Pravda kritiseert veiligheid in kerncentrale Tsjernobyl Nederlandse luchtmachtpiloten vertrouwen de F-16 volledig Machtswellust van welgestelden of verantwoord natuurbeheer? Verkiezingen in Laos: eerste stap naar een democratisch systeem PZC/ °P'n'e en achtergrond DE JACHT: Fitter Evenwicht te gast Jagen voor iedereen Liberaler WOENSDAG 27 APRIL 1988 Van onze Moskouse correspondent Alexander Münninghoff) Alle Sovjet-kranten komen dezer dagen met uitvoerige reportages over twee jaar Tsjernobyl. En op een na zijn dat allemaal 'paradeverhalen', zoals de Sovjet-burger dat noemt: en thousiaste beschrijvingen over hoe goed men in het rampgebied de zaken voor elkaar heeft, onderbouwd met indrukwekkende cijfers. Het pijnlij ke is echter, dat uitgerekend het dag blad met het meeste gezag, de partij krant 'Pravda', een hoop ongezouten kritiek levert op de huidige situatie in en rond de kernreactor van Tsjerno byl en zelfs de brigades die met de her stelwerkzaamheden belast zijn, ver wijt dat zij niets van de ramp van twee jaar geleden geleerd hebben. De zaak is, dat een aantal technische bedrijven, verenigd onder de naam 'Kombinat', de opdracht heeft gekre gen om het gebied rond de centrale weer leefbaar te maken. Specialisten werk, zoals uit de meeste reportages blijkt. Maar de uiteindelijke supervisie is, direct na de ramp, toebedeeld aan de plaatselijke partij. En die kan een lastige waakhond zijn, zeker als de ogen van de hele wereld op haar ge richt zijn, zoals in Tsjernobyl het geval is. Immers, het partijprestige is in het geding. De merkwaardige en verrassend afwij kende berichtgeving van de Pravda kan dan ook wellicht teruggevoerd worden tot een niet al te beste samen werking tussen de technische specia listen ter plaatse en het behoedzame partijkader in Kiev. De technici weten zelf niet goed hoe zij de dagelijkse pro blemen het best kunnen oplossen. Het partijkader op zijn beurt moet in Mos kou verantwoording afleggen en is als de dood om in deze gevoelige materie, die men waarschijnlijk onvoldoende beheerst, ook maar de geringste fout te maken. De kritiek van de Pravda is niet mis. De veiligheidsmaatregelen in het ge troffen vierde reactorblok van de kern centrale Tsjemobyl (dat 'de sarcofaag' genoemd wordt omdat het voor eeu wig met een metersdikke betonnen wand is afgegrendeld) zijn onvoldoen de. In het derde blok, dat door de brand werd beschadigd maar dat in middels weer draait, is apparatuur met ernstige defecten geïnstalleerd. De sanitaire omstandigheden in de he le reactor worden onvoldoende geacht. Wegens zorgeloosheid hebben zowel de baas van 'Kombinat' als de nieuwe directeur van de reactor (de vorige is tot een strafkamp veroordeeld) een of ficiële berisping gehad. De Pravda trekt de betrouwbaarheid van de reac tor in twijfel en stelt dat de werkom standigheden er niet goed zijn. Er is personeel aangenomen dat een crimineel verleden bleek te hebben. Bovendien zijn er mensen gepromo veerd zonder dat de partij in Kiev er in gekend werd (een wel heel duidelijke aanwijzing dat de partij op gespannen voet met de reactormensen verkeert) en het management doet aan vriend jespolitiek. 'Kombinat' tenslotte is er niet in geslaagd om onder zijn mede werkers de verschijnselen van dron kenschap, diefstal en ongediscipli neerdheid uit te bannen. Ook meldt de Pravda een probleem voor de nabije toekomst: de werkne mers bij de reactor, die met z'n allen bij elkaar woonden in de inmiddels ont ruimde spookstad Pripjatj, zijnmeren- deels overgebracht naar Kiev. Het is in de Oekraiense hoofdstad goed toeven, zeker als je de levensstandaard daar vergelijkt met die in de kleinere Oe kraiense plaatsen zoals Pripjatj. Er is meer te eten, er is goed onderwijs voor de kinderen, er zijn betere verbindin gen. Maar de bedoeling van de autoriteiten was, dat die technici maar tijdelijk in Kiev zouden verblijven. Met enorme inzeten dat erkent de Pravda ook is er een geheel nieuwe stad, Slavoe- titsj, uit de grond gestampt. Brigades uit Azerbajdzjan, Armenië, Georgië, de Oekraine, de Russische Republiek en de Baltische landen (vooral de Es- ten hebben zich onderscheiden door snel en kwalitatief hoogstaand werk) hebben op nog geen vijftig kilometer van Tsjernobyl een soort eigentijds lustoord van marmer en andere kost bare bouwmaterialen opgericht, met veel zwembaden, sportaccommoda ties, cultuurhuizen en parken. Juist omdat het hier om het nieuwe on derkomen van de ramp-slachtoffers ging, heeft men niet op een roebel ge keken. Wat blijkt nu, aldus de Pravda: zeer velen van de duizenden werkne mers blijven toch liever in Kiev en zijn bereid om him baan in Tsjemobyl op te geven. Dus moeten er nieuwe, ge kwalificeerde krachten gevonden wor den en dat zal nog heel moeilijk wor den, aldus het partijblad. De opvang van de slachtoffers is, zo zeggen alle kranten, uiteindelijk zeer goed verlopen. Vreemd genoeg lopen de getallen die de diverse journalisten vermelden nogal uiteen, maar grosso modo kan worden gezegd dat in de Oe kraine ruim tienduizend huisjes met tuintjes zijn aangelegd, plus nog eens een achtduizend flats in de steden voor de 92.000 bewoners van het rampge bied die moesten worden geevacueerd. Die mensen zullen daar voor het me rendeel blijven. De ware angst voor de straling is bij de Sovjet-bevolking weggeëbd. In Mos kou, dat op het moment van de ramp overigens gunstig lag voor wat betreft de windrichting, hoorde je een jaar ge leden op de markt de huisvrouwen nog steevast informeren waar de uitgestal de waar vandaan kwam. En als dat wat te zuidelijk was, werd er doorgaans van koop afgezien. Dat is nu geheel voorbij en ook onder de buitenlandse kolonie in de hoofdstad is de behoefte om de op de markt gekochte radijzen op straling te laten controleren (vele ambassades hebben daar apparatuur voor in huis gehaald) vrijwel verdwe nen. Rond Tsjernobyl wordt er overigens nog wel steeds gemeten en de radiolo gische dienst van de Oekraine voert geregeld met mobiele laboratoria steekproeven uit op de markten in de republiek. Ook blijft de controles op de waterbassins van de Dnjepr en op het vrachtverkeer (met name de groente en vleeswagens) van kracht. Voor zover bekend zijn er het laatste jaar geen bijzondere uitslagen geregi streerd. In het algemeen kan worden gezegd, dat het vertrouwen in kernkracht als energiebron misschien wel geschokt is onder de gewone bevolking, maar dat daarvan niets blijkt in de over- heidspolitiek. Met trots wordt ge meld, dat de Tsjernobyl-reactor sinds de ramp toch maar weer 21 miljard kwh heeft geleverd en voor dit jaar op een produktie van 19,9 miljard kwh staat geraamd. Wel is er in datzelfde spookstadje Prip jatj een firma opgericht, 'Spetsatom' geheten, die met geavanceerde appa ratuur een groot aantal kernreactoren van het 'ouderwetse' Tsjernobyl-type in den lande moet gaan controleren. De verwachting is, dat er zeker twintig reactoren ofwel gesloten, ofwel geheel gemoderniseerd zullen moeten wor den. Immers, de oudste reactoren zijn in de jaren '50 gebouwd en waren berekend op een werktijd van dertig a veertig jaar. Het staatspersbureau Tass zegt in zijn commentaar hierop dat 'Spet satom' ook robots moet gaan ontwik kelen, want dit soort werk is nog niet eerder vertoond in de wereld en boven dien heeft men nu de 'unieke' ervaring van Tsjernobyl, aldus directeur Sa- mojlenko. De Japanse en Westeuropese robots die naar Tsjernobyl waren gezonden worden als ondeugdelijk omschre ven, omdat hun elektronische hersens onder de stralingsomstandigheden het al snel begaven. Het is maar de vraag, of dat soort plannen ook inder daad in dit land verwezenlijkt kan worden. Het Sovjet-tv-journaal bracht deze dagen een reportage van een nieuwe kernreactor in aanbouw, nabij Smolensk. Men lag achter op het schema, omdat de technische uitrus ting niet op tijd geleverd werd. En dan betrof het nog slechts vrij een voudige onderdelen. Van onze verslaggever Weert Schenk De Nederlandse luchtmacht-pilo- ten van de F-16-straaljagers ver trouwen hun toestellen nog voor de volle honderd procent. Ze zijn het eens met staatssecretaris Van Houwe- lingen (defensie) die het niet nodig vindt om de vliegtuigen aan de grond te houden in afwachting van een on derzoek naar de ongevallen met Ame rikaanse F-16-jagers in West-Duits- land. Nadat de afgelopen maand twee Ame rikaanse toestellen kort na elkaar neerstortten, heeft de Westduitse de fensieminister Wörner een diepgaand onderzoek naar de oorzaken gelast. Hij heeft de Verenigde Staten gevraagd de vluchten boven Westduits grondge bied op te schorten totdat meer be kend is over de oorzaken. De PvdA heeft voorgesteld om een vliegverbod voor de Nederlandse ja gers af te kondigen totdat het Duitse onderzoek is afgerond. Van Houwelin- gen wil daar niets van weten. Volgens hem is er geen enkele reden voor een nader onderzoek of een vliegverbod. De PvdA begrijpt niet waarom Neder land de ontwikkelingen in Duitsland niet zou volgen. Tweede-Kamerlid Vos: „Gewoon praktisch geredeneerd: het is voor de piloten en voor mensen die de toestellen zien overkomen veili ger als het onderzoek in Duitsland even wordt afgewacht". Van Houwelingen wijst erop dat Ne derland een ander type F-16 heeft dan de Amerikanen. „Onze toestellen ge ven geen reden voor bezorgdheid". Ui terlijk is tussen de Amerikaanse en de Nederlandse F-16 geen verschil, maar toch is het Amerikaanse toestel mo derner. Het heeft een andere motor en geavanceerdere electronica, compu ters en software. Een Nederlandse F-16 piloot zegt dat hij en zijn collega's er vrijwel zeker van zijn dat in geen van beide type jagers systeemfouten zitten. „Anders hadden de Amerikanen de F-16's uit eigen be weging 'geground'. Daar ga ik blind op. En als ik het zelf niet zou vertrou wen, vlieg ik niet. Maar daar is geen sprake van". Omdat er naar zijn mening geen nood zaak is voor een vliegverbod, denkt de vlieger dat de werkelijke reden voor de opwinding een 'politiek verhaal' is. Daarom wil hij anoniem blijven. Het ministerie van defensie staat geen officiële gesprekken toe met pi loten of hun commandanten: „Dit is een politieke zaak". In West-Duitsland wordt veel hinder ondervonden van de straaljagers. Doordat de piloten zeer laag mogen vliegen, heeft de bevolking veel geluid soverlast. Bovendien zijn er in de loop van de jaren erg veel vliegtuigen ver ongelukt. Zo stortten meer dan 150 Starfighters neer. De Duitsers noem den het toestel 'de Weduwemaker'. De afgelopen maand stortten in Duits land drie jachtvliegtuigen neer. Een van de verongelukte Amerikaanse F- 16's raakte een woonhuis. Een Franse Mirage-jager vloog in Zuid-Duitsland bijna op een kerncentrale. Een heftige discussie over de vliegoefeningen is losgebarsten. Minister Wörner kan niet anders dan een politiek gebaar maken: een diepgaand onderzoek. De woordvoerder van het Nederlandse ministerie van defensie zegt dat de oorzaken van militaire vliegtuigonge vallen geheim zijn. Alleen van het on geluk in Hoogeveen in 1983, waarbij twee F-16-jachtvliegtuigen zich de grond inboorden, is het eindverslag openbaar gemaakt. De speciale onder zoekscommissie concludeerde dat bei de ervaren piloten door oververmoeid heid fouten hadden gemaakt. Uit Amerikaanse onderzoeken blijkt dat ruim driekwart van de vliegonge vallen te maken heeft met menselijke factoren, zoals verkeerde inschattin gen of het onjuist handelen bij mecha nische problemen. Na de ramp in Hoo geveen stelde de onderzoekscommis sie dat de taken van de vlieger op de grond verlicht moeten worden, zodat hij in de lucht fitter is om zijn echte werk te doen. Dat is er volgens de pilo ten trouwens nooit van gekomen. Van de 168 sedert 1979 aan Nederland afgeleverde F-16 jagers zijn er 16 verlo ren gegaan. In totaal heeft ons land 213 toestellen besteld. Van dat aantal zijn er tot 1999 30 ingecalculeerd voor 'vre- desverliezen'. In eerste instantie ging het veel te hard met de vredesverliezen. In verhouding tot het aantal vlieguren, stortten te veel vliegtuigen neer. Het ministerie van defensie stelde daarop voor de vliegers allerlei beperkende regels om ongelukken te voorkomen. Na verloop van tijd zijn de maatregelen opgehe ven, omdat er gezien het aantal vliegu ren kennelijk best weer een F-16 verlo ren kon gaan. De Starfighter had in Nederland ook een slechte naam. Van de 138 die in Nederland dienst hebben gedaan, ver ongelukten er 42. De Defensiewoord voerder: „Dat lijkt veel, maar is het niet. De Starfighter heeft bij de Lucht macht van 1962 tot 1985 gevlogen. Dat is 23 jaar. Moet je eens kijken hoeveel vlieguren dat geeft. Ook al stortten er 42 kisten neer, gerekend over de hele tijd is dat weinig. Dan kan je zelfs zeg gen dat de Starfighter een veilig vliegtuig was". (Door J. de Brouwer) In de hedendaagse Westeuropese samenleving wordt, mede door de hoge levensstandaard in deze lan den, steeds meer kritiek op de jacht gehoord. Deze kritiek, veelal geuit door zogenaamde 'alternatieve' na tuurliefhebbers, ook wel 'terug- naar-de-natuurders', is veelal geba seerd op emotionele motieven. Te pas en te onpas wordt in deze kritiek ook de vraag geponeerd: is de jacht niet een vorm van machtswellust van welgestelden? Om eens na te gaan of de j acht in deze tijd eigenlijk nog wel past, wat er door de jacht tot stand is gekomen en wat door de jacht wordt voorkomen, is het goed om voor de duidelijkheid twee algemene bepalingen uit de 'Jachtwet' aan te halen: Jagen is het opsporen, bemachti gen of doden van wild en het doen van pogingen daartoe. Tenzij de belangen van de land bouw zich hiertegen verzetten, is de jachthouder gehouden zijn veld op zodanige wijze te bejagen of te doen bejagen, dat een redelijke wildstand in zijn veld gehandhaaft blijft of bij het ontbreken bereikt wordt. Het mag duidelijk zijn dat, zoals uit de tweede bepaling blijkt, jagen niet een kwestie is van even een geweer kopen en wat schieten. Dit, omdat men met verschillende belangen te maken heeft. De landbouwer ge doogt nu eenmaal geen hoge wild stand, omdat de hierdoor veroor zaakte vraatschade van invloed is op zijn inkomsten en de jachtwet ver plicht het handhaven van een redelij ke wildstand in het veld van diezelfde landbouwer. Een totaal afschot is dus niet mogelijk en voor de jager in dat veld zelfs ongewenst, omdat hij de jaren daaraanvolgend öök wil blij ven jagen. Het anti-jacht verwijt: 'Ze schieten alles maar dood!', doet dus beslist geen opgang. Sterker nog, buiten en kele wildsoorten (patrijs, korhoen) in natuurlijke omgeving waarvan te sterk werd ingegrepen, of wier na tuurlijke vijanden te sterk in aantal toenamen, floreert de wildstand als nooit tevoren. Dit is dan echt niet ge komen door de natuur z'n gang maar te laten gaan, want waar dat toe leidt is ook bekend. De Noordhollandse Waterleidingdui nen b.v., in vroeger tijden een uniek natuurgebied met een grote verschei denheid aan diverse vogel- en wild soorten, is nu, sinds de jacht er verbo den werd, een terrein waar men hoofdzakelijk vossen, kraaien en ek sters tegenkomt. Ze hebben flink huisgehouden onder bodembroe ders, de eieren hiervan of hun kui kens. Wulpen, kivieten (hierop wordt en werd niet gejaagd), fazanten enz. komen hier dan ook maar sporadisch meer voor. Vossen, kraaien en eksters zijn ook de soorten die geen zelfregulatie-me chanisme meer kennen. Immers on voldoende voedselaanbod kennen ze niet meer, cultuurvolgers als ze zijn krijgen ze op vuilnisbelten hun kostje toch wel bij elkaar en komen zo die strenge winters door waarin andere dieren het allang hadden moeten af leggen. Zeker als de aantallen van die diersoorten niet meer overeenkomen met het aanwezige voedselaanbod. Dit bleek in de winter van 1986/'87 toen in een, voor de jacht verboden, natuurgebied in de omgeving van Staphorst 60 reeën de hongerdood crepeerden Kijkt vervolgens eens in een goed beheerd jachtveld. Daar komt een grote verscheidenheid aan diersoor ten voor vanwege het simpele feit dat de aantallen hier mede door de mens bepaald zijn. En wel in die ma te dat er een min of meer 'natuurlij ke' evenwicht bestaat. Trouwens aan de functie jachtveld die ze had den of nog hebben, danken we het be staan van mooie natuurgebieden. Tal van fraaie landgoederen zijn voor het nageslacht bewaard geble ven, dankzij de verbondenheid van de grondeigenaar met de grond, zijn liefde voor de natuur en zijn passie voor de jacht. Het gaat niet aan om de jacht te beoordelen op iemands financiële po sitie. Maar het is wel aan de jacht te danken dat er nog mooie natuurge bieden zijn. Sterker nog, dat wild soorten als edelherten en wilde zwij nen in dit land nog leven. Want bèseft men wel wat het kost om een edelhert tot de zogeheten 'afschotrijpe' leef tijd te brengen? Dat is aan schade claims, jachttoezicht, bij voedering (te vreten is er voor die beesten bijna niet op die schrale Veluwe) enz. zo'n 10.000,- Waarbij men moet beden ken dat er in de vrije Veluwe bossen (dus: buiten de 'Hoge-Veluwe', Kroondomeinen en Deelderwoud) zo'n 800 edelherten rondlopen. Dit al les wordt veelal door jagers gefour neerd en beslist niet door terug- naar-de-natuurders e.d., die maar al te graag het wild als toeristisch lok kertje gebruiken of er zelf graag naar kijken (maar er geen cent aan bijdra gen. Dit geeft allemaal niets, als je dan ook maar niet met ongenuanceerde kritiek komt als er eens een schot valt, juist om die wildstand sterk gezond te houden. De financiële po tie van een enkeling is niet represf tatief voor een totale jagersgroep v 35.000 mensen. Dit blijkt overduii lijk uit een onderzoek, verricht dc de afdeling Natuur/Milieu en Faur beheer van het Ministerie van Lar bouw en Visserij. Zeven procent v de Nederlandse jagers behoort tot groep die men 'welgestelden' z kunnen noemen. De overige percf tages zijn verdeeld over de divei beroeps- en inkomensgroepen, wai uit blij kt dat j agen voor een ieder n gelijk is. Dat men zich er een bepa de opoffering, in de vorm van een éi jarige theoretisch- en praktisc cursus en kosten voor de jachthu voor moet getroosten, ja, dat zal je voor over moeten hebben.... Een ander argument tegen de jacht zuiver van emotionele/ethische aai Men vindt het geen pas geven datd ren worden gedood. Het is niet te oi kennen dat een konijntje 'liever' aa doet dan een mug of rat, maar dod is doden, daarin is geen onderschei te maken. Toch worden ook n steeds insectensprays verkoel evenals rattengif en muizenvalls Toch eet een ieder, behalve de ecb vegetarier, elke dag z'n stukje vlees plakje ham en daar wordt toch o een dier voor gedood. Men doet dan niet zelf, maar je sluit toch u bewust de ogen als je gemakshal maar vergeet dat doden van dieren die gevallen ook noodzakelijk w: En dan praten we nog niet eens ov het verschil in levensgenot tussi b.v. kistkalveren en wilde konijnen welke andere wildsoorten ook. De 'echte' natuurliefhebbers bested pelen jagen als sadistisch. Dat e| schot, waar veelal zonder lijden i rekt de dood op volgt, nee, dat ml niet. Diezelfde natuurliefhebber kijl vreemd genoeg wel met plezier nal een natuurfilm waarin een roedl wolven een damhert, beginnende al de achterpoten, levend opvreet. DJ mag wel, dat is pas echt! Over sadj me gesproken ,De jager jaagt niet om te dode maar doodt om gejaagd te hebber zei de Spaanse filosoof Ortega y Gi set. Toch is het goed dat er kritiek op deze, mijns inziens verantwoori vorm van natuurbeheer. Immers, zit overal en ten alle tijde wel ee: een rotte appel in de mand en het goed dat onverantwoord handeli bekritiseerd wordt. Maar dan u' via opbouwende kritiek; geen hel of halve onwaarheden, geuit do lieden die hun mening dwingend f willen leggen aan diegenen die ders denken. (De schrijver van deze bijdrage, J. deBri wer uit Wilhelminadorp, is zelf actief alsl ger, is instructeur voor de wettelijk verei te jachtopleiding en publiceert in het (if schrift 'De Nederlandse Jager'.) (Van onze correspondent Bob Mantiri in het Verre Oosten) Premier Kaysone Phomvihane van Laos aangekondigd, er vol gende maand landelijke en lokale verkiezingen worden gehouden. Het is voor het eerst dat dit gebeurt. Sinds de communistische Pathet Lao dertien jaar geleden aan de macht kwam is er in Laos een grond wet noch een gekozen parlement. De verkiezingen worden dan ook ge zien als een eerste stap naar een de mocratisch systeem. Laos lijkt het voorbeeld te willen vol gen van de Sovjet-Unie, China en Vietnam, waar het politieke en eco nomische hervormingsproces in vol le gang is. Eigenlijk is Laos al in 1985 begonnen met het experimenteren met de economsiche hervormingen in acht staatsfabrieken Het was po ging de produktie te verhogen, de ex port te bevorderen en de bureaucra tie te uit te schakelen. Managers kre gen grotere bevoegdheden, stukloon werd ingevoerd en provincies en on dernemingen mochten zelf direct met de afnemers onderhandelen en een gedeelte van de inkomsten ge bruiken om grondstoffen en onder delen in te kopen. Maar net als in China en in Vietnam stuitte het am bitieuze programma op verzet van de conservatieven in de partijtop. Februari vorig jaar kondigde de op perste volksraad aan dat zij een ont- het buitenland niet alleen wil beper ken tot Vietnam, maar die dat wil uitbreiden tot China, de VS en de Eu ropese landen. Laos behoort tot een van de 24 arme landen in de wereld. Het inkomen per hoofd is ongeveer 140 Amerikaanse dollar per jaar, maar de levensstandaard is in de af gelopen jaren beduidend verbeterd. I Volgens westerse diplomaten ziet I het naar uit dat premier Kaysone en I zijn aanhangers er in geslaagd zijn I om de conservatieve tegenstanders! te overtugen van de noodzaak vanl economische en politieke hervor-| mingen. werp-grondwet voltooid had en dat j-Er worden nu verwoede pogingen ge er nationale verkiezingen voor volks vertegenwoordigers zouden worden gehouden. Laos, dat een bevolking heeft van 3,5 miljoen inwoners, ligt buitenlandse investeringen, die bin- helemaal ingesloten tussen Viet- China, Burma, Thailand en maakt. Een van de oorzaken waarom Kampuchea. De dienst wordt er uit gemaakt door een klein elitair groep je aan de top van de opperste volks raad, die uit 46 benoemde partijle den bestaat. Vietnam dat in dit buurland 40.00 tot 50.000 soldaten, functionarissen en technici heeft, heeft in bijna alle be langrijke zaken een beslissende stem. Premier Kaysone Phomviane wordt gerekend tot de liberale stroming in de regering, die de betrekkingen met daan om buitenlands kapitaal aan te I trekken en de regering heeft onlangs I nieuwe wetten goedgekeurd voor| nenkort bekend zullen worden ge- de hervormingen niet van de grond kwamen was omdat de ondernemin-1 gen die wilden uitbreiden niet be schikten over geldmiddelen. De ban-1 ken konden geen leningen verstrek ken omdat zij geen geld hadden. Bovendien staat het land zwaar in het krijt bij de Oostbloklanden, waar het in het verleden heeft aan-1 geklopt voor financiële bijstand. De laatste jaren ontvangt Laos echter j economische hulp van de Wereld bank en de Aziatische Ontwikke lingsbank voor telecommunicatie en transportprojecten. t

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 6