AFRIKANEN als ze ergens brood in zien gaan de schouders er onder Chef burgerzaken Reijnders krijgt eremedaille in goud Tweetal beboet voor verzet tegen politie Avondje stappen pakte duur uit PZC/ provincie TERNEUZENSE OOGCHIRURG BINKHORST: Els van vier jaar voör inwoner ym Zaamslag wegens handel iri vafe geld BURGEMEESTER: INDRUKWEKKENDE CARRIÈRE Uitbreiding Delta Expo Hotel BIJ OPLOOP IN MIDDELBURG Terras POLITIERECHTER MIDDELBURG: sb21 TERNEUZEN - De Ziekenfondsraad en in haar kielzog de particuliere ziektenkostenverzeke- raars laten een kans op structurele bezuinigingen in de gezondheidszorg liggen. Dat vindt de Terneuzense oogchirurg dr C. D. Binkhorst. Binkhorst heeft destijds als één van de eersten in het land het initiatief genomen voor een ambulante kliniek, waar patiënten poliklinisch wor den behandeld. Het spaart de verzekeraars minstens één verpleegdag uit en dat is 375 gulden. Omdat veel ziekenhuizen voor de behandelingen zoals Binkhorst die geeft nog meer verpleeg dagen hanteren kan de bezuiniging door middel van behandeling in een ambulante kliniek aanzienlijk groter worden. VRIJDAG 29 APRIL 1988 Verzekeraars laten kans Cobi Sandee met onder meer Keniaanse mango's, meloenen uit Senegal, ananas en kokosnoten uit Ivoorkust. Geen klontjes, maar losse rietsuiker in de koffie. Kamperlandse Cobi Sandee doet het 'the African way'. Als voedingsdeskundige werkte ze samen met haar man enkele jaren in Ivoorkust, baarde er haar twee oud ste kinderen en maakte zich de goede gewoonten van de plaatselijke be volking eigen. Want ook van Afrikanen valt iets te leren. Ze constateert tevreden dat dit arme werelddeel steeds meer aandacht en hulp krijgt door bijvoorbeeld een actie als Afrika Nu, een Noord-Zuid-campagne en diverse adoptieprojecten zoals de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zee land (SRVZ) recentelijk voor Burkino Faso is begonnen. De welbespraak te Cobi Sandee hamert, dikwijls gekleed in Afrikaanse volksdracht en gewapend met dia's, voor verenigingen en scholen minstens drie keer per week op de noodzaak van ontwikkelingssamenwerking. Na enkele voorbereidende trainin gen en zowel het witte (verpleegkun de, kinderzorg, verloskunde) als het zwarte kruis (psychiatrie) op zak, koos Cobi Sandee in 1971 voor Afri ka. Het was geen toeval dat zij als volontair van de Stichting Neder landse Vrijwilligers in het hart van Ivoorkust belandde, want haar man leidde er al twee jaar een landbouw project. Vier jaar geleden reisden beiden terug om te zien of de ge trooste inspanningen vruchten had den afgeworpen. Een tocht door Ivoorkust, Niger, Mali en Burkina Faso leerde dat de kleinschalig op gezette plannen niet langzaam wa ren doodgebloed. Het laatst ge noemde Sahelland is vaak onder werp van Cobi's lezingen, omdat de Nederlandse Christen Vrouwen Bond (NCVB), waarvan zij lid is, een project in Burkino Faso steunt. Het voormalige Opper-Volta moet grondstoffen ontberen, in tegenstel ling tot bijvoorbeeld Niger„eigen lijk één grote zandbak" dat over uranium beschikt. Bovendien kampt het land met ernstige droog te en insektenplagen. Als het een keer giet, dan zijn het vaak slagre gens die de oogst in één klap kunnen verwoesten. In het binnenland van het iets wel varender Ivoorkust, merkte Cobi Sandee dat in de Afrikaanse samen leving de vrouw zich in een benarde positie bevindt. „Zij moet vaak het hardste werken, kookt de maaltijd, maar mag pas als laatste uit de pan eten. Het vlees en de meeste groente is inmiddels weggekaapt; voor haar rest een waterig papje. Geen wonder dat de vrouwen er massaal aan bloedarmoede lijden". Om enige verandering in deze ongelijke verde ling te brengen, is een subtiele bena dering van de heren aan te bevelen. „De 'noorderling' is immers te gast en zal zich in zekere zin moeten aan passen aan hun gewoonten. Ontwik kelingshulp mag niet betuttelend zijn". Het schaarse water is vaak vervuild. Wat doet de Afrikaan om de honger te stillen: modderwater drinken. Cobi: „Het water krioelt veelal van de wormen. Die melken j e binnen de kortste keren leeg. Daar om hebben we van lemen potten een filtersysteem gemaakt. In de boven ste pot ligt zand, houtskool en grint, met daartussen katoenen doeken. In die laag blijft alle ongerechtig heid hangen. Water koken zou na tuurlijk ook een methode zijn, maar voor de Afrikaan duur, want hout is kostbaar". Cobi Sandee heeft de dorpelin gen vooral wegwijs gemaakt op het gebied van de voeding. „Goed en gevarieerd eten voorkomt aller lei aandoeningen. Dat is goedkoper dan het gebruik van dure medicij nen. Op zich zijn daar goede resul taten mee bereikt, de medicijnman speelt in de dorpsgemeenschappen nog slechts een kleine rol, maar je moet beginnen bij de bron. Mijn man heeft dan ook Nederlandse groenten geïntroduceerd zoals wor teltjes, prei en rettich, die smaken goed in de Afrikaanse gerechten. Een inheemse vrucht en een goede vleesvervanger als de mango bevat bijvoorbeeld veel vitamines en ij zer, een natuurlijk middel tegen bloedarmoede". In het dorp ont stond een ware culinaire uitwisse ling. Cobi gaf kooklessen en leerde op haar beurt de kneepjes van de Afrikaanse keuken. Een band groei de, ook al omdat zij haar twee oud ste dochters in Ivoorkust ter we reld bracht. Na haar vertrek in 1973 is het werk voortgezet door monitrices: in heemse vrouwen die op het gebied van voeding, hygiëne en een stukje gezondheidszorg zijn bijgeschoold. De correspondentie stokte nimmer. De bevolking onthaalde het echt paar vorstelijk, toen het in 1984 uit nieuwsgierigheid terugkeerde. „Een Afrikaan is zeer gastvrij. Je krijgt al tijd te eten, hoe weinig er ook is, en een slaapplaats is nooit een pro bleem". Ook de in het begin van de jaren ze ventig opgezette tuinen voor be roepskwekers floreerden nog steeds. Evenals de volkstuinen en de zoge heten verzameltuinen, waar in heemse groenten zoals cassave op kleine schaal werden verbouwd. „Een Afrikaan is niet lui. Als hij of zij ergens brood in ziet, gaan de schou ders eronder. Het zijn dan harde werkers. Maar als ze een bepaald karwei nutteloos achten, gooien ze het bijltje erbij neer. Een Frans tuin- bouwproject is zo de mist ingegaan. De inheemse bevolking kreeg niet de keus de groenten te verbouwen die op de markt wellicht goed zou den verkopen. Ik zelf zal nooit zeg-1 gen dat ze aardappels moeten gaan telen. Je moet beginnen aan de bron. Met bijvoorbeeld tractoren be reik je niet zo veel. Benzine is duur en onderdelen zijn dikwijls moeilijk te krijgen. In dat geval is het effi ciënter de traditionele hak te verbe teren tot een goede ploeg". Ook de opgerichte graan-, groenteteelt- en handelscoöperaties zijn geen een dagsvliegen gebleken. Soms dwars boomden maatregelen vanuit het westen de moeizaam opgebouwde projecten. De dorpelingen waren net bijgebracht dat ze hun voedsel beter coöperatief konden bewaren voor slechte tijden, omdat bij schaarste de prijzen omhoog schie ten, toen de EG haar graanvoorra den voor een grijpstuiver in Afrika dumpte. Dat sloeg een flinke deuk in de motivatie voor lange termijn planning. Door een betere coördina tie hoeden de Afrikaanse regeringen vooral Burkina Faso doet z'n best er de laatste jaren voor dat projec ten op die manier niet worden gefru streerd. Het grootste knelpunt blijft de droogte. Met druppelbevloeiing, zoals in de Nederlandse fruitteelt veelvuldig wordt toegepast, zijn woestijnen tot bloei te brengen. Al leen het geld ontbreekt. De Afrikaanse vrouwen zijn noeste werkers, de drijvende krachten achter het gezin. Ze zijn niet alleen moeder, maar ook waterdrager, bierbrouwer, kokkin, molenaar, tuinvrouw en markthandelaar. Vanwege de veelzijdige baan van de Afrikaanse vrouw, lijkt de kin deropvang er beter geregeld dan in Nederland. Twee stamleden hou den een oogje op het kroost, zodat de rest de handen vrij heeft. Cobi Sandee, zelf ook ondernemer, heeft niet alleen op dat gebied veel van hen geleerd. Ze drijft haar groente winkel in Kamperland, waar uiter aard de exotische groenten en vruchten ruim vertegenwoordigd zijn, met een Afrikaanse mentali teit. „M'n man teelt de groente zelf. We gaan ook naar de veiling, dat de den we daar ook. Je probeert een he le kool te verkopen, maar als dat niet lukt een halve. De rest snij je in stukjes, die gaan in de salade. Of je kookt het restant in. Ik gooi niks weg, dat doet een Afrikaanse ook niet". Frank Balkenende op bezuinigingen liggen MIDDELBURG - De 58-jarige Ferdi nand Hermanus Reijnders, officieel tot 1 mei chef burgerzaken op het Mid delburgse stadhuis, werd donderdag onderscheiden met de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De versierselen wer den hem opgespeld door burgemees ter Ch. Rutten, die Reijnders even daarvoor een 'kruikezeiker' had ge noemd. „Reijnders werd geboren in Tilburg en werd daarmee meteen een 'kruikezeiker'. Ik kan het ook niet hel pen, maar zo worden de Tilburgers nu eenmaal genoemd". Rutten roemde de chef burgerzaken om zijn kennis, kunde en karakter. „Hij kwam vaak bij mij met dossiers en wist dan altijd aan te geven wat ik moest besluiten. Hij heeft een indruk wekkende carrière achter de rug en het spijt ons dat hij weggaat. We zullen hem een onmisbaar brok Brabant, niet beïnvloed door het Zeeuwse gaan missen". Reijnders begon zijn ambtelijke loopbaan op 1 mei 1948 en kwam 24 jaar geleden naar Middel burg. Eerst als waarnemend en toen chef van de afdeling bevolking, die la ter werd omgedoopt tot de afdeling burgerzaken. Hij maakt nu gebruik van de vut-regeling. Ook gemeentesecretaris A. Kerkhove voerde het woord. Hij zei onder meer: „Het klantgericht bezig zijn, daar bent u uitstekend in geslaagd. U heeft van uw afdeling een prima visitekaartje voor onze gemeente gemaakt". De op volger van Reijnders, N. van Kooten die eerst waarnemend chef was, haal de herinneringen op en overhandigde gisteravond namens de afdeling en de staf een draadloze hoofdtelefoon aan de vutter. In zijn dankwoord zei Reijn ders: „Deze onderscheiding komt ei genlijk niet mij toe. Die zou ingelijst moeten hangen op de afdeling burger zaken. Ik ben blij dat ik veel heb mo gen en kunnen doen voor Middel burg", besloot hij. Daarna stroomden vele mensen het stadhuis binnen om Reijnders de hand te drukken en hem diverse cadeautjes te overhandigen. Mevrouw Reijnders ging inmiddels schuil achter de bloemen. Oogchirurg C. D. Binkhorst: „Ik zou het fijn vinden als ik ook de basis zou mo gen leggen voor de ambulante kliniek". NEELTJE JANS - Gedeputeerde J. B. Ventevogel opent dinsdag om 11.00 uur het nieuwe gedeelte van de Delta Expo. Daarin wordt een restaurant geves tigd. Verder zijn in het gebouw twee filmzalen, waar doorlopend de film Delta Finale, over de bouw van de Oos- terscheldekering, wordt vertoond. De auto kan op het drie hectare grote par keerterrein gezet worden. gulden, het lensje zelf alleen al moet hij voor meer dan 300 gulden aanschaffen. De particuliere verzekeraars betalen hem voor zo'n operatie 1200 gulden, maar voor de ziekenfondspatiënten, de helft van het totale patiëntenbe stand, krijgt hij slechts 420 gulden. Zijn assistenten, de apparatuur en de huur van de kliniek komen nu nog voor zijn eigen rekening. „Ik maak dat wel een beetje goed met de spreekuur ontvangsten, maar ik teer wel in. Ik zou willen dat de mensen eens wakker geschud werden. Er gebeurt hoe lan ger hoe meer buiten de ziekenhuizen. Die ontwikkeling is in het buitenland al veel verder dan hier. Er kan tegen woordig ook veel meer buiten het zie kenhuis. In sommige ziekenhuizen houden ze patiënten die een kunstlens hebben gekregen soms zes dagen om af te wachten of er complicaties optre den. In het Elisabethziekenhuis is dat onder mijn invloed ook al één dag ge worden". Binkhorst wil dat hij gewoon betaald wordt voor zijn diensten, zoals zie kenhuizen ook betaald worden. En dat is, zonder de verpleegdagen, altijd nog goedkoper dan een ziekenhuis. Patiënten die van ver moeten komen, kunnen, voor eigen rekening, in een hotel verblijven. „Het is helemaal verantwoord wat ik hier doe. Nou weet ik wel, alles wat nieuw is moet wennen. Maar de rege ring wil dat er meer poliklinisch geope reerd wordt. Dat kan in ziekenhuizen, maar daar wordt ook voor een polikli nische behandeling één verpleegdag gerekend. Hier kan het goedkoper". Binkhorst weet niet hoe het in de toe komst moet. Ondanks zijn leeftijd heeft hij nog steeds een zeer vaste hand en oogsten zijn prestaties nog even veel bewondering als in de begin jaren, dertig jaren geleden. Het zieken fonds voor Zeeuwsch-Vlaanderen en West-Brabant wil dat hij er over ander half jaar mee ophoudt. Binkhorst denkt nog niet aan een opvolger. „Het zou heel jammer zijn als ik ook geen mogelijkheid kreeg om een opvolger te vinden. Ik ben de bedenker van de kunstlensimplantatie en ik zou het fijn vinden als ik ook de basis zou mogen leggen voor de ambulante kliniek". MIDDELBURG De politierechter in Middelburg heeft donderdag de 20- jarige E. S. uit de Zeeuwse hoofdstad wegens wederspannigheid tot een boete van 220 gulden veroordeeld. Zijn 20-jarige vriendin J. B. kreeg voor hetzelfde misdrijf 150 gulden op gelegd. Het tweetal was dinsdag 1 december— het was koopavond in de week voor Sinterklaas in de Lange Delft in hun woonplaats aanwezig. Ter hoogte van de Segeersstraat stond een groepje van zo'n vijftien jongelui, die zich daar volgens de politie 'hinderlijk ophiel den' omdat zij de passage voor het win kelend publiek goeddeels versperden. Op bevel van enkele agenten in burger verspreidden zij zich met uitzondering van S. Hij verklaarde op de zitting van de politierechter dat de politiemannen zich niet naar behoren gelegitimeerd zouden hebben. Toen de politie S. vervolgens wilde op pakken, begon hij als een wilde om zich heen te meppen om zich aan de greep van het gezag te ontrukken. Zijn vriendin liet zich ook niet onbetuigd in het gevecht. Zij slaagde erin een poli tieman krachtig tegen het achterwerk te trappen, wat haar eveneens op een 'aanhouding kwam te staan. Volgens haar had een hond haar tijdens de wor steling in de arm gebeten, maar poli tierechter mr G. H. Nomes las uit het proces-verbaal dat de hond weliswaar een uitval in haar richting had gedaan, maar dat de begeleider het dier nog tij dig had kunnen tegenhouden. Beiden vonden het overigens onzin dat ze op bevel van de politie hadden moeten doorlopen, omdat er volgens hen geen sprake van een samenscho ling was geweest. Zij zouden alleen maar wat met elkaar hebben staan praten. In de zaak van S. was het von nis conform de eis; in die van B. had de officier j van justitie mr R. L. E. Arend- sen 250 gulden geëist. Het incident waarvoor de 22-jarige L. K. L. voor de politierechter stond, speelde zich in augustus in Middel burg af. Terwijl L. op het terras van een café aan het Damplein een drank je gebruikte kreeg zijn vriend M. W. te horen dat zijn aanwezigheid in het etablissement niet gewenst was. Om dat hij niet uit zichzelf wilde opstap pen, moest er politie aan te pas ko men. L. was het niet eens met de gang van zaken en probeerde W. door hard aan hem te trekken uit de handen van de politie te redden. 'Belemmering van een ambtshande ling' kwalificeerde mr Nomes deze ac tie. Succes boekte L. overigens niet, want even later zat ook hij met hand boeien om in een politieauto. Op de zit ting liet hij weten ook nog 'een knal voor zijn kop' te hebben gehad. Boven dien zouden zijn kleren voor een be drag van 500 gulden bedorven zijn door rijkelijk gutsend bloed. Deze mededelingen nam de politie rechter echter voor kennisgeving aan, daar L. geen klacht tegen het politie optreden had ingediend. Hij veroor deelde hem conform de eis tot 150 gul den boete. De 32-jarige T. A. J. J. uit Sluiskil kwam in de Pierssenspolderstraat in. Terneuzen in 'aanvaring' met de mare chaussee, die hem betrapte op autorij den zonder rijbewijs en zonder verze kering. Bij zijn aanhouding stribbelde hij heftig tegen wat hem op een ver baal wegens 'verzet tegen een ambte naar werkzaam in de rechtmatige uit oefening zijner bediening' kwam te staan. J. was al drie keer eerder veroor deeld voor het rijden zonder rijbewijs. Voor deze overtreding moet hij con form de eis van de officier twee weken hechtenis uitzitten. Voor het verzet bij zijn aanhouding kreeg hij 150 gulden boete opgelegd. Het rijden zonder ver zekering kost hem vier maanden rij ontzegging en 400 gulden, 200 gulden minder dan de officier had geëist. Burgemeester Rutten speldt de heer Reijnders zijn onderscheiding op. Links mevrouw Reijnders. MIDDELBURG De politierechter in Middelburg heeft donderdag de 19- jarige L. C. L. en de 18-jarige M. J. H., beiden inwoners van die stad, veroor deeld tot duizend gulden boete we gens vernieling en tot vergoeding van de schade die zij hebben aangericht. Het tweetal was zaterdag 29 augustus vorig jaar na een avondje stappen door overmatig drankgebruik nogal over moedig geworden, wat tot uitdrukking kwam in het ingooien van een aantal ruiten van de bij het Middelburgse sta tion gevestigde dansschool. Ook het station zelf moest het ontgelden. Zij duwden een bagagekar, die op het per ron stond van een trap af, waarbij te gelwerk voor 1400 gulden schade op liep. De stuk gegooide ruiten hebben zij in tussen vergoed, wat ieder 88 gulden kostte. Van de spoorwegen hadden zij echter nog niets vernomen en uit zich zelf hadden zij nog geen stappen ge daan om de schade te vergoeden. Bei den zeiden maar een zeer klein inko men te hebben. Om ervoor te zorgen dat het geld toch op tafel komt veroor deelde de politierechter hen conform de eis van de officier tot duizend gul den boete voorwaardelijk met de be paling dat de rekening van de NS bin nen vier maanden betaald moet zijn. Mocht dat niet het geval zijn, dan zijn zij de boete van duizend gulden ook nog kwijt. De 41-jarige J. A. T. uit Veere had zich vorig jaar juli erg boos gemaakt over jongens die op zijn bedrijfsterrein speelden. Er werd volgens hem regel matig schade aan zijn machines aan gericht doordat kinderen deze als klimrek gebruikten. Toen hij de jeug dige Van de B. daar met zijn flets zag rondcrossen bleef het niet bij waar schuwen, maar pakte hij de flets van het jongetje en smakte die tegen de grond. De vader kwam op de zitting een reke ning van de fletsemaker van 162 gul den indienen. Officier van justitie mr R. L. E. Arendsen eiste een voorwaar delijke boete van 250 gulden en beta ling van de schadevergoeding binnen twee maanden. Politierechter mr G. H. Nomes von niste 150 gulden boete onvoorwaarde lijk plus de schadevergoeding. T. was overigens niet ontevreden over het re sultaat van zijn optreden: de vernie lingen op zijn terrein waren sindsdien opgehouden. HAARLEM (ANP) - De Haarlemse offi cier van justitie mr T. Bot heeft don derdag onvoorwaardelijke gevange nisstraffen van vier jaar geëist tegen G. T. uit Purmerend en M. van H. uit Zaamslag en een straf van twee jaar tegen V. E. uit Brakel (B) wegens de handel in vals geld. Het drietal werd 28 januari dit jaar in het Hilton hotel bij Schiphol gearresteerd met bijna 10.000 valse bankbiljetten van 100 dollar. De zaak tegen een vierde man, eveneens een Belg, is aangehouden. De politie pakte de vier verdachten op na het inzetten van twee pseudoko- pers. De partij valse dollars moest in het Hilton hotel worden overgedragen aan een Zwitserse bankdirecteur. De bankbiljetten werden geleverd door de 59-jarige G. T. uit Purmerend. Hij heeft bekend dat hij het valse geld heeft ge kocht voor een tientj e per honderd dol lar. De contacten over de levering van de valse dollars liepen via de 60-jarige M. van H. uit Zaamslag en de 46-jarige V. E. uit Brakel. De officier van justitie beschouwde de man uit Zaamslag als mede-organisator, terwijl hij de Belg slechts als bemiddelaar zag. Tegen de Nederlanders eiste hij daarom vier jaar en tegen de Belg twee jaar celstraf. De raadslieden van de verdachten plaatsten vraagtekens bij de pseudo- koopactie. Volgens hen is niet aan alle zorgvuldigheidseisen voldaan, zoals die in Nederland gelden. De advocaten vonden dat de mannen moeten wor den vrijgesproken wegens onrechtma tig verkregen bewijs. De rechtbank doet op 11 mei uit spraak. altijd veel buitenlandse patiënten. Met zijn type kunstlens en zijn opera tiemethode hebben inmiddels tien tot vijftien miljoen mensen overal in de wereld hun volledige gezichtsvermo gen teruggekregen. Een kunstlensoperatie zoals Bink horst die uitvoert kost hem echter 1450 De Ziekenfondsraad, die uiteindelijk een positief advies moet geven aan de commissie die over de ziekenhuistarie ven beslist, is een half jaar geleden in de oogkliniek van Binkhorst aan het Oostelijk Bolwerk in Terneuzen ko men kijken. Ze waren driejaar tevoren al gevraagd en door het lange uitstel hebben ze zich volgens Binkhorst al enkele tonnen bespaard. De vertegen woordigers van de Ziekenfondsraad gaven er blijk van zeer tevreden te zijn over de wijze waarop Binkhorst na zijn vertrek uit het Elisabethziekenhuis in Sluiskil, drieëneenhalf jaar geleden, voor zichzelf is begonnen. Maar er ligt nog steeds geen advies van hen aan de tariefcommissie over het al dan niet vergoeden van Binkhorsts behande ling. Binkhorst, die als uitvinder van de kunstlens en de kunstlensimplantatie wereldwijde faam heeft opgebouwd, voert jaarlijks zo'n 200 operaties uit op patiënten met oogletsel of patiënten die een kunstlens nodig hebben. Zij komen niet alleen uit Zeeuwsch- Vlaanderen, maar uit heel Nederland naar zijn kliniek en hij heeft ook nog

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 37