ondenaar eroordeeld a smokkel an cocaïne Behoud waterschappen wekt verdeeldheid op Antennes voor bliksemsysteeni in Zierikzee worden verplaatst Charles en Diana W/:i Kok reed onder invloed na 'proeven van sauzen lNNEN VOLGENDE MAAND IN RAAD OOIT STA IK EENS VOOR BUCKINGHAM PALACE ware schade bij nrijding Axel ZORG OM WATERBEHEER AAN HET STUUR MET 2.66 PROMILLE Kennis [eNSDAG 27 APRIL 1988 hES - In de tweede helft van dit jaar zal een begin worden gemaakt met de bouw van het [ondheidscentrum op de hoek M. A. de Ruyterlaan/Piet Heinstraat in Goes. Het centrum zal [eerste aanleg onderdak bieden aan negen provinciale en regionale instellingen die actief i op het gebied van de gezondheidszorg. Opdrachtgever voor het gebouw is de gemeente jes. De instellingen zullen in het centrum ruimten huren of kopen. De bouw zal ongeveer Iderhalf jaar in beslag nemen. HOORT. zietJ? ezondheidscentrum Goes uisvest negen instellingen latssecretaris D. Dees van volksge- Idheid en gedeputeerde W. Don be- (ouwen de gezamenlijke huisves- V/an zoveel instellingen als een be- Ijnjk initiatief. De laatste heeft in 1 verband gewaagd van een voor- lldproject met grotere toekomst een, Provinciale staten hebben Jrin aanleiding gezien om een half [oen gulden beschikbaar te stellen Jrde vestiging van een provinciaal Indheidsvoorlichtingscentrum in (gebouw. (gezondheidscentrum zal ongeveer dljoen gulden kosten. De gemeen- tad van Goes krijgt volgende ad het voorstel dit bedrag be- [ikbaar te stellen. De toekomstige (joners van het gezondheidscen- i zijn: de Provinciale Vereniging Zeeuwse Kruis (PVHZK), het luws Consultatiebureau voor Alco- Ten Drugs (ZCAD), de Districts Ge ldheids Dienst Zeeland (DGD), het Ivinciaal gezondheidsvoorlich- Iscentrum (GVO), een polikliniek (het psychiatrisch ziekenhuis Zee- i (PZZ), de Regionale Instelling r Ambulante Geestelijke Gezond- Idszorg (RIAGG), de Regionale In- Éling Geestelijke Gezondheidszorg (land (RIGG), de Zeeuwse Stich- Ivoor Revalidatie (ZSR) en de logo- listenpraktijk Frantzen-Schol. aleiding voor de plannen om zoveel Jellmgen in één gebouw te vestigen, nde de ruimtenood van de jhzk, die vijf jaar geleden al bouw- Idige noodmaatregelen wilde tref- I in haar behuizing aan de Beatrix- p. Toen daarop nieuwbouw ter die kwam, werd duidelijk dat ook pestigingen in Goes van het ZCAD RIAGG behoefte aan meer en lere ruimte hadden. Omdat duide- lwas dat het ministerie van WVC takkoord zou gaan met afzonderlij- iieuwe onderkomens van deze drie eilingen, werd gezocht naar een sa- werkingsvorm. Later werden ook andere instellingen erbij betrok- staatssecretaris van WVC heeft aan principe-instemming met de plan- ,voor het gezondheidscentrum de rwaarde verbonden dat veel aan- ht zal worden geschonken aan de enbundeling van de betrokken in- 'ngen. Niet alleen in bouwkundige ,maar ook wat hun functioneren eft. Inmiddels zijn al afspraken ge- el—Bij een aanrijding op de krui- jl Derde Verkorting met de Lange- nabij Axel werden dinsdagmor- omstreeks 8.10 uur twee auto's ar beschadigd. Bestuurder J. van pit Axel wilde vanaf de Derde Ver-, ng de Langeweg oprijden en ver- de hierbij geen voorrang aan auto- bilist P. A. uit Axel die over de Lan- *eg naderde. Het bleef bij zware teriële schade. DDELBURG De 20-jarige Londe- t s. M. D. hoorde dinsdag op de zit- ?van de politierechter in Middel- S vijf maanden gevangenisstraf en zich eisen wegens drugssmok- D. was maandag 18 april op de u-terminal in Vlissingen door de echaussee aangehouden omdat een zakje met 44 gram cocaïne bij hhad. cier van justitie mr J. J. A. Groen oofde geen woord van D.'s verhaal •hij het spul in een Amsterdams ca- chter de stortbak van het toilet ge- den zou hebben. Hij zou enkele da- met vrienden in die stad zijn ge- st om daar zijn verjaardag te ten. D. verklaarde van het poeder te hen geproefd en het voor amfeta- e te hebben gehouden. Sens het gerechtelijk laboratorium tond de inhoud van het zakje ech- "it cocaïne van de allerbeste kwali- 1 met een gehalte van 92 procent, ïndelaarskwaliteit", stelde mr "en vast. officier zei voor de lik-op-stuk aan- in D.'s zaak te hebben gekozen om oor te zorgen dat hij niet na een 'voorarrest voorgoed uit het zicht de Nederlandse justitie zou ver men. „Er moet krachtig worden «treden tegen de beeldvorming Nederland als drugsparadijs", al- de officier. Hij wees erop dat het 'de grens smokkelen van drugs het tate misdrijf van de opiumwet is. tas mr Groen was D. koerier voor organisatie. «rechter mr J. D. C. J. Janzen- 5 Oosten achtte D. ook schuldig, ot verhaal van drugs die op het toi- w°rden gevonden, heb ik al drie gehoord. U zou eens wat beters ta verzinnen", zei de politierech te wees erop dat D. al voordat hij missingen aankwam werd ver- h' De Vlissingse marechaussee •an elders getipt om D. en zijn tan, die per auto reisden, extra te "oleren. Hij werd tot zes maanden mgenisstraf waarvan de helft bvaardelijk veroordeeld. maakt over het gezamenlijk gebruik van de telefooncentrale, postkamer, kantine, huismeester en dergelijke. Hiervoor zal een juridisch samenwer kingsverband worden gevormd. Het gezondheidscentrum is ontwor pen door Archikon BV in Goes. De grondvorm is een asymmetisch kruis met gedeeltelijk drie en gedeeltelijk vier bouwlagen. De hal in het hart van het kruis is vanaf vier kanten toegan kelijk. Het ZCAD, dat in de oostelijke vleugel wordt gehuisvest, krijgt een eigen ingang. De totale vloeropper vlakte bedraagt 5300 vierkante me ter, inclusief algemene ruimten als hallen, gangen en dergelijke. De PVHZK neemt verreweg het groot ste deel voor haar rekening: ruim 1550 vierkante meter, hoofdzakelijk op de tweede verdieping. Het RIAGG heeft 542 vierkante meter nodig, de DGD 492 vierkante meter, het GVO 178 vier kante meter en het ZCAD 152 vierkan te meter. De ruimtebehoefte van de andere deelnemende instellingen ligt tussen 33 (PZZ) en 61 (ZSR) vierkante meter. De gemeenschappelijke ruim ten (het kantoor van de huismeester, de kantine en dergelijke) zijn samen bijna 320 vierkante meter groot. Er blijft nog 425 vierkante meter over voor andere gegadigden of voor een van de negen instellingen die in een la ter stadium nog meer ruimte nodig blijkt te hebben. Met een extra bouw laag aan de zuidkant zou het gebouw in de toekomst nog met ongeveer 1500 vierkante meter kunnen worden ver groot. Alleen de DGD wil ruimte in het gebouw kopen. De andere instellingen zullen van de gemeente Goes huren. Het gezondheidscentrum ligt op het huidige parkeerterrein Magnolia, aan de nieuwe Goese binnenstadsontslui- tingsweg. Deze situering op een steenworp afstand van het spoorweg en bussenstation en op enkele minu ten gaans van het centrum van de Ganzestad is mede aanleiding ge weest voor de markante vormgeving van het gebouw. Bij realisering van het gebouw blijven op het Magnoliater rein 140 parkeerplaatsen over: 64 voor de instellingen in het gezondheidscen trum, 10 voor het Gemeenschappelijk Administratie Kantoor, 10 voor het Sociaal Centrum, 47 openbare en 9 voor belanghebbenden. Een tekening van het toekomstige gezondheidscentrum in Goes. MIDDELBURG - De Zeeuwse advies commissie waterbeheer is verdeeld over de wijze van samenwerking van de zeven waterschappen op het ge bied van allesomvattende waterzorg. Het voorstel van gedeputeerde staten om de waterschappen zelfstandig te laten, stuit met name bij rijkswater staat op grote weerstand: de burgers betalen het gelag en de waterzorg komt onvoldoende uit de verf. Ook de landinrichtingsdienst voorziet, met name op langere termijn, grote pro blemen omdat de zeven waterschap pen een veel te klein draagvlak heb ben om een verantwoorde waterzorg te kunnen garanderen. Eén en ander bleek dinsdag in een ver gadering van de adviescommissie te Middelburg. Gedeputeerde G. de Vries-Hommes (pvda, milieu) legde zich neer bij handhaving van zeven waterschappen. Ze verbond er een be langrijke voorwaarde aan: de be voegdheden van provinciale water staat moeten dan wel aanzienlijk wor den uitgebreid, vooral op gebied van toezicht, controle en onderzoek. De ge deputeerde erkende grif dat handha ving van zeven waterschappen de wa terzorg niet ten goede komt, maar ze wees op een politiek feit. De rechtse partijen in provinciale staten (cda, vvd, sgp, rpf/gpv) willen geen fusie van waterschappen. Uitgaande van dat gegeven én de grotere invloed van provinciale water staat, wilde De Vries zich wel bij be houd van de waterschappen en ver schillende lichte samenwerkingsver banden neerleggen. Ze beklemtoonde dat de invloed van provinciale water staat ook in mankracht tot uitdruk king moet komen. De gedeputeerde wees erop dat de waterschappen het voordeel van de twijfel krijgen: de re sultaten op het gebied van totale wa terzorg worden na één jaar beoor deeld. Is het mis, dan kan alsnog wor den ingegrepen. De Vries-Hommes gaf toe dat het voorstel van gedeputeerde staten tot handhaving van de water schappen veel mankementen kent; 'het was het beste wat haalbaar was'. Vertegenwoordigers van waterschap pen (mr J. Lantsheer) en landbouw A. J. G. Doeleman) beleden hun voorkeur voor zelfstandige waterschappen. „We zullen het wel klaren", merkte Lants heer op. En Doeleman vond het be langrijk dat bij zeven waterschappen de boeren rechtstreekse invloed op het waterbeheer houden. Ir H. A. Okma, inspecteur landinrichting, attendeer de op nieuwe ontwikkelingen (totaal waterbeheer, wet waterhuishouding, nieuwe specialisaties, en dergelijke). „Het is de vraag of zeven waterschap pen op termijn voldoende draagvlak hebben". Ir A. Vos van rijkswaterstaat Zeeland onderschreef dat. Hij liet we ten dat het behoud van zeven water schappen 'beneden de maat' is. m De satelliet-antenne op het schakelstation in Zierikzee die onderdeel uitmaakt van het bliksem-detectie-systeem ZIERIKZEE - De antennes voor het bliksem-detectie- systeem, die opgesteld zijn op het schakelstation van de PZEM in Zierikzee, worden dezer dagen verplaatst. Volgens Kema-onderzoeker A. J. Mesland stonden de ontvangers op een ongunstige plaats en hebben metin gen uitgewezen dat een andere plek op hetzelfde sta tion betere resultaten zal opleveren. De antennes in Zierikzee maken onderdeel uit van het Lightning Protection and Tracking system, waarmee de bliksem wordt gevolgd en geregistreerd. Naast Zie rikzee, staat het systeem opgesteld in Arnhem, Alk maar en Assen. Binnenkort wordt in Maastricht een vijfde station geopend, zodat heel Nederland wordt be streken. Het bliksem-detectie-systeem is vorig jaar in gebruik genomen. De Kema in Arnhem heeft het aangeschaft omdat het bedrijf nauwkeurig wil weten welke invloed de bliksem heeft op het koppelnet, zodat daar bij de aanleg en uitbreiding van het net rekening mee kan worden gehouden. Zodoende hoopt de Kema uitscha keling van de stroomvoorziening door bliksem-inslag zoveel mogelijk te voorkomen. Verder maakt het systeem het mogelijk de bliksem pre cies te lokaliseren en de sterkte te berekenen. Deze mo gelijkheid blijkt van belang te zijn voor verzekerings maatschappijen. Woordvoerder Mesland meldt dat de Kema vorig jaar zomer werd overspoeld door telefoon tjes van verzekeringsmaatschappijen, die wilden na gaan of de schadeclaims van slachtoffers van bliksem inslag wel terecht waren ingediend. Met de gegevens die het nieuwe bliksem-detectie-systeem oplevert kan wor den nagegaan of de bliksem inderdaad op de opgegeven plaats ingeslagen was. Met het KNMI is een contract afgesloten voor het door geven van de gegevens, die het metereologisch instituut gebruikt voor het voorspellen van het weer. Bianca Ivens laat trots haar verzameling spullen zien over Lady Di en prins Charles. Prinses Diana en prins Charles, het paradepaartje van het Ver enigd Koninkrijk. Het is als een sprookje. Hij de prins, gedoodverfd om koning te worden en zij, de ex- kleuterleidster, door hem verkoren om koningin te worden. Zij, bijna 27, waarschijnlijk de meest gefoto grafeerde vrouw ter wereld en hij, bijna veertig, sinds hun trouwdag in haar schaduw. Haar kapsel en haar kleding maakten haar tot En- gelands visitekaartje. Eén ding is zeker, lady Di en prins Charles staan meer in de belangstelling dan welk paar ter wereld dan ook. Dat alles maakt hen tot 'een uniek collectors item'. Zoals voor Bianca Ivens uit Terneuzen. Al zeven jaar speurt ze als een Sherlock Holmes naar foto's van het koninklijk paar. Het begon allemaal op 29 juli 1981 om half elf. „Toen zijn ze getrouwd, ik zag ze op tv en was meteen ver- koeht". Haar eerste uitgeknipte plaatje valt nu in het niet tussen de berg van plastic tasjes, koektrom mels, ansichtkaarten, lepeltjes, gla zen, videobanden, servetten, tijd schriften en boeken. Te veel om in een kast op te bergen, maar genoeg om er speciaal een zolderkamer voor in te richten. „Hoe iemand zo gek kan zijn? Ik weet het eigenlijk niet, ik ben er ge woon helemaal zot van. En ik vraag me ook wel eens af of ik de enige ben die zo gek is. Maar onlangs heb ik een advertentie geplaatst in Story en daar heb ik zo ontzettend veel reacties op gekregen, dat al snel bleek dat ik niet alleen stond. Na tuurlijk wordt er wel eens raar geke ken als ik het over mijn hobby heb. Vroeger zeiden ze dan: moet je dat nou verzamelen? Nu zeggen ze: laat maar eens zien wat je allemaal al hebt. Ze zijn best wel geïnteres seerd". Ook Bianca's echtgenoot en twee kinderen vinden het allemaal wel goed. „Mijn man is er niet echt door geboeid. Hij loopt er niet warm voor, maar vindt het leuk voor mij. Iedereen z'n hobby". Alle bekenden verzamelen spullen voor haar. Haar contacten gaan tot ver over de grens. Vier penvriendin nen in Engeland en één in Amerika, naast haar kennissen en familie in België en West-Duitsland, die voor haar de kranten en tijdschriften bij houden. Een dure hobby, daar is ze zich wel van bewust. „Dat corres ponderen en opsturen van al die dik ke enveloppen kost een vermogen. Ik wil spullen van Charles en Diana en zij dingen van ons koningshuis. Maar ik moet wel heel Nederland doorcrossen om daar iets van te vin den en als ik dan iets simpels te pak ken heb, kost dat nog een berg geld ook. In Engeland hoef je maar even Harrods binnen te stappen en je wordt overstelpt met spullen van het Britse koningshuis. Daar heb ben ze nog trots". Ook familie en kennissen die naar Engeland gaan steekt ze wat geld in de zakken om souvenirs te kopen. Elke boekhandel, in welke stad dan ook, stapt ze binnen, op zoek naar een glimp van de toekomstige ko ning en koningin. „Een verering? Nee, dat niet. Er zijn grenzen. Ik maak bijvoorbeeld niet de kleding na die zij aan heeft en ik zal ook nooit een hoed opzetten, omdat zij dat doet. En haar kapsel? Ook niet, daar heb ik het hoofd niet voor". Vijfig gulden per maand heeft ze er wel voor over. De opbrengst van zeven jaar verzamelen is ver bluffend. Zo'n honderd Nederland se en buitenlandse tijdschriften, ze ventien plakboeken met plaatjes, twee fotoboeken, een ansichtkaar- tenboek, zes videobanden met do cumentaires en interviews en aller hande souvenirs. Haar kostbaarste bezit is ongetwij feld een zeldzame collectie boeken. Achttien stuks, full colour, met een geschatte waarde van duizend gul den. „Daar ben ik heel trots op, maar dat is niet het enige. Een tijd geleden heb ik Diana een brief ge schreven en ja hoor, ik kreeg er een terug. Het is weliswaar maar een computeruitdraai met een kort be dankje, maar toch". Ondanks alle glitter en glamour rond het paar zou Bianca toch niet graag in hun schoenen staan. „Geen denken aan. Zijn er problemen, ze moeten altijd glimlachen. Ze kun nen bijna nooit eens zichzelf zijn. Ook die persmuskieten kan ik wel schieten. Onlangs stond Diana met een foto in Story en ze hadden er zo maar wat tranen bij gemaakt. Ik heb zelf op tv gezien dat ze niet gehuild heeft. Schandalig". Een bezetene wil Bianca zichzelf niet noemen, wel heel nieuwsgierig. „Dat is nu eenmaal mijn hobby. Ik knip ook niet alleen plaatjes, ik lees ook heel veel in die boeken. Kijk, en in deze agenda staat waar ze op dit moment zijn en wat ze doen. Ze zijn thuis. Ik weet ook wat ze eten en dat soort dingen. Het liefst eten ze alle bei vis en 's morgens eten ze niet zo veel. Het hoort er allemaal bij". Bianca heeft haar hele leven al iets verzameld. Zes jaar lang heeft ze spullen vergaard van de Osmond Brothers..Daar heb ik ook een kapi taal in gestoken. Nu ligt het alle maal in dé kast. Postzegels en schel pen? Nee, dat soort dingen nooit. Dat zijn van die dooie zaken. Een persoon verandert elke dag, is tot de dood actueel". Tot haar grote spijt heeft de Terneu- zense het paar nog nooit in levende lijve mogen aanschouwen. Haar ver plichtingen thuis verdienen nog steeds haar voorkeur. Maar zoals dat in ieder sprookje het geval is, hoopt ze dat ook deze wens nog eens in vervulling gaat. „Ooit zal ik nog eens voor Bucking ham Palace staan. Dat zit in m'n hoofd en dat moet nog eens gebeu ren. Maar het liefst zou ik willen dat ze hier eens op staatsbezoek kwamen. Dan moet alles wijken. Dat heb ik hier in het gezin ook al verteld. Zij weten alvast wat hen te wachten staat". •Pierre van Damme MIDDELBURG De 43-jarige P. B. uit Axel hoorde dinsdag op de zitting van de politierechter in Middelburg twee weken gevangenisstraf en een jaar rijontzegging tegen zich eisen voor rijden onder invloed. B. werd vo rig jaar december op de Absdaalse- weg in Hulst met een alcoholpromil lage van 2.66 achter het stuur van zijn auto vandaan gehaald. B. zei dit zeer hoge promillage te dan ken te hebben aan het proeven van sauzen in de restaurantkeuken waar hij werkt. „Is het niet zo dat er geregeld een blaadje pils in die keuken rond gaat?", informeerde officier van justi tie mr J. J. A. Groen, die van mening was dat B. een gewoontedrinker moest zijn om met zoveel alcohol in zijn bloed nog in zijn auto te kunnen stappen. B. zei dat hij op zijn werk inderdaad wel eens een pilsje nam, maar ook heel vaak een glaasje fris. Politierechter mr J. D. C. J. Janzen- Van Oosten wilde B. nog niet direct naar de gevangenis verwijzen, daar hij nog een schoon strafblad had. Zij ver oordeelde hem tot de geëiste rijontzeg ging en duizend gulden boete. J. J. K. (43) uit Zaamslag veroorzaakte op 5 mei vorig jaar een aanrijding op de Rijksweg 61 in Hontenisse. Hij bleek een promillage van 2.21 te hebben na het consumeren van tien palmbiertjes. Tegen hem luidde de eis twee weken voorwaardelijk, 1500 gulden boete en negen maanden rijontzegging. De poli tierechter verlaagde de boete tot 1200 gulden, mede omdat K. alle schade had vergoed. H. A. C. G. van W. (48) uit Son en Breughel reed vorig jaar juli op de par keerplaats van de camping Den Osse in Brouwershaven twee stilstaande auto's aan. Hij verdween zonder zijn visitekaartje achter te laten, maar werd spoedig gepakt. De bloedproef le verde bij hem 2.43 promille op. De officier eiste vijftien maanden rij ontzegging waarvan zes maanden voorwaardelijk en 1750 gulden boete. De politierechter vonniste twaalf maanden ontzegging waarvan zes maanden voorwaardelijk en 1500 gul den. E. A. M. de C. (39) uit Axel werd op de Burchtlaan in zijn woonplaats be trapt op rijden met 1.91 promille. De C., die op enige afstand van de be bouwde koin woont, was door een kennis gevraagd of hij deze even naar de stad kon brengen. Hoewel De C. wist dat hij teveel ge bruikt had, voldeed hij toch aan Ijet verzoek. De eis was twee weken voor waardelijk, 1500 gulden en twaalf maanden rijontzegging waarvan zes maanden voorwaardelijk. Mr Groen vond dat hij alles waarvoor hij zijn au to meende nodig te hebben, ook per fiets of openbaar vervoer kon doen. Het vonnis werd twee weken voor waardelijk, 1200 gulden en negen maanden ontzegging waarvan vijf maanden voorwaardelijk. E. B. K. (31) uit Brouwershaven werd voor het weigeren van de bloedproef tot twee weken voorwaardelijk, 1500 gulden en negen maanden rijontzeg ging geheel voorwaardelijk veroor deeld. K. zou vijf a zes borrels gebruikt hebben, maar had niet het geduld om op het politiebureau te wachten op de bloedproef omdat hij een afspraak had. De officier had de rijontzegging geheel onvoorwaardelijk geëist, maar de poli tierechter legde deze voorwaardelijk op omdat K. nog niet eerder met alco hol in het verkeer in de fout ging en zijn rijbewijs absoluut niet kan missen bij zijn weric.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 33