Geen akkoord over zuivel-cao bereikt Protest Sovjet-burgers Street Welker Relaas Ethiopische kinderen Overleg tussen EG en Turkije door Griekenland verhinderd Postbank voorjaar gaat uiterlijk '90 naar beurs op onderpand beperken Soest least gemeentehuis SER wil lenen earresteerd erdachte van aasmoord EETMAN: OPENBARE SCHOOL BLIJFT Economie VS groeit met 2,3 procent HET JUISTE ADRES VOOR EEN NIEUWE RAADZAAL! Mensen werken met Ahrend. Smit: beperking van zondagse reclamevluchten TER-opbrengst roeit met estig miljoen Kamerdebat over invoerbeperking VS ACTIERADIUS BANK WORDT VERRUIMD Ghrond Ahrend: Pres. Roosevettlaan 737, Vlissingen. Tel. 01184 -17540. MORGEN GEBEURT HET IN VLISSINGEN OPENT! AMERSFOORT (ANP) - Werkgevers en bonden in de zuivelverwerkende industrie zijn het dinsdag na zestien uur onderhandelen nog niet eens kun nen worden over een nieuwe cao voor de 18.000 werknemers. De werkgevers hebben een eindbod op tafel gelegd wat de bonden met een negatief ad vies aan hun leden zullen voorleggen, zo hebben woordvoerders van de voe dingsbonden van FNV en CNV dins dagochtend meegedeeld. Als de leden het eindbod volgende week afwijzen, zijn acties in de zuivel industrie niet uitgesloten. Het was maandag de derde keer dat werkge vers en bonden elkaar troffen over de nieuwe cao. De werkgevers blijven er bij dat er niet meer mogelijk is dan een éénjarige cao met 0,75 procent loons verhoging en een eenmalige uitkering van 150 gulden, terwijl de bonden ruimte zien voor twee procent meer loon. De leeftijd voor vervroegde uit treding blijft wat de werkgevers be treft gehandhaafd op 60 jaar. Ook op het gebied van de aanvulling op de wao-uitkering, een minimum garantie voor de ploegentoeslag, scho ling en de vakantiedagen liggen de standpunten ver uiteen. Volgens een woordvoerder van de Ko ninklijke Nederlandse Zuivelbond FNZ komt het eindbod van de werkge vers neer op een stijging van de loon kosten met 1 tot 1,5 procent. De werk gevers zijn de onderhandelingen inge gaan met de opzet de loonkosten gelijk te houden. De stijging is toe te schrijven aan het bod op het gebied van de lonen, maar ook van de vut. De vut-leeftijd blijft weliswaar op 60 jaar gehandhaafd, maar door het grote animo zal de vut dit en volgend jaar wel meer gaan kos ten, aldus de FNZ-woordvoerder. Advertentie Ahrend, waar u een showroom vindt met tafels, en fauteuils voor raadzalen. Ahrend heeft alles voor kantoren, bedriiven, instellingen of tehuizen. Als het om een nieuwe raadzaal gaat, bent u bij Ahrend aan het juiste adres. KAZAN - Zonder dat de politie ingreep werd gisteren een protestdemonstratie gehouden in de stad Kazan in het midden van de Sovjetunie tegen de bouw van een nieuwe bio-chemische fabriek. De burgers zijn tegen vestiging van het complex in de groene zone van hun stad. DEN HAAG (ANP) - Particuliere bele ningen beneden de vijfduizend gul den moeten worden verboden. Dat schrijft de SER-commissie voor Con sumentenaangelegenheden dinsdag in een advies aan staatssecretaris Evenhuis (economische zaken). Zo'n verbod is mogelijk wanneer de Pand- huiswet van toepassing wordt op pandhuizen of banken van lening waar bedragen tot vijfduizend gulden op een onderpand worden verstrekt. Pandhuisactiviteiten nemen in bete kenis toe, maar uit onderzoek blijkt dat er vooral bij particuliere pandhui zen nogal wat misstanden bestaan, zo als hoge tarieven, korte beleentijd, la ge taxatie, gebrekkige informatie over op handen zijnde verkoop en onjuist afgedragen verkoopwinst. Een zwaar wegend argument voor nadere regels is dat een groot deel van het pandkre- diet aan consumenten wordt gegeven, die anders moeilijk over krediet kun nen beschikken. De SER wil de gemeentelijke pandhui zen niet in hun maatschappelijke func tie belemmeren en stelt daarom voor de Pandhuiswet van 1910 weer effec tief te maken. PZC/ binnen-buiten land SOEST (GPD) - De gemeente Soest zal haar eigen, nog te bouwen, ge meentehuis gaan leasen van een Onroerend Goed BV. Dit levert Soest een besparing op van 1,8 tot 3,2 miljoen gulden, omdat de gemeente bij een dergelijke constructie geen btw hoeft te betalen. De miljoenen die door deze belastingtruc worden bespaard, steekt de gemeente in een par keergarage, die onder het stadhuisplein moet komen. Hoewel er ernstige bezwaren gemaakt zijn door de belastingdienst, zijn burgemeester en wethouders van plan het gemeentehuis te laten bouwen door een aparte bv en het daarna tien jaar te huren. De gemeenteraad zal het vrijwel zeker eens zijn met het college. Als Soest het gemeentehuis tien jaar geleast heeft van de (eigen) bv, kan de gemeente het pand terugkopen. Er hoeft dan ook geen overdrachtsbelas ting te worden betaald. Nadeel is wel dat gemeente tien jaar lang officieel geen eigenaar is van haar eigen onderkomen. In de praktijk zal het Soester gemeentebestuur alles te vertellen hebben over de papieren eigenaar, de Onroerend Goed BV. APELDOORN - Prinses Margriet ontving gisteren is haar functie van ondervoorzitter van het Nederlandse Rode Kruis het eerste exemplaar van het boek 'Goede berichten uit een bodemloze put'. Het werkje, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan het Rode Kruis, laat 20 Ethiopische kinderen aan het woord, die de hon gersnood in hun land dankzij het Rode Kruis hebben overleefd. Vlnr. prinses Margriet, drs. C. H. E. Vogel zang (algemeen directeur Rode Kruist en drs. T. S. M. Kroon van de organisatie. OENSDAG 27 APRIL 1988 EMMEL (GPD) - Met de aanhouding an een 26-jarige inwoner van Bem- el denkt het Gelders recherchebij- tandsteam de moord op de 29-jarige emmelaar Peter Matulessy te heb- n opgelost. De verdachte werd dins- ochtend vroeg van zijn bed ge- icht. De arrestatie is mede een gevolg an de televisie-uitzending van Op poring Verzocht' maandagavond, p de uitzending van .Opsporing Ver- cht' kwamen in totaal 130 tips bin- en bij de politie. Het merendeel daar- an had betrekking op het getoonde es, waarmee Matulessy in de echte- 'jke slaapkamer om het leven werd ge- racht. moord had drie weken geleden, op eede paasdag, plaats. Het slachtof- er, gehuwd en vader van drie kinde en, was de avond tevoren met zijn chtgenote en enkele kennissen uit ge- 'eest in het centrum van Nijmegen, mstreeks drie uur 's nachts kwam et echtpaar thuis. Nauwelijks een uur ater werd het gewekt door glasgerin- el en gestommel in de woonkamer, evrouw Matulessy kwam op de over- oop oog in oog te staan met een man et een bivakmuts over zijn hoofd en n mes in de hand. In de echtelijke laapkamer ontstond een worsteling et het nog op bed liggende slachtof- er. De indringer stak vrijwel meteen °e De echtgenote rende in paniek aar haar ouders, die in de buurt wo- en. LVERSUM (GPD) - De Stichting 'her Reclame heeft het afgelopen aar ruim zestig miljoen gulden meer an reclamegelden ontvangen dan in In 1987 haalde de STER 385,7 iljoen gulden binnen tegen 325,3 iljoen gulden in 1986. a televisie-uitzendingen van de TER leverden het meeste op: 330 mil- aan gulden. Het merendeel van de re- lameboodschappen op televisie is af- °mstig uit de voedingsmiddelenin- ustrie: 16,3 procent. Ook de dverteerders die zich bezig houden et financiële zaken, media en vrije 'ld en lichaamsverzorging, hebben an belangrijk aandeel in de televisie- eclame. Op de radio wordt het leeu- 'adeel van de reclame verzorgd door opnieuw) de voedingsmiddelenindus- a en producenten op het gebied van Uls- en tuinprodukten, vervoer en 'andstoffen en geldschieters en ban en. Nederland wordt ruim zeven mil- gulden besteed aan reclame. De TER neemt daarvan een half miljard den voor haar rekening. Het meeste lamegeld wordt geïncasseerd door dag-, vak-, huis aan huis- en pu- aeksbladen: 3,5 miljard gulden. We moeten heel zuinig zijn op ons on- lerwijsbestel. Als ik zie hoe er in het uitenland geworsteld wordt met de fi- anciering van overheids- en particu- ere scholen, dan zeg ik: een wijziging ,an ons onderwijsbestel ligt niet in de 'e en is niet opportuun", aldus Deet- an. ij zei dat er tussen de bewindslieden -an onderwijs en de Senaat geen ver- chil van mening hierover bestaat. De ■oordvoerders van CDA en PvdA had- en vorige week laten weten geen be- oefte te hebben aan een nieuwe choolstrijd. De brief van het kabinet an de vooravond van het 'Paasdebat' ad hun bezorgdheid gewekt, olgens Deetman is de opmerking in e brief niet gemaakt met de bedoe- ghet openbaar onderwijs ter discus- ie te stellen. Hij zei dat „we ons moe- n realiseren dat bijzondere scholen ogelijk zijn, omdat er ook openbare holen zijn. Bovendien kunnen we er et omheen dat grote groepen men- ,n bewust kiezen voor de openbare hooi", aldus Deetman. )e minister zei dat het een andere aak is of de kosten van het openbaar mderwijs omlaag kunnen. „Dan gaat iet om: hoe ga je zo doelmatig moge- ijk met je middelen om? Hoe kunnen re de bestuurslast voor de scholen erminderen? !en discussie over betrokkenheid van le ouders bij de school is volgens de ninister ook wel te voeren, zonder dat le openbare school wordt afgeschaft. Jeetman bestreed dinsdag dat de op- eiding van leerkrachten in het basis- mderwijs niet deugt. „Er is een sfeer- je ontstaan van: die opleiding deugt liet. Maar ik wil waarschuwen tegen overdrijving". Hij zei wel zorgen op lunten te hebben. Bijstelling is nodig, Idus Deetman, maar hij wilde niet op ie bijstelling vooruitlopen, e minister reageerde hiermee op de Jtiek die vorige week door de woord- WASHINGTON (RTR/UCN) - De eco nomie van de Verenigde Staten is in het eerste kwartaal van dit jaar ge groeid met 2,3 procent op jaarbasis, zo heeft het Amerikaanse ministerie van handel dinsdag bekendgemaakt. Het percentage komt overeen met de ver wachtingen. De groei is weliswaar kleiner dan de 4,8 procent van het laatste kwartaal van het afgelopen jaar, maar de vrees dat 1988 een jaar van recessie zou worden na de beurscrisis van oktober vorig jaar is nu toch wel weggenomen, zo werd gezegd. Het gaat overigens om een voorlopige raming van het minis terie van handel. DEN HAAG (ANP) - Op aandringen van het CDA zal de Tweede Kamer de ze week debatteren over de invoerbe perkingen, waarmee de Amerikaanse Senaat onlangs akkoord is gegaan. De CDA'er Mateman vroeg dinsdag aan het kabinet een brief, waarin de ge volgen van de maatregelen voor de Nederlandse economie worden ge schilderd. Weisglas (WD) meent dat er ook een reactie van de EG moet komen, omdat de maatregelen van de VS betrekking hebben op de handelsrelatie van de ge meenschap met Amerika. LUXEMBURG (ANP) - De Westduitse minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher zal al les in het werk stellen om nog tijdens zijn voorzit terschap van de EG-ministerraad (tot 1 juli) een „associatieraad" van de EG met Turkije te organi seren. Dit zei hij dinsdag in Luxemburg na afloop van de EG-ministerraad. Of het zover komt is zeer de vraag. Fikse menings verschillen tussen Griekenland en Turkije waren er de oorzaak van dat er maandag noch dinsdag offi cieel met de Turken werd overlegd terwijl er toch een gemeenschappelijke bijeenkomst van Turkse en EG-ministers was voorzien. De EG-ministers spraken hun Turkse collega's overigens wel infor meel, tijdens een diner op maandagavond. Maandag had er een „associatieraad" met Turkije moeten plaatsvinden (formeel ministersoverleg dat voortvloeit uit het associatieverdrag dat de Ge meenschap in 1963 met Turkije sloot). Eerder op die dag moesten de EG-ministers het eens worden over een gemeenschappelijke, inleidende verklaring voor die bijeenkomst. Maar de Grieken brachten de aanwezigheid van het Turkse leger op het noorde lijk deel van het eiland Cyprus ter sprake. De Grie ken verlangden dat in de verklaring opgenomen zou worden dat de kwestie-Cyprus de verhouding tus sen de EG en Turkije raakt. Daar namen de Turkse ministers, die er door Genscher over gepolst waren, geen genoegen mee en zij bliezen de associatieraad af. Het gaat er in feite om dat Griekenland weigert mee te werken aan de uitvoering van een financieel pro tocol op grond waarvan Turkije circa 1,4 miljard gulden (voornamelijk leningen) van de EG tegoed heeft. Griekenland vindt dat Turkije pas recht heeft op het geld zolang zich Turkse militairen op Cyprus zijn gestationeerd. Turkije heeft eind vorig jaar het lidmaatschap van de EG aangevraagd, maar over die zaak is tijdens de informele ontmoeting met de Turken niet gepraat. De Gemeenschap wil eigenlijk geen nieuwe lidsta ten meer accepteren voordat de vrije markt in 1992 tot stand gebracht is. Sinds in Turkije op het gebied van de mensenrech ten vooruitgang is geconstateerd, werden de betrek kingen tussen de EG en Turkije (die na de militaire machtsovername in Turkije in 1980 in de ijskast te recht waren gekomen) weer genormaliseerd. Dat bracht de EG-landen echter in een lastige positie. Krachtens een akkoord tussen de EG en Turkije uit 1976 zouden Turkse werknemers op 1 december 1986 het recht verkrijgen zich vrij in de EG-landen te vestigen. Maar de Gemeenschap ziet geen kans om de Turken op te nemen. In de Bondsrepubliek ver blijven 1,4 miljoen Turken, in Nederland zijn dat er 170.000. Vorig jaar heeft de EG daarom het voorstel gedaan legale' Turken in de EG meer mogelijkheden te bie den om, als ze dat willen, naar een ander EG-land te verhuizen. De mogelijkheden voor gezinshereniging worden verruimd en Turken zullen, als zij in een EG-land met pensioen gaan, daar mogen blijven. Verder wil men in de EG Turken aanwerven als er voor bepaalde arbeid geen geschikte werkkrachten te vinden zijn. Of Turkije genoegen neemt met dit uiterst magere aftreksel van wat eigenlijk vrij ver keer van werknemers had moeten zijn, had tijdens de associatieraad kunnen blijken. een wijziging in nderwijsbestel EN HAAG (ANP) - De openbare school moet blijven bestaan. Een wijziging van het onder- ijsbestel ligt niet in de rede en is niet opportuun. Dat zei minister Deetman (onderwijs) dins- ag in de Eerste Kamer, waar de begroting van onderwijs werd behandeld. voerders van de regeringspartijen op de nieuwe onderwijzersopleiding - de PABO's - was geuit. Deetman wees er op dat de eerste afgestudeerde de PA BO nog moet verlaten. Volgens de mi nister moet ervoor worden opgepast de hele opleiding omver te trekken. Deetman zei wel zekere eisen te willen gaan stellen aan de toelating tot de PABO. De kern van het probleem ligt volgens hem bij de vooropleiding. De PABO duurt weliswaar vier jaar, maar gezien de veelheid aan kennis en vaar digheden die moet worden aangeleerd, is er volgens de minister geen tijd om allerlei gebreken aan kennis te corrige ren. Met name voor wiskunde zal een toela tingseis komen. Verder zal er volgens Deetman in de PABO's „een proces op gang moeten komen, dat men zelf alert is op kwaliteitsbewaking". Hij vroeg zich af of men tot nu toe wel alert ge noeg is geweest. DEN HAAG (GPD) - Als het aan de stuurgroep Bromfietsexamen ligt, moeten bromfietsers in de toekomst een rij-exa- men afleggen. Worden theorie- en praktijkexa men met goed gevolg af gelegd, dan krijgt de bromfietser een rijbe wijs. Dat staat in een rapport van de stuur groep, dat deze week aan minister Smit- Kroes (Verkeer en Wa terstaat) wordt aange boden. In de stuurgroep zijn on der meer de directie Ver- keers Veiligheid van het departement, Veilig Ver keer Nederland, het Cen traal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen en de ANWB vertegenwoor digd. De stuurgroep on derzocht of het bromfiet sexamen in de Neder landse verkeerswetgeving kan worden ingepast. Jaarlijks raken 8.000 bromfietsers onder de 21 jaar bij bromfietsonge vallen gewond; zo'n 100 van hen vinden de dood. De ongelukken zijn veel al te wijten aan het ge drag van de bestuurder van de gemotoriseerde fiets. Om het aantal ongeluk ken terug te dringen stelt de stuurgroep voor toekomstige berijders van bromfietsen aan een examen te onderwerpen. Zij die nu al 'brommen' hoeven geen rijbewijs te halen. genwater is afkomstig van de zes kilometer verderop gele gen Utrechtse Heuvelrug. Het heeft een gemiddelde hard heid en is vrij van enige bacteriologische besmetting. Dankzij de grote diepte waarop het mineraalwater gewon nen zal worden en de afsluitende kleilagen op 60 en 120 meter diepte, bestaat er volgens de onderzoekers geen ge vaar dat het water door bodemverontreinigingen besmet raakt. De bron is tevens beschermd tegen verzilting door het daaronder gelegen zeewater uit lang vervlogen tijden. Het ministerie van WVC heeft zijn goedkeuring gehecht aan de exploitatie van de bron. VtfNIK (ANP) - Bij Utrecht is op een diepte van 135 meter tn omvangrijke bron mineraalwater aangeboord, dat an alle internationale eisen voldoet. Het ministerie van C is zeer ingenomen met het natriumarme water, dat .eschikt is voor consumptie door mensen met een zoutarm 'ieet en voor de bereiding van babyvoeding. 'a twee jaar onderzoek ontdekte de frisdrankfabrikant iumona op haar terrein in Bunnik een door twee kleila- cn beschermde bron mineraalwater met een capaciteit art 200 miljoen liter per jaarHet ruim 1200 jaar oude re- DEN HAAG (ANP) - Uiterlijk in het voorjaar van 1990 komen aandelen Postbank in de notering aan de Am sterdamse effectenbeurs. Bovendien wordt dan de actieradius van de bank verruimd. Dat heeft de minister van financiën dinsdag bekendgemaakt in een nota aan de Tweede Kamer over de twee jaar waarin de Postbank be staat na de fusie tussen Postgiro en Rijkspostspaarbank. De gedachten gaan uit naar afstoting van aandelen Postbank, die nu alle in handen van de staat zijn, in de vorm van een beursintroductie van in begin sel een minderheidspakket. Een Ver dere afstoting van aandelen wordt ze ker niet uitgesloten. Vermoedelijk pas in 1990 zullen de gevolgen van de ver koop merkbaar worden voor de rijks begroting. Hoe groot die gevolgen zul len zijn, hangt volgens de minister af van het dan heersende beursklimaat. Verder is het kabinet van plan de ac tieradius van de Postbank te verrui men. Dat betekent dat de beperkingen op kredietverlening en andere vormen van zakelijke dienstverlening zullen worden opgeheven. In de particuliere sfeer krijgt de bank ook meer moge lijkheden, zoals effectenbemiddeling. Als de Postbank moet blijven werken binnen de huidige beperkte statuten, lijkt een aantal ontwikkelingen op den duur een bedreiging te vormen voor de gezonde groei en de ontwikkeling van de Postbank als zelfstandige instel ling, zo overweegt het kabinet. De be perking in de statuten leidt tot tussen komst van overheidszijde en dat staat volgens het kabinet een „overheid op afstand" in de weg. van de actieradius bestaan. In het bij zonder ligt het niet in de bedoeling echte assurantiebemiddeling aan de mogelijke dienstverlening van de Postbank toe te voegen. Wel kan worden toegestaan dat de Postbank, zoals de andere banken ook doen, produkten aanbiedt waarvan het verzekeringsaspect een onverbre kelijk deel is, bijvoorbeeld verzekerd sparen en hypotheken op basis van le vensverzekering Vooralsnog blijft de Postbank gebruik maken van de loketten van de PTT. Partijen hebben daartoe een contract met een looptijd tot 1 januari 1996 on dertekend. DEN HAAG (ANP) - Minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) is be reid het verbod op reclamevluchten op zondagen uit te breiden. Nu geldt alleen nog voor de vier grote steden dat sleepvluchten slechts zijn toege staan tussen twee en vier uur 's mid dags. De minister wil in overleg met belanghebbenden bekijken of die re geling ook in andere gemeenten kan worden toegepast. Het GPV-kamerlid Schutte vindt dat luchtreclame de zondagsrust ver stoort. Volgens hem is er sprake van „hinderlijk gerucht in de nabijheid van kerken". Dat mag niet volgens de Zondagswet. Maar het euvel doet zich voor dat de deze wet geen vat heeft op het luchtruim. Smit-Kroes deelt Schutte's mening dat „de geest van de Zondagswet" evenwel gebiedt geluid soverlast tijdens kerkdiensten door re- clamevliegen aan banden te leggen. De minister ziet daartoe de gelegen heid door aanpassing van de regeling Sleepvluchten uit 1986. Ook burge meesters van andere gemeenten dan de vier grote steden zouden dan een verbod kunnen uitvaardigen voor re clamevluchten buiten twee en vier urn 's middags. Advertentie Ook na het afstoten van een minder heidspakket blijft enige beperking

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 7