ezinshulp Walcheren lag en nacht paraat Deel vvv's wil eigen bemiddelingscentrale verhuur zomerhuisje Arbeidsbureau in Goes begint eerste sollicitantenbank Schenking van ruim 2000 voor bejaardenalarmsysteem Marktkooplui Goes wachten met stappen Bouw scharnierpuntflat niet aan hotel koppelen Hans en Monique de Roos hebben 't Eigen Huis Spaarplan genomen vanwege die 5,5% rente. Amro Bank H PZC/ streek KOPERS EISEN VAN RAAD VLISSINGEN: Raad Kapelle in 20 minuten weer buiten US HUIDIGE MAATSCHAPPIJ CNV-DISTRICTSBESTUURDER TEGEN VERPLAATSING WEEKMARKT Duo aan de haal met hoogwerker en binnenvaartschip Belgische 'Dröle' in Middelburg Gestolen auto in Goes gevonden Examens 17b iet zwaarst En het aardige is: ze krijgen er een jaar gratis vt wonen bij cadeau. Dat geldt trouwens voor iedereen die in april of mei een Eigen Huis Spaarplan neemt. U moet dan wel minimaal f200,- per maand automatisch sparen of minimaal f2000,- inleggen. Eén ding is zeker: uw nieuwe huis begint bij de Amro Bank. I/OENSDAG 27 APRIL 1988 JoDDELBURG De stichting maat- Lappelijke dienstverlening op Wal- leren heeft onlangs definitief toe- iemming gekregen om de 24-uurs ■nip in haar pakket op te nemen. Het laat om eenvoudige huiselijke en me- lische verzorging, vergelijkbaar met |e gezinsverzorging, maar dan ook op ten waarop andere hulpverleners liet thuis' zijn. „Het is hulp op maat la daar vraagt de huidige maatschap- Ij om", zegt Flip Homburg, regio- laördinator voor de 24-uurs hulp. j iedere aanvrage wordt individueel lekeken op welke uren er hulp nodig niet beschikbaar is. Vaak is het -erk van de 24-uurs hulpen een aan- lling op de verzorging die familie of idere hulpinstanties als de wijkver- lleging al bieden. Het is onder meer de ledoeling niet direct noodzakelijke inamen van patiënten in instellin- [en of ziekenhuizen te voorkomen. De verzorgsters die op Walcheren voor 124-uurs hulp zijn aangenomen zijn leciaal geselecteerd op geschiktheid, draaien iedere week een andere ienst: overdag, 's avonds of 's nachts. Nachts blijven de verzorgsters van l tot 7 uur op één adres. Overdag en 's 'onds gaan ze vaak naar meerdere iensen toe. iel Poppe, één van de verzorgsters Iver haar werk: „Deze week heb ik de Ivonddienst. Dan ga je naar verschu ilde mensen toe en die help je met «n, drinken en naar bed gaan. Je ver- icht eenvoudige verzorgende hande gen zoals iemand insmeren tegen oorliggen. Bij sommige mensen zie je ie op het innemen van medicijnen en kijkt of alles in huis verder in orde ie hulp overdag is weer heel anders, illega Marjan Floresse: „Het hangt een beetje vanaf of mensen nog fa- lilie hebben die wat kan doen. Heb- en ze die niet, dan doe je eigenlijk al- is voor ze. Je kookt, wast, helpt even- ïeel met de post, rekeningen en ergelijke, zorgt dat het huis er goed 1 blijft zien". «assistentie 's nachts is voor de ver- irgsters vaak het zwaarste. Nel Pop el „Bij sommige patiënten kun je ge- istzelf een paar uur slapen, bij ande en ben je een hele nacht in touw, ooral als mensen wat onrustig wor- len. Je helpt mensen naar toilet, ehudt bedden en dergelijke". Marjan loresse: „Geestelijke bijstand, die is de nachtelijke uren vaak ook ont- sttend belangrijk". ie 24-uurs hulp is altijd tijdelijk be- loeld, al kan tijdelijk soms ook een laar maanden inhouden. In principe ;omen er vier categorieën patiënten oor in aanmerking. Het gaat om ern- tig zieken die thuis willen sterven, laar zoveel verzorging nodig hebben at familie of vrienden het niet aan namen. Een andere groep vormen de lensen van wie de vaste verzorger tij- wegvalt, bijvoorbeeld door een iekenhuiifopname. Dan komen ook e mensen die acuut in nood komen, iet opgenomen hoeven te worden, ïaartoch ook niet alleen kunnen blij- en, in aanmerking. Dat kunnen bij oorbeeld alleenstaande mensen zijn ie door een val plotseling aan het bed ekluisterd worden en waarvoor niet nmiddellijk andere hulpverleners laar kunnen staan. De vierde groep ijn de mensen die moeten wachten op pname in een verpleeg- of bejaarden huis. a beperkte mate wordt er op Walche- KAPELLE - De raad Kapelle heeft het dinsdag gepresteerd de agenda in twintig minuten af te werken. Dat is echter nog geen record. Onder de vorige burge meester G. Huitsing lukte het de zitting binnen een kwartier weer te sluiten. De enige die dinsdag een snelle besluitvor ming trachtte te dwarsbomen, was een Franse of Waalse radio verslaggeefster, die op char mante wijze via de geluidsin stallatie allerlei wetenswaar digheden doorgaf aan bestuurders en publieke tribu ne. De 'beslissers' trokken zich wei nig aan van dit ongevraagde les je Frans. De raad ging unaniem akkoord met het opknappen van het pad langs de Kerkweg in We- meldinge en de wandelpaden in het Cederbos, achter het Kapel- se bejaardenhuis. Daarmee was een krediet van 35 mille gemoeid. Het herbestraten van de Schoor- se Frisostraat, een stukje Steen straat en een smalle strook van de Langstraat, hetgeen in totaal 65.000 gulden kost, behoorde eveneens tot de hamerstukken. De raadsleden fiatteerden zon der commentaar ook de aanleg van een nieuwe drainage onder het hoofdveld van sportpark Groenewoud. De buizen zitten vol zand, omdat het omhulsel van cocosvezel is weggerot. Po gingen om ze door te spuiten zijn mislukt. Alle fracties, de SGP uitgezonderd, stemden tevens in met de zogeheten 'veertienda- gen-regeling' voor winkeliers. Het Comité Midden- en Kleinbe drijf in Wemeldinge heeft om vaststelling van deze verorde- ding van de Winkelsluitingswet verzocht, zodat tijdens het jaar- üjkse dorpsfeest De Wemel- dingse Dagen een nachtmarkt *an worden gehouden. De rege ling laat ook op andere bijzonde re dagen - koninginnedag, twee de paasdag, tweede pinksterdag openstelling van winkels toe. SGP'er A. Geuze achtte de veror dening niet bevordelijk voor de zondagsrust en stemde tegen. ren al ongeveer vijf jaar met dag-en- nacht gezinshulp geëxperimenteerd, eerst alleen in Vlissingen, later ook in Middelburg. Onder meer door perike len rond de fusie van de verschillende Walcherse maatschappelijk dienstver leningsinstellingen en door problemen met CAO's en dergelijke heeft het lang geduurd voor de organisatie de 24- uurshulp voor heel Walcheren aan kon bieden. Momenteel zijn er speciaal voor de dag-en-nacht hulp 22 verzorg sters in dienst en nu maken ongeveer 50 patiënten gebruik van het aanbod. MIDDELBURG- De provinciale WV Zeeland ziet zich in de plannen om te komen tot een sterke uitbreiding van de bemiddelingscentrale rond de ver huur van vakantie-onderkomens ste vig gedwarsboomd door een aantal lokale vvv's. Een deel heeft negatief gereageerd op een verzoek om mede werking tot de uitbreiding. De vvv's in Zoutelande, Renesse en Westkapel- le hebben zelfs aangekondigd een ei gen bemiddelingscentrale te willen opzetten. De VW-Zeeland acht uitbreiding van de provinciale bemiddelingscentrale noodzakelijk. Slechts bij hogere om zetten dan nu het geval is, is een derge lijke centrale self-supporting te ma ken, zo wordt gesteld in een voorstel dat vandaag, woensdag, op de agenda staat van de algemene bestuursverga dering. Vooral in de Zeeuwse verhou dingen, waarin deze verhuursector re latief kleinschalig wordt genoemd, is een bundeling van het aanbod zeer ge wenst om de toerist te kunnen gerie ven. Om de uitbreiding te kunnen realise ren wil de provinciale VW de contac ten met de reeds functionerende be middelingskantoren in Zeeland ver stevigen en gezamenlijk zoeken naar verbeterde vormen van samenwer king. Daarnaast wil de VW Zeeland de woningeigenaren, die nu zelf nog de verhuur van hun huis regelen, informe ren over en interesseren voor de moge lijkheden via de provinciale bemidde lingscentrale. En omdat het hier in de meeste gevallen om vvv-leden gaat, had de provinciale wv een beroep ge daan op de lokale- en streek-vvv's. Om ze over de brug te krijgen was de beta ling van twee procent van de bruto- jaaropbrengst van de via de lokale- of streek-vvv aangemelde nieuwe ver- huuradressen in het vooruitzicht ge steld. Negen vw's reageerden negatief op het voorstel tot medewerking. Met na me de aankondiging van bepaalde lo kale wv's dat men een eigen bemidde lingscentrale wil opzetten verdriet de provinciale WV zeer. 'Dit leidt tot gro te onduidelijkheid voor de konsu- ment', zo wordt verwacht. En verder meent men dat in veel gevallen een lo kale bemiddelingscentrale niet self supporting kan zijn. Achtergrond van het streven om een eigen bemiddelingscentrale op te rich ten is dat men zo goedkoper dezelfde of zelfs nog een betere service meent te kunnen bieden dan via de provinciale bemiddelingscentrale mogelijk is. Hier en daar speelt ook nog een rol, dat men 'baas in eigen huis' kan blijven door zelf de bemiddeling bij de ver huur van vakantie-accommodaties ter hand te nemen. Het dagelijks bestuur van de WV Zeeland blijft op het standpunt dat uitbouw van de provinciale centrale zeer noodzakelijk is en doorgezet moet worden. VW's die wel meewer ken worden als intermediair gezien en kunnen de gestelde provisie tege moet zien. GOES - De kooplieden die dinsdags op de weekmarkt in Goes staan, wachten de vergadering van de commissie financiën en economische zaken - vrijdagavond - af voordat ze besluiten eventuele stappen te nemen tegen de beslissing van het dagelijks bestuur van de gemeente Goes de dinsdag- markt van 17 mei te verplaatsen naar de Oostwal. Die verplaatsing is zoals gemeld noodzakelijk omdat het colle ge van burgemeester en wethouders de omroeporganisatie Veronica toe stemming heeft gegeven 16, 17 en 18 mei op de Grote Markt, waar de kra men van de weekmarkt altijd staan, het televisieprogramma Nederland Muziekland op te nemen. Overleg over de bezwaren van de marktkooplieden tegen de tijdelijke verhuizing naar de Oostwal binnen de marktcommissie en binnen b en w heeft dinsdag geen nieuwe gezichts punten opgeleverd. De handelaren handhaafden hun maandagavond aan het begin van de commissie algemene zaken al naar voren gebrachte grieven. Ze vinden dat ze eerder hun mening hadden moeten kunnen geven over het plan van b en w de markt voor één keer te verplaatsen in plaats van dat ze voor een voldongen feit wer den gezet. En ze hechten sterk aan de bepalingen in de marktverordening die stellen dat de weekmarkt alleen bij zeer dringende redenen naar een ande- ZIERIKZEE - Het gewestelijk ar beidsbureau in Goes begint nog dit jaar met een sollicantenbank, de eer ste in Zeeland. Werkzoekenden kun nen zich daar maandelijks inschrij ven voor een baan en de bank biedt werkgevers de mogelijkheid rond te neuzen in de kaartenbakken. Dit meldde CNV-districtsbestuurder L. Q. Phernambucq dinsdagavond tij dens de ledenvergadering van de christelijke federatie voor overheids personeel in Zierikzee. Phernambucq zei dat de sollicitanten- banken, die elders in het land reeds functioneren, positieve resultaten la ten zien. In meer dan de helft van de gevallen worden mensen door de bank aan het werk geholpen, vooral in admi nistratieve- en verkoopfuncties. Wei nig resultaat hebben de banken tot nu toe geboekt in de bouw en technische beroepen. Het grote voordeel van een sollicitan tenbank vindt de vakbondsman dat de werkzoekenden meer gegevens kwijt kunnen dan bij de normale pro cedure op het arbeidsbureau het geval is. Zo is het mogelijk meer dan een be roep op de kaart aan te geven, en solli citanten kunnen er volgens Phernam- Wethouder Van Rooijen neemt de cheque in ontvangst uit handen van de heer Kerckhaert. TERNEUZEN De Stichting Communicatie Bejaar den heeft dinsdag uit handen van Th. J. Kerckhaert een cheque ter waarde van 2020 gulden gekregen. Loco burgemeester J. van Rooijen nam de cheque tijdens een bijeenkomst in het Terneuzense gemeentehuis in ontvangst. Het geld wordt gebruikt voor de financie ring van een alarmsysteem. Reden voor de schenking was de opening van Auto schade Selekta bv, een dochteronderneming van de hol ding Kerckhaert, aan de mr F. J. Haarmanweg in Ter- neuzen. „Bejaarden hebben meer aan geld dan aan bloemen. In het kader van de bezuinigingen worden ze gedwongen langer zelfstandig te zijn. De behoefte aan communicatie wordt dan groter. Vandaar dit gebaar en vele kleintjes maken één grote", zei Kerckhaert. re plaats mag worden verwezen, om dat dit nadelige gevolgen voor de ne ring van de kooplieden zal hebben. Het dagelijks bestuur van de gemeen te handhaafde daarentegen evenwel de conclusie dat het publiek de markt kramen toch wel zal weten te vinden wanneer in advertenties en dergelijke en met verwijzingen duidelijk wordt gemaakt dat de markt 17 mei op de Oostwal is te vinden. Opgemerkt werd daarbij dat het om een zeer grote uit zondering gaat. Afgezien van de perio de waarin de Grote Markt is gerecon strueerd, moet tot aan het begin van de jaren '70 worden teruggegaan om een evenement te vinden waarvoor de weekmarkt moest wijken. De marktkooplieden hebben grote twijfels over de bij de gemeente leven de veronderstelling dat ze op de Oost wal uitstekende zaken zullen doen, omdat de opnamen van Veronica meer belangstellenden dan anders op dins dag naar Goes zal trekken. Woord voerder W. A. de Smit: „Want door de aanwezigheid van Veronica op de Gro te Markt en de kramen op de Oostwal gaat veel parkeerruimte verloren". Volgens De Smit hebben de markt kooplieden in overleg met de centrale vereniging voor ambulante handel be wust besloten nog even te wachten met stappen tegen het besluit van b en w. Ze willen de gemeente eerst de gele genheid bieden zelf met een oplossing te komen. bucq bij wijze van spreken een fotootje bij doen. De kandidaten die zich melden zijn over het algemeen goed gemotiveerd, de werkgevers kunnen zelf zoeken en de bank blijkt met name moeilijk be middelbare groepen als herintredende vrouwen en langdurig werklozen mo gelijkheden te bieden. Bovendien vindt de districtsbestuurder de sollici tantenbank een goed middel om de beeldvorming van het arbeidsbureau te versterken. Naar verwachting zal ook in Zierikzee, dat onder het gewest Goes valt, een bank worden opgericht. De sollicitantenbank moet naar het in zicht van de adviescommissie van het GAB Goes, die onlangs tot oprichting ervan heeft besloten, voldoen aan een aantal voorwaarden. De inschrijving dient vrijwillig te zijn en sollicitanten moeten hun inschrijving maandelijks verlengen. Zo niet, dan verdwijnen ze weer uit de kaartenbak. De privacy van de werkzoekenden moet verder gegarandeerd zijn. Ook is een goede voorlichting onder werkgevers van groot belang voor het welslagen van het project. Phernambucq heeft bere kend dat de sollicitantenbank het ar beidsbureau acht uur werk per week kost. VLISSINGEN De gemeente Vlissin gen moet de realisatie van het hotel aan de Boulevard Bankert loskoppe len van de bouw van de scharnier puntflat. Negentien kopers van ap partementen die zich hebben ver enigd in de overleggroep Résidence Belvedère, eisen dat van de Vlis- singse gemeenteraad. Ing J. Rus uit Vlissingen, woordvoerder van de overleggroep, vreest dat uitstel kan leiden tot een volledige mislukking van het boulevardproject. De Bataafsche Aannemings Maat schappij (BAM) mocht na oplevering van de Résidence Bankert, het nieuw ste appartementencomplex op de Vlis- singse boulevard, niet verder van de gemeente Vlissingen met de bouw van de Scharnierpuntflat. De firma zou eerst met de realisatie van een hotel moeten beginnen, zoals in een con tract was overeengekomen. Tot die tijd wilde het gemeentebestuur geen grond uitgeven voor de Scharnier puntflat. De BAM zou dan kunnen pro fiteren van de verkoop van dure appar tementen en de bouw van een moeilijk liggend hotel voor lief nemen. Vlissin gen hield de poot stijf en staat op het punt met een ander bouwbedrijf, Na me Gets Deux bv uit Teteringen, in zee te gaan. De eerste aannemer is uit zicht verdwenen en daarmee ook de Scharnierpuntflat. Tot 1 april 1989. Wanneer Name Gets Deux dan nog geen paal voor het hotel plus apparte menten de grond heeft ingedreven, komt de BAM weer om de hoek kijken. De kopers van een appartement in de Scharnierpuntflat staan tot 1 april 1989 zeker in de kou. De BAM had on danks alle perikelen rond het hotel de Résidence Belvedère moeten bouwen indien 60 procent van de woningen was verkocht. Die bepaling stond in het contract van de kopers. Woord voerder Rus van de overleggroep is er van overtuigd dat de verkoop van de appartementen min of meer bewust door de BAM is afgeremd. De potentie- 'le kopers hebben sinds 1 april geen koopovereenkomst meer. De aanne mer mocht die intrekken wanneer die datum nog geen 60 procent van de wo ningen was verkocht. De gegadigden hebben allemaal nog mogen aangeven dat ze belangstelling houden voor de Scharnierpuntflat. Rus woont in een huurwoning. Hij heeft zijn koophuis vorig jaar juni van de hand gedaan. De BAM zou 1 augus tus 1987 met de bouw van de Schar nierpuntflat aanvangen. Die hoop bleek ijdel en het ziet er nu naar uit dat het op zijn vroegst midden volgend jaar de eerste paal voor het apparte mentencomplex wordt geheid. Veel hangt echter af van de bouwfirma Na me Gets Deux. Rus wil echter niet tot volgend jaar april wachten, het tijd stip waarop blijkt dat de Brabantse onderneming in haar opzet is ge slaagd. Tijdens de vergadering van de raadscommissie volkshuisvesting, maandag in het Vlissings stadhuis, kreeg hij steun van de raadsleden M. Dekker (cda) en C. J. van der Weele (rpcu). Van der Weele kwam met het voorstel grond voor de Scharnierpunt flat vrij te geven, als Name Gets Deux enkele miljoenen gulden aan Vlissin gen heeft overgemaakt. Het bedrijf moet dertig dagen na ondertekening van de overeenkomst met de gemeen te 1,15 miljoen gulden overboeken. Ui terlijk 15 oktober volgt 2,3 miljoen voor het bouwrijp maken van de grond. A. J. de Koene (pvda) keerde zich tegen dit idee: de BAM zou een schouderklopje krijgen voor het niet naleven van een overeenkomst. De kopers voelen zich, aldus Rus, on dertussen gemangeld tussen de com mercie en de politiek. „Wij zijn econo mische eenlingen, vormen geen macht. De realisatie van nieuwe bou levardbebouwing is echter wel van ons afhankelijk. De gemeente Vlissin gen moet zich bedenken dat potentie- Ie kopers de stad Vlissingen de rug kunnen toekeren, als dit probleem blijft bestaan". Woordvoerder Rus van de overleggroep voor de Résidence Banckert, het project dat wel werd gerealiseerd. TERNEUZEN (ANP) - De rijkspolitie te water in Terneuzen heeft dinsdag de mysterieuze verdwijning van een binnenvaartschip en een hoogwerker opgelost. Verantwoordelijk hiervoor bleken de 32-jarige V. en diens 30-jari- ge vriendin K„ die dinsdag werden gearresteerd. Dit heeft de politie mee gedeeld. Het binnenvaartschip De Anja lag af gemeerd in Sas van Gent en was onbe mand omdat de eigenaar in het zieken huis lag. Maandag was het vaartuig echter verdwenen. Later bleek het schip te zijn afgemeerd bij een sloperij in Gent. Het vaartuig was zondag nacht door het tweetal gestolen en ver volgens naar Gent gevaren. Daar kreeg het duo echter motorstoring, waarop maar besloten werd het schip bij een sloperij te koop aan te bieden. Door het ontbreken van de juiste pa pieren kreeg de directeur van de slope rij argwaan, zodat de koop niet door ging. De directeur stelde de Rijks wacht in kennis. Toen de verkoop van het vaartuig afketste vonden de beide verdachten de voettocht richting Sas van Gent te lang duren, waarna uit een loods in Zelzate een hoogwerker werd gestolen. Omdat de poort gesloten was reed V. de hoogwerker eenvoudig door de afrastering, waarna hij zijn vriendin oppikte. De hoogwerker werd later ge parkeerd teruggevonden onder een brug in Sas van Gent. MIDDELBURG - Hij is veertien me ter hoog, weegt 26 ton, bestaat uit 292 driehoeken en heeft de vorm van een gigantische hondedrol. Het is de met veel wiskundige formules en compu tertechnieken ontworpen 'Dróle-O- Drome'. Het geesteskind van zestien Belgen: lassers, reclame-ontwerpers, beeldende kunstenaars, licht- en ge luidstechnici en computerfanaten. Het gevaarte werd voor het eerst aan de buitenwereld getoond in oktober 1986 op een beurs in Kortrijk. Daarna stond het in Oostende, Antwerpen en Amsterdam en van 28 juni tot 4 augus tus wordt het kunstwerk neergezet op het Middelburgse Damplein. De ontwerpers noemen het 'een monu ment met binnenkant'. Het wordt op getrokken rond een holle spiraal en van binnen is er een labyrint van amu sement, kunst en technologie. Een maal binnen maakt de bezoeker 'een wentelende expeditie naar de top'. Die gaat langs driedimensionale vlakken, een hologram, kaleidoscopen, onge wone telefoongesprekken, onderste boven zwemmende vissen en bizarre perspectieven. Volgens de groep van zestien is eigenlijk nauwelijks te be schrijven wat de bezoeker allemaal kan overkomen, hij/zij moet het ge woon meemaken. In 1984 begon het zestiental (zelf noe men ze zich een bont Antwerps gezel schap met een onbestemde drift) met het creeëren van een project dat 'ge noeg bevrijdende waanzin bevat om er plezier aan te beleven'. Op een indus trieterrein in Boom ontstond de basis voor de vorm van het project: een ver plaatsbare ruimtelijke constructie die voor de bezoeker desoriënterend werkt en die vulgariteit verbindt met schoonheid. Het gevaarte wordt neer gezet met behulp van een zelfontwor pen kraan. De provincie Zeeland nam samen met de gemeente Middelburg het initiatief om de 'Dröle-O-Drome' naar de Zeeuwse hoofdstad te halen. Volgens een woordvoerder van de gemeente stopt Middelburg drieduizend gulden subsidie in het gevaarte, „omdat het een niet alledaagse attractie is en voor Middelburg zeer aantrekkelijk omdat ie in het toeristenseizoen komt". De provincie verleent geen financiële steun, maar wel hand- en spandien sten. VLISSINGEN De politie heeft de auto van S. A. C. van de M, die hij zon dag had geparkeerd bij de Kogelpark straat in de Vlissingse binnenstad, in Goes teruggevonden. De man had zijn auto nog niet gemist. De Goese politie vond de wagen met een kapotgedraaide moter. Een impe riaal met daarop een uitschuifbare ladder, die op de auto was bevestigd, is gestolen. Ook verdwenen rij- en kente kenbewijs en een vouwfietsje uit de au to. (Advertentie) MIDDELBURG Voor het examen Bijbels Onderwijs slaagden aan de Ho geschool Zeeland, sector PABO, de volgende kandidaten: Anja Dekker Middelburg, Rianne Dekker Hoofdplaat, Ellen Dingeman- se Terneuzen, Nelleke Geuze Middel burg, Peter Joziasse Middelburg, Mar tha Lawalata Middelburg, Marinus Ludikhuijze Middelburg, Annemiek de Munck Goes, Jan Kees Oom Goes, Hanne Verhoef Serooskerke, Heieen vd. Wel Wolphaartsdijk, Pieter Wisse Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 27