Oost-Vlaanderen wil oostelijk WOV-trace NT 50e FILIAAL.. kijkshop Moord op prostituées blijkt nog niet vergeten Strandweerlijn KNMI krijgt concurrentie Raad Vlissingen stemt in met bouw complex en hotel op boulevard Alle kandidaten cursus gastenverzorging voor instellingen geslaagd Marianne Boer (19) in finale pianoconcours Woningbouwbeleid zit aan te strakke leiband PTT'er afgetuigd omdat hij te langzaam reed ROTTERDAMSE HAVENTOPMAN: BETER VOOR HAVEN VAN GENT Openbare gebouwen ondanks uitgaven soms ontoegankelijk voor gehandicapten Tromp benoemd tot hoofdingenieur directeur bij directie Noordzee RECHERCHE TREKT DAGELIJKS TIPS NA Brommer RIJKSREGELINGEN BEPERKEN DOELMATIGHEID Cursus Origami in Zeeuwse Bibliotheek Noord-zuid- weg belang Zeebrugge VLISSINGEN Een verbinding door Zeeland van noord naar zuid is eerder in het belang van Zeebrugge dan in dat van Rot terdam. J. S. C. Schoufour, oud-voorzitter van de Scheepvaart vereniging Zuid in Rotterdam, zei dit donderdag in Vlissingen op een vergadering van het departement Zeeland van de Maat schappij voor Handel en Nijverheid. Hij tekende aan dat dit zijn strikt persoonlijke mening is. Schoufour, actief in Zeeland als com missaris van de Koninklijke Maat schappij De Schelde en de expeditie firma Ovet in Terneuzen, gaf z'n visie na een vraag van de Vlissingse burge meester J. C. Th. van der Doef. Die vroeg zich af of een snelle aanleg van de Westerschelde Oever Verbinding (WOV) kan worden bevorderd door een krachtenbundeling tussen Rotterdam en Zeeland. Van der Doef doelde op de ideeën die in Rotterdam leven over realisatie van een noord-zuid-verbin- ding, aansluitend op de Kanaaltunnel. Over dit nieuwe infrastructurele werk had Schoufour eerder al gezegd dat die geen negatieve gevolgen zal hebben voor Rotterdam, maar wel voor Duin kerken, Calais en Zeebrugge. Met an dere woorden: de aanvoer van Britse produkten naar Rotterdam daalt niet. Hij was minder zeker over het effect van een vaste oeververbinding over de Westerschelde op de Rotterdamse ha ven. „Zolang de haven van Zeebrugge gesubsidieerd blijft, plaats ik er grote vraagtekens bij". Schoufour was naar Vlissingen geko men om een lezing te geven over de positie van de Westeuropese havens. Hij gaf aan dat het bedrijfsleven zich in het verleden te veel heeft blind ge staard op uitbreiding van het volume. De Westeuropese havens zitten daar door met een gigantische overcapaci teit. Dat heeft, aldus Schoufour, tot een krankzinnige tarievenoorlog geleid en sociaal gezien is het één en ander fout gegaan. De bedrijven schrokken er voor terug werknemers te ontslaan. Dat is ten koste gegaan van de flexibi liteit van de havens. Die problemen moeten worden aangepakt, stelde de Rotterdammer, anders dreigt Europa de concurrentieslag te verliezen met het snel opkomende Azië. De oplossin gen die Schoufour aandroeg, waren: flexibel inspelen op elke soort situatie, betrouwbaar zijn, maatwerk afleveren en concurrerend zijn. Een daling van de capaciteit in die situatie moet voor lief worden genomen. Van onze correspondent) GENT De Belgische provincie Oost-Vlaanderen wil een vaste oever verbinding over de Westerschelde ge situeerd zien ten oosten van Terneu zen, zo maakte gedeputeerde Wille donderdag bekend tijdens de verga dering van de provincieraad in Gent. Het Oostvlaamse provinciebestuur heeft zich nu ook officieel aan de zijde van de stad Gent geschaard in het ver zet tegen de eventuele aanleg van een KAPELLE - Bij aanpassingen die ge bouwen toegankelijker moeten ma ken voor gehandicapten worden niet altijd de juiste regels in acht geno men. Daardoor kan het voorkomen dat openbare panden, ondanks flinke uitgaven, toch onvoldoende aange past zijn. Dit stelde directeur F. Mul ders van de Zeeuwse stichting voor revalidatie donderdag tijdens een vergadering van de stichting in Ka- pelle. Verschillende gebouwen in Zeeland komen daardoor niet in aanmerking voor het zogenaamde internationale toegankelijkheidssymbool. Als voor beeld noemde Mulders de nieuwe Zee landhallen in Goes, die slechts over één aangepast toilet beschikken, dat bovendien aan de kleine kant is. Hij pleitte er voor dat instellingen van te voren laten controleren of de aanpas singen aan de normen voldoen. In een vroeg stadium is er nog een en ander te veranderen; is het gebouw eenmaal opgeleverd, dan wordt dat veel moei lijker. Het verbaasde de directeur dat de Zeeuwse musea nog zo weinig toegan kelijk zijn voor minder validen. „Zee land doet er alles aan om een recreatie provincie te zijn, maar alleen het streekmuseum in Goes en de Grote Kerk in Zierikzee zijn aangepast". Directeur Mulders toonde zich tevre den over het overleg met de rijkspoli tie in Zeeland over de toegankelijk heid van de bureaus. Voorts kondigde hij aan dat de stichting in gesprek wil met de provincie over de subsidiever- ording. Hierin zouden bepalingen kun nen worden opgenomen over toegan kelijkheid. zogenaamd noorderkanaal tussen Zeebrugge en Merendree. Het provinciebestuur geeft de voor keur aan een WOV-tracé ten oosten van Terneuzen. Op die manier wordt vermeden dat de oeververbinding een hinderpaal vormt voor de toegang tot de haven van Gent, aldus gedeputeer de Wille. Hiermee verwijst de provin ciebestuurder naar de bouw van een nieuwe sluis. Een tracé ten oosten kan makkelijk aansluiten op de Tractaat- weg en verder op de Industrieweg naar Gent. Deze weg moet dan wel worden omgevormd tot een echte autoweg, die aansluit op de E17 richting Franse grens. Een aansluiting ten westen van Terneuzen zou betekenen dat er een nieuwe vierbaansweg moet komen door het landschappelijke krekenge- bied in het noorden van Oost-Vlaande ren. Dit gebied werd al doorsneden door de Expresweg van Antwerpen naar de kust. Het provinciebestuur vindt dat meer dan voldoende. Wat de Antwerpse grote ring betreft is het provinciebestuur van mening dat er een verbinding moet komen tussen de Liefkenshoektunnel en de Expres- weg Antwerpen-kust. Een nieuwe weg die de Expresweg verbindt met de au toweg E17 is niet noodzakelijk gezien de bestaande verbinding ter hoogte van Antwerpen linkeroever. De ver keersproblemen rond Antwerpen zijn volgens de Oostvlaamse gedeputeerde op te lossen door het sluiten van de kleine ring. Dat moet mogelijk zijn door de aanleg van een nieuwe tunnel onder de Schelde, in de funderingen van de stormvloedkering Oosterweel. MIDDELBURG - Ir D. Tromp, adjunct directeur van rijkswaterstaat Zee land, is per 1 oktober 1988 benoemd tot hoofdingenieur-directeur van de directie Noordzee van rijkswater staat te Rijswijk (ZH). Hij volgt ir G. Blom op, die directeur- generaal van rijkswaterstaat wordt, in de vacature ir J. van Dixhoorn. Tromp is sinds 1966 werkzaam bij rijkswater staat. In de directie Zeeland zal hij nog enkele maanden optreden als hoofd van de afdeling waterwegen, havens en scheepvaart, als opvolger van ir G. C. Steefkerk die met pensioen gaat. (Advertentie) ..en dat vieren wij met forse kortingen op onze feestaanbiedingen van maar liefst 50 x 1.- - 50 x 25 ct. of 50 x 10 ct. Voor adressen bel. 04180-15575 Een beeld van de intensieve zoekactie die de recherche kort na de dubbele moord in de Dijkstraat hield. TERNEUZEN - Het onderzoek naar de moord op de twee prostituées in de Dijkstraat in Terneuzen, eind november vorig jaar, is nog steeds gaande. Twee rechercheurs en soms zelfs vier hebben er een dag taak aan om de tips die wijzen op mogelijke daders na te trekken. „We zijn het nog niet vergeten. Nee zeg, dat kan niet. Er zijn daar twee mensen doodgemaakt", aldus in specteur H. Siersema van de ge meentepolitie Terneuzen. Straks in mei is het een half jaar ge leden dat de 38-jarige Guarda Lupe Rosa Espinal en de 18-jarige Rosan- na Hidalgo Manzuela door messte ken om het leven werden gebracht in een schamel huisje aan de Dijk straat. Hetzelfde huisje waar enkele maanden eerder, op 19 juni de Kaap- verdiaanse Helena Merdonca (24), 'ook prostituée van beroep, het leven liet. Hoewel menig regionale en landelij ke krant er melding van maakte dat het onderzoek naar de dader van de ze enkelvoudige moord moet wor den heropend weet Siersema nog van niets. Hij wist tot voor donder dag niet beter dan dat de 43-jarige P. D. D. als hoofdverdachte moet wor den aangemerkt. Vorige week is ech ter door de raadkamer van de recht bank in Middelburg besloten dat er te weinig bewijs tegen D. bestaat om hem voor de rechter te brengen. „Over die heropening van het onder zoek moet ik me nog beraden", al dus Siersema. Of D. in zijn ogen nog steeds de dader is? „Het zou dom zijn als ik nu 'ja' zei". Onderwijl heeft het onderzoek naar de dubbele moord voor de buiten wacht misschien stil gelegen, bin nen het Terneuzense korps worden de kringen waarin de dader zich kan bevinden het Randstadse milieu van prostitutie en criminaliteit nog steeds in de gaten gehouden. De beide vrouwen kwamen uit de Randstad, hebben daar in verschil lende steden voor diverse lieden ge werkt. In Terneuzen hebben ze zich vermoedelijk 'zelfstandig' gemaakt. Eerder al verklaarde Siersema te genover de pers dat een afrekening, door lieden uit het milieu, een voor de hand liggend motief is. Er werden diverse arrestaties verricht, huis zoekingen gepleegd en iedereen is na verloop van tijd weer vrijgelaten. Het onderzoek leek hopeloos vast gelopen. „Als je werkelijk helemaal niets meer hebt, dan zeg je dat je op een dood spoor zit. Er was iemand die zei dat wij op een dood spoor zaten toen wij die Spanjaard P. (souteneur praktijken, woonachtig in Amster dam, red.) bij gebrek aan bewijs moesten vrijlaten. Dat is niet zo. Er zijn nog zoveel mogelijkheden". Eén mogelijkheid heeft de politie laten varen. Dat is die van een ge tuigenis door de man met de Zün- dapp-brommer, de gele helm en de leren jas. Hij was op de bewuste zondagavond nog voor het huisje gezien. Hij stond daar bij zijn brom mer, kennelijk in gesprek met de vrouwen achter het raam. De op roep tips inzake deze man aan de politie te verstrekken leverde een verrassend resultaat op. Er zijn in Zeeland welgeteld zeven mannen die exact aan deze beschrijving vol doen. Ze zijn alle zeven verhoord en allen hadden een goed alibi. „We krijgen bijna iedere dag nog wel wat tips om uit te zoeken. Van men sen die denken dat ze meer van die moorden afweten. Die ons kunnen vertellen hoe de vrouwen om het le ven zijn gebracht. We vragen ze dan ook of ze wat meer over de buurt kunnen vertellen, kortom het hele verhaal. Het is dan wel zaak voor ons om alle kranten uit te pluizen om te weten wat onze tipgevers mo gelijk uit de krant hebben gehaald". Er zijn er in de Randstad ook die an deren betichten van de moorden. Vijanden die elkaar een hak willen zetten. Toch wil Siersema niet al leen naar de Randstad kijken, in de speurtocht naar de moordenaar of moordenaars. Hij sluit niet uit dat de dader zich nu in de Dominicaan se Republiek bevindt, het land in Midden-Amerika waar de twee ver moorde vrouwen vandaan kwamen. Siersema: „Je moet niet denken dat Terneuzen zomaar een provincies tadje is. Er zou best een lijn kunnen bestaan tussen Santo Domingo en Terneuzen. Wij hebben in deze zaak mensen verhoord die beweerden dat ze niet eens wisten waar Terneuzen lag. Dat geloofden we eerst. De meesten van het Recherche Bij standsteam komen uit de Rijnmond en ik ook. Natuurlijk, Terneuzen, waar ligt dat? Later kwamen we er achter dat zo iemand Terneuzen wel degelijk kende. Hij was er al een paar keer geweest". De geruchtenstroom in Terneuzen is nog niet opgehouden. Nog altijd zijn er inwoners van de Schelde- stad die zeker menen te weten dat het die of die is geweest. Bloederige details en menselijke drama's die aan de daad ten grondslag liggen worden er op verzoek bijgeleverd. Siersema kent het roddelcircuit. „Dat is uiterst vervelend. Allemaal gissingen. Wat ik wel weet is dat er in de stad minder gegist zou wor den als bij sommigen de ware toe dracht bekend zou zijn". DEN HAAG (ANP) - Op koninginne dag 30 april begint de 'Strandlijn' met het geven van telefonische strand- weerberichten (06-91091066). Dat is dan het tweede telefoonnummer waar strandweerberichten te krijgen zijn want onlangs kwam ook de KNMI met een lijn (06-91122351). Het tele foonnummer van de Strandlijn kost 15 cent per 18 seconden. Volgens exploitant Van Bekkum zijn de berichten van de Strandlijn be trouwbaarder. De metingen van het KNMI worden naar zijn zeggen op een aantal plaatsen verder landinwaarts gedaan dan eigenlijk zou moeten (meer dan honderd meter) en dat kan een heel ander weerbeeld te zien ge ven. De metingen van de Strandlijn worden verricht door een aantal res taurants en strandpaviljoens op de stranden bij de Grevelingendam, Scheveningen en Zandvoort. Binnen kort worden de stranden bij Oostvoor- ne, Hoek van Holland en Renesse in de berichtgeving betrokken. Van Bek kum zei er overigens niet bang voor te zijn dat de strandtenthouders verkeer de berichten door zouden geven. Al in 1986 heeft Van Bekkum tweehon derd telefoonlijnen aangevraagd. In 1987 werden hem veertig lijnen door de PTT aangeboden. Uiteindelijk gaat hij nu met 170 lijnen van start. De bericht geving wordt vijftien maal per dag aangepast. Er wordt informatie gege ven over de temperatuur, weerstoe- stand, luchtdruk, zicht, windsnelheid en -richting, de zee en het tij. De tem peratuur van het zeewater wordt niet' gegeven omdat die ook plaatselijk zeer kan verschillen, aldus Van Bekkum. VLISSINGEN De Vlissingse ge meenteraad heeft donderdagavond ingestemd met de overeenkomst die moet leiden tot de bouw van een com plex met een hotel aan de Boulevard Bankert. J. C. Th. van der Doef, burge- meester van Vlissingen, sprak na af ronding van dit punt over 'een belang rijk moment in de voltooiing van de boulevard'. Alle politieke fracties on derstreepten dat het contract met de bouwer, Name Gets Deux uit Teterin- gen, keihard moet worden nage leefd. De vergadering van de Vlissingse raad was een herhaling van het voorafgaan de. De verschillende fracties hadden maandag tijdens de bijeenkomsten van de raadscommissies alle argumen ten voor en tegen de overeenkomst met Name Gets Deux bv, een dochter van de projectontwikkelingsfirma Ste- geman, al de revue laten passeren. Het CDA en de Rechts Protestants Christelijke Unie dienden nog een mo tie in om de bouw van de Scharnier puntflat te versnellen. De Bataafsche Aannemings Maatschappij (BAM) waarmee de gemeente Vlissingen eerst in zee was gegaan, mag dat apparte mentengebouw pas neerzetten wan neer Name Gets Deux met het hotel is gestart; op zijn laatst 1 april 1989. Het CDA en de RPCU probeerden het tijd stip te vervroegen tot 15 oktober dit jaar. Name Gets Deux moet dan, vol gens het contract, 3,3 miljoen gulden overgemaakt hebben aan Vlissingen als afkoopsom van de erfpacht. De raadsleden C. van der Weele (RPCU) en M. Dekker (CDA) gaven aan dat de firma dan voldoende ver trouwen heeft ingeboezemd. De PvdA, D66 en WD wilden echter volstrekte zekerheid. Ze stelden dat de situatie zoals die zich heeft voorgedaan met de BAM niet mag worden herhaald. Al leen de achtkoppige CDA-fractie steunde uiteindelijk de motie en ging vervolgens akkoord met het nieuwe contract. MIDDELBURG Er ging een zucht van verlichting door het restaurant van de scholengemeenschap De Wel- linge, toen de twaalf kandidaten don- derdagmidag hoorden dat zij alle maal waren geslaagd voor het exa men 'Gastenverzorging voor instellingen'. De heer J. Kingma, directeur van zo wel De Wellinge als van de Zeeuwse Stichting voor Moderne Vakopleidin gen, zei in zijn toespraak verheugd te zijn over de bijzonder verrassende re sultaten bij het examen. De stichting heeft in samenwerking met het Streek ziekenhuis Walcheren en het verpleeg tehuis Der Boede de cursus voorbereid en uitgevoerd. Werknemers van beide instellingen werden zo in de gelegen heid gesteld extra kennis op hun vak gebied te vergaren. De heer J. Sprenger, hoofd civiele dienst van het Streekziekenhuis Wal cheren, zei zeer tevreden te zijn over deze vorm van onderwijs. De cursus, die vijftien dagen duurt, omvat de vak ken: omgangskunde/organisatie/hy- giëne/menuleer/serveren/voedings- leer/warenkennis en dieetleer. „Geble ken is", aldus Sprenger, „dat de deelnemers zeer gemotiveerd de les sen volgden. Zij kunnen het geleerde direct in de praktijk toepassen en dat werkt uitstekend". Deze eerste bijscholingscursus krijgt in ieder geval een vervolg in septem ber. De geslaagden zijn de dames: S. S. M. de Graaff, J. Grolle, J. F. van Keulen, M. Kole, H. Leidelmeijer, M. A. Mari- nussen-Oste, M. J. Luwema, J. Ooste- rom-Van de Voorde, M. C. de Rijke, D. M. B. Tax, M. Walhout en P. Zuppelli- Lous. Marianne Boer. VLISSINGEN De 19-jarige, uit Vlissingen afkomstige pianiste Marian ne Boer heeft zich geplaatst voor de finale van het Postbank Sweelinck- concours, die vandaag vrijdag wordt afgewerkt in de Bachzaal van het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam. Zij is de jongste van de zeven finalisten en speelt door loting als laatste. Het pianoconcours stond open voor pianisten in de leeftijd tot 30 jaar die maximaal twee jaar zijn afgestudeerd. Marianne Boer, nu woonachtig in Amsterdam, is momenteel tweedejaars-studente aan het Sweelinck Con servatorium bij leraar Jan Wijn. Tijdens de halve finale van het concours, afgelopen woensdag in Haarlem, wist ze tot de finale door te dringen met de vertolking van Sonate op. 78 in Fis gr.t. van Beethoven (verplicht werk), Prelude op. 23 no.5 van Rachma- ninov en Scherzo op. 31 in bes kl.t. van Chopin. MIDDELBURG - Zeeland kan niet goed uit de voeten met de strakke lei banden van het Haags volkshuisves tingsbeleid. Het provinciebestuur mag zich weliswaar bezig houden met de verdeling van rijksgeld voor wo ningbouw, woningverbetering, stads en dorpsvernieuwing, maar allerlei beperkende rijksregelingen verhin deren dat doelmatig met het geld kan worden omgesprongen. De uitvoering van allerlei projecten, zowel in de grotere steden als in de kleine woon kernen wordt erdoor bemoeilijkt. Plotselinge ingrijpende wijzigingen in regelingen of aantallen scheppen 'nog meer verwarring'. Dat was kort samengevat de boodschap die gedeputeerde E. Ma- ris-Koster (WD) donderdag uitdroeg tijdens een werkbezoek van de lande lijke Raad voor de Volkshuisvesting aan Middelburg. De woorden waren in de eerste plaats bedoeld voor staatsse cretaris drs EHeerma, maar die liet op het laatste moment verstek gaan. De voorzitter van de raad, J. D. van der Harten, oud-commissaris van de ko ningin in Noord-Brabant, constateer de misnoegd dat niemand van het de partement aanwezig was om de staats secretaris te vervangen. Gedeputeerde Maris-Koster hield het gezelschap voor dat het rijk een toene mende neiging vertoont om delen van de subsidiestroom buiten de provincie om uit te geven. Deze 'sturing op af stand' staat volgens haar een flexibel gebruik van de beschikbare gelden in MIDDELBURG De Origami Socie- "teit Zeeland begint op 8 september met een basiscursus Japanse sier- vouwkunst in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. De cursus wordt op acht donderdagochtenden gegeven van 9.30 tot 11.30 uur. de weg. Dat speelt vooral de gemeen ten in een provincie als Zeeland par ten. Immers er is sprake van veel klei ne woonkernen, kleine bouwprojecten en kleine aantallen contingenten. Juist in zo'n situatie, aldus de gedepu teerde, moet de provincie soepel om kunnen springen met geld, bijvoor beeld om vormen van woningbouw, woningverbetering, stads- en dorps vernieuwing op elkaar af te stemmen en met elkaar te combineren, 'soms zus en soms zo, afhankelijk van de re gionale omstandigheden'. Geld voor nieuwbouw en geld voor wo ningverbetering, aldus de gedeputeer de, moet samengevoegd kunnen wor den, soms binnen een gemeente, soms tussen gemeenten. Daarbij moet aan de gemeenten zekerheid worden ver schaft dat ze niet de boot in gaan wan neer ze over meerdere jaren bouwmo gelijkheden met elkaar uitwisselen. Uit de leegstand van huurwoningen (sociale sector), met name in de ge meenten Terneuzen/Sas van Gent en Middelburg/Vlissingen, mag volgens de gedeputeerde niet worden afgeleid dat er geen behoefte is aan nieuw bouw. Integendeel, er is een 'zeer grote vraag' naar koopwoningen, 'een bewijs dat Zeeland als woongebied zeer aan trekkelijk is'. Ze noemde nieuwbouw ook van groot belang voor het op gang houden van stadsvernieuwing. In dat verband bepleitte ze een verhoging van het aan de provincie toegewezen contingent van premiehuurwoningen. De gedeputeerde noemde dat onder meer van belang voor de ontwikkeling van het Middelburgse Maisbaaige- bied. Later op de dag zou het gezelschap dit Maisbaaigebied bezoeken en daar over een uiteenzetting krijgen van de Middelburgse wethouder G. B. Schoenmakers. Ook het Middelburgs flataftoppingsproject werd bekeken. SLUISKIL - De 30-jarige W. de C., me dewerker van het postkantoor in Sluiskil, is maandagavond mishan deld omdat hij te langzaam had gere den. Het onderzoek van de politie naar de mishandeling leidde tot deze conclusie. De daders zijn twee Belgen, een uit Maldegem en een ander uit Evergem, die gisteren door de politie van Eeklo (B) na een inbraak werden gearresteerd. Uit de verhoren bleek dat zij ook de mishandeling op hun ge weten hadden. De C. was na zijn werk op het postkan toor naar huis gereden. Achter hem reed een Belgische wagen met twee mannen en een vrouw. De C. kreeg de indruk dat zij hem klem wilden rijden, hetgeen twee keer, in de Baljuwstraat en nabij de brug te Sluiskil, bijna luk te. Op de rijksweg naar Hoek slaagden de Belgen er in hem tot stilstand te dwingen. Ze trokken hem uit de auto en sloegen en schopten hem. De C. kon ontsnappen en vluchtte in Hoek een particuliere woning in. De Belgen lie ten hem daarna met rust. De C. moest zich met blauwe plekken en ontvellin gen onder doktersbehandeling stellen. Aanvankelijk zocht de politie een rela tie tussen De C.'s werk op het postkan toor en de kloppartij. Tijdens het ver hoor in Eeklo bekenden de twee man nen (de vrouw heeft niet meegedaan) dat zij vonden dat De C. te langzaam had gereden. Zij raakten daardoor zo geërgerd dat ze de man een lesje wil den leren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 19