GEVOLGEN WERKGELEGENHEID PZC/streek I stroomversnelling in de baggerwe- 1 heeft diepe sporen achtergelaten i dorpsgemeenschap van Nieuw- men. Gelegen in de noordoostelijke Jut van Zeeuwsch-Vlaanderen, aan [oevers van de Schelde, vormde het Ier een onuitputtelijke levensbron Ir de dorpsbewoners. De visserij $n (baggerindustrie waren de twee gro- jaedrijfstakken, waar de opgroeien- leugd als vanzelfs in verzeild raakte, (teloorgaan van de vissershaven na (oorlog had een harde klap voor het p kunnen betekenen, ware het niet 1de vissers met hun schat aan erva- e een warm onthaal kregen op de jgerbedrijven over de grens. In de :n tachtig kreeg de bevolking te npen met een nieuwe tegensslag. i inzakken van de baggermarkt ide tot massa-ontslagen, waarvan fde Zeeuwsvlamingen bij de Belgi- le bedrijven de dupe waren. Voor de gdige inwoners ging de aantrek- gskracht van het water langzaam ai zeker verloren. Bij het zoeken iwerk werd de blik meer en meer Inwaarts gericht. \m einde Ontwikkeling Eisen verzwaard Sport verbroedert Politie goed uitgerust Vijver poel van verderf Noodsignaal uit St.-Niklaas Bagger wereld is sterk veranderd IEUW-NAMEN - Slijkboeren werden ze vroeger genoemd. Geen benaming voor landbouwers 1 ploegen op modderige akkers, maar een volkse eretitel voor de arbeiders op baggersche- |n. De baggeraars van het verleden zijn echter langzaam verdwenen. Het aloude ambacht left zich met sprongen moeten aanpassen aan de eisen van de moderne tijd. Voor velen had Ie ontwikkeling ingrijpende gevolgen. Hoe sneller en dieper de schepen konden baggeren, I te meer slibde de werkgelegenheid dicht. Zelfs op de reusachtige vaartuigen was geen (aats meer voor al degenen, die de geschiedenis van de bedrijfstak vorm gaven. De Slijkboe- ïvan vroeger, die uit de boot zijn gevallen, kunnen de onzekere vaarroute van de bagger- hepen nog slechts volgen vanaf de vaste grond aan de wal. rel van Waterschoot is als penning ester van de Bouw- en Houtbond V in Nieuw-Namen goed op de )gte van de arbeidssituatie in het nsdorp. De ledenlijst bevat bijna sluitend namen van mensen, die 'geraar van beroep zijn. Terwijl eger meer dan 50 inwoners werk- im waren in de baggerindustrie, is (aantal inmiddels gedaald tot 29. lijst bevat 12 namen van bagge rs, die als werkzoekend staan inge- reven. buitenland is de laatste tientallen ja ren enorm opgekomen. Brazilië, Thai land, Baudiarabië: je kunt het zo gek niet noemen of ze gaan erheen. Als de bedrijven met zijn allen hier zouden gaan baggeren, dan bleef er geen me ter meer over". Sinds een jaar of 5 hoort ook van Wa terschoot tot de 12 vakbondsleden in Nieuw-Namen, die hun werk op de baggerschepen zagen verdwijnen. De oorzaak van de dalende werkgelegen heid is voor hem zonneklaar. Door de geweldige technologische ontwikke ling en modernisering van het mate riaal is een deel van de vroegere ar beidskracht overbodig geworden. „De schepen zijn veel groter geworden, maar vereisen geen grotere beman ning. Een schip, dat vroeger was uitge rust met een ploeg van tien man, wordt tegenwoordig door drie mensen be mand. Bovendien wordt er nu veel meer werk verzet in een veel kortere tijd. Ik heb nog meegemaakt datje als bemanning van een schip premie kreeg, indien je 300.000 kubieke meter in één maand wist uit te baggeren. Vandaag de dag wordt zo'n hoeveel heid gemakkelijk in één etmaal ge haald. Daarbij is de precisie van het werk enorm toegenomen dankzij de in trede van de computer". Van Waterschoot betwijfelt of de tech nische vooruitgang het werken in de baggerindustrie heeft verbeterd. „Vroeger maakten we geweldig veel overuren en waren we ook op zondag aan het werk. Hoewel veel goede ver anderingen hebben plaatsgevonden, wordt er door de werknemers nog steeds geklaagd. De bedrijven zijn strengere eisen gaan stellen. Wie te genwoordig aan werk wil komen, moet ermee accoord gaan om voor een lange periode naar het buitenland te worden uitgezonden. Zolang een werknemer zijn vrouw mag meenemen naar een langdurig project, kan hij dat wel op brengen. Maar zodra de kinderen leer- llgens de vakbondsman loopt de (ditie van het baggeren in Nieuw- men langzaam ten einde. „Toen de Imahaven dichtslibte, trokken alle Isers naar de baggerbedrijven, loeger bood die bedrijfstak een goe- I garantie op werk. Het ene grote Iject was nog niet afgelopen of er Inde zich al weer een nieuwe op- Icht aan. De werknemers zaten pguit nu en dan een week of zes is". Waterschoot koos evenals vele (zijn dorpsgenoten voor het werken [de Belgische baggerbedrijven in de fnsstreek. Dredging International, i de Nul en in mindere mate De ledt waren van onschatbare waarde pr de werkgelegenheid onder de fuw-Naamse bevolking. De ontwik- ling van de haven van Antwerpen en [scheepvaart op de Schelde bracht Issa's werk met zich mee. Later volg- [de onweerstaanbare lokroep van de ledollars in het Midden Oosten. Het [terrein van de baggerbedrijven ploeg vrijwel de hele aardbol. „Het plichtig worden en hij voortaan alleen van huis weg moet, ontstaan er proble men. Weigert zo iemand de uitzending naar het buitenland, dan dreigt hij op straat te belanden". De baggerindustrie, die ruim 100 jaar geleden schoorvoetend van start ging, maakte vanaf de jaren '60 een stormachtige ontwikkeling door. De bedrijven werden uitgerust met apar te onderzoeksafdelingen, die een ge weldige impuls gaven aan de moder nisering van het materiaal. De tradi tionele baggermolen werd verdrongen door nieuwe typen als de sleephopper en de cutterzuiger, waar door de capaciteit enorm toenam. Hopperzuigers, die tot 1960 beschik ten over laadruimten van maximaal 1000 kubieke meter, konden in het be gin van de jaren '70 al het tienvoudige laden. Een hopper met een ruimte van 25.000 kubieke meter ligt inmiddels klaar op de tekentafel. De cutterzui gers kenden een even spectaculaire ontwikkeling. Was het vermogen in de jaren '50 nog beperkt tot 500 pk, in 1980 waren de paardekrachten geste gen tot 20.000. De pomp- en zuigtech- nieken werden sterk verbeterd en de precisie werd vele malen vergroot dankzij moderne computertechnie ken. Het baggeren werd mogelijk tot een diepte van 30 meter en ook de zeer harde grondsoorten stelden de bagge- Een modern baggerschip op de Schelde aan het werk. - -x.'. Karei van Waterschoot:., traditie loopt ten einde... kamer van een hopper. „We liepen toen met zijn zessen rond in de machi nekamer, terwijl er nu nog slechts ruimte is voor twee man. Een hopper zuiger van 800 kubieke meter had toen ongeveer tien bemanningsleden. Later kon met een zelfde aantal een zuiger van 3000 kubieke meter worden uitge rust. Men is meer inzet van de mensen gaan vragen nu meer werk met minder personeel moet worden uitgevoerd. Aangezien de ontwikkeling van de techniek zo snel gaat, kun je alleen meegroeien door je tijdig bij te scho len". In het begin van de jaren '70 kreeg Ver- meiren het aanbod om een jaar mee te werken aan een havenproject in Alge rije. Hij wist waar hij aan begon. Werk perioden van drie maanden, telkens afgewisseld met twee weken vakantie. Zijn keus was snel gemaakt. „Het werken in het buitenland gaf me de kans om in korte tijd veel geld te ver dienen. Ik maakte in Algerije per slot van rekening zo'n 78 uur in de week. Bovendien was ik jong en wilde ik graag iets van de wereld zien". Werd vroeger nog gevraagd of een werknemer trek had in een langdurig project in het verre buitenland, de laatste jaren zijn ook hier de eisen verzwaard. „Vroeger kreeg je de kans om nee te zeggen. De uitzending naar het buitenland verliep toen heel soe pel. Als je geen zin had om zo lang van huis weg te gaan, kon er gemakkelijk iets worden geregeld. Dan was er wel een ander te vinden die voor jou in de plaats ging. Tegenwoordig zegt men: je bent in dienst van een inaternatio- naal baggerbedrijf en dat houdt in dat je overal inzetbaar moet zijn. Als je wordt aangewezen om voor een jaar naar het buitenland te gaan, kun je echt niet weigeren". Vermeiren geeft toe dat hij niet graag nog eens een jaar van huis wil gaan. Om lange tijd verstoken te zijn van vrouw en kinderen zou hem nu zwaar vallen. Hij is echter realist genoeg om een eventuele opdracht in het buiten land zonder protest te aanvaarden. Sinds zijn verblijf in Algerije is hij steeds gevrijwaard gebleven van lang durige uitzending naar het verre bui tenland. De laatste jaren concentreert zijn werk zich op de Schelde, met nu en dan een kort project in een van de om ringende landen. Het ziet er naar uit dat de tijd van de grote baggerwerken voorbij is. „Tegenwoordig nemen ook de grote firma elk baggerwerk aan, wat maar enigszins in aanmerking komt. Vroeger was een project van een jaar de gewoonste zaak van de wereld. Men had toen geen interesse voor kortlo pende opdrachten van minder dan zes maanden. De laatste jaren komt het daarentegen regelmatig voor, dat bag gerwerken van enkele weken worden geaccepteerd". De toenemende aan dacht voor korte projecten doet de be zorgdheid om de werkgelegenheid groeien. „Zo ontstaat er vrees voor nieuwe ontslagen. Toch heb ik als werknemer bij een Belgisch baggerbe drijf eigenlijk weinig te klagen, vooral wanneer ik bekijk bij hoeveel firma's in Nederland het werk stilligt". De 18-jarige Bart Vermeiren heeft vast besloten om evenals zijn vader de bag- gerwereld in te gaan. Daarmee houdt de vergelijking tussen vader en zoon Vermeiren direct op. Wie tegenwoor dig bij een baggerbedrijf in dienst wil treden, kan het vak niet meer in de praktijk leren maar zal eerst een vak gerichte opleiding moeten volgen. Zoon Bart was een van de eerste leer lingen van de baggerschool in Delfzijl. Inmiddels is hij bezig met de laatste loodjes voor het diploma molenbaas- zuigerbaas. Momenteel volgt hij een opleiding voor maritiem officier in Vlissingen. Als hij zich op zijn 23-ste eindelijk kan aanmelden bij een bag gerfirma, zal hij een studie van meer dan tien jaar achter de rug hebben. „Je moet steeds meer weten van het vak, want de computer heeft zijn intrede gedaan en je staat met steeds minder mensen op een modern schip". Over de toekomst van het baggeren maakt hij zich geen enkele zorgen. „Nederland is een land van zeevaarders, dus hier kunnen ze nooit zonder baggerwerk". Ook vader Vermeiren benadrukt het grote belang van een goede scholing voor het werken in de baggerindsu- trie. „De tijd dat het vak van vader op zoon werd overgedragen is voorbij. Er zijn steeds meer papieren en diplo ma's vereist". Het werken op een bag gerschip heeft echter één facet, dat volgens Jef Vermeiren ook in de toe komst niet zal veranderen. „De be manning op een baggerschip vormt een grote familie. Dat wordt wel eens vergeten door sommige mensen. In de baggerwereld kan een officier echt niet met een witte boord rondparade- ren op een schip. Wie bang is om zijn handen vuil te maken, kan beter iets anders zoeken". Twan van Lierop Gezien op een weggetje in de Koegorspolder: een man op een dubbele step. Navraag leert dat hij Ernst Barentsen heet, uit Terneuzen komt en dat zijn vervoermiddelen rol lerski's zijn. Barentsen die een liefhebber is van winter sport kan met deze ski's op wieltjes ook in de zomer in de juiste conditie blijven. Zijn top is nu achttien kilometer per uur. Hij verwacht dat hij na enige oefening wel dertig kilometer per uur haalt. Al te snel is niet goed, dunkt ons, want er zitten geen remmen op. raars niet langer voor onoverkomelij ke problemen. Het moderne, grote materieel maakt het mogelijk om grote hoeveelheden bagger in zeer korte tijd te verwerken. De sleephopper Lelystad van Ballast Nedam slaagde erin 1,2 miljoen kubie ke meter slib in drie weken uit te bag geren. Cutters, die rond 1970 1000 ku bieke meter per uur verorberden, heb ben inmiddels geen moeite meer met een vijfvoudige hoeveelheid. Bij al de ze verbazingwekkende groeicijfers blijft één getal ver achter, want met de afname van de grote projecten in het buitenland bereikte de baggerindus trie in de jaren '80 een waar diepte punt. De groei van het materieel ging niet vergezeld van een toename van het aantal personeelsleden. Bij de Ne derlandse baggerbedrijven, die toon aangevend zijn in de wereld, werd het aantal werknemers de afgelopen 15 jaar zelfs gehalveerd. Bovendien wor den er steeds zwaardere eisen gesteld aan de opleiding van het personeel. Sinds acht jaar kent ons land een bag gerschool in Delfzijl en twee jaar gele den startte een studie baggertechnolo- gie in Groningen. De werknemers, die het vak in de praktijk hebben geleerd, proberen zich te handhaven met bij scholingscursussen. Eén van de mannen van de harde praktijk is Jef Vermeiren, die tot de laatste 29 baggeraars van Nieuw-Na men behoort. In 1961, op 18-jarige leef tijd, kon hij beginnen in de machine- .cr OLEN - Wie heden ten dage nog durft te verkondigen dat sport ver broedert, wordt nauwelijks nog als geestelijk volwaardig beschouwd. De sportwereld bestaat immers niet uit gelijkgezinde broeders maar uit nietsontziende tegenstanders, die elkaar waar mogelijk proberen dwars te zitten of onderuit te halen: De sportieve strijd om de zege ont aardt niet zelden in een moordende concurrentieslagwaarbij alle mid delen geoorloofd lijken. De hardste zakenjongens schrompelen ineen tot zielige doetjes, wanneer ze met een willekeurige sportieveling wor den vergeleken. Vooral op topni veau zijn de krachtmetingen vaak pure gevechten op leven en dood. Een prestatie, die wordt opgete kend in het Guiness Book of Re cords wordt tegenwoordig alom er kend als het hoogst haalbare in de carrière van een sportman. Geen wonder dat alle normen ogenblik kelijk vervagen zo gauw een serieu ze recordpoging wordt onderno men. Een frietbakker uit Olen pro beerde zich onsterfelijk te maken door meer dan drie dagen onafge broken met zijn patatten in de weer te blijven. Een hoogst opmerkelijke prestatie, temeer omdat enkele voormalige recordhouders al het mogelijke ondernamen om de wee stand van de ijverige friet bakker te breken. Bij iedere nieuwe lading frieten, die in het hete vet gleed, schreeuwden zijn jaloerse concur renten hem toe de dwaze onderne ming te staken. Gelukkig bleek het afkeurende commentaar slechts te werken als olie op het vuur. On danks alle tegenwerking slaagde de recordpoging wonderwel. De verbroedering had minder succes. Wellicht geeft de term verloederin geen treffender beschrijving van de wedstrijdsfeer. MALDEGEM - De inspannende taak van een politieman kan zon der een hypermoderne uitrusting nooit naar behoren worden ver vuld. De handhaving van de open bare orde is een onmogelijke op dracht, indien de ambtenaar in functie verstoken blijft van gespe cialiseerde hulpapparatuur. Mal- degem is een van de weinige plaat sen, waar het zware politiewerk op zijn werkelijke waarde wordt ge schat. Onlangs werd het gemeente lijke korps voorzien van zo'n doel treffend materieel, dat elke agent in staat moet worden geacht in zijn eentje stand te houden tegen een complete tankdivisie. De bestrij ding van de misdaad vergt nu een maal zwaar geschut en een verdedi ging met kogelvrije helmen en vei- ligheidsschilden is wel het minste dat een politieman tijdens harde confrontaties nodig heeft. Het zal weinig verbazing wekken, dat de eerste resultaten van de nieuwe uit monstering weldra merkbaar wa ren. De no-nonsense campagne had een verbluffend succes. Maar liefst 700 keer slaagde het gepantserde elitekorps erin proces-verbaal op te maken tegen foutparkeerders. REET - Dat nieuwbouwwijken meer zijn dan saaie, troosteloze rij en betonblokken zal niemand in de Belgische gemeente Reet nog dur ven ontkennen. Toen tien jaar gele den een lap grond werd vrijgegeven voor woningbouw, stonden de gega digden in drommen bij het stadhuis op de stoep. De massale belangstel ling was meer dan terecht, want in welke moderne buurt hebben de be woners een natuurlijke vijver bin nen handbereikt? Vooral bij avond schemering zou de waterkant een ideaal toevluchtsoord bieden voor de romantische buurtbewoner, die zijn dichterlijke creativiteit in alle rust wilde botvieren. Helaas is het aanvankelijke enthousiasme in middels omgeslagen in een diepe af keer. Het lieflijke water verviel in enkele jaren tot een poel van ver derf, die alleen nog maar walging kan oproepen. De lemen bodem laat geen druppel water door, zodat het idyllische vijvertje geleidelijk ver anderde in een stinkend, groezelig moeras. Een hemels paradijs voor insekten, ratten en ander ongedier te, maar een ware hel voor de buurt bewoners, die hun vijver niet meer kunnen luchten of zien. ST.-NIKLAAS - De Belgische rege ring moet niet denken, dat de bur gers van St.-Niklaas met zich laten sollen. Bij elke regenbui zakken de bewoners in één van de dorpsstra ten tot aan hun knieën in de mod der. De gemeente is de geweldige toestroom van waslopers zo gewel dig beu, dat geen moment langer kan worden gewacht met de herbe strating. Aldus ging een dringend verzoek naar de overheid om de reddingsoperatie te ondersteunen. De rijksambtenaren in Brussel bo gen zich uiteraard in alle rust over het noodsignaal uit St.-Niklaas. Een weloverwogen beslissing vergt nu eenmaal enige bedenktijd. Van daar werd de subsidieaanvraag naar de gemeente teruggestuurd, zodat de hele procedure nogmaals kan worden doorgenomen. De hys terie nabij heeft de gemeente inmid dels besloten de straat op eigen kos ten te repareren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 41