asperge: koningin van de groenten 3 9 n groene sinaasappel bepaald niet onrijp culinaire ode aan de specerij enhandel voc CRODINO italiaans alternatief voor alcohol PZC/ vrijdagkrant arbeidsintensief bitter cynar weddenschap VRIJDAG 29 APRIL 1988 De Romeinen hebben in de duinstreek, tussen het huidige Den Haag en Hoek van Holland, vermoedelijk op vrij grote schaal asperges geteeld. Ze waren, net als de Grieken, verzot op deze groente die het best op luchtige, kalkrijke zandgrond groeit. Tot in de late jaren veertig van onze eeuw was Bergen op Zoom het centrum van de Nederlandse aspergeteelt. Na de Eerste Wereldoorlog werd echter de streek rond Venlo en Grubbenvorst steeds belangrijker en ook nu nog komen uit Noord-Limburg onze meeste asperges. Dat is zo'n 80 procent van de totale produktiewaarde die circa 50 miljoen gulden beloopt. Maar oostelijk Brabant, rond Eindhoven en Veldhoven, is sterk in opkomst. Waarom is dat? Hoe komt het dat deze „koningin van de groenten" zo weinig standvastig is? De meeste andereland- en tuinbouwprodukten worden immers j aar in j aar uit al tij d in dezelfde contreien verbouwd. Maar de asperge is anders, de asperge is kieskeurig, zoals het een koningin betaamt. De asperge wil uitsluitend gedijen op wat de kweker noemt 'maagdelijke grond', grond waar vele tientallen j aren geen asperge het levenslicht zag. En na acht tot tien j aar oogsten stopt de tuinbouwer de teelt op dat stuk grond en verhuist hij naar nieuwe, maagdelijke bodem. Pas sinds enkele jaren weten we wat de oorzaak is van die onvermijdelijk optredende „aspergemoeiheid" van de akker. De plant veroorzaakt een chemische, giftige factor in de bodem. En daar helpt geen lieve moederen, bemesten of andere grondverbetering aan. Alleen de tijd ken het helen en dat duurt 30 tot 40 jaar. Er kunnen wel andere gewassen worden verbouwd op dat stuk grond, maar absoluut geen asperges meer. En dat is de reden waarom de asperge zo'n landverhuizende groente is. Steeds moet de teelt naar nieuwe, verse stukken grond worden verplaatst. In Limburg begint die schaars te worden. Daarom is de Brabantse asperge in opkomst: in het oosten van die provincie is nog voldoende maagdelijke grond beschikbaar. mate afhankelijk van de temperatuur. De asperge is de jonge stengel, die onder de grond aan de wortelstok ontspruit. De zorgvuldig glad geklopte oppervlakte van de verhoogde teeltbedden barst open als die stengel, onder invloed van de zonnewarmte. Asperges zijn duur. Dat is logisch. Niet alleen omdat de koningin zo veeleisend is voor wat betreft haar standplaats ook qua verzorging stelt ze hoge eisen. De tuinbouwer moet veel investeren enjaren wachten voor geoogst kan worden. Dat oogsten is heel arbeidsintensief, duurt maar enkele weken en is in hoge In Zuidoost-Azië bestond eeu wen geleden slechts een do zijntje verschillende soorten ci trusvruchten. En die waren nog niet eens allemaal eetbaar. Maar de soorten die wel ge schikt waren voor menselijke consumptie verheugden zich dan ook in een grote belangstel ling. Al gauw gingen de mensen J die soorten kruisen en verbete- ren, zodat allerlei varianten en rassen ontstonden. In onze da gen is het dermate ingewikkeld geworden dat zelfs de beste des kundigen veel moeite hebben al die soorten uit elkaar te hou den. Ze groeien ook niet alleen meer in Azië, maar hebben zich over een groot deel van de tropi sche en subtropische wereld verspreid. Niemand kan dan ook meer zeg- gen wat nu wel de oorspronkelij- ke citrusvrucht is geweest, wie de stamvader van de sinaasap- pel was. Maar in elk geval was het ook een vrucht met een leer achtige schil waar aromatische oliën in zitten, in segmenten ver deeld vruchtvlees met vrij veel sap, en groeiend aan struikach tige bomen. Van sinaasappels bestaan intus sen wel zo'n 2000 verschillende rassen, al worden er maar circa 100 in het groot geteeld. En die krijgen we dan niet eens alle maal in ons land te zien. We kun nen de sinaasappels in drie hoofdgroepen onderscheiden: de gewone 'blonde', de bloedsi- naasappel en de navelsinaasap pel. De vruchten die uit de tropen komen missen die fraaie, oranje schil. Omdat ze groen zijn, ma ken ze de indruk nog onrijp te zijn. Niets is minder waar: ze kre gen zelfs meer zonnewarmte dan hun subtropische familieleden. Juist omdat het in de tropen ook 's nachts heel warm blijft, is de schil niet oranje verkleurd! Want die kleuring ontstaat als het 's nachts kouder is dan over dag, net zoals bij ons in de herfst de blaadjes aan de bomen ver kleuren. i De echte sinaasappelmarmela de hoort van bittersinaasappels te worden gemaakt. Hoewel die vaak Sevilla's worden ge noemd, komen ze oorspronke lijk uit India. Uit de hand zijn ze beslist niet te eten. Wel zijn er mensen die citroenen zo uit de hand eten. Maar de meeste mensen vinden zo'n ci troen veel te zuur. Wel is het geu rige sap heel geschikt om ge rechten op smaakte brengen. En die ingrediënten van het gerecht die onder invloed van de lucht snel verkleuren (champignons, appels) kunnen daartegen wor den beschermd door ze met wat citroensap te besprenkelen. Mandarijnen zitten altijd veel losser in hun jasje dan andere ci trusvruchten. Vroeger zaten er geweldig veel pitjes in, maar de modernere rassen kennen dat bezwaar meestal niet meer. Vooral de Clementines munten daarin uit. Deze toevallig in de natuur ontstane kruising werd in 1902 in Algerije ontdekt door de Franse pater Pierre Clément. In Amerika is het type tangarine heel bekend en uit Japan komt de satsuma. Die grapefruit is ook spontaan ontstaan. Waarschijnlijk al in de vorige eeuw. De pompelmoes zal er wel een voorvader van zijn. In Israël is uit een kruising van gra pefruit en pompelmoes de pome lo gekweekt. De kleur daarvan is lichtgeel, terwijl de grapefruit meestal wat meer oranje is. Er bestaan ook rassen met roze en bloedrood vruchtvlees hoe ro der hoe zoeter en hoe minder bit ter de smaak. De echte pompel moes komt nog steeds uit Malei sië en de landen daar omheen en kan wel 5 kilogram zwaar wor den. het daglicht nadert. Precies op dat moment moet de asperge met de handvoorzichtig worden uitgegraven en afgestoken. Als het oogsten te laat gebeurt, komt het kopje van de stengel boven de grond en verkleurt in enkele uren. Dat mag niet, de asperge moet blank zijn. De beste tijd om te oogsten is 's morgens heel vroeg, als de dauw nog op de velden staat. De grootste produktie wordt bereikt tijdens warme dagen. Voor eind april zijn er daarom geen asperges van de volle grond. En de oogst duurt maar tot vlak na de langste dag, tot 24 juni traditioneel. Daarna moet de aspergeplant gelegenheid krijgen zijn bladstengels bovengronds te ontwikkelen en aan het daglicht nieuwe energie te ontlenen en op te slaan in zijn wortelstok. Uit verwarmde kassen komen wel al vroeger in het j aar kleine hoeveelheden verse asperges op de markt. Maar die zijn nauwelijks te betalen. Na het 'steken'zoals de De gekste citrus is wel de ugli. Lelijk is hij inderdaad: de schil is pokdalig hobbelig, geelgroen of geelbruin. Maar zijn imborst is goed en zoet, sappig en met weinig pitten. Hij is in Jamaica gekweekt. Nog meer knobbels heeft de Indonesische djeroek sambal. Het sap daarvan is ge weldig zuur maar ruikt wel heel lekker. Het kan in gerechten worden verwerkt. Djeroek is overigens de Indonesische naam voor sinaasappel: wie bij ons gewend is een glaasje 'sud- derans' te bestellen, moet daar gewoon djeroek vragen. Mij persoonlijk vertedert het lemmetje het meest. Liemoen is ook een goede Nederlandse naam en in het Engels heet dit vruchtje lime. Het sap is geuri ger en zoeter dan van de citroen en heel geschikt om door cock tails te mixen. De allereerste li monade is gemaakt van limoe nen en dankt daar dus ook zijn naam aan. Het lemmetje is niet zo mooi geel als de citroen. Maar de groene schil bevat veel olie die op grote schaal in de parfumindustrie wordt gebruikt. De kumquat is evenzo een mi niatuurtje. Slechts 2 tot 4 cm en helderoranje. Het is de enige die met schil en al kan worden gege ten. Uitstekend daarom, in plak jes gesneden, in cocktails. Wel oppassen voor de pitjes. Sukade tot slot komt ook van een citrusvrucht. De cedraat of, vreemd genoeg, in het Engels ci tron genoemd. Het gaat bij deze vruchten nu eens niet om het vruchtvlees en ook niet om het buitenste laagje van de schil. Nee, juist dat deel dat bij de an dere soorten wit is en wordt weg gegooid, is hier zo waardevol. Er wordt op industriële schaal su kade van gemaakt door het eerst een tijd in pekel te zetten en het dan te koken in suikerwater. Het is even wennen, meer aan de naam dan aan de smaak, maar als je er een stuk of wat geschonken of gedron ken hebt dan is het al gauw een drank met een vertrouwde klank. Crodino, het alcohol vrije aperitief waarvan Bols absoluut overtuigd is dat het Nederland en daarna ook an dere landen zal veroveren, past volgens de producent bij de nieuwe leefstijl die we om ons heen geboren zien worden. Een leefstijl die het gevolg is van een aantal maatschappe lijke ontwikkelingen. Nederland vergrijst. Er komen steeds meer ouderen, mondige ouderen die zelfbewust zijn en kritisch. Daarmee wordt de vraag naar kwaliteit des te dringender. Je merkt het om je heen. De consument stelt steeds hogere eisen aan dien sten en produkten. Daarnaast neemt het aantal een- en twee persoonshuishoudens toe, ont staan lossere relatievormen wat gepaard gaat met een gro tere individuele zelfstandig heid. De inkomens stijgen wel iswaar niet of nauwelijks maar per huishouden is er meer te besteden. Dat komt door het groeiend aantal tweeverdie ners. Dat alles is van invloed op de leefstijl. Steeds meer mensen zijn bereid extra te be talen voor kwaliteit en exclusi viteit. Maar ook de interesse in de eigen gezondheid is groot. Zo'n 7 miljoen Nederlanders doen actief aan sport, joggen of trimmen, tegen maar 4 miljoen een aantal jaren geleden. De "nieuwe mens" gebruikt min der vet, stopt met roken en be perkt het alcoholgebruik. De mini-multinational Bols, een oer-Nederlands bedrijf maar met 2500 medewerkers ook actief in landen als België, Duitsland, Italië, Spanje, Zwit serland, Brazilië en Argentinië, zag die tendens al lang aanko men. Terwijl de markt voor bier en wijn de laatste jaren nauwelijks meer enige groei vertoonde, liep die voor ge distilleerd en aperitieven dui delijk terug. Die voor mine raalwaters en frisdranken blijkt verzadigd, maar de om zet in alcoholvrij bier gaat met sprongen omhoog. De zorg om persoonlijke gezondheid en veiligheid èn de drang naar het toch behouden van een stukje gezelligheid en sfeer, heeft de behoefte geschapen aan drankjes met een pittig karak ter maar zonder alcohol. Met de introductie van Crodino in Nederland vult Bols een gat in de markt. Signalerend dat een groeiend aantal consumenten een voor keur ging vertonen voor Een ode aan de specerij- f enhandel van de VOC", noemde Ron Henderikse van restaurant Het Groot Paradijs in Middelburg het galadiner dat hij onlangs aanbood aan Zeeland bezoekende toeristi sche journalisten. Ik laat Ron aan het woord: „Specerijen en uitheemse kruiden kennen wij eigenlijk alleen door de bui tenlandse restaurants waar ze overvloedig gebruikt worden. Eens echter, in de glorietijd van de VOC, moeten de Mid delburgse pakhuizen met deze specerijen tot de nok toe ge vuld zijn geweest. Dat bracht mij op het idee ze te combine ren met de onvolprezen grond stoffen van eigen bodem. Voorwaarde moest echter zijn dat hun smaken niet zouden domineren". In die zelf gestelde opdracht is Ron Henderikse ten volle ge slaagd. De fijnproevers die het resultaat van Ron's uitgebrei de experimenten voorgezet kregen waren unaniem in hun lof. De smaak van de produk ten werd in het geheel niet ver doezeld, integendeel juist geaccentueerd. Voor de restau rateur en maitre de cuisine van Het Groot Paradijs opnieuw het bewijs van wat hij ons steeds weer voorhoudt: slechts het gebruik van de beste ingre diënten, hetzij afkomstig uit de regio, hetzij afkomstig uit verre landen vormt de basis voor een goede smaak en de combinatie van beide kan leiden tot exclu siviteit. Ron Henderikse stelde de recepten (in alle gevallen voor acht personen) beschik baar voor de lezers van de PZC en ik laat ze hier volgen, nadat ik nog even heb getuigd van waardering voor de wijnkeuze van Els Henderikse: een Ries ling, Léon Beyer van 1986, een Gewürztraminer, Hugel, van hetzelfde jaar, een Hermitage blanc, Jaboulet ainé „Le che valier de Stèrimberg" 1985 en als klap op de vuurpijl een rian te Rioja Gran Réserva, Enri que Forner, een volle rode wijn met grote diepgang zonder eni ge opdringerigheid. Asperges met gemarineerde zalm en een vinaigrete van saf fraan. Ingrediënten: 750 gram zalmfi let met vel uit het middenstuk, 1 bosje dille, 1 takje dragon, 250 gram suiker, 250 gram zout, bij voorkeur grof zeezout, 24 as perges 1/2 theelepel saffraan draadjes, 1 theelepel Engelse mosterd, 1 dl druivepitolie, 1 theelepel honing, sap van een halve citroen, scheutje witte wijn, eventueel 2 blaadjes nori (gedroogd Japans zeewier, ver krijgbaar bij Japanse winkels of reformzaken). Bereiding: zalm marineren: hak dille en dragon fijn. Leg het stuk zalm op de velkant in een ondiepe schotel. Bedek met de gehakte kruiden en verstop alles onder het suiker-zoutmengsel. Vier uur laten marineren, lichtjes afspoelen en in de koelkast nog eens vier uur laten drogen. De asperges schillen en in water waaraan wat zout en suiker is toegevoegd beetgaar koken (10 minuten). In het vocht aflaten koelen. De saffraandraadjes in de wijn laten weken en hier met de honing, het citroensap, de mosterd en de olie een dressing van roeren. Presentatie: per persoon 3 asperges op het bord rangschikken. De zalm in flin terdunne plakjes snijden en hier per persoon 3 roosjes van schotel waarin een boden witte wijn is gegoten. Bestri ze met de mousseline. De S3 smoor de sjalot, knoflook I kerrie even in wat boter. Va de vissaus, de sereh en mal toe. Even aan de kook laten® men. Zo mogelijk de saus tevoren maken zodat smaakstoffen kunnen rijd Presentatie: plaats de ton Iets 10 minuten in een wa oven tot de mousseline lichtbruin korstje heeft vormd. Leg ze op het bordj omgiet ze met de gezeel saus. Serveer hierbij lamscj en rijstvermicelli (soong). Beursje van rijstpapier vuld met kreeft en Chin paddestoelen met couscfl van wilde rijst en koriand saus. Ingrediënten: 3 gekookte kreeften (10 minuten) van| gram, 200 gram Chinese p destoelen, 1 prei, 8 blaatj rijstpapier, 100 gram rijst, 200 gram zeekraal, vissaus (recept visfond va vormen, met eventueel als har tje een stukje geweekte nori (decoratief en smaak accentue rend). Met wat sla garneren en begieten met de saffraandres- sing. Tongfilets met mousseline en een saus van kerrie en mango. Ingrediënten: 8 tongfilets, 2 dl vissaus (recept PZC 11 decem ber 1987), 1 teentje knoflook, 1 gehakt sjalotje, 1 klein stukje citroengras (sereh), 2 theele pels kerriepoeder, 2 schijfjes gember, liefst vers, 1/4 mango gepureerd. Voor de mousseli ne: 125 gram tong, 125 gram room, 1 ei, 1 eiwit, peper en zout. Bereiding: begin met de mousseline. Zorg dat alle in grediënten door en door koud zijn. Pureer de vis met het ei in de keukenmachine. Voeg al draaiende de room toe. Op smaak brengen met peper, zout en een snufje kerrie. Het eiwit stijfkloppen en voorzich tig onderspatelen. Plet de tongfilets en leg ze dubbelge vouwen in een licht beboterde december), 1/2 bosje vere riander, wat boter. Beredi paddestoelen en prei srao maken en in stukjes siijd stoven in wat boter, op ;mi brengen en af laten koetn. f kreeften uithalen en in suk! snijden en met het grjerJ mengsel vermengen. In8 j ties verdelen. Het rijsbap even laten weken en vuil® r het mengsel. Dichtbind® r een preidraadje. De wiler in water met wat zout oibe nog, in bouillon gaar kolen in stukjes hakken. Dezesti jes met wat boter verwam De vissaus aan de kook :r gen en met de blaadjes k<ri der in de keukenmachine ren. De beursjes vijf miru gaarstomen in de stoonp De zeekraal smoren in wa ter. Presentatie: midden oj bord een bedje maken vanz kraal, dit omringen metjde: de rijst en rondom de siusj ten. De beursjes op de seeki plaatsen. RIEN V Al RE El Om aan de vraag naar Crdino te kunnen voldoen wordt z ge werkt met een dubbele poeg en Van Eek voorziet dateen derde straks moet wordei inf gezet. Zeker wanneer de 'er-; wachting van president 'an! Hellenberg Hubar uitkomtiat de verkoop in Nederland de prognoses zal overtreffen. Hij heeft honderd gulden ingeef in een weddenschap. Wie iet juiste cijfer raadt wint de pt, Marketingdirecteur drs L. Lentz noemt Crodino een „Af wassen drank met een eign karakter, die gewaardeerd al worden door mensen die ai wat voor reden dan ook willn afzien van alcohol, terwijl (j zich toch in een sfeer bevindn waarin alcohol wordt gebruik Marktonderzoek heeft uitg' wezen dat Crodino aanslaat b de leeftijdscategorie van 35 tc 55 jaar (73 procent van de kc pers en koopsters). Landelijl gezien is dat 40 procent van d< bevolking. Zeventig procen drinkt Crodino als vervangei van alcohol en 30 procent in de plaats van een frisdrank. Bols prijst Crodino aan als een „a- peritivo non-alcoholico" en on der het motto: „Zonder, maai toch heel bijzonder", daarmee het kwaliteitsaspect en de ex clusiviteit benadrukkend. Cro dino is gemaakt met bittere en zoete sinaasappelaroma's en een aftreksel van kruiden en specerijen als kinabast, gen tiaan en koriander op zestig procent alcohol. Na verdun ning restert in een glas Crodino slechts 0,06 procent alcohol, Het is een aperitief die noch zoet noch echt droog is en de portie bitterheid vervangt qua smaak het alcoholeffect. Bols presenteerde Crodino in Rome in een enscenering van mar mer en antieke monumenten,. Die sfeer van voornaamheid zal ook spreken in de promotie campagne waarvoor twee mili joen is uitgetrokken. In de week van 3 mei begint een reeks van 35 commercials op televisie, verspreid over een halfjaar en er komen proeverij- en in 750 slijterijen waarvoor 350.000 gulden is gereserveerd, Een flesje Crodino kost fl,60 en een sixpack f8,95. Geen goed koop drankje, maar niet duur der dan andere aperitieven, tenzij u net zo ondeugend bent als die Bolsman die verklapte zo nu en dan en scheutje wod ka in zijn Crodino te doen. RIEN VAN REEMS De bottelarij van Bols in Sulmona, de modernste van Europa. drankjes met een lager alco holgehalte, verwierf Bols zich in 1977 het Italiaanse bedrijf dat Cynar vervaardigde, een bitter op basis van artisjokke- nextract. In 1983 nam Bols in Noord-Italië Terme di Crodo over, niet omdat deze onder neming zo'n uitstekend mine raalwater op de markt bracht, maar om haar alcoholvrije aperitief Crodino dat met na me in het noordelijk deel van Italië al jaren populair was. Een "nonalcoholico", een al coholvrij drankje, is in Italië namelijk niets vreemds. Mr J. A. E. M. van Hellenberg Hu- bar, de voorzitter van de raad van bestuur van Bols, schat ruwweg dat de vloeibare alco holvrije versnaperingen zo'n twintig procent van de wijn markt in dit land hebben afge snoept. Sinds de overname van Terme di Crodo is de afzet van Crodi no met dertig procent gestegen en zijn er 200 miljoen flesjes op de Italiaanse markt. In 1984 breidde Bols de fabriek in Cro do uit en werd besloten Crodi no ook in het zuiden te gaan verkopen. Omdat de produk- tiecapaciteit daartoe ontoerei kend bleek, werd een nieuwe fabriek gebouwd in midden- Italië waar de Italiaanse over heid met aantrekkelijke belas tingfaciliteiten de industriali satie tracht te bevorderen. In Sulmona, omringd door de om deze tijd van het jaar nog be sneeuwde bergtoppen van de Abruzzen, bouwde Bols in re cordtijd de modernste bottela rij van Europa. Door de week werd tot 's avonds negen a tien uur doorgewerkt en ook 's za terdags en 's zondags ging het werk door, vertelt coördinator technische zaken B. M. W. van Eek. onder wiens leiding dit fa briekscomplex met - om maar een onderdeel te noemen - 166 km electriciteitskabel en 28 km pijpleiding, waarvan 5,5 km in roestvrij staal, tot stand kwam. Sulmona, geboortestad van de door keizer Augustus naar de Zwarte Zee verbannen dichter Ovidius, staat bekend om haar 'confetti', bruidssuikers die worden verwerkt tot kleurrijke boeketten die overal in het stadje te koop zijn. Bols koos deze stad om verschillende re denen. Naast goede arbeidsre laties in deze streek, speelden de goede verbindingen met het zuiden, de subsidies en de be schikbaarheid van zuiver wa ter uit de bergen een rol. Dat water wordt in de fabriek zelf geschikt gemaakt om te wor den vermengd met de siroop voor de Crodino. Dat extract komt uit Crodo, „want", zegt Van Eek, „we willen niet dat het recept de hele wereld rond gaat". In oktober 1986 startte het graafwerk in Sulmona, in de cember daarop de bouw, in ju li 1987 de produktie en nog vo rige week legden handwerks lieden de laatste hand aan de marmeren wenteltrap naar het kantoor. In januari kocht Bols Lemonsoda, een fris: drank waarvoor de ingvro^ ren verse sappen van in Seilig gekochte sinaasappels in vriescellen in Sulmona vor- den bewaard. Ook Lemonoda en Oransoda worden nu uast Crodino in het Abruzzentad- je gemaakt. vakman zegt, moeten de asperges bij lage temperatuur en zeer hoge vochtigheid worden bewaard om mals te blijven. Ze worden allemaal op gelijke lengte (22 cm) gesneden en op dikte en kwaliteitsklasse gesorteerd. De zogenaamde holle asperge, die van binnen voos is en dus van mindere kwaliteit, mag tegenwoordig niet langer dan 15 cm zijn. Het is goed om dat, als consument te weten. Want lang niet alle groentehandelaren behandelen het kostbare produkt zoals het hoort. Dikke en dunne asperges zijn overigens precies even lekker. De stengels kunnen thuis, liefst in een vochtige doek, een tijdje worden bewaard. Ze moeten met zorg, en zeker niet te dun, worden geschild. Doe de schillen en de afgesneden uiteinden onderin de pan, leg daar een doek of een stuk keukenpapier op en vul de pan met water. Breng dat aan de kook en laat de schillen een tijdje doorkoken. Geur en smaak delen zich mee aan het kookwater en zo worden straks de asperges extra lekker. Leg dan pas de geschilde asperges in het kokende water, breng alles opnieuw aan de kook en schakel de hittebron uit. Laat zo, heel langzaam en geleidelijk, de stengels zacht en gaar worden in het afkoelende vocht. Heus, dat lukt, ook als is de temperatuur geen 100 graden. Kook ze nooit te heftig of te lang, dan wordt het ouderwetse pap. Bij deze hier aanbevolen, nieuwe manier van asperges koken blijven de stengels het lekkerst en behouden ze hun delicate knapperigheid. MARTIN VAN HUI]STEE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 10