Bomaanslag in Tripoli eist 169 mensenlevens Sint: PvdA vaag over mediabeleid PvdA daagt VVD uit in paspoortaffaire Explosieve stijging aantal gevallen kindermishandeling Kritiek Lubbers tijdens viering veertigjarig bestaan Israël Verzoening Arafat en Syrische president Vernietigend SDI-rapport Congres VS de PZC vandaag Vernielingen Shell Tilburg Recordvangst aan heroïne in Spanje PZC/ sport |3le jaargang no. 97 (laandag 25 april 1988 AUTO EXPLODEERT IITTERRAND EN CHIRAC VERDER Stemadvies Meer dan duizend doden in Sudan door meningitis VAN DER LINDEN WEGSTUREN Kleine kans AOW Afgeslagen Opslag Ajax won Eenzame Jelle Real Madrid Rustig weer Zonnig en droog, later mogelijk enkele wolkenvelden. Zwakke wind uit rich tingen tussen oost en noord. Middag- temperatuur omstreeks 10 graden. Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. MIJS De winnaars van de eerste ronde; president Mitterrand (l) en zijn \mier Chirac. errassend esultaat oor Le Pen Oud-premier Barre diende de bittere bil te slikken van een dunne 16,5% en pij vertoonde zich kort na de uitslag al meteen met premier Chirac op de [Franse TV om er te verklaren dat zijn (aanhang in de tweede ronde de eerste minister zal steunen. Dat brengt de Jzekere' aanhang van de conservatie- i achter kandidaat Chirac tegen 8 mei op ruim 36%. Alleen tesamen met Ide stemmen van het Nationaal Front kan gaullistenleider Chirac echter op leen eventuele eindoverwinning reke- nen. e Pen had al in eerder stadium laten Jweten dat hij op 1 mei onder het stand beeld van Jeanne d'Arc in Parijs zal (onthullen op wie van de beide kandi daten in de eindspurt hij zijn machtige (aanhang zal adviseren te stemmen, pet is duidelijk dat achter de scher men keiharde en pijnlijke onderhan delingen zullen beginnen tussen de le- pénisten en de luitenants van premier Chirac, die zelf altijd verklaard heeft Van onze correspondent (WASHINGTON - Het ruimteschild |dat president Reagan wil, ook wel be- (kend als SDI of „Star Wars", zou (waarschijnlijk „catastrofaal falen" als het voor de eersteen dus enige (keer zou worden gebruikt tegen aan (kernaanval van de Sovjets. Dat is de conclusie van een studie van M onderzoeksgroep van het Ameri kaanse Congres, de Office ofTechnolo gy Assessment (OTA). De OTA heeft Marende twee jaar aan het onder- Mk gewerkt, en onder meer geklassi- aeeerde documenten van het Penta- |on over SDI ter inzage gehad. Het eind-rapport van de OTA is nog Meim, maar de Washington Post meldde gisteren al de voornaamste conclusies van het rapport. Den van de voor SDI vernietigende conclusies luidt, dat de computerin- structies die voor de vernietiging van duizenden binnenkomende kernwa pens nodig zouden zijn, zo ingewikkeld jojn dat de VS die,in de afzienbare toe komst" domweg niet kan produceren. KHARTOUM (RTR) - In Sudan zijn duinen een maand al meer dan 1.000 ®ensen aan meningitis (hersenvlies- 'i'steking) gestorven, aldus een Su danese krant zondag. De epidemie "fak vorige maand uit. BAYRUT (DPA) - Een bomaanslag heeft zaterdag in de Libanese stad Tripoli aan 69 mensen het leven ge kost. Er zijn meer dan honderd ge wonden. Slechts 18 van de lijken kon den geïdentificeerd worden, aldus een medewerker van het Libanese Ro de Kruis zondagavond. De bloedige aanslag werd zaterdag middag gepleegd met een autobom. Bij een drukke markt vloog een bestel wagen met 150 kilo explosieven de lucht in. Door de explosie vlogen tien tallen auto's in brand. Veel inzitten den slaagden er niet in hun auto uit te komen en verbrandden levend. Een hotel, verscheidene winkels en markt kramen werden verwoest. De markt en omgeving boden een ver schrikkelijke aanblik. Tot in de wijde omtrek van de plaats van de aanslag lagen bloedende slachtoffers. Tussen de marktkramen lagen totaal ver minkte lijken. De ziekenhuizen in de stad vroegen dringend om bloeddo nors. Waarnemers gaan ervan uit dat de da ders gezoch moesten worden in krin gen van extremistische sunnieten. Die pleegden het afgelopen jaar zeven aan slagen uit protest tegen de aanwezig heid van de Syrische troepen in Tripo li. Daarbij vielen in totaal 48 doden en 225 gewonden. Islamitische en linkse partijen in Tripoli hebben de christelij ke Libanese strijdkrachten beticht van de aanslag. De explosie vormde een geduchte slag voor de veiligheids rol die Syrië speelt in Tripoli, een stad met 250.000 inwoners, die in meerder heid sunnitisch-islamitisch zijn. Sinds 1987 zijn er circa 30.000 man Syriërs in Libanon. Premier Selim Hoss, een sunnitische islamiet, verklaarde: „Het is een echt bloedbad. Het bloed van onschuldigen roept ons allen er toe op alle middelen te gebruiken om te verhinderen dat de slachters nog meer van zulke misda den plegen". Marianne Sint HILVERSUM (GPD) - PvdA-voor- zitter Sint vindt het media-beleid van haar partij niet uitblinken in „helderheid en eenduidigheid". Sint zei dat zaterdag op een confe rentie van haar partij in Hilversum over het Europees media-beleid. Volgens Sint hult het verkiezings programma van de PvdA zich „in nevelen" over de toekomst van het omroepbestel en biedt het discus sierapport 'Schuivende panelen' op dit punt slechts „meer omstreden en minder sterk onderbouwde tek sten". Sint is zelf mede-auteur van dat rapport. De PvdA-voorzitter pleitte voor een Europees verdrag om de culturele waarden van vooral de kleinere lan den in het media-bestel te bescher men. In het huidige Europees ver drag wordt cultuur behandeld als andere goederen en diensten, dus als gewone „koopwaar", aldus Sint. Dat kan betekenen dat in een ver dere Europese eenwording het mo nopolie van de Ster op het uitzenden van reclame-boodschappen weg valt, waarmee de financiële grond slag onder een belangrijk deel van het media-bestel wordt weggesla gen. (Van onze correspondent ("ARIJS - Het Nationaal Front van Jean-Marie le Pen heeft met (14,5% van de stemmen de meest verrassende score behaald tij dens de eerste ronde in de Franse presidentsverkiezingen. Pre sident Mitterrand en premier Chirac zullen over twee weken de tweede en laatste ronde als de twee overgebleven kan- Jdiaten tegenover elkaar staan. President Mitterrand behaalde - B4,4% van de stemmen en premier Chirac bleef ver onder zijn Verwachtingen met 19,5%. De langzame ondergang van de Bommunisten zette zich voort met een score van 7,1% voor de kleurloze kandidaat André Lajoinie. niet met de leider van het Nationaal Front in onderhandeling te zullen tre den. Na de overwinning van Jean-Marie le Pen zal aard en wezen van het Natio naal Front de komende dagen op nieuw nauwkeurig onder de loupe wor den genomen. Het is de vraag of de par tij voortaan nog als 'ultra'-rechts kan worden bestempeld sinds ze de gren- ft zen van het begrip 'secte' te buiten ge treden is. Teveel ontevreden aanhan gers van zowel de socialistische- als de communistische partij, en niet minder uit het kamp van de gaullistische RPR, hebben hun heil gezocht bij de man 'die openlijk zegt wat anderen al leen maar denken'. In zijn massaliteit kan niet langer ontkend worden dat ze een 'bepaald idee van Frankrijk' verte genwoordigt en niet langer louter een groep onverantwoordelijke politieke daklozen. Terwijl de strijd nog niet gestreden is staan de komende twee weken nog al le mogelijkheden open. TRIPOLI Inwoners van Tripoli trachten de in plastic verpakte lichamen van de slachtoffers te identificeren. DEN HAAG (GPD) Het PvdA-ka- merlid Piet de Visser heeft de VVD uitgedaagd om in de paspoortenaffai re een motie van wantrouwen in te dienen tegen staatssecretaris Van der Linden van buitenlandse zaken. Vol gens hem is de staatssecretaris mede schuldig aan de verwikkelingen rond om de invoering van het nieuwe pas poort en moet hij opstappen. De Tweede Kamer debatteert woensdag opnieuw over deze zaak. De Visser baseert zijn uitdaging op het pleidooi van de WD over te gaan op een andere politieke cultuur om meer inhoud te geven aan het begrip minis teriele verantwoordelijkheid. Vorige week bepleitte het WD-kamerlid Bol- kestein herstel van de oude staats rechtelijke normen, waardoor van ge val tot geval wordt beoordeeld of blun derende bewindspersonen moeten aftreden. Volgens de PvdA'er heeft de WD nu een kans voor open doel. Bolkestein zei dat de kans dat de WD een motie van wantrouwen zal indie nen tegen Van der Linden onwaar schijnlijk is. Volgens De Visser is de paspoortaffai- re uitgegroeid tot een nationale ramp waarop het kabinet straks nog kan Van onze correspondent MADRID (GPD) De Spaanse Guar- dia Civil heeft zaterdagavond de grootste hoeveelheid verdovende middelen in beslag genomen waar ooit in Europa de hand op is gelegd. Op het strand en in een bunker nabij Barcelona, waar tijdens de Spaanse burgeroorlog mitrailleurs waren ver stopt, ontdekte de Guardia Civil in to taal 562 kilo pure cocaïne. De totale marktwaarde wordt geschat op rond de 130 miljoen gulden. Tot dusverre zijn in verband met de drugsvangst twee verdachten gearresteerd, een Amerikaan van Cubaanse afkomst en een Spaanse vrouw. PARIJS Jean-Marie le Pen brengt zijn stem uit in Parijs. DEN HAAG (GPD) Het aantal meldingen van kindermishande ling is de afgelopen tijd explosief gestegen. Volgens peilingen van het Landelijk Bureau Vertrouwen- artsen zijn de eerste drie maanden van dit jaar 46 procent meer geval len gemeld dan in dezelfde periode vorig jaar. Het Bureau Vertrouwensartsen kan niet alle meldingen verwerken we gens onderbezetting. „Dertig pro cent valt tussen wal en schip", aldus vertrouwenarts De Waal, die erop wijst dat daardoor gevallen van kin dermishandeling onnodig door gaan. Volgens hem komt het zelfs voor dat kinderen sterven omdat door gebrek aan mankracht bij het bureau niet kan worden ingegrepen. Het Landelijk Bureau Vertrouwen sartsen gaat vrijdag met het minis terie van WVC praten over uitbrei ding van het aantal medewerkers. Volgens de huidige plannen van het kabinet moeten de artsen nog 9 pro cent van hun voor het bureau be schikbare uren inleveren. Vorig jaar kwamen er in totaal 4900 meldingen van kindermishandeling binnen. Het Bureau Vertrouwen sartsen verwacht dat dit aantal dit jaar zal oplopen tot minstens 7500. Volgens de vertrouwensartsen is de stijging vooral bet gevolg van de grote publiciteit rondom incest en andere vormen van kindermishan deling. De communistische partijkrant Al- ""wuiowouiu, j^ai oijivi aiiv 'Man schrijft onder aanhaling van stevens van het ministerie van volks- Mondheid dat de ziekte al 1.059 achtoffers heeft geëist. Ruim 15.000 Manesen lijden momenteel aan her- Mvliesontsteking. AMSTERDAM (ANP) - Minister-pre sident Lubbers heeft zondagavond op de landelijke bijeenkomst ter gele genheid van het veertigjarig bestaan van de staat Israël kritiek geuit op de bestuurders van dat land, die „de Pa- lestijnen aanduiden als sprinkhanen die verdelgd moeten worden". Lubbers zei dat Nederland zich altijd achter Israël heeft opgesteld en ook nu nog kiest voor behoud en toekomst van het land. „Wij Nederlanders ko men in verbondenheid op voor de Jo den in Rusland. Tot in het Kremlin, tot bij Gorbatsjov toe. We komen op voor de geketenden. Maar vanuit diezelfde overtuiging en verbondenheid mogen wij niet zwijgen als nu gesproken wordt over sprinkhanen die verdelgd moeten worden. Zelfs het Beloofde Land kan niet alles rechtvaardigen", aldus Lubbers. De rede van Lubbers droeg tekenen van bezorgdheid, maar dit „in ver- bondheid en met vertrouwen". „Er is veel gestreden en veel geleden. Het gaat erom de strijd vol te houden, maar wel een strijd die tot vrede leidt. Dat vergt luisteren. Voortgaan op de ingeslagen weg brengt naar mijn vaste overtuiging geen veiligheid voor Is raël. Alleen veilige grenzen, vastge steld tijdens een internationale vre desconferentie en internationaal gega randeerd, met betrokkenheid van buurlanden en alle grote mogendhe den, kunnen een eind maken aan deze afschuwelijke toestand waarin twee volkeren van dezelfde afstamming nu al veertig jaar leven," aldus Lubbers. De bijeenkomst werd georganiseerd door de Stichting 40 Jaar Israël, waar bij alle Joodse organisaties zijn aange sloten. De viering in de RAI werd 's avonds vooral gevuld door een so ciaal-cultureel programma met optre dens van koren en dansers uit Israël. In een openingstoespraak zei me vrouw Hirschfeld namens de stichting vallen. Bolkestein vond deze uit spraak nogal overdreven, doch erken de wel dat er scheve schaatsen waren gereden. Voor De Visser is het duide lijk dat staatssecretaris Van der Lin den dient op te stappen. „Hij heeft ons op een schandelijke manier misleid. In een fatsoenlijk politiek bestel hoort die man niet te zitten". CDA-fractievoorzitter Bert de Vries zei in een reactie dat als een minister of staatssecretaris het vertrouwen heeft verloren „hij in ons bestel beter kan gaan". „Maar dat betekent niet dat er dan sprake is van een kabinetscrisis, maar van een ministerscrisis". De Vries vroeg zich wel af wanneer zo'n moment van vertrek is aangebroken. Volgens hem moet een crisis rond een bewindsman niet worden gezocht. „Dat doe je alleen in situaties waarin je echt niet meer anders kunt dan naar eer en geweten te concluderen: zo kan het niet verder". LONDEN (RTR) - Lord Ramsey, de vroegere aartsbisschop van Canter bury van 1961 tot 1974, is in de nacht van vrijdag op zaterdag overleden in Oxford, zo is meegedeeld door een woordvoerder van de Anglicaanse kerk. Lord Ramsey, die in de afgelopen we ken leed aan longontsteking, werd 83 jaar. De AOW kan volgens minister Ruding van financiën niet ver der omhoog. PAGINA 3 De bonden vinden dat de aan val van de werkgevers op de vut is afgeslagen. PAGINA 3 Een terrein in het havengebied van het Sloe is geschikt voor de opslag van kernafval. PAGINA 5 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9, 10, 11,12,13,15 en 16 Vernietigend oordeel van KV Mechelen-trainer Aad de Mos over Feyenoord-Ajax: „Het leek wel zomeravondvoetbal" Ajax won tenslotte met 2-1 en Feyenoord hoopt nu onder meer op Johnny Metgod. PAGINA 9 In eenzaamheid won Jelle Nij- dam zaterdagmiddag in Lim burg de Goldrace: eerst met drie medevluchters en tenslot te helemaal alleen fietste hij voor het peloton uit. De groten lieten zich weer verrassen. PAGINA 9 Real Madrid, uitgeschakeld door PSV, mag volgend sei zoen weer aan de strijd om de Europacup voor landskam pioenen deelnemen. De forma tie van trainer Leo Beenhak ker werd kampioen van Span je. In Engeland greep Liverpool de titel. PAGINA 10 dat een spoedig bezoek van Lubbers aan Israël in dat land beschouwd zal worden als de versteviging van de rela ties en dat een dergelijk bezoek zou helpen de weg naar vrede in te slaan. Terwijl in de RAI de joodse gemeen schap in Nederland feest vierde de monstreerden honderd tot tweehon derd mensen, volgens de politie voor al Palestijnen, buiten het gebouw. De betoging verliep volgens de politie volstrekt geruisloos. Wel hield de po litie voor de zekerheid een peloton Mobiele Eenheid achter de hand. Ook het RAI Congrescentrum was zwaar bewaakt. (Van onze correspondent TEL AVIV PLO-leider Yasser Ara fat is zondagavond in de Syrische hoofdstad Damascus gearriveerd om zich met president Hafez el Assad te verzoenen. Arafat werd in 1983 door Assad het land uitgewezen. Onmiddellijk nadat hij per speciaal vliegtuig, ter beschikking gesteld door de Libische opperbevelhebber, in Da mascus was gearriveerd, haastte Ara fat zich naar het graf van zijn naaste medewerker, de vorige week in Tunis vermoorde PLO-commandant Abu Ji had. Jihad werd begraven bij het grote Palestijnse vluchtelingenkamp Yar- muk, waar tienduizenden Palestijnen Arafat begroetten. „Ik keer terug naar mijn Syrische kameraden opdat wij ooit nog eens samen in Jeruzalem kun nen bidden", verklaarde Arafat na aankomst in Damascus. Tijdens zijn te verwachten gesprek met president Assad zou Arafat van de Syrische leider vrijheid van handelen eisen voor zijn aanhangers in Libanon en intensieve PLO-Syrische samen werking ter ondersteuning van de Pa lestijnse opstand in de door Israël be zette gebieden. De Israëlische premier Yitzhak Sha mir heeft zondagavond verklaard dat zijn land nooit afstand zal doen van de bezette gebieden. Tijdens een speciale bijeenkomst van het centrale comité van de Heroet-partij. waarvan Shamir de leider is. zei hij: „Wij zijn bereid tot een regeling die zelfbestuur (autono mie) voor de Arabische bewoners van Eretz Israël (het land van Israël) in houdt. Autonomie geeft hen een veel heid van mogelijkheden hun eigen za ken te regelen, maar de Arabische be woners van Eretz Israël moeten goed begrijpen dat we nooit afstand zullen doen van Judea en Samaria (de weste lijke Jordaanoever) en de Gaza- strook". TILBURG (ANP) - Bij vier Shell-sta tions in Tilburg zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag de benzineslan gen doorgesneden en de telwerken vernield. Bij het ANP werd in de loop van zater dag de verantwoordelijkheid voor de daad opgeëist door een man uit Til burg, die zei de acties samen met ande ren tussen 06.00 en 06.30 uur te hebben gepleegd. Als reden werd opgegeven de „vergaande arrogantie van Shell met betrekking tot de apartheid in Zuid-Afrika".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1