«■Hf WÈÈÉM Ruim zeven miljoen voor experiment thuiszorg Alpenwatersalamander in Clingse bossen Acties van FNV bij sociale diensten in beeld ...het is net als met de belasting: vrijwillig komt er niets binnen. Uitkeringstrekkers financieel beter af bij samenwonen ZEELAND-PROMOTIE PROVINCIALE ZEEUWSE CO Vals honderdje PAGINA 17 NIEUWE MAATSCHAPPIJ IN OPRICHTING VLISSINGEN Zeeland krijgt een ontwikkelingsmaatschap pij, de Zeeuwse Ontwikkelings Maatschappij (ZOM). A. M. Kannekens, de voorzitter van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, departement Zeeland, maakte dit donderdag bekend op de vergadering van zijn organisatie in Vlissingen. De ZOM moet in Zeeland het bedrijfsleven gaan bundelen, steunen en adviseren. De bedoeling is zeker niet fi nanciële steun te verstrekken. Onrechtvaardig Mededeling F NV-VOORZITTER J. STEKELENBURG: GEMEENTEPOLITIE GOES 01100-45000 ZEELAND VRIJDAG 29 APRIL 1988 ZOM moet bedrijven stimuleren De Maatschappij voor Nijverheid en Handel lanceerde in maart het plan voor de oprichting van de nieuwe ont wikkelingsmaatschappij. Het bestuur van de Maatschappij stapt in mei naar de notaris om de oprichtingsakte op te maken. De Maatschappij wijst in eer ste instantie het stichtingsbestuur aan. De ZOM vervolgt daarna als zelf standige organisatie haar weg. Het doel van de ZOM is, gaf Kanne kens aan, de kansen van het Zeeuwse bedrijfsleven te vergroten en eventu eel voor dat bedrijfsleven als eenheid te lobbyen. Het bijt de Zeeuws-Bra bantse ontwikkelingsmaatschappij niet, omdat de ZOM niet financieel zal deelnemen in nieuwe ondernemingen. Kannekens brak in zijn toespraak een lans voor de bouw van meer duurdere woningen in Zeeland voor mensen die VLISSINGEN De Ziekenfondsraad heeft donderdag besloten voor de pe riode 1 mei 1988 tot 1 januari 1989 ruim zeven miljoen gulden beschik baar te stellen voor drie experimen ten met thuisverpleging van vooral patiënten in de stervensfase. De experimenten zijn in september 1987 van start gegaan in de werkgebie den van de ziekenfondsen West-Bra- bant/Zeeuwsch-Vlaanderen, Amster dam en Omstreken en Groningen. Doel is meer inzicht te krijgen in de be hoefte aan thuisverpleging. De ziekenfondsen bleken niet genoeg te hebben aan hetin het subsidiebe sluit vastgelegde bedrag van 200 gulden per patiënt per dag. In de regio Amsterdam kostte de extra zorg voor de patiënten 250 tot 680 gulden per dag, in Groningen 253 tot 425 gulden en in West-Brabant/Zeeuwsch-Vlaan- deren gemiddeld 360 gulden. De huisartsen krijgen per patiënt een vergoeding van 200 gulden en nog eens 100 gulden voor administratie en regi stratie. Vanaf 1 mei vervalt die 100 gul den. De vergoeding kan volgend jaar worden aangepast als via een goede re gistratie is aangetoond dat er sprake is van extra inspanningen voor de huis arts. De subsidiebedragen die de Zieken fondsraad donderdag voor de rest van 1988 heeft vastgesteld gaan uit van het verwachte aantal „zorgdagen" ver menigvuldigd met 200 gulden voor Groningen en West-Brabant/ Zeeuwsch-Vlaanderen en met 230 gul den voor Amsterdam. Behalve deze gemiddelden is een maximumbedrag vastgesteld van 350 gulden per patiënt per dag. Dat mag alleen in uitzonde ringsgevallen worden overschreden. de volle Randstad achter zich willen laten. Hij kwam na een vraag uit de zaal op dit onderwerp terug. De Maatschappij is nog steeds bezig met de realisatie van een project veilig wonen in de Wilhelminapolder, ten noorden van Goes. Het bestuur van de Wilhelminapolder heeft daar wel oren naar, maar het wachten is, volgens Kannekens, op een goede projectont wikkelaar. Het project is echter moei lijker realiseerbaar dan het bestuur dacht. „Wij willen bemiddelen en aanjagen, maar er geen geld meer in stoppen". Kannekens merkte ook op dat Schou- wen-Duiveland kan functioneren als terrein voor de bouw van plantenkas sen. Het overvolle Westland kan daar nog voldoende uitbreiden. De Maatschappij-voorzitter riep de Havenschappen op eens na te gaan denken over uitbreiding van de huidi ge havengebieden. Dat met het oog op de lange ontwikkelingstijd van die ter reinen, 15 jaar. De havengebieden zijn binnen die tijd vol. Zeeland kan in de toekomst, zei Kan nekens, plaats bieden aan een univer sitaire topopleiding. Vele managers bezoeken nu Groot-Brittannië en de Verenigde Staten om een cursus te vol gen. Die reizen kunnen hun bespaard blijven als Engelse professoren in Zee land lessen gaan geven. „Het levert geld op", concludeerde Kannekens. „en het betekent een ver betering van de Zeeuwse infrastruc tuur. Zeeland kan bovendien gaan functioneren als een Engelse bruggen hoofd op het Europese vasteland". OOSTKAPELLE Mevrouw F. van 't Hof uit Middelburg overhandigde na mens het comité Kinderpostzegels donderdagavond in de sportzaal van re validatiecentrum Zonneveld in Oostkapelle 4.000,— aan de gehandicap ten sportvereniging De Vriendenkring uit Grijpskerke. Roland Melis nam als secretaris/penningmeester het bedrag in ontvangst. Het geld zal worden besteed aan sportrolstoelen voor het rolstoel-basketbal dat de leden van de Vriendenkring elke donderdagavond spelen in de sport zaal van Zonneveld. HULST - De Clingse bossen bevatten een grotere schat aan dierlijk leven, dan tot nog toe werd aan genomen. Bij een excursie van de herpetologische studiegroep Zeeland en Natuurbeschermingsver eniging De Steltkluut zijn zaterdag vier exempla ren van de alpenwatersalamander ontdekt. De diersoort is in de provincie nog niet eerder gesigna leerd. De alpenwatersalamander is ongeveer 10 centime ter lang en heeft een fijne korrelige huid. De rug is grijs en vertoont vaak een wat blauwachtige glans. De buik is oranje-geel gekleurd terwijl de staart wordt gekenmerkt door lichtgele en zwarte banden. Het dier, dat een leeftijd van 15 jaar kan bereiken, voedt zich met wormen, slakken en insekten. De al penwatersalamander is een veel voorkomende dier soort in het noorden van Spanje en Italië en in het Alpengebied. Het verspreidingsgebied strekt zich uit tot in Noord-Frankrijk. Maar ook in België en Denemarken zijn al exemplaren gesignaleerd. In Nederland is de alpenwatersalamander wel eens waargenomen bij de rivieren in het zuiden des lands. Eigenlijk komt de opzienbarende vondst in Clinge voor rekening van Heidi Taelman, leerlinge van ba sisschool Moerschans in Hulst. Na een biologieles op school was haar belangstelling voor de natuur zo groot geworden, dat ze tijdens de paasdagen met haar vader de bossen bij Clinge introk. In één van de infiltratiekanalen in het natuurgebied vingen vader en dochter tot hun grote verbazing een salamander, die flink afweek van de veel voorkomende watersa lamander. Walter Taelman besloot het zeldzame ex emplaar voor een nadere inspectie onder ogen te brengen van broer Eddy, actief lid van De Steltkluut. Na het nodige overleg met andere ver enigingsleden en na intensief speuren in lijvige na slagwerken was er slechts één conclusie mogelijk: de Clingse bossen vormden het woongebied van een heuse alpenwatersalamander. Uiteraard werd het diertje door de natuurliefhebbers terstond terugge bracht naar zijn vertrouwde omgeving, waar het de vrijheid kreeg. Toen de herpetologische studiegroep hoorde van de ontdekking, werd terstond een excursie naar Hulst belegd. Bij het doorkruisen van de natuurgebieden in de gemeente werden meer dan 30 watersalaman ders waargenomen. Het enthousiasme van de na tuurbeschermers bereikte een waar hoogtepunt met de ontdekking van de alpenwatersalamanders, twee mannetjes en twee vrouwtjes. De dag kon hele maal niet meer stuk toen de deelnemers bij de Linie- dijk in Hulst oog in oog kwamen te staan met een grote watersalamander. Vorig jaar baarde De Steltkluut nog opzien met de ontdekking van een levendbarende hagedis in Axel. (Van één onzer verslaggevers UTRECHT De Voedingsbond FNV houdt begin juni een landelijke actie week waarmee de bond het slechte functioneren van veel gemeentelijke sociale diensten aan de kaak wil stel len. De GSD in Middelburg is één van de sociale diensten die in de week van 6 tot 10 juni leden, kaderleden en bestuurders van de Voedingsbond FNV op de stoep kunnen verwachten. Ton Simonis, vakgroepsecretaris uit keringsgerechtigden bij de Voedings bond FNV, heeft dat donderdag tij dens een persconferentie in Utrecht aangekondigd. De actieweek is een vervolg op het on derzoek dat de consumentenorganisa tie Konsumenten Kontakt heeft ge houden bij 21 sociale diensten (waar onder die van Middelburg) in ons land. Hoewel Middelburg nog niet eens zo slecht uit dat onderzoek tevoorschijn is gekomen, meent Simonis dat slechts twee van de onderzochte dien sten (Rotterdam en Groningen) de toets der kritiek kunnen doorstaan. Over de overige sociale diensten die bij het onderzoek betrokken waren 'valt heel wat te klagen'. Simonis noemde de resultaten van het onderzoek 'ronduit verbijsterend' en 'onthutsend'. „Het lijkt er soms echt op alsof ,de sociale diensten de bij standsuitkeringen uit eigen zak moe ten betalen". Volgens Simonis is de manier waarop sociale diensten met cliënten omgaan 'vaak onbeschoft'. Hij zei dat er 'een breed verzet' op gang moet komen om de positie van de uit keringsontvangers te verbeteren. Te gen die achtergrond toonde Simonis zich een groot voorstander van hechte re contacten tussen alle organisaties van uitkeringsgerechtigden. Volgens Simonis wordt het ook hoog tijd dat de ambtenaren (de uitvoerders van de sociale wetgeving) zich gaan verzetten tegen de in de ogen van de Voedingsbond vaak onrechtvaardi ge regels waar uitkeringsgerechtigden tegenaan lopen. Op dat terrein is er een taak weggelegd voor de ambtena renvakbond AbvaKabo, meende hij. Als voorbeelden van die onrechtvaar dige regelgeving noemde Simonis de sollicitatieplicht voor mensen van 45 jaar en ouder, de woningdelersregeling (Slot zie pagina 23 kolom 1 Wandelend door Veere stuitte een toerist gisteren op een sier lijk gevormd fraai glimmend hekwerk dat een tuin omzoom de. Op een scherpe punt op een hoek van het hekwerk was een stuk karton geprikt. 'Hier ook' stond erop. Peinzend bleef de man staan. Wat moest die tekst toch voor stellen? Om de mededeling nog eens goed op zich te laten in- iverken liet de toerist even bei de handen op het hekwerk rus ten. Ze kleefden toen hij ze terug trok. Verbaasd bekeek de man zijn handen die besmeurd waren met verf af drukken. Verstoord verder wandelend trof hij aan het eind van het hekwerk nog zo'n stuk karton aan. 'Nat' stond erop. - mt» OOSTKAPELLE Met de promotie van Zeeland als toeristisch gebied daar gaat het niet goed mee. Er is, zo bleek van de week op een be stuursvergadering van de Zeeuwse VW, onvoldoende geld om de aan trekkelijkheden van 'Zeeland vakantieland' een tijdje stevig on der de aandacht te brengen. Provin cie en toeristisch bedrijfsleven in Zeeland hebben enkele jaren gele den afgesproken, dat ze er samen flink geld in zouden steken. Maar op de WV-vergadering deze week werd duidelijk, dat het bedrijfsle ven minder gul afschuift dan werd gedacht. A. W. M. Vermeulen, campinghouder in Oostkapelle, Js voorzitter van de VW-commissie, die zich met een re geling voor blijvende financiering van de Zeeland-promotie heeft be ziggehouden. Vindt men de promotie van 'Zeeland vakantieland' niet van belang? „Zo ligt het niet, maar er is wel spra ke van gebrek aan durf, misschien van een stuk kortzichtigheid. Dat durf ik wel in de mond te nemen. Kijk ondernemers in de recreatie, of ze nu bij de Recron, de Horeca of de Ho- recaf zitten, hebben in de eerste plaats oog voor de promotie van het eigen bedrijf, of de eigen plaats. Ter wijl ik hier voortdurend meemaak, dat mensen, als ze om informatie bel len, zeggen: we denken er dit jaar over naar Zeeland op vakantie te gaan. Of: we willen dit jaar naar zee of strand. Ze hebben vaak niet direct het oog op een speciale plek of een speciale camping, ze komen op Zee land af en gaan dan binnen Zeeland naar een vakantiebestemming zoe ken. Ze werken van groot naar klein". Waf komt er financieel kijken bij een effectieve Zeeland-pro motie? „Je moet er van uitgaan, dat je het met een eenmalige grote campagne niet redt. Advertentiepagina's, bui tenlandse beurzen, mogelijk tv- spotjes daar moetje een aantal ke ren mee terugkomen. Pas door de herhaling heeft promotie effect. De concurrentie op de recreatiemarkt wordt steeds groter, je zult dus als Zeeland ook nadrukkelijk op de markt moeten blijven. Je moet dat een jaar of drie doen. Daar zijn ton nen mee gemoeid". Die heeft het bedrijfsleven niet voor over? „De provincie heeft, om de zaak in gang te zetten, een fonds gevormd, vanwege het gemeenschappelijk be lang. Ook het bedrijfsleven zou zo was gedacht ongeveer een ton per jaar bij elkaar brengen. In mijn eigen club, de Recron Zeeland, zou het om 50 mille gaan. Daar is, met veel moei te, veel praten, veel brieven, 45 mille van binnengekomen. Toen was wel duidelijk, dat dat eenmalig zou luk ken, maar niet ieder jaar. Natuurlijk doet ook het bedrijfsleven, via fol ders, via VW-contributies en via ac- commodatiegidsen al het een en an der aan promotie. Ik denk, dat de be reidheid van het bedrijfsleven om op provinciaal niveau aan promotie mee te doen, fout is ingeschat. Er is in de recratiesector sprake van vele honderden bedrijven en bedrijfjes en de afstand tussen die individuele on dernemers en een provinciale over koepeling blijkt te groot om mensen warm te krijgen voor de promotie van Zeeland". A.W.M. Vermeulen ter gat vallen..." v" 'Wj *f| ..de kans bestaat, dat we volgend jaar al in een duis- En nu? „Als commissie hebben we gekeken naar verschillende mogelijkheden om het geld binnen te krijgen via op slag of opcenten op contributie van bijvoorbeeld Kamer van Koophan del. Maar dat kan wettelijk niet. Evenmin is zoiets te regelen via de provincie. De Zeeuwse recreatie-or ganisaties hebben geen apparaat en ook geen machtsmiddelen om zo'n heffing op te leggen. Ik denk dat het nodig is om voor een overbruggings periode toch nog een beroep op de provincie te doen". En het bedrijfsleven? „We moeten in die overbruggingstijd toe naar een opzet, waarbij voor het bedrijfsleven toch een soort opslag regeling wordt ontworpen. Het pro vinciale niveau ligt daarvoor te ver weg, we denken nu in de richting van 'regionale koepel-organisaties', zo als die er voor de promotie al zijn op Schouwen-Duiveland en in Zeeuwsch-Vlaanderen bijvoorbeeld. Op Walcheren is een promotiestich ting in oprichting en op de Bevelan- den zou je er ook een moeten hebben. In de praktijk blijkt, dat deze stich tingen in de eerste plaats het eigen gebied willen promoten, en eigenlijk maar voor een klein stukje Zeeland willen meenemen. Toch denk ik dat er uit die constructie wel wat zal ko men. Het belang van Zeeland-pro motie wordt algemeen onderkend, maar het is net als met belastingen: de zin ervan wordt ingezien, maar vrijwillig komen ze niet binnen, je moet ze opleggen. Dat geldt hier ook een beetje. Dan kun je aan aanvul ling van bijdragen denken via Ka mer van Koophandel en via sponse ring". Dreigt de Zeeland-promotie al snel stuk te lopen als geld ach terwege blijft? „Heel snel. Er is voor 1989 al geen geld meer voor. Wil je voor volgend jaar een promotie-plan hebben, dan moetje er dus nu eigenlijk al mee be zig zijn. Het is dus erg kort dag. Ik moet zeggen: ik heb er wel twijfels over of het op die korte termijn lukt. De kans is niet uitgesloten, dat we volgend jaar met de promotie van Zeeland als recreatiegebied al in een duister gat vallen". Kees Cijsouw VLISSINGEN Uitkeringsgerech tigden zijn financieel veelal beter af wanneer ze samenwonen. Johan Ste kelenburg zei dit donderdagavond in Vlissingen tijdens zijn eerste spreek beurt als voorzitter van de FNV voor een afdelingsvergadering. Deze situa tie voor uitkeringtrekkers bevreemdt hem, omdat de regeringspartij CDA het huwelijk en het gezin juist propa geert. Stekelenburg noemde werkloosheid het grootste probleem van Nederland en veroorzaker van veel andere proble men. Hij beschuldigde het kabinet van rommelen met cijfers om zo het magi sche getal van 500.000 werklozen dich terbij te brengen. „Want met hun be leid zullen ze dat cijfer nooit halen". De kersverse FNV-voorzitter droeg een aantal alternatieven aan ter be strijding van de werkloosheid. Hij pleitte voor investeringen in de infra structuur om bedrijven aan te trekken of in ieder geval te behouden. Verder greep hij terug op het deltaplan dat hij dinsdag bij zijn benoeming tot voorzit ter van de vakbeweging lanceerde. Dit plan behelst activiteiten om de econo mie arbeidsintensiever te maken, waardoor langdurig werklozen kans op een baan krijgen. De loonkosten zouden omlaag moeten en de scholing omhoog. Bepaalde vormen van ar beidsintensieve of milieuvriendelijke dienstverlening dienen vrijgesteld te worden van belastingbetaling. Andere voorstellen van Stekelenburg zijn om voor lonen onder de 25.000 gul den geen sociale premies meer te hef fen, de selectie-eisen bij sollicitatie procedures omlaag te schroeven, ar beidspools te creëren en de wet Vermeend'Moor aan te passen en te in tensiveren. Stekelenburg ging tijdens zijn betoog in het hervormde wijkgebouw 't An ker in op de positie van de vakbewe ging. Hij zei het onrechtvaardig te vinden dat ongeorganiseerde arbei ders meer koopkracht hebben dan vakbondsleden, doordat zij geen con tributie betalen. „Zij profiteren echter wel van het werk van de vakbond. Die zet zich tenslotte in veel gevallen in voor alle werkne mers". De FNV-voorzitter wilde voor taan 0,1 of 0,2 procent van de loonsom voor de vakbond reserveren. De con tributie voor de leden kan daardoor met twee-derde omlaag, zodat alleen nog wordt betaald voor het eigen be lang. Stekelenburg: „Werkgevers betalen de contributie voor hun organisaties tenslotte ook niet uit eigen zak, maar uit de ondernemingskas. Wanneer werkgevers goede arbeidsverhoudin gen en een representatieve vakbond werkelijk op prijs stellen moeten ze op dit voorstel ingaan. Bepaalde landen kennen reeds dit systeem van syndica le premieheffing en daar werkt het uit-, stekend". Over de Vierde Nota Ruimtelijke Or dening zei Stekelenburg de Randstad over- en regio's als Groningen en Zee land onderbelicht te vinden. De nota neemt volgens hem teveel de markt als uitgangspunt zonder zelf noemens waardige invloed uit te oefenen. Hij noemde als voorbeeld de WOV. De rea lisering daarvan mag niet aan de marktsector worden overgelaten, al dus Stekelenburg, de overheid moet wel degelijk meesturen. OOSTBURG Bij een bank te Oostburg is donderdag een vals briefje van honderd gulden ont dekt. Het valse honderdje zat tussen de weekopbrengst van een bedrijf in de gemeente Oost burg. Het bankbiljet zal verder onderzocht worden in de falsifi catiecentrale. Advertentie Vanavond om 19.00 uur zal het telefoonnummer gewijzigd worden in: Het alarmnummer blijft 01100-15555.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 17