0PHEFFIN8S-UITVERK00P! Chef burgerzaken Reijnders krijgt eremedaille in goud AFRIKANEN als ze ergens brood in zien gaan de schouders er onder wan Belle Tweetal In Vlissingen al ruim 6 mille voor Burundi bijeen gezwommen beboet na verzet Ontdek de Wooncollectie SQUARE KWALITEITSMERKEN NU UITERST LAAG GEPRIJSD! PZC/ provincie BETER WONEN BEGINT BU VAN BELLE 12&r- 59,- BURGEMEESTER: INDRUKWEKKENDE CARRIÈRE KWF onderscheidt jubilarissen Rotary-congres 'Nieuw Nederland' in Middelburg Primeur Terras Totale NIEUWE BLOUSONPAKKEN 139,- nieuwe blouses BLAZERS EN BLOUSES Vanaf 29,- NIEUWE ZOMERJURKJES '88 T-SHIRTS HEEL ERG VOORDELIG! Grote markt 6, Goes, tel. 16015 VOORJAAR/ZOMER '88 VOORDELIG! 250,- - - - HERMESWEG 27 llf VLISSINGEN Wegens verplichte afname voorjaarsorders '88, weer rokken en blazers! 100% katoen, diverse model len. Alle kleuren 12,50 Al deze prachtige kleding, lente '88 NOG EEN AANTAL BRUIDSJAPONNEN VRIJDAG 29 APRIL 1988 heten verzameltuinen, waar in heemse groenten zoals cassave op kleine schaal werden verbouwd. „Een Afrikaan is niet lui. Als hij of z£j ergens brood in ziet, gaan de schou ders eronder. Het zijn dan harde werkers. Maar als ze een bepaald karwei nutteloos achten, gooien ze het bijltje erbij neer. Een Frans tuin- bouwproject is zo de mist ingegaan.1 De inheemse bevolking kreeg niet de keus de groenten te verbouwen die op de markt wellicht goed zou den verkopen. Ik zelf zal nooit zeg-i gen dat ze aardappels moeten gaan telen. Je moet beginnen aan de bron. Met bijvoorbeeld tractoren be reik je niet zo veel. Benzine is duur en onderdelen zijn dikwijls moeilijk te krijgen. In dat geval is het effi ciënter de traditionele hak te verbe teren tot een goede ploeg". Ook de opgerichte graan-, groenteteelt- eji handelscoöperaties zijn geen een dagsvliegen gebleken. Soms dwars boomden maatregelen vanuit het westen de moeizaam opgebouwde projecten. De dorpelingen waren net bijgebracht dat ze hun voedsel beter coöperatief konden bewaren voor slechte tijden, omdat bQ schaarste de prijzen omhoog schie ten, toen de EG haar graanvoorrsS den voor een grijpstuiver in Afrika dumpte. Dat sloeg een flinke deuk in de motivatie voor lange termijn planning. Door een betere coördina tie hoeden de Afrikaanse regeringen vooral Burkina Faso doet z'n best er de laatste jaren voor dat projec ten op die manier niet worden gefru streerd. Het grootste knelpunt blijft de droogte. Met druppelbevloeiing, zoals in de Nederlandse fruitteelt veelvuldig wordt toegepast, zijn woestijnen tot bloei te brengen. Al leen het geld ontbreekt. De Afrikaanse vrouwen zijn noeste werkers, de drijvende krachten achter het gezin. Ze zijn niet alleen moeder, maar ook waterdragejr, bierbrouwer, kokkin, molenaar, tuinvrouw en markthandelaar. Vanwege de veelzijdige baan vaö de Afrikaanse vrouw, lijkt de kin deropvang er beter geregeld dan in Nederland. Twee stamleden ho««- den een oogje op het kroost, zodat de rest de handen vrij heeft. Cobi Sandee, zelf ook ondernemer, heeft niet alleen op dat gebied veel van hen geleerd. Ze drijft haar groente winkel in Kamperland, waar uiter aard de exotische groenten en vruchten ruim vertegenwoordigd zijn, met een Afrikaanse mentali teit. „M'n man teelt de groente zelf. We gaan ook naar de veiling, dat de den we daar ook. Je probeert een he le kool te verkopen, maar als dat niet lukt een halve. De rest snij je in stukjes, die gaan in de salade. Of je kookt het restant in. Ik gooi niks weg, dat doet een Afrikaanse ook niet". Frank Balkenende Cobi Sandee met onder meer Keniaanse mango's, meloenen uit Senegal, ananas en kokosnoten uit Ivoorkust. Geen klontjes, maar losse rietsuiker in de koffie. Kamperlandse Cobi Sandee doet het 'the African way'. Als voedingsdeskundige werkte ze samen met haar man enkele jaren in Ivoorkust, baarde er haar twee oud ste kinderen en maakte zich de goede gewoonten van de plaatselijke be volking eigen. Want ook van Afrikanen valt iets te leren. Ze constateert tevreden dat dit arme werelddeel steeds meer aandacht en hulp krijgt door bijvoorbeeld een actie als Afrika Nu, een Noord-Zuid-campagne en diverse adoptieprojecten zoals de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zee land (SRVZ) recentelijk voor Burkino Faso is begonnen. De welbespraak te Cobi Sandee hamert, dikwijls gekleed in Afrikaanse volksdracht en gewapend met dia's, voor verenigingen en scholen minstens drie keer per week op de noodzaak van ontwikkelingssamenwerking. In het binnenland van het iets wel varender Ivoorkust, merkte Cobi Sandee dat in de Afrikaanse samen leving de vrouw zich in een benarde positie bevindt. „Zij moet vaak het hardste werken, kookt de maaltijd, maar mag pas als laatste uit de pan eten. Het vlees en de meeste groente is inmiddels weggekaapt; voor haar rest een waterig papje. Geen wonder dat de vrouwen er massaal aan bloedarmoede lijden". Om enige verandering in deze ongelijke verde ling te brengen, is een subtiele bena dering van de heren aan te bevelen. „De 'noorderling' is immers te gast en zal zich in zekere zin moeten aan passen aan hun gewoonten. Ontwik kelingshulp mag niet betuttelend zijn". Het schaarse water is vaak vervuild. Wat doet de Afrikaan om de honger te stillen: modderwater drinken. Cobi: „Het water krioelt veelal van de wormen. Die melken je binnen de kortste keren leeg. Daar om hebben we van lemen potten een filtersysteem gemaakt. In de boven ste pot ligt zand, houtskool en grint, met daartussen katoenen doeken. Een inheemse vrucht en een goede vleesvervanger als de mango bevat bijvoorbeeld veel vitamines en ij zer, een natuurlijk middel tegen bloedarmoede". In het dorp ont stond een ware culinaire uitwisse ling. Cobi gaf kooklessen en leerde op haar beurt de kneepjes van de Afrikaanse keuken. Een band groei de, ook al omdat zij haar twee oud ste dochters in Ivoorkust ter we reld bracht. Na haar vertrek in 1973 is het werk voortgezet door monitrices: in heemse vrouwen die op het gebied van voeding, hygiëne en een stukje gezondheidszorg zijn bijgeschoold. De correspondentie stokte nimmer. De bevolking onthaalde het echt paar vorstelijk, toen het in 1984 uit nieuwsgierigheid terugkeerde. „Een Afrikaan is zeer gastvrij. Je krijgt al tijd te eten, hoe weinig er ook is, en een slaapplaats is nooit een pro bleem". Ook de in het begin van de jaren ze ventig opgezette tuinen voor be roepskwekers floreerden nog steeds. Evenals de volkstuinen en de zoge- Na enkele voorbereidende trainin gen en zowel het witte (verpleegkun de, kinderzorg, verloskunde) als het zwarte kruis (psychiatrie) op zak, koos Cobi Sandee in 1971 voor Afri ka. Het was geen toeval dat zij als volontair van de Stichting Neder landse Vrijwilligers in het hart van Ivoorkust belandde, want haar man leidde er al twee jaar een landbouw project. Vier jaar geleden reisden beiden terug om te zien of de ge trooste inspanningen vruchten had den afgeworpen. Een tocht door Ivoorkust,' Niger, Mali en Burkina Faso leerde dat de kleinschalig op gezette plannen niet langzaam wa ren doodgebloed. Het laatst ge noemde Sahelland is vaak onder werp van Cobi's lezingen, omdat de Nederlandse Christen Vrouwen Bond (NCVB), waarvan zij lid is, een project in Burkino Faso steunt. Het voormalige Opper-Volta moet grondstoffen ontberen, in tegenstel ling tot bijvoorbeeld Niger „eigen lijk één grote zandbak" dat over uranium beschikt. Bovendien kampt het land met ernstige droog te en insektenplagen. Als het een keer giet, dan zijn het vaak slagre gens die de oogst in één klap kunnen verwoesten. In die laag blijft alle ongerechtig heid hangen. Water koken zou na tuurlijk ook een methode zijn, maar voor de Afrikaan duur, want hout is kostbaar". Cobi Sandee heeft de dorpelin gen vooral wegwijs gemaakt op het gebied van de voeding. „Goed en gevarieerd eten voorkomt aller lei aandoeningen. Dat is goedkoper dan het gebruik van dure medicij nen. Op zich zijn daar goede resul taten mee bereikt, de medicijnman speelt in de dorpsgemeenschappen nog slechts een kleine rol, maar je moet beginnen bij de bron. Mijn man heeft dan ook Nederlandse groenten geïntroduceerd zoals wor teltjes, prei en rettich, die smaken goed in de Afrikaanse gerechten. meubelen GARANTIE TEL. 01184 -16188 MIDDELBURG - De 58-jarige Ferdi nand Hermanus Reijnders, officieel tot 1 mei chef burgerzaken op het Mid delburgse stadhuis, werd donderdag onderscheiden met de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De versierselen wer den hem opgespeld door burgemees ter Ch. Rutten, die Reijnders even daarvoor een 'kruikezeiker' had ge noemd. „Reijnders werd geboren in Tilburg en werd daarmee meteen een 'kruikezeiker'. Ik kan het ook niet hel pen, maar zo worden de Tilburgers nu eenmaal genoemd". Rutten roemde de chef burgerzaken om zijn kennis, kunde en karakter. „Hij kwam vaak bij mij met dossiers en wist dan altijd aan te geven wat ik moest besluiten. Hij heeft een indruk- VLISSINGEN Het Koningin Wil- helmina Fonds, afdeling Vlissingen, heeft donderdagavond aan 45 collec tanten een onderscheiding uitgereikt. Hoofdbestuurslid A. A. J. Koppe speldde de onderscheidingen op bij de mensen die 5 jaar of langer actief zijn bij het fonds voor de kankerbestrij ding. De avond werd ingeleid door C. Ho ning, sociaal-medisch medewerkster van het Wilhelmina Fonds. Zij bena drukte nog eens hoe belangrijk voor lichting en preventie is als het gaat om het bestrijden van kanker. In het korte voorwoord van Koppe kwam onder meer de opbrengst van de collecte van vorig jaar aan de orde. De jaarlijkse collecte in Vlissingen droeg 17.000 gul den bij aan het landelijk totaalbedrag van 50 miljoen. Zijn aanmoediging om volgend jaar dubbel hard te lopen voor de kankerbestrijding werd in de zaal met gemengde gevoelens ontvangen. In totaal kwamen ongeveer 160 men sen in aanmerking voor een onder scheiding. Daarvan waren er 45 naar de bijeenkomst gekomen. Voor vijftien jaar of langer collecteren kregen de da mes Coppoolse-Hillebrand, Van Liere, Stroo-de Liere, Joziasse en mevrouw Boon-Lorier een speldje. Mevrouw Aarnoutse, de Buck en mevrouw Dees-Janse kregen een speld voor 20 jaar langs de deuren gaan. Tot slot wa ren er drie zilveren krabben te verge ven voor dertig jaar of langer collecte ren. Mevrouw Bouwense nam haar krab in ontvangst, mevrouw Rijcke- Lorier was niet aanwezig. Voor me vrouw Faes was er ook een zilveren krab. Zij is al 31 jaar actief voor het Wil helmina Fonds. wekkende carrière achter de rug en het spijt ons dat hij weggaat. We zullen hem een onmisbaar brok Brabant, niet beïnvloed door het Zeeuwse gaan missen". Reijnders begon zijn ambtelijke loopbaan op 1 mei 1948 en kwam 24 jaar geleden naar Middel burg. Eerst als waarnemend en toen chef van de afdeling bevolking, die la ter werd omgedoopt tot de afdeling burgerzaken. Hij maakt nu gebruik van de vut-regeling. Ook gemeentesecretaris A. Kerkhove voerde het woord. Hij zei onder meer: „Het klantgericht bezig zijn, daar bent u uitstekend in geslaagd. U heeft van uw afdeling een prima visitekaartje voor onze gemeente gemaakt". De op volger van Reijnders, N. van Kooten die eerst waarnemend chef was, haal de herinneringen op en overhandigde gisteravond namens de afdeling en de staf een draadloze hoofdtelefoon aan de vutter. In zijn dankwoord zei Reijn ders: „Deze onderscheiding komt ei genlijk niet mij toe. Die zou ingelijst moeten hangen op de afdeling burger zaken. Ik ben blij dat ik veel heb mo gen en kunnen doen voor Middel burg", besloot hij. Daarna stroomden vele mensen het stadhuis binnen om Reijnders de hand te drukken en hem diverse cadeautjes te overhandigen. Mevrouw Reijnders ging inmiddels schuil achter de bloemen. Burgemeester Rutten speldt de heer Reijnders zijn onderscheiding op. Links mevrouw Reijnders. MIDDELBURG - De Middelburgse Rotaryclub houdt op zaterdag 7 en zondag 8 mei een districtsconferentie in de Middelburgse Schouwburg met als thema: 'Nieuw Nederland, het land van onze kinderen'. Inleiders over dit onderwerp zijn professor R. van Engelsdorp Gastelaars en ir D. H. Frieling van de Stichting Nederland Nu Als Ontwerp. Zij zullen onder meer ingaan op de toe komstige vormgeving van Nederland en de mogelijke consequenties daar van. Van Engelsdorp is bestuurslid van de Stichting Nederland Nu als Ontwerp en hoogleraar sociale geogra fie aan de Universiteit van Amster dam. Heldering is voorzitter van de stichting en adjunct-hoofddirecteur van de Rijksdienst IJsselmeerpolders. Het congres duurt van 13.45 tot 16.15 uur. VLISSINGEN Rijen dik stonden kinderen en een enkele ouders don derdagmiddag voor het Vlissingse sportfondsenbad te wachten om hun geld in te leveren. De vierde dag van de jaarlijkse zwemvierdaagse was aangebroken en dat betekende dat het bijeen gezwommen geld van de spon sors kon worden afgegeven. Het geld wordt besteed aan waterpompen in het Afrikaanse land Burundi. Aan het eind van de middag was de grens van de zesduizend gulden al ge passeerd. Dit bedrag zal in de loop van vandaag, de laatste dag om de twee duizend meter te voltooien, nog verder groeien. De sponsorkaart met het op gehaalde geld kan tot 20 mei worden ingeleverd. Vorig jaar werd zesduizend gulden opgehaald door 1600 deelne mers. Het deelnemeraantal is nu iets minder (1530), maar assistent-bedrijfs leider Jaap Keymel verwacht nu een bedrag van 8000 gulden. „Het is leuk dat het te sponsoren Unicef-project niet iets abstracts is. Eén aan te schaf fen waterpomp kost 750 gulden. Hier van kunnen 150 mensen gebruik ma ken. Dat betekent dat voor maar vijf gulden één Burundiër elke dag op schoon water kan rekenen". Dertig scholen uit Vlissingen en omge ving doen mee aan de nationale zwem vierdaagse. Naast deze 1075 kinderen zijn er nog deelnemers die zich indivi dueel hebben opgegeven. Zo is er een groepje van dertig ouderen. Voor hen wordt speciaal het instructiebad tot 32 graden verwarmd. Het wedstrijdbad is namelijk te koud voor hen. MIDDELBURG De politierechter in Middelburg heeft donderdag de 20- jarige E. S. uit de Zeeuwse hoofdstad wegens wederspannigheid tot een boete van 220 gulden veroordeeld. Zijn 20-jarige vriendin J. B. kreeg voor hetzelfde misdrijf 150 gulden op gelegd. Vlissingen heeft ook dit jaar weer de primeur van de zwemvierdaagse. Zwembaden elders in het land volgen de komende maanden. De eerste me dailles werden gisteren al vroeg aan de deelnemers uitgereikt. Ouders flit sten met fototoestellen en een kleuter kreeg een bosje rozen in haar handen gedrukt. Voor alle kinderen die voor Unicef geld hebben ingezameld houdt het zwem bad zaterdag 4 juni een spel-instuif. Een gratis zwem- en spelmiddag die het sportfondsenbad als tegenpresta tie aanbiedt. iari: Het tweetal was dinsdag 1 december— het was koopavond in de week voor Sinterklaas in de Lange Delft in hun woonplaats aanwezig. Ter hoogte van de Segeersstraat stond een groepje van zo'n vijftien jongelui, die zich daar volgens de politie 'hinderlijk ophiel den' omdat zij de passage voor het win kelend publiek goeddeels versperden. Op bevel van enkele agenten in burger verspreidden zij zich met uitzondering van S. Hij verklaarde op de zitting van de politierechter dat de politiemannen zich niet naar behoren gelegitimeerd zouden hebben. Toen de politie S. vervolgens wilde op pakken, begon hij als een wilde om zich heen te meppen om zich aan de greep van het gezag te ontrukken. Zijn vriendin liet zich ook niet onbetuigd in het gevecht. Zij slaagde erin een poli tieman krachtig tegen het achterwerk te trappen, wat haar eveneens op een aanhouding kwam te staan. Beiden vonden het overigens onzin dat ze op bevel van de politie hadden moeten doorlopen, omdat er volgens hen geen sprake van een samenscho ling was geweest. Zij zouden alleen maar wat met elkaar hebben staan praten. In de zaak van S. was het von nis conform de eis; in die van B. had de officier j van justitie mr R. L. E. Arend- sen 250 gulden geëist. Het incident waarvoor de 22-jarige L. K. L. voor de politierechter stond, speelde zich in augustus in Middel burg af. Terwijl L. op het terras van een café aan het Damplein een drank je gebruikte kreeg zijn vriend M. W. te horen dat zijn aanwezigheid in het etablissement niet gewenst was. Om dat hij niet uit zichzelf wilde opstap pen, moest er politie aan te pas ko men. L. was het niet eens met de gang van zaken en probeerde W. door hard aan hem te trekken uit de handen van de politie te redden. 'Belemmering van een ambtshande ling' kwalificeerde mr Nomes deze ac tie. Succes boekte L. overigens niet, want even later zat ook hij met hand boeien om in een politieauto. Op de zit ting liet hij weten ook nog 'een knal voor zijn kop' te hebben gehad. Boven dien zouden zijn kleren voor een be drag van 500 gulden bedorven zijn door rijkelijk gutsend bloed. Deze mededelingen nam de politie rechter echter voor kennisgeving aan, daar L. geen klacht tegen het politie optreden had ingediend. Hij veroor deelde hem conform de eis tot 150 gul den boete. Bij beschikking dd. 20 april 1988 heeft de arron dissementsrechtbank te Middelburg onder curatele gesteld mr. J. F. G. Schlin- gemann, geboren op 6 ok tober 1914 te Maastricht, wonende te Retranche- ment, Braamdijk 1, thans verblijvende in het Psy chiatrisch Ziekenhuis te Kloetinge met benoeming tot curator van mr. F. L. Schlingemann, wonende te 's-Gravenhage, Roelofs straat 16, en tot toeziend curator van de heer J. L. Snelleman, wonende te Sas van Gent, Stations straat 20. De procureur van ver zoeker, mr. F. K. Adriaanse, Adriaanse Van der Weel, advocaten te Mid delburg. KOSTELOOS Uit een exploot van mij, deurwaarder, uitgebracht 26 april 1988, blijkt, dat t.v.v. Hermina Huberta Pieternella Salomons, wo nende te Oost-Souburg, gem. Vlissingen, procureur mr. C. Bronzwaer te Mid delburg, is gedagvaard Herbert Pelzer, zonder be kende woon- of verblijf plaats, ter terechtzitting van de arrondissements rechtbank te Middelburg van 29 juni 1988 v.m. te 09.00 uur, gehouden wor dende in het Gerechtsge bouw aldaar aan het Hof plein 8. Bij dit exploot wordt ondermeer geëist veroordeling tot betaling van een som gelds en van- waardeverklaring van het daarbij betekende conser vatoir derden beslag. Ge noemde H. Pelzer kan een afschrift van bedoeld ex ploot met bijlagen verkrij gen bij voornoemde procu reur, kantoorhoudende te Middelburg aan het Mo lenwater 81. R. A. Bongers, gerechtsdeurwaarder, Noordbolwerk 21, Middelburg. De deelnemers aan de zwemvierdaag se kregen na afloop een medaille als herinnering. tiÉ Ö^S ELECTION Maak kennis mei an/.c SQl'ARE^pre.srmdiiV. Erliin can informatieve folder voor u klaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 23