Snuffelt LI ook al tussen de Kleintjes? 3 P&O wil staking van Britse zeelui breken Nijmeegse politie trekt pistool tegen krakers SPINAZIE EN KIP d; Jieuwe minister ran defensie iondsrepubliek slachtoffers Verontrustend Frans signaal Droog en zonnig |3le jaargang no. 98 linsdag 26 april 1988 I Reclame Ongelukken Lindenhof Fusie s rr»€CC Maastricht KAMER MAAKT UITZONDERING DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer wijst verplichte aids- tests af, maar levensverzekeraars mogen van de Kamer wel om zo'n test vragen omdat het hier gaat om een aanvullende en niet om een onmisbare voorziening. Verrassing Ongeluk m Denemarken efet acht :- CONFRONTATIE DOVER VERWACHT Tevreden Overbodig ISRAËLISCHE RECHTBANK VEROORDEELT BERUCHTE IWAN: Onschuld Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Spinazie, kilo ^Kipdrum-/braad- xU sticks, QQQ kilo 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. \fgezien van wat dunne wolkenvelden \ljn er ruime opklaringen. Het blijft "droog. Vrij krachtige noordoosten wind. Middagtemperatuur 12 graden. Is HAAG (GPD) - De export zal dit jaar de grens van 200 Jiljard gulden overschrijden. Verleden jaar beliep de Baarde van de export 187,6 miljard gulden, 9,8 miljard llden minder dan in 1986. Ir. K. de Jong, directeur van de jsportbevorderings- en voorlichtingsdienst (EVD), on- erdeel van het ministerie van Economische Zaken, heeft it gisteren bekend gemaakt. lij de presentatie van het jaarverslag 1987 zei De Jong dat ({Nederlandse export zich verleden jaar verrassend goed :eft ontwikkeld ondanks de waardedaling met vijf pro- in omvang gemeten nam de export met vijf procent ;.Voedings- en genotmiddelen vormden het belangrijk eonderdeel van de export (20,5 procent) gevolgd door lemische en farmaceutische produkten (achttien pro- Van de export ging in 1987 zeventig procent naar West Duitsland, België, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en Italië. De export naar Spanje nam met ruim zestien pro cent toe. Op basis van de ontwikkelingen in de eerste drie maanden van dit j aar stelde De Jong dat de koersval van de dollar en de beurskrach geen merkbare negatieve effecten hebben gehad op de export. Hij schreef dit toe aan de sterke con currentiepositie van het bedrijfsleven en de brede samen stelling van het exportpakket. De Jong waarschuwde overigens voor te veel optimisme. De concurrentiepositie kan in gevaar komen door de sterke gulden en loonstijgingen die verder gaan dan produktivi- teitsstijgingen in de bedrijven. De toenemende belangstel ling van Aziatische landen voor export naar de EG is een ander gevaar. De STER wil volgend jaar be ginnen met een uitbreiding van de reclamezendtijd op radio en televisie naar tien procent. PAGINA 2 Er bestaat nauwelijks een ver band tussen slecht zien en on gelukken in het verkeer. PAGINA 3 Benw van Axel kiezen in meer derheid voor de sluiting van het bejaardentehuis Linden- hof. PAGINA 9 Trein Toegangsbiljetten bij NS-stations V erzekeraar mag vragen om aids-test Een fusie van de PZEM met Noord-Brabant en Limburg be hoort nog steeds tot de moge lijkheden. PAGINA 11 De jonge Italiaanse wielerproj Ettore Pastorelli verrast de kopstukken in de Ronde van Spanje. PAGINA 17 Radio, tv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financieel, economie: 7 Provincie: 9, II, 13 en tó Sport: 16 en 17 jjONM (DPA/RTR/AFP) - Rupert ïcholz, de man die in het stadsbe- ltuur van West-Berlijn het senator pap van justitie bekleedt, zal Man- H Wörner opvolgen als minister lan defensie in de Duitse Bondsrepu bliek. Dat is maandag in welingelich te regeringskringen in Bonn verno- pen. Kanselier Helmut Kohl zal de Knoeming vandaag officieel bekend maken. e 50-jarige, relatief onbekende CDU- wliticus Scholz, is herhaaldelijk als lar.didaat-minister van defensie ge- loemd. De huidige bewindsman Wör- |er treedt op 1 juli officieel bij de NA- (0 in Brussel in dienst als secretaris- leneraal. polgens deskundigen in Bonn staat Pjn opvolger Scholz evenals Wörner lekend als een „havik" op defensie-ge- lied. Scholz zou als tegenwicht moe- Jen dienen voor de minister van bui- jenlandse zaken Hans-Dietrich Gen- per, de meer gematigde politicus pde liberale FDP. Advertentie Dit bleek gisteren tijdens een vergade ring van de Tweede-kamercommissies van volksgezondheid en justitie. Mi nister Korthals Altes van justitie ont kende gisteren dat de verzekeraars daarbij een grens aanhouden van 200.000 gulden. Volgens Korthals-Altes mogen levens verzekeraars op grond van objectief medische informatie over de aanvra ger van de verzekering om zo'n test vragen. Aanvankelijk dacht de Kamer dat het hierbij ging om het afsluiten van levensverzekeringen boven de 200.000 gulden. Maar volgens de minis ter van justitie kan dat ook bij kleinere bedragen. Hij ontkende dat de regering en de le vensverzekeringsmaatschappijen af spraken hebben gemaakt over de grens waarboven op aids getest mag worden. De minister meent dat er pas sprake is van discriminatie als de tests bijvoorbeeld ingevoerd zouden wor den voor alle mensen die ongehuwd zijn of voor alle mannen die met een andere man samenleven. besmettelijk. Ook het testen van pa tiënten in ziekenhuizen wordt afge wezen. WD'er Franssen tekende echter aan dat zijn standpunt niet definitief is. Zo dra aids effectief bestreden kan wor den, kan in dit standpunt verandering komen, zo zei hij. Dees onderschreef deze gedachte. De PvdA maakte ernstig bezwaar te gen het besluit van de regering ver plichte Aids-tests toe te staan voor straaljagerpiloten die in Amerika op leidingen volgen. Volgens Dees had de regering geen keus, omdat de oplei ding niet gemist kan worden. Er wordt naar alternatieven gezocht, aldus Dees. KOPENHAGEN (DPAl RTR) - De wagons liggen kris-kras door elkaar na een treinongeluk dat zich maandag voordeed in Denemarken. Het on geluk kostte aan acht reizigers het leven ge kost. De meeste van de 72 gewonden konden na behandeling het zieken huis verlaten. Het onge luk deed zich 's morgens voor, toen de intercity- trein van Fredericia naar Kopenhagen in So rb, op 80 kilometer ten westen van de hoofd stad, op een wissel uit de rails liep. Het reddings- en ber gingswerk werd bemoei lijkt doordat een aantal reizigers in gedeeltelijk vernielde rijtuigen be klemd zat. Over de oor zaak van het ongeluk be stond maandagavond nog geen duidelijkheid. De intercity moest van wege werkzaamheden aan het baanvak in Sorb via een ander spoor wor den omgeleid. Deskundi gen sloten niet uit dat de verongelukte trein bij de baanurisseling te snel heeft gereden. Testen op de aanwezigheid van het aids-virus is volgens de Kamer over bodig omdat er geen zinvolle behan deling bestaat. Bovendien is de ziekte in het maatschappelijk verkeer niet Staatssecretaris Dees toonde zich te vreden over de resultaten van het be leid van het afgelopen jaar. Het aantal ziektegevallen was op 31 maart van dit jaar 487. Dat is lager dan verwacht. Uit het feit dat andere geslachtsziek ten met zestig procent zijn afgenomen, concludeerde hij dat de campagne voor het gebruik van condooms in elk geval is aangeslagen. Optimistisch voor de toekomst is Dees nog allerminst. Volgens hem zijn er naar schatting 15.000 tot 20.000 men sen in Nederland besmet met het Aids-virus. (Van onze correspondent) LONDEN In de Britse havenstad Dover maken zeelieden, vakbonden en de P O-veerdienst zich op voor de beslissende slag in de drie maanden oude veerbotenstaking. De zeelieden- bond NUS (National Union of Sea men) zal vandaag een officieel beroep doen op de Rotterdamse havenarbei ders solidair te zijn met de Britse sta kers. P O wil de staking breken door de veerboten, die in diverse Europese ha vens liggen, met ander personeel Dover binnen te brengen. De schepen zullen worden bemand door Britse zee lieden die in februari het,werk neerleg den maar inmiddels nieuwe contrac ten met P&O hebben getekend. De ruim duizend personeelsleden die nog steeds weigeren de nieuwe arbeids voorwaarden te accepteren, worden vandaag ontslagen. Bijna de helft van de 2300 zeelieden heeft inmiddels de staking opgegeven en de NUS de rug toegekeerd. Een aan tal van hen is de afgelopen dagen in Rotterdam en Calais gearriveerd om de P O-schepen die daar aan wal lig gen gereed te maken voor terugkeer naar Dover. De NUS heeft het draaiboek voor te genactie gereed. „P O kan wel pro beren een schip binnen te brengen, maar wij zullen met 2000 man verhin deren dat het aanlegt", aldus NUS- woordvoerder Colin Bennett. Andere vakbondswoordvoerders voorspellen confrontaties die Engeland tijdens de mijnstaking voor het laatste gezien dacht te hebben. Volgens de vakbond hebben Franse en Belgische havenarbeiders beloofd de P O-schepen links te laten liggen als er tijdens de staking gevaren wordt. Ook de Britse havenarbeiders hebben de stakende zeelieden beloofd zich ver re te houden van P O-schepen die varen met niet-vakbondspersoneel. De oproep aan collega's in Rotterdam komt waarschijnlijk te laat om het uit varen van de P O-schepen te verhin deren, zo wordt in Engeland gevreesd. De staking werd uitgeroepen toen de maatschappij van haar personeel radi cale veranderingen eiste. Er zouden 400 mensen ontslagen worden en van de overgebleven bemanningsleden werden diensten van 72 uur verwacht. Maar na bijna drie maanden stakingen zien de P O-eisen er enigszins anders uit. Het aantal ontslagenen bedraagt nu 300 en van de bemanningsleden wordt verwacht dat zij niet langer dan 24 uur achtereen aan boord blijven. Maar de NUS-vakbond is niet tevre den. Zij meent dat er ruimte is voor nog meer concessies. JERUZALEM - Demjanjuk slaat een kruis als de officier van justitie de doodstraf tegen hem eist. NIJMEGEN (GPD/ANP) - De Nijmeeg se politie heeft met versterking van korpsen uit de regio in de nacht van zondag op maandag 123 krakers van het kantoorcomplex Mariënburg in Nijmegen opgepakt en ingesloten. Tijdens de actie hebben twee agenten hun pistool getrokken omdat ze door krakers werden bedreigd met knup pels en stokken. Volgens een politie woordvoerder vluchtten de krakers onder bedreiging van de vuurwapens. De groep krakers was omstreeks één uur het kantoorcomplex, het voorma lige onderkomen van het Medicenter van de Nijmeegse uroloog Boerema, binnengedrongen. Achteraf bleek dat de krakers zich voorbereid hadden op een veldslag met de politie. Na fouillering werd beslag gelegd op een grote hoeveelheid stalen pijpen, stenen, honkbalknuppels, koevoeten, grote tangen en ander gereedschap. Tevens werden in de zakken van enke le krakers busjes met traangas gevon den. Tegen vijf uur maandagmorgen had de politie honderd mensen in ME-tenue op de been. De krakers besloten daar op de actie vrijwillig op te heffen. In de parkeergarage werd de groep omsin geld en gefouilleerd. Daarna werden de krakers aangehouden wegens lo kaalvredebreuk. Van de arrestanten zijn er inmiddels 120 weer op vrije voeten gesteld. onfrisse e eerste ronde van de presidentsverkiezingen in Frankrijk heeft een ver ontrustend signaal afgege ven. Een volksmenner met denkbeelden wist in één klap maar liefst 14,5 procent van de kiezers achter zijn vaandel te krijgen. Want onfris en gevaarlijk is ze, de poli tiek die de 59-jarige Jean-Marie le Pen, leider van het Nationale Front verkon digt. Met vreemdelingenhaat en een recept als 'Frankrijk voor de Fransen' heeft hij een nog niet eens zo lang gele den onbeduidende extreem-rechtse groepering in fors tempo tot de derde politieke partij van het land gebom bardeerd. In 1974 verwierf Le Pen een te verwaarlozen 0,7 procent van de stemmen en in 1981 was hij nog niet eens in staat om de 500 handtekenin gen te verzamelen, nodig om zich kan didaat te stellen. En nu, zeven jaar la ter, kraait hij zijn overwinning van de ze stembus uit als 'een radicale transformatie van het nationale poli tieke landschap'. Vooral inhet uiterste zuiden (met veel immigranten uit Noord-Afrika) en in de industriestreek van de Elzas wist Le Pen te scoren. Door in te spelen op de bedenkelijkste kanten van de ontevredenheid heeft hij succes geboekt. Verschrikte reac ties waren het gevolg. Want het is natuurlijk nogal wat, wanneer één op de zeven Franse kiezers zich uitspreekt voor een partij, die met minstens zo kwalij ke fascistische ideeën de boer op gaat als een aantal jaren geleden in ons land de Centrumpartij. Explosies van uiterst rechts hebben zich sinds het begin van de jaren '70 ook in Groot-Brittannië en in de Duitse Bondsrepubliek voorgedaan. Maar geen enkel land in West-Europa heeft nog moeten constateren dat rechts ex tremisme zoals in Frankrijk van jaar op jaar toeneemt. Met een in elkaar ge storte communistische partij PCF (nog geen 7 procent van de kiezers) nu een forse ruk naar rechts dus en tege lijk een voorkeur voor de kleine partij en. Het onverwachte patroon dat de uitslag van deze eerste ronde voor de presidentsverkiezingen heeft opgele verd, geeft aan dat de Fransen kenne lijk minder vertrouwen hebben in de traditionele politieke blokken. Het was dus de stembus-van-de-uitersten, afgelopen zondag in Frankrijk. Uiter aard deden de kopstukken van de par tijen in het midden hun best om uit te leggen dat de Franse kiezer nu een maal in dit twee-traps-verkiezingsa- vontuur eerst het ongenoegen kwijt wil en pas in de volgende ronde - op 8 mei - zijn/haar president kiest. Maar dat excuus neemt niet weg dat er toch meer aan de hand is in Frankrijk dan aan de oppervlakte doorgaans merk baar wordt. De vraag waar het overigens om draait is hoe het politieke cen trum in Frankrijk zich rondom de twee overgebleven kandidaten voor het presidentschap - de socialist Mitter rand en de gaullist Chirac - zal groepe ren. Zal Chirac, die toch een zware te genslag heeft moeten incasseren, het zich kunnen veroorloven om het Le Pen-effect heftig te bestrijden of zal hij toch rekening houden met de wensen die onder deze nu zo grote groep kie zers leven? En zal er nog iets verande ren aan de stijl, waarmee Mitterrand de campagne voor een nieuwe ambts termijn is aangegaan: de staatsman en 'vader des vaderlands', de voorvechter van het verenigd Europa, van de we reldvrede en van de verbetering van het lot van de Derde Wereldlanden? Ook Mitterrand heeft het waarschijn lijk nodig zich scherper te profileren dan 'de president, die boven de partij en staat' en die tegelijk een 'brief aan alle Fransen' schrijft, waarin hij zich uitspreekt voor het stemrecht voor buitenlanders bij regionale verkiezin gen. Beiden, Chirac en Miterrand, krij gen namelijk de schuld van de groei van het rechts extremisme, waarmee Le Pen aan de haal is gegaan. Na perio des van slechte socialistische experi menten en minder gelukkige pogingen om die terug te draaien heeft het in Frankrijk vooral ontbroken aan poli tieke duidelijkheid. En daar wil de kie zer nu wel eens meer van horen. vdM Opvarenden vermist - De Ameri kaanse marine zoekt voor de kust van Florida naar drie matrozen die sinds de ontploffing en brand aan boord van een onderzeeër worden vermist. De 92- koppige bemanning van de 'Bonefish' verliet volgens een marinewoordvoer der op last van de commandant het schip, toen zich in het accuruim een explosie voordeed. iAdvertentie Doodstraf voor Demjanjuk (Van onze correspondent) TEL AVIV In Jeruzalem is gisteren de doodstraf uitgesproken tegen John Demjanjuk. De na de Tweede Wereldoorlog naar de Verenigde Staten uitgeweken Oekrainer werd veroordeeld voor oor logsmisdaden in het naziconcentratiekamp Tre- blinka, waar bijna 900.000 joden door vergassing om het leven kwamen. Een speciale rechtbank bepaalde vorige week, na een proces dat veertien maanden heeft geduurd, datz Demjanjuk de beruchte 'Ivan de Verschrikke lijke' is. Zittend in een rolstoel hoorde Demjanjuk zijn dood vonnis aan, dat tenzij het Israëlische hoogge rechtshof anders bepaalt door ophanging zal wor den voltrokken. Demjanjuks Israëlische advocaat Yoram Sheftel zei gisteren binnen enkele dagen na mens zijn cliënt hoger beroep te zullen aantekenen. Ook al is hij niet Eichmann, ook al heeft hij niet het initiatief genomen tot de vernietiging van miljoe nen, toch is hij de beul die met eigen handen dui zenden heeft gedood, mishandeld en vernederd, zo zei een van de drie rechters, Zwi Tal. In het tjokvolle tot speciale rechtbank omgebouw de Binyanei Haoema-gebouw in Jeruzalem ontlaad de de spanning zich onmiddellijk na het uitspreken van de straf in een minutenlang applaus en emotio neel gezang. Vrome joden spraken een gebed uit, concentratiekamp-overlevenden huilden en om armden elkaar. „Dit vonnis is niet voldoende", zei een van de hoofd getuigen van het proces, Pinhas Epstein. „Mijn wonden zullen nooit genezen". Parlementslid Dov Shilasky verklaarde: „Ik zie hier alle misdadigers voor me. Alle honderdduizenden die mijn volk heb- I ben vernietigd. Demjanjuk zelf intersseert me niet. Ik ben hier gekomen om niets anders te horen dan dood, dood. dood....". Demjanjuk zelf. moreel gesteund door zijn zoon, die tijdens de gehele zitting gisteren achter hem zat, heeft tot het laatste moment zijn onschuld volge houden. Vlak voor de rechtbank gisterochtend voor een laatste beraadslaging in reces ging, las hij een geschreven verklaring voor waarin hij God zijn rechtvaardige getuige noemde, „die weet dat ik on schuldig ben. Mijn hart is zuiver", zo zei hij. De laatste keer dat in Israël de doodstraf werd vol trokken, was in 1962 toen Adolf Eichmann werd op gehangen. Eichmann kreeg de doodstraf als archi tect van Hitiers politiek ter uitroeiing van de joden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1