Toneel voor kinderen en optreden van Paul Haenen Groep in café Floor stappen in Mevrouw Van den Dikkenberg, moeder van ee n groot gezin Woensdag 27 april Donderdag 28 april Zaterdag 30 april Zondag 1 mei Vrijdag 29 april Woensdag 4 mei Donderdag 5 mei Vrijdag 6 mei Maandag 2 mei Dinsdag 3 mei Zaterdag 7 mei Zondag 8 mei Maandag 9 mei Dinsdag 10 mei WOENSDAG 27 APRIL 1988 Ik hou van bloemen, ik hou van kinderen Mensen met een groot gezin zijn in deze tijd bijna een bezienswaardigheid. Tegenwoordig wordt veelal gekozen voor een gezin met weinig kinde ren. Mevrouw L. van den Dikkenberg-Corbijn uit Zierikzee liet zich leiden door haar geloofsovertuiging en koos daarom voor een groot gezin. Ze werd moeder van tien kinderen. Ze is lid van de Gereformeerde Gemeente. De vraag hoe je zo'n groot huishouden bestuurt beantwoordt ze lachend met: „Je krijgt ze gelukkig niet alle tien tegelijk en het voeden gaat wel, maar het opvoeden is inderdaad wel eens een probleem. Vroeger had ik eerlijk gezegd ook niet ver wacht dat ik zo'n groot gezin zou krijgen." Lena Corbijn werd op 22 maart 1935 in Middelburg geboren, in een gezin van acht kinderen. Ze heeft angstige herin neringen aan de tijd dat ze als kind in Middelburg woonde, omdat het toen oorlog was. Het gezin trok dan ook naar het platteland van Noord-Beve land in de hoop dat het daar rustiger zou zijn. Tot aan de ramp in 1953 woon de ze daar in een groot oud boerenhuis. Over die tijd: „We werden 's nachts wakker geklopt, mijn vader dacht eerst dat het mijn broer was die laat thuiskwam. Maar het waren de buren die waarschuwden. Wat ik me nog nauwkeurig herinner is, dat we pas nieuwe kleren hadden gekregen en dat die beneden in de kast hingen. Die zijn we toen allemaal kwijt geraakt. Juist dat staat in mijn geheugen gegrift. We werden net als iedereen overrompeld door het water. Mijn zus ging nog gauw iets beneden halen en kreeg toen door het water de deur niet meer dicht. Ik kan me maar heel vaag herinneren hoe we gered zijn. We zijn in auto's naar Wissenkerke gebracht, dat is het enige wat ik er nog van weet." Haar ouders, die een zwakke gezond heid hadden, stierven kort na elkaar na de ramp van '53 en Lena Corbijn werd in het gezin van een oudere ge trouwde broer opgenomen.Ach"zegt ze, „dat plooide allemaal niet zo ik op eens bij dat jonge echtpaar. Ik sollici teerde als hulp in de huishouding bij een familie in De Bilt. Mevrouw had de ziekte van Parkinson, vandaar dat er hulp nodig was. In de Bilt kreeg ik ver kering met degene die nu mijn man is. We hebben elkaar voor het eerst ont moet in de kerk. Hij werkte op een drukkerij in Rotterdam." Toen ze samen bij vrienden in Ooster- land op bezoek waren, hoorden ze dat haar man werk in Zierikzee kon krij gen. Mevrouw Van den Dikkenberg: „Eerst wilde ik niet naar Zeeland te rug, want ik had te veel verdrietige herinneringen aan mijn geboorte grond." Ze kozen uiteindelijk toch voor Zeeland. Is uw religieuze levenshouding een ei gen keuze of wordt die door uw omge ving ingegeven? Natuurlijk word ik door mijn omge ving beïnvloed, maar mijn religeuze le venshouding komt uit mezelf. Ik hou van bloemen, ik hou van kinderen. Ik vind het een zegen van God, dat wij on ze kinderen hebben mogen krijgen. Dat is mijn mening en mijn eigen keu ze. We hebben de kinderen uit Gods hand ontvangen: Je kan er beter één bij krijgen, dan datje er één moet mis sen. Ik zeg altijd, als we allemaal iets voor elkaar doen, houd ik tijd genoeg voor jullie allemaal over. Elke ochtend bid ik om kracht, liefde en wijsheid. We moeten blijven zien dat we alle goede dingen nog voor elkaar mogen doen. Ik heb veel met ziekte en dood te maken gehad, daarom weet ik datje blij moet zijn met iedere nieuwe dag. Ons gezin is daarom voor mij geen zware taak.Ik getuig dat de Heer mij nooit be schaamd uit heeft laten komen. doe ziet een een gewone dag eruit? „We ontbijten op verschillende tijden, omdat de een vroeger weg moet dan de ander. Eén dochter helpt me nogal veel in de huishouding. Drie kinderen zijn het huis al uit. Ieder kind heeft een vaste taak. De ene keer hebben ze daar meer zin in dan de andere keer. 's Mor gens doen we huishoudelijk werk, 's middags rust ik even en daarna ga ik wel eens een eindje fietsen, dat is ge zond. Daarna wat haken of breien, want dat doe ik zo graag. De kinderen vinden het gezellig als ik thuis ben. Ik speel veel met de jongste kinderen mee, dat houdt me jong. Mijn avondjes uit zijn de bijeenkomsten van de vrou wenvereniging van de kerk in Nieu- werkerk. Dat is echt mijn avondje uit, we lezen, we handwerken en zingen met elkaar en we hebben het heel ge zellig." Mist u het 'moderne leven' niet? „Ik heb een onwankelbaar vertrouwen in de Schepper en daar leef ik mee. Dat is me genoeg. Abortus bijvoorbeeld, daar zijn wij op tegen, wantje mag niet doden. De uitspraak 'kinderen nemen' is er bij ons niet bij, ze zijn ons geschon ken. Er is altijd wonderlijk voor ons ge zorgd. We hebben in verschillende hui zen gewoond, omdat ons gezin steeds uitbreidde. Voor de geboorte van één van de kinderen moest ik naar het zie kenhuis, net voordat we zouden ver huizen. Toen ik terug kwam hadden de vrouwen van de vrouwenvereniging intussen ons nieuwe huis schoonge maakt en alle spullen verhuisd. Hoe blij en gelukkig ik me toen voelde, toen ik met mijn kindje in dat schone nieu we huis kwam, is niet na te vertellen. We hebben in het begin wel veel gela chen, want we konden niets vinden in huis. Nee hoor ik mis het zogenaamde moderne leven niet. Een van mijn ge beden is: -Heer bewaar me voor armoe, want dat zou me verbitteren en Heer bewaar me voor rijkdom, want dan zou ik U vergeten-." Anja Romijn Marlies Helder ROTTERDAM - Café Foor presen teert in de tweede openingsweek van de Rotterdamse Schouwburg twee groepen die optreden na afloop van de voorstellingen in de Schouwburg. Vanaf dinsdag 26 april tot en met vrij dag 29 april treedt om 22.45 uur in de foyer en later op de avond in café Floor de groep 'Max Tak' op. Het is een 14- mans formatie, die zijn naam ontleent aan de oprichter van het Tuschinski theaterorkest. 'Max Tak' speelt ach tergrondmuziek, arrangementen van vroege jazz en dansmuziek uit de jaren '20-'30. Op Koninginnedag 30 april staat de 'JJC Helderband' op het programma van café Floor. Deze formatie, met als spil Marlies Helder, brengt zeer ex pressieve, originele muziek met in vloeden van jazz, rock en wave, met een sterk theatrale inslag. De teksten zijn vaak cryptisch, maar ook humo ristisch en poëetisch. In de uitvoering staat expressie voorop. ROTTERDAM - Luxor Theater in Rot terdam brengt woensdag 27 april een toneelvoorstelling voor kinderen vanaf zeven jaar, gespeeld door de Jeugdkomedie Amsterdam. 'Een kat in een vreemd pakhuis' is een vrolijke voorstelling, geschreven door Mies Bouhuys en met muziek van Joop Stokkermans. De regie en beweging is in handen van André van den Heuvel en Barrie Stevens. Jan-Maarten heeft plankenkoorts en vindt toneelspelen maar kinderachtig gedoe. Hij vlucht weg van de generale repetitie voor de schoolopvoering in het gymlokaal en verstopt zich in een pakhuis (een vroegere theaterzaal), waar allerlei toneelcostuums en requi- sieten zijn opgeslagen. In het pakhuis wonen spinnen en ratten en toneelfi guren en marionetten, die eens op het toneel geschitterd hebben, komen tot leven. Jan-Maarten vlucht, gekleed als gelaarsde kat, met de kop van de kater onder zijn arm, het pakhuis binnen. Eerst ziet hij alleen maar rommel en kisten, waartussen hij zich kan ver schuilen. Maar dan merkt hij dat hij niet alleen is in het pakhuis. Een oude man, ome Jan, die zijn leven lang aan het theater verbonden is geweest en in de ruimte onder de toneelzaal een fiet senstalling drijft, zit het liefst tussen de requisieten, decorstukken en cos- tuums. Hij heeft lang geleden beloofd erop te passen en hoopt dat het thea ter nog eens in zijn oude glorie hersteld zal worden. Alles wat hij in zijn lange leven op het toneel heeft zien gebeuren, lijkt voor ome Jan meer werkelijkheid dan de wereld van de fietsenstalling en zijn bazige vrouw, met wie hij een soort J an Klaassen en Katrijn relatie heeft. Van alles wat zich afspeelt tussen Jan- Maarten en de oude man, zal geen van tweeën - ook het publiek niet - kunnen navertellen. Is het nu echt gebeurd, hebben ze het zelf in hun verbeelding opgeroepen of heeft Jan-Maarten, die is ingeslapen tussen de costuumkis- ten, alles gedroomd? Al zijn belevenis sen hebben te maken met toneelfigu ren, toneelstukken en de geschiedenis van het toneel. Gemaskerde Grieken, Saltimbankies, de kar van de wagen spelers, het schip uit 'De Storm' van Shakespeare, de wijze kater van Heyermans en de poppenspelers van de kermis. Katrijn, de vrouw van de oude Jan, spant samen met de onder wijzeres die de schoolopvoering regis seert, om de twee dromers uit het pak huis te verdrijven, maar dat heeft ave rechtse gevolgen. Alle bezoekers van de schoolopvoering komen in het pak huis terecht, het publiek in de zaal fun geert als het 'school-publiek' en wordt door Jan-Maarten betrokken bij het verhaal. Het oude theater lijkt met zijn hulp opeens, en misschien wel voor goed, in zijn oude glorie hersteld. Paul Haenen is vanaf donderdag 28 april tot en met zaterdag 30 april in het Luxor Theater te zien in de gedaante van Margreet Dolman, de zalvende do minee Gremdaat en als zichzelf. Som migen kennen Paul Haenen als de ge zellige Amsterdamse huisvrouw Mar greet Dolman, die een aantal jaren geleden aan het eind van Sonja Ba- rend's talk-show telefonisch commen taar gaf. Anderen luisteren wekelijks naar Paul als dominee Gremdaat, die op zondagochtend in een kunstpro gramma van de VARA een radio praatje houdt. Menig kind geniet van Paul als het stemmetje van Ernie in Sesam Straat. Daarnaast heeft hij een aantal zeer succesvolle toneelstukken geschreven, waaronder 'Een bijzonder prettig vergezicht', ter gelegenheid van de tachtigste verjaardag van Mary Dresselhuys. Pauls nieuwste theaterprogramma 'Mens en Gevoelens' is net zo veelzij dig. In bizarre verhalen met verrassen de wendingen, trefzekere satire, mooie 'chansons' en natuurlijk de live-tele foongesprekken aan het eind van het programma, smeedt Paul Haenen lite ratuur, hunor, journalistiek en levens inzicht aaneen tot een bijzonder on derhoudende voorstelling. Margreet Dolman en haar medewerkers verhef fen het gewone tot iets bijzonders en omgekeerd. Zij maakt van een mug een olifant, verandert lelijk in mooi, kitsch in kunst. Het resultaat is een avond theater, die werkelijk nergens mee kan worden vergeleken. Naast Paul werken Dammie van Geest en Willem Jeths (piano) aan deze voor stelling mee. De regie is in handen van Berend Boudewijn. De Doelen, grote zaal - 20.15 'Muziek van deze eeuw', Schonberg Ensemble, Slagwerkgroep Den Haag, Asko Ensemble en Mannen koor Nederlands Kamerkoor, dir: Reinbert de Leeuw, met o.a. werken van Varese en Messiaen De Doelen, hal grote zaal - 12.45 Lunchconcert door Frans Huyts en Frans van Ruth Luxor theater - 14.00 'Een kat in een vreemd pakhuis', to neelvoorstelling voor kinderen van af 7 jaar, gespeeld door Stichting Jeugdkomedie Amsterdam Luxor Theater - 20.15 'De pretentie', cabaretprogramma Freek de Jonge Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Quartetto', De Salon, KBP/F Act en Mondriaan Kwartet, popmusici, acteurs en zangroep Vocem Rotterdamse Schouwburg - 20.15 'Pol', Rotterdamse Opera, uitge voerd door het RO Theater, met o.a. Marjol Flore, Huub van der Lubbe, Lex Goudsmit en Ramses Shaffy Rotterdamse Schouwburg, foyer - 12.30 'Madchenlieder', recital in theater vorm, door KBP/F Act, m.m.v. Rei- na Boelens, Gerrie de Vries (zang) en Vaughan Schlepp (piano) Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 'Oud Speelgoed' van Chiem van Houweninge, toneelstuk opgevoerd door Nederlands Volkstoneel, met in de hoofdrol Carry Tefsen Bibliotheek Theater - 20.30 'Vieze spelletjes' (Funeral Games) van Joe Orton, toneelstuk gespeeld door Toneelkring SSR (Zwarte hu mor) Lantaren 1 - 20.30 'Tufo', Voorstelling door Sosta Pal- mizi uit Italië Poppentheater Lucia Sies - 14.30 'Hartediefpoppentheatervoorstel ling voor kinderen Rotown - 22.00 The Chandler (pop) Muziekcafé Spot the Loony - 16.30 Viering 6-jarig bestaan m.m.v. divér- se bands Luxor Theater - 20.15 'Mens en Gevoelens', theatershow met Paul (Margreet Dolman) Hae nen en Dammie van Geest Rotterdamse Schouwburg (zie woensdag 27 april) 20.15- 'Pol', 12.30- 'Madchenlieder' Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 'Tolken', van Ronald Harwood, to neelstuk gespeeld door de Haagse Comedie, met o.a. Anne-Wil Blan- kers en Andre van den Heuvel Bibliotheek Theater - 20.30 'Vieze Spelletjes' (zie woensdag 27 april) Lantaren 1 - 21.00 'Made to measure', Benjamin Lew Steven Brown, Daniel Schell Ka- ro Lantaren 2- 21.00 'Wachten op Godot', toneelstuk ge speeld door Toneelschuur Produk- tie Zaal De Unie - 21.00 'Het strijkkwartet in de 20e eeuw', Schonberg Kwartet, werken van Zemlinsky en Janacek, concert voorafgegaan door inleiding van cel list Carel Alphenaar Rotown - 22.00 Sterconcert: Black Roots (reggae) Herman Finkers (Luxor Theater) Sportpaleis Ahoy -10.00 tot 16.00 Zendingsdag De Doelen, grote zaal - 20.15 'Feestelijk Concert op Koninginne dag', een gevarieerd programma door Arie Keijzer (orgel), m.m.v. Heinz Friesen (hobo) Luxor Theater - 20.15 'Mens en Gevoelens' (zie donderdag 28 april) Rotterdamse Schouwburg (zie woensdag 27 april) 12.30 - 'Madchenlieder', 20.30 - 'Quartetto, 20.15 - 'Pol' Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 'Wortel Bach Live', theaterprogram ma Hans Liberg Theater 't Kapelletje - 20.15 'Niet van gisteren' van Garson Ka- nin, toneelstuk gespeeld door To neelvereniging Reijeroord Lantaren 1 - 21.00 'Made to measureHalvenhalf plays John Lurie, Hector Zazou Halven half, Sussan Deihim en Richard Ho rowitz Lantaren 2 - 21.00 'Wachten op Godot' (zie donderdag 28 april) Muziekcafé Het Berenei - 22.00 Hip-Hop party met o.a. The Moon- runners Jazzsocieteit L'Esprit - 21.30 B. J. Hagen Blues Band Harbour Jazzclub - 21.30 Storyville Jazzband Rotown - 21.00 Feestprogramma naar aanleiding van 1-jarig bestaan m.m.v. the Headless Horseman Evangelisch Centrum 'De Kande laar' -14.00 'De clown in de kerk', poppenspel voor kinderen vanaf 6 jaar, opge voerd door Aad Peters (voor jongere kinderen is er een ander poppen spel) Coolsingel, voor het stadhuis - 21.30 Optreden Marinierskapel Restaurant Engels - 09.00 tot 15.00 uur 'Ken uw stad' Wandeltocht, 10 en 15 kilometer Carry Tefsen (Theater Zuidplein De Doelen - 20.30 Galaconcert Rotterdams Philhar- monisch Orkest o.l.v. James Con- lon, solist: James Galway, o.a. fluit concert Mercadente, na afloop uit reiking Business Award Trophy en Groot Souper Luxor Theater - 20.15 'Mens en gevoelens' (zien woensdag 27 april) Rotterdamse Schouwburg (zie woensdag 27 april) 20.15- 'Pol', 12.30- 'Madchenlieder', 20.30 - Quartetto Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 Brigitte Kaandorp met haar nieuwe cabaretprogramma Bibliotheek Theater - vanaf 20.00 'De nacht van Ayckbourn': trilogie Norman's Conquest van Alan Ayck bourn achter elkaar gespeeld door 3 toneelgroepen: Mutua Amicitia, De Sehouwspelers en De Onderneming Lantaren 1 - 21.00 'Made to measure', Peter Principle, Colin Newman John Bonnar Band Lantaren 2- 21.00 'Wachten op Godot' (zie donderdag 28 april) Harbour Jazzclub - 21.30 The Roaring Seven Band Rotown - 22.00 Sterconcert: Mighty Flyers (Rythm en blues) Thelonious - 22.00 Billy Bang Quartet (USA) Sportpaleis Ahoy - 20.30 Concert Frank Zappa Rotterdamse Schouwburg, kleij zaal - 20.30 'Her-Denken', cultureel progran i.k.v. nationale dodenherdenkirl m.m.v. diverse kunstenaars en Rj terdamse kunstinstellingen Theater Zuidplein, Arlecchinol 21.00 'Ga maar rustig slapen', voorsd ling met Dorine van der Klei, t.gl dodenherdenking (gepresenteel door Stichting Platform tegen rac| me en facisme) Bibliotheek Theater -12.30 'De Joodse Vrouw' van Brecll lunch voorstelling door Johan: van Zutphen en Jaap Remmerswal Rotterdamse Schouwburg, gro| zaal - 20.15 'Du Labus', dansvoorstelling Grol pe Emile Dubois, choreograj Jean-Claude Gallotta Bibliotheek Theater - 20.30 'Een schep in het zand', dansvoJ stelling door Ed de Vos en Oma P| leg Hofpleintheater - 20.00 'De Getemde Feeks' van ShakJ peare, toneelstuk opgevoerd do| Toneelvereniging V.Z.O.D. De Doelen, grote zaal - vanaf 12.30 'I-Mei bijeenkomst' i.k.v. aktie 'Geef Zon en Gastvrijheid', i.s.m. de Vara. Vanaf 15.00 opname TV-programma met Brigitte Kaandorp, Karin Bloe men, Robert Long, Urbanus De Doelen, kleine zaal - 20.15 Muziek uit India: Irshad Khan, sur- bahar en sitar met begeleiding op tabla en tanpura Luxor Theater - 20.15 Concert Laurens van Rooyen en zijn ensemble Bibliotheek Theater -14.00 Literair Café: aktueel programma over boeken en schrijvers, m.m.v. Rien Vroegindeweij en Willem van Toom, muziek door Carlo de Wijs Theater t' Kapelletje -14.00 'Niet van gisteren' (zie zaterdag 30 april) Theater De Evenaar - 14.00 'Hacivat' en Karagoz', turks schim menspel, voor kinderen vanaf 6 jaar door Henk Rothermundt Theater De Evenaar - 20.15 Concert Aleppo Ensemble (Syrië), klassieke Arabische Muziek Museum Boymans-Van Beuningen - 13.30 Concert Ronals Masin en Ilona Sze- verenyi (viool en cymbalon) Sportpaleis Ahoy - 20.00 Concert Rush Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15 'Hond op het ijs', cabaretprogram ma Youp van 't Hek Grote of Sint Laurenskerk - 20.15 Orgelconcert Wilfried Promnitz (Dresden), oude orgelmuziek uit 12e tot 18e eeuw (o.a. Leonius, De Ma- chaut, Erbach, Frescobaldi en J. S. Bach) Sportpaleis Ahoy - 20.30 Concert Frank Zappa Luxor Theater - 2-,15 'The Story of Kufur Shamma', vi suele voorstelling door de Palestijn se theatergroep El Hakawati Rotterdamse Schouwburg - 20.15 'Hond op het ijs' (zie maandag 2 mei) Bibliotheek theater -12.30 'De Beddepan', lunchvoorstelling door Loes Vos en Marieke van Leeu wen, muziek: Tony Viola, Fred van Zegveld en Rien Kroon Jazzcafé Dizzy - 22.00 Ben van de Dungen/Jarmo Hoogen- dijk Rotown - 22.00 Optreden La Farce De Doelen, kleine zaal - 20.15 Festival Birtwistle en Tippett: 0p| ning door Radio Blazers Ensembl o.l.v. Roland Kieft, o.a. Hoquetl David, Tragoedia en Pulse Sampll van Birtwistle en Sonate for 4 horf van Tippett Luxor Theater - 20.15 'Het meisje van de slijterij', cabar^ programma Herman Finkers Theater De Evenaar - 20.15 'La contienda humana', spaanstal ge toneelvoorstelling, gespeeld dol het Chileens gezelschap Teatro P| pular El Telon (geschreven do| Juan Radrigan) Lantaren 2-21.00 'Schipbreukelingen' naar Luis B| nuel, toneel door theaterwerkplaaf Independance De Doelen, kleine zaal - 20.15 'Contrasts', Amsterdams Hai kwintet met o.a. Strijktrio van Pi cell, Kwintet van Villa Lobos en v| ce voor fluitsolo van Toru Taken su Rotterdamse Schouwburg groj zaal - 20.15 'Mammame', dansvoorstelling di Groupe Emile Dubois, choreogral Jean-Claude Gallotta Rotterdamse Schouwburg, klei] zaal - 20.30 'De twaalf gezworene', van Regini Rose, toneelstuk opgevoerd di Toneelgroep Amsterdam Poppentheater Lucia Sies -14.30 'Stapelgek', poppentheatervoi stelling voor kinderen vanaf 6 ja: Rotterdamse Schouwburg, gro| zaal - 20.15 Voorstelling Nederlands Dansthe] ter: 'Shaker Loops' - Hans van J nen/John Adams, 'Synaphai' -1 cho Duato/Iannis Xenakis, 'BolertJ Nacho Duato/Maurice Ravel HAL 4 - 20.00 'Italiaan in de tram', muziekspeki kei met bewegende beelden en o cors van Rotterdam Lantaren 2 -15.30 'De Tafelschuimer'/'Spoorloos', dertheatervoorstelling door Thej ter Stekelbees Luxor Theater - 20.15 'Wiener Blut' operette van Jota Strauss, uitgevoerd door de Hooij stad Operette in grote bezetting Rotterdamse Schouwburg, kleii zaal - 20.30 'Ondine' van jean Gireaudod theaterstuk gespeeld door Stichtiij Strooker De Doelen, grote zaal - 20.15 Festival Birtwistle en Tippett I Child of our time van Tippett, uitgl voerd door Orkest Rotterdams Co| servatorium en ensemble o.l.v. rend Schuurman Bibliotheek Theater -12.30 'De Beddepan' lunchvoorstelli door Loes Vos en Marieke van LeeJ wen Luxor Theater -20.15 'Wiener Blut' operette (zie maand^ 9 mei) ■w- J- Lex Goudsmit Rotterdamse Schouwburg) Paul Haenen als Margreet Dolman

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 34