hervormingsbeleid van Gor- batsjov. In plaats van Ligatsjov verscheen het Politburolid Aleksandr Jakovlev op beide bijeenkomsten. Jakovlev staat bekend als een van de vurigste aan hangers van de door Gorbatsjov nage streefde „perestrojka" en „glasnost". De afgelopen weken deden in Moskou hardnekkige geruchten de ronde dat Ligatsjov, die beschouwd wordt als een vertegenwoordiger van de behou dende vleugel, een deel van zijn taken heeft moeten afstaan na een kracht meting met Gorbatsjov en zijn aan hangers. De machtsstrijd kwam aan het licht door een artikel in de „Sovetskaja Rossija" waarin de vroegere Sovjetlei der Josef Stalin in bescherming werd genomen tegen de officiële kritiek op de terreur onder zijn bewind. Volgens waarnemers zou Ligatsjov de drijvende kracht geweest zijn achter het artikel, waarvoor de krant zich la ter verontschuldige nadat het door de Pravda fel was aangevallen. Volgens sommige diplomaten lijkt Ja kovlev, die verantwoordelijk is voor propaganda en culturele zaken, in ie der geval tijdelijk de portefeuille ideo logische zaken te hebben overgeno men van Ligatsjov. Maar het is volgens hen nog te vroeg om te zeggen of Jako vlev de positie als tweede man van Li gatsjov zal overnemen. UTRECHT (GPD/ANP) De Staats uitgeverij stelt een speciaal naar dr. L. de Jong genoemde prijs in ter waar de van f 20.000 met daaraan gekop peld een gedenkpenning. De prijs die iedere twee a drie jaar zal worden uitgereikt, is bestemd voor „die persoon of instelling die op een wetenschappelijk verantwoorde wijze de belangstelling van een breder pu bliek heeft gevonden voor een werk over de contemporaine geschiedenis". Het werk kan een boek, televisie-pro gramma of toneelvoorstelling zijn. Dit deelde de heer D. Koger, directeur van de Staatsuitgeverij, donderdag morgen mee in de Ridderzaal in Den Haag, waar de voltooiing van 'Het Ko ninkrijk der Nederlanden in de Twee de Wereldoorlog' werd gevierd. Daar bij waren ook koningin Beatrix, prins Claus en prins Willem Alexander aan wezig. Minister Deetman van onderwijs zei dat De Jong met de serie een monu ment heeft opgericht voor allen die door de oorlog hebben geleden. De Jong vond het allemaal wat te veel lof. „Ik heb simpel gebruik gemaakt van de eigenschappen waarmee ik ter we reld ben gekomen". (Advertentie NT' 5. 1 1 V-V. -~ Te zien, te bewonderen en te bezitten bij: Kaaistraat 9-13, Kortgene, 01108-1225 DEN HAAG (GPD) Internationale organisaties als de Wereldbank, diverse EG-landen en een aan tal landen in de buurt van Suriname hebben „con structief' gereageerd op Nederlandse verzoeken bij te dragen aan hervatting van de ontwikkelings hulp aan Suriname. Minister Bukman heeft dat donderdag in de Tweede Kamer gezegd. Bukman verwacht dat de Nederlandse ontwikke lingshulp aan Suriname tot in het midden van de jaren negentig zal doorlopen. Suriname kan in die periode aanspraak maken op het volle bedrag van 2,25 miljard gulden, dat nog resteert sinds de op schorting van de hulp in 1982. Bukman vertrekt binnenkort naar Paramaribo om met de nieuwe Surinaamse regering te onderhande len over de besteding van het geld. Een precieze da tum voor het bezoek is nog niet bekend. Bukman verwacht na een eerste algemene gespreksronde la- ter dit jaar nog een tweede bezoek nodig te hebben om harde afspraken over de hulp te maken. Bukman zal de Surinaamse regering proberen te overtuigen van het belang van „internationalise ring" van de hulp. Daarbij wordt gedacht aan steun van de Wereldbank, de Interamerikaanse ontwikke lingsbank, de EG en een aantal landen in de buurt van Suriname, als Brazilië en Venezuela. In juni ko men de geldschieters in Parijs bijeen, waarna later dit jaar in Washington de donorlanden met de ont wikkelingslanden overleggen. Suriname heeft die uitnodiging voor Washington inmiddels geaccep teerd. aldus Bukman. De minister weersprak in de Kamer de Surinaamse vrees dat Nederland zich via deze methode zou pro beren te onttrekken aan oude afspraken en ver plichtingen. „Daar is geen sprake van: het gaat om AMERSFOORT (ANP) - Het Amers- foortse gereedschapbedrijf Oxwall Tools heeft donderdag in adverten ties in dagbladen kopers van een Ox wall soldeerbout opgeroepen het ap paraat terug te sturen. Zij krijgen dan de kosten vergoed. De soldeerbouten deugen niet: bij het bedrijf merkte men dat ze na ongeveer een h$lf uur onder spanning te hebben gestaan doorbranden. Volgens een woordvoerder van Oxwall Tools is het bewuste apparaat aan 67 winkeliers verkocht maar zijn slechts een paar honderd exemplaren in han den van kopers gekomen. Slot van pagina 1 zoek rekening zal houden met de be langen van de Staat. De bewindsman is bang dat het onder zoek de positie van de regering tegen over contractpartner KEP zal ver zwakken. Gaat het weer mis met KEP, een mogelijkheid die ook Van den Broek niet uitsluit, dan zouden scha declaims van de financiers meer kans van slagen hebben. Dat kan de schat kist tientallen miljoenen guldens kos ten. De nadrukkelijk uitgesproken wens van de WD om een parlementair on derzoek te houden, is overigens opval lend. Het staat vrijwel vast dat de ei gen minister Van Eekelen (in het vori ge kabinet belast met de paspoortkwestie) niet schoon uit dat onderzoek tevoorschijn zal komen. CDA-ffactieleider De Vries loofde Van den Broek voor de verdediging van zijn staatssecretaris. Volgens De Vries wilde de minister „voorkomen dat het paspoortproject voortijdig, en de staatssecretaris onverdiend werd af geschoten". PvdA-voorman Kok wenste een poli tieke beoordeling van De Vries over het verschuiven van de 'paspoort-por tefeuille' naar Van den Broek. „De waardering voor de staatssecretaris moet kennelijk blijken uit het afne men van de portefeuille", zei Kok in de richting van De Vries. De Vries ant woordde dat de minister de paspoort kwestie zo belangrijk vindt dat hij het kennelijk „de moeite waard vindt de zaak op te pakken". PARIJS, ATHENE (AFP/RTR) - Agop Agopjan, oprichter en chef van ASA- LA, het Armeense geheime leger voor de bevrijding van Armenië, is donder dagmorgen in Athene doodgeschoten. Dit is donderdagavond van betrouw bare zijde in Parijs vernomen. De Griekse veiligheidsdienst had in de loop van de dag bekendgemaakt dat een Zuidjemenitische zakenman, Ab dul Mohammed Kashim, in een bui tenwijk van Athene was vermoord. Maar het gaat hierbij, aldus de Parijse bron, om de chef van ASALA, die een Zuidjemenitisch paspoort op zich droeg. Helaas voert de PTT die dag geen bestelling uit, zodat de postabonnees de PZC maandag zullen ontvangen. Zij kunnen echter van 08.00 tot 10.30 uur op de PZC-kantoren een exemplaar afhalen. Directie PZC aanvullende hulp", aldus Bukman. Hij noemde in ternationalisering van de hulp een „economisch en democratisch belang" van Suriname. De Tweede Kamer zette eerder deze week het licht op groen voor hervatting van de hulp. CDA. WD en PvdA verbonden daaraan wel de voorwaarden dat er geen nieuwe schendingen van de mensenrechten mogen plaatsvinden en dat de hulp niet ten goede komt aan het leger. Het uit 1975 daterende verdrag over de Nederlandse hulp hoeft van de partijen niet aangepast te worden. De nadruk in het hulpprogramma zal in eerste in stantie komen te liggen op humanitaire noodhulp, vooral aan de boslandcreolen en op het uit het slob halen van de volkomen ineengestortte economie. Op beperkte schaal zal financiële hulp verleend worden bij het in het buitenland kopen van noodza kelijke goederen en onderdelen. PZC Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. VlissingenWalstraat 56-60, Postbus 18,4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2,4461 AJ Goes Tel. 01100-31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6,4561 AS Hulst Tel. 01140-14058. Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee Tel. 01110-15380 Opening kantoren: maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00uur. Zaterdags in Vlissingen, Middelburg en Goes van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000: 's avonds op zondag t m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden: zaterdagsiot 16.00uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: maandag- t m vrijdagavondvan 20.30 tot 22.00 uur en zondagavondvan 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Abonnementsprijzen: per kwartaal 70,65; franco per post 85,00; per maand 24,35; jaarabonnement 270,00; jaarabonnement franco per post 330,00; losse nummers 1,25 (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 137 cent per mm; minimumprijs per advertentie 20,55; ingezonden mededelingen 21/2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 3