kleintjes SMMf* 1 vandaag Stekelenburg lanceert deltaplan werkloosheid De Jong wijst liütjeaf Saudiarabië verbreekt betrekkingen met Iran Reclameverbod tv is in strijd met EG-verdrag ie PZC KRITIEK DUISENBERG De foeterende bankpresident Geurtsen verwerpt koers Voorhoeve Weer bewolking 31e jaargang no. 99 Lensdag 27 april 1988 Schippers Bromfiets Teelballen Noqrd-zuid Beker AMSTERDAM (GPD) Er zit niets anders op dan de over heidsuitgaven nog forser terug te dringen. Nederland loopt met de overheiduitgaven en het daaruit voortvloeiende finan cieringstekort en lastendruk uit de pas met vrijwel alle lan den van de Europese Gemeenschap. Werkgelegenheid IVIEWm U'olkenvelden en een middagtempera- filur van 11 graden. Een zwakke, van- Utidag een matige wind uit noord oostelijke richting. kunt u telefonisch opgeven. Bel: Terneuzen Middelburg 01180-81000 Hulst V'lissingen 01184-84000 Axel Goes 01100-31800 Zierikzee 01150-94451 01140-14058 01155-2020 01110-1538 ALE ZEEUWSE COURANT DEN HAAG (GPD) - Een meerderheid van de Tweede Kamer wil een parlementair onderzoek instellen naar de gang van zaken rond het nieu we paspoort. De WD verklaarde gisteren dat de partij 'een kort parlementair onderzoek wense lijk' vindt. In de verklaring wordt verder ge steld, dat „de WD-fractie er kennis van heeft genomen dat minister Van den Broek sinds maart de verantwoordelijkheid voor de pas poortkwestie op zich heeft genomen". De WD sluit zich daarmee aan bij de oude wens van PvdA'er De Visser, die ruim een jaar geleden al aandrong op een 'mini-enquete' over de pas poortaffaire". Over het doel van het onderzoek laat de WD zich niet uit. De Visser meent dat in elk geval moet worden onderzocht of het minis terie van buitenlandse zaken 'zijn plicht heeft ge daan bij het bewaken van de fraudebestendig heid van de pas'. Op grond van gebreken in de fraudebestendigheid moest de invoering van het nieuwe reisdocument enkele malen worden uit gesteld. CDA-woordvoerder Gualthérie van Weezei is 'verrast' door de verklaring van de WD en zegt eerst te willen reageren tijdens het zoveelste ka merdebat, dat vandaag aan de paspoortzaak wordt gewijd. Van Weezei wil wel kwijt dat hij „in de CDA-fractie geen stemmen heeft gehoord die een nader parlementair onderzoek willen. Kohnstamm (D66) zal zich niet verzetten tegen de wens van PvdA en WD een parlementair on derzoek te starten. De verwijzing in de VVD-ver- klaring naar minister Van den Broek acht Kohn stamm juist. „Maar dat laat onverlet de verant woordelijkheid van staatssecretaris Van der Lin den". Het D66-kamerlid diende in maart een motie van wantrouwen in tegen CD A-politicus Van der Lin den en zijn voorganger op buitenlandse zaken, de huidige minister van defensie Van Eekelen (WD). Die motie werd toen ondersteund door de PvdA. De Visser heeft het parlementaire onder zoek „niet nodig voor de beantwoording van de vraag of Van der Linden en Van Eekelen moeten opstappen. Van der Linden heeft er op eigen houtje voor gezorgd dat hij wel vijftien keer heen gezonden kan worden". De houding die WD en CDA vandaag tegenover Van der Linden en Van Eekelen zullen innemen, is onduidelijk. In CDA-kring verluidt dat de frac tie zich niet zonder meer achter partij genoot V an der Linden zal opstellen. Kroonprins Vfillem-Alexander viert vandaag zijn 21e verjaar dag. De schippersbonden mijden het overleg met ministerie en verladers. PAGINA 3 Een stuurgroep pleit voor de invoering van een rij-examen voor bromfietsers. PAGINA 7 Een registratiesysteem kan duizenden teelbaloperaties voorkomen. PAGINA 11 De noord-zuidroute is een Rot terdams belang, geen Zeeuws belang, meent gedeputeerde Maris-Koster. PAGINA 13 PSV wankelt in de halvefinale- westrijd voor de nationale be ker tegen RKC. Radio, tv, kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 7 Opinie en achtergrond: 6 Financieel, economie: 9 Provincie: 11,13,15 en 19 Sport: 20 en 21 Rijk moet nog meer bezuinigen Nederland moet weer in de pas komen om ook bij de totstandkoming van de interne markt in 1992 mee te kunnen doen en mee te kunnen komen. Als de lastendruk op zijn minst niet mag stij gen en het tekort moet dalen, zijn dus nog zeer aanzienlijke bezuinigingen (ombuigingsinspanningen) noodzake lijk. Dat zei de president van De Neder- landsche Bank, dr. W. F. Duisenberg, bij de presentatie van het jaarverslag. Net als vorig jaar heeft Duisenberg harde kritiek op het financiële beleid van de regering. „Met betrekking tot het financieringstekort hebben wij al te gemakkelijk gezegd: Streep tegen vallers weg tegen meevallers. Op korte termijn doet dat weinig pijn, maar op de lange duur zal de pijn des te groter zijn". Hij constateert met zorg dat een niet onaanzienlijk deel (ruim 2 miljard gul den) van het onlangs gepresenteerde pakket van lastenverschuivende en verlichtende maatregelen van circa tien miljard gulden, wordt 'gefinan cierd uit de zogenaamde belasting meevallers. Vorig jaar werd in het jaarverslag van De Nederlandsche Bank geconsta teerd dat er, om het financieringste kort in 1990 uit te laten komen op 5,25 procent van het nationale inkomen (alles wat wij met elkaar verdienen), een pakket maatregelen nodig was dat de toen door de regering voorgenomen bezuinigingen met vijf a tien miljard gulden overtrof. Duisenberg nu: „Het valt niet uit te sluiten dat ook die uit spraak te optimistisch is geweest". AMERSFOORT - Na zijn verkiezing tot voorzitter van de FNV ontvangt Johan Stekelenburg (links) uit handen van zijn voorganger Hans Pont de bijbehorende hamer. In de afgelopen vijf jaar van econo misch herstel is volgens Duisenberg op veel terreinen een bevredigend re sultaat geboekt. De inflatie (geldontwaarding) is vrij wel verdwenen, vooral dank zij een ge matigde loonontwikkeling, gedaalde invoerprijzen en een sterke gulden. De werkgelegenheid is „spectaculair" toegenomen, met 335.000 personen, maar het aantal mensen dat zich nieuw op de arbeidsmarkt aanmeldt, is bijna even snel gegroeid. „De ernst van het werkloosheidsvraagstuk is daardoor vrijwel niet afgenomen", al dus Duisenberg. Verder is de vermo genspositie van het bedrijfsleven be langrijk versterkt en hebben de inves teringen een herstel laten zien. Omdat aan verder winstherstel voors hands een einde is gekomen, lijkt bij de investeringen een ommekeer te gaan plaatsvinden. Het betrekkelijk positieve beeld van (Slot zie pagina 3 kolom 7) RECHT (GPD) Dr. L. de Jong wil et in aanmerking komen voor een "tje. Het voorstel van minister Deet- van onderwijs om te worden «•gedragen voor een koninklijke derscheiding is door hem afgewe- n. it heeft de schrijver van Het Konink- k der Nederlanden in de Tweede We- idoorlog gisteren in Den Haag ge ld tijdens de presentatie van het ■aalfde en laatste deel van zijn serie. - historicus nam voor de gelegenheid laats achter de 26 banden die zijn to ewerk omvatten. (foto) Jong voerde twee redenen aan aarom hij niet in aanmerking wil ko- ®i voor een koninklijke onderschei- „Ten eerste ligt de zaak in de ge wissfeer", aldus de historicus.„Mijn ader zei altijd, wijzend op de lange st van geëerden in de krant, 'ze heb- en je moeder weer vergeten'", e Jong meent voorts dat zijn histori- ae reeks misschien wel als een pres te gezien kan worden, maar als zo- aalg door hem zelf niet wordt erva- n „Het schrijven is een eenvoudige ^gelegenheid geweest. Elke onder- ®er, boer of huisvrouw heeft in we- n een moeilijker taak verricht, met 'eer zorgen en zonder enige vorm van aardering". e Jong vindt tevens dat opvatting ast in de geest van de illegaliteit. De 'ganiseerde illegaliteit heeft zich de bevrijding op het standpunt ge- •d geen onderscheiding aan te ne- er'voor haar oorlogswerk. f Jong acht het moreel verwerpelijk anneer hij „voor louter de beschrij den van de prestaties van de illega al zou worden onderscheiden. a t '-LLll.i.LL AMERSFOORT (GPD) Er moet een deltaplan tegen de werkloosheid ko men. Dat zei Johan Stekelenburg dinsdag in Amersfoort direct na zijn benoeming tot voorzitter van de FNV tijdens het congres van de federatie. Een van zijn voorstellen is om ver schillende btw-tarieven in te voeren, zodat bepaalde vormen arbeidsinten sieve of milieuvriendelijke dienstver lening vrijgesteld kunnen worden van belastingbetaling. Daarnaast, of eventueel in plaats daar van, bepleit hij belasting- en premie vrijstelling voor het minimumloon. Verder zouden er scholingprogram ma's voor werkenden en werkzoeken den moeten komen, zouden bonden en werkgevers afspraken moeten maken om langdurig werklozen in dienst te nemen en zouden werkgevers hun se lectie-eisen bij de aanname van sollici tanten moeten verlagen en meer kij ken naar de eisen die een functie stelt, dan naar het aanbod op de arbeids markt. Stekelenburg pleitte verder voor het stichten van arbeidspools in de collec tieve- en de marktsector, waarin werk nemers ervaring en scholing kunnen opdoen. Volgens Stekelenburg is een dergelijk deltaplan zeker haalbaar, hoewel hij eraan twijfelt of werkgevers en over heid er serieus over na willen denken. Volgens de op hetzelfde congres geko zen vice-voorzitter, Karin Adelmund, heeft de FNV een nieuwe speerpunt voor acties nodig. Ze verwacht dat de komende tijd veel aandacht nodig zal zijn voor het verdedigen van de ar beidstijden, wat de nieuwe speerpunt kan worden. Jacob Draijer, voorzitter van de Grafi sche Bond, wordt cao-coördinator in het nieuwe FNV-bestuur. Het extra FNV-congres, nodig vanwege het plot selinge vertrek van voorzitter Hans Pont naar een topfunctie bij het minis terie van binnenlandse zaken, koos Draijer met 198 tegen 72 stemmen tot nieuwe man in het FNV-bestuur. De verkiezing van Draijer, die het moest opnemen tegen Vervoersbond- bestuurder Ger Ros, was voor de FNV een ongewone gebeurtenis. Het was de federatie voor het eerst niet gelukt met een eensluidende kandidaatstelling te komen, zoals voor Stekelenburg en Adelmund. AR-RIYAD (RTR/AFP) - Saudiarabië heeft besloten de diplomatieke be trekkingen met Iran te verbreken. Dit hebben de Saudische televisie en het persagentschap SPA dinsdagavond gemeld. De Saudische regering heeft de diplomaten aan de ambassade van Iran in Ar-Riyad verzocht Saudiarabië binnen een week te verlaten. De betrek kingen tussen het conservatieve Saudische koninkrijk en zijn radicale moslim-buurland aan de andere zijde van de Perzische Golf zijn al lang gespannen. Saudiarabië en zijn bondgenoten aan de Golf steunen de me de-Arabische staat Iraq in de zeven jaar durende Golfoorlog met Iran. (Advertentie) LUXEMBURG/DEN HAAG (GPD/ANP) - Op Nederland ge richte reclame van buitenlandse commerciële tv-zenders mag niet langer worden geweerd. Het zogenaamde Recla meverbod in de Nederlandse Mediawet is door het Euro pese Hof in strijd met het EG-verdrag verklaard. Door de uitspraak van de Europese rechter zal de Media wet mogelijk moeten worden aangepast. Met het reclame verbod heeft minister Brinkman (WVC) de commerciële in vloed van buitenaf op de Nederlandse televisieomroepen willen terugdringen en binnen de perken houden. Tevens wilde hij voorkomen dat reclamegelden naar het buiten land zouden wegvloeien. Volgens minister Brinkman laat de uitspraak de huidige Mediawet onaangetast. De Nederlandse omroeporganisa ties kunnen het wel moeilijker krijgen, zo gaf de minister toe. Hij vond dan ook dat uitbreiding van reclamezendtijd onontkoombaar is. Volgens WVC bevestigt de uitspraak dat beperkingen ten aanzien van het toelaten van op Nederland gerichte recla me in buitenlandse televisieprogramma's zijn toegestaan wanneer deze op dezelfde manier gelden voor de buiten landse en binnenlandse omroepen. De Mediawet lijkt daar mee in overeenstemming te zijn, aldus WVC. Daarin staat dat buitenlandse programma's op de Nederlandse kabel zijn toegelaten mits deze voldoen aan de reclamebeperkin gen die ook voor de Nederlandse omroep (de STER) gelden. De Bond van Adverteerders (BVA) en de Vereniging van Erkende Reclame-Adviesbureaus (VEA) die de zaak in 1985 bij de rechter aanhangig hadden gemaakt zijn ver heugd over de uitspraak van het Europese Hof. Ze stellen dat de Mediawet nu moet worden aangepast. Volgens STER-directeur Smeekes zal zijn organisatie door de uitspraak enkele tientallen miljoenen aan inkom sten derven. De enige oplossing, aldus Smeekes, is forse uitbreiding van de STER-zendtijd. De Nederlandse omroepen zeggen niet verrast te zijn door de uitspraken van de Europese rechter. De Vara dringt aan op meer STER-zendtijd. De Avro vindt dat er nu een com merciële omroep in Nederland moet komen. De Tros rea geert in dezelfde zin. KRO en NCRV verwachten voorals nog geen grote uittocht van adverteerders naar buiten landse stations. De PvdA wil zo snel mogelijk een kamerdebat met minister Brinkman over de toekomst van het Nederlandse mediabe- stel. Het CDA vindt dat de minister zich niet moet haasten om met wetswijzigingen te komen. Het jaarverslag van de president van de Neder landsche Bank is per traditie goed voor een paar stevige klappers in de richting van kabinet, politiek, bedrijfsleven en de rest van de samenleving. Ook ditmaal pakt dr. W. Duisenberg weer stevig uit. Hij deelt een dikke onvoldoende uit aan het kabinet, omdat het tot nu toe veel te weinig heeft gedaan om het zo geheten financieringstekort van de overheid terug te dringen. In 1987 was het tekort van de totale overheid (van rijk tot en met gemeenten) nauwelijks een procent lager dan vijf jaar eerder. En dat terwijl het vijf 'vette jaren' zijn geweest, foetert de bankpresident. Wie een andere, optimistischer voorstel ling van zaken geeft, is bij hem aan het verkeerde adres, verliest zich in illu sies en gaat voorbij aan de feiten. Be zuinigingsmoeheid en lastenverlich ting zijn termen, die in het woorden boek van Duisenberg voorlopig zijn geschrapt. Wanneer Nederland zich straks, na 1992, met het buitenland wil meten op de vrije Europese markt, heeft het volgens hem nog veel in te ha len bij de sanering van de overheidsfi nanciën. Nog harder dan vorig jaar ha mert hy dan ook op een straffer bezui nigingsbeleid. De uitgaven van de overheid moeten nog veel verder om laag. Gebeurt dat niet, dan zou het in ternationaal vertrouwen in ons land wel eens kunnen verminderen met ern stige gevolgen voor de rente. Duisenberg is dus niet gerust op de politieke discussie in de trant van 'de citroen is nu wel ver genoeg uitge knepen; bezuinigen kan niet meer'. Hij vindt dat Nederland zich met de scheefgegroeide overheidsfinanciën nog altijd in de gevarenzone bevindt en wijst naar landen als Zweden en De nemarken, die meer succes hebben ge had. En hij doceert daarom: de erva ring daar heeft geleerd dat verminde ring van het overheidstekort niet onverenigbaar is met het behalen van een redelijke economische groei en met een werkloosheid, die minder on aanvaardbaar hoog is dan de Neder landse. Maar juist op dit punt van de alles beheersende voorrang voor de vermindering van het overheidstekort raakt Duisenberg aan de kern van de moeilijkheden, waarin het kabinet- Lubbers 2 is terechtgekomen. Diep in snijdende bezuinigingen en een strak ke beheersing van de loonkosten in het bedrijfsleven hebben Nederland er in de afgelopen jaren economisch een flink eind bovenop geholpen. De presi dent van de Nederlandsche Bank er kent dat ook: de inflatie is laag, de gul den is hard, de betalingsbalans ge zond, het investeringsherstel is succesvol geweest (vermogens- en winstposities van de bedrijven zijn, verbeterd). Alleen in de bestrijding van de hardnekkige werkloosheid zijn onvoldoende resultaten bereikt. En dat heeft in politiek en samenleving veel twijfels opgeroepen. Maar Duisen- bergs 'geloof in de remedie is even simpel als taai: dóórgaan met het mis schien pijnlijke, maar op de duur gene zende proces van bezuinigingen. Wie daarin verslapt raakt pas echt in de problemen. De boodschap van de president van de Nederlandsche Bank is niet nieuw. Ze is wel harder van toon ge worden. Duisenberg meent daar goede redenen voor te hebben. Wanneer het kabinet na jaren van herstel van de economie verzuimt om de huishou ding van de overheid goed op orde te brengen, zal dat Nederland vroeg of laat opbreken. En de neiging om het verder maar voor gezien te houden is naar zijn inschatting volop aanwezig. Vandaar dat Duisenberg aan het begin van de verkennende rondes in Den Haag voor het begrotingsbeleid van de rijksoverheid in 1989 dit waarschu wingsschot heeft gelost. Hij wil dat de zaken niet rooskleuriger worden voor gesteld dan ze zijn. Hij vindt het bo vendien riskant dat het kabinet zich rijker rekent dan het in werkelijkheid is. Zijn jaarlijkse tirade tegen te ge makkelijke afwijkingen van een conse quente weg om uit de problemen met het financieringstekort te komen kan het kabinet moeilijk negeren. Vooral omdat de bankpresident ervan uit gaat dat er weer economisch moeilij ker jaren in aantocht zijn. Concrete op lossingen om nieuwe, drastische be zuinigingen maatschappelijk aanvaardbaar door te.voeren geeft Duisenberg overigens niet. Dat is ook niet zijn verantwoordelijkheid. De pre sident van de Nederlandsche Bank ziet zich meer als de waakhond, die op tijd en soms heel hard moet blaffen. vdM DEN HAAG (GPD) De WD'er dr. A. Geurtsen vindt de koers die de VVD onder Joris Voorhoeve is ingeslagen onverstandig. Hij voorspelt dan ook dat de WD-ledenvergadering volgen de maand deze koers zal verwerpen. Geurtsen, die het rapport 'Liberaal Bestek' heeft opgesteld, zegt dat deze week in een interview in het weekblad De Tiid. Het verzet in de Tweede Kamer tegen de verlaging van de minimum jeugdlo nen noemt Geurtsen uiterst onver standig. Liberaal Bestek, dat alom is omschreven als een rechts stuk, zal volgens Geurtsen door de Liberale le denvergadering worden overgeno men. Hij verwacht niet dat Hans Wie gel lijsttrekker van de WD zal worden by de volgende verkiezingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1