AWBEmEVfNAMCOLOOG SNICK: Weer uitstel WOV-besluit ZEEUWSE. I almanak Snelle schoonmaak Oosterscheldehavens 1 in oeeia de mensen zijn in de eerste plaats Rapport veiligheid PSD-veerboten nog steeds in studie PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sportvissers gered bij Zeebrugge IN-SERVICE-OPLEIDING ïeBissiNGEN - Een registratiesysteem, waarbij op een kaartje wordt genoteerd of de teelbal van pasgeboren jongens al of niet zijn ingedaald in de balzak, kan duizenden onnodige sraties voorkomen en de kans op onvruchtbaarheid bij mannen beperken. leraties Ontvangst |s: cijfers over idenhof niet fbaseerd op itenuitspraak FINANCIËLE CONSEQUENTIES INGRIJPEND zc z f 71 WOENSDAG 27 APRIL 1988 egistratie beperkt Jeelbaloperaties MIDDELBURG Minister Smit-Kroes beslist pas over de vaste Westerschelde-oeververbinding (WOV) nadat een oordeel is geveld over het alternatief plan van de Hulste naar ir G. J. J. van Eeden. Dit plan terugkeer naar het oude idee van een WOV bij Kruiningen-Perkpolder zou 100 tot 300 miljoen goedkoper zijn dan de meer centraal gelegen WOV waar momenteel op wordt aangekoerst. Het plan Van Eeden wordt gedragen door een groep Oost- zeeuws-Vlaamse ondernemers. De WD-afdeling Hulst- Hontenisse stuurde het begin deze maand naar de minister toe. De stuurgroep WOV van gedeputeerde Barbé (be staande uit ambtenaren van rijk en provincie) komt vrij dag speciaal in Den Haag bijeen om erover te praten. Barbé verwacht niet dat het plan Van Eeden door de stuurgroep zal worden omarmd. Wat hem betreft wordt het plan 'afge schoten'. Eerder zei hij al: „Indien het in dat rapport zou gaan om het ei van Columbus, zou er nog iets kunnen ver anderen. Maar dat lijkt me nauwelijks denkbaar". De wens van de minister om toch naar het plan Van Eeden te kijken betekent verder uitstel van de besluitvorming over de WOV. Het ministerie beraadt zich nu al wekenlang over de 'laatste losse eindjes' van de financiering waarvoor zowel door Barbé als door de twee aspirant-bouwers voor stellen zijn aangedragen. De gedeputeerde houdt vandaag een inleiding over het WOV-project tijdens de jaarlijkse 'vakgenotenconferentie' van de Rijks Planologische Dienst en de provinciale plano logische diensten die gehouden wordt in het Brabantse Veldhoven. Er wordt dan gesproken over de Vierde Nota voor de ruimtelijke ordening. Behalve over de WOV staan ook inleidingen op het programma over de ontwikkeling van de Noordrand Rotterdam, Amsterdam Zuid-Oost, Maastricht en toeristisch Brabant. Gynaecoloog H.K. ASnick. Walcheren, waar de registratie 51 mei 1983 bestaat, liep het aan- leelbaloperaties bij jongens van 0 14 jaar terug van gemiddeld 42 tot 7 ■jaar. Daarmee komt het vrijwel [een met het percentage jongeren, |op grond van medische gegevens onder het mes' moet. Ideze slotsom komt de Vlissingse becoloog H. K. A. Snick in een arti- tver de daling van het aantal testi- fperaties op Walcheren in het Ne- lands Tijdschrift voor Geneeskun- |Hij bekent het „een schande te a vinden" dat de kaartjes-in-twee- d (één voor de ouders, één voor arts lerloskundige) nog steeds niet lan- zijn ingevoerd door kennelijke lil van de kruisverenigingen. In ok- [r 1986 werd het systeem (kosten: ),- per jaar) wél geaccepteerd Ir zijn collega's en artsen uit de Jdzorg op een zogenaamde 'inter- legiale toetsing' in Utrecht. Collega's van een bevriend blad mochten het onlangs bele ven een gezelschapje te ont vangen van plaatselijke politi ci. die zeer geïnteresseerd wa ven in de gang van zaken bij een dagbladbedrijf. Twee redactrices en twee re dacteuren onthaalden de poli- dei op een pittige bak koffie en daarbij werd een schat aan in formatie geserveerd. Voldaan nam het gezelschap na twee uur afscheid. Mj hebben veel opgestoken", vatte de woordvoerder van het gezelschap prijzend samen. Gevleid lieten de twee redac trices en beide redacteuren de complimenten over zich heen komen. Maar hun milde stemming liep toch nog plotseling een deuk °Ptoen de woordvoerder van de plaatselijke politici zijn toe spraakje afrondde met de op merking: ■Heren bedankt voor de infor matie en dames bedankt voor de koffie". geraakt, zoals bijvoorbeeld gebeurt bij een medisch onderzoek. 'Retractiele testis' ontstaat een half jaar na de geboorte en verdwijnt na de puberteit. De bevalling is dan ook hét ideale tijdstip om de indalingstoe- stand van de teelballen vast te stellen, vindt de Vlissingse gynaecoloog. Zijn onderzoek toont aan dat het regi stratiesysteem op Walcheren, waar het wordt uitgevoerd door de kruisver eniging, naadloos werkt. Een steek proef uit begin 1987 onder 80 ouders van kinderen, geboren tussen 1 juli 1983 en 31 december 1984 (in de begin periode van de registratie), wees uit dat 93 procent de kaart nog had. Van 100 jongens bleken 92 kaarten bij de huisarts te liggen of zat een notitie over de ligging van de teelballen in het medisch dossier. Opvallend is de ster ke daling van het aantal operaties. Ging het in 1983 nog om 43 ingrepen, een jaar later zou het met uitzonde ring van een kleine 'piek' in 1985vrij wel stabiel blijven op het gemiddelde van 7. Snick's conclusie is dan ook duide lijk: registratie hèlpt. Dankzij een simpel kaartje worden ouders, huis artsen, kinderartsen en consultatie bureau steeds weer met de neus op de feiten gedrukt. [ck, werkzaam bij het Streekzie- luis Walcheren, kwam enkele ja- Ifeleden in het nieuws toen hij aan lel trok over het grote aantal onno- e teelbaloperaties bij jongens tus- 0 en 14 jaar. Icieel komt het niet-indalen van likels in de balzak na het eerste le- Jsjaar in ons land 850 keer per jaar Ir (0,8 procent). Het aantal ingrepen lommelt echter tussen de 5000 en To, Uit onderzoek op Walcheren lek dat medische missers nogal eens Iden veroorzaakt doordat artsen de Tractiele testis' niet herkenden. Het It daarbij om een betrekkelijk on- luldig euvel, waarbij de teelbal zich lelijk terugtrekt als hij wordt aan- DDELBURG Het dagelijks pro- Icietestuur erkent dat geen harde Iers op tafel kunnen worden gelegd [beslissend zijn voor het lot van het laardenoord Lindenhof te Zuiddor- I zolang de Zeeuwse staten nog niet lar zijn met de discussie over de lestie. |t blijkt uit een dinsdag door gs ge- mileerd antwoord op schriftelijke Igen vanuit de statenfracties van |A, WD, SGP, D66 en RPF/GPV. betrokken fractiewoordvoerders Ikken aan de bel toen vorige week lek dat gs het Axels gemeentebe- |ur en het Lindenhofbestuur voor de 1 stelden: verplaatsing van Lin- hof naar nieuwbouw te Koewacht Ipaciteitsverhoging tot in beginsel [bedden) of renovatie te Zuiddorpe Jarschijnlijke capaciteitsverminde- Bgtot 42 bedden). [ze cijfers, zo concludeerden de vra- ïstellers, zijn niet in overeenstem- Jigmet de uitkomsten van de eerder maand gehouden statendiscus- I De cijfers zouden ten onrechte lar één keus mogelijk: nieuwbouw koewacht. [antwoorden nu: „De in onze brie- genoemde aantallen geven het Indpunt tot dusver van ons college Ier. Overigens erkennen wij gaarne |t er nog geen uitkomst is van de sta- Jdiscussie en dat uw staten daar- |er nog een uitspraak moeten doen. zullen dat aan de belanghebben- |n laten weten". MIDDELBURG - De vervuilde havens in het Oosterscheldegebied kunnen binnen een jaar in één operatie worden schoongemaakt. Dat is moge lijk door gebruik te maken van de voormalige buitenhaven bij het slui- zencomplex Hansweert voor berging van het vervuilde slib. Dat storten is op milieuhygiënisch verantwoorde wijze mogelijk. Rijkswaterstaat en de betrokken ge meentebesturen moeten op korte ter mijn een plan hiervoor uitwerken. De totale kosten van deze grote schoon maak in het waardevolle Oosterschel degebied, waarbij circa 200.000 kubie ke meter slib in het geding is, liggen tussen vier en vijf miljoen gulden. Voor een deel verstrekt het rijk subsidie. Het gaat om de havens van Yerseke (15.000 m3 slib); Colijnsplaat (2.000 m3); Zierikzee (50.000 m3); Bruinisse (50.000 m3), alsmede een deel van de Plaat van Oude Tonge (hoeveelheid nog onbekend) en het kanaal Goes- Oosterschelde (40.000 m3). Ook het ge bied van de Hansweertse werf Rei- merswaal (40.000 m3) kan uit prakti sche overwegingen worden meegeno men; de werf ligt naast de voormalige voorhaven. In feite wordt 'werk met werk' gemaakt. De voormalige buiten haven moet worden gedempt, in hoofdzaak met grond die vrijkomt bij de aanpassing van het Kanaal door Zuid-Beveland. Op de bodem van de haven kan een laag vervuild slib wor den gestort, waarvoor anders op ande re plaatsen kostbare en milieuonvrien delijke oplossingen nodig zijn. Ir L. Bijlsma van rijkswaterstaat Zee land hoopt vurig dat het plan door gaat. „Dit is een goede kans voor de Oosterschelde. Als we met zijn allen onze hakken in de grond zetten, dan kan de schoonmaak snel gebeuren. Anders hou je over langere tijd vervui lingskansen in de Oosterschelde en kom je later als sanering écht on vermijdelijk is alleen maar voor (Slot zie pagina 19 kolom 1) OOSTKAPELLE Hij zit er al an derhalve week over te dubben, con servator Wim Phaff van het Zeeuws Museum Natuur historie in Oostka- pelle. De hele museumbibliotheek is al doorgespit, zonder enig resultaat. Oorzaak van al dat werk is een klein ellipsvormig stekelig diertje van on-- geveer 12 millimeter lang en 8 milli meter breed. Opvallend aan het mi- niscule beest zijn een paar centime ter lange stekels op zijn rug. Aan de onderkant heeft het twaalf spriet- achtige pootjes. Het beestje werd door een medewer ker van Rijkswaterstaat in de Kree- kraksluizen gevonden. Die stuurde het op naar het Zeeuws Museum met de vraag om welke diersoort het ging. Wim Phaff herinnert zich nog dat hij de man antwoordde, dat hij dat zou horen zodra het diertje bij het museum aankwam. Niets was minder waar. Na alle beschikbare naslagwerken te hebben bestudeerd is de museum conservator nog geen stap verder. Hij vermoedt dat het om een tropisch diertje gaat, dat misschien met een schip is meegekomen. Hij is van plan foto's van het beestje op te sturen naar de Nederlandse universiteiten. Phaff hoopt ook van bezoekers van zijn museum tips te krijgen, want het diertje zal onder een grote loep wor den uitgestald in een van de vitrines. De conservator denkt er zelfs over er maar een prijsvraag van te maken, want hij moet weten om welk beestje het nu eigenlijk gaat. Phaff: „Zoiets gaatje op een gegeven moment intri geren". 2 ma 1%^ Éi VLISSINGEN Verpleegkundigen kunnen via verschillende kanalen in de gezondheidszorg terecht ko men. Het normale middelbaar en hoger beroepsonderwijs is een weg. Een andere, vaker bewandelde is de in-service-opleiding. Jongeren die verpleegkundige willen worden en zich bij zo'n opleiding aanmelden, zijn in dienst van een ziekenhuis of andere instellingen in de gezond heidszorg. De leerling is in de eerste plaats werknemer. Die situatie is niet gelukkig, vindt de Den Treek-groep. Zij overhandigde maandag in Den Haag staatssecre taris drs D. J. D. Dees van volksge zondheid en z'n collega mevrouw drs N. J. Ginjaar-Maas van onderwijs een plan. Eén weg naar het beroep van verpleegkundige moet, vinden de samenstellers, in 1995 zijn afgeslo ten: de eigen opleidingen van de in stellingen. De opleiding tot verpleeg kundige is een taak die thuishoort in het normaal dagonderwijs. Paul Sarneel, hoofdcoördinator van afdeling verpleegkunde van het Mid delbaar Dienstverlenings en Ge zondheidszorg Onderwijs in Vlissin- gen, is het hartgrondig met de Den Treek-groep eens. Hij is ook van me ning dat een keuze moet worden ge maakt. Leerlingen kunnen door de bomen het bos niet meer zien. De ge zondheidszorg is daar niet bij ge baat, zeker niet omdat de instellin gen beginjaren negentig waarschijn lijk met een personeelstekort te maken krijgen. „Jongeren die in de verpleging willen, weten niet aan welke opleiding ze moeten beginnen. Het normale onderwijs staat de ene keer in een zwart daglicht, de in-ser vice-opleiding een andere keer. Dat pakt negatief uit". De in-service-op- leidingen hebben de meeste histori sche rechten. Ze zijn langzaamaan sinds het begin van de eeuw opgeko men. De dagopleidingen zijn in 1972 opgericht. De MDGO-afdeling ver pleegkunde is een jonge loot aan de stam. Zij kwam driejaar geleden tot stand tijdens een fusie in het middel baar beroepsonderwijs. Het gekra keel is sedertdien niet opgehouden. De Den Treek-groep is met een plan gekomen. Welke mensen vormen die groep „Verpleegkundigen van divers plui mage zitten in de overleggroep, maar ook een directeur van een in-servi- ce-opleiding en iemand van de Na tionale Raad voor de Volksgezond heid. Ze vergaderen in het conferen tiecentrum Den Treek bij Amersfoort, vandaar de naam. De verantwoordelijke bewindslieden hebben maandag de rapportage in ontvangst genomen. Op het eerste gezicht lijkt het voer voor deskundi gen". Wat merken de patiënten van dit alles „Ziekenhuizen geven vaak aan dat de verpleegkundigen die het MDGO hebben afgemaakt, niet breed inzet baar zijn. Dat is het verhaal dat wordt afgestoken. En dat klopt. De ziekenhuisdirecties zijn echter ver geten dat moeilijke en gemakkelijke taken voor handen zijn in de gezond heidszorg. We noemen dat deskun digheidsniveaus één en twee. Het MDGO leidt op voor het tweede. Dat willen de ziekenhuizen niet erken nen. Ze stellen dat er slechts één ni veau bestaat en daarvoor zijn MDGO'ers in tegenstelling tot Paul Sarneel: „Ziekenhuizen geven vaak aan dat verpleegkundigen die het MDGO hebben afgemaakt, niet breed inzetbaar zijn". HBO'ers en in-service-opgeleiden niet geschikt. Alles zou zo complex zijn geworden in de gezondheids zorg. Flauwekul, pure nonsense is dat. Er zijn in de ziekenhuizen men sen nodig die de patiënten wassen, aan- en uitkleden, uit en in bed hel pen, een gesprekje kunnen voeren en wonden kunnen verzorgen". Maar betekent het afschaffen van de in-service-opleiding op den duur geen verlaging van de kwaliteit van de gezondheids zorg. De opleiding is toch sterk praktijkgericht „Ja, dat is zo. Ik ben ook jaloers op de perfecte binding die de in-service-op- leidingen hebben met de werkvloer. Het MDGO komt in Zeeland de zie kenhuizen niet binnen. We zijn nood gedwongen naar het algemeen zie kenhuis in Knokke uitgeweken, om dat wij nergens in de provincie medewerking kregen. Ik vraag me echter sterk af of de zorg met die ster ke binding tussen in-service-oplei- dingen en ziekenhuizen is gebaat. Vijftig procent van de werknemers in een ziekenhuis is leerling. Dat is goedkoop. Aan de andere kant ne men de directies wel duurdere HBO'ers aan voor taken die door één van onze leerlingen zouden kunnen worden gedaan". De MDGO-opleiding verpleeg kunde wordt nauwelijks als volwassen gezien door de zie kenhuizen. Wat pleit dan voor de keuze van de Den Treek- groep de in-service-opleidin- gen af te schaffen en het norma le dagonderwijs te' handhaven „De in-service-opleiding heeft duide lijke nadelen. De mensen die daar heen gaan, zijn in de eerste plaats werknemer en het leren komt op de tweede plaats. Op zich is daar weinig op tegen, maar de opleiding is eng, te beperkt. Zij worden ook maar voor één onderdeel binnen de gezond heidszorg opgeleid, zwakzinnigen zorg, psychiatrie, algemeen zieken huis enzovoorts. Het MDGO geeft een bredere basis, misschien een iets te brede. Ik ben om die reden voor stander van een speciale afstudeer richting na de driejarige MDGO-op- leiding. Op zich verandert dat niks aan de voordelen die aan het MDGO vastzitten. Zo sluit onze opleiding di rect bij het lager beroepsonderwijs aan. De in-service-opleidingen vra gen op z'n minst mavo, in het verle den zelfs havo. De onderwijskundige aanpak is ook anders. De leerlingen krijgen algemene vorming en daar aan blijkt behoefte te bestaan. Ze ontwikkelen zich nog. En wanneer de opleiding verpleegkunde niet be valt, kan zonder veel tijdverlies naar een andere MDGO-opleiding wor den overgestapt. Dat is bij in-service onmogelijk". Verdwijnt het Den Treek-plan in één van de vele Haagse laden „Ik hoop het niet. Het rapport kan verhelderend werken. Het MDGO moet samen met de in-sërvice-oplei- dingen de beuk erin gooien om een prima middelbare beroepsopleiding te maken, wel binnen het normale dagonderwijs. De rust moet worden hersteld, want het is nu een puin hoop". Harmen van der Werf VLISSINGEN - De directie van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland studeert nog steeds op de aanbevelingen die het Bureau voor Scheepsbouw ir P. H. de Groot (BvS) uit Bloemendaal heeft uitgebracht om de veiligheid van de Westerschei- A rfyjp c de-veerboten te verbeteren. In decern- rlttA ber van het vorig jaar kwam het Bu reau voor Scheepsbouw met een was lijst aan suggesties om de PSD- schepen te verbeteren. Dat rapport ligt nog altijd bij de PSD-directie. gen ontbreken op bijna alle PSD-sche- pen. Het rapport bevatte ook enkele aanbevelingen op het gebied van de brandveiligheid en opleiding van de bemanning. Kort na de catastrofale ramp met de Britse veerboot 'Herald of Free Enter prise' bij Zeebrugge besloot het pro vinciaal bestuur van Zeeland het Bu reau voor Scheepsbouw opdracht te geven een onderzoek in te stellen naar de betrouwbaarheid van de veerboten op de Westerschelde. Half december van het vorig jaar was het rapport klaar. Belangrijkste conclusie: de Zeeuwse veren zijn veilig. Maar in het rapport werd tegelijkertijd een groot aantal aanbevelingen gedaan om die veiligheid te optimaliseren. Zo gaf het bureau de provincie in over weging de manoeuvreerbaarheid van de Prins Willem Alexander te verbete ren door het schip te voorzien van dwarsstuwkracht (kosten: tien mil joen gulden). Verder adviseerde BvS de lekveiligheid van de oudere veerbo ten te verbeteren. De waterdichte deu ren aan boord van de Prinses Beatrix zouden moeten worden voorzien van een in de stuurhuizen bedienbare sluitinrichting. Voorts adviseerde BvS alle schepen uit te rusten met klimnet- ten en opblaasvlotten. Die voorzienin- Het rapport is inmiddels bijna een half jaar oud. Sinds de presentatie er van in december '87 is het opmerke lijk stil geworden rond de resultaten van het onderzoek. Dat betekent ech ter niet, zo verzekerde gedeputeerde De Voogd desgevraagd, dat de nota er gens onder in een bureaulade is ver dwenen. Het rapport is voor nader advies naar de directie van de PSD-directie ge gaan en het college van gedeputeerde wacht nog altijd op commentaar van de PSD. De gedeputeerde benadrukte dat het Bureau voor de Scheepvaart in zijn rapport zelf heeft vastgesteld dat er geen aanleiding bestaat onmiddel lijk maatregelen te treffen. Hij ver wachtte dat de PSD-directie zeer bin nenkort met een advies komt. „Ik heb de indruk dat de directie er zo goed als klaar mee is." PSD-directeur D. Oostinga verklaarde dinsdag dat het advies waarschijnlijk nog voor de zomer op het provincie huis bezorgd zal worden. Volgens Oos tinga vergt het echter nogal wat tijd om alle mogelijkheden en financiële consequenties van de suggesties die het Bureau voor Scheepsbouw heeft gedaan nader uit te spitten. Oostinga zei nog niet aan te kunnen geven welke aanbevelingen de PSD-directie wil overnemen. NEELTJE JANS - De reddingboot Koningin Beatrix van de Koninklijke Zuid- Hollandse Maatschappij ter redding van Schipbreukelingen (KZHMRS) is maandagavond uitgevaren om twee Belgen te redden van een sportvisboot, die met motorstoring kampte. De twee sportvissers konden in de haven van Zeebrugge worden afgezet. Omstreeks half acht werd bij de kustwacht in Westkapelle gemeld dat een sportvisboot, de D1023, in moeilijkheden verkeerde door storing aan de motor ten gevolge van het ruwe weer. In eerste instantie vermoedde het coördinatie centrum in IJmuiden dat de boot zich in de Nederlands territoriale wateren bevond en vroeg de Koningin Beatrix uit te varen. Middels de computernaviga tor die zowel de reddingboot als de D1023 aan boord hadden, kon de bemanning van de reddingboot nagaan waar het schip zich bevond. Ongeveer 12 mijl ten noord-westen van Zeebrugge trof de Koningin Beatrix de sportvisboot aan. De opvarende Belgen, J. N. uit Vosselaar en zijn maat. waren geschrokken en door kou bevangen, maar mankeerden volgens de schipper van de reddingboot, I. Breen, verder niets.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 37