Schoonmaak van de Krammersluizen Beheerders natuurterreinen bekijken Grevelingengebied Project kleine school stimulans voor dorpsleven VVV wil geld voor algemene promotie Terneuzenaar gaat voor Artsen zonder Grenzen naar Afrika PZC/ provincie Auto gestolen Lensdag 27 april 1988 13 1ARIS-KOSTER FEL TEGEN AANLEG IlIDDELBURG De aanleg van een internationale noord- juidroute dwars door Zeeland is een Rotterdams belang, geen leeuws belang. Het streekplan Zeeland mag daar niet voor lorden opengebroken. Dat is de stellige overtuiging van de leeuwse gedeputeerde voor ruimtelijke ordening, E. Maris- Koster (vvd). Ze zal zich fel verzetten tegen pogingen van Rot terdam om zich een weg door Zeeland te banen. Vesterschelde Beleidsplan Lokaal niveau DIRECTEUR PEDAGOGISCH CENTRUM: Succes EERSTE OPENBARE VERGADERING Versnippering ZES WEKEN OP VERKENNING Rebellen IlST PHILIPSLAND - Krammersluizen Leten begin mei weer Jelemaal vrij zijn van losselaangroei. Rijks- faterstaat heeft deze [eek een aanvang ge- Lakt met het verwij- leren van de centime- jersdikke laag jonge hosselen. Baartoe is het nodig om |e kolken stuk voor stuk iog te zetten, waarna mosselen met de land kunnen worden lerwijderd. Het inzetten |an (zwaar) materiaal is tamelijk weinig zinvol, Imdat de constructie |an de vloer slechts be- ferkt belast kan wor- fen. let vasthechten van losselen in sluizen is een bekend verschijnsel. In gewone kolken kan de aangroei nauwelijks enig kwaad. In de Kram mersluizen echter zijn tussen de echte bodem geperforeerde tussenbo- dems gemaakt, noodza kelijk voor een ingenieus systeem dat voorkomt dat er zout Oosterschel- dewater in de zoete Schelde-Rijnverbinding terechtkomt. Door de op sommige plekken tien tallen centimeters dikke koek, verloopt de aan- en afvoer van het water langzamer, waardoor de schuttijden kunnen op lopen. Rijkswaterstaat schat voor het schoonmaken van de zuidelijke sluis vier dagen nodig te heb ben. Voor de andere kolk is vijf dagen uitgetrok ken, omdat deze sterker is verontreinigd. Rijks waterstaat grijpt de schoonmaakoperatie meteen aan om het be- tongedeelte en de schui ven te inspecteren. Voor lichter J. van Gorp ver wacht dat het schoonmaken in de toe komst om de drie jaar moet gebeuren. De on verwacht snelle aan groei binnen een jaar na de ingebruikname van de sluis is onder meer toe te schrijven aan de kin derziektes in het zoet zoutscheidingssysteem. Met de hand wordt de mosselaangroei verwij derd uit de drooggeleg de kolken. oord-zuid- oute belang otterdam Ie gedeputeerde reageerde dinsdag, peen gesprek met de PZC, afwijzend aanzwellende stroom pleidooien loor het benutten van een vaste Wes- lerschelde-oeververbinding als scha- fel in een zo kort mogelijke vier- faans-autowegverbinding tussen de lotterdamse Maasvlakte en de fians-Engelse kanaaltunnel. Ze is van lie pleidooien, onder meer afkomstig lande stad Rotterdam, de Gentse pro- Issor Anselin en de Zeeuwse WD-se- Tator Luteijn, niet onder de indruk. JLaat ze dat dan maar naar voren jrengen in Den Haag, maar om dat lier te komen zeggen, ik heb daar geen pondering voor". paris-Koster: „De Vierde nota voor de limtelijke ordening zegt het goed: de »0V is bedoeld ter versterking van de Iciaal-economische samenhang van Iceland en de oriëntatie op het aan- luitend deel van België. Wij hebben |aar meer aan dan aan een doorgaan- e route waarmee Rotterdam zo snel logelijk de Kanaaltunnel kan berei- |en. Dan wordt je een transitoland. fan valt er voor Zeeland weinig van de ■Rotterdam", aldus de gedeputeerde, |ml profiteren van de Kanaaltunnel, de internationalisering van de pnomie, van de economische ver- fhuivingingen naar het zuiden en het jpheffen van de interne Europese :enzenin 1992. De hele ontwikkeling f zuidwaarts gericht. Daar moeten we fsZeeland zelf van kunnen profiteren. (at betekent dat we ons niet afhanke- ik moeten maken van een Rotter- lamse verbinding die bovendien ons (ooie Zeeland verpest. Nog los van de (aag of het financieel haalbaar is, met 'n doorgaande route zouden we ons oncept van rust en ruimte, dat we al- ijd hebben voorgestaan, overboord ooien. Dat lijkt me niet gewenst. Ik oop nog altijd later te kunnen zeg- tn: Zeeland is nog steeds mooi. Daar leeft oma nog een beetje aan meege- rerkt". Haris-Koster borduurt dan ook liever oort op de mogelijkheden die de re ling aangeeft in de Vierde Nota oor de ruimtelijke ordening. „Minis- e|,Nijpels heeft ons een kans geboden 'B de economische mogelijkheden an het Westerscheldebekken verder (ontwikkelen. Wij zijn nu hard aan 'e' werken om die uitgestoken hand eSrijpen". Dat betekent dat nog voor optember een verhaal op tafel moet 'SSen over het economisch toekomst- 'wspectief van de zeehavengebieden i Vlissingen en Terneuzen. De Vierde Nota spreekt over interna- palisering en noemt de distributie- unctie van Nederland van belang, an heb je in Zeeland mogelijkheden. Ja havengebieden van Terneuzen en issingen leveren relatief gezien een |ogere bijdrage aan het nationaal pro- ukt dan de andere regio's in Neder- and. De Zeeuwse havens nemen op al- er'ei terreinen al de derde plaats in, op aidere terreinen zelfs de tweede. Het is 'ekunst om die cijfers door te trekken 'aar de toekomst. Daaraan zijn we nu pen met de Rijks Planologische henst hard aan het werk". pis-Koster mag verheugd zijn over 'e mogelijke erkenning van het Wes- Wscheldebekken als nationaal econo- ^ch trekpaard, minder tevreden is over de suggestie van minister Nij- lels dat Zeeland zou moeten kiezen tussen oriëntatie op België of op Rot terdam. „Zo zwart-wit is het niet. We kiezen voor onze eigen ontwikkelingen en zetten daarbij een venster open naar anderen. Dat venster zal vooral gericht zijn op het zuiden, maar dat be tekent niet dat we het noorden hele maal uit het oog moeten verliezen". Er kan volgens de gedeputeerde niet gewacht worden op het gereedkomen van het strategisch beleidsplan (ofwel de Zeeuwse ontwikkelingsschets), waarvoor haar CDA-collega J. B. Ven- tevogel (beleidscoördinatie) verant woording draagt. Ventevogel heeft voor het strategisch beleidsplan in middels een 'klankbordgroep' in het leven geroepen die bestaat uit oud- Shelltopman Wagner, oud-PZEM-di- recteur Dalebout, de Zeeuwse staats raad Van der Weel, de Rotterdamse econoom prof Klaassen en de Zeeuwse VVD-senator Luteijn. Maar de bespre kingen met dit gezelschap verkeren volgens Ventevogel nog in een 'oriën terend stadium. Er is een ambtelijke projectgroep in het leven geroepen die een notitie voorbereidt. Daarin wordt aangege ven hoe tot een strategisch beleids plan te komen. Ventevogel hoopt gs in juni zover te krijgen dat aan de staten wordt voorgesteld om daadwerkelijk met het vervaardigen van het strate gisch beleidsplan te beginnen. Er zal dan ook geld op tafel moeten komen voor het inhuren van 'externe deskun digheid'. Het is de bedoeling dat bin nenkort alsnog de gedeputeerden Ma- ris-Koster en G. de Vries-Hommes (pvda) bij deze 'klankbordgroep' wor den betrokken. Dat blijkt geen overbo dige luxe. Maris-Koster: „Ik heb er het zicht een beetje op verloren". De natuurbeheerders kwamen dinsdag bijeen in Renesse om over begrazing te spreken. RENESSE - Beheerders van na tuurgebieden uit Frankrijk, Duits land en Nederland nemen vandaag woensdag een kijkje in het Grevelingengebied. Terreinbe heerders van befaamde Europese natuurgebieden als de Camargue in de Rhöne-delta, het 'Nationalpark' Niedersachsisches Wattenmeer, de Boschplaat op Terschelling en het Zwanenmeer noordelijk van Alk maar zijn vooral geïnteresseerd in de resultaten van begrazing in na tuurgebieden. En in het Grevelingengebied zijn daarvan sprekende voorbeelden te vinden: oerrunderen zogenaamde Hekrunderen op de Slikken van Flakkee, en 'gewone' koeien op de Veermansplaat. De Europese 'begrazerswerkgroep', bestaande uit achttien natuurter reinbeheerders, kwam dinsdag voor het eerst bijeen in Renesse. Tijdens de samenkomst in hotel Apollo in Renesse werden gegevens en infor matie uitgewisseld, in informele sfeer. Het Grevelingenbezoek vindt tot en met 28 april plaats, en is met name voortgekomen uit een in Ro- chefort gehouden internationale conferentie. Organisator M. C. Mol, districts hoofd terreinbeheer Zeeland-Noord van Staatbosbeheer, legt uit dat bij die gelegenheid dertig aangemelde natuurgebieden werden gekoppeld aan vergelijkbare gebieden in Euro pa. Zoals de Grevelingen aan een kustgebied in Denemarken, en Het Zwin In Zeeuwsch-Vlaanderen aan een gebied in Noord-Frankrijk. Mol noemt als belangrijkste doel van de ontmoeting van de natuur terreinbeheerders op Schouwen het uitwisselen van gegevens op 'lo kaal niveau'. Op wetenschappelijk niveau ontbreekt het daar niet aan. Maar het is een erkend feit dat er nog weinig gedaan is aan informa tie-uitwisseling over het beheer van de Europese natuurterreinen in de praktijk. De terreinbeheerders hechtten er overigens aan ook op Schouwen een kijkje in het veld te nemen. Na een korte presentatie van hun beheers gebieden in de conferentiezaal van het Schouwse duindorp werden de beheerders dinsdagmiddag dan ook al gauw uitgebreid rondgeleid in de Vroongebieden in de Kop van Schouwen en vervolgens in het Na tuurmonument de Zeepeduinen. En ook in deze gebieden kwam voor al het element van de begrazing van natuurterrein aan de orde. Want de Schouwse vroongronden worden al tientallen jaren begraasd, eerst door koeien maar na verarming van de grond door wateronttrekking door Shetlandpony's, heide-schapen en Fjorden-paarden. En ook in de Zee- pe-duinen kwam de Europese 'be grazerswerkgroep' goed aan z'n trekken met het zien van de daar sinds enige jaren lustig grazende Shetlandpony's. MIDDELBURG Het provinciale kleine-scholenproject kan een be langrijke stimulans worden voor het dorpsleven in kleine kernen. Tot nu toe kwam het voor dat basisscholen zich uitsluitend met onderwijs bezig hielden, en daardoor een geïsoleerde positie innamen. Met het project wordt geprobeerd die scholen een meer centrale plaats in de dorpsge meenschap te geven. Beter en gestruc- tureerder overleg tussen de schoollei ding en de dorpsbewoners is daartoe een eerste aanzet. Directeur Dook Kopmels van het Re gionaal Pedagogisch Centrum Zee land (RPCZ) vindt dat het provinciale project een niet te onderschatten posi tieve uitstraling heeft op het kleine- kernenbeleid. Dinsdag zei hij tijdens de presentatie van de evaluatie-strate gie van het project: „We leggen nadruk op contacten met ouders, andere dorpsbewoners en vertegenwoordi gers van de betreffende gemeente. Dikwijls kan het leefklimaat in een kern met hele kleine, praktische din gen worden verbeterd. Van de school krant wordt een dorpskrant gemaakt, de kaartgroep van de bejaarden mag 's avonds in de school bijeen komen. Met dergelijke initiatieven, die we in dorps werkgroepen aan de orde stellen, haal je de school van de zijkant van de dorpsgemeenschap vandaan". De provincie heeft 5 ton uitgetrokken voor het scholenproject, dat tot en met 1990 loopt. In totaal doen er vijftien kleine basisscholen mee. Doel is het onderwijs en de positie van de dorps scholen te verbeteren, en op die ma nier de mogelijk nadelige effecten van het geringe aantal leerlingen op te hef fen. Het RPCZ verzorgt de uitwerking van het project. Vorig jaar oktober werd in Middelburg een internationaal mini-symposium belegd om een plan op te stellen voor de registratie van de resultaten. Direc teur Kopmels bood het naar aanlei ding van het symposium opgestelde rapport dinsdag aan de gedeputeer den mevrouw E. Maris-Koster en drs R. C. E. Barbé aan. Kopmels: „Dit rapport is iets bijzon ders, omdat daarmee nu al is vastge steld hoe de resultaten in kaart kun nen worden gebracht. Meestal gebeurt dat pas achteraf. De wijze waarop de zaak nu wordt aangepakt is de enige manier om het project ook praktisch nuttig te laten zijn". Het is de bedoeling dat de betrokken schoolleiders en ouders tijdens het project steeds de vinger aan de pols houden, om te bezien of de resultaten naar wens zijn. Momenteel worden er schoolportretten geschreven, zodat na afloop van het project duidelijk wordt in hoeverre de school versterkt is. De beide gedeputeerden waren zeer tevreden met de tot nu toe geboekte vooruitgang. Gedeputeerde Barbé stelde vast, dat het project mede van invloed geweest moet zijn op het suc ces van het provinciale instandhou- dingsbeleid. Bij de laatste sanerings ronde in het basisonderwijs werd aangekondigd dat in Zeeland alleen de school van Spui moet worden ge sloten. Barbé noemde de kleine kemen een kenmerkend element van de provin cie. „Je moet er toch niet aan denken wat er gebeurt als de kernen verloede ren", aldus de gedeputeerde. Zijn col lega Maris-Koster, die het kleine ker- nenbeleid voor haar rekening neemt, meende dat een goed functionerende school een goede invloed kan hebben op de leefbaarheid van de dorpen. MIDDELBURGEen rode Ford Tau- nus 1600 L, met het kenteken 27-XP-79 is gestolen vanaf de Middelburgse Grevelingenstraat. De waarde van de auto is duizend gulden. Er zaten goe deren in die vijfhonderd gulden waard zijn, zoals een radio-cassetterecorder en gereedschap. MIDDELBURG- De provinciale VW gaat stappen nemen om een algemene Zeeland-promotie financieel veilig te stellen. Daarvoor zullen niet alleen de regionale promotiestichtingen wor den benaderd. Er wordt ook getracht om geld beschikbaar te krijgen via de beide Kamers van Koophandel. Voorts krijgt het bedrijfsleven een ge fundeerde motivatiebrief toege stuurd met daarin het verzoek om een vrijwillige bijdrage. Tevens wordt er uitgekeken naar mogelijkheden van sponsoring. Tenslotte zal een onder zoek worden ingesteld naar de finan ciële mogelijkheden bij de overhe den. De financieringsproblematiek rond de algemene Zeeland-promotie komt vanavond, woensdag, aan de orde tij dens de algemene bestuursvergade ring, die om half acht begint in 'Britan nia-Watertoren' in Vlissingen. Het is de eerste openbare vergadering van het algemeen bestuur van de VW- Zeeland. Dat is mogelijk geworden na een statutenwijziging. Het zoeken naar een andere financie ringsconstructie is nodig geworden nu de provinciale overheid te kennen heeft gegeven minder geld ter beschik king te willen stellen. Een speciale commissie heeft uitgebreid onder zocht of er een oplossing zou zijn te vin den in de vorm van een heffing. Een voorstel tot heffing via de hoofdbe drijfsschappen werd echter verworpen op grond van het feit dat er geen diffe rentiatie zou zijn aan te brengen en ie dereen dus een gelijk bedrag zou moe ten betalen. Heffing via ondernemers organisaties treft uitsluitend de georganiseerde ondernemers, terwijl voorts geen verplichte heffingen mo gelijk zijn. En heffing op grond van een gemeentelijke verordening of via de onroerend goedbelasting werd niet re levant geacht, omdat gemeenten geen bestemmingsbelasting mogen opleg gen. Datzelfde geldt ook voor heffin gen via een provinciale verordening. Dat alles overwegende kon de com missie alleen maar concluderen dat men het zal moeten hebben van vrij willige bijdragen. De steun van de ver schillende regio's voor promotionele! activiteiten van de provinciale VW is echter onvoldoende, zodat het wense lijk wordt geacht dat de provinciale VW zelf het initiatief neemt om de be trokkenheid bij de regio's te vergroten. Dat punt lijkt, te oordelen naar de in houd van het voorstel aan het alge meen bestuur, thans te zijn bereidt. Het dagelijks bestuur stelt dat er voor moet worden gewaakt dat geld voor al gemene Zeelandpromotie worden ver snipperd. De bedragen die worden ver kregen via de verschillende activitei ten zullen uitsluitend worden gebruikt ter financiering van de algemene Zëe- landpromotie. „In een provincie waar de bedrijfstak recreatie en toerisme van zo groot be lang is voor inkomsten en werkgele genheid, dient in gezamenlijk overleg geld beschikbaar te komen om het marktaandeel van Zeeland op de toe ristische markt te behouden en waar mogelijk verder uit te bouwen", zo stelt algemeen directeur A. C. Bonten bal in een nadere toelichting bij dit voorstel. W TERNEUZEN - Sinds afgelopen vrij dag weet hij het pas. Een telefoontje van de organisatie Artsen zonder Grenzen met de vraag of hij deze week naar Kenia zou kunnen gaan voor een verkenningsmissie in de buurlanden van het Oostafrikaanse land. Doel van de missie: de situatie verkennnen voor een eventuele vaste post van de hulporganisatie. Huisarts Henk Ham mer uit Terneuzen vindt zichzelf niet de eerst aangewezene en meent dat een ongetrouwde arts zonder praktijk misschien beter zou kunnen gaan. Toch stapt hij donderdag in het vlieg tuig naar Nairobi. Het is niet zijn eer ste missie voor Artsen zonder Grenzen op het Afrikaanse continent. Hammer heeft vorig jaar al zes maanden voor Artsen zonder Grenzen in Soedan ge werkt. „Dit keer is het wel anders dan vorig jaar. Ten eerste natuurlijk de lengte van de reis. Ik blijf nu in totaal ruim zes Huisarts Henk Hammer:„We gaan de situatie eerst verkennen. Daarna be kijken we wat er precies nodig is". weken weg, terwijl ik vorig jaar zes maanden van huis was. Toen zat ik als enige buitenlander alleen in een ver af gelegen buitenpost. Nu ga ik met een team naar Afrika. Twee Engelsen van de organisatie Oxfam gaan met mij mee. Oxfam is een organisatie die met de ontwikkelingshulp op landbouw- en veeteeltgebied bezig is. Voor deze verkenningsmissie heeft Oxfam een antropoloog en veterinair arts ingezet. Wij zullen vanuit Kenia het gebied in de buurlanden verkennen. Wij willen dit voornamelijk vanuit de lucht doen, daarna gaan we op de fiets de situatie van wat dichterbij onderzoeken. We doen dit op deze manier ook vanwege onze eigen veiligheid, in verband met landmijnen en activiteiten van guerril la's", meent Hammer. Volgens de huis arts verschilt deze missie van de eerste ook doordat hij zelf geen medische hulp zal verlenen. „Artsen zonder Grenzen werkt altijd eerst met een ver kenningsteam voordat ze hulpteams sturen. Wij moeten de situatie eerst verkennen. Daarna wordt bekeken wat er precies gebeurt. Of alleen maar medicijnen, of alleen maar voedsel hulp of hulp voor de landbouw. Als de situatie het vraagt moet er misschien ook een heel hospitaal geplaatst wor den. Maar dat kun je pas ter plaatse zien. Ik zal als arts natuurlijk op de ziekten letten die in deze gebieden voorkomen. Dus op infectueuze ziek ten zoals cholera maar ook op de altijd terugkerende malaria". Hammer voorziet behalve eventuele vijandige activiteiten van rebellen geen bijzonderheden op deze reis. „Natuurlijk ben je wel zeer afhanke lijk van het weer. Het is daar nu re genseizoen en dan kan het best gebeu ren dat een landingsbaan te nat is om te landen. Maar we maken ons de meeste zorgen over de omstandighe den van de mensen daar". Artsen zonder Grenzen evalueert als overkoepelende organisatie van de verkenningsmissie de rapporten van het team en stuurt in samenwerking met andere organisties hulp naar de gebieden. Hammer kwam twee jaar geleden in contact met Artsen zonder Grenzen door zijn vrouw die als vrijwilligster voor de hulporganisatie Simavi werkt. Zijn naam kwam in de kaartenbak van Artsen zonder Grenzen en hij werd in december 1986 opgeroepen voor een verblijf van zes maanden in Soedan. De huisarts was daar in een buitenpost als coördinator van een medisch pro gramma werkzaam. De Terneuzense huisarts benadrukt dat de reis naar Kenia alleen mogelijk is door de grote bereidwilligheid van zijn collega's in Terneuzen. „Ik weet dat er in de zes weken die ik weg ben voor een goede opvang in de praktijk wordt gezorgd en ook de overname van de weekenddiensten is al geregeld. Op deze manier wordt mijn vertrek naar Afrika wel een stuk makkelijker. En natuurlijk niet te vergeten de grote steun door mijn gezin". Zijn tas voor het vertrek staat klaar. Het wachten is nog op de foto's die hjj in het weekeinde nog even van zijn kin deren genomen heeft. Henk Hammer hoopt over ruim zes weken weer terug in Zeeuwsch-Vlaanderen te zijn. En dan weer gewoon als Nederlandse huisarts te werken. „Ik ben en blijf nu eenmaal huisarts".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 13